Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 29.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Petr Lichtenberg vystaví v humpoleckém muzeu obrazy, expozice nese název Zachycená skutečnost
Výstava obrazů Petra Lichtenberga s titulem Zachycená skutečnost bude zahájena ve středu 2. října v muzeu dr. Aleše Hrdličky na Horním náměstí v Humpolci.
Petr Lichtenberg, chrudimský malíř, se malbě obrazů začal věnovat poměrně nedávno, přesto si jeho tvorba již vysloužila několik ocenění, z nichž za zmínku určitě stojí druhé místo v mezinárodní soutěži osmi evropských zemí European Art Awards 2016, kde odborná porota vybírala z více než 240 obrazů. Sám autor si však nejvíce cení úspěchu na mezinárodním veletrhu výtvarného umění ARTFEST 2017 v Českých Budějovicích, kde obdržel hlavní cenu v konkurenci 120 výtvarníků z několika zemí.

Jeho obrazy jsou na první pohled srozumitelné, odbornou veřejností označované jako realistické, v některých případech možná až fotorealistické. Snaží se o co nejvěrnější zachycení skutečnosti, hledá detaily na první pohled neviditelné. Velice rád maluje vodu, ať už to jsou kapky nebo tříštící se vlny. Své místo v jeho tvorbě mají i tradiční zátiší, kde autor beze zbytku využívá jemu vlastní smysl pro detail. Živé, ale přesto reálné barvy, výběr motivů a specifický výtvarný rukopis dělá z jeho obrazů jasně rozpoznatelná díla, kterými se autor zcela jistě stává součástí české výtvarné scény.

Na jeho výstavě bude k vidění téměř 50 obrazů z posledních let.

Představu o autorově tvorbě si můžete udělat na jeho internetových stránkách www.lichtenbergpetr.cz

Výstava potrvá do 30. října.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Do rekreační chalupy v Petrovicích na Pelhřimovsku se vloupal neznámý zloděj, způsobil škodu za 31 tisíc korun
Do rekreačního objektu v Petrovicích na Pelhřimovsku se v průběhu tohoto týdne vloupal neznámý zloděj. Případ prověřují policisté z obvodního oddělení Humpolec.
Neznámý pachatel nejprve vstoupil na neoplocený pozemek rekreační chalupy v obci Petrovice na Pelhřimovsku, kde přesně nezjištěným způsobem otevřel zajištěné okno situované do kuchyně, kterým poté vnikl dovnitř.

Pachatel následně chalupu prohledal a odcizil z ní dva televizory, křovinořez, motorovou pilu, akuvrtačku a parfém, čímž majiteli objektu způsobil škodu ve výši 31 tisíc korun. „Policisté po ohledání místa trestného činu a zajištění stop případ zadokumentovali jako trestné činy krádež vloupáním a porušování domovní svobody, za které v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na tři roky", uvedl policejní mluvčí David Linhart s tím, že pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 se střetla tři osobní auta a autobus, dva lidé utrpěli zranění
Na dálnici D1 ve směru na Prahu na 97. kilometru se v neděli 29. září navečer střetla tři osobní auta a autobus. Dva lidé utrpěli zranění.
„Dálnice je uzavřená kvůli odtahu vozidel,“ uvedl David Linhart z krajského policejního ředitelství.

Hromadná nehoda se stala u obce Kamenice v opravovaném úseku D1 mezi exity 90 Humpolec na Pelhřimovsku a 104 Větrný Jeníkov na Jihlavsku. Na místě se tvořily kolony.

Podle Národního dopravního informačního centra byl provoz v tomto místě přerušený kolem 16.45 hodiny.

Po šesté hodině byly podle Národního dopravního informačního centra zprůjezdněny oba jízdní pruhy.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pětaosmdesát procent požárů komínů mají na svědomí nevyčištěné saze
Přestože topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vede řadu domácností k tomu, že už si aspoň na noc začínají přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. Pokud topíme na pevná paliva, bude potřeba komín vyčistit během topné sezóny, ještě dvakrát.
Během loňské topné sezóny, tedy od října 2018 do března 2019, došlo k 860 požárům způsobených komíny. Při těchto požárech naštěstí nedošlo k usmrcení osob, přesto se 31 osob zranilo. Přímá škoda dosáhla částky 68,3 mil. Kč.

Požáry komínů ale nejsou ohraničeny pouze topnou sezónou. Vždy záleží na tom, jaké je počasí. Letos si mnoho lidí přitápělo i v dubnu a květnu. V dubnu tak došlo ještě k 87 požárům komínů a v květnu k 55. Z toho jasně vyplývá, že nechat komín vyčistit pouze před topnou sezónou, pokud topíte na pevná paliva, nestačí. Ze statistiky jasně vyplývá, že nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezóny bylo takových požárů 738 z celkového počtu 860, tedy více než 85%. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně.

Legislativa
Dnem nabytí účinnosti zákona č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky nabyla účinnosti změna zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, která mimo jiné upravuje oblast spalinových cest. Tak je tato problematika již pevně ukotvena v zákoně.

Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kWpři celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Co mohu zkontrolovat sám?

Je kouřovod řádně upevněn?
Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
Fungují uzávěry komínových dvířek?
Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?
Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Ověřte si, že si domů zvete odborníka – pomůže vám aplikace na našich stránkách:
O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět aplikace pro ověřování revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese aplikace.hzscr.cz/re… si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

Příklady požárů komínů v letošním roce:
Typickým příkladem byl letošní únorový (6. února 2019) požár rodinného domku v obci Buk na Přerovsku. Tísňová linka HZS Olomouckého kraje přijala informaci o zakouřeném domě, které způsobilo zahoření v komíně. Přijíždějící jednotky však už spatřily střechu celou v plamenech. Situaci na místě komplikovaly teploty dosahující -10°C. Pro likvidaci bylo využito několik hasebních proudů i výšková technika. Požár poškodil kompletně střechu objektu. Hasiči několik hodin vynášeli požárem zasažené vybavení domu a v půdní části likvidovali zahoření slámy a sena. Naštěstí se obyvatel domu dostal z hořících prostor včas do bezpečí.

K požáru 400 let staré chalupy do Klášterce nad Orlicí (Pardubický kraj) vyjížděly v pátek 22. února letošního roku čtyři jednotky hasičů. Hasiči provedli průzkum a zjistili, že se uvnitř chalupy nikdo nenachází. Při prošetřování případu bylo zjištěno, že majitelé zatopili a odešli do restaurace. Sousedé po nějaké době zpozorovali plameny. Hasičům se podařilo včas vynést z půdního prostoru dvě propanbutanové lahve, které mohly způsobit explozi. Střecha objektu se následně propadla. Hasiči po půl hodině dostali požár pod kontrolu a následně rozebírali ohořelé konstrukce a dohašovali ohniska. Příčinou vzniku požáru byla nevhodná konstrukce komínu. Škoda v tomto případě byla předběžně vyčíslena na 1 milion korun.

Trochu jiný případ se stal v lednu (7. ledna 2019) v Rudníku na Královéhradecku, kdy požár rodinného domu způsobil sám majitel neopatrnou manipulací se žhavým popelem. K události byly povolány tři jednotky požární ochrany, které průzkumem zjistily, že došlo k zahoření vnitřního vybavení obývacího pokoje. Zasahujícím hasičům se podařilo požár asi po půl hodině lokalizovat a následně zlikvidovat. Nicméně plameny zničily prakticky veškeré vybavení pokoje, sálavé teplo a zplodiny hoření pak poškodily vybavení v ostatních místnostech přízemí domu. Škoda způsobená požárem byla předběžně stanovena na 300 tisíc korun.

Nicole STUDENÁ, tisková mluvčí



Zpět nahoru na obsah...

Uspávání broučků v evangelickém kostele v Jimramově v sobotu
A bude podzim, světla bude ubývat a zimy přibývat. Broučci prý už nikam nepoletí, kdybychom mohli ještě jednou vidět ty jejich lucerničky... Uspávání broučků se bude konat v sobotu 5. října v 17 hodin v evangelickém kostele v Jimramově.
Lucerničky nebo lampiony nechť si vezmou účastníci s sebou. Pokračovat se bude ke svatému Jánu, kde bude naposledy k vidění dioráma Trnkových broučků.

Legendární pohádkovou knížku pro děti Broučci vydal českobratrský evangelický duchovní Jan Karafiát z Jimramova (4. ledna 1846, Jimramov – 31. ledna 1929, Praha) anonymně vlastním nákladem u Václava Horkého. Po sedmnácti letech byla objevena spisovatelem Janem Herbenem. Díky recenzi Gustava Gammy Jaroše v časopise Čas byla první edice rychle vyprodána a v roce 1894 přišla reedice. V roce 1902 vyšla knížka s ilustracemi Vojtěcha Preissiga, avšak jméno autora se objevilo až ve vydání desátém v roce 1912.
Svá autorská práva na tuto knihu odkázal Českobratrské církvi evangelické, která díky tomuto štědrému daru mohla sponzorovat vydávání bible a církevních tisků.

Kniha pojednává o rodině svatojánským broučků – mamince, tatínkovi a Broučkovi, který byl neposlušný – neposlouchal, co mu maminka, tatínek a Janinka říkají. Své neposlušnosti se nezbavil ani v dospělosti, i když na ni mnohokrát doplatil. Broučci žili v souladu s přírodou a Biblí, svoje životy i osudy vkládali do rukou Božích...
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Benefiční koncert Jakuba Pustiny a hostů v Havlíčkově Brodě na podporu rozvoje dětské paliativní péče na Vysočině
Dětská paliativní péče. „Co děti potřebují především, je jistota, že tu mají někoho, ke komu patří a kdo patří k nim, na koho je spolehnutí, kdo jim vždy přijde na pomoc a kdo s nimi sdílí jejich smutky, bolesti, zábavu, legraci a radost ze života.“ (Z. Matějček, Psychologické eseje na konci kariéry) Těžká nemoc dítěte mění život celé rodiny. Nic již není jako před tím…. Na podporu rozvoje dětské paliativní péče se bude v neděli 6. října od 19 hodin konat v sále staré radnice v Havlíčkově Brodě benefiční koncert Jakuba Pustiny a jeho hostů.
Nemoc zasáhne rodiče, sourozence, kamarády, prarodiče… když jde o „normální“ nemoc, uplyne pár dní a život se zase vrátí do „normálních kolejí“. Život se zase vrátí k běžným dnům, normálnímu zlobení, k běžným starostem, k obvyklým hrám, radostem a smíchu. Někdy se ale nemoc vymkne běžným dnům a převrátí naruby život dítěte, rodičů, babiček a dědečků. Zasáhne svou tvrdostí kamarády, sousedy, učitele…někdy dětí umírají.

Nemoc, která potká dítě, může být celoživotní, může to být dlouhá cesta, nebo taky jen několik dní… Na některé nemoci není lék. Některé nemoci nedokáže „přeprat“ žádný lék ani doktor, žádná operace a žádný čas. Některé nemoci jsou dané a čas dítěte je vyměřený několika léty nebo několika hodinami života. Dětská paliativní péče se stará o rodiny dětí, které mají nemocí vyměřený čas života.

Dětská paliativní péče je aktivní komplexní péčí o tělesnou, psychickou a spirituální dimenzi nemocného dítěte a zahrnuje podporu rodiny. Tato péče začíná v okamžiku stanovení dg. nemoci a pokračuje celou dobu trvání nemoci. U dítěte bývá mezi stanovením diagnózy a případným úmrtím různě dlouhá doba. U některých onemocnění může jít o řadu let. Výhodou je, když lékař a tým, který byl rodině a dítěti blízko během progrese nemoci, může být i tým, který jej doprovodí v umírání.

Diagnózy dětí, které potřebují paliativní péči, nejsou jen onemocnění nádorová. Těch je jen asi 20%. U dětí převažují neonkologické diagnózy. Je to různorodá skupina život limitujících onemocnění. Rodiny se starají o děti s vrozenými vývojovými a metabolickými vadami, neurologickými a svalovými nemocemi, plicními a srdečními neléčitelnými chorobami. Nemalou skupinu tvoří děti, které se narodily velmi, velmi nedonošené, nebo o novorozeneckého věku velmi nemocné.

U dětí je obecně obtížné stanovení prognózy. Déla dožití je často velmi špatně odhadnutelná.

Rodiče od stanovení diagnózy vědí, že předčasný konec života jejich dítěte přijde. Veškerá léčba směřuje k tomu, aby dítě, dospívající i mladý dospělý mohl žít stejně jako vrstevníci, aby si mohl hrát, učit se, studovat, aby mohl mít své koníčky a milé lidi a kamarády okolo.
Dětská paliativní péče je snaha o léčbu všech problémů, které nemoc dítěti o rodině přináší. Pokud je život dítěte vyměřen průběhem nemoci, neumíme čas prodloužit. Paliativní péče ale umí zařídit, aby čas posledních dní nebyl časem bolesti. Paliativní péče chce učinit čas, který je dítěti a rodině dán, časem lásky a blízkosti.

O rodinu se v domácím prostředí stará tým složený z odborníků širokého záběru profesí (dětské sestry a lékaři, psycholog, podpůrné rodičovské organizace, raná péče, nadace a „sousedská“ komunita) Rodina nesmí s tíživou situací zůstat sama proto, aby mohla jako stabilní jednotka fungovat dál. Když nemoc dítěte dospěje ke konci, preferuje většina rodin pobyt doma. V tom případě nastupuje mobilní specializovaná paliativní péče a dítě dostane stejnou péči v konečné fázi života jako v nemocnici. Může být s mámou, tátou a sourozenci. Je se svými hračkami a ve své postýlce. Tato péče je dostupná každý den, celý týden podle potřeby rodiny.

Cílem projektu systémové podpory dětské paliativní péče na Vysočině je učinit tuto péči kvalitní, systémovou a dostupnou pro všechny potřebné rodiny.

Děkujeme za podporu!

„Bolest jednoho člověka je bolestí celého světa.“ (A. de Saint Exupéry)
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Pobíhající ježci ve dne venku jsou v ohrožení, volejte záchrannou stanici
Uvidíte-li ježka, který se ve dne pohybuje venku, volejte vždy do záchranné stanice. Ježci, kteří se pohybují ve dne, jsou: osiřelá mláďata bez matky; zranění jedinci nebo vysílení a nemocní jedinci.
Ježci jsou noční živočichové a ve dne za normálních okolností spí ukrytí v denních hnízdech. Existují výjimky z tohoto pravidla (např. ježci ochočení nebo samice před porodem stavící si hnízdo), ty jsou ale vzácné. Daleko častěji platí, že ježek pohybující se ve dne, je nemocný, zraněný anebo je to nesamostatné mládě. Nezáleží na tom, jak je ježek velký, kolik váží či zda je jaro, léto, podzim nebo zima. Pravidlo, že ježek pohybující se ve dne = ježek v nouzi, platí obecně.

"Bohužel příliš často slyšíme, že lidé viděli malé ježčátko běhat někde ve dne a nechali ho tam, protože si mysleli, že se maminka pro něj vrátí. Ta ale pravděpodobně byla mrtvá (jinak by mládě nemělo hlad a nevylezlo by z hnízda) a mládě tak zůstalo bez pomoci. Mylné jsou i rady typu - Ježčata mají do podzimu ještě dost času a stihnou se dokrmit.. Ježčata, která běhají někde ve dne, žádný čas nemají. Jsou to vyhladovělá mláďata, která přišla o matku a bez lidské pomoci se podzimu (a nejspíš ani následujícího týdne) nedožijí", informují na fb stránkách pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy.

Ježků, kteří potřebují pomoc, je v posledních dnech hodně. Momentálně se u nás nachází 142 ježků, což pomalu hraničí s kalamitním stavem. Velkou část z nich jsme přijali v září – 150. Z těchto zářijových ježčích pacientů bylo 115 malých nesamostatných mláďat, 17 větších, už samostatných mláďat a 18 dospělých jedinců. Větší mláďata a dospělí jedinci se k nám dostávají hlavně kvůli poranění (od psů, sekaček či aut).

Letošní rok, zdá se, bude celkově patřit ježkům. Od začátku roku přijala Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy už 451 ježků, což je o 109 více oproti stejnému období v loňském roce. Těžko říci, čím je to způsobeno. Určitou nápovědou může být fakt, že z celkového počtu přijatých ježků je jich letos více zraněných, než tomu bylo vloni (21% vs 11%). Možná, že civilizační tlak působí na ježky více. Faktorů může být ale určitě mnoho dalších – sucho, nedostatek hmyzu, úbytek rozmanitosti v krajině, zánik mnoha přírodních míst kvůli výstavbám, atd.

Chcete-li ježkům v jejich nelehké situaci pomoci, můžete je na svých zahradách podpořit pravidelným přikrmováním potravou pro psy, kočky či ideálně přímo potravou pro ježky. Vděční budou také za mělkou misku s vodou a za to, že jim v zahradě necháte vždy nějaký přírodní kout.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024