Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 30.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

K historii přistupujme s úctou
Kdysi za minulého režimu se mi dostala do rukou brožura dvou později renomovaných historiků Karla Bartoška a Karla Pichlíka „Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945“, kterou vydali v roce 1951. Dobová upoutávka na tuto knihu říká:
„Politická studie, původně uveřejněná v Tvorbě (roč. 1951, č. 36-38), líčí na základě dokumentů skutečný ráz americké okupace západních Čech v květnu - listopadu 1945. Ukazuje nejprve, jaká je historická pravda o domnělém osvobození Plzně americkými vojsky v květnu 1945, uvádí doklady o nepřátelském, teroristickém postoji americké okupační správy k místnímu českému obyvatelstvu a jeho lidovým orgánům, vysvětluje pozadí pirátského amerického náletu na plzeňskou Škodovku 25. 4. 1945, uvádí fakta o americkém úsilí o hospodářskou kolonisaci ČSR a popisuje, jak se v praxi již tehdy projevovala americkonacistická spolupráce a jak nevraživě vystupovaly americké vojenské úřady proti českému národu a jeho kultuře.“

Míra nehorázné lživé manipulace a politicky tendenčního překrucování historie mnou tehdy otřásla. Oba dva autoři, později signatáři Charty 77 a prominentní disidenti, se za tento svůj poklesek také celý život oprávněně styděli. Nebyli však sami. Zamlčování a snižování úlohy americké armády při osvobození Československa trvalo až do roku 1989 a patří k ostudným kapitolám naší totalitní minulosti. Po pádu komunismu byla většina z nás přesvědčena, že něco podobného se ve vztahu k naší historii už nemůže a nesmí opakovat.

Bohužel, po třiceti letech se zdá, že se vracíme zpátky, že se mnohým stýská po studené válce, „třídně rozděleném světě“ a starých metodách překrucování historie. Příkladem může sloužit nedávné osmdesáté výročí uzavření paktu Molotov- Ribbentrop, které se stalo ve veřejném prostoru příležitostí k publikaci některých sentencí, které od výše uvedeného spisku z padesátých let nemají skutečně daleko.

A tak se nám zjevuje údajně dříve skrytá pravda, o níž nás prý ve škole neučili, že druhou světovou válku nezahájilo Německo, ale že to byl to rovněž Sovětský svaz, že oba totalitní diktátoři Hitler a Stalin byli věrnými spojenci, pouze Stalin se nějakým nedopatřením ocitl později na druhé straně barikády a bylo mu „dovoleno“ dojít až do střední Evropy, kterou však Rudá armáda neosvobodila, ale okupovala.

Jako by se Bartoškův a Pichlíkův pamflet aktualizoval, pouze američtí okupanti byli nahrazeni okupanty ruskými, prý skutečnými válečnými spojenci nacistů. Prahu jsme si osvobodili sami nebo maximálně s přispěním vlasovců a skutečným vítězem druhé světové války byl podle jednoho novinového mezititulku Winston Churchill. Celé toto manipulativní třeštění je zarámováno neuvěřitelným hulvátským bojem mládenců v čele některých pražských radnic s pomníky a pamětními deskami připomínajícími osvobození Prahy Rudou armádou v květnu 1945. Zřejmě se domnívají, že jim toto bizarní obrazoborectví po 75 letech propůjčí aureolu bojovníků za svobodu a demokracii, když už svou kompetenci v čele samospráv nejsou schopni prokázat ničím jiným.

Pokud nechceme skončit tam, kde jsme byli za totality, nesmíme takovouto manipulaci dopustit a musíme se snažit sami o dějinách vlastní země, Evropy i světa něco vědět. Jak to tedy s vypuknutím druhé světové války vlastně bylo?

Pakt Molotov – Ribbentrop byl nepochybně odpudivým, cynickým a pro osudy řady zemí a miliónů jejich obyvatel tragickým finále na cestě ke druhé světové válce. Tato cesta byla však daleko delší a měli na ní podíl mnozí, například shodně západní velmoci i komunisté. Podmínky versailleského míru a nástup komunismu vyvolaly k životu Hitlera a nacismus, jemuž okázalý antikomunismus a vypjatý nacionalismus otevíral dveře i v tzv. slušné společnosti. Dokázal svou demagogií oslovit masy, sehrát v dobách krize úlohu hráze před nebezpečím komunismu, a tím imponoval i velké části vládnoucí elity Výmarské republiky. Ta mu nakonec umožnila převzít legálně moc.

Stalinova Kominterna nacisty nejprve podcenila a jako hlavního nepřítele stále viděla konkurenční sociální demokracii. Na pozdější snahy o jednotnou protinacistickou frontu již bylo pozdě.

Pakt Molotov – Ribbentrop byl dočasným, účelovým a taktickým spojenectvím dvou diktátorů, kteří si nedůvěřovali, a režimů, které stály přes svůj obdobný totalitní charakter a kolektivistickou podstatu ideologicky nesmiřitelně proti sobě. Základem Hitlerova světového názoru byl rasismus, přesvědčení o méněcennosti Židů a Slovanů a vize ovládnutí evropského východu zničením Ruska. Své představy, obsažené v knize Mein Kampf neochvějně uskutečňoval, čemuž většina jeho současníků odmítala uvěřit. Byl impulsivní a nesystematický, jeho kroky byly mnohdy zdánlivě iracionální, čímž své protivníky překvapoval a deptal.

Stalin, pevně věřící v komunistickou ideologii, ale mocensky cynický pragmatik, byl necharismatickým politikem, který se k absolutní moci propracoval nikoliv díky imponující osobnosti, ale dlouholetými zákulisními manévry, v nichž brutálně likvidoval skutečné i potenciální mocenské konkurenty. Byl záludný a nekonečně trpělivý. Pronásledovala ho paranoidní představa, že se proti jeho zemi spojí všechny „imperialistické velmoci“ a zničí komunistický stát. Politika appeasementu a ústupků Hitlerovi, kterou praktikovaly Anglie a Francie, jeho obavy posilovala. V Mnichovské dohodě, kterou s ním nikdo nekonzultoval, viděl otevření cesty na východ pro příští německou agresi. Bylo to v situaci, kdy sovětská armáda přišla prakticky o celý svůj velitelský sbor, který nechal vyvraždit. Jeho cílem bylo proto získat čas a předejít potenciálnímu protisovětskému spojenectví západních velmocí s Hitlerem, jehož se obával. Zahájil proto jednání o vojenském spojenectví s Británií a Francií, ale jejich zjevná neochota docílit jakékoliv dohody ho utvrdila v podezření, že chtějí SSSR vehnat do války s Německem. Byl proto připraven k dohodě s druhou stranou.
Iniciativa k ní vyšla od Hitlera, jehož jeho impulzivní povaha hnala k další akci, tentokrát ke zničení Polska. Dohodu se Sovětským svazem potřeboval proto, aby - jako argument především pro své skeptické generály - měl krytá záda a předešel tak nebezpečí, že Německo bude v nové válce stát na dvou frontách proti stejně velmocenské koalici, jako ve válce první.

Stalinovi podobný styl překvapivých politických kroků imponoval, obzvláště když mohl získat nejenom čas, ale i územní zisky umožňující odčinit důsledky brest-litevského míru a posunout hranici daleko na západ. Pro Hitlera šlo pouze o taktiku. Za rychlou dohodu, která by mu umožnila začít vojenské operace proti Polsku, byl ochoten ustoupit prakticky ve všem. Věděl, že v příštích krocích si stejně vše vezme zpět.

Celá desetiletí byl u nás opakován komunistický narativ, že Mnichov byl záměrným nasměrováním Hitlera na východ. V této interpretaci vypadá pakt Molotov – Ribbentrop jako zdařilý protitah, který plány západních velmocí překazil. Zdá se však spíše, že západní státníci dalekosáhlost Hitlerových cílů pouze podcenili. Dnes jsou naopak činěny pokusy líčit předválečné vztahy Německa se SSSR jako válečné spojenectví totalitních diktatur proti svobodnému světu, což je velmi ahistorický přístup a zjevná nepravda.

Neobstojí ani dnes často opakované tvrzení, že nová světová válka vypukla, když se Británie a Francie rozhodly bránit polskou suverenitu. O tu zjevně ani tolik nešlo. Skromně se při tom nehovoří o tzv. „podivné válce“, v níž západní velmoci pasivně stály na hranicích a poskytly Hitlerovi čas a prostor přesunout prakticky celou Wehrmacht na východ a v bleskovém tažení Polsko zničit.

Hitler byl politik, s nímž nebylo možné uzavírat žádné dohody. V květnu 1940 deklasoval Francii a Británii přivedl na pokraj porážky. Stalin měl strach. Namísto války mezi imperialisty, kterou hodlal paktem s Hitlerem umožnit, stál proti Třetí říši ovládající celou Evropu s výjimkou Británie sám. Snažil se zachránit dodávkami surovin, ale napětí houstlo. Přesto nevěřil, že by Hitler mohl zaútočit, pokládal to za iracionální hazard a spíše věřil tomu, že by to byla Británie, kdo by si Německo - sovětskou válku toužebně přál. Ve svých kalkulacích nepočítal s nepředvídatelnou a iracionální impulzívností Hitlera a doplatil na to.

Je neoddiskutovatelným faktem, že útok na Sovětský svaz byl zásadní Hitlerovou strategickou chybou, že podcenil síly protivníka a obtíže tažení. Je rovněž faktem, že největší bitvy, které zlomily páteř německé armádě, se odehrály na východě. Popírat to nelze, stejně jako nelze zamlčet pomoc ze Západu, která SSSR umožnila částečně nahradit počáteční gigantické ztráty.

Okupovaná Evropa byla spojeneckými armádami osvobozena od skutečně existenční hrozby ze strany nacismu. To platí jak pro americkou či britskou armádu, tak pro armádu sovětskou. Kdo tvrdí opak a konstruuje z jakýchkoliv dnešních důvodů na té či oné straně nové údajné okupace, vědomě a podle lže. O tom, jaký nadšený poměr měli k sovětské armádě Pražané v květnu 1945 je dostatek důkazů. Zamlčovat to a překrucovat je nedůstojné žurnalisty, natož politika. Nesnažme si touto falešnou cestou přijetí vlastní historie usnadňovat. Do Stalinova područí jsme se do značné míry dostali sami svou neinformovaností a naivismem na jedné straně, na straně druhé na základě nepříliš pozitivní zkušenosti s dnes nekriticky oslavovanou První republikou. Lidé, kteří v ní žili, se ve velké míře necítili spokojeni s tehdejšími poměry a dali dobrovolně přednost utopii, aby zakrátko hořce litovali. To už ale bylo pozdě. Pamatujme na to právě dnes, kdy jsou nám nové levicové utopie vnucovány agresivně znovu.

Do Stalinových rukou nás zahnal i opakovaně demonstrovaný nezájem západních velmocí o dění ve střední a východní Evropě, v níž skutečné národní zájmy dlouhodobě cítí z velmocí pouze Rusko a Německo. Ostatní se o tento prostor zajímají pouze přes své vztahy k oběma zmíněným velmocem.

Historickým příkladem je Mnichov. Západní velmoci, poučené obdobím před první světovou válkou, tentokrát nechtěly udělat stejnou chybu a nechat se malými spojenci zatáhnout do ničivé světové války, fatálně podcenily Hitlera a odmítly za nás bojovat. Fakticky potom nebojovaly ani za Polsko. Je to celkem logické, pouze my a další malé země si to dodnes nechceme přiznat a znovu věříme v bezpečnostní závazky málo zainteresovaných velmocí.
Dalším příkladem budiž zoufalý boj Edvarda Beneše v exilu v Británii za neplatnost Mnichovské dohody od samého počátku, což Britové odmítali, a za jeho uznání prezidentem pokračujícího Československa. Tímto hloupým a necitlivým způsobem nahnali Britové Beneše do náruče Stalinovi, který se zneplatněním Mnichovské dohody a obnovením Československa žádné problémy neměl a odměnu si vybral jinak a později.

Dobu před 80. lety nemůžeme pochopit, budeme-li na ni uměle aplikovat dnešní politické preference a násilně se v ní snažit konstruovat současné antagonismy, které hýbají naší dnešní domácí či zahraniční politikou. Třicátá léta byla dobou tvrdé reálpolitiky v její nejbrutálnější podobě. Antagonismus mezi totalitou a demokracií nebyl zdaleka určujícím tématem, charakter doby předurčilo strádání mas za velké krize a diskreditace starého světa a jeho poměrů v očích velké části obyvatel Evropy. Autoritativní režimy byly logickou reakcí a zdaleka nevyvolávaly ve veřejném mínění takové kontroverze jako dnes.

I nezpochybnitelní hrdinové oné doby, jako Winston Churchill, by měli s dnešní pokryteckou dobou a jejími pseudohodnotami problémy. Churchill byl starý britský imperialista, který do války šel především s cílem uhájit přetrvání Britského impéria. Dříve než jiní poznal, že Hitler je zlo, s nímž nelze uzavírat kompromisy. Naopak se starým machiavelistou Stalinem dokázal hrát staré mocenské hry o dělení sfér vlivu, nad nimiž by se dnešní lidskoprávní aktivisté hnusem zhroutili. Vítězem se však stát bohužel nemohl. Nedovolovala mu to odcházející síla Velké Británie. Churchillovo vítězství ve válce tak bylo do určité míry vítězstvím Pyrrhovým. Britské impérium v ní totálně vykrvácelo a čekal je neodvratný rozpad, zatímco jemu osobně v okamžiku vítězství odmítli dát podporu v parlamentních volbách nevděční britští voliči. V důsledku toho se za Británii účastnil Postupimské konference vítězných mocností nový premiér Attlee, což mimo jiné Stalin považoval za důkaz politické méněcennosti parlamentní demokracie.

Pro Američany nebyla východní a střední Evropa na východ od Německa dlouho prioritou. Klidně ji přenechali Stalinovi, jehož záměrům a politice v té době ani příliš nerozuměli. Ale i kdyby tomu bylo naopak, síla Rudé armády byla na konci války taková, že by jí v postupu nikdo zabránit nedokázal. Američanům šlo navíc o získání Stalinovy účasti na válce proti Japonsku.

Snažme se ve světle všech těchto skutečností historii pochopit a respektovat. Nesnažme se na jejím pozadí vést současné, mnohdy žabomyší války. Přiznejme lidem a zemím, jimž vděčíme za náš dnešní život, patřičnou úctu a vděk, kterou si zaslouží. Je to slušné a rozumný stát a jeho představitelé na všech úrovních by se tak měli chovat. V úvodu zmíněný pamflet z roku 1951 a éra totalitní propagandy nám budiž mementem.

A především, snažme si vzít z historie poučení. Chápejme, že velmoci sledují své zájmy a že honorují jenom ty závazky, které jim odpovídají. Až vážné krize odhalí, které to jsou. Reálpolitika je vždy v pozadí, ať je politicky korektní rétorika jakákoliv. Platí to dnes stejně jako v době před válkou a náš problém, jak zajistit přetrvání našeho státu i pro příští generace, se nikterak v čase bohužel nezmenšil.

publikováno v Literárních novinách, č. 10/2019, str. 6 – 7.
Jiří WEIGL



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Jože Plečnik v předsálí auly Vysoké školy polytechnické v Jihlavě
Vysoká škola polytechnická Jihlava ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem Praha pořádá od 1. října výstavu „Jože Plečnik – Pražský hrad a Zacherlův dům“. Slovinský architekt Jože Plečnik a jeho díla fascinují stále – ať ve Vídni, v Praze nebo v Lublani. Jsou spjatá s dobou a zároveň nadčasová, regionální a zároveň univerzální. Výstava k 60. výročí úmrtí Jože Plečnika představí jeho hlavní díla v Praze a ve Vídni.
Pražský hrad se stal po vyhlášení samostatnosti Československé republiky v roce 1918 oficiálním sídlem prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ten v roce 1920 jmenoval architektem Pražského hradu Jože Plečnika, který měl za úkol přestavět hrad na centrum mladé republiky a zpřístupnit jej veřejnosti.

Takzvaný Zacherlův dům, který si nechal postavit Johann Evangelist Zacherl v letech 1903 – 1905 jako jeden z prvních domů moderního stylu v historickém centru Vídně, je nyní jedním z nejvýznamnějších památkově chráněných objektů. Původně byl postaven jako obytný a obchodní dům, nyní zde najdeme kancelářské a prodejní prostory.

Vstup na výstavu je zdarma, otevírací doba je od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin v předsálí auly Vysoké školy polytechnické Jihlava. Výstava bude ke shlédnutí až do konce roku.

Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik se narodil 23. ledna 1872 v Lublani; zemřel 7. ledna 1957 tamtéž.
Magdalena MARTINI



Zpět nahoru na obsah...

Muž dostal chuť nadrink, platit se mu ovšem nechtělo
Při krádeži byl v neděli 29. září po čtvrté hodině odpoledne v Jihlavě přistižen šestatřicetiletý muž, který chtěl v obchodním domě v Jiráskově ulici odcizit zboží - vzal láhev vodky v hodnotě sto korun.
"Alkohol schoval do batohu a chtěl odejít bez zaplacení. Muže zastavil pracovník ostrahy, odcizené zboží pachatel vydal a na místo byli přivoláni policisté. Zjistili, že se jedná o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně odsouzen a trest si odpykal i ve věznici", uvedla tisková policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Některé městské stavby v Novém Městě na Moravě se dostaly do skluzu
Kvůli počasí a detailům v projektu se o měsíc zpozdila výměna střešní krytiny na radnici. zejména kvůli narušené statice budovy se zpožďuje přístavba odborných učeben na první základní škole. Snad nejvíc však lidem komplikuje život dlouho očekávaná oprava Tyršovy ulice, která měla být dokončena na konci října. Práce se ale komplikují a spodní část ulice bude rozkopaná do konce listopadu.
„Zdržení způsobilo velké množství sítí, které jdou pod povrchem vozovky,“ vysvětluje Miloš Hemza z odboru investic městského úřadu. Na stavbě se tak potkalo celkem pět investorů. Některé sítě byly v horším stavu, jiné musely být přeloženy. Tím došlo ke zdržení navazujících prací, zejména rekonstrukce vodovodu a kanalizace. „V důsledku to znamená, že práce budou dokončeny zhruba o měsíc později, tedy v listopadu,“ dodává Hemza.

Rekonstrukce Tyršovy ulice je naplánována ve dvou etapách. Ta první se týká úseku od Žďárské ulice (služebna Policie ČR) po ulici Školní a začala koncem června. Právě tato část ulice je ale velmi specifická. Stála tu bývalá telefonní ústředna a je zde také hlavní trafostanice E.ON, což způsobuje enormní množství kabelů všeho druhu.
V druhé části, od křižovatky Tyršova – Křenkova po křižovatku Tyršova a Monseova, je potřeba dokončit kanalizaci společně se stavbou sportovní haly. Zde jde zatím vše podle plánu. „Omlouváme se všem občanům za způsobené nepříjemnosti,“ dodává Hemza. Ulice bude mít nový povrch, který byl už opravdu potřeba. Přibudou tu také nová vyznačená parkovací místa, a to po levé straně (při jízdě do kopce).

Celkem vyjde rekonstrukce město zhruba na 15 milionů. Na současné práce v příštím roce naváže vybudování desítek nových parkovacích míst v horní části ulice. Ty budou vybudovány poté, co ustane největší ruch na stavbě Sportovní haly.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Lidé stále usedají za volant, ač nesmí, pijí alkohol nebo berou drogy
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmadvacetiletý muž z Jihlavy, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. Letos v květnu mu byl totiž městským úřadem mimo jiné vysloven trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Přesto muž v neděli 29. září usedl za volant auta Škoda Octavia. Po desáté hodině dopoledne jej v ulici Hradební v Jihlavě zastavili policisté, kteří při kontrole zjistili, že muž řídit nesmí. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Řidič v Třešti měl téměř dvě promile alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý jednadvacetiletý muž, který řídil vozidlo s téměř dvěma promile alkoholu. V neděli 29. září jel s automobilem VW Golf v Třešti po ulici Selská, kde ho před třetí hodinou v noci zastavila policejní hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,68 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté dále prověřují.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
O řidičský průkaz přišel jednatřicetiletý muž z Třebíčska, který řídil vozidlo opilý. V sobotu 28. září jel před desátou hodinou dopoledne s vozidlem VW Passat ve směru od Třebíče a v katastru obce Trnava automobil zastavila policejní hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,41 promile alkoholu. Muž přiznal, že popíjel alkohol v průběhu předchozí noci. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté prověřují.

V Nové Cerekvi usedl za volant muž pod vlivem alkoholu
Řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v sobotu 28. září pelhřimovští policisté. Osobní automobil Opel zastavila policejní hlídka kolem deváté hodiny ráno v Nové Cerekvi. Sedmačtyřicetiletý řidič se podrobil dechové zkoušce, jejíž naměřená hodnota činila 0,87 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,94 promile. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič pod vlivem drog v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté zastavili v sobotu 28. září kolem půl páté večer na ulici Humpolecká v Pelhřimově osobní automobil Škoda. Řidičem vozidla byl čtyřiadvacetiletý muž z Pelhřimovska. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu policisté muži zakázali a vše zadokumentovali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava Miláčková



Zpět nahoru na obsah...

V Hrotovicích otevřeli chov sumečků afrických
Vysočině začínají zemědělci v hrotovickém zemědělském družstvu s chovem sumečka afrického. Vodu pro teplomilnou sladkovodní rybu ohřívá družstevní bioplynová stanice, jejíž zbytkové teplo vytápí celý areál zemědělského podniku i část Hrotovic. Chov ryb v jedné z hal je navíc vybaven unikátní technologií českého výrobce.
„Bez hospodaření s dlouhodobým výhledem, ani bez zavádění inovativních řešení a doplňkových činností se neobejde žádný zemědělský podnik. Hrotovické družstvo je skvělým příkladem stabilního podniku, který úspěšně hospodaří i v oblasti zasažené suchem. Nynější rozšíření výroby o chov ryb zajistí také kvalitní a cenově přijatelnou potravinu z našeho regionu do školních jídelen, vývařoven nebo restaurací,“ říká radní kraje Martin Hyský.

Zemědělskému družstvu Hrotovice se podařilo získat podporu z evropských fondů. Jateční hmotnost sumečka je dvě kila, první chlazené filety z čerstvých ryb budou expedovány v lednu 2020.

Keříčkovec červenolemý, zvaný též sumeček africký nebo clarias gariepinus je sladkovodní ryba žijící v Africe, Sýrii, Asii a Madagaskaru. Uměle byl vysazen v USA, Izraeli i Turecku. Má vysoké přírůstky a není náročný na obsah kyslíku. V akvakultuře se chová v Maďarsku, Rusku a od roku 1990 i v České republice.
Dorůstá délky 120 cm a může přesáhnout hmotností až 40 kg. Tělo má protáhlé se širokou hlavou s dvěma páry dlouhých a dvěma páry kratších vousů. Hlavu nekryjí žádné šupiny. Nízká hřbetní ploutev se táhne téměř od hlavy.
Maso má šťavnaté ale tučnější. Má vysoký obsah bílkovin a je považován za kulinářskou specialitu. Kromě absence šupin je výhodou i minimální obsah kostí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na autobusovém nádraží funguje už čtvrtý třebíčský Family point
V pondělí 30. září byly slavnostně otevřeny nově zrekonstruované prostory ve výpravní budově autobusového nádraží v Třebíči. Součástí prostor je nová prodejna jízdenek i čekárna pro rodiče s dětmi s malou kuchyňkou, takzvaný Family point.
„Autobusové nádraží jsme převzali do správy loni v únoru a hned jsme začali s postupnými opravami. Od té doby byly vyměněny všechny označníky na nástupištích, máme nové osvětlení jak na nástupištích, tak v hale, nové digitální hodiny. Nechali jsme opravit schodiště k výpravní hale, vyměnit část veřejného osvětlení. V prvním patře funguje Student point, loni na podzim proběhla rekonstrukce toalet a v letošním roce byly rekonstruovány další prostory – prodejna jízdenek a Family point,“ vyjmenoval investice města do autobusového nádraží místostarosta Vladimír Malý.

„Celkem město do autobusového nádraží investovalo za jeden a půl roku necelé 3 miliony korun. Každý měsíc město generuje výnos zhruba 300 tisíc z vjezdových poplatků, takže náklady na provoz a investice jsou pokryty z výnosů,“ doplnil Malý.

Dále město plánuje posílit počet prodejních automatů. Ty budou umístěné v zakrytém prostoru od haly směrem k nástupištím.

„Nově otevřený Family point doplňuje ty již fungující, které máme v obou budovách Městského úřadu, tedy na Karlově i Masarykově náměstí a také na poliklinice v ulici Vltavínská. Rodiče s malými dětmi tuto místnost mohou využít při čekání na spoj, mohou zde děti nakrmit i přebalit. Najdou zde také informace a poradenství pro rodiny i tipy na volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi,“ popsal funkci Family pointu na nádraží místostarosta Miloš Hrůza.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po pachateli, který z rodinného domu sebral hotovost v hodnotě asi sedm tisíc korun
Policisté v Chotěboři prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v době od pátku 20. září do neděle 29. září v obci Stupárovice. Dosud neznámý pachatel vnikl do vnitřních prostorů domu, které prohledal a odcizil finanční hotovost v hodnotě kolem sedmi tisíc korun.
"Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody", uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Vítr shodil strom na kabinu kamionu, řidič utrpěl zranění
Silný vítr shodil před polednem strom na kabinu kamionu na silnici I/34 mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou. Řidič byl lehce zraněn a převezen do nemocnice v Chrudimi. Z kabiny jej museli vyprostit hasiči.
Kvůli popadaným stromům na několika místech na Vysočině nejezdí vlaky. Provoz je přerušen na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí, konkrétně v úseku Jihlava město – Kostelec u Jihlavy, a na trati Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě - Tišnov, konkrétně v úseku Rožná – Bystřice nad Pernštejnem. V obou případech tam vlaky nahradily autobusy. Na obou tratích by měli provoz na železnici obnovit odpoledne.

Obnovit provoz se podařilo již v úseku Bransouze – Jihlava, na trati Brno - Jihlava. Přibyla však nová událost v úseku Kralice nad Oslavou – Brno hlavní nádraží. Vlaky by se na něj měly vrátit po třinácté hodině.

Napříč republikou napočítali k jedné hodině odpolední hasiči celkem 629 událostí. Varování před silným větrem platí do pondělních dvaceti hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška o Františce Slavatové z Meggau v Telči
Přednáška o životě Františky Slavatové z Meggau (1610-1676), zakladatelky jezuitského probačního domu v Telči se bude konat ve středu 3. října v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší PhDr. Jiří M. Havlík, Ph.D. Vstup je zdarma.
Přednášející představí zakladatelku jezuitského probačního domu v Telči a její vztah k Tovaryšstvu Ježíšovu. Výklad bude vycházet především z řádových pramenů a pramenů rodinného archivu Slavatů uloženého v Jindřichově Hradci.

Dvorní dáma Anna Marie Františka z Meggau, dcera Leonarda Helfrieda z Meggau, nejvyššího hofmistra císaře Matyáše, se v roce 1627 provdala za Jáchyma Oldřicha Slavatu, čtvrtého syna českého královského místodržícího Viléma Slavaty. Zřejmě nedlouho po smrti svého manžela složila hraběnka Slavatová slib věčného vdovství a rozhodla se pro podporu založení domu třetí probace pro českou jezuitskou provincii. Později pro ni finančně podpořila i kostel Jména Ježíš a seminář sv. Andělů. Její vazby k jezuitskému řádu byly zřejmě velmi pevné; od doby, kdy byla již jako vdova hofmistryní budoucího císaře Leopolda I., můžeme dokumentovat souvislou řadu jezuitských zpovědníků, kteří hraběnku provázeli jejím duchovním životem. Vztah mezi ní a Tovaryšstvem dokládá i četná korespondence, kterou s ní a s jejími syny jezuité vedli, stejně jako řada oslavných životopisů, které o ní byly v řádovém prostředí napsány.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Týden seniorů, zavítání do Keni a den zvířat v jihlavské zoo
První říjnový týden, od úterý 1. 10., do soboty 5. 10. včetně, pořádá Zoo Jihlava týden seniorů. V tomto období budou mít všichni návštěvníci starší šedesáti let vstupné do zoo s 50% slevou, tedy za pouhých 35 Kč. Zároveň si senioři po předchozí rezervaci na telefonu č. 567 573 774, nebo na e-mailu vankova@zoojihlava.cz mohou domluvit komentovanou projížďku jihlavskou zoo ve 13 a ve 14 hodin.
První klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky do Keni
Jak stihnout navštívit 13 parků za 19 dní? Kde je možné vidět 1200 slonů na jednom místě? Proč trvalo záchranářům 3 hodiny, než přišli vyprostit zapadlé auto? Jaké je jídlo v Keni a jací jsou místní lidé? O svých nevšedních zážitcích nám přijde povyprávět naše nová kolegyně Simona Kubičková. Těšit se můžete také na skvělé fotografie zvířat z kouzelné Afriky. Po skončení přednášky můžete využít možnost procházky k žirafám s průvodcem.
Vstupné na akci je 40,- Kč. Vstup do zoo není k účasti na akci nutný, stejně jako rezervace předem.

Den zvířat v jihlavské zoo již tuto sobotu!
Přijďte navštívit Zoo Jihlava a oslavit s našimi zvířaty jejich svátek. Protože akce spadá do týdne seniorů, seznámíte se při ní s našimi nejstaršími obyvateli. Ti budou představeni u svých expozic v těchto časech: 12:30 hrošík liberijský, 13:00 gibon zlatolící, 13:30 krokodýli čelnatí, 14:00 tapír jihoamerický, 14:30 irbisové.
V areálu zoo bude také přichystán soutěžní kvíz nazvaný „Kolik nám je?“. V centu PodpoVRCH bude připravena výtvarná dílna, hry pro děti, přírodniny i ukázka živých zvířat. Tamtéž bude pro týmy dětí a jejich prarodičů bude připraveno i KvíZOOvání v 11:30 a v 15:00 hodin.

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace
Zoo Jihlava je nejnavštěvovanějším turistickým cílem krajského města Jihlava i celého kraje Vysočina. Její kořeny sahají do 50. let minulého století, kdy v Jihlavě vznikl první zookoutek. Ten se časem rozrostl natolik, že v roce 1982 získal statut zoologické zahrady, která je dnes domovem pro přibližně 250 druhů živočichů v počtu téměř 1 300 jedinců. Zoo Jihlava je koncipována jako Zoo pěti kontinentů, což znamená, že živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Specializací jihlavské zoo je především chov malých i velkých kočkovitých šelem, plazů a primátů. V posledních letech dostala zoo zcela novou tvář díky výstavbě mnoha nových pavilonů a atraktivních expozic. Pro své návštěvníky připravuje kromě tradičního programu také zpestření v podobě dalších rozmanitých akcí. Ročně jejími branami projde v průměru přes 300 tisíc návštěvníků a toto číslo každoročně stále stoupá. www.zoojihlava.cz
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Certifikát ukázal: maminky jsou s porodnicí v Jihlavě velmi spokojené
Spokojené maminky. Tak by se daly stručně nazvat certifikáty, které obdržela jihlavská porodnice. Dotazníky u stovek žen, které zde rodily, ukázaly, že maminky byly s porodem v Jihlavě spokojené. V jihlavské nemocnici proběhlo předání ocenění, za kterým stojí práce celého týmu, právě v těchto dnech.
„Pro naše pracoviště jsou tyto výsledky cenným materiálem pro zapracování a rozšíření spektra do každodenní péče o rodičky. Právě ony jsou totiž těmi nejdůležitějšími aktérkami celého porodnického děje,“ popisuje vrchní sestra Silvia Solařová. Na základě kladného hodnocení rodiček se jihlavská porodnice dostala až k držitelství Certifikátu za vstřícný přístup k rodičce, Certifikátu spokojená rodička, Certifikátu za šetrnou medikaci při vedení porodu a Ocenění za vzornou spolupráci na projektu.

Přestože celorepublikově klesá porodnost, jihlavská nemocnice láká rodičky nejenom z Vysočiny, ale i Prahy, Brna a dalších měst. Letos zde zatím bylo již přes 982 porodů. „Naše práce není o certifikátech. Ocenění je, že nás maminky opětovně vyhledávají a jsou spokojené s péčí,“ říká porodní asistentka Romana Daňhelová.

Jihlavská porodnice je zapojena do projektu PPP (Přirozený porod v porodnici) šestým rokem. Nastávající maminky si tak mohou být jisté, že v Jihlavě neusínají na vavřínech a zabývají se tím, co rodičky chtějí. V dotaznících maminky zodpovídají na otázky, jestli se jim představil personál, jestli byly informovány o průběhu porodu, měly možnost zvolit si porodní polohu, nebo zda personál respektoval jejich přání.

Právě díky kladnému hodnocení rodiček si může porodnice vyvěsit certifikáty na zeď. „Naše péče není o diplomech, ale o individuálním přístupu ke každé ženě. Výsledkem naší dlouhodobé práce je potom certifikát, právě proto jsme hrdí na to, že jsme ho získali, je to odraz spokojenosti našich rodiček,“ uzavírá primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kvůli větru hasiči nejvíce zasahovali na Pelhřimovsku a Jihlavsku
Hasiče na Vysočině zaměstnává silný vítr. Od sedmé hodiny ráno zasahovali u čtyřiceti událostí v souvislosti s počasím. Na Havlíčkobrodsku najel vlak do spadlého stromu.
Nejčasteji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu.
Nejvíce událostí zatím řešili hasiči na Jihlavsku a Pelhřimovsku.
Na třech místech na Vysočině nejezdí vlaky, a to mezi Lípou a Herálcem, Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy a také mezi Pacovem a Novou Cerekví.

Poruchy elektrického proudu se dotýkají téměř 1 500 domácností na Třebíčsku a Velkomeziříčsku.
V pondělí v 10 hodin dopoledne, je bez proudu řada nemovitostí na Třebíčsku v Koutech, Chlumu, Okříškách, Číhalíně, Radošově, Červené Lhotě či Horním újezdu. Technici jsou v terénu a pracují na odstranění problémů.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024