Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 3.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Neznámý pachatel se v Havlíčkově Brodě vloupal do domu a sebral peníze
Havlíčkobrodští kriminalisté prověřují případ vloupání do domu, ke kterému došlo od nočních hodin úterý 1. října do jedné hodiny odpoledne následujícího dne v ulici Čechova. Dosud neznámý pachatel zde vnikl na pozemek domu a následně do jeho vnitřních prostorů, které prohledal a odcizil peněženku s finanční hotovostí kolem dvou tisíců korun.
Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. Po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.

Poškození zaparkovaného vozidla v Polné
Policisté z obvodního oddělení v Polné prošetřují případ poškození zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v době od šesté hodiny večer úterý 1. října do šesté hodiny ráno následujícího dne v obci Janovice. Pachatel zde poškodil skleněnou výplň zadních dveří zaparkovaného automobilu Opel, čímž majiteli způsobil škodu kolem tří tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po pachateli nadále pátrají.

Opilého muže v Humpolci policisté zajistili
Policisté integrovaného operačního střediska přijali ve středu 2. října kolem čtvrté hodiny odpoledne na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se nacházel na Havlíčkově náměstí v Humpolci, křičel na kolemjdoucí osoby a padal na zem. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku, která zde jednačtyřicetiletého muže nalezla. Muž byl značně opilý, měl problémy s vlastní chůzí a nesrozumitelně komunikoval. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,90 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Dále se muž bude zodpovídat s přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Za 43 let jihlavského krematoria zde bylo spáleno 100 tisíc zesnulých
Služby města Jihlavy s.r.o., které provozují krematorium v Jihlavě, v pátek 27. 9. 2019 v 12.50 hodin provedly žeh zemřelého s pořadovým číslem 100 000. Kremací je v Jihlavě v současné době asi 1800 ročně. Průměrný počet obřadů je měsíčně 30 až 40. Důvodem klesání počtu žehů je zvyšující se věkový průměr občanů a pozvolný návrat k tradičnímu pohřbu do země. Zejména se to týká menších měst, městysů a obcí.
Jihlavské krematorium se začalo stavět v roce 1971. Objekt tehdy převzala a provoz zahájila organizace Technické služby města v roce 1976.
V roce 1983 se uvedlo do provozu úložiště v urnovém háji a v témže roce byla zrenovována kremační pec. Počet žehů 20 000 se dosáhnul v roce 1984. Krematorium prošlo také rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala investici 10 milionů v roce 1999. Začala zde fungovat nová plynová pec, která splňuje přísné emisní limity, velká obřadní síň změnila svůj vzhled, vybudovala se malá obřadní síň a zmodernizovalo se sociální zařízení a kanceláře.
V srpnu roku 2006 dosáhl počet žehů 75 000.
V roce 2012 došlo k výměně sedaček v krematoriu, vybudování klimatizace a k rekonstrukci řídícího systému pece. Náklady na provoz a údržbu krematoria jsou kolem sedmi milionů korun ročně.
Martin MÁLEK



Zpět nahoru na obsah...

V anketě Strom roku putují dvě první místa na Vysočinu
Titul Strom roku míří letos na Vysočinu. Na prvním místě se umístila Chudobínská borovice u Vírské přehrady na Žďársku se ziskem 4 394 hlasů. Druhé místo obsadil Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, který získal 2508 hlasů.
Chudobínská borovice je památný strom druhu borovice lesní (Pinus sylvestris) nacházející se na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže u bývalé obce Chudobín v okrese Žďár nad Sázavou, nad někdejším hamerským splavem. Strom byl znám již v dobách před napuštěním Vírské přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů. Věk stromu se odhaduje na 300 - 250 let. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou - jeden z největších a nejstarších dubů v Česku se nachází na kraji zámecké zahrady a jeho stáří se odhaduje na 900 až 1000 let, obvod jeho kmene je přes 10 metrů. Na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale je pozůstatkem původních dubin, které zdejší krajinu pokrývaly. Pověsti vyprávějí, že při husitském tažení na Moravu a dobývání hradu pod dubem Jan Žižka přespal, nebo že si k němu přivázal koně. Konkrétní rok uváděn není – podle historických záznamů ale hrad, který tu na počátku 15. století stál, husité dobyli už roku 1408 pod vedením Lacka z Kravař.

Zámecký dub
Na třetím místě skončil zámecký dub. Dub, konkrétně dub cer a roste v parku zámku Žádlovice u Loštic v Olomouckém kraji. Je starý 300 let a kolem kmene mu bylo naměřeno 460 cm. Hlasovalo pro něj 1926 účastníků ankety.


Pořadí finalistů ankety Strom roku 2019
1 místo - Chudobínská borovice
2. místo - Žižkův dub
3. místo - Zámecký dub
4. místo - Rohanova douglaska
5. místo - Přílepský habr
6. místo - Chebský hradní buk
7. místo - Veselská Víla
8. místo - Památný platan v Lužánkách
9. místo - Muchova lípa
10. místo - Stará hruška
11. místo - Buk lesní v Lešné
12. místo - Babiččina vrba

Stromy pro budoucnost
Nejen letošní vítěz, ale všech dvanáct hrdých finalistů v anketě Strom roku pojí silný příběh i zájem okolí o ně. „Naším cílem je nejen dostat do nejširšího povědomí význam péče o významné nebo ohrožené stromy, ale také zdůrazňovat, že stromy jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak zmírňovat dopady změn klimatu,“ popisuje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.
Právě energii spojenou se vztahem ke stromům s historickou pamětí chtějí v Nadaci Partnerství zaměřit na budoucnost a stromy nové. „Chceme v České republice vysadit deset milionů stromů mimo les, a to do pěti let. Těmto stromům chceme zprostředkovat co nejlepší péči, a kdo ví, třeba se i nějaký z nich jednou stane šampionem Stromu roku,“ přibližuje zrod spolupráce projektů Sázíme budoucnost a Strom roku strategický ředitel nadace Miroslav Kundrata.

Více o všech finalistech na: https://www.stromroku.cz/
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Bramborová sobota na Veselém Kopci již tuto sobotu
Bramborová sobota, která se bude konat v sobotu 5. října od 10 do 16 hodin ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska je připomínkou tradice pěstování brambor na Českomoravské vysočině. Muzeum ho připravuje ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě a návštěvníci se tak dozví zajímavosti o šlechtění, pěstování, uskladnění i použití brambor.
Lidé si budou moci přímo na místě brambory koupit nebo objednat. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž si budou moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Těšit se můžou na ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory. Program zpestří Zpívající heligonky z Pardubic a mužský pěvecký sbor Bratříčci.

Na bramborovém dni nesmějí samozřejmě chybět dobroty připravené podle starých tradičních lidových receptů. „Recepty jsme získali od hospodyněk z okolních vesnic. Vařit budeme například dobroty nazvané krupičník, placky, šišky, lepenice či patro. Navíc tu bude možné okusit různé odrůdy brambor od předního českého pěstitele a přesvědčit se o tom, jaký je mezi bramborami rozdíl", informovala ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.

V prodejně s upomínkovými předměty si budou moci lidé zakoupit brožurku s recepty na tradiční bramborové pokrmy. Speciální jídla bude mít ve své nabídce také Hospoda Na vejměnku.
Pro návštěvníky budou po celý den přístupné všechny roubenky.




- red -



Zpět nahoru na obsah...

Populární výstava drobných a hospodářských zvířat v Bohdalově o víkendu 5. - 6. října
Krajská výstava drobných a hospodářských zvířat se bude konat ve dnech 5. - 6. října v kulturním domě v Bohdalově. Vystaveno tu bude na tři tisíce holubů, králíků, drůbeže, koz, ovcí i okrasných ptáků.
Již tradiční výstava, která láká návštěvníky z široka daleka, bude otevřena v sobotu 5. října od 7 do 18 hodin, v neděli pak od 8 do 13 hodin.
Pořadatelé si pro hosty připravili doprovodný program, farmářské a řemeslné trhy a chybět nebude akrobatické létání holubů, agility se psy či populární králičí hop.

Milovníci a chovatelé zvířat se mohou těšit na vzácného čínského rejdiče se zvláštní chocholkou, nebo exhibičního holuba, u něhož dlouhý zobák tvoří s temenem přímku - jako u jediného z výstavních plemen. V drůbeži se představí naše národní plemeno, poměrně vzácné zdrobnělé šumavanky, z králíků oblíbený lvíček, který má typické vousy, čelenku, hřívu a delší osrstění na bocích či angorák žlutého barevného rázu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V silničním provozu platí pravidlo Vidět a být viděn; za snížené viditelnosti je třeba užít retroreflexní prvky z fluorescenčního materiálu
Podzimní počasí s sebou přináší zhoršenou sjízdnost komunikací, a proto policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina apelují na všechny účastníky silničního provozu, aby v současné době počítali s nepříznivým počasím a dodržovali pravidla silničního provozu zejména za snížené viditelnosti. Vhodné je přizpůsobit rychlost a způsob jízdy v místech, kde se vyskytují mlhy. V tomto období mohou namrzat v ranních hodinách komunikace, a proto je také vhodné uzpůsobit styl jízdy.
S příchodem podzimu souvisí výrazné změny venkovních teplot, a také změny počasí. Například v ranních hodinách nebo v podvečer se často tvoří, nejen v blízkosti silnic, mlha, která může řidičům výrazně znepříjemnit cestovaní. Podzimní počasí s sebou přináší také zhoršenou sjízdnost komunikací. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech anebo v lesních úsecích namrzlé. Řidiči by proto měli jezdit opatrně, ohleduplně, rychlost přizpůsobit aktuálnímu počasí a za snížené viditelnosti zvýšit svoji pozornost.

Pro jízdu v mlze by si měli řidiči zajistit dobrý výhled z vozidla, tedy očistit přední i zadní sklo a očistit přední i zadní světla. Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou mohou být odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec nebo cyklista.

Velice opatrně by se měli řidiči chovat při předjíždění a v mlze raději vůbec nepředjíždět. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit a pak hrozí nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení a sledovat střední dělící pruh, protože při jízdě těsně při pravém okraji vozovky hrozí nebezpečí, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.

Mezi další zásady patří dodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě v mlze k poruše vozidla, doporučuje se dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.
Varování platí, také pro ty nejzranitelnější účastníky silničního provozu, což jsou cyklisté a chodci. Mlha může výrazně znepříjemnit jízdu na kole a chůzi. I pro chodce představuje podzimní počasí při zhoršené viditelnosti nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být chodci při pohybu po komunikacích za soumraku a za svítání. Chodci jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější. „Vidět a být viděn“, je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které platí pro všechny účastníky silničního provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob.

Pravidla pohybu chodců po pozemních komunikacích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Použitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 200 metrů, takže řidič má možnost na danou situaci adekvátně zareagovat.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se bude za snížené viditelnosti pohybovat po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Ustanovení zákona zní: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za nesplnění povinnosti dané noveliS příchodem podzimu souvisí výrazné změny venkovních teplot, a také změny počasí. Například v ranních hodinách nebo v podvečer se často tvoří, nejen v blízkosti silnic, mlha, která může řidičům výrazně znepříjemnit cestovaní. Podzimní počasí s sebou přináší také zhoršenou sjízdnost komunikací. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech anebo v lesních úsecích namrzlé. Řidiči by proto měli jezdit opatrně, ohleduplně, rychlost přizpůsobit aktuálnímu počasí a za snížené viditelnosti zvýšit svoji pozornost.

Pro jízdu v mlze by si měli řidiči zajistit dobrý výhled z vozidla, tedy očistit přední i zadní sklo a očistit přední i zadní světla. Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou mohou být odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec nebo cyklista.

Velice opatrně by se měli řidiči chovat při předjíždění a v mlze raději vůbec nepředjíždět. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit a pak hrozí nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení a sledovat střední dělící pruh, protože při jízdě těsně při pravém okraji vozovky hrozí nebezpečí, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.

Mezi další zásady patří dodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě v mlze k poruše vozidla, doporučuje se dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.
Varování platí, také pro ty nejzranitelnější účastníky silničního provozu, což jsou cyklisté a chodci. Mlha může výrazně znepříjemnit jízdu na kole a chůzi. I pro chodce představuje podzimní počasí při zhoršené viditelnosti nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být chodci při pohybu po komunikacích za soumraku a za svítání. Chodci jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější. „Vidět a být viděn“, je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které platí pro všechny účastníky silničního provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob.

Pravidla pohybu chodců po pozemních komunikacích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Použitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 200 metrů, takže řidič má možnost na danou situaci adekvátně zareagovat.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se bude za snížené viditelnosti pohybovat po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Ustanovení zákona zní: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze chodci uložit na místě v příkazním řízení pokutu až do výše 2 000 korun.
nprap. Bc. Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...

Muž na Žďársku usedl za volant vozidla bez technické a pod vlivem drog
Ve středu 2. října zastavili policisté ze Žďáru nad Sázavou v rámci silniční kontroly vozidlo, jehož řidič byl pod vlivem drog. Vozidlo Peugeot Boxer kontrolovala policejní hlídka kolem půl jedenácté dopoledne u obce Škrdlovice.
Dvaatřicetiletého řidiče policisté vyzvali k podrobení se dechové zkoušce a testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Dechová zkouška byla negativní. Opačný výsledek vykázal test na drogy, který byl pozitivní na amfetamin.
Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž má platnou blokaci řidičského oprávnění pro uvedenou skupinu vozidel a navíc usedl za volant vozidla, které nemá platnou technickou kontrolu. Její platnost vypršela na konci března letošního roku. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl.
Další jízdu mu zakázali a vše zadokumentovali. Dvaatřicetiletý muž se tak bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupků na úseku dopravy.

Alkohol za volantem v Třebíči
Třebíčští policisté zastavili ve středu 2. října kolem deváté hodiny večer na ulici M. Majerové osobní automobil Seat. Řidičem vozidla byl dvaatřicetiletý muž z Třebíčska. V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,69 promile alkoholu. Stejný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Na Pelhřimovsku usedl za volant muž bez řidičského oprávnění
Pacovští policisté zastavili v úterý 1. října kolem půl desáté večer v katastru obce Košetice osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl šestadvacetiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že není vlastníkem řidičského oprávnění. Další jízdu policisté muži na místě zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Památku Karla Gotta mohou lidé uctít v Třebíči i Pelhřimově, radnice zřídily pietní místa a také na hvězdě slávy na chodníku ve Velké Bíteši
Od čtvrtka 3. října od 12 hodin mohou občané v otevírací době přicházet do budovy Městského úřadu v Třebíči na Karlově náměstí a vyjádřit soustrast s úmrtím Karla Gotta. Ve vstupní hale bude zřízeno pietní místo, kde bude umístěna kondolenční kniha, ve které lidé mohou zavzpomínat na tuto výraznou osobnost. Po ukončení zapisování vzpomínek bude kniha předána pozůstalým.
Město Pelhřimov u příležitosti této smutné události připravilo pro veřejnost kondolenční knihu, ve které mohou lidé vyjádřit soustrast pozůstalým či sdílet vzpomínku na Mistra Karla Gotta. Kondolenční kniha je k dispozici v Turistickém informačním centu na Masarykově náměstí v Pelhřimově od 3. října do dne pohřbu Mistra.

Svíčky a květiny jako výraz úcty a soustrasti se objevilo na hvězdě Karla Gotta na chodníku slávy ve Velké Bíteši. Zpěvák Karel Gott dostal hvězdu Bítešské akademie slávy za třicet slavíků nadívaných zlatem v roce 2005, což je také nápis jeho hvězdě v chodníku.

Ivana Gottová ve čtvrtek 3. října večer prozradila, kdy a jak bude její manžel, Karel Gott, pohřbený. Veřejnost se s ním bude moci přijít rozloučit v pátek 11. října od 8 do 22 hodin do Paláce Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Pro zvané hosty se uskuteční v sobotu 12. října v 11 hodin zádušní mše svatá v Katedrále sv. Víta. Celebrovat bude kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Poslanecký zemědělský výbor řešil hraboše; schválil ustanovení, které je protiprávní
Poslanecký zemědělský výbor se ve středu 2. října zabýval hraboši a jejich gradací. V diskuzi zůstalo opomenuto, že k dlouhodobému řešení kalamitních stavů lze dospět i přirozenou cestou posílením pestrosti krajiny a podporou predátorů hrabošů. Hlavní tématem byla především kritika pomalého postup při povolování aplikace jedu Stutox II, nicméně ne zcela oprávněně. Česká společnost ornitologická upozorňuje, že usnesení, které výbor přijal, je protizákonné. Nařizuje, jak mají správní řízení u žádostí dopadnout.
„Orgány ochrany přírody nemohou zajistit výjimku na aplikaci jedu na povel, ale musí dodržovat zákon. Tam, kde není chráněný zájem, například výskyt zvláště chráněných živočichů, není výjimka ze zákona podle §56 potřeba. Povolit výjimku je možné pouze pokud veřejný zájem na záměru převažuje nad veřejným zájmem ochrany přírody,“ vysvětluje Václav Zámečník, který se za ČSO středeční schůze výboru účastnil.

Jed nesmí ohrozit chráněné druhy – křečka a sysla
Na jednání nezaznělo, že už v současné době existují příklady dobré praxe, jako je tomu u Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Ten pro žadatele na svých webových stránkách zveřejnil pokyny pro postup při podávání žádosti. Jako efektivní se ukázala i možnost využití přehledu výskytu zvláště chráněných druhů dotčených aplikací jedu do nor, křečka polního a sysla obecného.

Přehled zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Jeho pomocí je orgán ochrany přírody schopen obratem sdělit zemědělci, zda se na půdním bloku některý z těchto druhů vyskytuje a je tedy třeba žádat o výjimku či lze aplikovat bez další administrativy za dodržení postupu stanoveného Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. „Ustanovení zemědělského výboru umožnit aplikaci do nor i na pozemcích s křečkem a syslem jde nejen proti zájmům ochrany přírody, ale i zaběhlé praxi minimálně v Jihomoravském kraji,“ zdůrazňuje Zámečník.

Na středečním jednání se prakticky řešily pouze škody způsobené hrabošem a to, jakým způsobem se mají ztráty zemědělcům kompenzovat. Předseda výboru Jaroslav Faltýnek navrhl, aby peníze šly z rozpočtu Ministerstva životního prostředí. „Na výboru se ale neřešila dlouhodobá vize, jak budoucím kalamitním situacím předcházet. Základem by mělo být posílení biologické ochrany, která je jako jedna z možností boje proti hrabošům uvedena i v materiálech Ministerstva zemědělství,“ upozorňuje Zámečník.

Zkušenosti z biologické ochrany prováděné v 70. až 90. letech 20. století na Královéhradecku dokládají, že pomocí přírodních procesů je možné gradační cykly natolik omezit, že škody při gradacích jsou minimální. Stejnou cestu přitom už od počátku 21. století aplikují v Izraeli. Tam jsou škody způsobené hlodavci eliminovány přednostně podporou jejich přirozených predátorů, jako jsou sovy a dravci.

Jedem se kromě hrabošů otráví i jejich predátoři
Ornitologové upozorňují, že jakékoliv použití jedu v době přirozeného poklesu jejich početnosti je pouze krajním řešením, které může významně narušit přirozený hraboší cyklus. „Jed je v mnoha případech neefektivní, protože hraboši se v krajině pohybují a uvolněné místo mohou rychle obsadit další jedinci. Navíc vytrávením hrabošů se jejich populace naředí, nemusí dojít k přirozenému kolapsu a problémy se tak jen mohou posunout do dalšího roku. Jed přitom může vést k úhynu přirozených predátorů hrabošů, kteří v letošním roce díky vysokým počtům hlodavců úspěšně vyvedli vysoký počet mláďat a tím se opět naruší přirozené vazby v krajině.“ upozorňuje Zámečník.

Ornitologové dodávají, že krajina již teď trpí intenzivním zemědělstvím a aplikace jedu je pro ni další zátěží. Kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice https://www.birdlife.cz/peti… Česká společnost ornitologická apeluje na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo už téměř 50 tisíc lidí v elektronické a papírové podobě. Ornitologové petici předají ministrovi do konce roku.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě na silnici směrem na Plandry v Jihlavě se zranila jedna osoba
Jihlavští profesionální hasiči vyjeli ve čtvrtek 3. října v 08.41 hodin k nehodě osobního vozidla v ulici Humpolecká v Jihlavě.
"Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků", informovala tisková mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči na havarovaném autě provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Starosta Přibyslavi uctil 75. výročí smrti hrdinů odboje
Uplynulo rovných 75 let od smrti vůdce českého podzemního odboje proti hitlerovské okupaci - divizního, in memoriam armádního generála Vojtěcha Luži a jeho pobočníka poručíka Josefa Koreše.
Oba padli 2. října 1944 v krvavé přestřelce s protektorátními četníky v hostinci v tehdy samostatné obci Hřiště, dnes místní částí města Přibyslav.

Jejich památku přesně v den jubilea tragické události uctil starosta města Přibyslav Martin Kamarád (ODS). Pod pamětní desku, která byla po druhé světové válce odlita v Praze a na zeď hostince umístěna 2. října 1946, zavěsil věnec s červenými jeřabinami, které jsou ve znaku Kraje Vysočina.

Po generálu Lužovi je v Přibyslavi pojmenována jedna z ulic.
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava zná budoucí podobu Horácké multifunkční arény
Statutární město Jihlava na konci září ukončilo užší architektonickou soutěž o návrh Horácké multifunkční arény v Jihlavě. Vítězným se stal návrh Prof. Ing. Josefa Chybíka v autorské spolupráci s CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s. r. o., který si porotu získal díky rozvržení jednotlivých objektů s důrazem na prostupnost a otevřenost, která počítá i s parkem Smetanovy sady.
„Vybraný návrh akcentuje areál jako soubor samostatných objektů, které umožňují prostupnost územím a dávají zástavbě příjemné městské měřítko. Tím návrh například posiluje význam parku, který se vlévá mezi budovy a také vytváří různorodá veřejná prostranství, která svou podobou posilují městský charakter areálu jako místa pro život a napomáhají spoluvytvářet bezpečné prostředí,“ uvedl radní David Beke, manažer výstavby Horácké multifunkční arény.

„Arénu koncipujeme tak, že hlediště pojme 5600 diváků, kteří budou tvořit jeden obrovský kotel. Tribuny totiž lemují po 360 stupních hrací plochu. Dalším důležitým aspektem je začlenění arény do města. Naší ambicí bylo vytvořit kompaktní stavbu, která nebude v území bariérou, ale bude přirozeně rozvíjet kvality parku a přilehlých ulic,“ uvedl Ondřej Chybík, spoluautor projektu z ateliéru CHYBIK+KRISTOF.

Oceněny byly i další dva návrhy. Na druhém místě se umístila hala ve tvaru puku společnosti PROJEKTIL ARCHITEKTI s. r. o., který dává důraz na velkorysost městského prostoru. Třetí místo obdržel návrh architektů Jakuba Našince, Aleše Kubalíka, Josefa Kociána a Veroniky Sávové, a to zejména díky zpracování vnitřního prostoru, který nabízí dostatečné kapacity pro kvalitní provozní řešení.

„Nutno říci, že vítězný návrh není na sto procent finálním řešením. Pokud se s vítězem soutěže domluvíme na spolupráci, bude následovat dopracování studie, která může doznat dílčích změn a to jak na základě doporučení poroty či města, tak na základě požadavků samotných uživatelů,“ doplnil David Beke.
Statutární město Jihlava odměnilo vítězný návrh částkou jeden a půl milionů korun. Druhý návrh byl oceněn milionem a 100 tisíci korunami, třetí 850 tisíci.
Výstava návrhů
Celkem se do užší architektonické soutěže dostalo šest návrhů, které byly představeny 2. října 2019 při vernisáži výstavy návrhů. Vernisáž proběhla na Horáckém zimním stadionu, kde budou návrhy vystaveny až do konce října.
Návrhy architektonické soutěže lze shlédnout na webu města: https://www.jihlava.cz/archi…
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Kdo byl Zachariáš z Hradce? ve vstupní síni radnice v Telči
Výstava s titulem Kdo byl Zachariáš z Hradce bude zahájena v pondělí 7. října v 15 hodin ve vstupní síni radnice v Telči. Na vernisáží vystoupí s hudebním programem žáci ZUŠ.
Všichni v Telči se se jménem Zachariáše z Hradce setkali, všichni vědí, že telčské náměstí nese jeho jméno, ale co o něm vlastně víme? Kdo byli jeho rodiče, sourozenci? Co víme o jeho manželkách?

"Je nám známo, že byl nejenom dobrým hospodářem, ale i šlechticem se sociálním cítěním? Že jeho smysl pro krásu a estetiku, který se projevil především ve velké přestavbě gotického hradu na renesanční sídlo, měl vliv i na celkovou podobu Telče? Že hlavně jeho zásluhou Telč navštěvují turisté z celého světa?", uvedla k výstavě Helena Grycová Benešová.

To jsou otázky, které by výstava měla zodpovědět. Zároveň by měla přiblížit osobnost Zachariáše z Hradce jako významného renesančního šlechtice, mecenáše a budovatele.

Výstava potrvá do 31. října.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

U Veverské Bítýšky zemřel při nehodě třiasedmdesátiletý řidič osobního auta
Třiasedmdesátiletý řidič osobního auta Opel zemřel ve středu 2. října po poledni při nehodě poblíž Veverské Bítýšky.
"Řidič přejel po průjezdu pravotočivou zatáčkou do protisměru, kde se střetl s dodávkou Opel. Šofér osobního auta i přes snahu záchranářů na místě zemřel. Osmašedesátiletého řidiče dodávky převezli zdravotníci s lehkým zraněním do nemocnice", uvedl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V průběhu vyšetřování nehody byla komunikace neprůjezdná. Na objízdné trase přes Hvozdec nedocházelo k dopravním komplikacím.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 u Měřína v noci hořel kamion
Hasiči zasahovali ve čtvrtek 3. října po třetí hodině ráno u požáru kamionu převážejícího na vleku devět osobních vozidel na 132. km dálnice D1 ve směru na Prahu. Požár se obešel bez zranění.
U požáru zasahovaly tři jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Velkém Meziříčí společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Měřína.

"Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Po dobu zásahu hasičů byl provoz ve směru na Prahu zastaven. Před pátou hodinou ráno došlo k obnovení provozu jedním jízdním pruhem", uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024