Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 15.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice už má novou magnetickou rezonanci na svém místě, pacientům začne sloužit 12. listopadu
Jihlavská nemocnice v úterý 14. října jeřábem přestěhovala do svých prostor novou magnetickou rezonanci, téměř pětitunového obra za více než 37 milionů korun. Nahradila starou, která nemocnici sloužila již deset let a odstěhována byla na konci září.
Po náročném stěhování přístroje do nemocniční budovy jej čekala instalace kabelů, software a následně začne zkušení provoz. Pacientům by měla rezonance začít sloužit od 12. listopadu.

Magnetická rezonance je v těchto dnech v jihlavské nemocnici mimo provoz. O pacienty v rámci Jihlavy bude podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného postaráno v sousedních nemocnicích, hlavně v Třebíči a Havlíčkově Brodě.

Vyšetření pomocí magnetické rezonance patří mezi moderní zobrazovací metody. Vyniká především vynikajícím kontrastním rozlišením jednotlivých tkání, schopností odlišit od sebe i tkáně s velmi obdobnou strukturou. V praxi to znamená nejen například vynikající odlišení bílé a šedé hmoty mozkové, ale rozlišení normální tkáně od tkáně postižené chorobným procesem. V tomto ohledu má magnetická rezonance výsadní postavení mezi všemi zobrazovacími metodami,“ říká primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer. Jak dodává, princip magnetické rezonance je odlišný od ostatních zobrazovacích metod: „Využívá fyzikálního principu, že každé atomové jádro má určitý magnetický moment. To znamená, že každé jádro atomu rotuje, které má vlastní frekvenci. Po usměrnění rotace všech jader v silném magnetickém poli a následným vypnutím působící magnetické síly, se každé jádro dostává do vlastního klidového stavu, a při tom vydává svou vlastní frekvenci. To vede k vytvoření napětí, které je měřitelné přijímacími cívkami. Jednoduše řečeno, každá velikost naměřeného napětí je specifická pro určit typ tkáně,“ doplnil primář.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý lupič se vloupal do rodinného domu v Chotěboři; další do stavební buňky v Naloučanech na Třebíčsku
Chotěbořští policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v době od večerních hodin pátku 11. října do desáté hodiny dopoledne následujícího dne v ulici Jabloňová v Chotěboři. Dosud neznámý pachatel násilím vnikl dovnitř rodinného domu, který prohledal a odcizil šperky a finanční hotovost. Škoda, kterou způsobil, předběžně činí přes šedesát tisíc korun.
Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to porušování domovní svobody, krádeže a poškození cizí věci. Případ prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Vloupání do stavební buňky v Naloučanech na Třebíčsku
Policisté pátrají po pachateli, který se v katastru obce Naloučany vloupal do stavební buňky a zaparkovaného vozidla. Ke spáchání činu došlo v době od pátečního večera 11. října do pondělního rána. Pachatel po vypáčení dveří vnikl do stavební buňky, odkud odcizil elektrický přímotop, značkovací spreje a další věci. U zaparkovaného nákladního vozidla Tatra se vloupal do nádrže a dále odcizil autobaterii. Pachatel způsobil celkovou škodu přes deset tisíc korun. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Hasiči zasahovali u hořícího auta u Otína na Jihlavsku
U Otína na Jihlavsku v lese hořel v úterý 12. října odpoledne osobní vůz.
Na místě asi od 15.30 hodin zasahovali profesionální hasiči z Třeště společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů ze Stonařova.

Hasiči použili na likvidaci požáru vysokotlaký vodní proud a po několika minutách se jim podařilo dostat oheň pod kontrolu. Plameny se stihly před příjezdem hasičů rozšířit na část lesa.

Při požáru, který zapříčinila technická závada, nebyl nikdo zraněn. Majetková škoda byla vyčíslena asi na dva tisíce korun.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Koláč pro hospic 2019 měl u lidí v Třebíči podporu
Další ročník kampaně „Koláč pro hospic“, jehož cílem je šířit povědomí veřejnosti o péči o těžce nemocné a umírající lidi a zároveň podporovat též rozvoj této služby, se konal ve středu 9. října 2019. Tuto službu nabízí již několik let také tým Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč. Pomáhá v rámci svého okresu lidem a rodinám, kteří se chtějí starat o své blízké v závěru jejich života a aby tento čas mohli trávit až do poslední chvíle ve svém prostředí – doma.
Pracovníci třebíčské Charity spolu s dobrovolníky se vydali ten den na náměstí a do ulic Třebíče, Moravských Budějovic, Náměště n. Oslavou a Hrotovic. Na všech místech poskytovali informace o této specializované a stále žádanější službě a zároveň s osvětou pobízeli lidi i k finanční podpoře hospice. Za dobrovolný příspěvek do zapečetěné kasičky byli lidé odměňováni chutnými tvarohovými nebo povidlovými koláčky. Pekařství Kapinus z Moravských Budějovic jich pro tuto příležitost napeklo rovných 2 000.

„Na sedm set se jich rozdalo zaměstnancům Jaderné elektrárny Dukovany,“ říká Jana Štefánková z odd. komunikace a dodává: „Sbírkové akce třebíčské Charity jako je Koláč pro hospic nebo Tříkrálová sbírka jsou v elektrárně Dukovany běžnou součástí společenské odpovědnosti dukovanských zaměstnanců. Energetici, kteří navíc navštěvují zařízení Charity i jako dobrovolníci při organizovaných dobrovolnických dnech či ve svém osobním volnu, vhazovali do pokladniček štědré příspěvky do sbírky.“

Milou pozorností byly koláčky za plnící se pokladničky i při návštěvách dalších spolupracovníků a pravidelných podporovatelů Oblastní charity Třebíč jako jsou Město Třebíč, firma Fraenkische a vojenská letecká základna v Sedlci.
Po rozpečetění všech pokladniček a sečtení peněz z nich se došlo k celkovému výtěžku 44 024 Kč.
Kdo neměl možnost do sbírky přispět a rád by ji podpořil, je tu do 31. 10. 2019 stále ještě možnost. Přes „virtuální koláč“ - letošní novinku. Tedy přes darovací portál „Daruj správně“ umístěný na: https://www.darujspravne.cz/…
Darovací portál nabízí možnost zvolit si výši darované částky i způsob odeslání daru (platební kartou, internetovým bankovnictvím, platebním tlačítkem nebo bankovním převodem). Dar lze poslat jen jednorázově, ale je také možné stát se pravidelným podporovatelem hospicové péče a posílat vybranou částku každý měsíc.

Všem, kteří do sbírky přispěli, příp. ještě přispějí nebo se rozhodou stát se pravidelnými podporovateli této služby, patří naše veliké poděkování!
Za vstřícný přístup děkujeme uvedeným firmám a partnerům!
Díky všem dobrovolníkům – studentům Katolického gymnázia Třebíč a Střední odborné školy sociální Mor. Budějovice za jejich pomoc při realizaci sbírky i vedení školy za jejich uvolnění pro akci. Stejně tak pracovníkům Charity zapojeným do této sbírky.
Rovněž děkujeme Pekařství KAPINUS Moravské Budějovice, které napeklo tu hromadu koláčů, a věříme, že obdarovaným chutnaly.
„Do Koláče pro hospic se tak, již podruhé, zapojily všechny oblastní charity Diecézní charity Brno. Výtěžek naší sbírky využijeme ke zkvalitnění a rozšíření hospicových služeb Oblastní charity Třebíč,“ říká ředitel třebíčské Charity Petr Jašek.
„Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč poskytuje pacientům komplexní péči lékařů, zdravotních sester, pečovatelek i podporu duchovní a psychoterapeutickou po 24 hodin denně ve všech sedmi dnech v týdnu. Péče se uskutečňuje v domácím prostředí našich klientů. A i zde jsme schopni zajistit podmínky jako v nemocničním pokoji,“ říká Eva Vráblová, vedoucí Střediska sv. Zdislavy. „Těm, kdo mají z domácího doprovázení svých blízkých obavy, chceme dodat odvahu, že s pomocí našeho týmu mohou tuto péči doma zvládnout.“

Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč nabízí v rámci ČR jedny z nejkomplexnějších služeb, a to včetně dětské paliativy, nebo zajištění školení a seminářů pro jiné organizace. Třebíčský hospic byl jedním ze sedmi poskytovatelů těchto služeb v České republice, kteří byli zahrnuti do pilotního programu VZP, Ministerstva zdravotnictví a České společnosti paliativní medicíny. Ten ověřil možnost financování hospicové péče z veřejného zdravotního pojištění a péči tak udělal dostupnější. Na Vysočině výrazným způsobem napomohl vzniku krajské koncepce a zapojuje se aktivně do projektu Paliatr Vysočina.

Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výsadba nových remízků na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou v sobotu 2. listopadu
V sobotu 2. listopadu zveme širokou veřejnost na tradiční dobrovolnickou výsadbovou akci, tentokrát budeme vysazovat nové remízy na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou. Všechny nadšené dobrovolníky budeme očekávat v 9.30 hodin na pastvině u silničky mezi Mělkovicemi a Vysokým ( na GPS souřadnicích 49.5642592N, 15.9766508E ).
Sázet budeme cca 130 listnatých stromů a keřů. Na zatím holé ploše pastviny tak vznikne několik remízů rozdělujících pastvinu na menší části a vytvářejících potřebný stín pro zvířata, která se zde budou pást.

Akce se koná za každého počasí, po zkušenostech z předchozích let ovšem doporučujeme teplé pracovní oblečení a pořádné boty. Stromky, výsadbový materiál, nářadí, teplý čaj a občerstvení bude zajištěno. Vítáme příspěvky v podobě pekařských výrobků z domácí kuchyně, abychom se při práci mohli posilnit.
Po sázení všechny čeká oběd v sídle Sdružení Krajina v Počítkách a odpolední doprovodný program - výstava fotografií, soutěž o nejlepší štrůdl a další překvapení ...

Pojďte s námi tedy strávit svůj čas a užít si užitečný, zajímavý a zábavný den!
Všichni jste srdečně zváni!
Darina COUFALOVÁZpět nahoru na obsah...

Opilý muž se potácel v Jihlavském tunelu
V pondělí 14. října přijali policisté po osmé hodině večer na lince 158 oznámení, že se v Jihlavském tunelu nachází chodec, který jde směrem k přivaděči. Muž tak nerespektoval dopravní značení, které to zakazuje. Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že se jedná o opilého padesátiletého muže, který padal do vozovky, nebyl schopen samostatné chůze a ohrožoval tak sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Policisté muže zajistili. Dále ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce byla muži naměřena hodnota 2,3 promile alkoholu. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Muž, který ležel na ulici Brtnická v Jihlavě, měl téměř čtyři promile alkoholu
V pondělí 14. října byli policisté v Jihlavě po jedné hodině odpoledne přivoláni na ulici Brtnická, kde dle přijatého oznámení ležel na zemi muž. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Muže nalezli v prostoru zastávky městské hromadné dopravy, kde se v tu dobu nacházeli další lidé. Muž byl značně opilý a znečištěný. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,68 promile alkoholu. Opilého jednašedesátiletého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Podezřelý je ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Dárci poslali Gábince, které při nehodě zemřeli rodiče i bráška, na účet již více než 2,7 milionů korun
Když jsme na začátku září vyhlásili veřejnou Sbírku pro Gábinku, netušili jsme, jak velkou reakci vyvolá. Osud čtyřleté Gábinky, která při tragické nehodě přišla o rodiče i bratříčka, dojal doslova celou republiku. Od prvních dnů na účet sbírky proudily finanční prostředky, řada lidí nabízela i další formy pomoci a darů. K rozšíření povědomí o Gábince a sbírce na její podporu přispěly i dvě televizní reportáže a články v regionálním i celostátním tisku, velkou roli sehrály též sociální sítě.
Ke dni 11. 10. 2019 je na účtu Sbírky pro Gábinku celkem 2 705 501,24,- Kč, přispívají lidé a firmy nejen z celé České republiky, ale např. i ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Ruska, dopis přišel dokonce až ze Spojených států. Mnozí z dárců připojují i krásná slova útěchy pro Gábinku, přání hodně štěstí do dalšího života. Jeden z došlých e-mailů vedle toho poděkoval i zastupitelstvu za jeho iniciativu a zároveň upozornil na varující stav dopravního provozu, který přináší podobná neštěstí.

„Vážený pane starosto, vážené zastupitelstvo,
chci vám všem velmi poděkovat za to, jak rychle a lidsky jednáte ve velké tragédii, která postihla malou Gábinku. Už když jsem se o této tragické dopravní nehodě dočetl na internetu, velmi mne to zarmoutilo. Jezdím po silnicích a cestách této republiky každý den, jako řidič z povolání se setkávám s hlupáky, kteří by dle mého názoru neměli mít oprávnění řídit jakékoliv vozidlo, protože absolutně kašlou na většinu předpisů a neberou ohledy na ostatní účastníky silničního provozu. Bohužel povětšinou na jejich bezohlednost a chyby doplatí jiní. Malé Gábince tímto také přeji do jejího života už jen radostné okamžiky, hodně štěstí a stálý úsměv na její tváři ať září. Ještě jednou moc děkuji a vám všem přeji mnoho pracovních i osobních úspěchů.
S pozdravem L.K. (celé jméno není uvedeno z důvodu ochrany osobních údajů)“

Připomínáme, že finanční příspěvek na Sbírku pro Gábinku je možné zaslat až do 30. ledna 2020. Za všechny dosud zaslané peníze, za dary a další formy pomoci děkujeme jak jménem městyse Okříšky, tak jménem Gábinky a její širší rodiny!

Finanční pomoc pro Gábinku lze stále zasílat na číslo účtu: 123-312750257/0100
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Osmadvacetiletý muž, který v Havlíčkově Brodě opakovaně distribuoval pervitin, skončil ve vazbě
Havlíčkobrodští kriminalisté na základě vlastní operativní činnosti dopadli muže, který distribuoval pervitin, a to i přes to, že byl tento rok za drogovou trestnou činnost odsouzen. Osmadvacetiletý muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu a skončil ve vazbě.
Osmadvacetiletého muže kriminalisté zadrželi minulý týden na území města Havlíčkův Brod. Muž byl obviněný z toho, že na konci dubna a na začátku května poskytl v několika případech jiné osobě pervitin, ačkoli byl v letošním roce za drogovou kriminalitu soudně trestaný. V polovině března byl okresním soudem odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání muže, který byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Dále byl obviněný muž v minulosti odsouzený za majetkovou trestnou činnost. Naposledy v roce 2017, kdy mu byl také vyměřený podmíněný trest odnětí svobody.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby, což akceptoval a na základě rozhodnutí soudu byl osmadvacetiletý muž vzat do vazby.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ty bláho, fakt přišli! Jihlava se stala jedním z 30 měst Paměti národa
Třicáté výročí Sametové revoluce si připomene pod heslem Nezapomeňme celá Česká republika. Jihlava k této příležitosti natáčí spolu s Pamětí národa vzpomínky šesti občanů, kteří byli v roce 1989 u toho. Součástí jihlavských oslav je také několik koncertů, lampionový průvod a happening Zeď svobody na Masarykově náměstí. Na připomínku znovu získané svobody budou znít 17. listopadu v celém Česku zvony, a to v symbolických 17,11 hodin.
„Národ, který nemá paměť, který nezná svoje dějiny, vystavuje sebe sama obrovskému nebezpečí, a to opakováním či prohlubováním svých chyb. Chyby se dějí stále, je to naše lidská přirozenost, ale pokud se z nich nebudeme schopni poučit, tak jak se chceme vyvíjet? Poslouchejme příběhy našich předků, ani dnešní dynamická doba neunikne jejich odzbrojující zkušenosti. Mluvme o příbězích, které zažili naši rodiče a prarodiče. Mluvme o příbězích, které jeden vedle druhého tvoří současnou realitu toho, kým opravdu jsme,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová, která se natáčení také zúčastnila.

„Sametová revoluce představuje zásadní milník našich novodobých dějin. Díky ní zmizel z Ústavy článek o vedoucí úloze strany. Po dlouhých letech byly svobodné volby. Něco, co si aktéři událostí z listopadu 1989 neuměli pár týdnů před tím ani představit. Zachycujeme paměti těch, kteří byli u toho, abychom jako společnost nezapomínali,“ vysvětlil motivy natáčení pamětnických příběhů ředitel Paměti národa Mikuláš Kroupa.
Program oslav v Jihlavě a dalších 30 městech naleznete na stránce: www.nezapomenme.cz/

Příběh z Jihlavy
Sametovou revoluci z první ruky zažil v Jihlavě také Bedřich Musil. Bedřich dráždil v Jihlavě osmdesátých let svým vzhledem. Hlásil se k punkové subkultuře a bylo to na něm na první pohled vidět. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti ho na ulici bezdůvodně legitimovali a odváželi na stanici k výslechům.

V létě 1989 spolu s dalšími čtyřiceti tisíci lidmi připojil podpis pod petici Několik vět, která mimo jiné vybízela k propuštění politických vězňů nebo respektování svobody shromažďování. Nedlouho na to 17. listopadu zakročili příslušníci SNB brutálním způsobem proti studentské manifestaci v Praze. „Všichni jsme samozřejmě byli plní zloby z toho, jakým způsobem ten zásah proběhl. Mně to už opravdu přišlo jako Rubikon, který byl překročen a nejde jít zpátky,“ vzpomíná Bedřich.

V následujícím týdnu se lidé v Jihlavě poprvé sešli k demonstraci na náměstí Míru. Bedřich jezdil s dalšími do továren a okolních obcí. „Snažili jsme se vysvětlovat, že to není problém nějaké intelektuální elity z Prahy, ale že je to situace, která se dotýká celé společnosti. Proto se tam jezdilo v rozmanitém spektru lidí,“ vysvětluje Bedřich, který reprezentoval dělníky a vystupoval například s doktorem Pavlem Svítilem, farářem Petrem Brodským nebo učitelem Pavlem Tomanem.

Bedřich pomáhal připravit generální stávku chystanou na 27. listopadu. Měl obavy z malé účasti, protože pracoval v továrně a viděl neochotu většiny dělníků se ke stávce přidat. „Pak jsem byl strašně překvapený, že tam přišlo opravdu hodně lidí. A to byl můj nejsilnější pocit, když jsem vylezl na ten stupínek a řekl jsem si: ‚Ty bláho, fakt přišli.‘ To bylo možná poprvé, co jsem začal věřit, že to může dopadnout i dobře,“ vzpomíná Bedřich.

Paměť národa
Sbírka příběhů lidí, kteří na vlastní kůži zažili významné historické okamžiky a jsou ochotni o nich vyprávět. Sbírku buduje od roku 2001 obecně prospěšná společnost Post Bellum. Zpracované vzpomínky jsou dostupné na: https://www.pametnaroda.cz/c…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na silnici mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou bylo nalezeno tělo šestnáctiletého mladíka; policie prosí o pomoc svědky
Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod prověřují od soboty 12. října časného rána okolnosti úmrtí teprve šestnáctiletého chlapce.
Jeho tělo bez známek života našli náhodní kolemjedoucí na okraji silnice II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou. I přes poskytnutí okamžité pomoci a pokusy o resuscitaci, přivolaný lékař konstatoval smrt. Na místo byla vyslána nejbližší policejní hlídka a kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Havlíčkův Brod. Ke stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva.

Kriminalisté se obracejí na případné svědky, kteří by mohli poskytnout svědectví k pohybu mladíka oblečeného v tmavém oblečení, který šel pěšky po silnici II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou, a to v sobotu 12. října časně ráno v době od 01.00 hodin do 02.30 hodin.

Stejně tak se obracíme na řidiče vozidel, kteří projížděli ve stejnou dobu, tedy v sobotu časně ráno mezi jednou a půl třetí hodinou ranní po této silnici v obou směrech, aby své svědectví případně záběry z palubních kamer, které mají ve svých vozidlech, poskytli havlíčkobrodským kriminalistům. Případná svědectví a další informace k pohybu mladíka po silnici lze poskytnout policistům cestou linky tísňového volání 158.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Sbírka na podporu nevidomých Bílá pastelka se bude konat ve středu 16. října
Celonárodní sbírka Bílá pastelka, jejíž výtěžek půjde na podporu nevidomých, je opět tady! Dobrovolníci v bílých tričkách s kasičkami a bílými pastelkami, kterými budou odměňovat dárce, vyrazí do ulic ve středu 16. října. Bílou pastelku, která letos slaví 20. výročí, pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR spolu s Tyfloservisem a krajskými TyfloCentry.
Jak a komu konkrétně Bílá pastelka pomáhá? Vojtěch Ž. žil až do svých třiceti let normální život. Jednoho dne ale zkolaboval, přišel o zrak a zhroutil se mu svět. Celý rok se trápil a v podstatě nežil, až se dověděl o Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých. Tam se naučil pracovat s počítačem s hlasovým výstupem, psát na klávesnici všemi deseti a spoustu dalších věcí, které nevidomý potřebuje znát, aby mohl i bez zraku žít životem takovým, jakým žít chce. Kromě toho mu SONS nabídla práci a Vojtěch se tak vrátil do běžného života. Dnes sám pomáhá dalším nevidomým překonávat obtíže se zrakovým postižením spojené a nejen to. Spoluzaložil Aktiv Klub, jehož členové podnikají výpravy za dobrodružstvím; jako on žijí život, jaký žít chtějí a jejich slepota nebo těžké zrakové postižení jim není překážkou.

„Svět kolem nás se točí okolo toho, co vidíme očima. Člověk, který přišel o zrak, se musí naučit spoustu věcí dělat jinak, bez zraku; a jde to, když se ví, jak na to. SONS a její dceřiné společnosti vědí, jak na to – poskytujeme služby, které nevidomí lidé nikde jinde nenajdou, a vracíme je do běžného života. Plnění tohoto cíle si bez účasti veřejnosti nedovedeme představit; proto pořádáme naši sbírku a s vděčností přijímáme dary, které slouží dobré věci.“ říká R. Volejník, viceprezident SONS.
Co všechno se díky přispění do sbírky Bílá pastelka člověk osleplý v dospělosti naučí: znát Braillovo písmo, pracovat na počítači s hlasovým a hmatovým výstupem, psát na klávesnici po paměti všemi deseti, chodit po ulici s bílou holí, zvládat běžné práce v domácnosti poslepu … Oslepne-li někdo v dospělosti, musí také často změnit své původní povolání, je tak nutná rekvalifikace, a i té se mu u nás dostane.

Výtěžek ze sbírky prostřednictvím pořadatelských organizací podporuje právě tyto činnosti. Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých také poskytuje svým členům a klientům právní poradenství, vydává časopisy ve zvětšeném písmu, Braillově písmu či zvukové podobě, provozuje Knihovnu elektronických knih a časopisů, ve spolupráci s úřady a dopravními podniky se zasazuje o odstraňování bariér, které nevidomým při pohybu v ulicích znepříjemňují život. Část výtěžku sbírky také putuje na výcvik vodicích psů.

Dobrovolníky prodávající bílé pastelky bude možné od běžných prodejců rozeznat podle oblečení. Na sobě budou mít bílá trička s logem Bílé pastelky a Lions-klubu, s sebou ponesou kasičku a krabičku s pastelkami, kterými odmění každého, kdo přispěje alespoň 30 korunami, ať už vhozením peněz do pokladničky nebo bezhotovostně prostřednictvím QR kódu na kasičce.

Sbírkový den organizátoři každý rok volí tak, aby se blížil 15. říjnu. Právě v tento den byl v roce 1964 v New Yorku vyhlášen Mezinárodní den bílé hole. Jeho smyslem bylo uznání nevidomých za plnoprávné členy společnosti. Dnes lidé, kteří přišli o zrak, naštěstí již nemusejí vysvětlovat, že jsou kromě nevidících očí stejní jako ostatní. Potřebují jen alternativně vyřešit zvládání každodenních činností. A právě v tomto Bílá pastelka pomáhá. „Všem, kdo si symbolickou bílou pastelku zakoupí, tak předem děkujeme.“ uzavírá R. Volejník.

Více na: www.bilapastelka.cz,
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě? v jihlavském muzeu
Přednáška Dr. Petra Kabátha z Astronomického ústavu Akademie věd ČR s názvem CO NÁS ČEKÁ NA POLI VÝZKUMU EXOPLANET V PŘÍŠTÍ DEKÁDĚ? se bude v muzejním Malovaném sále v Jihlavě konat ve čtvrtek 17. října od 17 hodin.
První exoplaneta 51 Pegasi b byla objevena u hvězdy podobné Slunci v roce 1995. Dnes máme potvrzených skoro 4000 exoplanet. Za tento pokrok vděčíme novému přístrojovému vybavení a zpřesňování pozorovacích metod. Přednáška shrne úspěchy české astronomie na poli výzkumu exoplanet a představí budoucí směřování exoplanetárního výzkumu. Čeští vědci budou u hledání druhé Země.

Dr. Petr Kabáth působí na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde v rámci zdejšího stelárního oddělení využívajícího největší český dalekohled vede skupinu vědců zabývajících se výzkumem tzv. exoplanet. Dr. Kabáth také působil jako astronom v projektu Very Large Telescope (VLT) a Evropské jižní observatoře (ESO).

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   3. 8. 2020

• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020

• Návštěvy v havlíčkobrodské nemocnici jsou od 22. července zakázány, povolena je přítomnost otců u porodu
• Osobnosti Nového Města na Moravě mají u Milovského rybníka pamětní strom
• Na silnici I/34 mezi Pravíkovem a Božejovem na Pelhřimovsku probíhá oprava, provoz je řízen kyvadlově
• Muž nalezený bez známek života na Staré plovárně v Jihlavě byl zavražděn, policie prosí o pomoc svědky

Pondělí   20. 7. 2020

• Hygienici ve Větrném Jeníkově zrušili přísná opatření; počet testovaných lidí na Vysočině stoupl
• Zemřela ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě Zdeňka Drlíková
• Na vysokou školu do Jihlavy zavítají mladí vědci z Vysočiny
• V opravené ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou bude odhaleno osmnáct kamenů zmizelých
• Cizinec jel po dálnici v silně podnapilém stavu; všímavá řidička včas upozornila na nebezpečně jedoucí kamion
• Výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře v havlíčkobrodském muzeu provoní květiny z českých zahrádek
• Senzací pro návštěvníky táborské zoo je mládě klokana, které matka nosí v kapse!

Neděle   19. 7. 2020

• V Budišově na Třebíčsku se zabil motorkář
• Neznámý zloděj sebral z verandy domu alkohol a nářadí
• Chcete průvod Krampusů v Třebíči? Můžete o tom hlasovat
• Charita ve Žďáře nad Sázavou pořádá sbírku školních potřeb pro děti v nouzi

Sobota   18. 7. 2020