Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Poničená auta, krádež kola, poškozená brána u rodinného domu
Pachatel v ulici Havlíčkova v Chotěboři ve čtvrtek 17. října mezi polednem a půl jednou odpoledne poškrábal levý bok zaparkovaného vozidla Fiat Ducato. Majiteli tak vznikla škoda kolem dvanácti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Po pachateli pátrají. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.
Pachatel v Bystřici nad Pernštejnem poškrábal vozidlo
Policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem prověřují případ poškození zaparkovaného vozidla, při kterém majiteli vznikla škoda kolem třiceti tisíc korun. K činu došlo ve čtvrtek 17. října mezi čtvrtou hodinou odpoledne a půl devátou večer na ulici Zahradní. U zaparkovaného vozidla Škoda Octavia pachatel poškrábal obě strany a přední i zadní části vozidla. Policisté místo činu ohledali a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. Po pachateli policisté pátrají.

Krádež kola v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté prošetřují případ krádeže jízdního kola, ke kterému došlo v době od třetí hodiny odpoledne úterý 15. října do večerních hodin čtvrtka 17. října na ulici Březová v Pelhřimově. Pachatel z prostorů u jednoho z domů odcizil dětské jízdní kolo v hodnotě kolem čtyř tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Poškození brány u rodinného domu v Třebíči
Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči poškodil pojezdovou bránu a majiteli tak způsobil škodu přibližně patnáct tisíc korun. Ve středu 16. října v době mezi druhou a pátou hodinou odpoledne na ulici Kollárova poničil pachatel pojezdovou bránu před rodinným domem. Bránu ohnul směrem do ulice a došlo také k ulomení čidla. Policisté provedli v lokalitě šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou v zámecké knihovně
U příležitosti sedmdesátiletého výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavo.u vystoupí v sobotu 20. října od 15 hodin v zámecké knihovně žáci hudebního oboru školy na slavnostním koncertu.
ZUŠ Náměšť nad Oslavou byla založena v roce 1949 jako Městský hudební ústav, jejím prvním ředitelem byl Josef Hájek. Vyučovalo se v prostorách střední školy (dnešní MŠ Třebíčská). Po devíti letech se škola přestěhovala do farní budovy, kde probíhá výuka hudebního oboru dodnes. V roce 1958 bylo zahájeno vyučování v oboru tanečním a v roce 1966 obor výtvarný. V roce 1991 byla Lidová škola umění (LŠU) přejmenována na Základní uměleckou školu a 1. 1. 1993 získala ZUŠ v Náměšti nad Oslavou právní subjektivitu. Zřizovatelem školy se stalo město Náměšť nad Oslavou.

V současnosti probíhá výuka ZUŠ v Náměšti nad Oslavou ve čtyřech budovách, na Masarykově náměstí 51 hudební obor, na Masarykově náměstí 100 hudební a literárně dramatický obor, na Husově ulici 187 výtvarný obor a v budově Základní školy Komenského 53 taneční obor. Dále se vyučuje na třech pobočkách: v Mohelně hudební obor, v Dukovanech hudební obor, v Budišově taneční obor. Výuka se zde uskutečňuje v budovách základních škol.

Škola za svou existenci vychovala řadu absolventů v hudebním, tanečním a výtvarném oboru, kteří dále studovali na konzervatořích a vysokých školách, stali se výkonnými umělci, profesory nebo učiteli. Řada z nich se stala uznávanými osobnostmi ve svém oboru.
Žáci v současnosti úspěšně reprezentují svoji školu na soutěžích, výstavách, koncertech i tanečních vystoupeních.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muž v JIhlavě napadl, urážel a okradl svoji bývalou přítelkyni
Sedmačtyřicetiletý muž z Jihlavska na počátku října asi 15 hodin v ulici Brněnská v Jihlavě napadl a okradl svoji bývalou přítelkyni. Nejprve na ni začal křičet a urážet ji; poté ji fyzicky napadl. Navíc vzal ženě ještě kabelku, kterou měla položenou ve své blízkosti, a poté z místa odešel. Policejní inspektor muži sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů.
"Po chvíli muž kabelku s věcmi v hodnotě přes pět tisíc korun odhodil na zem, vrátil se k ženě, znovu jí napadl a odešel. Žena neutrpěla zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření, kabelku si vzala zpět", uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.
Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté, provedli šetření a výslechy osob. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté sedmačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a přečinu krádeže.
Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen mrtvý
Pětaosmdesátiletý senior z Velkého Meziříčí, který ve čtvrtek 17. října kolem půl desáté dopoledne odešel na procházku, byl vypátrán v pátek 18. října bez známek života. Uvedla to tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Ihned po přijetí oznámení policisté po muži začali pátrat a prověřili veškerá místa, kde byl daný předpoklad, že by se muž mohl pohybovat nebo nacházet. Pátrací akce probíhala v lokalitě Velkého Meziříčí za účasti většího počtu policistů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině, první bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině. První bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
„Naše nemocnice byla oslovena Českým centrem, zda bychom byli ochotní stát se partnery projektu House of Europe, jehož vznik iniciovala Evropská komise na podporu rozvoje Ukrajiny. Nabídku jsme přijali. Společně s naší nemocnicí své zkušenosti budou ukrajinským zdravotníkům a také lidem z vedení některých ukrajinských nemocnic předávat také kolegové z Fakultní nemocnice Olomouc. Velice si takové nabídky vážíme, bude to přínos i pro nás, nejen pro ukrajinské zdravotníky,“ řekla ředitelka novoměstské nemocnice JUDr. Věra Palečková.

House of Europe byl iniciován Evropskou komisí na podporu rozvoje Ukrajiny. „Projekt má za cíl rozvíjet oblasti kultury a kreativních průmyslů, vzdělávání, práci s mladými, práci s médii a úroveň zdravotnictví. Na projektu přímo v Kyjevě spolupracují Goethe institut, British Council, Francouzský institut a Česká centra. Ta mají na starost sekci zdravotnictví. Konkrétně pořádání krátkodobých a střednědobých stáží pro ukrajinský zdravotní personál a management ve zdravotnických zařízeních ČR, dále pořádání odborných seminářů na Ukrajině. V rámci stáží pro zdravotnický personál se chceme zaměřit zejména na obory fyzioterapie, rehabilitace, ergoterapie a neonatologie, okrajově také gynekologie, porodnictví,“ přiblížila projekt Ráchel Hengalová, koordinátorka úseku kulturní diplomacie a Czech Centres Network.

První odborný program proběhne už na konci října v ukrajinském Ivano-Frankivsku „Na dvoudenním semináři bude přednášet primář našeho dětského a novorozeneckého oddělení Martin Chalupský a lékaři z novorozeneckého oddělení FNOL Anna Baštan a Vojtěch Bodnár,“ říká tisková mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

„Na dvoudenní seminář připravuji hned tři témata. První je o vrozených srdečních vadách, další o arytmiích v novorozeneckém věku a poslední přednáškou bude péče o novorozence v naší porodnici od narození do propuštění, “ přibližuje náměty svých přenášek primář dětského oddělení novoměstské nemocnice Martin Chalupský.
„Jsem zvědavý, na jaké úrovni je pediatrie a dětská kardiologie právě na Ukrajině, rád se potkám i s kolegy z Fakultní nemocnice Olomouc. Věřím, že to bude i pro mě velice cenná zkušenost,“ dodává primář Chalupský.

Do programu se zapojí také rehabilitační oddělení novoměstské nemocnice. Oficiální zahájení čtyřletého projektu se uskutečnila ve středu 16. října v Kyjevě.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Příběhy relikviáře sv. Maura v podání Kateřiny Rozinkové v Telči
Přednáška PhDr. Kateřiny Rozinkové nazvaná Příběhy relikviáře sv. Maura se bude konat v pondělí 21. října od 17 hodin v obřadní síni radnice v Telči. Přednáška bude tentokrát zaměřena na výzdobu a ikonografii této jedinečné památky.
Relikviář sv. Maura, výjimečná zlatnická památka srovnatelná s korunovačními klenoty, se řadí do skupiny domečkových (tumbových) relikviářů. Uvnitř se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Má obdélníkový půdorys o rozměrech 140 x 42 cm a je 65 cm vysoký. Původní dubové jádro bylo nahrazeno novým ořechovým jádrem. Dekorace relikviáře tvoří soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.
Relikviář sv. Maura byl vyroben na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes (nachází se na území Belgie).
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném muži z Velkého Meziříčí
Policisté pátrají po pětaosmdesátiletém muži, panu Ladislavu Brtnickému, který odešel ve čtvrtek 17. října kolem půl desáté dopoledne na procházku z místa bydliště na ulici Bezručova ve Velkém Meziříčí a do současné doby se nevrátil.
Muž je vysoký přibližně 170 centimetrů, má hubenou postavu, hnědé oči, je bez vlasů. Při odchodu měl mít u sebe černou koženkovou aktovku. Bližší popis oblečení není znám.

Ihned po přijetí oznámení policisté po muži začali pátrat a prověřili veškerá místa, kde byl daný předpoklad, že by se zde muž mohl pohybovat nebo nacházet. V současné době probíhá pátrací akce v lokalitě Velkého Meziříčí, a to za účasti většího počtu policistů.

Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se muž mohl v současné době nacházet, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=1151018191614
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 8. 2020

• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020

• Návštěvy v havlíčkobrodské nemocnici jsou od 22. července zakázány, povolena je přítomnost otců u porodu
• Osobnosti Nového Města na Moravě mají u Milovského rybníka pamětní strom
• Na silnici I/34 mezi Pravíkovem a Božejovem na Pelhřimovsku probíhá oprava, provoz je řízen kyvadlově
• Muž nalezený bez známek života na Staré plovárně v Jihlavě byl zavražděn, policie prosí o pomoc svědky

Pondělí   20. 7. 2020

• Hygienici ve Větrném Jeníkově zrušili přísná opatření; počet testovaných lidí na Vysočině stoupl
• Zemřela ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě Zdeňka Drlíková
• Na vysokou školu do Jihlavy zavítají mladí vědci z Vysočiny
• V opravené ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou bude odhaleno osmnáct kamenů zmizelých
• Cizinec jel po dálnici v silně podnapilém stavu; všímavá řidička včas upozornila na nebezpečně jedoucí kamion
• Výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře v havlíčkobrodském muzeu provoní květiny z českých zahrádek
• Senzací pro návštěvníky táborské zoo je mládě klokana, které matka nosí v kapse!

Neděle   19. 7. 2020