Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Poničená auta, krádež kola, poškozená brána u rodinného domu
Pachatel v ulici Havlíčkova v Chotěboři ve čtvrtek 17. října mezi polednem a půl jednou odpoledne poškrábal levý bok zaparkovaného vozidla Fiat Ducato. Majiteli tak vznikla škoda kolem dvanácti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Po pachateli pátrají. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.
Pachatel v Bystřici nad Pernštejnem poškrábal vozidlo
Policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem prověřují případ poškození zaparkovaného vozidla, při kterém majiteli vznikla škoda kolem třiceti tisíc korun. K činu došlo ve čtvrtek 17. října mezi čtvrtou hodinou odpoledne a půl devátou večer na ulici Zahradní. U zaparkovaného vozidla Škoda Octavia pachatel poškrábal obě strany a přední i zadní části vozidla. Policisté místo činu ohledali a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. Po pachateli policisté pátrají.

Krádež kola v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté prošetřují případ krádeže jízdního kola, ke kterému došlo v době od třetí hodiny odpoledne úterý 15. října do večerních hodin čtvrtka 17. října na ulici Březová v Pelhřimově. Pachatel z prostorů u jednoho z domů odcizil dětské jízdní kolo v hodnotě kolem čtyř tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Poškození brány u rodinného domu v Třebíči
Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči poškodil pojezdovou bránu a majiteli tak způsobil škodu přibližně patnáct tisíc korun. Ve středu 16. října v době mezi druhou a pátou hodinou odpoledne na ulici Kollárova poničil pachatel pojezdovou bránu před rodinným domem. Bránu ohnul směrem do ulice a došlo také k ulomení čidla. Policisté provedli v lokalitě šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou v zámecké knihovně
U příležitosti sedmdesátiletého výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavo.u vystoupí v sobotu 20. října od 15 hodin v zámecké knihovně žáci hudebního oboru školy na slavnostním koncertu.
ZUŠ Náměšť nad Oslavou byla založena v roce 1949 jako Městský hudební ústav, jejím prvním ředitelem byl Josef Hájek. Vyučovalo se v prostorách střední školy (dnešní MŠ Třebíčská). Po devíti letech se škola přestěhovala do farní budovy, kde probíhá výuka hudebního oboru dodnes. V roce 1958 bylo zahájeno vyučování v oboru tanečním a v roce 1966 obor výtvarný. V roce 1991 byla Lidová škola umění (LŠU) přejmenována na Základní uměleckou školu a 1. 1. 1993 získala ZUŠ v Náměšti nad Oslavou právní subjektivitu. Zřizovatelem školy se stalo město Náměšť nad Oslavou.

V současnosti probíhá výuka ZUŠ v Náměšti nad Oslavou ve čtyřech budovách, na Masarykově náměstí 51 hudební obor, na Masarykově náměstí 100 hudební a literárně dramatický obor, na Husově ulici 187 výtvarný obor a v budově Základní školy Komenského 53 taneční obor. Dále se vyučuje na třech pobočkách: v Mohelně hudební obor, v Dukovanech hudební obor, v Budišově taneční obor. Výuka se zde uskutečňuje v budovách základních škol.

Škola za svou existenci vychovala řadu absolventů v hudebním, tanečním a výtvarném oboru, kteří dále studovali na konzervatořích a vysokých školách, stali se výkonnými umělci, profesory nebo učiteli. Řada z nich se stala uznávanými osobnostmi ve svém oboru.
Žáci v současnosti úspěšně reprezentují svoji školu na soutěžích, výstavách, koncertech i tanečních vystoupeních.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muž v JIhlavě napadl, urážel a okradl svoji bývalou přítelkyni
Sedmačtyřicetiletý muž z Jihlavska na počátku října asi 15 hodin v ulici Brněnská v Jihlavě napadl a okradl svoji bývalou přítelkyni. Nejprve na ni začal křičet a urážet ji; poté ji fyzicky napadl. Navíc vzal ženě ještě kabelku, kterou měla položenou ve své blízkosti, a poté z místa odešel. Policejní inspektor muži sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů.
"Po chvíli muž kabelku s věcmi v hodnotě přes pět tisíc korun odhodil na zem, vrátil se k ženě, znovu jí napadl a odešel. Žena neutrpěla zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření, kabelku si vzala zpět", uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.
Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté, provedli šetření a výslechy osob. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté sedmačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a přečinu krádeže.
Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen mrtvý
Pětaosmdesátiletý senior z Velkého Meziříčí, který ve čtvrtek 17. října kolem půl desáté dopoledne odešel na procházku, byl vypátrán v pátek 18. října bez známek života. Uvedla to tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Ihned po přijetí oznámení policisté po muži začali pátrat a prověřili veškerá místa, kde byl daný předpoklad, že by se muž mohl pohybovat nebo nacházet. Pátrací akce probíhala v lokalitě Velkého Meziříčí za účasti většího počtu policistů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině, první bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině. První bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
„Naše nemocnice byla oslovena Českým centrem, zda bychom byli ochotní stát se partnery projektu House of Europe, jehož vznik iniciovala Evropská komise na podporu rozvoje Ukrajiny. Nabídku jsme přijali. Společně s naší nemocnicí své zkušenosti budou ukrajinským zdravotníkům a také lidem z vedení některých ukrajinských nemocnic předávat také kolegové z Fakultní nemocnice Olomouc. Velice si takové nabídky vážíme, bude to přínos i pro nás, nejen pro ukrajinské zdravotníky,“ řekla ředitelka novoměstské nemocnice JUDr. Věra Palečková.

House of Europe byl iniciován Evropskou komisí na podporu rozvoje Ukrajiny. „Projekt má za cíl rozvíjet oblasti kultury a kreativních průmyslů, vzdělávání, práci s mladými, práci s médii a úroveň zdravotnictví. Na projektu přímo v Kyjevě spolupracují Goethe institut, British Council, Francouzský institut a Česká centra. Ta mají na starost sekci zdravotnictví. Konkrétně pořádání krátkodobých a střednědobých stáží pro ukrajinský zdravotní personál a management ve zdravotnických zařízeních ČR, dále pořádání odborných seminářů na Ukrajině. V rámci stáží pro zdravotnický personál se chceme zaměřit zejména na obory fyzioterapie, rehabilitace, ergoterapie a neonatologie, okrajově také gynekologie, porodnictví,“ přiblížila projekt Ráchel Hengalová, koordinátorka úseku kulturní diplomacie a Czech Centres Network.

První odborný program proběhne už na konci října v ukrajinském Ivano-Frankivsku „Na dvoudenním semináři bude přednášet primář našeho dětského a novorozeneckého oddělení Martin Chalupský a lékaři z novorozeneckého oddělení FNOL Anna Baštan a Vojtěch Bodnár,“ říká tisková mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

„Na dvoudenní seminář připravuji hned tři témata. První je o vrozených srdečních vadách, další o arytmiích v novorozeneckém věku a poslední přednáškou bude péče o novorozence v naší porodnici od narození do propuštění, “ přibližuje náměty svých přenášek primář dětského oddělení novoměstské nemocnice Martin Chalupský.
„Jsem zvědavý, na jaké úrovni je pediatrie a dětská kardiologie právě na Ukrajině, rád se potkám i s kolegy z Fakultní nemocnice Olomouc. Věřím, že to bude i pro mě velice cenná zkušenost,“ dodává primář Chalupský.

Do programu se zapojí také rehabilitační oddělení novoměstské nemocnice. Oficiální zahájení čtyřletého projektu se uskutečnila ve středu 16. října v Kyjevě.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Příběhy relikviáře sv. Maura v podání Kateřiny Rozinkové v Telči
Přednáška PhDr. Kateřiny Rozinkové nazvaná Příběhy relikviáře sv. Maura se bude konat v pondělí 21. října od 17 hodin v obřadní síni radnice v Telči. Přednáška bude tentokrát zaměřena na výzdobu a ikonografii této jedinečné památky.
Relikviář sv. Maura, výjimečná zlatnická památka srovnatelná s korunovačními klenoty, se řadí do skupiny domečkových (tumbových) relikviářů. Uvnitř se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Má obdélníkový půdorys o rozměrech 140 x 42 cm a je 65 cm vysoký. Původní dubové jádro bylo nahrazeno novým ořechovým jádrem. Dekorace relikviáře tvoří soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.
Relikviář sv. Maura byl vyroben na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes (nachází se na území Belgie).
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném muži z Velkého Meziříčí
Policisté pátrají po pětaosmdesátiletém muži, panu Ladislavu Brtnickému, který odešel ve čtvrtek 17. října kolem půl desáté dopoledne na procházku z místa bydliště na ulici Bezručova ve Velkém Meziříčí a do současné doby se nevrátil.
Muž je vysoký přibližně 170 centimetrů, má hubenou postavu, hnědé oči, je bez vlasů. Při odchodu měl mít u sebe černou koženkovou aktovku. Bližší popis oblečení není znám.

Ihned po přijetí oznámení policisté po muži začali pátrat a prověřili veškerá místa, kde byl daný předpoklad, že by se zde muž mohl pohybovat nebo nacházet. V současné době probíhá pátrací akce v lokalitě Velkého Meziříčí, a to za účasti většího počtu policistů.

Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se muž mohl v současné době nacházet, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=1151018191614
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   13. 8. 2020

• Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
• Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
• Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
• Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
• Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
• Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
• Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
• V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!

Středa   12. 8. 2020

• U elektrárny v Dukovanech roste jaderná vinice, vinohrad požehnal kněz
• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020