Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 20.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Telči se zastaví Legiovlak
Legiovlak - pojízdné interaktivní muzeum na kolejích Československé obce legionářské navštíví od 22. do 27. října město Telč. Expozice bude v železniční stanici Telč přístupná zdarma ve všední dny od 8 do 16 hodin; o víkendech od 9 do 16 hodin.
Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

Legiovlak, vlastně taková kasárna na kolejích, se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Komentované prohlídky s průvodcem jsou zdarma a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi.

Z Telče odjede Legiovlak do Pelhřimova, kde bude pro veřejnost otevřen od 29. října do 3. listopadu a následně do Světlé nad Sázavou, kde jej budou moci lidé navštívit od 5. do 10. listopadu.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž se ve Velkém Meziříčí vyboural
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali ve čtvrtek 17. října krátce před půl jedenáctou hodinou v noci oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Velkém Meziříčí.
Třicetiletý řidič s osobním vozidlem tovární značky Volkswagen Passat projížděl po místní komunikaci po ulici Čermákova a jel ve směru od ulice Mírová směrem k ulici K Novému nádraží. Řidič s vozidlem nepřizpůsobil rychlost jízdy a při projíždění mírnou levotočivou zatáčkou v klesání nezvládnul řízení a vyjel s vozidlem vpravo mimo komunikaci, kde narazil do betonových obrubníků chodníku. Poté s vozidlem vyjel vpravo mimo komunikaci, kde přední částí vozidla narazil do kovového sloupu veřejného osvětlení a dále do kovového sloupku svislé dopravní značky. Následně s vozidlem najel zpět na komunikaci, kde přejel do protisměru a poté vyjel vlevo mimo pozemní komunikaci, kde s vozidlem zastavil.
Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle a dalším majetku v celkové výši 60 000 korun. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 1,32 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,32 promile alkoholu a 1,20 promile alkoholu v dechu. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve.
Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu hrožení pod vlivem návykové látky.

Test na drogy byl u řidiče v Moravských Budějovicích pozitivní
Policisté z obvodního oddělení Moravské Budějovice kontrolovali v pátek 18. října kolem půl jedenácté v noci osobní vozidlo Audi A4, které řídil dvacetiletý muž. Policisté vyzvali řidiče k předložení doklad potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl negativní. Pozitivní hodnotu ale vykázal test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na cannabis. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologických materiálů, které po provedeném poučení bezdůvodně odmítl. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz.

Silně opilý muž v Humpolci řídil osobní automobil
Policisté z obvodního oddělení Humpolec v rámci běžného výkonu služby prováděli v pátek 18. října dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Krátce před dvacátou hodinou večer kontrolovali řidiče osobního vozidla tovární značky VW Golf. Řidič projížděl v Humpolci z ulice 5. května do ulice U Nemocnice, kde ho zastavila a kontrolovala hlídka Policie České republiky. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 2,20 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 2,18 a 2,28 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu, zadrželi mu řidičský průkaz a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Východní pobřeží USA v Třebíči
Přednáška s titulem Východní pobřeží USA v podání Marka Jonáka z Havlíčkova Brodu se bude konat v úterý 22. října od 17.30 hodin na zámku v Třebíči.
Vydejme se společně poznat krásy východního pobřeží Ameriky cestou od severu na jih. Podíváme se do obrovského mraveniště New York, na hranicích s Kanadou navštívíme nádherné vodopády Niagara Falls.
Dále cestou na jih si vyběhneme Rockyho schody, v hlavním městě se koukneme na Bílý dům, pomníky v parku National Mall a další.
Nakonec nebude chybět ani hurikánem Irma poničená Florida s nádhernými plážemi.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zloděj ukradl v jihlavské prodejně desítky zubních kartáčků
Poměrně neobvyklý případ krádeže zadokumentovali policisté z obvodního oddělení v Jihlavě. Zatím neznámý pachatel v přesně nezjištěné době odcizil v prodejně se sortimentem drogistického zboží na ulici Romana Havelky v Jihlavě téměř osm desítek balení volně vystavených zubních kartáčků značky Curaprox.
Zloděj si kartáčky v prodejně uschoval pod oděv, který měl oblečený na sobě. Poté prodejnu opustil, aniž by zboží u pokladny uhradil. Majiteli zboží vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř 17 000 korun.
Po neznámém zloději pátrají jihlavští policisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Mezi Světlou nad Sázavou a Dolní Březinkou srazil vlak šestatřicetiletého muže, ten na místě zemřel
Na železniční trati číslo 212 mezi stanicemi Světlá nad Sázavou a Dolní Březinka na Havlíčkobrodsku došlo v sobotu 19. října před dvaadvacátou hodinou ke střetu osoby s projíždějícím motorovým vlakem. Šestatřicetiletý muž zemřel na místě. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"Po oznámení události byla na místo vyslána posádka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, ale zasahující lékař po prováděné resuscitaci následně konstatoval u šestatřicetiletého muže smrt. Ve vlaku nebyl nikdo zraněn. U vlakvedoucího policisté provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem", informovala D,. Čírtková.
Na místo události byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z Havlíčkova Brodu. Kriminalisté místo důkladně ohledali a případ zadokumentovali.
K přesnému stanovení příčiny úmrtí byla nařízena pitva. Další okolnosti případu jsou v současno době předmětem policejního šetření.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muzeum rekordů v Pelhřimově má další přírůstek - knihu leteckých snímků Pehřimovsko z nebe
Rekordní knižní edice Česko z nebe má další přírůstek – knihu unikátních leteckých snímků Pelhřimovsko z nebe! Publikaci představí ve středu 23. října ve svém Muzeu rekordů a kuriozit pelhřimovská agentura Dobrý den.
Kniha byla zároveň oceněna titulem Nejkrásnější kniha Vysočiny.

"V nejrozsáhlejší sérii knih s leteckými snímky České republiky, jejímž tvůrcem je nakladatelství CBS vyšlo již 141 430 výtisků obsahujících 3 704 fotografií", uvedl Josef Vaněk z agentury Dobrý den v Pelhřimově.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Dyje není jediná voda v národním parku; projděte se třeba k podyjským rybníkům
Národní park Podyjí možná znáte hlavně díky řece Dyji a jejímu hlubokému údolí. Není to ale jediná vodní hladina v tomto chráněném území. Podyjí totiž skrývá i více než desítků rybníků a nemenší počet mokřadů a tůní. Je a rostliny a živočichy, kteří v nich žijí, přibližuje nový infoleták, který právě v těchto dnech vydala Správa Národního parku Podyjí.
Rybníky

Rybníky jsou uměle vytvořené nádrže, které vznikly především pro chov ryb. Nicméně mají i řadu jiných funkcí. Vytváří malebné krajinné obrazy, a pokud mají vyvinutou pobřežní a mokřadní vegetaci, jsou lákadle pro velké množství rozmanitých druhů rostlin i živočichů. Vyrovnávají také teplotní výkyvy v okolí. Za horka ho ochlazují a za chladných nocí zase zahřívají. Jsou i nedílnou součástí malého vodního cyklu. Voda odpařená z jejich vodní hladiny se zhruba do téže krajiny vrací zpět v podobě deště či rosy.
V samotném národním parku je deset rybníků. Sedm z nich má na starosti Správa Národního parku Podyjí. Pokud vůbec jejich malá vodní plocha umožňuje chov ryb, je v nich vysazován především lín a obsádka je závislá na přirozené úživnosti. Snahou Správy parku ale je, aby velký počet ryb v rybnících nezahubil další život. Pro usiluje o to, aby voda byla průhledná nejméně do půl metru a alespoň třetina její plochy využívaly vodní rostliny.

Mokřady a tůně

Velmi důležitou složkou prostředí jsou různé typy mokřadů, tůní, polních rozlivů nebo jen zamokřených půdních prohlubní. Tyto biotopy představují základní stavební kámen funkční krajiny. V minulosti spontánně vznikaly a zanikaly působením přírodních procesů. Dnes je většinou vytváří člověk a bez jeho by pravděpodobně postupně zmizely. V Podyjí naleznete mokřady, které vznikaly přirozeně především v blízko Dyje v údolí řeky. Nové tůně se naproti tomu vylouply například z malých lomů, které využívali sedláci u Popic. Dobrý prostor pro rozmanité druhy rostlin a živočichů z nich dělá jejich pozvolný sklon břehů, dobře rozvinutá vegetace, různorodé dno a přísun slunečních paprsků.

Foto: Nový infoleták je k dispozici na našich informačních centrech a ve znojemské budově Správy Národního parku Podyji.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Středověké hrady, život v míru a válce v jihlavském muzeu
Přednáška Mgr. Miroslava Dejmala, Ph.D., (Archaia Brno) s názvem Středověké hrady, život v míru a válce se bude konat v úterý 22. října od 18 hodin v muzejním Malovaném sále v Jihlavě.
Hrady, jako opevněná sídla, poskytovaly svým majitelům ochranu v době války a mnohdy byly ve středu různých střetů a půtek.

Přesto představovaly převážně sídlo svého pána, jeho rodiny a jejich sloužících.

V přednášce se pokusíme nahlédnout, jak mohl probíhat život na hradech v době míru i války.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací
Obchodníci se při přijímání a vyřizování reklamací dopouštějí mnohých nešvarů, které však běžný spotřebitel snadno neodhalí. Kupující by se proto měli poměrně dobře orientovat v právních předpisech a vědět, co si nemusí nechat líbit. Ve kterých situacích se vyplatí zpozornět?
Uplatnění reklamace

Přijetí zboží k reklamaci je povinností prodávajícího a nemůže jej odmítnout ani v případě, kdy se domnívá, že reklamace není oprávněná. Při uplatnění reklamace nemusí spotřebitel dodat příslušenství, pokud je zjevné, že s ním vytýkaná vada vůbec nesouvisí. Stejně tak nemusí prodejci odevzdat telefon, pokud reklamuje jenom nabíječku. Prodávající nemůže odmítnout přijetí reklamace ani v případě, že je zboží zašpiněné nebo že jsou na něm viditelné známky opotřebení.

Uplatňuje-li spotřebitel reklamaci, musí mu prodávající vždy vystavit reklamační protokol. Trvejte zejména na tom, aby v něm bylo uvedeno přesné datum zahájení reklamačního řízení a způsob vyřízení reklamace, který požadujete. Reklamační protokol by měl obsahovat také popis stavu zboží v době uplatnění reklamace. To může být důležité zejména tehdy, pokud se vám zboží vrátí poškozené. Často se setkáváme s případy, kdy jsou reklamace elektroniky zamítány s tím, že došlo k oxidaci, neboť do zařízení vnikla kapalina. I v této situaci lze argumentovat odkazem na popis stavu zboží v reklamačním protokolu.
Má-li spotřebitel sjednáno pojištění poškození či krádeže zboží, měl by si pohlídat také, aby se prodávající jednoduše nezbavil své odpovědnosti za vady nahlášením pojistné události pojišťovně. Neuplynula-li dosud u poškozeného výrobku záruční doba, není třeba vyžadovat pojistné plnění.

Reklamační lhůta

Pokud reklamuje zboží spotřebitel, musí prodávající reklamaci vyřídit do 30 dnů od jejího uplatnění. V rámci této lhůty musí stihnout vadu posoudit, o reklamaci rozhodnout, provést případnou nápravu a ještě spotřebitele o vyřízení reklamace informovat. Aby prodávající tuto povinnost splnil, nestačí, že zákazníkovi zkusil zavolat z neznámého čísla a nedovolal se.

Reklamační lhůtu lze dohodou stran prodloužit, je k tomu však nutný výslovný souhlas spotřebitele. Rozhodně nelze považovat za dohodu, pokud máte na reklamačním protokolu předtištěnou informaci o tom, že reklamace bude vyřízena do 60 dnů. Nenechte si v žádném případě namluvit, že reklamační lhůta běží až od chvíle, kdy se zboží dostane na reklamační oddělení. Důležitý je okamžik uplatnění reklamace.

Vyřizování reklamace

Prodávající se při vyřizování reklamace vždy musí zabývat právě tou vadou, kterou spotřebitel vytýká. Spotřebitel by si neměl nechat líbit zamítnutí reklamace nefunkčního softwaru z důvodu, že telefon přinesl s prasklým displejem. Pokud vám prodávající reklamaci zamítne, nesmí bez vašeho výslovného přání provádět mimozáruční opravu, a to ani bezplatnou. Fakticky by vám tím totiž bránil v možnosti rozporovat jeho rozhodnutí o reklamaci. Zároveň v tom lze spatřovat snahu vyhnout se povinnosti vrátit peníze v případě vícenásobné reklamace stejné vady.

Uznaná reklamace ještě neznamená konečné vítězství. Když už obchodník reklamaci uzná, většinou se i tak snaží zuby nehty udržet svého zákazníka a vymýšlí způsoby, jak se vyhnout vrácení peněz. Pokud spotřebiteli například nabídne výměnu zboží za jiné ve stejné hodnotě, neboť jím reklamovaný typ zboží už neprodává, nebo mu vnucuje namísto peněz poukázku na další nákup, nemusí na takové řešení zákazník přistoupit.

Náklady reklamace

Náklady reklamace nese vždy prodávající a nemůže po spotřebiteli požadovat jejich proplacení ani v případě, že je jeho reklamace neoprávněná. Někdy se obchodník pokusí zajistit si náhradu vynaložených nákladů tím, že spotřebiteli zboží ze zamítnuté reklamace zašle na dobírku. Takové jednání si už ale skutečně koleduje o podnět České obchodní inspekci.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024