Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 26.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Z kostela svatého Víta v Zahrádce se po čtyřiceti letech rozhlaholil zvon
V kostele sv. Víta, který jako jediný připomíná zatopené městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou se díky veřejné sbírce organizované spolkem Přátelé Zahrádky rozezněl v sobotu 26. října 2019 po čtyřiceti letech zvon.
„Zahrádecký kostel přišel o své zvony nejméně čtyřikrát. Při požárech v letech 1783 a 1850 a za obou světových válek. Po druhé světové válce byl v Zahrádce jen zvon zapůjčený z nedalekého Ježova. Ten se při likvidaci Zahrádky vrátil na své původní místo a zvonice na věži kostela zůstala prázdná“, vysvětlil Jan Čihák ze spolku Přátelé Zahrádky. Pomocí letošní veřejné sbírky, kterou iniciovala paní Lenka Lhotková, dcera zahrádeckého rodáka Radka Lhotky, se podařilo nashromáždit dostatek finančních prostředků na výrobu nového zvonu. Odlil ho zvonař Petr Rudolf Manoušek ve zvonárně Royal Eijsbouts v holandském Astenu. Váží 205 kg a má průměr 70 cm. Na zvonu je reliéf městečka Zahrádka a zdobení z lipových listů. Má základní ladění v tónu d2. Nápis připomíná letošní osmisté výročí první písemné zmínky o Zahrádce. Zvon nese jméno Josef na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil před svým přeložením do nedaleké Číhoště.

Slavnostní převoz zvonu do Zahrádky připomněl pořizování zvonů v 19. století po ničivém požáru městečka v roce 1850. Z Ledče nad Sázavou vezla zvon bryčka tažená koňmi, doprovázená druhou bryčkou s kostýmovanými postavami, například kněžny Vilemíny z Auerspergu a ze Žleb. Kněžna byla se svým manželem Vincencem Karlem patronem tohoto kostela a stála za jeho obnovou a pořízením zvonů po ničivém požáru v roce 1850.
Další zastávky byly v obcích Kožlí a Kamenná Lhota. Slavnost se svěcením zvonu v Zahrádce začala od 14 hodin, předcházela jí přednáška zvonaře Petra Rudolfa Manouška. Svěcení zvonu se ujal královéhradecký biskup Jan Vokál a poté byl zvon za pomoci jeřábu vyzvednut do věže a po mši svaté se poprvé rozezněl nad hladinou vodní nádrže Švihov.

„Zvon má elektrický pohon a měl by zvonit pravidelně každý den poledne a klekání. Oznamovat bude také konání bohoslužeb, kulturních akcí a svateb konaných v Zahrádce. Měl by také zaznít letošního 17. listopadu v 17 hodin 11 minut v rámci akce Paměti národa Nezapomeňme“, upřesnil Jan Čihák ze spolku.

Výroba, zavěšení zvonu i související úpravy na věži kostela jsou plně financovány z výtěžku veřejné sbírky, kterou dlouhodobě pořádá spolek Přátelé Zahrádky na opravy, restaurování a vybavení zahrádeckého kostela. Cena vlastního zvonu je zhruba 320 tisíc korun, přes 40 tisíc korun stálo elektrické ovládání zvonu. Celkové náklady včetně nutných úprav na věži vyšly na 450 tisíc korun. „Zvon je navržený tak, aby ho v budoucnu mohl doplnit druhý, o něco větší zvon, jak je zvonová stolice na věži zahrádeckého kostele postavena“, upřesnil Jan Čihák.

Spolek Přátelé Zahrádky dlouhodobě spolupracuje s Národním památkovým ústavem, který má kostel sv. Víta v Zahrádce ve své správě, a společně usilují o jeho obnovu. „V neutěšeném stavu je však ještě interiér kostelní lodi. Potřeba bude pořídit i vnitřní vybavení, které by mělo umožnit, aby kostel fungoval jako multikulturní prostor pro pořádání koncertů, výstav, bohoslužeb a setkávání lidí. Rádi bychom také rozšířili expozici v kostele připomínající osudy městečka Zahrádka vysídleného v souvislosti s napouštěním přehradní nádrže Švihov na řece Želivce. Restaurovat je nezbytné také kašnu a sochu Bolestné Panny Marie na bývalém Zahrádeckém náměstí před kostelem. Členové Spolku Přátelé Zahrádky jsou připraveni napomáhat těmto aktivitám jak vlastními silami, tak pokračování vedení veřejné sbírky ve prospěch kostela“, uzavírá Jan Čihák.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý pachatel sebral u obce Mezná na Pelhřimovsku dvanáct kubíků smrkové kulatiny
Neznámý pachatel v době od pondělí 14. října do úterý 22. října ukradl u obce Mezná na Pelhřimovsku vytěžené dřevo. Sebral na dvanáct kubíků smrkové kulatiny, která byla uložena u lesní cesty. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem osmi tisíc korun. Uvedla to tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
"Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Za uvedený trestný čin mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody", doplnila mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V Přibyslavi před 75 lety: Při odplatě za smrt generála tekla krev
Říjnové vydání Přibyslavského občasníku připomenulo hrdinnou smrt divizního (in memoriam armádního) generála Vojtěcha Luži a poručíka Josefa Koreše. V těžkém podzemním boji proti hitlerovské okupaci Československa padli 2. října 1944 v hostinci v Hřištích, dnes místní části města Přibyslav.
Třiapadesátiletého Lužu, v té době hlavního představitele domácího odboje, zastřelili přibyslavští četníci, postřelený Koreš v beznadějné situaci spáchal sebevraždu.
Generálův syn Radomír Luža se postavil do čela dvanáctičlenné přepadové skupiny českých a ruských partyzánů, která se postarala o odplatu.
“Navrhl jsem,” píše v memoárech nazvaných V Hitlerově objetí (napsáno anglicky v poúnorové emigraci v Kanadě, český překlad vyšel v nakladatelství Torst v roce 2006), “že tam bezpodmínečně půjdu. Nejen kvůli otci, ale jako varování všem podlézavcům, kteří se mohou přetrhnout při plnění německých rozkazů.”

Přišli z Daňkovic
Partyzáni vyrazili k akci večer 25. října 1944 od Daňkovic, šli přes Kadov, Fryšavu, Světnov a Malou Losenici.
Po padesát kilometrů dlouhém pochodu navečer 26. října 1944 dorazili na přibyslavskou četnickou stanici a čtyři četníky tam po krátkém výslechu a soudu popravili.
Zastřeleni byli Karel Sojka, Bohuslav Mečíř, Stanislav Kunderka a Ondřej Otevřel. Exekuci s těžkým zraněním zázračně přežil Jiří Hörner a osudu svých kolegů ve svém bytě unikl jeden z hlavních aktérů hříšťské tragédie Josef Navrátil.
Při odchodu z exekuce Radomír Luža na dveře připíchl výstrahu: “Toto se stane těm, kdo zrazují náš odboj. Tito lidé zavraždili příslušníky odboje a stihl je spravedlivý trest.”

Státní pohřeb v Přibyslavi
Okupační úřady zastřeleným četníkům uspořádaly v Přibyslavi 30. října státní pohřeb. Povinně byli přítomní starostové obcí z širokého okolí, žáci dvou tříd přibyslavské školy, dělníci z místních továren.
Do hlíny přibyslavského hřbitova však byl pochován pouze místní občan Karel Sojka. Bohuslav Mečíř byl odvezen do Roztok u Semil, Ondřej Otevřel do Dědic a Stanislav Kunderka do Milešovic, obě obce jsou na Vyškovsku.
Zraněný četník Jiří Hörner se vyléčil, byl přeložen do Šaratic v okrese Vyškov, ale v březnu 1945 zpět do Přibyslavi. Zemřel v roce 1998 v Kutné Hoře. Strážmistr Josef Navrátil byl na jaře 1945 přeložen do Tišnova, kde však 25. dubna utrpěl smrtelné zranění při sovětském náletu a následujícího dne zemřel v nemocnici v Novém Městě na Moravě.

Foto autora a archiv Karla Černého
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Zabezpečte před zimou svoje rekreační objekty před vloupáním
Od začátku letošního roku do konce září evidují policisté v Kraji Vysočina celkem 76 případů krádeže vloupáním do rekreačních objektů. Pachatelé při nich způsobili majitelům chat odcizením věcí a poškozením rekreačního objektu a jejího zařízení celkovou škodu převyšující částku jeden milion korun. Policistům se podařilo objasnit celkem 26 těchto případů.
V mobilní aplikaci s názvem „Zabezpečte se“, která je dostupná v App Store i v Google Play se kromě návodů na zabezpečení bytů, domů a garáží dočtete, kudy se zloději do chat nejčastěji dostanou, včetně rad na vhodné zabezpečení. Uživatelům aplikace také nabídne přehled certifikovaných odborníků, rozdělených podle jednotlivých regionů, kteří dokáží navrhnout řešení na míru danému objektu. Doporučujeme tedy zabezpečení letních domovů nepodceňovat.

Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatel odcizí ale prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to zpeněžit. Pachatelé také využívají chat zvláště v chladném počasí k přespání. Škoda zde v těchto případech vznikne pouze na poškození dveří, případně oken, kudy pachatelé vniknout dovnitř objektu.
Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.
Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení.

Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh budí zdání pobytu majitele v objektu. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, policisté ji využijí při pátrání a identifikaci odcizených věcí. Policisté provádějí v chatových oblastech nepravidelné preventivní kontroly. V zimních měsících jsou intenzivnější a na tyto lokality se zaměřují také policejní psovodi.
nprap. David LINHART, vrchní inspektor



Zpět nahoru na obsah...

Telč se promění v německé město Bonn, filmaři tu budou točit historický film o Ludwigu van Beethovenovi
Renesanční Telč se promění ve dnech 29. října až 2. listopadu v německé město Bonn, ve kterém žil hudební skladatel Ludwig van Beethoven, a o němž se tu bude točit historický film. Filmaři využijí náměstí Zachariáše z Hradce, náměstí Jana Kypty, ulice U Masných krámů a Na Baště a také interiér starého gotického paláce a část prostor, kde byla dřív pobočka Muzea Vysočiny.
Německý hudební skladatel a dovršitel první vídeňské školy klasicistní hudby Ludwig van Beethoven (pokřtěn 17. prosince 1770, Bonn – 26. března 1827, Vídeň–Alservorstadt) v průběhu svého života rozvinul klasicistní slohové a formové prostředky do svého individuálního hudebního stylu a otevřel tak dveře nové hudební epoše – romantismu.

K jeho nejslavnějším dílům patří 3., 5., 6., 7. a 9. symfonie, monumentální mše Missa solemnis, opera Fidelio, houslový koncert D dur op. 61, řada klavírních skladeb (Císařský koncert, sonáty Měsíční svit, Appassionata, Patetická, skladba Pro Elišku) a další skladby.

Byl druhorozeným synem Johanna van Beethovena a ovdovělé Marie Magdaleny Leym. Z jejich sedmi dětí se dožili dospělosti pouze Ludwig a jeho dva mladší bratři Kaspar Karl a Johann. Ludwigova rodina byla hudebně založená, jeho děd, rovněž Ludwig, byl kapelníkem.

Beethovenův otec, který byl dvorním tenoristou, propadl alkoholu. Beethovenovo vzdělání bylo zanedbáváno, přičemž otec využíval jeho hudebního talentu jako zdroje příjmů. Prvním učitelem mladého Ludwiga byl jeho otec, po několika letech despotické výchovy a nucení do hraní na klavír dostal Ludwig větší volnost. Pro rozvoj jeho talentu bylo klíčové, že i přes zkušenosti s otcovou krutostí získal k hudbě i ke hře na klavír velmi pozitivní vztah. Teprve v devíti letech dostal řádného a zodpovědného učitele, byl jím Christian Gottlob Neefe, tehdy dvorní varhaník v Bonnu, který se později stal jeho přítelem a rádcem. Uvedl ho zejména do umění Johanna Sebastiana Bacha a umožnil vydání jeho prvních skladeb.

V sedmnácti letech se Ludwig van Beethoven odebral do Vídně. Zde se Beethoven prý setkal s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Mladý nadějný Beethoven se ovšem brzy musel vrátit zpět do Bonnu, neboť jeho matka umírala na tuberkulózu. Po její smrti připadla starost o výživu rodiny včetně výchovy dvou mladších bratrů sedmnáctiletému Ludwigovi.

Ludwig van Beethoven žil od roku 1792 trvale ve Vídni a studoval zde u významných hudebních skladatelů. Beethovenovými nejvýznamnějšími patrony se stali Lichnovští, Kinští a především Lobkovicové. Měl také příjmy z honorářů za koncerty a z výuky žáků. Přibližně od roku 1795 se začínaly projevovat jeho problémy se sluchem, podle některých zdrojů již v roce 1816 úplně ohluchl. Jeho mimořádný hudební talent mu však umožnil vytvořit největší díla v době, kdy už byl zcela hluchý. Po dlouhodobých potížích podstoupil Beethoven v prosinci 1826 operaci břicha a o čtyři měsíce později zemřel. Na pohřeb přišlo až na dvacet tisíc lidí, nosítka s jeho rakví nesli významní hudebníci. Jeho ostatky uložili na hřbitově ve Währingeru. Roku 1888 byly exhumovány a přemístěny na Vídeňský ústřední hřbitov.







- red -



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj se vloupal do chaty v Babicích na Havlíčkobrodsku, kde způsobil škodu přes tři tisíce korun
Havlíčkobrodští policisté prověřují případ vloupání do rekreačního objektu v katastru obce Babice, ke kterému došlo v době od večerních hodin neděle 20. října do dopoledních hodin čtvrtka 24. října.
"Dosud neznámý pachatel násilím vnikl do vnitřních prostorů rekreační chaty, které prohledal a vzal odtud vodní pumpu, plynovou lahev a vařič, čímž majiteli způsobil škodu přes tři tisíce korun", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit až tříletý trest odnětí svobody.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Proběhl týden Skleněného zabijáka – co dál?
Na počátku října letošního roku, stejně jako vloni, proběhla kampaň Skleněný zabiják. Upozorňovali jsme na nebezpečí, které pro ptáky představuje sklo obecně, zvláště pak celoskleněné pláště budov. Jednotlivými příspěvky se nám podařilo oslovit celkem více než 170 000 lidí.
Právě doba ptačí migrace je obdobím, kdy ke kolizím ptáků dochází ke zvýšené míře. Hned na začátku kampaně uhynulo více než 20 sýkor na prosklené fasádě obchodního centra v Ostravě. K dalším známým obětem tohoto týdne patří dva ptačí životy v Praze, čtyři v Brně a pět v dalších městech. Pokud se vám čísla zdají na první pohled velmi nízká, musíme si uvědomit, že:
– pravděpodobnost nalezení mrtvého ptáka při cílené kontrole během 1 týdne je poměrně nízká (ptáci se na daném místě nemusí zabíjet každý den a ranní úklidové čety často ptáky zametou před příchodem zaměstnanců či dokonce klientů),
– většina oslovených lidí pouze informovala o nebezpečných stavbách, nechodila do terénu,
– mrtvé ptáky je potřeba hlásit během celého roku.
Již během kampaně se na nás začali obracet majitelé budov s žádostí o konzultace k možnostem jejich zabezpečení. Můžeme uvést např. budovu Městské knihovny v Praze na Proseku či obchodní centrum ve Stodůlkách. Doufejme, že se přidají k prvním vlaštovkám, které tento krok již učinily.

Kampaň Skleněný zabiják pro letošek skončila. Sklenění zabijáci však stojí dál a my máme nadále zájem o informace o ptácích, kteří u nich skončili svůj poslední let. Pokud na nějakého takového nešťastníka narazíte, nezapomeňte ho vyfotit a údaj zadat do faunistické databáze Avif. Moc tyto údaje potřebujeme. Bohužel majitelé, kteří jsou ochotni do zabezpečení investovat peníze bez tohoto smutného důkazu, jsou stále světlou výjimkou. O to více si těchto výjimek vážíme a rádi je uvedeme jako příklady dobré praxe.

V rámci projektu Ptáci a skla budeme v následujících 2 letech nadále přednášet o problematice ochrany synantropních ptáků na akademické půdě i na středních školách stavebního či architektonického zaměření, budeme pořádat semináře pro architekty. Pokud máte o tyto přednášky zájem, kontaktujte nás na dobruska@birdlife.cz, případně sledujte přehled vypsaných seminářů: https://www.birdlife.cz/co-d…
Gabriela DOBRUSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024