Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 28.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po lupičích na Pelhřimovsku i Havlíčkobrodsku
Pelhřimovští policisté pátrají po pachateli, který se ze čtvrtka na pátek vloupal do rodinného domu v Kojčicích u Pelhřimova. Nejprve překonal oplocení, které rozpletl a vzniklým otvorem vstoupil na pozemek. Poté zahradními hráběmi rozbil okno dílny u rodinného domu, kudy vlezl dovnitř.
"Dílnu pachatel prohledal a odcizil z ní jízdní kolo, motorovou benzínovou pilu a ruční sekeru, čímž majiteli způsobil škodu převyšující padesát tisíc korun", uvedl policejní tiskový mluvčí David Linhart.
Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a případ zadokumentovali jako přečiny krádež vloupáním a porušování domovní svobody, za které hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Vloupání do rekreační chalupy v Hradci na Havlíčkobrodsku
Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli, který se v průběhu uplynulého týdne vloupal do rekreační chalupy v obci Hradec na Havlíčkobrodsku. Pachatel nejprve překonal oplocení pozemku a poté vypáčil okno na toaletu, kterým se dostal do samotných prostor rekreačního objektu. Chalupu následně prohledal a odcizil z ní různé kuchyňské i jiné náčiní a potraviny, v celkové výši téměř osm tisíc korun.
Policisté tento případ zadokumentovali jako přečiny krádež vloupáním a porušování domovní svobody, za které hrozí až tři roky ve vězení.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Legiovlak, unikátní expozice replik legionářských vagónů z let 1918-1920, bude v Pelhřimově od úterý 29. října
Na nádraží v Pelhřimově budou moci zájemci navštívit Legiovlak od úterý od 29. října do neděle 3. listopadu. Přístupný pro veřejnost bude od úterý do pátku od 8 do 16 hodin, o víkendu v sobotu a v neděli pak od 9 do 16 hodin.
U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát zahájila Československá obec legionářská v roce 2014 dlouho připravovaný projekt Legie 100, jejímž úkolem je navrátit do povědomí české veřejnosti odkaz zakladatelů našeho moderního státu.

Legiovlak projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá i na Slovensko. Legiovlak se skládá z celkem 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, velitelského, promítacího, krejčovského, prodejního, kovářského, ubytovacího, zdravotního, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových.

V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále.

Legiovlak je přístupný zdarma.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj sebral v jihlavské kavárně peněženku i s doklady, platební kartou a penězi
Jihlavští policisté prověřují krádež peněženky, ke které došlo v sobotu 26. října v jedné z kaváren na ulici Tyršova v Jihlavě.
"Neznámý pachatel využil situace a z volně odložené kabelky zde odcizil dámskou koženou peněženku s hotovostí, osobními doklady a debetní kartou, čímž majitelce těchto věcí způsobil škodu tisíc pět set korun", uvedl tiskový policejní mluvčí David Linhart.
Policisté následně v této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muž našel na poli mezi obcemi Nová Ves a Sokolí na Třebíčsku protipancéřový dělostřelecký granát z druhé světové války
V pátek 25. října přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení od čtyřiadvacetiletého muže, který uvedl, že na polích mezi obcemi Nová Ves a Sokolí na Třebíčsku nalezl předměty, které připomínají munici.
"K nálezu se dostavili policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří místo zajistili a přivolali pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik poté potvrdil, že se skutečně jedná o dva kusy protipancéřových dělostřeleckých granátů ráže 75 mm, které pocházely z druhé světové války", uvedl tiskový policejní mluvčí David Linhart.
Z tohoto důvodu je na místě zajistil a převezl k odborné likvidaci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Počasí v době vzniku ČSR před 101 lety
Je pondělí 28. října 1918, horské oblasti hlásí teploty pod bodem mrazu a na vrcholcích leží sníh. Většina území nově vznikajícího státu je zahalena oblačností a na některých místech se objevují přeháňky.
Podzimní ráno se již déle probouzí. Dnes je patrná i velká oblačnost a na denní světlo je nutné si počkat. Pan Josef kontroluje teploměr, zdá se, že je kolem 1 °C pod nulou. Vločky se snášejí k zemi, Josefův pohled je přitahován souvislou sněhovou pokrývkou. Z malé podhorské chalupy dohlédne na vrcholek Lysé hory, tam už leží přes 20 cm sněhu. Josef vzpomíná na svého přítele z lyžařského klubu. Je tomu pár let, co zahynul na distančním závodě v Krkonoších. Psal se rok 1913 a Hančovi bylo teprve 26 let. Při této vzpomínce Josef již nazouvá své dřevěné lyže  a vyráží do místní hospody. Doma nemá rádio. Těší se na události, které zvěstují konec monarchie a vznik nového státu. Josef je velký vlastenec, těší se na Československo. Ovšem ne všichni jeho přátelé jsou takto slavnostně naladěni. Nedaleké Polsko a obyvatelé z Těšínska nesouhlasí s novým zřízením. Ne pro všechny je tento čas tak radostný.

Československo vznikalo během dvou dnů od 16.–18. října. Mezinárodně, právně a diplomaticky přestalo Rakousko-Uhersko existovat 20. října. Právě v době, kdy Masarykovi odepisuje president Wilson a potvrzuje mír i vznik nového státu, vládne už chladnější počasí.

28. října vyráží paní Marie se svými dětmi do školy, žijí v Prachaticích. Ten den tu napadne i nejvíce dešťových srážek, a nejvyšší denní teplota tu vystoupá na 5,2 °C.
Nepříznivé počasí zastihne i Janku. Mladou dívku, studentku žijící v Bratislavě, provází během dne občasný déšť a teploty kolem 6 °C. Ještě neví, že díky nově vznikajícímu československému státu bude moci nadcházející rok nastoupit na první slovenskou univerzitu, která ponese jméno J. A. Komenského. Rok po vzniku ČSR Janka studuje na lékařské fakultě a Slováci postupně otevřou 13 fakult pro své studenty, kteří zde studují v mateřském jazyce. 

Tento den se nachází T. G. Masaryk ve švýcarské Ženevě. Zde delegace Národního výboru, vedená Karlem Kramářem, zahájila jednání o vytvoření a podobě samostatného československého státu. „Příliš se neohřáli, tehdy do střední Evropy pronikal chladný vzduch od severu. Tlaková výše, která pak ovlivnila počasí i u nás, měla svůj střed právě na trojmezí dnešních států Německa, Švýcarska a Rakouska. Zároveň k nám zasahovala od východu tlaková níže se středem nad rumunským pobřežím Černého moře,“ popisuje klimatoložka Lenka Crhová. Zdá se, že počasí mělo lehce symbolický význam i s územní platností. Nově vznikající stát byl obestřen spoustou nevyjasněných záležitostí. Žilo zde mnoho menšin, které nebyly názorově jednotné, a nesdílely nadšení s nově vznikajícím státem.

Při vzniku ČSR se ranní teploty v Čechách pohybovaly mezi 1 až 5 °C. Ráno vyrážejí Antonín Švehla a František Soukup do Obilního ústavu. Oblékají si kabát, klobouk a Antonín i kožené rukavice. V 9 hodin ráno se teplota v Praze zastavuje na 3 °C. Postupně stoupá, a v čase odpoledního shromáždění na Václavském náměstí hlásí Klementinum 7,7 °C. Bouřlivé oslavy doprovází drobné dešťové přeháňky a zatažená obloha. Radost z událostí nezastaví ani nepříznivé a chladné počasí.

I na přelomu října a listopadu pokračovalo chladné počasí, přesto se na mnoha místech sloužily mše  pod otevřeným nebem. Lidé se scházeli a oslavovali mír i nově vzniklý stát.

Čtenáře upozorňujeme na fakt, že Marie, Janka a Josef jsou osoby smyšlené, avšak jejich příběhy se mohly odehrát. Údaje teplot a data jsou ověřená a pravdivá.
Martina SOUČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vyhlášený živý betlém v Měříně bude letos naposledy, zato hezky česky
Měřínský živý betlém se bude konat 24. prosince 2019 v 10 hodin a ve 20.30 hodin v Měříně na tradičním místě na prostranství blízko kostela letos naposledy. Za pořadatele to uvedla Tereza Motyčková.
"První myšlenka, první ztvárnění Měřínského živého betlému, v roce 2003, byli velmi prostinké a tím vlastně i našemu srdci nejbližší, proto jsme se rozhodli, poslední ročník zpracovat velmi podobně, aby Měřínský živý betlém skončil tak, jak ve svém počátku začal. Tím je myšleno hezky, česky! Scénu si letos, naposledy, asi právě z nostalgie, postavíme úplně sami, a tak se můžete těšit na krásnou dřevěnou chýši s jesličkami, starodávné domečky, česká zvířátka a mnoho dalšího. Jako každý rok, samozřejmě, nebude chybět svařené víno, čaj a nějaká ta sladká dobrota k tomu", informovala T. Motyčková.

Pořadatelé mají připraveno několik tisíc přívěsků, které návštěvníkům s láskou při vstupu do areálu i v letošním roce na památku věhlasného betléma věnují.

Foto: Měřínský živý betlém, fb stránky
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Jaroměřicích nad Rokytnou ležela na chodníku opilá žena, skončila na záchytce
Ve čtvrtek 24. října byli policisté v Jaroměřicích nad Rokytnou před sedmou hodinou večer přivoláni na náměstí Míru, kde se dle přijatého oznámení nacházela opilá žena. Ležela na chodníku, nebyla schopna samostatné chůze ani komunikace.
Policisté provedli u dvaapadesátileté ženy dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 1,27 promile alkoholu.
Opilou ženu odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Tančíme a hrajeme v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstava fotografií z představení tanečních, divadelních a hudebních skupin Denního a týdenního stacionáře Jihlava s titulem Tančíme a hrajeme bude zahájena v pátek 1. listopadu v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Na fotografiích se představí tanečníci tanečních skupin Úlet a Farah, herci divadelního souboru Staccito nebo bubeníci z hudební skupiny Drumband. Možná jste je již někdy viděli v akci. Tyto umělecké soubory fungují v rámci Denního a týdenního stacionáře Jihlava. Jejich členy jsou lidé s mentálním postižením, klienti stacionáře. Soubory mají na svém kontě řadu veřejných vystoupení a úspěchů na soutěžích. Vedoucími souborů jsou zaměstnanci stacionáře.

Fotografie se snaží zachytit jejich umění, nasazení a nadšení. Divákům přinášejí emotivní zážitky a ti jsou často překvapeni, co účinkující všechno zvládnou. Jejich handicap se při vystoupení stává nepodstatným – tančí a hrají z plných sil, navzdory němu.

Přesvědčit se o tom můžete i díky této výstavě, která potrvá až do 8. prosince.
Ludmila MORŽOLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   13. 8. 2020

• Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
• Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
• Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
• Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
• Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
• Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
• Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
• V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!

Středa   12. 8. 2020

• U elektrárny v Dukovanech roste jaderná vinice, vinohrad požehnal kněz
• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020