Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 29.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž ve Velkém Meziříčí nadýchal 3,53 promile, skončil na záchytce
Opilý jednatřicetiletý muž, který ležel na trávě na ulici Jihlavská ve Velkém Meziříčí a nebyl schopen chůze, nadýchal přivolaným policistům hodnotu 3,53 promile alkoholu.
"Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 bez poplatku kolem Velkého Meziříčí podle ministra Kremlíka odložena na příští rok
Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který navštívil Velké Meziříčí, se vyjádřil ke komplikované dopravní situace ve městě, která téměř denně zatěžují občany města. K nejdůležitějším otázkám patřila také možnost zrušení dálničního poplatku na D1 v úseku mezi EXIT 141 Velké Meziříčí zápas a EXIT 146 Velké Meziříčí východ, který by občanům města mohl sloužit jako obchvat. Ministr upozornil, že tato otázka je pro letošní rok již uzavřena. Nicméně diskusi na toto téma nevyloučil v příštím roce.
„Jsem přesvědčená, že Velké Meziříčí si zaslouží pozornost z důvodu dlouhodobě komplikované dopravní situace ve městě, která je spojená s opravou dálničního mostu. Jedná se o vážnou situaci, která trápí především místní obyvatele, proto jsem pana ministra Kremlíka pozvala." vysvětluje návštěvu ministra poslankyně. Jednání se zúčastnil také náměstek hejtmana Martin Kukla a radní města Velké Meziříčí pro dopravu František Smažil. K obvyklým problémům s hlukem z dálnice, město zatěžuje problém v podobě objíždění dálnice v souvislosti s její modernizací.

„Z našeho pohledu je zásadní dokončit modernizaci mostu Vysočina," uvedl ministr Kremlík. Přislíbil, že hotovo by mělo být v listopadu příštího roku, ale bude se snažit dojednat urychlení stavby. Použitá technologie přinese i snížení hlukové zátěže."
Představitelé města dále s ministrem diskutovali o úsekovém měření rychlosti, vysokorychlostní vážení kamionů nebo vynucení zákazu vjezdu kamionů, které právě ve Velkém Meziříčí působí značně potíže.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Před 15 lety byla městu Přibyslav udělena vlajka
Ke státnímu svátku před 15 lety - Dni vzniku samostatného československého státu - město Přibyslav obdrželo historický dárek.
Tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lubomír Zaorálek městu předal vlajku. Stalo se tak na základě sněmovního usnesení číslo 45 ze dne 5. října 2004.
Slavnostní převzetí vlajky městem se konalo 1. května 2005. V ten den nová vlajka poprvé zavlála nad Přibyslaví.

Připomeňme, že poměr stran praporu je 2:3. Jeho list je tvořen žerďovým pruhem červené barvy o šířce tří sedmin délky listu, a dále dvěma vodorovnými pruhy, a sice modrým a žlutým.
V červeném pruhu se nacházejí dva zkřížené bílé vinařské nože se žlutými rukojeťmi, nože, které převyšuje červená knížecí koruna, pocházejí z erbu kardinála Františka z Ditrichštejna, jenž Přibyslav po bitvě na Bílé hoře vlastnil. V poli modré barvy se nacházejí tři nad sebou umístěné šedé ryby mající červené ploutve, znak rodu Žejdliců ze Šenfelda.
Ve žlutém pruhu jsou zkřížené černé ostrve, pocházejí z erbu Ronovců.

Vlajka byla navržena heraldikem a vexilologem Janem Tejkalem z Ostravy – Heřmanic. Jeho návrh odvozený z městského znaku schválilo Zastupitelstvo města Přibyslav dne 19. května 2004. Přípravy trvaly téměř 3 roky a iniciativa tehdejšího starosty Jana Štefáčka získala podporu nejen zastupitelstva, ale také veřejnosti.

Přibyslav vděčí za svůj znak Františkovi z Dietrichštejna, který jej městu udělil vedle mnohých práv svým privilegiem 4. dubna 1631. Původní symbolika je používána díky přesnému popisu v privilegiu již 388 let a řadí se tak mezi nejstarší v naší zemi.
Ivo HAVLÍK; Michael OMESZpět nahoru na obsah...

Řidiči opilí, zdrogovaní i bez papírů
V pondělí 28. října krátce po třetí hodině ráno kontrolovali chotěbořští policisté auto Škoda Fabia v ulici Nad Řekou ve Ždírci nad Doubravou, jehož řidič byl nejen pod vlivem alkoholu, ale také drog. Dechové zkoušky vykázaly naměřené hodnoty 0,59 a 0,62 promile alkoholu. Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl pozitivní na marihuanu.
Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Zda se bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu ukáže výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie. Další jízdu policisté muži na místě zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz.

Jízda bez řidičského oprávnění v obci Krátká Ves na Havlíčkkobrodsku
Havlíčkobrodští dopravní policisté zastavili v pondělí 28. října před devátou hodinou ráno na silnici první třídy v katastru obce Krátká Ves osobní automobil Opel, jehož řidičem byl čtyřiadvacetiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž za volant usedl, ačkoli nevlastní příslušné řidičské oprávnění. Další jízdu mu policisté zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Alkohol za volantem ve Včelničce u Kamenice nad Lipou
Řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v sobotu 26. října policisté z obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou. Třiačtyřicetiletý muž jel osobním autem Renault Megane po silnici druhé třídy, kde ho v obci Včelnička kolem deváté hodiny večer zastavila policejní hlídka. Dechová zkouška byla pozitivní a její naměřená hodnota byla 0,67 promile alkoholu. Obdobný výsledek vykázalo také opakované měření. Další jízdu policisté muži zakázali a vše zadokumentovali. Třiačtyřicetiletý muž se bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy před příslušným správním orgánem.

Muž za volant usedl opilý v Hamrech na Žďársku
V neděli 27. října kolem druhé hodiny ráno kontrolovali žďárští policisté v katastrálním území obce Hamry nad Sázavou osobní automobil Škoda Felicia, jehož řidičem byl dvaačtyřicetiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 2,64 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 2,62 promile. Policisté muži na místě další jízdu zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Při střetu dvou aut u náměstí Svobody v Jihlavě utrpěli zranění tři lidé
Na křižovatce u náměstí Svobody v Jihlavě se v úterý 29. října po půl druhé odpoledne střetla dvě osobní auta. Tři lidé utrpěli při nehodě zranění.
Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři zraněné osoby skončily v péči zdravotníků.

Profesionální jednotka hasičů ze stanice v Jihlavě provedla na havarovaných vozech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečila.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě u zastávky ve Starých Horách zemřel po střetu s vlakem čtyřiadvacetiletý mladík
U železniční vlakové zastávky v Jihlavě - Starých Horách srazil v pondělí 28. října okolo půl deváté večer vlak čtyřiadvacetiletého muže. Ten na místě zemřel.
Podle policistů zde došlo ke střetu osoby s vlakem. Čtyřiadvacetiletý muž bohužel utrpěl při střetu zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel.
Další okolnosti tragické události policisté šetří.

Ve vlaku zranění neutrpěl nikdo.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Opilí řidiči za volantem v Brtnici, Jihlavě i Třebíči
Jihlavští policisté kontrolovali v pondělí 28. října kolem osmé hodiny ráno v ulici Rokštejnská v Brtnici osobní auto VW Transporter. Jeho řidič byl pod vlivem alkoholu a navíc nebyl držitelem řidičského průkazu pro danou skupinu.
"Pětatřicetiletého řidiče policisté v rámci kontroly vyzvali k podrobení se dechové zkoušce, s čímž souhlasil. Naměřená hodnota činila - 1,19 promile alkoholu v dechu. Opakované zkoušky vykazovaly hodnotu - 1,30 a 1,34 promile alkoholu v dechu", uvedl tiskový policejní mluvčí Martin Hron.
Policisté vyzvali řidiče k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což dobrovolně učinil. Řidiči byla zakázána další jízda. "Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí až jeden rok odnětí svobody", doplnil M. Hron.

Alkohol za volantem v Jihlavě
V neděli 27. října zastavili policisté z pohotovostního a eskortního oddělení po jedenácté hodině večerní v Jihlavě na ulici U Hřbitova vozidlo Škoda Octavia. U čtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,41 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala totožnou hodnotu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu pokračovat v další jízdě. Řidič byl policisty vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí až jeden rok odnětí svobody.

Řidič pod vlivem alkoholu v Třebíči
Třebíčští policisté kontrolovali v pondělí 28. října vozidlo, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Ford Focus zastavila hlídka kolem půl deváté hodiny ranní na ulici Demlova v Třebíči. Dvaačtyřicetiletého řidiče policisté v rámci kontroly vyzvali k podrobení se dechové zkoušce, s čímž souhlasil. Naměřená hodnota činila 0,45 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška byla obdobné hodnoty. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč vyjadřuje solidaritu s Kurdy vyvěšením vlajky
Vedení města Třebíče rozhodlo vyvěsit na budově radnice na Karlově náměstí kurdskou vlajku, na důkaz solidarity s Kurdy. Na severu Sýrie od 9. října turecká armáda útočí na kurdské milice, které jsou páteří odporu proti teroristům z Islámského státu.
Turecká armáda má na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Vedení města Třebíče odsuzuje tureckou agresi, kdy vojáci v obrovské přesile útočí na kurdské obyvatelstvo, jejich města i vesnice. Zároveň se město připojuje k výzvě na politické představitele České republiky, aby prosazovali účinná opatření vůči Turecku, zastavení bojů a stažení tureckých vojsk ze Sýrie.
Kurdská vlajka bude na radnici viset do 15. listopadu.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Sdružení Krajina pořádá podzimní výsadbu stromů v Mělkovicích na Žďársku, u Poličky, u Žatce a u České Lípy
Sdružení Krajina pořádá v sobotu 2. listopadu od 9.30 hodin pro dobrovolníky a zájemce výsadbu stromů v Mělkovicích u Žďáru nad Sázavou. Souřadnice: GPS: 49.5642592N, 15.9766508E. Všem účastníkům s sebou stačí pracovní oděv, vhodná obuv, rukavice a chuť k práci.
V Mělkovicích bude vysazeno 130 listnatých stromů a keřů, pomocí čehož na zatím holé ploše vznikne několik remízků rozdělující pastvinu na menší části a vytvoří stín pro pasoucí se zvěř.
Teplý čaj a občerstvení bude zajištěno, po výsadbě bude v nedalekých Počítkách připraven odpolední doprovodný program s výstavou fotografií, soutěží o nejlepší štrůdl a dalšími překvapeními.

V sobotu 2. listopadu od 10 hodin spolek pořádá spolu s osadním výborem Dřevčice. Výsadbu ovocné aleje v Dubé u České Lípy. Souřadnice: GPS: 50.5763286N,14.5022794E.
Bude tu vysazena alej z 20 ovocných stromů, která bude sloužit pro obnovu a zafixování polní cesty, která již téměř zanikla. Přínosem bude rovněž krajinotvorný efekt, snížení eroze a vysušování půdy a zvýšení biodiverzity, včetně vytvoření nového zdroje pro místní včelstvo.

Pozvánka na výsadbu stromů v obci Stroupeč u Žatce
Další výsadba stromů bude také v sobotu 2. listopadu od 9.30 hodin ve Stroupeči u Žatce.
Souřadnice: GPS: 50°21'25.0"N, 13°29'57.1"E.
Bude vysazeno 20 ovocných stromů pro obnovu zaniklého lemování silnice vedoucí ze Stroupče do sousedních Hořetic. Přínosem výsadby bude krajinotvorný efekt, zlepšení ovzduší v letních měsících a vytvoření vhodného prostředí pro život hmyzu a místního ptactva.

A ještě v sobotu 9. listopadu od 9.30 hodin se bude sázet v Korouhvi u Poličky. Souřadnice: GPS: 49°40'25.89"N, 16°15'10.82"E.
Bude vysazeno 30 převážně ovocných stromů, které budou přínosem pro vzhled krajiny a její vodní režim. Alej bude sloužit jako doplnění výsadby mezi dříve vysazené jeřáby a pokračování linie stromů ke stávajícím vzrostlým dřevinám.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hledá se rys Monty z Radostína nad Oslavou
V Radostíně nad Oslavou se 20. října ztratil rys ostrovid slyšící na jméno Monty. Podle webových stránek psidetektiv.cz byl naposledy viděn u obce Slavětín na Havlíčkobrodsku.
Zvíře je krotké, zvyklé na lidi. Není nebezpečné. Je aktivní hlavně při soumraku a v noci. Rys slyší na jméno Monty. Má čip.
Hledá nás, takže se nezdržuje na jednom místě, ale postupuje dál a dál. Což nám pátrání komplikuje. Proto potřebujeme pomoc veřejnosti.
Pokud ho spatříte označte si polohu na mobilu a kontaktujte majitele na tel :737918866 nebo 776265507. Naposledy spatřen u obce Slavětín.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidič ve Žďáře nad Sázavou nadýchal 0,97 promile, pozitivní měl i test na kokain a cannabis
Policisté v ulici Wonkova ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 26. října po čtvrté hodině ráno zastavili osobní auto Ford Focus, který řídil čtyřiatřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 0,97 promile. Dále policisté s mužem provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl také pozitivní, a to na látky kokain a cannabis.
Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Poté případ zaevidovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který muži ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   9. 12. 2019

• Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
• V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
• Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
• V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
• Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
• Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
• Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
• Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ

Neděle   8. 12. 2019

• Pes přišel domů bez pána; ten byl vypátrán u přístavu Wilsonka na Dalešické přehradě
• Alejí kolem silnic nadále ubývá; dva vykácené stromy nahradil jediný
• Třiatřicetiletý řidič avie utrpěl při nehodě na Havlíčkobrodsku vážná zranění
• Dokonalé vánoční naladění na statku v Balinách o třetí adventní neděli
• Policisté budou v Pelhřimově kvůli rekonstrukci semaforů v dopravní špičce provoz křižovatek ve městě řídit
• Přednáška na téma Hudba sfér v jihlavském muzeu
• Město Brtnice vyhlásilo sbírku pro pětadvacetiletého Honzu, kterému sekačka v létě přejela obě nohy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz