Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 30.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Brtnici se v sobotu promění ve strašidelný objekt; bude tu probíhat Halloween
Na zámku v Brtnici se bude konat v sobotu 2. listopadu od 17 do 21 hodin již třetí ročník akce Halloween. Program je vhodný nejen pro děti, ale i pro dospělé. A na které se nedostane, nemusí si zoufat, akce se bude opakovat ještě v sobotu 9. listopadu.
V prostorách zámku a přilehlých sklepeních je připravená trasa s 22 strašidelnými stanovišti. Úkolem účastníků bude trasu projít, sesbírat indície (písmena) a z nich pak složit tajenku.
Odvážlivci, rodinné týmy i jednotlivci ve věkové kategorii od deset let vyjdou ze zámeckého nádvoří a pokračovat budou strašidelnou cestou zámkem s nově zpřístupněnými prostory.

Všichni, kteří prokáží svoji nebojácnost a odvahu, obdrží na závěr pamětní glejt a děti sladkou odměnu.

V prostorách zámku je připraveno pro návštěvníky akce i občerstvení u Kostlivce.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Patronkou jihlavského mladého tapíra primátorka Karolína Koubová
Že se v zoologické zahradě v Jihlavě narodilo 4. září mládě tapíra jihoamerického, již většina lidí ví. Pro někoho však bude možná překvapením, že jde již o sedmé úspěšně odchované mládě tohoto druhu v zoo, nebo to, že mládě je samec.
„Přijdeme s celou rodinou, protože jihlavskou zoo máme všichni rádi. A těším se i proto, že jsem patronát nad tapírem ještě nikdy nepřebírala,“ uvedla primátorka města Jihlavy Karolína Koubová.

Patronát nad malým tapírem převezme primátorka Statutárního města Jihlava MgA. Karolína Koubová, která zároveň v sobotu 2. listopadu v 11 hodin malého tapíra oficiálně představí veřejnosti.
"Při této příležitosti mu dá i jméno, které tapírovi vybrali jeho dlouholetí sponzoři JUDr. Josef Novotný a JUDr. Eva Pelikánová. Vzápětí bude následovat zcela mimořádné komentované krmení tapírů v jejich venkovním výběhu", informoval tiskový mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na obranu Hany Lipovské
27. října 2019 se v rozhlasovém programu Leonardo Plus (součást rádiové stanice Český rozhlas Plus) věnovala ekonomickým tématům brněnská ekonomka Ing. Hana Lipovská. Její vystoupení nevybíravě a vulgárně napadnul podnikatel Jiří Hlavenka, člen zastupitelstva Jihomoravského kraje za zelené a piráty.
Hlavenka se nejprve začal na facebooku rozčilovat, že „… prý jakási ekonomka [dostane] hodinový sólo prostor“ a ve svém urážlivém běsnění pokračoval slovy, že „fakt tohle boží stvoření dostane hodinu v rádiu, bez oponentury…“, přičemž v pokračující konverzaci na sociální síti Hanu Lipovskou nazval „bizarní postavičkou“. Přidalo se k němu několik jemu podobných „diskutérů“, kteří ji neváhali nazvat „mimořádně hloupou“ a neváhali dokonce spolu s ním i vulgárně komentovat její vzhled.

Tak si to pro pár podobných hlupáků a exotů nejprve zrekapitulujme: ona „jakási mimořádně hloupá ekonomka“ Hana Lipovská (teprve devětadvacetiletá!) je mimořádně pracovitou vysokoškolskou pedagožkou, je autorkou již dvou ekonomických učebnic, má za sebou řadu veřejně publikovaných významných ekonomických studií, je držitelkou několika ocenění vědeckou ekonomickou komunitou, je členkou České společnosti ekonomické, Jednoty českých matematiků a fyziků a American Economic Association. Je v českých médiích aktivně publikující autorkou a na základě svých hlubokých ekonomických znalostí je českými médii vyhledávanou přesnou analytičkou a bystrou glosátorkou událostí nejen v české společnosti. Hana Lipovská působí i jako ekonomická analytička Institutu Václava Klause, což asi irituje všechny „zeleno-pirátské Hlavenky“ nejvíce. Její názory a výsledky práce dobře znají její studenti, čtenáři a posluchači českých médií, ale známe je - a nesmírně si jich vážíme - i my v Institutu Václava Klause.

Pan Hlavenka, politicky zastupující ty zelené a pirátské „nositele slušnosti“ a hlasatele „krásné milé prosluněné budoucnosti“ tak do světa neprozradil to, kdo a co je Hana Lipovská, on roztroubil do světa především to, čím je on sám: nafoukaným, drzým a vulgárním člověkem a jako politický reprezentant zelených a pirátů nám kouzlem nechtěného poodkryl, že tyto politické proudy jsou ve skutečnosti tvořeny netolerantními a nenávistnými lidmi osobujícími si právo na jedinou možnou pravdu a toužícími určovat nám všem co, kde a jak dlouho smíme říkat. A dodejme na závěr, že urážet ženu způsobem, jakým to učinili „Hlavenkovci“, považujeme za naprosté dno sprostoty.

Hana Lipovská bude ve svém ohromném pracovním úsilí a nadšení zcela jistě pokračovat, o tom ať Hlavenkova facebooková bojůvka nepochybuje. A jak Hanu Lipovskou známe, bude to pracovní nasazení o to aktivnější a – ostřejší. Na další spolupráci s ní se velmi těšíme.

Za IVK Ivo Strejček, dne 30. 10. 2019
Ivo STREJČEKZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté hledají svědky; mladíka mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou zřejmě srazilo motorové vozidlo
Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod prověřují okolnosti úmrtí šestnáctiletého chlapce. Jeho tělo bez známek života našli náhodní kolemjedoucí v sobotu 12. října kolem druhé hodiny ranní na okraji silnice II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou. I přes poskytnutí okamžité pomoci přivolaný lékař konstatoval smrt. Ke stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. V současné době je hlavní prověřovanou verzí kriminalistů, že mladíka srazilo dosud nezjištěné motorové vozidlo.
Havlíčkobrodští kriminalisté na případu intenzívně pracují a kromě jiného důkladně prověřují všechny dostupné kamerové záznamy, které by mohly pomoci při prověřování okolností, za kterých k úmrtí mladíka došlo. Opakovaně se proto obracejí na případné svědky, kteří by mohli poskytnout svědectví k pohybu mladíka, který šel pěšky po silnici II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou, a to v sobotu 12. října časně ráno v době od 01.00 hodin do 02.30 hodin.

Dosavadním šetřením kriminalistů byl ve Ždírci nad Doubravou na kruhovém objezdu zachycen průjezd vozidla tovární značky Renault Scénic s panoramatickou – prosklenou - střechou. Jedná se o vozidlo pravděpodobné světlé barvy - viz fotografie v příloze. Vozidlo na kruhový objezd najelo od obce Nové Ransko, tedy od Havlíčkova Brodu, a po vyjetí na třetím výjezdu pokračovalo v jízdě směrem na obec Sobíňov. Zaznamenaný čas průjezdu tohoto vozidla přes kruhový objezd je 12. října ve 02:05 hodin.

Po vyhodnocení dalších kamerových záběrů bylo ve Ždírci nad Doubravu zachyceno osobní vozidlo, které přijíždělo ve směru od obce Sobíňov v čase 02:09 hodin a projíždělo po účelové komunikaci podél prostoru čerpací stanici "Benzina" a následně odbočilo vpravo na silnici I/34 a pokračovalo v jízdě směrem na obec Nové Ransko. Jednalo se o zatím blíže neustanovené osobní motorové vozidlo v provedení combi, pravděpodobně světlé barvy. Mohlo by se jednat o vozidlo tovární značky VW Passat B5 combi, VW Golf 3 combi, Škoda Octavia I combi , Audi A4 combi případně osobní vozidlo podobného typu.

Kriminalistům by při prověřování okolností případu výrazně pomohlo, kdyby se přihlásil svědek, a to řidič vozidla Renault Scénic. Kriminalisté by také uvítali, kdyby se jim přihlásil řidič, který projížděl po účelové komunikaci prostorem benzínové čerpací stanice Benzina ve Ždírci nad Doubravou. Se svým svědectvím se mohou přihlásit případně další osoby, které by mohly podat k uvedeným vozidlům nebo k prověřované události bližší informace.

Kriminalisté všechny případné svědky žádají, aby se svým svědectvím kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se obrátili přímo na kriminalisty z oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Havlíčkův Brod – telefonické spojení - 974 271 326, 974 271 320, případně aby kontaktovali vyšetřovatele případu na e-mailu: pavel.vidner@pcr.cz nebo na e-mailu: frantisek.steidl@pcr.cz.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Lidé na Vysočině se mohou těšit na adventní a vánoční akce na zámcích a hradech
Na čtyři památky, které na Vysočině spravuje Národní památkový ústav, si do konce září zakoupilo vstupenku necelých 145 tisíc turistů, což je bezmála o 28 tisíc méně než vloni. Nižší návštěvnost ovlivnilo uzavření jednoho z prohlídkových okruhů zámku Telč v důsledku příprav na zahájení stavební obnovy zámeckého areálu. Čísla návštěvnosti však nejsou definitivní, v průběhu listopadu a prosince budou památkové objekty lákat návštěvníky na pestrý adventní program.
Památky na Vysočině od začátku ledna do konce září navštívilo téměř 145 tisíc lidí. Bylo to o 16, 1 procent méně než v roce předchozím. Propad návštěvnosti souvisí s omezením provozu na zámku Telč a uzavřením prohlídkového okruhu Galerie, který v minulých letech návštěvníkům nabízel atraktivní výstavy filmových kostýmů a rekvizit. Přesto, že na telčský zámek zavítalo o 27 tisíc turistů méně než vloni, stal se nejnavštěvovanější památkou kraje. Pomyslná stříbrná příčka náleží zámku Jaroměřice nad Rokytnou, na který zamířilo 30 182 návštěvníků. V těsném závěsu za ním je hrad Lipnice, kam přišlo 29 tisíc osob. Výnosy ze vstupného vzrostly oproti loňsku ve sledovaném období o necelé jedno procento a činí něco málo přes 11, 7 miliónů korun.

"S průběhem i výsledky letošní sezony jsme spokojení. S poklesem návštěvnosti v důsledku omezení provozu na zámku v Telči jsme počítali. Přesto se mírným navýšením vstupného na vybraných prohlídkových trasách podařilo udržet výši výnosů. Obdobně jako v předešlých letech chceme tyto prostředky vrátit do obnovy památek, zlepšování komfortu a spokojenosti návštěvníků a zkvalitňování našich služeb veřejnosti. Návštěva památky tedy neznamená jen kulturní zážitek, ale také účinnou finanční pomoc památkám, za kterou se patří veřejnosti poděkovat", sdělil Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Významné obnovy

Do obnovy vysočinských památek bylo v letošním roce investováno celkem 14 027 000,- Kč, z toho 3, 1 mil. Kč z vlastních zdrojů. Návštěvníci zámeckého parku v Jaroměřicích nad Rokytnou se na divadelní ostrov dostanou po nové lávce, do částí parku rozkládajících se za říčkou Rokytná po novém dřevném mostě. Je dvaadvacet metrů dlouhý a čtyři metry široký. Kromě obnovy jeho konstrukce došlo i k jeho přesunutí o několik desítek metrů po proudu řeky. S budovou zámku teď tvoří kompoziční osu, jak tomu bývalo v minulosti. Celkem si akce vyžádala téměř 5, 6 mil. Kč. Na hradě Lipnice v těchto dnech vrcholí dokončení třetí etapy obnovy Thurnovského paláce, která zahrnovala také úpravu nádvoří, přístupové komunikace a vybudování nové expozice. Tu si návštěvníci poprvé prohlédnou v dubnu 2020. Náznaková expozice v obytných prostorách Thurnovského paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století. Repliky středověkého nábytku naznačí funkční využívání jednotlivých místností a oživí černou kuchyni, síň se soukromou kaplí a ložnici. V prvním patře paláce vzniká muzeum kachlů, které seznámí s vývojem, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla na středověkých hradech. Vystavena bude i nově zrestaurovaná monumentální historická opona ochotnického souboru z Lipnice nad Sázavou zachycující město i hrad po požáru v roce 1869 a historický dvouspřežní kočár se skopnou střechou. Zprovoznění Neptunovy fontány na začátku prázdnin symbolicky završilo dlouholetou obnovu omítek a restaurování kamenných renesančních arkád vnitřního nádvoří zámku v Náměšti nad Oslavou. Fontána je napájena ze zámecké studny hluboké třicet šest metrů, vyhloubené ve skalním masivu v první polovině 13. století při stavbě původního hradu. Na svoji obnovu ještě čeká fasáda hlavní budovy zámku, pro niž byla v letošním roce zpracována projektová dokumentace. Zámek Telč stojí před zahájením samotných stavebních prací v rámci projektu IROP „Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“. Na objektu dosud probíhaly průzkumy, sondážní a vyklízecí práce. Logisticky i časově náročné bylo zejména převezení mobiliáře z depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru do náhradních prostor. Vyhlášení výběrového řízení na stavební práce předpokládáme v průběhu listopadu, zadávací dokumentace je v procesu schvalování.

Zvon pro kostel v Zahrádce

Kostel sv. Víta v Zahrádce se po čtyřech desetiletích dočkal zvonu. K jeho převozu do kostela a vysvěcení došlo během tradičního dušičkového setkání v Zahrádce v sobotu 26. října. Zvon nese jméno Josef na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil před svým přeložením do nedaleké Číhoště, a odlil ho zvonař Petr Rudolf Manoušek ve zvonárně Royal Eijsbouts v holandském Astenu. Zvon váží 205 kg a má průměr 70 cm. Jeho tělo je zdobeno reliéfem městečka Zahrádka a lipovými listy. Výroba, zavěšení zvonu i související úpravy na věži kostela byly plně financovány z výtěžku veřejné sbírky, kterou dlouhodobě pořádá spolek Přátelé Zahrádky na opravy, restaurování a vybavení zahrádeckého kostela. Cena vlastního zvonu vyšla zhruba na 320 tisíc Kč, přes 40 tisíc Kč si vyžádalo elektrické ovládání zvonu. Celkové náklady včetně nutných úprav na věži přesáhly částku 450 tisíc Kč.

Dvě Zlaté jeřabiny pro zámek Náměšť nad Oslavou

Dvě ze šesti ocenění v krajské anketě Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018 získal zámek v Náměšti nad Oslavou. Cenu za druhé místo v kategorii Péče o kulturní dědictví převzal kastelán Marek Buš 3. června na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou za restaurování renesančního nádvoří. V kategorii Kulturní aktivita bylo druhé místo uděleno Městskému kulturnímu středisku v Náměšti nad Oslavou za akci Oživený zámek 2018, která se odehrává v historických prostorách náměšťského zámku.

Na Vysočině si vychovávají vlastní průvodce

Na zámcích Telč a Náměšť nad Oslavou se i v letošním roce pokračovalo v projektu řetězového provázení, kdy se role průvodců na několik dní ujali školáci z místních základních škol. Cílem projektu je, aby se místní děti netradiční formou seznámily s danou památkou, rozšířily si své dějepisné znalosti a vyzkoušely si práci průvodců. Kromě toho si zdokonalí své řečnické dovednosti i vystupování na veřejnosti a poznají zákulisí provozu památky. Jak zkušenosti z minulých let ukázaly, některé děti se na památky později vracejí jako sezónní brigádníci. Školákům se věnovali i na hradě Lipnice a na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Život v dobách Karla IV. si v červnu vyzkoušeli na lipnickém hradě všichni žáci zdejší základní školy během zábavného edukačního programu. Program Jaroměřické zahradní kratochvíle nabídl mladším žákům pochopení základních principů barokní zahrady a prožitek její atmosféry prostřednictvím netradičních výtvarných, hudebních, herních i dramatických aktivit.

Rok 2019 na památkách ukončí Hradozámecký advent

Obě nádvoří telčského zámku se v sobotu 30. listopadu stanou dějištěm tradičního Adventního jarmarku. Kromě řemeslného trhu, tvořivých dílen a stylového občerstvení, budou v zámecké zahradě k vidění dravci ze záchranné stanice. V zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou zazní v neděli 1. prosince barokní roráty v podání komorního souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. Chybět nebudou ani tradiční Vánoce na zámku Jaroměřice, které o víkendu 7. a 8. prosince nabídnou řemeslnické a vánoční trhy s výstavou a pestrým doprovodným kulturním programem. Vánoční jarmark, který vyvrcholí živým betlémem, bude poprvé pořádán na hradě Lipnice, v sobotu 7. prosince. Čekání na Štědrý den ukrátí živý betlém na zámku v Telči 21. a 22. prosince, nebo Vánoční zpívání na hradě Lipnice 23. prosince.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý pachatel v kulturním domě v Jihlavě ukradl ženě v nestřeženém okamžiku peněženku
Jihlavští policisté prověřují krádež peněženky z pondělí 28. října od jedné do páté hodiny ranní v kulturním domě v Tolstého ulici v Jihlavě. Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého okamžiku, kdy se žena na malý moment vzdálila od své kabelky, kde měla peněženku s finanční hotovostí kolem pětiset korun, platební kartu a osobní doklady.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření platebního prostředku. Za takový trestný čin hrozí pachateli v případě dopadení až dvouletý trest odnětí svobody.

V souvislosti s tímto případem apelujeme na občany, aby si chránili své věci a předešli tak problémům spojeným s jejich krádeží. Společně s odcizenou peněženkou nepřijde spousta lidí jen o finanční hotovost, ale v mnoha případech také o osobní doklady, které si do peněženek ukládají. Nejen že si musíte následně zařídit jejich nové vydání, ale mějte také na paměti, že odcizené doklady může někdo zneužít ve váš neprospěch. Kabelky, tašky a peněženky si neodkládejte do prostoru, kde k nim bude mít přístup prakticky kdokoliv. Nezapomeňte, že příležitost dělá zloděje, a když necháte svoji tašku odloženou bez dozoru, může vám ji vzít i člověk, který by to za jiných okolností nikdy neudělal.
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...

U Velkého Beranova na Jihlavsku zemřel při nehodě jeden člověk
U silnice II/602 u Velkého Beranova u odbočky na Bradlo na Jihlavsku se ve středu 30. října krátce před třináctou hodinou stala tragická dopravní nehoda, při které jeden člověk zemřel a další dva utrpěli zranění.
Mezi Velkým Beranovem a místní části Bradlo se čelně srazila dvě osobní auta – Škoda Fabia a Fiat Stilo. V jednom z vozů zemřel čtyřiaosmdesátiletý řidič, ve druhém utrpěl řidič těžké zranění a ve vážném stavu ho transportoval vrtulníkem do nemocnice do Brna. Těžké zranění utrpěla také jeho spolujezdkyně, kterou záchranáři převezli do jihlavské nemocnice.

Jedno z aut začalo po střetu hořet.
Silnice byla neprůjezdná.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý sprejer v Bystřici nad Pernštejnem počmáral dvě budovy, vrata a automat na mléko, hrozí mu až jeden rok vězení
Neznámý pachatel v ulici Zahradní v Bystřici nad Pernštejnem posprejoval dvě budovy, plot, plechová vrata a automat na mléko. Šedou barvou na objektech vytvořil nečitelné nápisy, čímž způsobil celkovou škodu kolem patnácti tisíc korun.
"Policisté místo činu ohledali a provedli šetření. Vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok", uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková s tím, že po pachateli policisté pátrají.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Otevírací doba a provoz v areálu jihlavského krematoria o Dušičkách
SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY, které provozují krematorium v Jihlavě, budou mít o Dušičkách pro veřejnost rozšířené návštěvní hodiny. Součástí areálu krematoria je urnový háj, dvě vsypové a jedna rozptylová loučka. Hlavní brána na Smrčenské ulici, kde je i parkoviště, bude pro návštěvníky v čase svátků otevřena denně od 7 do 19 hodin. Vedlejší branka, jejíž vchod je přímo u budovy krematoria, bude otevřena pouze v pracovní dny od 7 do 14.30 hodin.
V letošním roce bude opět probíhat pro veřejnost prodej tematického zboží k Památce zesnulých. Návštěvníci si mohou přímo na místě zakoupit svíčky, věnečky, rostlé květiny, řezané květiny a další produkty spojené s Dušičkami. Prodej potrvá až do soboty 2. listopadu, v čase od 10 do 16 hodin.

Úklid v areálu probíhá průběžně celý rok. Přesto pracovníci SMJ uklidí před svátky celý areál znovu, aby návštěvníci mohli uctít Památku zesnulých v čistém prostředí. Udržet areál čistý je v tomto období daleko náročnější, protože se musí častěji vysypávat odpadkové koše, uklízet misky od vyhořelých svíček, povadlé květiny a další věci.

Kontroly areálu každoročně v tomto období provádí Městská policie, která prochází celý areál několikrát denně.
Prosíme také návštěvníky, aby zapálené svíčky pokládali pouze na místa k tomu určená, aby nedošlo k následnému požáru.
Věříme, že v důstojném prostředí areálu krematoria bude zachovaná pieta a místo se nestane terčem útoku vandalů.
Martin MÁLEKZpět nahoru na obsah...

Po volbách v Německu
I ve třetích letošních zemských volbách v jedné z východních spolkových zemích dosáhla Alternativa pro Německo vynikajícího výsledku. V Durynsku skončila druhá s více než 23 % za postkomunistickou Levicí předsedy vlády Bodo Ramelowa. Počátkem září získala téměř stejné procento hlasů i v Braniborsku, zatímco v Sasku se pro AfD rozhodlo dokonce více než 27 %. Ve všech těchto zemích zaznamenaly SPD a CDU citelné, resp. těžké ztráty.
Ve všech třech případech Alternativa mimořádně posílila (v Durynsku se její elektorát více než zdvojnásobil), a to navzdory krajně nepřátelské kampani mainstreamových médií a ostatních stran. Na předsedu AfD v Durynsku B. Höckeho, považovaného za hlavu národoveckého křídla ve straně, rozpoutali němečtí novináři po nedávném útoku antisemitského fanatika na synagogu v Halle doslova štvanici. Navzdory tomu AfD v Durynsku zvítězila ve všech věkových kategoriích voličů do 59 let; jen masivní podpora starších a starých lidí zajistila vítězství Levici.

Úspěchy AfD komplikují sestavování zemských koalic. V Braniborsku to pomohlo do vlády Zeleným, protože oslabená koalice SPD-CDU ztratila většinu. Vznikla proto tzv. koalice Jamaica, složená z CDU, SPD a Zelených. Ke stejnému výsledku spějí i povolební rozhovory v Sasku. V Durynsku však všechny tyto strany oslabily natolik, že většinu dohromady nedají (a to dokonce ani za pomoci FDP, která se jen těsně přehoupla přes pětiprocentní hranici). Jsou proto jen dvě možnosti: vláda Levice s CDU, nebo menšinová vláda Levice s tichou podporou CDU.

V CDU vypukl ihned po zveřejnění výsledků ostrý spor, zda se má trvat na usnesení předsednictva strany zakazujícího koalici s Levici. Durynská CDU má ale zřejmě jiný názor. Dají se proto čekat ostré diskuse. Koalice CDU a Levice by znamenala formální dovršení již dávno existujícího partajního kartelu od CSU/CDU až Levici, v němž může každý koalovat s každým a jehož raison d´être je za každou cenu zachovat moc levicově liberálních elit. Nejpevnějším svorníkem kartelu je tzv. boj proti pravici, tj. proti AfD, jakkoli se tato v poslední době snaží slovu „pravice“ nebo „konzervatismus“ vyhýbat a označuje se důsledně za bürgerliche – občanskou stranu. Občasné hlasy z některé východoněmecké organizace CDU, naznačující možnost rozhovorů s AfD, jsou bezvýznamné. Strana, která by se odvážila formální spolupráce s AfD, by si podepsala rozsudek smrti. Úlohu kata by ochotně převzala fanaticky rudozelená, či spíše zelenorudá německá média.

Politici AfD mohou po volbách na východě slavit – právem. Při pohledu ze spolkové perspektivy však věci vypadají zcela jinak. V Durynsku, Sasku a Braniborsku žije dohromady 8,5 mil lidí, tedy ani ne polovina ve srovnání se Severním Porýním-Vestfálskem či Bavorskem a méně než v Bádensku-Württembersku. Měřeno ekonomicky váha se váha východu ještě více zredukuje. V západních spolkových zemích se podpora Alternativy pohybuje kolem 10 %. Znamená to, že minimálně ve střednědobém měřítku se šance AfD cokoli podstatnějšího v německé politice ovlivnit rovnají nule. Systém pluralitní totality (v klíčových otázkách dneška: klima, migrace, gender se kartelové strany liší jen v detailech či taktice) funguje v Německu dokonale, takže spolková vláda může a bude nerušeně pokračovat v sebedestruktivní politice, nadřazující fanatický (pseudo)ekomoralismus standardní a čitelné obhajobě národních politických a hospodářských zájmů.

29. října 2019
Aleš VALENTAZpět nahoru na obsah...

Otevírací doba jihlavských hřbitovů v období Dušiček prodloužena
Až do neděle 3. listopadu budou Ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárie v Jihlavě otevřeny vždy od 7 do 19 hodin.
Kancelář na Ústředním hřbitově bude otevřena v sobotu 2. listopadu od 8 do 13 hodin.

PRODEJ DUŠIČKOVÉ VAZBY A SVÍČEK
Ústřední hřbitov - prodejna
Sobota 2. listopadu otevřeno od 8 do 17 hodin

Ústřední hřbitov - boční brána
Sobota 2. listopadu otevřeno od 9 do 16 hodin

Na hřbitově Kalvárie se dušičková vazba neprodává.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny dokončí většinu oprav před začátkem zimy
Pouze jedenáct úseků na 4500 kilometrech krajských silnic II. a III. tříd na Vysočině chybí dokončit před začátkem zimního období, tedy do konce října. Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny v letošním roce zahájily zhruba 140 samostatných oprav a modernizací za více než celkem 1,2 miliardy korun. Po dohodě s dodavateli staveb budou díla předána v průběhu listopadu 2019, pouze jedna stavba bude podle ředitele KSUSV Radovana Necida prodloužena do příštího roku, nebude však představovat dopravní komplikaci v zimním období.
Úseky, které se nepodařilo dokončit do konce října 2019 (v některých případech jde o dny, jedná se o nejzazší termín, stavby budou pravděpodobně dokončeny i dříve):

III/41015 Jemnice – Police - smluvní termín zprovoznění 16. 11. 2019, v současné době je stavba ze 3/4 dokončena a probíhají práce na poslední etapě mezi Jiraticemi a Policí
III/3469 Chotěboř – Klouzovy - smluvní termín zprovoznění 16. 11. 2019, stavba je rovněž v pokročilém stadiu rozestavěnost

II/357 Jimramov - most ev. č. 357-020 – termín provizorního zprovoznění mostu se předpokládá 1. 12. 2019. Z důvodu nepředpokládaných změn stavebního řešení nad historickými klenbami v památkové zóně došlo k značnému zdržení prací. Most bude kompletně dokončen až po zimním období do května 2020

III/34723 Okrouhlice - most ev. č. 34723-1 – předpoklad zprovoznění 16. 11. 2019
II/388 Zvole - most ev. č. 388-009 – předpoklad zprovoznění 5. 11. 2019

III/03414 Pelhřimov ul. Vlásenická – předpoklad zprovoznění 16. 11. 2019
II/602 Jihlava, ul. Brněnská (u OD Tesco) – předpoklad zprovoznění 11. 11. 2019
II/134; II/402; III/13423 Batelov průtah křiž. náměstí Míru (ulice Na Mýtě) – předpoklad zprovoznění 16. 11.2 019
III/38711 Věžná - most ev. č. 38711-2 – předpoklad zprovoznění 20. 11. 2019

U všech výše uvedených akcí bude zajištěna zimní údržba objízdných tras do doby jejich zprovoznění.
Po dokončení všech staveb bude v roce 2019 opraveno prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic celkem 244 km silnic, z toho 115 km silnic tenkovrstvými technologiemi (nátěry a mikrokoberce) a 129 km silnic technologií položení nového asfaltového koberce, čímž se daří udržet trend rozsahu opravených silnic z posledních 5 let.

Rovněž budou v průběhu měsíce listopadu pokračovat dopravní omezení u dvou staveb, jejichž investorem je přímo Kraj Vysočina. Jedná se o stavby:

II/129, II/347 Humpolec – okružní křižovatka (u Vodaku) – zprovoznění od 15. 11. 2019
II/389 Ujčov – most ev. č. 387 – 011 – zprovoznění od 7. 11. 2019

„V případě stavby obchvatu Velkého Beranova na silnici II/602, jehož stavba je plánována na dvě stavební sezóny, mohu řidiče ubezpečit, že nejpozději 1. listopadu budou odstraněny semafory a bude umožněn obousměrný provoz v režimu průjezdu stavbou. Stále však bude platit zákaz průjezdu těžkých nákladních vozidel nad 12t, ta budou i nadále využívat trasu po D1,“ informoval Jan Hyliš, radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy a silničního hospodářství.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Revitalizace rybníka Obecník v Okříškách se blíží k závěru
Jednou z letošních větších investičních akcí v Okříškách je odbahnění a oprava rybníku Obecník. V současné době již probíhají práce na hrázi a vypouštěcím zařízení.
Rybník byl na jaře vypuštěný. Bahno ze dna po jeho vyschnutí zhotovitelská firma odbagrovala a vyvezla na pole, kde posloužilo jako hnojivo.

V říjnu probíhají práce na opravě hráze. Hotový je již nový, moderní výpustný objekt, nyní probíhá jeho zasypávání. Dokončit ještě zbývá bezpečnostní přeliv a dílo bude dokončené.

Na akci v hodnotě 1,64 milionu korun městys získal dotaci z Ministerstva zemědělství ČR ve výši 1,49 milionu korun.
Hotové dílo je dalším drobným příspěvkem k lepšímu hospodaření s vodou a k jejímu zadržování v krajině.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Campanula a Labyrint vystoupí v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě
Pěvecké sdružení Campanula připravilo Listopadový koncert s hostem, který se bude konat v pondělí 4. listopadu v 19 hodin ve farním chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Koncert je poděkováním za třicet let svobodného osobního i uměleckého života, ale také v čase dušičkovém i vzpomínkou na všechny blízké a spolupracující zpěváky a hudebníky, kteří nás již opustili.
Při této příležitosti zazní v původní varhanní verzi Mše D-dur „Lužanská“, op. 86 od Antonína Dvořáka. Sbormistr Pavel Jirák přizval ke spolupráci varhaníka Petra Sobotku.

Milým hostem koncertu bude vokálně-instrumentální skupina Labyrint z Třeště, která se představí v první části večera. Vedoucí skupiny Mgr. Květa Zažímalová v minulosti několikrát doprovázela jihlavský sbor na varhany a stála také u realizace prvního sborového nosiče Musica spiritualis. Není bez zajímavosti, že někteří zpěváci z Třeště jsou dlouhodobě oporou pěvecké sestavy Pěveckého sdružení Campanula.
Pavel JIRÁKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020