Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 31.10 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou bude od pátku 1. listopadu průjezdná
Od pátku 1. listopadu bude pro řidiče otevřena první část zrekonstruované silnice II/130 v úseku od železničního podjezdu v Ledči nad Sázavou po betonárku CEMEX.
Pokračování druhé části rekonstrukce, tzn. po křižovatku s místní komunikací na konci obce Hradec pak bude realizováno až v příštím roce.

Zhotovitelská firma provedla v místě rekonstrukci komunikace současně s jejím rozšířením, vystavěla opěrnou a zárubní zeď tak, aby byla zabezpečena stabilita svahů. Pro správné odvedení vody ze silnice byly vybudovány propustky a také došlo k přeložce vodovodu.

Celkové náklady projektu II/130 Golčův Jeníkov – křiž. s D1, úsek č. 1, část II by měly dosáhnout 95 milionů korun. Předpokládaná výše dotace z Integrovaného regionálního operačního programu je 73 milionů korun.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

U Golčova Jeníkova se při střetu dvou aut zranili tři lidé
U Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku se stala ve čtvrtek 31. října asi ve čtrnáct hodin dopravní nehoda.
Při střetu dvou osobních aut utrpěli tři lidé zranění. Zasahující hasiči poskytli zraněným osobám předlékařskou první pomoc, poté je předali do péče zdravotníků.

Po nehodě skončilo jedno z aut převrácené na střeše. „Při nehodě se tři lidé zranili.

K nehodě přijeli profesionální hasiči z Ledče nad Sázavou a dobrovolní hasiči z Golčova Jeníkova.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nový most v Hrotovické ulici u nemocnice v Třebíči se otevře pro veřejnou dopravu
Most na silnici II/351 v Hrotovické ulici v Třebíči, který sousedí s nemocnicí, by měl být otevřený ve čtvrtek 31. října nejpozději do 20 hodin. Stavba začala v květnu, naplánována byla na jednu stavební sezónu a řešila jeho havarijní stav. Původní přemostění z roku 1995 muselo být demolováno, nyní na jeho místě stojí předpjatá betonová monolitická deska respektující původní parametry mostu.
Během posledních dní z mostu postupně mizely dlouhé stěny lešení, namontovány byly stovky metrů zábradlí a během čtvrtka bude nová komunikace ještě jednou uklizena, postupně zmizí i všechny dopravní značky upravující objížďky. Společně s investicí Kraje Vysočina, kterou zajišťovala a dozorovala Krajská správa a údržba silnic Vysočina, probíhá na přemostění i plánovaná rekonstrukce sjížděcích a najížděcích ramp na ulici I. třídy Sportovní a oprava protihlukových stěn v režii státu prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic.

Důvodem pro okamžitou opravu mostu byla nebezpečně postavená ložiska nosné konstrukce, vlivem zatékání na opěry a mezilehlou podpěru docházelo k lokální degradaci betonu opěr, degradaci betonu, opadávání krycí vrstvy a následné korozi výztuže a zatékání do prostoru uložení úložného prahu. Veškeré práce související s touto částí stavby přijdou Kraj Vysočina na více než 57 miliónů korun. Hladký průběh prací byl dán i ukázkovou spoluprací všech zainteresovaných firem a úřadů. Poděkování za trpělivost patří místním obyvatelům a ostatním řidičům.

V příštím roce se Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny budou na opravy a modernizace mostů na silnicích II. a III. tříd více zaměřovat. Na řadu přijde např. oprava mostu na II/602 u Dvorců na Jihlavsku, na Třebíčsku most na II/400 ve Zvěrkovicích, mosty na II/361 a II/401 v Jaroměřicích nad Rokytnou nebo na Žďársku most v Bohdalově na III/35429.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž z Jihlavska ohrožoval svoji manželku, policistům se snažil ujet, ale uvízl s autem na hromadě kamení
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů čtyřiačtyřicetiletému muži, který vyhrožoval své manželce a poté se opilý snažil z místa ujet vozidlem. K případu došlo v úterý 29. října na Jihlavsku.
Před jedenáctou hodinou večer přijali policisté na tísňové lince oznámení od ženy, která měla obavu ze svého partnera, muž ji ohrožoval nožem. Zranění žena neutrpěla, ukryla se v chatě a muž se snažil z místa ujet. Ihned po přijetí oznámení vyjeli do obce nedaleko Jihlavy policisté. Podezřelý muž s vozidlem najel na hromadu kamení, kde automobil uvízl. Policisté muže zadrželi, provedli u něho dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,36 promile alkoholu. Řidičský průkaz nepředložil. Muže hlídka odvezla na oddělení policie, kde byl po vyšetření lékařem umístěn do policejní cely.
Policisté provedli šetření a zahájili prověřování případu. Zjistili, že muž nejprve své partnerce posílal výhružky prostřednictvím telefonu, poté přijel vozidlem Opel do obce, kde se v tu dobu jeho manželka nacházela v objektu rekreační chaty. Proti ženě, která stála na pozemku za brankou, vytáhl nůž a vyhrožoval jí, vyděšená žena utekla do chaty a opilý muž se snažil ujet. Přivolaní policisté poté podezřelého muže dopadli a zadrželi. Na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření z přečinu nebezpečného vyhrožování spáchaného se zbraní a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Čtyřiačtyřicetiletý muž je podezřelý ještě ze spáchání přestupku na úseku dopravy, také ten policisté šetří. Dále rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí.

Opilého muže v Třebíči policisté zajistili
Ve středu 30. října byli policisté před osmou hodinou večer přivoláni k bytovému domu v Třebíči v části Nové Dvory, kde se nacházel opilý agresivní muž. Po přijetí oznámení vyjela na místo policejní hlídka. Podezřelý muž odešel po hádce se svojí partnerkou z bytu, kam se následně vrátil a domáhal se vstupu dovnitř. Byl vulgární, tloukl na dveře a křičel. Policisté provedli u pětatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří.

Policisté v Ledči nad Sázavou zajistili opilého muže
Ve středu 30. října kolem druhé hodiny ráno přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového oznámení o napadení ženy opilým mužem v domě v Ledči nad Sázavou. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku, která zjistila, že se jedná o pětadvacetiletého muže, který slovně a fyzicky napadl svoji známou. Při incidentu nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 2,36 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po hledaném muži z Nového Města na Moravě
Na dvaatřicetiletého muže vydal okresní soud příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody v souvislosti se spácháním majetkové trestné činnosti.
Ondřej Lukeš má hlášené bydliště v Novém Městě na Moravě. Nástupu do výkonu trestu se vyhýbá a může se pohybovat na území celé České republiky.

Hledaný muž je vysoký přibližně 185 centimetrů, má střední postavu, modré oči a krátké, hnědé vlasy. Šetřením policisté zjistili, že se může v současné době pohybovat na Svitavsku.

"Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se hledaný muž v současné době mohl nacházet, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Více informací v databázi hledaných osob na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=14350423191614
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu
Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik při jízdě na všech silnicích na území České republiky. Řidič je povinen na vozidle užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat.
U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 mm. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 mm.

„Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také k ostatním účastníkům silničního provozu, a proto za nepříznivých podmínek by měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách,“ doplňuje plk. Mgr. Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než pneumatika letní. Při teplotách 4 °C stupně a nižších má zimní pneumatika lepší přilnavost k vozovce ve srovnání s letní pneumatikou.

Policisté v Kraji Vysočina se budou v nadcházejícím období věnovat kontrolám použití zimních pneumatik v rámci běžného výkonu služby. O nadcházejícím víkendu žádné masivní ani cílené kontroly zatím neplánujeme, a to i s ohledem na předpokládaný vývoj počasí. „Při silničních kontrolách se v rámci běžného výkonu služby v zimním období zaměříme především na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. Po zkušenostech z předešlých let a ze statistiky dopravních nehod víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou častěji havarovali nebo úplně zablokovali provoz,“ dodal plk. Mgr. Jan Kostečka.

U dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh dopravní nehody, musí policisté přihlédnout při šetření k této skutečnosti. Při dopravní nehodě se zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech. Tento protokol pak bude předán České kanceláři pojistitelů.

Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit v příkazním řízení pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu s tímto vozidlem.

V souvislosti s používáním zimních pneumatik je zapotřebí řidiče upozornit na skutečnost, že dopravní značka Zimní výbava zůstává stále v platnosti. Obce v České republice tak mají stále možnost umístit tyto dopravní značky na svém území. Na místech, kde bude umístěna tato dopravní značka, musí řidiči k jízdě v období od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě vozidlo pouze se zimními pneumatikami.


mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Svatomartinská plavba po Dalešické přehradě s ochutnávkou vín a husou
Tradiční Svatomartinská plavba po Dalešické přehradě s otevíráním letošního mladého svěžího vína přesně v 11 hodin a 11 minut se bude konat v pondělí 11. listopadu. Loď Horácko vypluje v 10 hodin z přístaviště v Kramolíně.
Po otevření první lahve letošního mladého svěžího vína v 11:11 hodin je budou moci cestující na palubě ochutnat společně s netradičně upravenou svatomartinskou husou.

V případě Vašeho zájmu o tuto plavbu si zamluvte svoji účast do úterý 5. listopadu
emailem na info@dalesickaprehra…

Cena pro jednoho cestujícího 400,- Kč zahrnuje ochutnávku i pohoštění vč. netradičně upravené svatomartinské husy.

Nejbližší plavby po přehradě pak jsou:

Listopad:
Pondělí 11.11. v 10.00 Svatomartinská plavba
Neděle 17.11. ve 13.00 Studentská plavba

Prosinec:
Čtvrtek 26.12. ve 13.00 Štěpánská plavba
Úterý 31.12. ve 13.00 Silvestrovská plavba
a pak
1.1.2017 ve 13,00 na Novoroční plavbu
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jednačtyřicetiletý muž z Brněnska převážel po dálnici D1 kokain
Přibližně sto gramů kokainu vezl ve vozidle muž z Brněnska, kterého na dálnici kontrolovala hlídka celní správy. Droga, byla určena k další distribuci, jihlavští kriminalisté kokain zajistili. Řidič skončil v policejní cele a kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání. Jednačtyřicetiletý muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu.
Vozidlo BMW zastavila hlídka Celní správy České republiky minulý týden na dálnici na sjezdu na km 119. Řidič jel po druhé hodině odpoledne ve směru na Brno. Při kontrole nalezla hlídka v automobilu podezřelý balíček s bílou látkou a vzniklo podezření, že se jedná o kokain. Na místo byli přivoláni policisté a prověřování případu převzali kriminalisté oddělení obecné kriminality územního odboru Jihlava. Provedli prohlídku vozidla BMW, automobil zajistili pro účely trestního řízení. Muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti kriminalisté zadrželi a skončil v policejní cele. Bílou látku, kterou v automobilu převážel, kriminalisté zajistili a bude podrobena expertíze na odborném policejním pracovišti. Jedná se o množství kolem sta gramů.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání zadrženého muže. „Jednačtyřicetiletý muž z Brněnska byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve značném rozsahu,“ řekl npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž v minulosti ještě nebyl soudně trestán.

Muž byl obviněn z toho, že převážel ve vozidle drogu kokain, a to za účelem distribuce dalším osobám. Jeho jízda po dálnici ve směru na Brno skončila předčasně na úseku u Velkého Beranova. „Vzhledem k tomu, že muž převážel kolem sta gramů drogy, jedná se již o množství odpovídající značnému rozsahu a za spáchaný trestný čin tak hrozí přísnější postih,“ dodal por. Mgr. Radim Novák, DiS., komisař oddělení obecné kriminality s tím, že kokain je pro společnost látkou vysoce nebezpečnou a počet dávek, které by bylo možné z předmětného množství získat, je způsobilé zásobovat velký počet odběratelů na dlouhou dobu.

Po provedení všech nezbytných úkonů byl obviněný muž ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchaný zvlášť závažný zločin lze uložit trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal vedoucí jihlavských kriminalistů.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlava spouští projekt Housing First; pro první fázi projektu se hledají dobrovolníci, kteří pomohou při sčítání osob v bytové nouzi
Jihlava spouští projekt Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě. Jeho první fáze bude přípravná – od 25. listopadu do 1. prosince proběhne registrační týden, během kterého dojde ke sčítání osob, a to jednotlivců i rodin s dětmi v bytové nouzi. Do sčítání se zapojí jak sociální pracovníci, tak zástupci veřejnosti. Statutární město Jihlava bude během první poloviny listopadu hledat dobrovolníky, kteří by při sčítání zastupovali jednotlivé komunity.
„Hledáme lidi, kteří ve svém okolí vnímají problém bytové nouze a jsou ochotni nám na pár schůzkách danou situaci popsat. Pomoc veřejnosti je pro naši práci důležitá a napomáhá k tomu, aby zmapování co nejvíce odpovídalo skutečnosti. Ve zkratce lze říct, že čím komplexnější přehled o situaci v Jihlavě budeme mít, tím více budeme schopni vytvořit plán řešení bezdomovectví i bytové nouze přesně na míru,“ sdělil uvolněný radní pro sociální oblast Daniel Škarka.

Všichni, kdo se registračního týdne účastní, budou proškoleni pracovníky Platformy pro sociální bydlení, následně budou vyhledávat osoby v bytové nouzi a vyplňovat s nimi přichystané dotazníky. V dotaznících budou komplexně zhodnocena kritéria pro přijetí do projektu, jimiž jsou bytová nouze a potřeba intenzivní podpory.

Po uskutečnění přípravné fáze proběhne fáze realizační. V té budou vybrané domácnosti zabydleny do městských bytů, kam budou docházet pracovníci Oblastní charity Jihlava a poskytovat zabydleným potřebnou podporu.

Testování konceptu Housing First v Jihlavě

Město Jihlava se do projektu „Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě“ zapojilo 1. října 2019. Prioritou projektu je eliminace stavu bytové nouze, získání a dlouhodobé udržení standardního bydlení pro jeho účastníky. Jihlava bude projekt koordinovat za metodické podpory Platformy pro sociální bydlení a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Partnerem projektu je Diecézní charita Brno – Oblastní charita Jihlava, jejíž sociální pracovník v týmu s peer pracovníkem budou zajišťovat intenzivní podporu zabydleným domácnostem výkonem sociální práce. Město Jihlava spolufinancuje celkové náklady projektu pouze z 5%, zbytek je financován formou dotace z Operačního programu Zaměstnanost.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Petrávči na Žďársku hořela skládka odpadu, požár se obešel beze škody
U požáru skládky odpadu v Petrávči na Žďársku zasahovaly ve středu 30. října čtyři jednotky hasičů. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil.
K požáru vyjela v 15.17 hodin jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí, Petrávče a Tasova.

"Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. V 15.36 hodin měly již jednotky požár lokalizovaný a o třicet minut později zcela zlikvidovaný", informovala tisková mluvčí hasičů Petra Musilová.

Požár se obešel beze škody.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V hustých lesích u Dalečína se za ranního rozbřesku zranil řidič
Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Bystřice nad Pernštejnem vyjela ve čtvrtek 31. října po půl šesté ráno k ohlášenému nárazu dodávky do stromu u Dalečína na Žďársku.
"Při nehodě se zranil řidič vozidla a skončil v péči zdravotníků. Hasiči provedli na havarované vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Při nehodě došlo k úniku nafty z dodávky. Jednotka únik zlikvidovala speciálním sorbentem", informovala tisková mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Příčiny nehody jsou v šetření.

Foto nehody: hasiči Bystřice nad Pernštejnem
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Jemnicku řádil vykradač chat, bral oblečení, alkohol i konzervy
Vloupání do rekreačních chat v oblasti Hluboký rybník na Jemnicku v době od druhé hodiny odpolední 21. září do osmé hodiny ranní 29. října vyšetřují policisté.
"Dosud neznámý pachatel se vloupal celkem do čtyřech rekreačních objektů, přičemž vždy neznámým předmětem překonal vchodové dveře a vnikl do vnitřních prostorů. Postupně z chat odcizil oblečení, několik lahví alkoholu, masové konzervy a další potraviny. Svým jednáním způsobil celkem škodu tři tisíce korun", uvedl tiskový policejní mluvčí Martin Hron.
Přivolání policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.
Za takový trestný čin mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   9. 12. 2019

• Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
• V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
• Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
• V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
• Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
• Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
• Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
• Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ

Neděle   8. 12. 2019

• Pes přišel domů bez pána; ten byl vypátrán u přístavu Wilsonka na Dalešické přehradě
• Alejí kolem silnic nadále ubývá; dva vykácené stromy nahradil jediný
• Třiatřicetiletý řidič avie utrpěl při nehodě na Havlíčkobrodsku vážná zranění
• Dokonalé vánoční naladění na statku v Balinách o třetí adventní neděli
• Policisté budou v Pelhřimově kvůli rekonstrukci semaforů v dopravní špičce provoz křižovatek ve městě řídit
• Přednáška na téma Hudba sfér v jihlavském muzeu
• Město Brtnice vyhlásilo sbírku pro pětadvacetiletého Honzu, kterému sekačka v létě přejela obě nohy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz