Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 1.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kde stál hrad Bikánec, z něhož byl vzat malý kvádr pro Žižkovu mohylu?
Od podzimu 1874, tedy právě rovných 145 let, se na katastru obce Žižkovo Pole tyčí Žižkova mohyla. Stavba na místě mimořádného génia loci, údajného skonu husitského vojevůdce, je majetkem města Přibyslav. Jeden z jejich 64 základních kvádrů pochází z hradu Bikánec.
Jméno dnes nikomu nic neříká, po takovém hradu (a byl to vůbec hrad?) se slehla země. Kámen si však nevymýšlí a proto je správné ptát se, odkud byl do Přibyslavi koňským potahem přivezen. Rozluštit tuto otázku ovšem nebylo snadné.

Ani mnohosvazkový naučný slovník přibyslavského rodáka Jana Otty heslo Hrad Bikánec nemá a není možné ho najít v žádné jiné encyklopedii, nevyjímaje ani ty současné - internetové.

Pomohla knihovnice Českého muzea stříbra

Napsal jsem několika informačním centrům a muzeím. Když se už zdálo, že stopa nikam nevede, ozvala se Eva Entlerová, knihovnice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Poslala odkaz na druhý díl Místopisu okresního hejtmanství, který v roce 1912 vydalo kutnohorské nakladatelství Karla Šolce. A v tomto velice podrobném místopise Čáslavska a Kutnohorska je několikastránkové heslo BYKÁŇ.

“Asi 6 km jižně od Kutné Hory leží na mírném návrší 369 m nad mořem při erární silnici starobylá, malá osada Bykáň, jejíž kostel s vížkou a cibulovitou bání zvonice korunuje a do kraje čáslavského, odtud otevřeného, daleko hledí. Osada má 13 domů a 84 obyvatele”, se zájmem čteme.

A také se dovídáme: “Jméno Bykáň odvozují někteří od Bitva neb Bijaň, jak i Palacký uvádí. Snad v šedém dávnověku byla tu bitva, je místo to k poloze bitevní znamenité.”


Bykáň a Bykánec

V kapitolce Dějiny se mimo jiné uvádí: “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a sdílela všecky osudy, které stihly Malešov a ostatní k panství náležející osady. Ve spisech připomíná se Bykáň již r. 1327. Majitelem v témže století byl Purkart, magdeburský purkrabí, a Bykáň tehdy náležela k hradu Malešovu. Purkart prodal za nedlouho Bykáň klášteru sedleckému, ale brzy opět byla Bykáň k Malešovu přivtělena a zůstala tak až podnes.”

Místopis si ještě všímá hesla Bykánec (Bykáneč): “Po obou stranách silnice křesetickomalešovské asi čtvrt hodiny západně Křesetic leží osada Bykánec. Má 12 domů se 62 obyvateli vesměs náboženství katolického. Ve století XV. stávala zde tvrz a dvůr. Ale časté nálezy krásných popelnic nad Bykáncem v lomech skalních zřejmě svědčí, že místo to již za pohanských dob bylo osídleno.”

Tvrz se rozpadla v třicetileté válce

“Po tvrzi dnes není památka, ale sporé stopy, kde stávala, dosvědčují místy se jevící hluboké příkopy u stavení čp. 91, náležejícího rolníku Janu Havránkovi. Tvrz spustla a zašla asi ve válce třicetileté a dvůr poplužní i s pozemky rozprodán na jednotlivce.

Bykánec náleží do Křesetic, četnickou stanicí do Malešova. Nejbližší stanice železniční je Malešov na trati Hora Kutná - Zruč,” praví Místopis okresního hejtmanství z roku 1912.

Eva Entlerová mně také poslala naskenovaný odstavec z knihy Antonína Profouse Místní jména v Čechách, vydáno Nakladatelstvím Československé akademie věd v roce 1954. Profous uvádí, že 1 km od Bykaně leží víska Bykanec (1410 Hanusskoni de Minori Bykanecz) a dodává, že jméno Bykanec vzniklo deminutivní příponou -ec ze jména Bykaň a znameno “menší Bykaň”.

Knihovnice Českého muzea stříbra ještě odkazuje na Soupis památek - encyklopedický přehled sídel. A v něm je heslo Tvrz Bykánec. Poznámka sděluje, že památka v osadě Bykánec, dnes místní části obce Křesetice v okrese Kutná Hora, již neexistuje, byla zastavěna. Ale popis památky vysvětluje vše podstatné: “Tvrz je zde zmiňována v roce 1416. Po roce 1624 se již neuvádí a časem zaniká.”

Ještě jednou si všimněme tvrzení, že “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a hradu Malešov.” - Na konzolové římse kamenného válce Žižkovy mohyly v Žižkově Poli jsou uvedeny názvy dvanácti velkých vítězných bitev husitů. Právě tu dvanáctou Žižka vyhrál v roce své skonu u Malešova. Poslední bitva byla vrcholem jeho vojevůdcovské kariéry, byť ztráty na lidských životech nejen na straně svatohavelké koalice, ale také jeho vlastní, malešovskou řežbu zařazuje k nejkrvavějším bitvám středověkých náboženských válek.

Kvádr z hradu Bikánec v Žižkově mohyle u Přibyslavi, přesněji řečeno kámen z tvrze Bykánec, nesporně odkazuje na Malešovskou bitvu, Žižkův závěrečný vítězný boj.

Foto: Ivo Havlík, kronikář města Přibyslav,

Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Na radnici v Humpolci si mohou zájemci zakoupit symbol vlčího máku na podporu válečných veteránů
V prvním patře na radnici v Humpolci si zájemci mohou od až do 14. listopadu zakoupit symbol vlčího máku na podporu válečných veteránů. Právě na 11. listopadu totiž připadá Den válečných veteránů a právě květ vlčího máku vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky.
Samoobslužná kasička stojí na stole hned vedle hlasování pro vítěze ve výtvarné soutěži Humpolec očima dětí (před Pokladnou). Stačí si vzít vlčí mák, vhodit mince do kasičky a připnout si květ na svůj svršek na znamení podpory. Vlčí máky jsou k zakoupení také v infocentru na Havlíčkově náměstí nebo v knihovně na Dolním náměstí.

Sbírku po celé republice organizuje Paměť národa a výtěžek putuje na natáčení pamětí válečných veteránů, příslušníků třetího odboje a hrdinů 20. století. Den válečných veteránů připadá na 11. listopadu proto, že 11. listopadu 1918 bylo podepsáno příměří po první světové válce.

Den válečných veteránů
Den veteránů se ve světě – především v anglosaských zemích – slaví 11. listopadu. Jeho symbolem je květ vlčího máku, jenž vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Rádi bychom tuto tradici připomněli i v České republice.
Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 veteránů. V České republice žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, jejichž jedinečné osudy zůstávají skryty. Díky sbírce ke Dni válečných veteránů budeme moci zdokumentovat jejich další vyprávění. Dokud je čas.
„Rádi bychom kampaní všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň – s pomocí veřejnosti – přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou,“ vysvětluje záměr sbírky provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.
Vlčí mák je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na zapadni frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. A 11. listopadu se Den veteránů slaví proto, že 11. 11. 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka.

Více na: https://www.postbellum.cz
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nová kuchařka regionu Dunaj - Vltava tentokrát zaměřená na tradiční recepty
Symbolicky, u příležitosti oslav pádu železné opony, přichází Evropský region Dunaj-Vltava s novou publikací, která se tentokrát zaměřuje na tradiční kuchyni a prezentuje společné znaky kulinářského umění tohoto území, kterými se jednotlivé regiony navzájem po staletí ovlivňovaly...
Trojmezí Rakouska, Bavorska a České republiky je ve svém historickém, ale také kulturním vývoji pevně spjaté a má mnoho společných znaků, kterými je region a jeho obyvatelstvo vzájemně ovlivňováno. Právě pád železné opony a otevření hranic před 30 lety napomohly k opětovnému sbližování těchto regionů v jeden společný hospodářský, životní a kulturní prostor, dnes nazývaný Evropský region Dunaj-Vltava (dále jen ERDV).

„Nová kuchařka ERDV vyniká společnými kulinářskými znaky a ukazuje regionální a tradiční speciality, jimiž chceme v jubilejním roce otevření hranic vyzdvihnout sounáležitost Evropského regionu přes hranice států ve společné svobodné Evropě“, doplňuje Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, člen politického prezidia ERDV.

Kuchařka ERDV „28 tradičních receptů“ je zdarma ke stažení na www.evropskyregion.cz nebo v tištěné podobě na pobočce regionálního kontaktního místa v Kraji Vysočina (Odbor regionálního rozvoje, Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 16, Jihlava - Jan Říčan (tel.: 564 602 531, e-mail: rican.j@kr-vysocina.cz), Ivona Hájková (tel.: 564 602 534. e-mail: hajkova.ivona@kr-vys…)).

V rámci vydání této kuchařky si pro Vás Evropský region připravil také výherní soutěž „Vařte podle nás!“. Bližší informace od listopadu na facebookových stránkách ERDV -
https://www.facebook.com/Eur…

Kuchařka ERDV je ke stažení zde:
www.evropskyregion.c…
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede americký snímek Beze stop
Filmový klub uvede v pondělí 4. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla americký snímek Beze stop. Film naprosto vybočuje z běžné americké filmové produkce - divák by vůbec nehádal, že tento snímek má původ v USA. Příběh otce a dcery, žijících v divočině mimo civilizaci, v naprosté volnosti, svobodě a štěstí. Jen do té doby, než je dostihne "civilizovaná" společnost spoutaná právními předpisy. Snímek nijak diváky nepřesvědčuje o alternativním způsobu života, ani je citově neždímá - navíc nechává dostatek prostoru pro představivost, domýšlení příčin, důvodů i důsledků.
Minimalistický film o touze žít bez výdobytků civilizace, které v naprosté většině případů jsou pouze nezbytnými zbytečnostmi. Film o lidech, kteří vědí, co je opravdová svoboda, kteří těmi nesvobodnými nejsou pochopeni. Otec a jeho patnáctiletá dcera v samotě v přírodní rezervaci – jejich život je prostý, avšak naprosto šťastný. Pro vzájemné pochopení často stačí jen gesto, výraz tváře, pohled do očí. Jejich žití naplněné čistými radostmi a každodenními drobky štěstí je však posléze konfrontován s okolním o civilizovaným světem… Většinou nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jsou zde ne zcela vyřčené příčiny, proč se Will rozhodl žít mimo civilizovaný svět, ale je zde i zvědavost jeho dcery, jak to asi vypadá za hranicemi rezervace.

Rukopis filmu je naprosto ne-americký, nesetkáme se s žádnými hloupými frázemi, vykřičníky nebo citovými masážemi. Film s nádhernou atmosférou, krásným vizuálním ztvárněním a v neposlední řadě se skvělými hereckými výkony. Beze stop není prvoplánovou obhajobou alternativního způsobu života – tvůrci diváka nikam netlačí, ani mu nevnucují nějaký konkrétní názor. Ve snímku je hodně nevyřčeného a každý si v tom alespoň dílem najde to své.

Beze stop (Leave No Trace)
USA, 2018, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 119 minut
Režie: Debra Granik
Předloha: Peter Rock (kniha)
Scénář: Debra Granik, Anne Rosellini
Kamera: Michael McDonough
Hudba: Dickon Hinchliffe Hudba: Dickon Hinchliffe
Producenti: Anne Rosellini, Anne Harrison, Linda Reisman
Hrají: Ben Foster, Thomasin McKenzie, Jeff Kober, Dale Dickey, Isaiah Stone, Michael Draper, Dana Millican, Ayanna Berkshire, Spencer S. Hanley a další.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

U Cetorazu na Pacovsku ukradl zloděj sedmnáct vzrostlých smrků; škoda je pětadvacet tisíc korun
U obce Cetoraz na Pelhřimovsku dosud neznámý pachatel od poloviny září do konce října vytěžil a odvezl sedmnáct vzrostlých smrkových stromů. Majiteli tak vznikla škoda kolem pětadvaceti tisíc korun. Po pachateli pátrají policisté z Pacova.
"Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Za takový trestný čin lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V zahradě domu dětí a mládeže v Jihlavě slouží veřejnosti knihobudka
Po vzoru veřejných knihobudek a miniknihovniček, které se nachází po celém světě, se letos i dům dětí a mládeže v Jihlavě rozhodl k vytvoření veřejné knihovny. Budku na knížky pro veřejnost vyrobil správce DDM Jihlava Oldřich Musil a k dispozici je všem čtenářům vždy v době, kdy je v provozu i jihlavský „Domeček“. Knihy v ní jsou připraveny a veřejnosti je přístupna od zahájení kroužků od pondělí 30. září 2019.
Pro vybudování knihobudky jsme se inspirovali v projektu Miniknihovniček. Principem miniknihoven je bezplatné a svobodné půjčování knížek, které stojí na jednoduchém pravidlu půjč si knihu & vrať knihu. Původně s nápadem stavět miniknihovničky přišel Tod Bol z USA, odkud se poté projekt pod názvem Little Free Library rozšířil do celého světa. Proč to všechno? Dřevěné, plastové či kovové budky ve veřejném prostoru pomáhají podpoře čtenářství a můžou aktivizovat a propojovat lidi. Zároveň zde mohou najít nové uplatnění knížky, které již původní vlastník nevyužije.

Pravidla k využívání této veřejné miniknihovny naleznete přímo u ní. Tematicky by měla být knihobudka DDM zaměřena především na dětského čtenáře, ale i knihy pro dospělé zde najdou své místo. Už během zkušebního měsíce října se její provoz velmi osvědčil a našla si své návštěvníky z řad rodičů i dětí. Těšíme se na nadšené a spokojené čtenáře, které se do provozu naší knihobudky zapojí.
- ddm -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavské zastupitelstvo bude jednat o memorandu s VAS a. s.; je to první krok k řešení zablokované situace okolo vodohospodářské infrastruktury
Městská rada hledá cestu ze zablokované situace ve sporu o vodohospodářskou infrastrukturu. Prvním hmatatelným posunem vedoucím k nápravě dlouhodobě neutěšeného stavu má být memorandum, které je prvním společným krokem Jihlavy a Vodárenské akciové společnosti v posledních téměř sedmi letech. O uzavření memoranda bude jednat zastupitelstvo města Jihlavy na dalším zasedání příští týden.
Ke konci roku 2012 Jihlava vystoupila ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Od té doby se vedou desítky sporů, jejichž důsledky ve stále větší míře pociťují nejen obyvatelé Jihlavy, ale i okolních obcí. Jihlava nemůže efektivně ovlivňovat cenu vodného a stočného, má ztíženou a mnohdy i zcela znemožněnou možnost investovat do uliční infrastruktury a ztrácí vliv na výši investic do vlastní vodárenské sítě.

„Vznikl tak bludný kruh, kdy ukazování prstem a hledání viníka znemožňovalo jakýkoliv posun kupředu. Rada města je nyní přesvědčena, že prvním krokem z tohoto dlouhodobě nepřijatelného stavu je dočasné příměří, které dá stranám sporu čas konečně zasednout za jednací stůl a bez emocí hledat řešení, které bude ve prospěch konečných „zákazníků“ provozu vodovodů a kanalizací, tedy občanů města Jihlava,“ sdělil k situaci náměstek primátorky Jihlavy Petr Laštovička.

Zasedání zastupitelstva města Jihlavy se uskuteční v pondělí 4. listopadu 2019. Jednání lze sledovat online: Ke konci roku 2012 Jihlava vystoupila ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Od té doby se vedou desítky sporů, jejichž důsledky ve stále větší míře pociťují nejen obyvatelé Jihlavy, ale i okolních obcí. Jihlava nemůže efektivně ovlivňovat cenu vodného a stočného, má ztíženou a mnohdy i zcela znemožněnou možnost investovat do uliční infrastruktury a ztrácí vliv na výši investic do vlastní vodárenské sítě.

„Vznikl tak bludný kruh, kdy ukazování prstem a hledání viníka znemožňovalo jakýkoliv posun kupředu. Rada města je nyní přesvědčena, že prvním krokem z tohoto dlouhodobě nepřijatelného stavu je dočasné příměří, které dá stranám sporu čas konečně zasednout za jednací stůl a bez emocí hledat řešení, které bude ve prospěch konečných „zákazníků“ provozu vodovodů a kanalizací, tedy občanů města Jihlava,“ sdělil k situaci náměstek primátorky Jihlavy Petr Laštovička.

Zasedání zastupitelstva města Jihlavy se uskuteční v pondělí 4. listopadu 2019. Jednání lze sledovat online na:

https://jihlava.cz/on-line-prenosy-ze-zastupitelstva-mesta-jihlavy/d-465439

podrobný program na:

https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=535392
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavští kriminalisté žádají občany o spolupráci při prověřování posprejování silnice ve Dvorcích
Jihlavští kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu posprejování silnice, ke kterému došlo před necelými dvěma týdny v katastru obce Dvorce. V rámci prověřování se policisté obracejí zejména na řidiče vozidel, kteří daným úsekem projížděli a mají v automobilu palubní kameru. Policistům by pomohlo také svědectví osob, které si sprejujícího pachatele všimly nebo by mohly upřesnit dobu, kdy byl čin spáchán.
Ke spáchání činu došlo v noci z neděle 20. října na pondělí, a to v době mezi osmou hodinou večer a šestou ráno. Pachatel (či pachatelé) posprejoval silnici číslo 602 v prostoru u odbočky k chatové oblasti Dvorce. Komunikaci poškodil nápisy a obrazci oranžové barvy.

Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat jihlavští kriminalisté. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, provedli šetření, shromažďovali a vyhodnocovali získané informace i poznatky. V současné době se kriminalisté obracejí s žádostí o spolupráci při objasňování spáchaného trestného činu na veřejnost.

Žádáme řidiče vozidel s palubní kamerou, kteří v noci z neděle 20. října na pondělí po silnici v daném úseku projížděli a situaci na vozovce kamera zachytila, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Uvítáme také informace od případných svědků, kteří sprejera (či sprejery) poškozující silnici viděli, případně si v dané lokalitě všimli podezřelé osoby (osob), ke kterým by mohli uvést informace vedoucí k jejímu vypátrání. Pro policisty by byla důležitá také informace zpřesňující dobu, kdy k posprejování silnice došlo, nebo jakákoli jiná vedoucí k objasnění případu.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Časná intenzifikace léčby vedoucí k udržení dobré hladiny glykémie je základem k oddálení komplikací diabetu
Diabetes mellitus 2. typu je komplexní metabolická porucha, při níž není organismus schopen v důsledku relativního nedostatku inzulinu, v pozdějších stadiích onemocnění jeho absolutního nedostatku, zpracovávat glukózu tak, jako za fyziologických podmínek. Diabetes mellitus 2. typu je ve velkém procentu spojen s přítomností obezity, arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak), dyslipidemie (vysoká hladina cholesterolu v krvi) a hyperurikemie (zvýšená koncentrace močové kyseliny v krvi).
Prevalence a incidence diabetu 2. typu celosvětově narůstá, což souvisí s nárůstem obezity a změnou životního stylu. Diabetes 2. typu zůstává hlavní příčinou kardiovaskulárních poruch, slepoty, renálního (ledvinového) selhání, amputací a hospitalizací obecně. Efektivní léčba diabetu je tedy velmi důležitá, diabetes představuje při rostoucí prevalenci a zvyšujícím se výskytu chronických komplikací závažný zdravotní problém.

Více než polovina případů úmrtnosti (mortalita) a velká část případů nemocnosti (morbidita) diabetiků souvisí s kardiovaskulárními onemocněními. Za hlavní příčinu mikrovaskulárních poruch (poruchy drobných cév) u pacientů s diabetem 2. typu je považována chronická hyperglykemie (vysoká hladina cukru v krvi). Hyperglykemie se měří pomocí glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Hlavním cílem terapie je tedy snížení HbA1c a dosažení jeho hodnoty 53 mmol/mol. Ta obvykle zajišťuje také prevenci kardiovaskulárních komplikací a brání rovněž progresi poškození ledvin.

Možnosti léčby

Cílem léčby je dosažení a udržení optimální kompenzace diabetu, prevence a léčba akutních a chronických komplikací, snížení mortality.
Odborné společnosti ve studii Glykemická odolnost časné kombinované terapie s vildagliptin a metformin versus sekvenční metformin monoterapie u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu zdůrazňují zejména individuální přístup k léčbě diabetiků 2. typu. Včasné zahájení kombinované léčby vidalgliptidu a metforminu přináší větší a trvale dlouhodobé přínosy ve srovnání se současnou standardní léčbou pouze metforminem u pacientů s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu.

Léčba se standardně zahajuje úpravou životního stylu zahrnující pravidelné fyzické aktivity a úpravu jídelníčku, vždy na míru pacientovi, čímž lze u pacientů s mírnou hyperglykemií dosáhnout kontroly hladiny glukózy. U pacientů s vyšší hladinou hemoglobinu nebo u těch, u kterých nelze očekávat pozitivní efekt změny životního stylu, by měla být zahájena léčba bezprostředně po stanovení diagnózy. V současné době se léčba diabetu zahajuje, kromě dietních a režimových opatření, lékem metforminem. Metformin funguje zejména na principu snížení inzulinové rezistence-snížené schopnosti tkání reagovat na inzulin, a tak přispívá ke snížení zejména glykemie nalačno. Vzhledem k progresivnímu charakteru onemocnění je nutné obvykle léčbu brzy posílit přidáním dalších antidiabetik. Nejčastějšími antidiabetiky přidanými k metforminu jsou gliptiny a glifloziny. Studie prokázaly, že léky volené v léčbě diabetu 2. typu ve 2. kroku po metforminu jsou velmi účinné nejen na kompenzaci diabetu, ale i na snížení hmotnosti a příznivě ovlivňují i krevní tlak a lipidy. Léčba kombinací metforminu s gliptiny, glifloziny či inkretinovými analogy je nejúčinnější léčbou při nedostatečném efektu metforminu. Kombinací těchto léků získala prognóza pacientů zcela jiné rozměry, jejich život se prodloužil, zkvalitnil. Volba léčby u každého pacienta se musí odvíjet od komplikací, kterými pacient trpí (kardiovaskulární onemocnění nebo onemocnění ledvin), nebo podle toho, jaký problém je zapotřebí řešit (riziko hypoglykémie nebo například snížení hmotnosti). Role gliptinů je klíčová v situacích, kdy je potřeba minimalizovat riziko hypoglykémie. Akutním efektem gliptinů je snížení glykémie zprostředkované zvýšením sekrece inzulínu. Prokazatelný je pokles glykémie nalačno i během dne.

Diabetikům ledviny selžou častěji

Chronické onemocnění ledvin má několik hlavních příčin. Diabetes je tou nejčastější příčinou selhání ledvin, celosvětově je primární příčinou 20 až 40 procent selhání. Téměř 40 procent pacientů s diabetem 2. typu trpí některým stupněm vleklého (chronického) onemocnění ledvin. Dalším důvodem selhání ledvin jsou cévní onemocnění, především ateroskleróza ledvinových tepen. Ischemická choroba ledvin může být příčinou asi 20 procent případů selhání ledvin. Mezi hlavní rizikové faktory selhávání funkce ledvin patří především genetická zátěž, věk, pohlaví, nedostatečně léčená cukrovka a vysoký krevní tlak.
U diabetiků dochází k selhávání ledvin u každého třetího pacienta s cukrovkou 2. typu. Nedostatečné fungování ledvin s sebou přináší i další zdravotní problémy. Lékaři u pacientů s diabetem a ledvinovým postižením zaznamenávají až o 90 procent zvýšené riziko srdečně-cévních příhod oproti diabetikům bez této komplikace. Riziko úměrně narůstá v souvislosti se zhoršující se funkcí ledvin. „První známkou nesprávného fungování ledvin u diabetiků je zvýšená hladina bílkoviny v moči,“ říká prof. MUDr. Ivan Rychlík z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Toto vyšetření provádí preventivně jednou ročně diabetolog nebo praktický lékař.

„Častější výskyt ledvinového selhání evidujeme u žen. To je zřejmě mimo jiné způsobeno i vyšším věkem, kterého se dožívají. Mají tudíž i větší šanci, že se dožijí komplikací cukrovky, včetně selhání ledvin a kardiovaskulárních nemocí,“ říká profesor Rychlík.
Diabetici s diabetickým onemocněním ledvin mají významně zvýšenou mortalitu. Pacienti, kteří mají tyto komplikace v mladším věku, mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že se dožijí renálního (ledvinového) selhání než starší nemocní, kteří spíše dříve podlehnou kardiovaskulárním komplikacím.

Přítomnost diabetického onemocnění ledvin, které bývá bohužel často diagnostikováno pozdě, velmi významně zvyšuje riziko srdečního selhání a hospitalizace pro srdeční selhání. Souvislostí mezi srdečním selháním a diabetickým onemocněním ledvin je celá řada. Zásadní je prevence diabetického onemocnění ledvin. Nestačí však pouze kompenzace diabetu, je třeba také důsledně léčit vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a dbát na režimová opatření.

Klíčová je včasná diagnostika, časné uplatnění režimových opatření (dieta, pohyb, redukce hmotnosti, ukončení kouření) a hledání nových způsobů léčby. Cílem terapie má být snížení vysoké kardiovaskulární morbidity a mortality u pacientů s diabetem a onemocněním ledvin a zpomalení progrese selhání ledvin.

Pan Robert, 51 let

Cukrovka mu byla diagnostikována v 21 letech, po návratu z vojny. V té době se mu na kostrči objevil píštěl, který mu měl být operativně odstraněn. Při předoperačním vyšetření, jehož součástí byla i glykemická křivka, lékaři zjistili, že má cukr 57 mmol/l (referenční hodnota je 3,3-6,6 mmol/l na lačno).

Pan Robert neměl v době odhalení nemoci žádné příznaky, jak sám říká, bylo to těsně po revoluci, osvěta, co se týče cukrovky, nebyla. Byla to v uvozovkách mladá nemoc. Když se teď zamyslí zpětně, nějaké příznaky přeci jenom měl, svědění kůže, únava, větší, než je obvyklá. Po práci si většinou musel jít lehnout, místo abych šel s vrstevníky třeba na pivo. Příznaky byly, ale netušil, že by to mohla být závažná nemoc, natož cukrovka. Co se týče třeba žízně, která cukrovku provází, byl povoláním kuchař, v horkém provozu kuchyně žízeň považoval za standardní věc.

Začal se tedy léčit. Dědičnost v rodině prokázána nebyla. Nemoc mu byla zjištěna v 21 letech, ze začátku nedbal na předepsaná doporučení. Cukrovka totiž nebolí, takže nechodil na pravidelné kontroly, jen si vždy zašel pro inzulín. Ani ten však nebral tak, jak by měl. Když si po pár letech uvědomil, že asi opravdu nebude něco v pořádku, už ho začaly pálit nohy a nastoupil počátek neuropatie. V té době ještě pracoval, a to 18 hodin denně, na kontroly si většinou čas neudělal, ale alespoň se snažil brát pořádně předepsaný inzulín, který si již musel píchat 3krát denně. Zároveň ho začaly zlobit oči. Oční lékařka žádnou závadu neshledala, po nějaké době byl poslán do Střešovické nemocnice, kde mu vyšetřili oční pozadí a zjistili, že stačilo pár týdnů a přišel by vinou cukrovky o zrak, musel podstoupit laserovou operaci. Nakonec se přidalo i onemocnění ledvin. Při běžné kontrole na diabetologii zjistili nedostatečnou funkci ledvin a odeslali ho na specializované pracoviště. Nejdříve byl léčen farmakologicky. Měl problémy s močením, bral diuretika. Jeho zdravotní stav došel do fáze, kdy už potřeboval nejen čistit krev, což jeho vlastní ledviny nezvládaly, ale i téměř nemočil. Začal hodně přibývat na váze, protože tekutiny, které během dne do těla dostal, nevyloučil močením. Dialýzou mu kromě čištění krve odvedli i nahromaděnou moč z těla (úbytek váhy 65 kilo).

Nemoc ho velmi omezuje, vzhledem k tomu, že má pan Robert v tuto chvíli celkem 31 diagnóz je už třeba i tak přísný diabetický jídelníček pro něj ještě komplikovanější. Pokud je pacient na dialýze, jsou stravovací omezení velká. Pacienti nesmí například zeleninu, ovoce v čerstvém nebo sušeném stavu. Nejhorší jsou peckoviny, pan Robert po jedné své dietní chybě, kdy snědl necelé půl kilo třešní, zkolaboval. Peckoviny obsahují velké množství draslíku, který z těla odbourávají ledviny. Pan Robert přestával najednou cítit nohy, ruce, upadal do bezvědomí, po okamžitém převozu do nemocnice a napojením na dialýzu se mu udělalo dobře. Dalšími látkami kromě draslíku, které je třeba omezit, jsou sodík a fosfor.
Na druhou stranu pan Robert potřebuje hodně bílkovin k podpoře hojení, které je pro něj důležité i po prodělané amputaci nohy z důvodu nekrózy tkáně způsobené cukrovkou před 8 lety a prstů i chodidel na druhé noze před třemi lety. Bílkoviny v jídelníčku doplňuje zejména prostřednictvím mořských plodů a steaků. Kvůli péči o nohy je musí i pravidelně docházet na podiatrii, kde mu kontrolují nohy a neuropatii (necitlivost nohou), která cukrovku velmi často provází. K amputaci nohy došlo po gangréně, která se mu do nohy dostala formou infekce z kamínku, který necítil v botě právě vlivem neuropatie.
S postupem nemoci a přidáním se dalších chorob, musel pan Robert skončit s prací kuchaře, a to zhruba před 10 lety, nyní je v invalidním důchodu. Na dialýzu dochází třikrát týdně a vinou dalších nemocí jako je třeba onemocnění srdce musel veškeré své aktivity významně omezit. Pohybuje se na invalidním vozíku, vždy ale k sobě potřebuje asistenci zdravého člověka, nejčastěji maminky. Rádi spolu jezdí na výlety, pan Robert je aktivním řidičem. Těžce vnímá, že takřka devadesát procent památek i muzeí není přizpůsobeno pro vozíčkáře. Mezi jeho záliby patří i nákupy a televize. Bydlí sám v bytě v domě s pečovatelskou službou.

Nyní už mnoho let dodržuje předepsanou léčbu tak, jak má. Toho, že se v mládí stavěl k léčbě dost nedisciplinovaně, nyní lituje. „To víte, mládí už je takové a cukrovka nebolí. Někteří lidé zjistí, že mají cukrovku i už 15 let. Příznaky jako je únava, žízeň připisují třeba svému náročnému povolání atd. Při oznámení diagnózy si nedovedete představit, jak závažné onemocnění to je a co všechno s k němu může přidružit,“ říká pan Robert.
Přesto všechno pan Robert oplývá velkým životním optimismem. Žije zejména pro svou maminku a energii do žil mu vždy nalejí i sestřičky na dialyzačním oddělení Fakultní nemocnice Vinohrady. „Pokud třeba slyšíte smát se sestřičku Ivušku přes tři sály, všechny chmury vás opustí,“ usmívá se pan Robert.

Moderní, intenzivní a včasná léčba cukrovky může zabránit závažnému poškození ledvin

Onemocnění ledvin je komplikací, která postihuje každého třetího pacienta s cukrovkou 2. typu. Nedostatečné fungování ledvin s sebou přináší i další zdravotní komplikace. Lékaři u pacientů s diabetem a ledvinovým postižením zaznamenávají až 90procentní zvýšené riziko srdečně-cévních příhod oproti diabetikům bez této komplikace.

V důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi může dojít k poškození malých krevních cév, včetně cév v ledvinách. Tím pádem nemůže tento orgán správně čistit krev. Organismus následně začne zadržovat více vody a soli, než by měl, což vede k přibývání na váze a k otokům. V moči se mohou objevit bílkoviny, odpadní produkty těla se hromadí v krvi.

„Chronické selhání ledvin začíná nenápadně a pacient nepociťuje žádné obtíže. Počáteční příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinou nemocí,“ říká profesor MUDr. Ivan Rychlík z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Následky neléčeného selhání ledvin bohužel bývají fatální, neboť ledviny přestanou čistit krev a v těle pacienta se začnou hromadit odpadní látky. Mezi hlavní rizikové faktory vzniku a progrese chronického onemocnění ledvin patří především genetická zátěž, věk >50 let, mužské pohlaví, nedostatečně léčená cukrovka a vysoký krevní tlak.

Možnosti léčby

Cílem léčby je dosažení a udržení optimální kompenzace diabetu, prevence a léčba akutních a chronických komplikací, snížení mortality. Odborné společnosti ve studii Glykemická odolnost časné kombinované terapie s vildagliptin a metformin versus sekvenční metformin monoterapie u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu zdůrazňují zejména individuální přístup k léčbě diabetiků 2. typu. Včasné zahájení kombinované léčby vidalgliptidu a metforminu přináší větší a trvale dlouhodobé přínosy ve srovnání se současnou standardní léčbou pouze metforminem u pacientů s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu. Léčba se standardně zahajuje úpravou životního stylu zahrnující pravidelné fyzické aktivity a úpravu jídelníčku, vždy na míru pacientovi, čímž lze u pacientů s mírnou hyperglykemií dosáhnout kontroly hladiny glukózy. Klíčová je včasná diagnostika, časné uplatnění režimových opatření (dieta, pohyb, redukce hmotnosti, ukončení kouření) a hledání nových způsobů léčby. Cílem terapie má být snížení vysoké kardiovaskulární morbidity a mortality u pacientů s diabetem a onemocněním ledvin a zpomalení progrese selhání ledvin. Diabetes mellitus, obvykle označovaný jako diabetes nebo cukrovka je onemocnění, kdy tělo nevytváří dostatek inzulínu nebo když nemůže využít normální množství inzulínu správným způsobem. Inzulín je hormon, který reguluje množství cukru v krvi.
Diabetes 2. typu se obvykle vyskytuje u lidí nad 45 let, ale čím dál častěji se začíná vyskytovat i u mladších lidí. Pokud není diabetes kontrolovaný (léčený) může být doprovázen dalšími komplikacemi. Může poškodit ledviny, srdce, oči a nervy. Může se vyskytnout vysoký krevní tlak a ztvrdnutí tepen (arterioskleróza), což vede k onemocnění srdce a cév. Celosvětově je diabetes mellitus nejčastější příčinou slepoty a amputací dolních končetin.
V České republice je přes 8 % osob s diagnostikovanou cukrovkou, tedy přes 800 000 diabetiků, ale předpokládá se, že celkově u nás žije 10 až 11 procent diabetiků. Zejména diabetes 2. typu probíhá dlouhodobě skrytě bez zřejmých příznaků a často bývá odhalen náhodně. „Jsou důkazy z mnoha klinických studií, že špatně léčený diabetik má častější výskyt komplikací. Pokud je léčba vedena v souladu se současnou moderní koncepcí časné intenzifikace léčby vedoucí k udržení dobré hladiny glykémie, dochází k oddálení komplikací diabetu. Intenzivní a komplexní léčba vedená odborníkem prokazatelně snižuje i úmrtnost,“ říká profesor MUDr. Milan Kvapil z Fakultní nemocnice v Motole.

Foto: profesor MUDr. Ivan Rychlík

Veronika LUCKÁ LOOSOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ocenění Rady vlády za práci se seniory putuje do Jihlavy; oceněnými jsou Marie a Antonín Křoustkovi ze spolku Nebojte se policie
Sedm let organizování policejní akademie pro seniory a mravenčí práce případové manažerky pro opuštěné seniory se manželům Křoustkovým z Jihlavy vyplatilo. Marie a Antonín ze spolku Nebojte se policie byli oceněni Radou vlády pro seniory a stárnutí populace. Cenu si manželé převzali z rukou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové v Černínském paláci v rámci mezinárodní konference Senioři a lidská práva v ČR.
„Ceny si vážíme, a proto bychom chtěli poděkovat našemu okolí i všem seniorům, se kterými spolupracujeme. Bez jejich pomoci by to nešlo. Děkujeme ale i veřejným institucím, které nás podporují – primátorce města Karolíně Koubové, uvolněnému radnímu Danielu Škarkovi, odboru sociálních věcí jihlavského magistrátu města a v neposlední řadě také děkujeme zástupcům Kraje Vysočina, kde máme otevřené dveře jak u pana náměstka Fraňka, tak i u pracovníků z programu prevence kriminality a sociálním odboru“ uvedl Antonín Křoustek.

Manželé Křoustkovi pracují se seniory již od roku 2011. Každoročně pořádají preventivní akci Policejní akademie, kde může pan Antonín zužitkovat své zkušenosti bývalého policisty. „Pořádáme odborné přednášky, poskytujeme právní pomoc a snažíme se seniorům vysvětlovat rizika."

Žena regionu

Ocenění Rady vlády však nebylo jediným, které se do rukou manželů Křoustkových během jednoho říjnového týdne dostalo. Marie Křoustková byla oceněna jako Žena regionu. Finalistkou kraje Vysočina se stala primárně za osobní přístup k seniorům.

„Důležitou součástí práce se seniory je umět naslouchat. Popovídat o rodině, vnoučatech, zahradě, prostě je poznat. Senioři pak vědí, že se opravdu věnujeme jejich konkrétním problémům a známe jejich příběhy. Zaměřeni jsme i na opuštěné seniory a díky těsné spolupráci je také lze lépe vyhledat,“ uvedla Marie Křoustková.

V současné době chodí na akce pořádané spolkem Nebojte se policie přes sto seniorů. Policejní akademie proběhne i příští rok a účastníci se mohou opět těšit na odborné přednášky, například se zástupci České obchodní inspekce nebo o práci odboru dopravy jihlavského magistrátu. Přihlásit se lze telefonicky na čísle 724954926 nebo nebojtesepolicie@sez….
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Publikace Pelhřimovsko z nebe zvítězila v hlasování o nejkrásnější knihu Vysočiny
Pelhřimovsko z nebe - tak se jmenuje nová kniha, vydaná CBS Nakladatelstvím s. r. o., která na stovkách leteckých fotografií zachycuje krásy naší krajiny a lidských sídel z ptačí perspektivy. Publikace zvítězila v hlasování o nejkrásnější knihu Vysočiny, pokřtěna byla 23. října v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Nakladatelství CBS při té příležitosti převzalo od zástupců agentury Dobrý den certifikát za vytvoření rekordu Nejrozsáhlejší série knih s leteckými snímky ČR.
Kniha Pelhřimovsko z nebe je součástí dlouhodobého projektu Nakladatelství CBS Česko z nebe. Jedná se o knižní edici regionů České republiky, kdy základ knih tvoří letecké fotografie, tedy pro většinu lidí netradiční a zajímavé pohledy z ptačí perspektivy. Právě za tento počin převzala ředitelka nakladatelství Blanka Imramovská certifikát o vytvoření českého rekordu Nejrozsáhlejší série knih s leteckými snímky České republiky.
Jak se uvádí na certifikátu, ke dni registrace rekordu (k 23. říjnu 2019) vyšlo již 38 regionálních knih v celkovém počtu 141430 výtisků obsahujících 3704 fotografií.
Projekt Česko z nebe předpokládá tímto originálním způsobem pokrýt celé území České republiky. Práce na knize Pelhřimovsko z nebe obnášela zhruba dva letecké dny, kdy bylo pořízeno na 1500 snímků, z nichž ty nejlepší pak byly použity do knihy.

„Pelhřimov je krásné město ze země a obzvlášť krásný je z pohledu z vrchu. My a generace před námi známe město spíš z pohledu z roviny, ale jak jde technika dopředu, přibývá fotek z výšky a jsou to snímky, které vždycky zaujmou,“ řekl místostarosta Josef Koch jako jeden z kmotrů knihy.
„On je krásný nejen Pelhřimov, ale úžasná je i krajina okolo. Jsem rád, že takovéto publikace vznikají, a přál bych vám, aby se kniha setkala s opravdovým zájmem čtenářů a dočkala se třeba i dalších dotisků,“ popřál místostarosta Josef Koch.
Ten pak knihu pokřtil společně se zástupkyní hlavního partnera knihy, ředitelkou Osma s. r. o. Humpolec Věrou Davidovou a se zástupci agentury Dobrý den.
- př -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024