Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 2.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nejvíc véček – rekord pro 17. listopad 89
U příležitosti oslav 30 let svobody a demokracie vyzývá Agentura Dobrý den veřejnost k vytvoření společného rekordu. Stačí v průběhu listopadu 2019 přidat Vaši fotografii se symbolem vítězství – „véčkem“ (oblíbeným gestem pana prezidenta Václava Havla, gestem spjatým se sametovou revolucí). Z jednotlivých fotografií vznikne rekordní galerie „Nejvíc véček“. ✌🏻
Součástí rekordu se stane každý, kdo do 30. listopadu 2019 nahraje na web www.nejvicvecek.cz svou fotku, na které bude gesto ruky se vztyčeným ukazovákem a prostředníkem tvořícími písmeno „V“. Přispět lze také prostřednictvím Instagramu, kde fotku s „véčkem“ je třeba označit hashtagem #nejvicvecek.

Jak bude fotografie s „véčkem“ vypadat, je na každém účastníkovi. Může se například jednat o selfie, o fotku osoby (osob), samotné gesto ruky v zajímavé kompozici, ale také fotku výtvarného díla s daným motivem…

Pojďme celému světu, ale hlavně sami sobě, tímto jednoduchým způsobem říci, že jsme silný český národ, který si váží 17. listopadu 1989 jako významného dne naší novodobé historie.
Součástí oslav bude také rekordní pokus „Největší véčko z lidí“, který proběhne ve spolupráci s pelhřimovskými základními školami v pátek 15. 11. 2019 na ploše pelhřimovského Masarykova náměstí.

Další informace na webu: www.nejvicvecek.cz
Luboš RAFAJ



Zpět nahoru na obsah...

V Černé se srazila dodávka s osobním autem, jeden člověk utrpěl zranění
V obci Černá na Žďársku se stala v sobotu 2. listopadu asi v 17.30 hodin dopravní nehoda.
Při střetu osobního automobilu s dodávkou utrpěl jeden člověk zranění.

Na místě zasahovali záchranáři a hasiči z Velkého Meziříčí a Polné.

Hasiči provedli na havarovaných autech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili,
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Památka všech věrných zemřelých: Dušičky
Připomínání zesnulých křesťanů bylo zvykem již od prvních dob církve. Již v dobách pronásledování a scházení se křesťanů v katakombách byly křesťanské bohoslužby slouženy na hrobech mučedníků.
Modlitby za zesnulé jsou také od prvních křesťanských časů pevnou součástí všech každodenních liturgií na východě i na západě až do dnešních dnů.

Zatímco na východě, v orthodoxních pravoslavných církvích, je vzpomínkám na zesnulé vyhrazena prakticky každá sobota v roce, na západě, v římském okruhu "katolickém", se veřejná připomínka soustředila závěrem prvního tisíciletí do jednoho dne. Po roce 998 se objevuje slavení připomínky zesnulých právě 2. listopadu nejdříve ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny a poté, od 11. století, se tento zvyk rozšířil i do dalších zemí. Od 14. století pak Památka věrných (tedy věřících) zesnulých byla na 2. listopad již pevně stanovena v celé římské církvi.

Jedná se o den modliteb za ty zesnulé křesťany, kteří po své smrti nespočinuli ještě definitivně v Boží náruči. Tedy za všechny, kdož v okamžiku smrti nebyli ještě skrze vlastní hříchy způsobilí vstoupit před Boží Tvář. Zde je pro ně pak totiž jen jediná pomoc: Modlitby nás, dosud živých, za jejich spásu. Za to, aby byli skrze naše modlitby milosrdným Bohem očištěni, jejich hříchy zahlazeny a oni mohli konečně bez zátěže lidských hříšných okovů vejít k Němu do věčnosti!

Dnešek tak není pouze nějakých "vzpomínáním" na ty, kteří nás předešli. Dnešní den je především dnem usilovných modliteb za ty, v jejichž situaci brzy budeme i my. A také i my budeme jednoho dne potřebovat modlitby těch živých, abychom zbaveni zármutku a útrap mohli vejít do věčnosti.

Proto se na křesťanských hrobech zapalují svíce. Jejich plamen připomíná Kristovo vítězství nad temnotami smrti a je jistotou vzkříšení těla i ducha našich zesnulých - a jednou i nás samotných.
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Školy, založte si les!
Několik posledních nezvykle horkých a suchých let, zvýšený počet tropických dní v létě, ale hlavně umírající lesy, které jsou nepřehlédnutelné i ze silnic, způsobuje, že stále více lidí bere vážně fakt, že přichází klimatická změna. Žijeme v pásmu, kde se zvýšení průměrné teploty o několik stupňů může zdát bezvýznamné a příjemné. Suché lesy, vysychající vodní toky a mizející spodní voda nás však přesvědčují, že to tak velká sranda nebude. Co dělat? Můžeme se nějak bránit?
Přímo musíme! Holiny po mrtvých lesích jsou totiž velmi náchylné na erozi. Nepodaří-li se je rychle zalesnit, půdu prostě odnese voda. Problém s kůrovcem a tudíž nutností zalesňovat však není pouze v České republice. Kůrovec řádí v celé střední Evropě. A kde najednou vzít tolik sazenic? Ty prostě nejsou. Nebo rozhodně ne v potřebném množství a kvalitě. A ploch, které je potřeba zalesnit přibývá doslova každým dnem. Na tuto situaci začínají přistupovat i Lesy české republiky, které se dosud řídily přísným zákonem, který nedovoluje v budoucích hospodářských lesích sázet cokoli, ale pouze uznané sazenice. Jednat však musíme rychle, nebo místo hospodářských lesů nebudeme mít nic.

Jedním z řešení může být zakládání takzvaných školních lesů. Co to znamená? Je jasné, že se nebude jednat o rozsáhlé lesní celky, ale spíše o malé lesíky, které jsou v majetku obcí nebo malých vlastníků. Ti se mohou lehce domluvit s místními školami, kde se najdou nadšenci, kteří zorganizují brigády na obnovu lesa. Les samozřejmě zůstává majetkem původního vlastníka, ale děti pomocníci získávají díky své práci na obnově k lesu a přírodě vůbec vřelý a odpovědný stav. Ten se bude prohlubovat postupně, jak budou děti pozorovat jak stromky rostou a sílí.

Jak by taková obnova měla vypadat, poradí školám vznikající publikace Chaloupek: Školní les. Na jejím obsahu spolupracují ekopedagogové ekocentra s odborníky ze Školního lesního podniku Lesnické fakulty Masarykovy univerzity Brno.

Na Chaloupkách nad Novou Brtnicí v těchto dnech probíhá praktický výzkum na místě bývalé smrkové monokultury o rozloze 0,4 ha. Uschlé smrky jsou postupně odtěžovány a na jejich místě vznikají výzkumné plochy, které jsou zalesňovány několika způsoby:

1) Výsevem semen (bříza, osika, olše, jeřáb, dub)

2) Vysázení náletových pionýrských dřevin starých 2-5 let, vykopaných v okolních přehuštěných porostech (bříza, jeřáb)

3) Ponechání samovolné sukcesi

Tato výzkumná políčka budou vystavena různým druhům zatížení:

1) Oplocena a chráněna před okusem
2) Ponechány bez ochrany
3) Zalévány a bez zálivky…

S pracemi na výzkumné ploše pomáhají studenti jihlavského gymnázia, kteří zatím prostor zbavili ostružiníku, nasbírali semena pionýrských dřevin a přesázeli první javory z okolních porostů.

O probíhajícím experimentu bude podrobně informovat programový ředitel Chaloupek Martin Kříž, který je otcem myšlenky projektu Školní les, na blížící se krajské konferenci VYKEV v Jihlavě ve čtvrtek 7. 11. 2019. Celý program konference se bude letos věnovat právě lesu a klimatické změně a tím, co to pro nás znamená. Učitelé jsou srdečně zváni, více na www.chaloupky.cz/vyk…
Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Odloučený IV. prapor jihlavského 81. pěšího pluku na srbském bojišti 1914 v muzeu v Jihlavě
Radim Kapavík ze Sdružení Signum belli 1914 bude v úterý 5. listopadu od 17 hodin v malovaném sále jihlavského muzea přednášet na téma Odloučený IV. prapor jihlavského 81. pěšího pluku na srbském bojišti 1914.
Po vypuknutí 1. světové války byl jeden prapor jihlavského 81. pěšího pluku, do nějž rukovali vojáci z Jihlavska a okolí, nasazen odděleně od zbytku pluku, a to na srbském bojišti. S rakouskou 6. armádou zde prošel jen do konce roku 1914 třemi ofenzivami proti Srbsku, které nakonec skončily neúspěchem. Prapor při tom prodělal mimo jiné těžké boje na hoře Jagdonja i bitvu na Kolubaře, při kterých utrpěl obrovské ztráty.

Přednáška, založená na intenzivním archivním výzkumu tohoto opomíjeného období našich dějin, nás seznámí s osudem IV. praporu 81. pěšího pluku během roku 1914 a představí tak část připravované publikace o jihlavském pluku ve Velké válce.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zdrogovaní a opilí řidiči za volantem
Žďárští policisté zastavili ve čtvrtek 31. října krátce po desáté hodině večer na ulici Bezručova osobní automobil Audi, jehož řidičem byl šestadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také Řidič měl pozitivní test na drogy, ten vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu na místě zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.
Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 31. října odhalili policisté v Třebíči řidiče, který usedl za volant opilý. Po desáté hodině dopoledne jel pětapadesátiletý muž s vozidlem Peugeot po ulici Samešova, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,3 promile alkoholu. Opilému muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.

Řidič pod vlivem drog ve Žďáře nad Sázavou
Žďárští policisté zastavili ve středu 30. října krátce po osmé hodině ráno na ulici Horní osobní automobil Renault, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal pozitivní výsledek. Test byl pozitivní na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Další jízdu policisté muži zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Policisté zastavili opilého řidiče v Rudě u Velkého Meziříčí
Řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, zastavili ve středu 30. října v katastru obce Ruda žďárští dopravní policisté. Osobní automobil Opel zastavila policejní hlídka krátce před desátou hodinou dopoledne. Řidičem vozidla byl padesátiletý muž ze Žďárska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,37 promile alkoholu. Obdobné výsledky vykázala také opakovaná měření. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl a policisté mu zadrželi řidičský průkaz. Padesátiletý muž se bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.

Řidiči byli pod vlivem alkoholu na Třebíčsku
Policisté odhalili ve středu 30. října dva řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Jednalo se o čtyřiačtyřicetiletého muže a dvaapadesátiletou ženu. Oba přišli o řidičský průkaz, v další jízdě již nesměli pokračovat a jsou podezřelí ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Čtyřiačtyřicetiletý řidič jel před čtvrtou hodinou odpoledne s vozidlem Ford Transit po silnici v katastru obce Třesov, kde ho zastavila policejní hlídka. Dechová zkouška ukázala u muže hodnotu 0,64 promile alkoholu.
Podnapilou řidičku odhalili policisté na Náměšťsku. Žena jela před devátou hodinou večer s automobilem Renault Megane směrem na Ocmanice. Dechová zkouška u ní ukázala hodnotu 0,82 promile alkoholu. Požití alkoholu před jízdou řidička přiznala. Zjištěné přestupky policisté dále šetří.

Řidič v Humpolci nadýchal přes jedno promile
Humpolečtí policisté zastavili v úterý 29. října kolem páté hodiny večer na ulici 5. května v Humpolci osobní automobil Ford, jehož řidičem byl čtyřiapadesátiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,30 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,24 a 1,22 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava Miláčková



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024