Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 2.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nejvíc véček – rekord pro 17. listopad 89
U příležitosti oslav 30 let svobody a demokracie vyzývá Agentura Dobrý den veřejnost k vytvoření společného rekordu. Stačí v průběhu listopadu 2019 přidat Vaši fotografii se symbolem vítězství – „véčkem“ (oblíbeným gestem pana prezidenta Václava Havla, gestem spjatým se sametovou revolucí). Z jednotlivých fotografií vznikne rekordní galerie „Nejvíc véček“. ✌🏻
Součástí rekordu se stane každý, kdo do 30. listopadu 2019 nahraje na web www.nejvicvecek.cz svou fotku, na které bude gesto ruky se vztyčeným ukazovákem a prostředníkem tvořícími písmeno „V“. Přispět lze také prostřednictvím Instagramu, kde fotku s „véčkem“ je třeba označit hashtagem #nejvicvecek.

Jak bude fotografie s „véčkem“ vypadat, je na každém účastníkovi. Může se například jednat o selfie, o fotku osoby (osob), samotné gesto ruky v zajímavé kompozici, ale také fotku výtvarného díla s daným motivem…

Pojďme celému světu, ale hlavně sami sobě, tímto jednoduchým způsobem říci, že jsme silný český národ, který si váží 17. listopadu 1989 jako významného dne naší novodobé historie.
Součástí oslav bude také rekordní pokus „Největší véčko z lidí“, který proběhne ve spolupráci s pelhřimovskými základními školami v pátek 15. 11. 2019 na ploše pelhřimovského Masarykova náměstí.

Další informace na webu: www.nejvicvecek.cz
Luboš RAFAJZpět nahoru na obsah...

V Černé se srazila dodávka s osobním autem, jeden člověk utrpěl zranění
V obci Černá na Žďársku se stala v sobotu 2. listopadu asi v 17.30 hodin dopravní nehoda.
Při střetu osobního automobilu s dodávkou utrpěl jeden člověk zranění.

Na místě zasahovali záchranáři a hasiči z Velkého Meziříčí a Polné.

Hasiči provedli na havarovaných autech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili,
- red -Zpět nahoru na obsah...

Památka všech věrných zemřelých: Dušičky
Připomínání zesnulých křesťanů bylo zvykem již od prvních dob církve. Již v dobách pronásledování a scházení se křesťanů v katakombách byly křesťanské bohoslužby slouženy na hrobech mučedníků.
Modlitby za zesnulé jsou také od prvních křesťanských časů pevnou součástí všech každodenních liturgií na východě i na západě až do dnešních dnů.

Zatímco na východě, v orthodoxních pravoslavných církvích, je vzpomínkám na zesnulé vyhrazena prakticky každá sobota v roce, na západě, v římském okruhu "katolickém", se veřejná připomínka soustředila závěrem prvního tisíciletí do jednoho dne. Po roce 998 se objevuje slavení připomínky zesnulých právě 2. listopadu nejdříve ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny a poté, od 11. století, se tento zvyk rozšířil i do dalších zemí. Od 14. století pak Památka věrných (tedy věřících) zesnulých byla na 2. listopad již pevně stanovena v celé římské církvi.

Jedná se o den modliteb za ty zesnulé křesťany, kteří po své smrti nespočinuli ještě definitivně v Boží náruči. Tedy za všechny, kdož v okamžiku smrti nebyli ještě skrze vlastní hříchy způsobilí vstoupit před Boží Tvář. Zde je pro ně pak totiž jen jediná pomoc: Modlitby nás, dosud živých, za jejich spásu. Za to, aby byli skrze naše modlitby milosrdným Bohem očištěni, jejich hříchy zahlazeny a oni mohli konečně bez zátěže lidských hříšných okovů vejít k Němu do věčnosti!

Dnešek tak není pouze nějakých "vzpomínáním" na ty, kteří nás předešli. Dnešní den je především dnem usilovných modliteb za ty, v jejichž situaci brzy budeme i my. A také i my budeme jednoho dne potřebovat modlitby těch živých, abychom zbaveni zármutku a útrap mohli vejít do věčnosti.

Proto se na křesťanských hrobech zapalují svíce. Jejich plamen připomíná Kristovo vítězství nad temnotami smrti a je jistotou vzkříšení těla i ducha našich zesnulých - a jednou i nás samotných.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Školy, založte si les!
Několik posledních nezvykle horkých a suchých let, zvýšený počet tropických dní v létě, ale hlavně umírající lesy, které jsou nepřehlédnutelné i ze silnic, způsobuje, že stále více lidí bere vážně fakt, že přichází klimatická změna. Žijeme v pásmu, kde se zvýšení průměrné teploty o několik stupňů může zdát bezvýznamné a příjemné. Suché lesy, vysychající vodní toky a mizející spodní voda nás však přesvědčují, že to tak velká sranda nebude. Co dělat? Můžeme se nějak bránit?
Přímo musíme! Holiny po mrtvých lesích jsou totiž velmi náchylné na erozi. Nepodaří-li se je rychle zalesnit, půdu prostě odnese voda. Problém s kůrovcem a tudíž nutností zalesňovat však není pouze v České republice. Kůrovec řádí v celé střední Evropě. A kde najednou vzít tolik sazenic? Ty prostě nejsou. Nebo rozhodně ne v potřebném množství a kvalitě. A ploch, které je potřeba zalesnit přibývá doslova každým dnem. Na tuto situaci začínají přistupovat i Lesy české republiky, které se dosud řídily přísným zákonem, který nedovoluje v budoucích hospodářských lesích sázet cokoli, ale pouze uznané sazenice. Jednat však musíme rychle, nebo místo hospodářských lesů nebudeme mít nic.

Jedním z řešení může být zakládání takzvaných školních lesů. Co to znamená? Je jasné, že se nebude jednat o rozsáhlé lesní celky, ale spíše o malé lesíky, které jsou v majetku obcí nebo malých vlastníků. Ti se mohou lehce domluvit s místními školami, kde se najdou nadšenci, kteří zorganizují brigády na obnovu lesa. Les samozřejmě zůstává majetkem původního vlastníka, ale děti pomocníci získávají díky své práci na obnově k lesu a přírodě vůbec vřelý a odpovědný stav. Ten se bude prohlubovat postupně, jak budou děti pozorovat jak stromky rostou a sílí.

Jak by taková obnova měla vypadat, poradí školám vznikající publikace Chaloupek: Školní les. Na jejím obsahu spolupracují ekopedagogové ekocentra s odborníky ze Školního lesního podniku Lesnické fakulty Masarykovy univerzity Brno.

Na Chaloupkách nad Novou Brtnicí v těchto dnech probíhá praktický výzkum na místě bývalé smrkové monokultury o rozloze 0,4 ha. Uschlé smrky jsou postupně odtěžovány a na jejich místě vznikají výzkumné plochy, které jsou zalesňovány několika způsoby:

1) Výsevem semen (bříza, osika, olše, jeřáb, dub)

2) Vysázení náletových pionýrských dřevin starých 2-5 let, vykopaných v okolních přehuštěných porostech (bříza, jeřáb)

3) Ponechání samovolné sukcesi

Tato výzkumná políčka budou vystavena různým druhům zatížení:

1) Oplocena a chráněna před okusem
2) Ponechány bez ochrany
3) Zalévány a bez zálivky…

S pracemi na výzkumné ploše pomáhají studenti jihlavského gymnázia, kteří zatím prostor zbavili ostružiníku, nasbírali semena pionýrských dřevin a přesázeli první javory z okolních porostů.

O probíhajícím experimentu bude podrobně informovat programový ředitel Chaloupek Martin Kříž, který je otcem myšlenky projektu Školní les, na blížící se krajské konferenci VYKEV v Jihlavě ve čtvrtek 7. 11. 2019. Celý program konference se bude letos věnovat právě lesu a klimatické změně a tím, co to pro nás znamená. Učitelé jsou srdečně zváni, více na www.chaloupky.cz/vyk…
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Přednáška Odloučený IV. prapor jihlavského 81. pěšího pluku na srbském bojišti 1914 v muzeu v Jihlavě
Radim Kapavík ze Sdružení Signum belli 1914 bude v úterý 5. listopadu od 17 hodin v malovaném sále jihlavského muzea přednášet na téma Odloučený IV. prapor jihlavského 81. pěšího pluku na srbském bojišti 1914.
Po vypuknutí 1. světové války byl jeden prapor jihlavského 81. pěšího pluku, do nějž rukovali vojáci z Jihlavska a okolí, nasazen odděleně od zbytku pluku, a to na srbském bojišti. S rakouskou 6. armádou zde prošel jen do konce roku 1914 třemi ofenzivami proti Srbsku, které nakonec skončily neúspěchem. Prapor při tom prodělal mimo jiné těžké boje na hoře Jagdonja i bitvu na Kolubaře, při kterých utrpěl obrovské ztráty.

Přednáška, založená na intenzivním archivním výzkumu tohoto opomíjeného období našich dějin, nás seznámí s osudem IV. praporu 81. pěšího pluku během roku 1914 a představí tak část připravované publikace o jihlavském pluku ve Velké válce.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Zdrogovaní a opilí řidiči za volantem
Žďárští policisté zastavili ve čtvrtek 31. října krátce po desáté hodině večer na ulici Bezručova osobní automobil Audi, jehož řidičem byl šestadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také Řidič měl pozitivní test na drogy, ten vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu na místě zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.
Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 31. října odhalili policisté v Třebíči řidiče, který usedl za volant opilý. Po desáté hodině dopoledne jel pětapadesátiletý muž s vozidlem Peugeot po ulici Samešova, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,3 promile alkoholu. Opilému muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.

Řidič pod vlivem drog ve Žďáře nad Sázavou
Žďárští policisté zastavili ve středu 30. října krátce po osmé hodině ráno na ulici Horní osobní automobil Renault, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal pozitivní výsledek. Test byl pozitivní na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Další jízdu policisté muži zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Policisté zastavili opilého řidiče v Rudě u Velkého Meziříčí
Řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, zastavili ve středu 30. října v katastru obce Ruda žďárští dopravní policisté. Osobní automobil Opel zastavila policejní hlídka krátce před desátou hodinou dopoledne. Řidičem vozidla byl padesátiletý muž ze Žďárska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,37 promile alkoholu. Obdobné výsledky vykázala také opakovaná měření. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl a policisté mu zadrželi řidičský průkaz. Padesátiletý muž se bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.

Řidiči byli pod vlivem alkoholu na Třebíčsku
Policisté odhalili ve středu 30. října dva řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Jednalo se o čtyřiačtyřicetiletého muže a dvaapadesátiletou ženu. Oba přišli o řidičský průkaz, v další jízdě již nesměli pokračovat a jsou podezřelí ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Čtyřiačtyřicetiletý řidič jel před čtvrtou hodinou odpoledne s vozidlem Ford Transit po silnici v katastru obce Třesov, kde ho zastavila policejní hlídka. Dechová zkouška ukázala u muže hodnotu 0,64 promile alkoholu.
Podnapilou řidičku odhalili policisté na Náměšťsku. Žena jela před devátou hodinou večer s automobilem Renault Megane směrem na Ocmanice. Dechová zkouška u ní ukázala hodnotu 0,82 promile alkoholu. Požití alkoholu před jízdou řidička přiznala. Zjištěné přestupky policisté dále šetří.

Řidič v Humpolci nadýchal přes jedno promile
Humpolečtí policisté zastavili v úterý 29. října kolem páté hodiny večer na ulici 5. května v Humpolci osobní automobil Ford, jehož řidičem byl čtyřiapadesátiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,30 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,24 a 1,22 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   9. 12. 2019

• Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
• V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
• Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
• V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
• Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
• Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
• Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
• Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ

Neděle   8. 12. 2019

• Pes přišel domů bez pána; ten byl vypátrán u přístavu Wilsonka na Dalešické přehradě
• Alejí kolem silnic nadále ubývá; dva vykácené stromy nahradil jediný
• Třiatřicetiletý řidič avie utrpěl při nehodě na Havlíčkobrodsku vážná zranění
• Dokonalé vánoční naladění na statku v Balinách o třetí adventní neděli
• Policisté budou v Pelhřimově kvůli rekonstrukci semaforů v dopravní špičce provoz křižovatek ve městě řídit
• Přednáška na téma Hudba sfér v jihlavském muzeu
• Město Brtnice vyhlásilo sbírku pro pětadvacetiletého Honzu, kterému sekačka v létě přejela obě nohy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz