Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 4.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Dukovanech začali po dvou letech opět ordinovat zubaři
Vážný problém přibližně čtyř tisíc lidí se dnes podařilo vyřešit na rozhraní Vysočiny a Jižní Moravy. Od 4. listopadu totiž v Jaderné elektrárně Dukovany opět ordinují zubaři. Objednání na vstupní vyšetření, konzultaci a případnou registraci lze provést na telefonním čísle: 561 103 646, každý pracovní den od 8 do 14 hodin.
Po téměř dvou letech tak do nových zubních křesel usedli první pacienti z řad zaměstnanců elektrárny i veřejnosti z jejího okolí. Obě „oranžové ordinace“ energetici vybavili špičkovou zubní technikou za několik milionů korun. Dospělým i dětským pacientům od dnešního dne poskytují zubní lékařskou péči hned tři zubaři a jedna zubní hygienistka.

„Malý zázrak“. Tak označují místní starostové i obyvatelé nalezení zkušených zubařů a následné obnovení provozu zubních ordinací, které se nachází v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárna tak dostála svému slibu a vyslyšela prosby a žádosti zaměstnanců elektrárny, zastupitelů okolních obcí i obyvatel regionu, kteří v roce 2018 přišli odchodem zubařů do důchodu ze dne na den o zubní péči.

„Na podpoře obnovy zubní péče, včetně odhodlání vybavit ordinace moderní zubní technikou, jsme se shodli velmi rychle. Tím nejnáročnějším úkolem ale bylo hledání zkušeného a spolehlivého provozovatele, který by zajistil celotýdenní provoz obou oranžových ordinací. Jsem rád, že se nám to podařilo a že jsme dnes mohli zahájit jejich provoz. Věřím, že jsme naplnili naše odhodlání být regionu dobrým sousedem, kterému záleží na vzájemných vztazích a je připraven pomáhat,“ sdělil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Opravy původních prostor začaly na jaře letošního roku, hned po dohodnutí podmínek s provozovatelem ordinací. Ty spočívají mimo jiné v zajištění plného celotýdenního provozu včetně poskytování služeb hrazených ze zdravotního pojištění i nabídky nadstandardní péče. Poskytování komplexní moderní zubní péče umožňuje nová špičková zubní technika za několik milionů korun, kterou energetici vybavili obě oranžové ordinace, a které z nich dělají nejmodernější zdravotní zařízení v širokém okolí.

V původních ordinacích bylo registrováno přes tři tisíce pacientů. Nové oranžové ordinace umožní postupně přijmout obdobný rozsah pacientů. Jen během uplynulých dvou týdnů se k preventivním kontrolám objednalo několik stovek zájemců a poptávka po ošetření nekončí. „Po tak dlouhé době bez zubní péče musíme nejdříve řešit akutní potíže, proto se termíny pro preventivní kontroly mohou protáhnout až na polovinu příštího roku. Jsme však připraveni přijmout všechny pacienty, kteří projeví zájem, a to včetně dětí,“ popsali současné řešení velkého zájmu pacientů noví provozovatelé a zubaři v jednom Zdeněk Diviš a Petr Kořínek.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Novým náměstkem primátorky Jihlavy Martin Laštovička
Novým náměstkem primátorky Jihlavy byl v pondělí 4. listopadu zastupitelstvem zvolen architekt Martin Laštovička (KDU-ČSL). Ve vedení města na pozici náměstka primátorky tak ode dneška budou působit Laštovičkové dva. Kromě Martina Laštovičky je již od voleb v roce 2018 náměstkem primátorky také Petr Laštovička za ODS.
Touto volbou skončila více jak čtyřměsíční krize jihlavské radniční koalice Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou a KDU-ČSL.
Krize na radnici vznikla rezignací náměstka za KDU-ČSL Jaromíra Kaliny, který před několika měsíci odstoupil z funkce náměstka i radního.
Jak již Regionalist informoval, před několika dny byl do čela jihlavské KDU-ČSL zvolen na místo Jaromíra Kaliny Josef Kodet, který po svém zvolení oznámil, že o udržení stávající koalice má KDU-ČSL pod jeho vedením zájem.

Nový náměstek primátorky Martin Laštovička byl doposud uvolněným zastupitelem pro obnovu Městské památkové rezervace a zodpovídal za tvorbu regulačního plánu. Nyní do jeho kompetence spadá majetkový odbor. Po sloučení s odborem správy realit jde o největší odbor magistrátu s největším množstvím úkolů a s největším objemem spravovaných věcí a majetku.

„Členové KDU-ČSL přistupují k podpisu koaliční smlouvy, ke které společně přisedneme příští týden,“ vyjádřila při zasedání zastupitelstva primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) bude mít dle koaličních dohod a dnešním schválením zastupitelů ve své gesci kromě odboru dopravy a odboru rozvoje města také odbor informatiky a náměstek Vít Zeman (Žijeme Jihlavou) bude mít po změnách ve své kompetenci nový útvar městského architekta a odbor životního prostředí. Kompetence primátorky Jihlavy Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) se nezměnily.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Do Světlé nad Sázavou přijede Legiovlak
Nádraží ve Světlé nad Sázavou je dvaatřicátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Světlé nad Sázavou přístupný zdarma od úterý 5. až do neděle 10. listopadu. Otevřený bude ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin.
Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.
Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Světelsku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat exkurze na:
legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté zastavili další hříšníky za volantem
Pelhřimovští policisté zastavili v sobotu 2. listopadu před půl čtvrtou ráno na ulici Nádražní osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž, který policistům nadýchal hodnotu 2,21 promile alkoholu v dechu. Výsledky opakovaných měření byly 2,04 a 2,20 promile. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.
Na Žďársku usedli za volant muži v době zákazu
Žďárští policisté odhalili v sobotu 2. listopadu řidiče, který za volant vozidla usedl v době vysloveného zákazu řízení a navíc pod vlivem alkoholu. Osobní automobil BMW zastavila policejní hlídka kolem půl jedné ráno na ulici Revoluční ve Žďáru nad Sázavou. Provedenou lustrací policisté zjistili, že šestačtyřicetiletý muž má okresním soudem od poloviny letošního ledna vyslovený zákaz řízení na dobu jednoho roku. Dále byla součástí silniční kontroly také dechová zkouška, která vykázala pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 0,64 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl. Policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Dalšího řidiče se zákazem řízení zastavili žďárští dopravní policisté ve stejný den, tedy 2. listopadu, krátce před druhou hodinou odpoledne. Na silnici I. třídy v obci Jívoví zastavili vozidlo Škoda, jehož řidičem byl padesátiletý muž. Ten s vozidlem v obci překročil nejvyšší dovolenou rychlost, a to více jak o třicet kilometrů v hodině. Dále policisté lustrací zjistili, že má od dubna letošního roku vyslovený zákaz řízení, který je platný do října roku 2020. Další jízdu mu policisté zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič v Bystřici nad Pernštejnem pod vlivem alkoholu
V neděli 3. listopadu kolem půl jedenácté dopoledne zastavili policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem na ulici Okružní osobní automobil Škoda. Řidičem vozidla byl třiapadesátiletý muž ze Žďárska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,48 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,35 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Třiapadesátiletý muž se bude zodpovídat ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.

Muž v Třebíči řídil pod vlivem alkoholu
Policisté z obvodního oddělení Třebíč prováděli v neděli 3. listopadu okolo jedenácté hodiny dopoledne běžnou silniční kontrolu na ulici Cyrilometodějská, při které zastavili osobní automobil Škoda Octavia, který řídil sedmatřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala 0,43 promile. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Poté případ zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který muži ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ; nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Výstava Síla barvy malíře a grafika Josefa Sasky potrvá v havlíčkobrodské galerii ještě do neděle
Ještě do neděle 10. listopadu potrvá v galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě výstava havlíčkobrodského rodáka, akademického malíře a grafika Josefa Sasky s titulem Síla barvy. Výstava představuje a přibližuje novou polohu autorovy malířské tvorby, která vznikla především v posledním desetiletí. Stěžejní role v této tvorbě náleží barvě a ploše. Josef Saska na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch a souhru objemů v prostoru, kde barva je stavebním prvkem celého díla.
Na výstavě je zastoupena krajinomalba, která Josefa Sasku provází celou jeho uměleckou dráhou. Vedle nám známých a zažitých scenérií Českomoravské vrchoviny v jejím nostalgickém hávu nám autor předkládá úplně jinou podobu krajiny. Odhaluje nám mnohotvárný svět ohromujících forem a barev, světelné i barevné energie. Expresivně pro nás zachycuje neuchopitelné přírodní dění, snaží se proniknout pod povrch neustále se proměňující situace, prolínání vrstev a prostupování barev. Ale vrací se také k tématu ruderálních zákoutí, kterým se věnoval na počátku své umělecké dráhy. V jeho podání jde o objevování krásy a síly přírodního společenství, jež vzniklo v podmínkách člověkem výrazně pozměněného prostředí.

V podobném duchu maluje i zátiší, kde klade důraz na vyznění celku. Tvary zobrazovaných věcí značně zjednodušuje a oprošťuje od nepodstatných detailů. Základem díla je jasná kompozice, kterou tvoří buď rytmickým řazením prvků, nebo ostrými barevnými kontrasty i citlivě sladěnými tóny.

Vystavené obrazy ukazují, že Josef Saska si více jak půl století jde svou vlastní cestou bez ohledu na módní umělecké trendy, neustále hledá nové polohy a možnosti a překvapuje nás nejen svým tvůrčím záběrem, ale i experimentováním a objevováním nových výrazových prostředků.

Horácká galerie v Havlíčkově Brodě je otevřena denně 9 – 12 a 13 – 17 hodin kromě pondělí.
- ghb -Zpět nahoru na obsah...

V Okříškách neznámý zloděj ukradl kalové čerpadlo, škoda je dvacet tisíc korun
Neznámý zloděj v Okříškách sebral v noci ze středy 30. října na čtvrtek ze stavby rekonstrukce železničního mostu kalové čerpadlo HCP AS 35, čímž majiteli způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun.
"Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Den zdraví si mohou lidé v jihlavské nemocnici nechat změřit tlak či cholesterol, bez objednání bude přístupný mamograf
Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila na pondělí 11. listopadu již tradiční Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se také správně mýt ruce, poradí i s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Zdravotníky zájemci najdou mezi 9 - 14 hodinou v přízemí, v modré chodbě spojující interní pavilon nemocnice s diagnostickým oddělením. Všechny úkony budou zdarma.
Preventivní prohlídky mohou zachránit život. I když se totiž cítíte dobře, může u vás začínat některé onemocnění, které je zatím bez příznaků: „Touto akcí chceme upozornit na důležitost prevence a odpovědnost každého z nás za své zdraví. Chodit k lékaři na preventivní prohlídky rozhodně není zbytečné, a to by si lidé měli uvědomit,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče jihlavské nemocnice Jarmila Cmuntová s tím, že lidé procházející kolem stánků Dne zdraví by se na pár minut mohli zastavit a zkontrolovat svůj stav.

"V modré chodbě, spojující interní a diagnostický pavilon nemocnice, budou připraveni zdravotničtí pracovníci. Kuřákům se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykémie. Nutriční terapeuti poradí ohledně výživy, zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Na místě bude také VZP informovat o preventivních programech. Mamografické vyšetření bude přístupné bez žádanky. Pracovníci z Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina poradí s výběrem kompenzačních pomůcek pro vás i blízké. Poradí s očkováním proti klíšťové encefalitidě, novinkou je poradenství Revma ligy", přiblížila úkony, které si mohou nechat lidé provést v rámci Dne zdraví v jihlavské nemocnici.
Všechny úkony budou opět zdarma.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Důvěřivec půjčil zloději kolo; už se s ním neshledal
Dosud neznámý pachatel ukradl v pátek 1. listopadu okolo deváté hodiny večer v ulici Srázná v Jihlavě jízdní kolo značky Merida.
"Dosud neznámý muž předstíral zájem o koupi tohoto kola, přičemž mu ho majitel půjčil na zkušební jízdu. Toho pachatel využil, na kole odjel a už se nevrátil. Svým jednáním tak majiteli způsobil škodu ve výši 15 tisíc korun", uvedl policejní tiskový mluvčí David Linhart.
Policisté v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za který muži v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Po neznámém pachateli pátrají.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výhled uzavírek na ulici Vrchlického v Jihlavě; úplné uzavírky budou na pár dní platit vždy od 7., 15., 21. a 30. listopadu
Na konci října začaly stavební stroje s opravou vozovky na ulici Vrchlického. Oprava úseku od kruhového objezdu po sjezd k přivaděči potrvá do začátku prosince a bude rozdělena do čtyř etap. Každá etapa bude mít dvě části, v první budou moci přes vozovku projet vozidla Městské hromadné dopravy a Integrovaného záchranného systému, druhá část vozovku uzavře úplně.
Zhotovitelem stavby je společnost PORR a. s., která informovala o předběžných termínech úplných uzavírek.
I. - etapa: 7. 11. (7.00 hodin) – 9. 11. (7.00 hodin)
II. - etapa: 15. – 16. 11.
III. - etapa: 21. – 22. 11.
IV. - etapa: 30. 11. – 2. 12. 2019

Během dob úplných uzavírek platí objízdné trasy MHD přes Jiráskovu ulici, a to pro linky B, N, 31 a 41. Zastávky Zátopkova a Zimní jsou do konce stavby zrušeny bez náhrady, zastávka Dům Zdraví je přesunuta před okružní křižovatku v ulici Vrchlického. Místo zastávky S. K. Neumanna lze využít konečnou zastávku Staré Hory.

Objízdná trasa pro automobily vede přes Jiráskovu ulici. Během prvních tří fází bude omezeno také parkoviště před Nemocnicí Jihlava. „Prosíme řidiče, aby využívali parkoviště za nemocnicí, které je přístupné jak z ulice Rantířovské, za čerpací stanicí ONO, tak z ulice U Cvičiště,“ doplnila tisková mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

„Pro parkování lze také využít nedávno otevřené parkoviště P+R na ulici Žižkova za Ústředním hřbitovem. Nejlepší však je si cestu autem do nemocnice dobře promyslet, a pokud je to možné, využít spoje MHD,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička.


Statutární město Jihlava nechá opravit frekventovanou ulici Vrchlického

Začalo se frézováním vozovky za plného provozu 28. října, poté se ve čtyřech etapách položí nový protihlukový asfalt. Omezení bude probíhat podle aktuálních etap a dotkne se veškeré dopravy mimo Městskou hromadnou dopravu a integrovaného záchranného systému. Celková oprava bude stát necelých šest milionů korun a zhotovitel stavu dokončí nejpozději do 40 dnů.
„Nejproblematičtější bude etapa č. I a II, kdy v etapě I bude zcela vyloučeno parkoviště před domem zdraví i před hlavním vchodem do nemocnice a v etapě II jen před nemocnicí. Žádáme tedy návštěvníky těchto zařízení, aby využívali zadní parkoviště nemocnice a dále aby využívali nové parkoviště P+R, které je v provozu od 1. listopadu,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.
K opravě dojde kvůli jejímu špatnému stavu. V části ulice bude navíc položen protihlukový asfalt, a to kvůli stížnostem obyvatel blízkých obytných domů. „Hluková zátěž se navíc paradoxně sníží po odstranění protihlukové stěny u urgentního příjmu nemocnice,“ uvedl Petr Laštovička.
Termíny jednotlivých etap bude statutární město Jihlava zveřejňovat na facebookové stránce https://www.facebook.com/mes…
Etapy stavby a MHD
Všechny čtyři etapy si vyžádají vždy dvoudenní výluky na linkách B, N, 31 a 41. Výluky se budou týkat zastávek Zátopkova a Zimní, které budou zrušeny bez náhrady. Zastávky Dům Zdraví budou přesunuty do jednosměrných úseků ulice Vrchlického před okružní křižovatku. Místo zastávky S. K. Neumanna lze využít konečnou zastávku Staré Hory.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ceny garáží na Vysočině meziročně vzrostly o více než třináct procent, jejich nabídka je malá
Medián inzertních cen* prodávaných garáží v Kraji Vysočina za poslední rok vzrostl na 204 500 Kč, což odpovídá zdražení o více než 13 %. Jedná se o jeden z nejvyšších nárůstů v rámci celé republiky. Mezi roky 2017 a 2018 přitom cena garáží v Kraji Vysočina klesla téměř o 3 %, ze 185 000 Kč na loňských 180 000 Kč. Vyplývá to ze statistik portálu Sreality.cz.
Ceny garáží v Česku letos plošně rostly téměř o 6 %, nejvíce ve Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Klesaly jen ve čtyřech krajích – Zlínském, Pardubickém, Libereckém a Jihočeském.

V Kraji Vysočina se letos prodává garáží málo

Nabídka garáží v Kraji Vysočina je nejnižší v republice. Za prvních sedm měsíců letošního roku se jich prodávalo jen 36. Relativně nízká nabídka byla také v Královehradeckém (60) a Olomouckém kraji (69). Největší nabídka byla naopak v Moravskoslezském kraji, kde se garáží na prodej nabízelo 372.

„Počet nabídek je ale reálně o 15 až 20 procent nižší než uvedená čísla z našeho systému. Zkresluje je totiž chování realitních kanceláří, které neprodané garáže pravidelně stahují a nahrazují je novými inzeráty stejných objektů,“ říká Ondřej Sochůrek, analytik Sreality.cz.

V Praze stojí garáž ve srovnání s Krajem Vysočina více než dvojnásobek

Nejlevnější garáže jsou letos k dostání v Moravskoslezském kraji, kde je jejich průměrná cena 140 000 Kč. Z hlediska cen za metr čtvereční jsou pak nejlevnější garáže v Ústí nad Labem (6566 Kč/m2). Naopak nejdražší jsou v Praze, kde je jejich cena v porovnání s Krajem Vysočina více než dvojnásobná, a to 450 000 Kč. Garáže v Praze jsou nejdražší i z pohledu ceny na metr čtvereční, který zde stojí 25 561 Kč.

* Jedná se o medián cen všech nabízených typů a druhů garáží a garážových stání, přičemž převážnou část nabídky v Kraji Vysočina tvoří garáže zděné a uzamykatelné. Medián je hodnota, jež dělí řadu vzestupně seřazených výsledků na dvě stejně početné poloviny.
Mirek ČEPICKÝZpět nahoru na obsah...

Sladká výstava Vůně medu letos již podvacáté v novoměstské Horácké galerii
Slavnostní zahájení dvacátého ročníku nejsladší výstavy Vůně medu v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě proběhne v pátek 8. listopadu v 15 hodin a to módní přehlídkou včelích královen plus překvapením pro trubce od Ateliéru Liba.
V nabídce jsou připraveny různé druhy medu, medoviny, medového piva a dalšího medového zboží. Návštěvníci budou mít možnost obdivovat zdobené perníčky, perníkové chaloupky a pochoutky, voskové svíčky, ozdoby a dekorace, vybrat si mohou ze včelařské kosmetiky s apisinem, propolisem, mateří kašičkou a léčebných doplňků a přípravků.

Včelaři si mohou zakoupit osvědčené pomůcky a potřeby pro svoji užitečnou a zajímavou zálibu. Zkušení včelařští odborníci jsou připraveni odpovídat na dotazy s tématikou. Přednést pro skupinku zájemců kratší přednášku o včelách, především pro školní a předškolní mládež.

Ke shlédnutí bude nachystána panelová naučná expozice a filmy na PC. Výstava historických úlů a medometů a jiných zachovalých pomůcek. Přímo naproti muzeu, je možné navštívit městské arboretum jak se ukládá k zimnímu spánku. Zájemci si mohou prohlédnout prostory, kde se scházejí včelaři, kde se učí a pracují děti ve včelařském kroužku.

Tradičně nebude chybět prosklený úl s živými včelami, včela pod mikroskopem a záznamy z historie včelaření. K zakoupení bude včelařská literatura, DVD, knihy s recepty, zábavné listy pro děti a pohádky.

První ročník včelařské výstavy se uskutečnil v roce 1999. Od té doby se výstava stala nedílnou součástí podzimních akcí na Novoměstsku.

V další dny bude výstava otevřena vždy od 8 do 17 hodin. Poslední den výstavy, kterým je sobota 16. listopad, bude výstava otevřena do 14 hodin.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019

• Jihlavské nakladatelství Altenbert pokřtí v aule vysoké školy komiks s titulem Obušky a něžná revoluce
• Profesionální hasiči v Třešti oslavili 45 let od svého vzniku
• Mladík při pobytu na záchytce v Jihlavě poškrábal stěny místnosti a strop, škoda je 17 tisíc korun
• Zahradní techniku za tři miliony korun získaly obce sdružené v Energoregionu 2020 díky sousedství s Jadernou elektrárnou Dukovany
• Osmnáctiletý muž na Velkobítešsku si nakradl spoustu věcí za 200 tisíc korun; skončil ve vazbě
• Vysočinu opět zasáhne silné povětří
• Manažerská hra Unisim pomáhá studentům vyzkoušet si prakticky teoretické znalosti
• Před soudem veřejné mravnosti partyzáni v Přibyslavi obstáli
• Plzeňáci si při exkurzi v trolejbusu projeli jihlavské páteřní trasy MHD
• Filmový klub v sobotu mimořádně uvede britský snímek Pardon, nezastihli jsme vás

Čtvrtek   21. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz