Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 5.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Hříšníci za volantem v Třebíči, Pacově a Humpolci
Čtyřiatřicetiletá žena, kterou policisté zastavili v pondělí 4. listopadu po páté hodině ráno v Třebíči v Hrotovické ulici nepředložila řidičský průkaz a navíc měla pozitivní test na amfetamin. Lékařskému vyšetření se žena odmítla bezdůvodně podrobit.
"Při kontrole policisté dále zjistili, že žena řídit vozidla nesmí, neboť má na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz řízení, a to až do jara roku 2021", uvedla tisková policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Řidička je tak podezřelá ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Vzhledem k tomu, že řídila vozidlo pod vlivem drog, dopustila se tak závažného dopravního přestupku.

Řidiči v Pacově a Humpolci nadýchali přes jedno promile
Pacovští policisté kontrolovali v pondělí 4. listopadu krátce před sedmou hodinou ráno na ulici Malovcova vozidlo Ford, jehož řidičem byl pětapadesátiletý muž. Dechová zkouška, kterou policisté v rámci kontroly u řidiče provedli, byla pozitivní a naměřená hodnota činila 1,49 promile alkoholu. Hodnota opakovaného měření byla 1,52 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali.
"Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Řidiče pod vlivem alkoholu odhalili v pondělí 4. listopadu také humpolečtí policisté. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka kolem půl desáté večer na ulici Hrdličkova. Řidičem byl jednačtyřicetiletý muž. "Naměřená hodnota dechové zkoušky byla 1,32 promile alkoholu; výsledky opakovaných měření byly 1,40 a 1,37 promile. Další jízdu policisté muži na místě zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala S. Miláčková.
Také v tomto případě se muž bude zodpovídat ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sklářská huť Jakub na Havlíčkobrodsku pořádá v sobotu svatomartinské posvícení
Sklářská huť Jakub v Tasicích pořádá v sobotu 9. listopadu tradiční svatomartinské posvícení. Pro návštěvníky pořadatelé připravili kromě prohlídky sklárny soutěž o nejlepší posvícenský koláč nebo martinský rohlík.
Návštěvníci se mohou těšit na prodej vánočních ozdob z Horního Bradla a z Poniklé, malování vánočních ozdob se jmény na přání, prodej květinových dekorací či na tvořivou dílničku Pavlíny Nixbauerové, držitelky regionální značky Kutnohorska.
Pro mlsné jazýčky bude připravený svařák a dobroty z regionu.

Ve 14 hodin se bude konat vyhlášení vítěze o nejlepší posvícenský koláč nebo martinský rohlík, kterého vybere komise v čele Danou Viktorovou.

Vstup na akci je volný. Placené jsou pouze komentované prohlídky sklárny, které jsou naplánované na jedenáctou, dvanáctou, třináctou a patnáctou hodinu. Prohlídky mají zdarma děti do osmi let.

Sklářská Huť Jakub v malé vesnici Tasice, části obce Bělá, je unikátní sklářský skanzen, jehož historie sahá až do roku 1796. Ve sklárně je od roku 2016 obnovena malá výroba skla. Návštěvníci sklárny absolvují prohlídku po areálu sklárny s výkladem průvodce, kdy se během 45 - 60 minut dozví zajímavosti o historii sklárny, prohlédnou si budovy generátoru (do roku 2002 poslední funkční generátor hnědouhelného plynu přinejmenším v České republice), unikátní sklářskou huť z roku 1820 a na ni navazující sklářské provozy (pukárna, pásová pec), brusírnu a navštíví prodejnu skla.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška o českém a římském králi Václavu IV. v Telči
Přednáška na téma Václav IV. se bude konat ve čtvrtek 7. listopadu v 17.30 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednášejícím je prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.
Dlouho očekávaný dědic, syn ve stínu slavnějšího otce, český a římský král, dvakrát zajatec panstva – to všechno jsou střípky obrazu Václava IV., který snad pod dojmem zkušeností z dětství a mládí rezignoval na vládnutí a raději pobýval na odlehlých místech, na hradech Křivoklátě a Točníku. Bezpochyby nejspornější postava českého středověku obestřená řadou polopravd a legend.

Václav IV. (26. února 1361 Norimberk – 16. srpna 1419 Nový hrad u Kunratic) byl syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické, český král (1378–1419), v letech 1376 až 1400 též římský král.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Paní v Telči se bála o svoji sousedku, ta nevycházela z bytu a nemohla vstát
V pondělí 4. listopadu přijali policisté před pátou hodinou večer oznámení od ženy, která měla obavu o svoji sousedku, dvaasedmdesátiletou ženu, která žije v bytě domu v Telči, odkud ale nevycházela ven.
"Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že může seniorka pouze komunikovat přes dveře. Byla totiž zraněná a nemohla se pohybovat. Přivoláni byli také hasiči a zdravotnická záchranná služba. Po otevření dveří nalezli ženu ležící na podlaze v jedné z místností, nemohla se postavit a měla poraněnou ruku", informovala tisková policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zdravotníci seniorku odvezli na vyšetření do nemocnice. Policisté byt zkontrolovali a klíče si převzal blízký příbuzný zraněné paní.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Dopravní nehody na Vysočině mají tragické následky; jejich počet od začátku roku stoupl o osm procent
Od začátku letošního roku do konce října policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali celkem 4001 dopravních nehod, což je o 289 dopravních nehod více než za stejné období v loňském roce a tento počet představuje mírný nárůst ve výši osmi procent. Velice závažné jsou ale následky letošních dopravních nehod. Při letošních dopravních nehodách zemřelo 39 osob bezprostředně při dopravní nehodě, což je o sedm osob více než za devět měsíců roku 2018. Dalších pět osob zemřelo na následky dopravní nehody později ve zdravotnickém zařízení.
Při letošních dopravních nehodách se dalších 82 osob těžce zranilo, což představuje pokles o 18 těžce zraněných osob (pokles o 18 procent) oproti počtu těžce zraněných v roce předchozím. Dalších 1 088 osob se při letošních nehodách zranilo lehce, což představuje pokles o 220 lehce zraněných osob – vyjádřeno procenty jde o pokles o 17 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2018.

Při letošních nehodách vznikla hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku v celkové výši 264 423 000 korun – tato částka představuje nárůst výše škody - o třináct procent – ve srovnání se stejným obdobím roku 2018. Při vyšetřování letošních dopravních nehod policisté zjistili, že 140 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a dalších pět bylo pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující čtyři promile.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celý zbytek letošního roku.

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (1 659 nehod), nepřiměřenou rychlost (536 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (255 nehod) a nesprávné předjíždění (46 dopravních nehod. Celkem 1 479 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem, když se ve většině případů (1 426 nehod) jednalo o střety vozidel s lesní zvěří, kdy střety s lesní zvěří tvoří 35,6 procenta z celkového počtu dopravních nehod.

Za první pololetí letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali celkem 87 dopravních nehod, při kterých mělo účast 109 chodců. Osm chodců při nehodě zemřelo, dvanáct dalších se těžce zranilo a 79 jich bylo zraněno lehce. Pouze deset chodců vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. U sedmi chodců – účastníků dopravní nehody - policisté zjistili, že jsou pod vlivem alkoholu. Celkem 69 dopravních nehod s účastí chodců se stalo ve dne za dobré viditelnosti, jedenáct nehod se stalo v noci v místě s veřejným osvětlením a sedm nehod se stalo v noci v místě bez veřejného osvětlení.

Od začátku letošního roku do konce září letošního roku jsme v Kraji Vysočina šetřili příčiny dopravních nehod, na kterých mělo účast 121 cyklistů. Tři cyklisté při nehodě zemřeli, osm se jich těžce zranilo a 100 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze deset cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. V devatenácti případech policisté u cyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.

V této souvislosti je zapotřebí připomenout, že cyklista je účastník silničního provozu, pro kterého platí stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako pro řidiče. Řidič – tedy i cyklista - nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy. Požitím alkoholu a omamné látky ohrožuje sebe i ostatní a vystavuje se právnímu postihu. V případě zjištění požití alkoholu do jednoho promile mu hrozí pokuta ve správním řízení od 2 000 do 20 000 korun, nad jedno promile v částce 2 000 až 50 000 korun. Odmítne-li dechovou zkoušku, může mu být ve správním řízení uložena pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl od postihu hrozícímu řidičům je ten, že cyklista nepřichází o svá řidičská oprávnění.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Na to by měli cyklisté myslet zejména při současném podzimním počasí, kdy se později rozednívá a brzy se stmívá. Navíc je zapotřebí počítat také s mlhami, při kterých je dobrá viditelnost na prvním místě.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovu hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila jejímu uživateli život. Je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstavba chodníku v ulici Velkomeziříčská v Třebíči bude pokračovat v příštím roce
V říjnu letošního roku začala výstavba chodníku v ulici Velkomeziříčská v Třebíči. V této etapě je budován chodník v úseku od křižovatky s ulicí Samešovou po zastávku městské autobusové dopravy. Práce v první etapě budou dokončeny do 30. listopadu, příští rok budou navazovat od křižovatky s ulicí Samešovou dolů, k novému kruhovému objezdu.
„Radnice k tomuto kroku přistoupila kvůli zvýšení bezpečnosti v této frekventované ulici. A to jak pěších, protože zde chodník pro příchod k Brněnské ulici i z centra do sídliště Na Kopcích chybí, tak i řidičů.

V křižovatce ulic Samešova x Velkomeziříčská bude společně s výstavbou chodníku také upravena geometrie křižovatky a nasvětlen přechod pro chodce tak, aby byla bezpečnější pro chodce i pro silniční dopravu,“ popsal důvody města pro výstavbu chodníku starosta Pavel Pacal.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

V ulici Matky Boží v Jihlavě se mezi sebou pobili dva muži
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestných činů dvěma mužům ve věku sedmadvacet a osmadvacet let, kteří se v Jihlavě v ulici Matky Boží v první polovině září fyzicky napadli. Před jedenáctou hodinou večer vznikl mezi muži, kteří byli pod vlivem alkoholu, konflikt. Na místě byly v tu dobu přítomné ještě další osoby. Slovní rozepře následně přerostla ve fyzický útok.
"Starší z mužů druhého opakovaně napadl a ten ho udeřil pivní lahví do oblasti hlavy. Jeho zranění si vyžádalo lékařské ošetření a muž byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice. Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté, kteří provedli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté osmadvacetiletému muži podezření ze spáchání přečinu výtržnictví", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Doplnila, že v minulosti byl již za stejný trestný čin odsouzen a nyní mu tak hrozí přísnější postih.
Sedmadvacetiletému muži sdělili policisté podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a přečinu pokusu ublížení na zdraví.
Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté v Třebíči opět hromadně darovali krev
Také v letošním roce zorganizovali třebíčští policisté dvě akce, při kterých hromadně darovali krev a plazmu. Jedna již proběhla na jaře, druhá se uskutečnila na konci října a stala se v pořadí již sedmou. Do dobročinné akce se tradičně zapojili policisté i občanští zaměstnanci třebíčského územního odboru.
Na odběrové středisko transfuzního oddělení třebíčské nemocnice od časných ranních hodin přicházeli policisté obvodních oddělení, dopravního inspektorátu a služby kriminální policie a vyšetřování. Ve čtrnácti případech darovali krev a v šesti plazmu.

Poprvé akci s hromadným darováním krve zorganizovali policisté na Třebíčsku na podzim roku 2016. „Většina z těch, kteří se již do akcí zapojili, patří mezi pravidelné dárce krve. Při posledním říjnovém hromadném darování krve dosáhli dva z policistů dokonce hranice osmdesáti odběrů,“ řekl jeden z hlavních organizátorů npor. Libor Matoušek, DiS., vedoucí obvodního oddělení Třebíč s tím, že darovat krev ale přicházejí také policisté, kteří se k tomuto kroku rozhodli poprvé a řady pravidelných dárců tak stále rozšiřují.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kluziště na jihlavském Masarykově náměstí i adventní vesnice, vánoční strom až do Hromnic
Jaro, léto, podzim, zima a příští rok zase znova. Kruh je symbolem času a věčného opakování života a v jeho středu se navíc skrývá i útulné místo pro sbližování. Do kruhu se zdobí věnce a do kruhu se letos postaví i adventní vesnice s kluzištěm uprostřed. Jihlava k Vánocům bude kolem Mariánského sloupu na Masarykově náměstí při nadcházející zimě netradičně podle Vánočních tradic.
„Změníme věrně známé Masarykovo náměstí a vytvoříme na něm místo pro setkání přátel i rodiny v opravdu adventní atmosféře. Věřím, že se letošní koncept Vánoc stane nepostradatelnou tradicí a nebude se okolo Mariánského sloupu bruslit jen letos,“ prozradila primátorka města Karolína Koubová.

Programový návrh sází na místní zdroje ve spojení s atraktivní formou a nezvyklým uspořádáním prostoru náměstí. Změnu v letošním roce dozná zejména důraz dramaturgie na místní spolky, kapely, orchestry, divadelníky a místní taneční formace. Velkou část programu obsáhne i zdejší Základní umělecká škola Jihlava, a to ve všech svých oborech.
Jihlava k Vánocům bude obsahovat dvě programové části – čas adventní, který po Štědrém dni vystřídá čas Vánoční. „Pocházím z města Betlémů, kde se ten pověstný Ježíšek dává do jesliček až v noci 24. prosince. Adventní čas je období, které k samotným Vánocům teprve směřuje, doba zklidnění a rozjímání s blízkými, atmosféra, kterou bude možné v Jihlavě letos pocítit,“ doplnil autor a dramaturg projektu Petr Píša.

Adventním věncem se stane kluziště

Statutární město Jihlava věnuje všem návštěvníkům jako pořadatel akce netradiční místo na horním Masarykově náměstí, kde se lze za poslechu hudby dobře najíst i napít. Novinkou bude i kruhová ledová plocha pro bruslení okolo Mariánského sloupu, která má asociovat adventní věnec.

Kluziště bude v provozu od první adventní neděle 1. prosince, kdy dojde k tradičnímu rozsvícení vánočního stromu, přes vánoční čas až do Hromnic 2. února příštího roku.

Foto: Vizualizace návrhu letošního uspořádání prostoru pro adventní čas na jihlavském náměstí.
Autor: František Novák z Třeště
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Setkání dušičkové a adventní se Silvií Čermákovou v Jihlavě
Setkání s městskými mýty, historií, skutečností a fantazií se bude v Jihlavě konat v rámci akcí Černá hodinka dušičková ve středu 11. listopadu a Černá hodinka adventní v pátek 6. prosince. Setkání je v 16 hodin u muzea na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Účastníky komentované prohlídky města potkají v jeho ulicích záhadné příběhy od časů dávných kronikářů až po novodobé městské mýty.

Co si lidé vyprávěli a vyprávějí? Společná tajemství, záhady a strašidelné historky byly vždy tím, co drželo společenství pohromadě, co působí stále jako komunitní stmelující materiál.

Pražské pověsti o Golemovi nebo Pérákovi zná snad každý. Ale my máme taky ty své, jihlavské. Možná nejsou tak slavné, ale to neznamená, že se dodnes při nich ledaskomu netají dech
nebo alespoň na chvilku zaváhá - co kdyby... Jak se na černé hodinky sluší, bude to navíc vyprávění o tmě a o světle, o tenké hranici, která odděluje svět živých od smrti a vztahu našich předků k silám, které tyto světy udržovaly v rovnováze.
Na jihlavskou dlažbu tentokrát trochu jinak zve letos již naposledy Silvie Čermáková
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Veřejné jednání o úložišti radioaktivního odpadu u Jihlavy
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo, kam by se uložily tisíce tun radioaktivního odpadu. Jednou z uvažovaných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště je i Čertův hrádek nacházející se na území obce Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná. Do diskuze se zástupci SÚRAO, starosty dotčených obcí i vedením města Jihlavy se bude moci zapojit i veřejnost, a to na jednání 13. listopadu, které od 15 hodin proběhne na jihlavské radnici.
„Lokalita Čertův hrádek je jedním z nejvýznamnějších národních zdrojů pitné vody, jejichž ochrana není jenom zájmem dotčených obcí, ale veřejným zájmem České republiky. Proto dne 27. 5. 2019 šestice starostů z Čertova hrádku vydala společné prohlášení s odkazem na Ústavu České republiky a obsah jí upravených občanských práv a povinností se společně obrátila na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při naplňování a ochraně tohoto veřejného zájmu České republiky,“ uvedl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák.

„Stavba hlubinného úložiště radioaktivních odpadů negativně ovlivní rozvoj širšího regionu, neboť sebou přináší nejen rizika pro životní prostředí, zdroje pitné vody, prašnost a hluk při výstavbě, ale i rizika při přepravě radioaktivních odpadů, sociální nebo ekonomická,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman.

„Tuny radioaktivního odpadu rozhodně nejsou turistickým lákadlem, který by podněcoval k návštěvě okresu Jihlava. Ve svém důsledku by se tak z okresu Jihlava stala pouze jakási skládka radioaktivních odpadů pro celou ČR, což zásadně odmítáme,“ uvedla primátorka města Jihlavy Karolína Koubová.

Vedle šestice obcí okolních ulic se negativně ke stavbě úložiště vyjádřilo dvacet členských obcí Mikroregionu Třešťsko a deset členských obcí Mikroregionu Dušejovsko. Kromě Jihlavy bylo pro další jednání vyzváno i město Pelhřimov.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přednášky v Třešti připomenou výročí 17. listopadu v roce 1939 i 1989
Muzeum v Třešti připravilo na listopad dvě přednášky, které připomenou výročí 17. listopadu. V pátek 8. listopadu se koná přednáška Svoboda není zadarmo v podání Jaroslavy Zelené. Ta připomene osobnost Františka Lichky, skauta, sportovce a učitele; doplní ji trampské písně v podání M. Němce. V pondělí 25. listopadu pak Vlastimil Budař popovídá na téma Nezapomeňte, že jsme zemřeli, abyste vy mohli svobodně žít! Ta bude věnovaná osobnosti RNDr. Bohuslava Hrudičky, který zemřel v roce 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu. Začátek obou přednášek v Schumpeterově domě je v 17 hodin.
Muzeum ve spolupráci s muzejním spolkem připravuje k uctění památky 17. listopadu dvě přednášky o dvou pozoruhodných lidech, kteří pocházeli z našeho prostoru a oba svůj život zasvětili boji za svobodu.
V pátek 8. listopadu zavítá do Třeště Jaroslava Zelená s povídáním o skautu, sportovci a učiteli Františku Lichkovi, coby zakladateli skautského hnutí nejen v Třešti, ale i v Brtnici, kam se v dospělosti přestěhoval ze sousedních Hodic. František Lichka se v době druhé světové války angažoval v protinacisticky zaměřené vojenské odbojové organizaci Obrana národa. Přednášku nazvanou Svoboda není zadarmo doplníme malou výstavou dokumentů spojených s touto osobností a zpestříme vystoupením Miloše Němce s trampskými písničkami.

V pondělí 21. listopadu pořadatelé zvou přenášku Vlastimila Budaře – Nezapomeňte, že jsme zemřeli, abyste vy mohli svobodně žít! Je věnovaná osobnosti RNDr. Bohuslava Hrudičky, který se narodil v Třešti v roce 1904. Učil na škole v Hrotovicích, později studoval na brněnské Masarykově univerzitě a ve Vídni. Stal se docentem meteorologie a klimatologie. V roce 1941 byl zatčen gestapem a o rok později zemřel v Mauthausenu jako jedna z obětí z řad české inteligence.

Přednášky připomenou 17. listopad Mezinárodní den studenstva, den, kdy došlo v roce 1939 k uzavření českých vysokých škol a o 50 let později začala sametová revoluce.
Milina MATULOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ředitelství silnic a dálnic má připraveno na zimní údržbu 183 sypačů a 599 řidičů
Začátkem listopadu byla zahájena sezóna zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy. Během letošní zimy se o průjezdné komunikace bude starat v rámci SSÚD ŘSD více než 700 našich zaměstnanců. Do připravených směn je zařazeno celkem 599 řidičů a 125 dispečerů. Další kapacity, především pro údržbu silnic I. třídy, jsou na zimu v pohotovosti u dodavatelských firem.
ŘSD musí i při silném sněžení zajistit vlastními pracovníky průjezdnost více než 900 kilometrů dálnic v celé ČR. Údržbu mají na starosti jednotlivá střediska správy údržby dálnice (SSÚD). Na jedno SSÚD připadá přibližně 50 km dálnice. Zbývající úseky dálnic (cca 350 km) a silnice I. třídy udržují dodavatelské firmy na základě smluv uzavřených s ŘSD.

Kromě zaměstnanců jednotlivých SSÚD leží tento náročný úkol také na specializované technice. ŘSD má k dispozici celkem 183 sypačů. Připraveno je rovněž 42 universálních vozidel s různým technickým vybavením – při velké sněhové nadílce například přijdou ke slovu mohutné frézy, schopné zvládnout i ty největší závěje. Ve skladech SSÚD je připraveno téměř 45 tisíc tun soli a solného roztoku. K nakládání soli do sypačů je připraveno 45 nakladačů.

ŘSD má také na každém SSÚD provozuschopné centrum pro výrobu a distribuci solanky. Jednak roztoku vody a chloridu sodného, jednak roztoku vody a chloridu vápenatého. Zásoba posypových materiálů je vypočítána pro průměrnou zimu, v případě zvláště drsného počasí je ještě možné sáhnout do nouzových rezerv.

Důležitým prvkem systému zimní údržby silnic jsou rovněž dispečerská pracoviště. Dispečeři na SSÚD mají ve většině případů k dispozici online obrazové údaje z dohledových kamer, informace o aktuálních hodnotách z meteorologických stanic, ale i ze snímačů umístěných přímo na vozovkách. Zaměstnanci center zároveň vyhodnocují krátkodobé, střednědobé, i liniové předpovědi ČHMÚ pro jednotlivé tahy. Součástí systému je i srážkový radar.

V souladu s legislativou ČR jsou dálnice a silnice I. třídy zařazeny do I. pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti. Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut.

Pořadím důležitosti jsou současně stanoveny i lhůty pro zmírňování závad ve sjízdnosti vozovek silnic po výjezdu mechanismů:

do 2 hodin u dálnic
do 3 hodin u silnic I. třídy

Organizační, věcné, technické a technologické zásady zajišťování sjízdnosti vychází ze zákona o PK č.13/1997Sb. v platném znění a jeho prováděcí vyhlášky č.104/1997Sb. v platném znění.

Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy
a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací.

Informace o zimní výbavě, sjízdnosti silnic a dálnic, ale také informace zahrnující výkony zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy naleznete na portálu www.dopravniinfo.cz.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024