Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 6.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Žena a muž usedli za volant bez řidičského průkazu, navíc měli testy pozitivní na amfetamin
Policisté odhalili v úterý 5. listopadu po jedné hodině odpoledne v Jihlavě jednadvacetiletou řidičku z Havlíčkobrodska, která usedla za volant pod vlivem drog. Žena jela autem Ford Fiesta po ulici Fritzova ve směru od ulice Havlíčkova. Při kontrole nepředložila řidičský průkaz, dechová zkouška u ní byla negativní, ovšem test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidičky pozitivní na amfetamin.
"Policisté ženě zakázali pokračovat v další jízdě a podrobila se lékařskému vyšetření. Řidička je podezřelá ze spáchání dvou přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří, uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.

V Jihlavě řidič bez řidičského průkazu vjel do zákazu vjezdu a navíc měl pozitivní amfetamin
Dalším řidičem, který porušuje dopravní předpisy, je dvaatřicetiletý muž z Jihlavska. Včera před třetí hodinou odpoledne s vozidlem Seat Ibiza v Jihlavě na ulici Jiráskova vjel do prostoru, kam je to dopravním značením zakázáno. "Automobil zastavili strážníci a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz. Na místo byli přivoláni policisté, kteří zjistili, že řidičský průkaz muž v současné době nevlastní. Dále provedli u řidiče test na zjištění přítomnosti návykových látek s pozitivním výsledkem na amfetamin", informovala dále mluvčí J. Kroutilová.
V další jízdě muž již nesměl pokračovat. Řidič je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků, které policisté šetří.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Vodním domě si lidé připomenou výročí 800 let zatopené obce Zahrádky
U příležitosti osmisetletého výročí od první zmínky dnes zatopené obce Zahrádka u Ledče nad Sázavou se bude ve vodním domě v Hulicích konat výstava Vzpomínka na Zahrádku. Zahájena bude vernisáží v sobotu 9. listopadu ve 14 hodin, kde bude představena zatopená obec, setkání s rodáky a pamětníky a hudební vystoupení žáků ZUŠ ze Zruče nad Sázavou.
Zaniklá obec Zahrádka je neodmyslitelně spojena s vodní nádrží Švihov-Želivka. Dnes po ní na břehu přehrady zůstal jen opuštěný, přesto však významný kostel svatého Víta.
„K přehradě se stále vrací lidé, kteří zde žili. Jim a všem, kdo se zajímají o historii, chceme nabídnout krátké podzimní zastavení a zamyšlení nad zaplacenou cenou za tento zdroj pitné vody – vodní nádrž Švihov,“ uvedla Veronika Dušková, lektorka návštěvnického střediska.

Lidé se tak společně ohlédnou do doby minulé, před zatopením údolí řeky Želivky, kam je vrátí dobové fotografie i historická fakta.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Povídání o Keni v jihlavské zoo a také, jak se jmenuje malý tapír
Hana Hindráková je cestovatelka, spisovatelka a bývalá dobrovolnice, která si Afriku a zejména Keňu si zamilovala natolik, že se tam stále vrací. Přijďte si poslechnout ve čtvrtek 7. listopadu do centra PodpoVRCH v areálu jihlavské zoologické zahrady poslechnout, co ji přivedlo do Afriky a jak se od dobrovolnictví dostala k psaní románů z afrického prostředí. Začátek povídání je v 17 hodin.
Její poutavé vyprávění bude doplněné fotografiemi a videem. Součástí besedy je i prodej originálních afrických šperků, které vyráběly ženy z nairobských chudinských čtvrtí.
Po skončení přednášky můžete využít možnost procházky k výběhu hyen žíhaných s průvodcem.
Vstupné na akci je 40,- Kč. Vstup do zoo není k účasti na akci nutný, stejně jako rezervace předem.

Jihlavská primátorka převzala patronát nad tapírem
V sobotu 2. listopadu převzala primátorka Statutárního města Jihlava Karolína Koubová patronát nad malým tapírem, který se v Zoo Jihlava narodil 4. září.
Malý samec tapíra jihoamerického ( Tapirus terrestris ) dostal jméno Carlos. To mu vybrali dlouholetí sponzoři tapírů i dalších zvířat v jihlavské zoo JUDr. Josef Novotný a JUDr. Eva Pelikánová.
Tapír při této příležitosti dostal i speciální dort z vařené rýže, ovoce a zeleniny, na kterém si pochutnal i se svojí maminkou a babičkou.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Zloděj u Hodic z traktoru odčerpal naftu a sebral různé nářadí, způsobil škodu patnáct tisíc korun
Neznámý pachatel se v době od začátku listopadu do úterního rána v lese v místech zvaných Na hladově u Hodic na Jihlavsku vloupal do traktoru, z kterého odčerpal pohonné hmoty a sebral různé nářadí a další věci.
"Pachatel způsobil krádeží celkovou škodu přes patnáct tisíc korun, další škoda vznikla majiteli poškozením traktoru. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádeže spáchané vloupáním. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají", uvedla tisková policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V pelhřimovské nemocnici si mohou lidé v rámci Dne pro zdraví nechat provést nejrůznější vyšetření
Podzimní preventivní akce Den pro zdraví - prevence diabetu v pelhřimovské nemocnici i letos nabídne ve čtvrtek 7. listopadu od 10 od 15.30 hodin zájemcům široké spektrum vyšetření a poradenství v problematice jako je onemocnění srdce a cév, odvykání kouření, správné stravování či prevence před infekčními chorobami.
"Chybět nebude ukázka první pomoci, rady z oblasti zdravého stravování či jak pečovat v nemoci o své blízké v domácím prostředí. Zpestřením jistě bude ochutnávka a seznámení se s využitím čekankového sirupu", informovala tisková mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.
Odborníky a zdravotníky zájemci najdou v atriu hlavní lůžkové budovy.

Prevence civilizačních onemocnění - prevence diabetu, onemocnění srdce a cév, měření glykémie, TK 
Edukace v oblasti diabetu - pomůcky pro diabetiky 
Poradenství zdravého životního stylu - aktivní stárnutí 
Máme zdravé ledviny - vyšetření moči, pitný režim (moč s sebou) 
Nutriční poradenství - váha, BMI, edukace prevence obezity, využití a ochutnávka nutričních nápojů 
Prevence infekčních nemocí - ochranné pomůcky, prevence, hygiena rukou 
První pomoc - praktická ukázka kardiopulmonální resuscitace Jak přestat kouřit a prevence kouření - měření CO ve výdechu 
Pečuj doma (Dosanka) - informace pro laické pečovatele 
Čekankový sirup - preventivní ochutnávka, využití, produkty k prodeji 
Cecilka - preventivní program pro děti, dětský koutek

"Na danou akcí každoročně zavítá kolem dvou stovek zájemců", doplnila mluvčí.

Akce je součástí programu Nemocnice podporující zdraví. Podobná akce se koná též na jaře.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vzpomínkové setkání u pomníku Alexandra Dubčeka u dálnice D1 u Humpolce
Pietní setkání u pomníku Alexandra Dubčeka u dálnice D1 u Humpolce, kde 1. září 1992 asi v devět hodin ráno na 88,9 km havarovalo auto s A. Dubčekem, se bude konat ve čtvrtek 7. listopadu ve 13 hodin. Na následky zranění politik zemřel právě 7. listopadu 1992.
Vzpomínkového setkání se zúčastní vedení humpolecké radnice a také slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss. Společně uctí památku osobnosti pražského jara, navíc v roce, kdy si připomínáme 30 let od sametové revoluce.

Při cestě na zasedání FS dne 1. září 1992 kolem 9. hodiny utrpěl Dubček vážná zranění při dopravní nehodě na 88,9. km dálnice D1 u Humpolce, když jeho služební automobil BMW E34 535i ve vysoké rychlosti (114–131 km/h) za hustého deště vlivem aquaplaningu dostal smyk a vyletěl z dálnice. Dubček, který seděl nepřipoután na zadním sedadle, vypadl z vozu. Po nehodě byl v bezvědomí hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce, kde na následky zranění 7. listopadu zemřel. Pochován je na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.
Jeho služební řidič Ján Rezník, který jej vezl na zasedání Federálního shromáždění z Bratislavy do Prahy, byl později odsouzen na 1 rok nepodmíněně. Za mříže ale díky amnestii na Slovensku nemusel.

Alexander Dubček (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) byl československý politik slovenské národnosti, hlavní osobnost pražského jara 1968.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Od pondělí 11. do neděle 17. listopadu bude uzavřena křižovatka Žižkovy a Rantířovské ulice v Jihlavě
Omezení Vrchlického ulice doplní na sedm dní uzavírka křižovatky ulic Rantířovská a Žižkova. Od 11. do 17. listopadu proběhne v rámci poslední fáze úprav v okolí Ústředního hřbitova výstavba nové světelné křižovatky. Uzavírka ovlivní linky Městské hromadné dopravy od 13. listopadu, linky Veřejné linkové dopravy využijí objízdných tras již od 11. listopadu.
„Objízdné trasy pro osobní i nákladní dopravu jsou vedeny přes přivaděč na Znojemskou ulici, aby vozidla neblokovala Jiráskovu ulici, která je oficiální objízdnou trasou v rámci úprav Vrchlického ulice. Jedná se o úplně poslední stavební akci u Ústředního hřbitova, prosím tedy řidiče o trpělivost. Až se to dokončí, tak bude celé okolí křižovatky nové, hotové a plynule průjezdné,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Stavba na křižovatce Rantířovské a Žižkovy ulice bude rozdělena do dvou etap, v rámci první etapy se upraví povrch na Žižkově ulici, a to v úseku začínajícím za odbočkou k benzínové stanici Tank ONO až po autocentrum Auto Vysočina. Tato etapa potrvá od 11. do 12. listopadu. Při druhé etapě se od 13. do 17. listopadu uzavře Rantířovská ulice, a to po přechod k supermarketu Terno.

Objízdné trasy osobní a nákladní dopravy

Ve směru od Pelhřimova povede objízdná trasa z komunikace II/602 na přivaděč I/38 směr Znojmo, ze které lze odbočit na Znojemskou ulici v lokalitě V Ráji. Ze Znojemské se poté lze dostat centrem města na Hradební a poté Žižkovu ulici.

Objízdné trasy MHD

Linky Městské hromadné dopravy ovlivní až druhá etapa uzavírky. Do té doby budou mít přístupnou cestu za benzínovou stanicí Tank ONO, která se stane 11. listopadu, pro vozidla Dopravního podniku města Jihlavy obousměrnou.

Při druhé etapě, která 13. listopadu uzavře část Rantířovské ulice až do 17. listopadu, se omezení dotkne linky 3, a to od 7.00 ráno, kdy projede její poslední spoj. Linka bude při uzavírce vedena ze zastávky Horní Kosov po objízdné trase ulicí S. K. Neumanna, Jiráskova, Hamerníkova a U Cvičiště na ulici Žižkovu, kde bude dále pokračovat po své trase. To stejné bude platit i v opačném směru.

„Zastávky Lipová, Horní Kosov, Rantířovská, Za Prachárnou a P+R Žižkova nebudou v obou směrech obsluhovány. Omlouváme se touto cestou cestující veřejnost za problémy způsobené uzavírkami komunikací,“ uvedl ředitel dopravního podniku Radim Rovner.

Objízdné trasy VLD

Veřejná linková doprava bude mít dvě objízdné trasy rozdělené podle směrů příjezdu do Jihlavy. Ve směru z Pelhřimova a Třeště zatočí autobus ze silnice II/602 na přivaděč I/38 směrem k Jiráskově ulici. Při příjezdu do Jihlavy autobus obslouží zastávku Jihlava, poliklinika na ulici Vrchlického, ve směru z Jihlavy však k nemocnici zajíždět již nebude.

Druhá objízdná trasa je vedena při směru z Rantířova ulicí Náhorní, Za Poštou, S. K. Neumanna a dál na ulici Jiráskovu. Obslouženy budou tedy v obou směrech zastávky Jihlava, Horní Kosov a Jihlava, Jiráskova. Zastávka Jihlava, poliklinika bude obsluhována stejně, jako je zmíněno výše, tedy pouze při výstupu, když autobus vjíždí do města a dále pokračuje na autobusové nádraží.

Přístup k Ternu a Tank ONO

Supermarket Terno bude po celou dobu stavby z Rantířovské ulice přístupný, avšak přestavba interiéru prodejny jej na kritický týden uzavře. Benzínová stanice Tank ONO bude mít omezený přístup při obou etapách. První etapa uzavírá příjezd ze Žižkovy ulice a druhá etapa omezuje odbočku k čerpací stanici z Rantířovské ulice. Pro benzín či naftu se tedy řidič dostanou od 11. do 12. listopadu pouze z Rantířovské, od 13. do 17. listopadu zase jen ze Žižkovy ulice.

Odkazy na objízdné trasy zájemci najdou na
https://www.jihlava.cz/od-11…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Přibyslavi dosud létá babočka admirál, zřejmě zde přezimuje
Ve dvoře rodiny Kasalovy na přibyslavském náměstí ještě 4. listopadu kroužilo pestrobarevné hejno motýlů. Z malého vinohradu tam sálo sladký nektar. Stejný motýl byl tentýž den k vidění na přibyslavském hřbitově. Kupodivu je to jeden z největších denních motýlů Česka - babočka admirál (Vanessa atalanta Linné, 1758).
Že jde skutečně o tento druh, potvrzuje nejstarší, od roku 1853 vycházející přírodovědecký časopis Akademie věd České republiky, dvouměsíčník Živa. Její redaktor Andrej Funk do Přibyslavi napsal: “I touto dobou se babočka admirál za teplého počasí může objevovat”.

Odborná literatura uvádí, že “admirálské” babočky jsou v našich podmínkách k zastižení ještě v říjnu, ale nejpozději v tomto měsíci odlétají na jih. Babočky jsou velmi citlivé na chlad a v oblastech severně od Alp přezimují zřídkakdy, většinou odlétají již v září.

“Na severu Evropy imága nejsou schopna přezimovat. U nás výjimečně přezimují ve sklepích,” čteme v odborné publikaci, která ještě dodává, že dospělci, kteří se v létě živí na kopřivách a pcháčích, v podzimu sají spadané a hnijící ovoce.

V Evropě se babočka admirál, v polštině rusalka(!), vyskytuje do maximální zeměpisné šířky 62 stupňů; Přibyslav leží jen o 12 stupňů níže.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Nové Město na Moravě chce vybudovat domov pro nesoběstačné seniory
Nové Město na Moravě dlouhodobě usiluje o to, aby na jeho území vznikl domov pro seniory, kteří již nejsou soběstační a potřebují stálou péči. Ve spolupráci s Diakonií Českobratrské církve evangelické v Myslibořicích, která podobná zařízení provozuje, vypracovalo společný projekt na stavbu takovéhoto zařízení. To by mělo stát za současným domem s pečovatelskou službou.
Diakonie, která by projekt realizovala, se pokouší na nové zařízení získat dotaci. Město poskytlo pozemky a pro celý projekt je již zajištěné i územní rozhodnutí. Zastupitelstvo Nového Města na minulém zasedání schválilo prodej příslušných pozemků a chce se na projektu podílet také finančně. Hřiště, která na místě budoucího domova se zvláštním režimem stojí, budou přemístěna na jiné vhodné místo, blíže k potoku Bobrůvka. Kapacita by měla být třicet lůžek s nepřetržitým provozem a specializovanou péčí. Bude se jednat zejména o lidi s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí.

„Služba klade důraz na bezpečí klientů. Po celý den budou mít k dispozici odborný personál, který jim pomůže se vším, co budou potřebovat. Hodně se u nás také pracuje se smysly, trénujeme paměť, pracujeme se vzpomínkami a tak podobně, návštěvy příbuzných a přátel jsou samozřejmě neomezené,“ říká ředitelka střediska Myslibořice Michaela Grmelová.

Senioři v Novém Městě mají nyní k dispozici Dům s pečovatelskou službou a Komunitní dům pro seniory na Žďárské ulici. Ten je určen seniorům, kteří jsou soběstační. Domov se zvláštním režimem by tak v podstatě doplnil škálu služeb, které město starým lidem poskytuje.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V muzeu ve Velkém Meziříčí zahájí v pátek výstavu Půjdem spolu do Betléma
Vernisáž zahájí v pátek 8. listopadu v 16 hodin výstavu betlémů Půjdem spolu do Betléma ve výstavním sále muzea ve Velkém Meziříčí.
Vyřezávané a papírové jesličky, ale také třeba betlém, nad nímž drží hlídku jednotka rychlého nasazení včetně bojového vrtulníku. Nejen na to se mohou těšit návštěvníci velkomeziříčského muzea v listopadu a v prosinci. V prostorách výstavního sálu bude připravena výstava vánočních betlémů.

Kromě tradičních zhotovení zahrnujících třeba skříňkové betlémy či již zmíněné papírové bude představena také moderní tvorba Josefa Macholána ze Sudic na Třebíčsku.
Převážnou část exponátů bude mít muzeum zapůjčenou z Muzea Vysočiny Třebíč, chybět ovšem nebudou ani sbírkové předměty z depozitáře meziříčského muzea.

Výstava pak bude v provozu až do 8. ledna 2020. Otevřeno bude od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, o víkendech pak od 13 do 17 hodin. Změny provozní doby, především během vánočních svátků, budou zveřejněny na webových stránkách muzea www.muzeumvm.cz.
Dospělí zaplatí 40 korun, děti pak polovinu.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Firma nezalesněním ohrozila životní prostředí v lesích na Vysočině; dostala pokutu 241 tisíc korun
Právnická osoba Supreme Store, s.r.o., sídlící v Praze, ohrozila životní prostředí v lesích na Vysočině. Vytvořila podmínky pro působení škodlivých biotických a abiotických činitelů neobnovením lesních porostů na lesních pozemcích v okrese Žďár nad Sázavou. Za to jí inspektoři z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 241 tisíc korun. Ta nabyla 23. 10. 2019 právní moci.
Konkrétně se jednalo o pozemky lesního porostu na lesních pozemcích v katastrálních územích Hrdá Ves o výměře 1,00 ha, Věžná na Moravě o výměře 0,13 ha a na několika pozemcích k. ú. Zlatkov o výměře 1,28 ha.

„Upozornili jsme současného vlastníka, že už v roce 2018 uplynula zákonná lhůta pro zalesnění a je tedy jeho povinností pozemky bezodkladně zalesnit. Aby mohl tuto povinnost splnit, oznámili jsme kontrolu až po uplynutí jarní vegetační sezóny, během které tak mohlo být učiněno. V červnu 2019 jsme provedli kontrolu a zjistili, že ani jeden lesní pozemek zalesněn nebyl. Pozemky byly silně zabuřenělé třtinou, maliníkem, konopicí a kopřivou,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Popsaný stav v uvedených lesních porostech a na lesních pozemcích je v rozporu se zákonem o lesích, který ukládá vlastníku lesa povinnost holinu zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. V odůvodněných případech může orgán státní správy lesů při schvalování plánu nebo při zpracování osnovy nebo na žádost vlastníka lesa povolit lhůtu delší. O povolení delší lhůty pro zalesnění a zajištění porostů současný vlastník (Supreme Store, s.r.o.) sice požádal, ale orgán státní správy lesů Městského úřadu Bystřice nad Pernštejnem mu nevyhověl z důvodu již marně uplynulé lhůty pro zalesnění.

Uvedené lesní pozemky vytěžila společnost Land Value, s.r.o., poté je (i v jiných katastrech) prodala společnosti PROJEKT MISSION s.r.o. a následně byly převedeny na současného vlastníka, Supreme Store, s.r.o. „Způsob spáchání přestupku hodnotíme jako zanedbání, ale i účelové jednání. Obviněný i přes upozornění na povinnost zalesnit, nezalesnil ani jednu holinu, čímž ušetřil nemalé finanční prostředky,“ uvedl Panský.
Radka NASTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz