Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 6.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Žena a muž usedli za volant bez řidičského průkazu, navíc měli testy pozitivní na amfetamin
Policisté odhalili v úterý 5. listopadu po jedné hodině odpoledne v Jihlavě jednadvacetiletou řidičku z Havlíčkobrodska, která usedla za volant pod vlivem drog. Žena jela autem Ford Fiesta po ulici Fritzova ve směru od ulice Havlíčkova. Při kontrole nepředložila řidičský průkaz, dechová zkouška u ní byla negativní, ovšem test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidičky pozitivní na amfetamin.
"Policisté ženě zakázali pokračovat v další jízdě a podrobila se lékařskému vyšetření. Řidička je podezřelá ze spáchání dvou přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří, uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.

V Jihlavě řidič bez řidičského průkazu vjel do zákazu vjezdu a navíc měl pozitivní amfetamin
Dalším řidičem, který porušuje dopravní předpisy, je dvaatřicetiletý muž z Jihlavska. Včera před třetí hodinou odpoledne s vozidlem Seat Ibiza v Jihlavě na ulici Jiráskova vjel do prostoru, kam je to dopravním značením zakázáno. "Automobil zastavili strážníci a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz. Na místo byli přivoláni policisté, kteří zjistili, že řidičský průkaz muž v současné době nevlastní. Dále provedli u řidiče test na zjištění přítomnosti návykových látek s pozitivním výsledkem na amfetamin", informovala dále mluvčí J. Kroutilová.
V další jízdě muž již nesměl pokračovat. Řidič je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků, které policisté šetří.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Vodním domě si lidé připomenou výročí 800 let zatopené obce Zahrádky
U příležitosti osmisetletého výročí od první zmínky dnes zatopené obce Zahrádka u Ledče nad Sázavou se bude ve vodním domě v Hulicích konat výstava Vzpomínka na Zahrádku. Zahájena bude vernisáží v sobotu 9. listopadu ve 14 hodin, kde bude představena zatopená obec, setkání s rodáky a pamětníky a hudební vystoupení žáků ZUŠ ze Zruče nad Sázavou.
Zaniklá obec Zahrádka je neodmyslitelně spojena s vodní nádrží Švihov-Želivka. Dnes po ní na břehu přehrady zůstal jen opuštěný, přesto však významný kostel svatého Víta.
„K přehradě se stále vrací lidé, kteří zde žili. Jim a všem, kdo se zajímají o historii, chceme nabídnout krátké podzimní zastavení a zamyšlení nad zaplacenou cenou za tento zdroj pitné vody – vodní nádrž Švihov,“ uvedla Veronika Dušková, lektorka návštěvnického střediska.

Lidé se tak společně ohlédnou do doby minulé, před zatopením údolí řeky Želivky, kam je vrátí dobové fotografie i historická fakta.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Povídání o Keni v jihlavské zoo a také, jak se jmenuje malý tapír
Hana Hindráková je cestovatelka, spisovatelka a bývalá dobrovolnice, která si Afriku a zejména Keňu si zamilovala natolik, že se tam stále vrací. Přijďte si poslechnout ve čtvrtek 7. listopadu do centra PodpoVRCH v areálu jihlavské zoologické zahrady poslechnout, co ji přivedlo do Afriky a jak se od dobrovolnictví dostala k psaní románů z afrického prostředí. Začátek povídání je v 17 hodin.
Její poutavé vyprávění bude doplněné fotografiemi a videem. Součástí besedy je i prodej originálních afrických šperků, které vyráběly ženy z nairobských chudinských čtvrtí.
Po skončení přednášky můžete využít možnost procházky k výběhu hyen žíhaných s průvodcem.
Vstupné na akci je 40,- Kč. Vstup do zoo není k účasti na akci nutný, stejně jako rezervace předem.

Jihlavská primátorka převzala patronát nad tapírem
V sobotu 2. listopadu převzala primátorka Statutárního města Jihlava Karolína Koubová patronát nad malým tapírem, který se v Zoo Jihlava narodil 4. září.
Malý samec tapíra jihoamerického ( Tapirus terrestris ) dostal jméno Carlos. To mu vybrali dlouholetí sponzoři tapírů i dalších zvířat v jihlavské zoo JUDr. Josef Novotný a JUDr. Eva Pelikánová.
Tapír při této příležitosti dostal i speciální dort z vařené rýže, ovoce a zeleniny, na kterém si pochutnal i se svojí maminkou a babičkou.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Zloděj u Hodic z traktoru odčerpal naftu a sebral různé nářadí, způsobil škodu patnáct tisíc korun
Neznámý pachatel se v době od začátku listopadu do úterního rána v lese v místech zvaných Na hladově u Hodic na Jihlavsku vloupal do traktoru, z kterého odčerpal pohonné hmoty a sebral různé nářadí a další věci.
"Pachatel způsobil krádeží celkovou škodu přes patnáct tisíc korun, další škoda vznikla majiteli poškozením traktoru. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádeže spáchané vloupáním. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají", uvedla tisková policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V pelhřimovské nemocnici si mohou lidé v rámci Dne pro zdraví nechat provést nejrůznější vyšetření
Podzimní preventivní akce Den pro zdraví - prevence diabetu v pelhřimovské nemocnici i letos nabídne ve čtvrtek 7. listopadu od 10 od 15.30 hodin zájemcům široké spektrum vyšetření a poradenství v problematice jako je onemocnění srdce a cév, odvykání kouření, správné stravování či prevence před infekčními chorobami.
"Chybět nebude ukázka první pomoci, rady z oblasti zdravého stravování či jak pečovat v nemoci o své blízké v domácím prostředí. Zpestřením jistě bude ochutnávka a seznámení se s využitím čekankového sirupu", informovala tisková mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.
Odborníky a zdravotníky zájemci najdou v atriu hlavní lůžkové budovy.

Prevence civilizačních onemocnění - prevence diabetu, onemocnění srdce a cév, měření glykémie, TK 
Edukace v oblasti diabetu - pomůcky pro diabetiky 
Poradenství zdravého životního stylu - aktivní stárnutí 
Máme zdravé ledviny - vyšetření moči, pitný režim (moč s sebou) 
Nutriční poradenství - váha, BMI, edukace prevence obezity, využití a ochutnávka nutričních nápojů 
Prevence infekčních nemocí - ochranné pomůcky, prevence, hygiena rukou 
První pomoc - praktická ukázka kardiopulmonální resuscitace Jak přestat kouřit a prevence kouření - měření CO ve výdechu 
Pečuj doma (Dosanka) - informace pro laické pečovatele 
Čekankový sirup - preventivní ochutnávka, využití, produkty k prodeji 
Cecilka - preventivní program pro děti, dětský koutek

"Na danou akcí každoročně zavítá kolem dvou stovek zájemců", doplnila mluvčí.

Akce je součástí programu Nemocnice podporující zdraví. Podobná akce se koná též na jaře.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vzpomínkové setkání u pomníku Alexandra Dubčeka u dálnice D1 u Humpolce
Pietní setkání u pomníku Alexandra Dubčeka u dálnice D1 u Humpolce, kde 1. září 1992 asi v devět hodin ráno na 88,9 km havarovalo auto s A. Dubčekem, se bude konat ve čtvrtek 7. listopadu ve 13 hodin. Na následky zranění politik zemřel právě 7. listopadu 1992.
Vzpomínkového setkání se zúčastní vedení humpolecké radnice a také slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss. Společně uctí památku osobnosti pražského jara, navíc v roce, kdy si připomínáme 30 let od sametové revoluce.

Při cestě na zasedání FS dne 1. září 1992 kolem 9. hodiny utrpěl Dubček vážná zranění při dopravní nehodě na 88,9. km dálnice D1 u Humpolce, když jeho služební automobil BMW E34 535i ve vysoké rychlosti (114–131 km/h) za hustého deště vlivem aquaplaningu dostal smyk a vyletěl z dálnice. Dubček, který seděl nepřipoután na zadním sedadle, vypadl z vozu. Po nehodě byl v bezvědomí hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce, kde na následky zranění 7. listopadu zemřel. Pochován je na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.
Jeho služební řidič Ján Rezník, který jej vezl na zasedání Federálního shromáždění z Bratislavy do Prahy, byl později odsouzen na 1 rok nepodmíněně. Za mříže ale díky amnestii na Slovensku nemusel.

Alexander Dubček (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) byl československý politik slovenské národnosti, hlavní osobnost pražského jara 1968.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Od pondělí 11. do neděle 17. listopadu bude uzavřena křižovatka Žižkovy a Rantířovské ulice v Jihlavě
Omezení Vrchlického ulice doplní na sedm dní uzavírka křižovatky ulic Rantířovská a Žižkova. Od 11. do 17. listopadu proběhne v rámci poslední fáze úprav v okolí Ústředního hřbitova výstavba nové světelné křižovatky. Uzavírka ovlivní linky Městské hromadné dopravy od 13. listopadu, linky Veřejné linkové dopravy využijí objízdných tras již od 11. listopadu.
„Objízdné trasy pro osobní i nákladní dopravu jsou vedeny přes přivaděč na Znojemskou ulici, aby vozidla neblokovala Jiráskovu ulici, která je oficiální objízdnou trasou v rámci úprav Vrchlického ulice. Jedná se o úplně poslední stavební akci u Ústředního hřbitova, prosím tedy řidiče o trpělivost. Až se to dokončí, tak bude celé okolí křižovatky nové, hotové a plynule průjezdné,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Stavba na křižovatce Rantířovské a Žižkovy ulice bude rozdělena do dvou etap, v rámci první etapy se upraví povrch na Žižkově ulici, a to v úseku začínajícím za odbočkou k benzínové stanici Tank ONO až po autocentrum Auto Vysočina. Tato etapa potrvá od 11. do 12. listopadu. Při druhé etapě se od 13. do 17. listopadu uzavře Rantířovská ulice, a to po přechod k supermarketu Terno.

Objízdné trasy osobní a nákladní dopravy

Ve směru od Pelhřimova povede objízdná trasa z komunikace II/602 na přivaděč I/38 směr Znojmo, ze které lze odbočit na Znojemskou ulici v lokalitě V Ráji. Ze Znojemské se poté lze dostat centrem města na Hradební a poté Žižkovu ulici.

Objízdné trasy MHD

Linky Městské hromadné dopravy ovlivní až druhá etapa uzavírky. Do té doby budou mít přístupnou cestu za benzínovou stanicí Tank ONO, která se stane 11. listopadu, pro vozidla Dopravního podniku města Jihlavy obousměrnou.

Při druhé etapě, která 13. listopadu uzavře část Rantířovské ulice až do 17. listopadu, se omezení dotkne linky 3, a to od 7.00 ráno, kdy projede její poslední spoj. Linka bude při uzavírce vedena ze zastávky Horní Kosov po objízdné trase ulicí S. K. Neumanna, Jiráskova, Hamerníkova a U Cvičiště na ulici Žižkovu, kde bude dále pokračovat po své trase. To stejné bude platit i v opačném směru.

„Zastávky Lipová, Horní Kosov, Rantířovská, Za Prachárnou a P+R Žižkova nebudou v obou směrech obsluhovány. Omlouváme se touto cestou cestující veřejnost za problémy způsobené uzavírkami komunikací,“ uvedl ředitel dopravního podniku Radim Rovner.

Objízdné trasy VLD

Veřejná linková doprava bude mít dvě objízdné trasy rozdělené podle směrů příjezdu do Jihlavy. Ve směru z Pelhřimova a Třeště zatočí autobus ze silnice II/602 na přivaděč I/38 směrem k Jiráskově ulici. Při příjezdu do Jihlavy autobus obslouží zastávku Jihlava, poliklinika na ulici Vrchlického, ve směru z Jihlavy však k nemocnici zajíždět již nebude.

Druhá objízdná trasa je vedena při směru z Rantířova ulicí Náhorní, Za Poštou, S. K. Neumanna a dál na ulici Jiráskovu. Obslouženy budou tedy v obou směrech zastávky Jihlava, Horní Kosov a Jihlava, Jiráskova. Zastávka Jihlava, poliklinika bude obsluhována stejně, jako je zmíněno výše, tedy pouze při výstupu, když autobus vjíždí do města a dále pokračuje na autobusové nádraží.

Přístup k Ternu a Tank ONO

Supermarket Terno bude po celou dobu stavby z Rantířovské ulice přístupný, avšak přestavba interiéru prodejny jej na kritický týden uzavře. Benzínová stanice Tank ONO bude mít omezený přístup při obou etapách. První etapa uzavírá příjezd ze Žižkovy ulice a druhá etapa omezuje odbočku k čerpací stanici z Rantířovské ulice. Pro benzín či naftu se tedy řidič dostanou od 11. do 12. listopadu pouze z Rantířovské, od 13. do 17. listopadu zase jen ze Žižkovy ulice.

Odkazy na objízdné trasy zájemci najdou na
https://www.jihlava.cz/od-11…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Přibyslavi dosud létá babočka admirál, zřejmě zde přezimuje
Ve dvoře rodiny Kasalovy na přibyslavském náměstí ještě 4. listopadu kroužilo pestrobarevné hejno motýlů. Z malého vinohradu tam sálo sladký nektar. Stejný motýl byl tentýž den k vidění na přibyslavském hřbitově. Kupodivu je to jeden z největších denních motýlů Česka - babočka admirál (Vanessa atalanta Linné, 1758).
Že jde skutečně o tento druh, potvrzuje nejstarší, od roku 1853 vycházející přírodovědecký časopis Akademie věd České republiky, dvouměsíčník Živa. Její redaktor Andrej Funk do Přibyslavi napsal: “I touto dobou se babočka admirál za teplého počasí může objevovat”.

Odborná literatura uvádí, že “admirálské” babočky jsou v našich podmínkách k zastižení ještě v říjnu, ale nejpozději v tomto měsíci odlétají na jih. Babočky jsou velmi citlivé na chlad a v oblastech severně od Alp přezimují zřídkakdy, většinou odlétají již v září.

“Na severu Evropy imága nejsou schopna přezimovat. U nás výjimečně přezimují ve sklepích,” čteme v odborné publikaci, která ještě dodává, že dospělci, kteří se v létě živí na kopřivách a pcháčích, v podzimu sají spadané a hnijící ovoce.

V Evropě se babočka admirál, v polštině rusalka(!), vyskytuje do maximální zeměpisné šířky 62 stupňů; Přibyslav leží jen o 12 stupňů níže.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Nové Město na Moravě chce vybudovat domov pro nesoběstačné seniory
Nové Město na Moravě dlouhodobě usiluje o to, aby na jeho území vznikl domov pro seniory, kteří již nejsou soběstační a potřebují stálou péči. Ve spolupráci s Diakonií Českobratrské církve evangelické v Myslibořicích, která podobná zařízení provozuje, vypracovalo společný projekt na stavbu takovéhoto zařízení. To by mělo stát za současným domem s pečovatelskou službou.
Diakonie, která by projekt realizovala, se pokouší na nové zařízení získat dotaci. Město poskytlo pozemky a pro celý projekt je již zajištěné i územní rozhodnutí. Zastupitelstvo Nového Města na minulém zasedání schválilo prodej příslušných pozemků a chce se na projektu podílet také finančně. Hřiště, která na místě budoucího domova se zvláštním režimem stojí, budou přemístěna na jiné vhodné místo, blíže k potoku Bobrůvka. Kapacita by měla být třicet lůžek s nepřetržitým provozem a specializovanou péčí. Bude se jednat zejména o lidi s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí.

„Služba klade důraz na bezpečí klientů. Po celý den budou mít k dispozici odborný personál, který jim pomůže se vším, co budou potřebovat. Hodně se u nás také pracuje se smysly, trénujeme paměť, pracujeme se vzpomínkami a tak podobně, návštěvy příbuzných a přátel jsou samozřejmě neomezené,“ říká ředitelka střediska Myslibořice Michaela Grmelová.

Senioři v Novém Městě mají nyní k dispozici Dům s pečovatelskou službou a Komunitní dům pro seniory na Žďárské ulici. Ten je určen seniorům, kteří jsou soběstační. Domov se zvláštním režimem by tak v podstatě doplnil škálu služeb, které město starým lidem poskytuje.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V muzeu ve Velkém Meziříčí zahájí v pátek výstavu Půjdem spolu do Betléma
Vernisáž zahájí v pátek 8. listopadu v 16 hodin výstavu betlémů Půjdem spolu do Betléma ve výstavním sále muzea ve Velkém Meziříčí.
Vyřezávané a papírové jesličky, ale také třeba betlém, nad nímž drží hlídku jednotka rychlého nasazení včetně bojového vrtulníku. Nejen na to se mohou těšit návštěvníci velkomeziříčského muzea v listopadu a v prosinci. V prostorách výstavního sálu bude připravena výstava vánočních betlémů.

Kromě tradičních zhotovení zahrnujících třeba skříňkové betlémy či již zmíněné papírové bude představena také moderní tvorba Josefa Macholána ze Sudic na Třebíčsku.
Převážnou část exponátů bude mít muzeum zapůjčenou z Muzea Vysočiny Třebíč, chybět ovšem nebudou ani sbírkové předměty z depozitáře meziříčského muzea.

Výstava pak bude v provozu až do 8. ledna 2020. Otevřeno bude od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, o víkendech pak od 13 do 17 hodin. Změny provozní doby, především během vánočních svátků, budou zveřejněny na webových stránkách muzea www.muzeumvm.cz.
Dospělí zaplatí 40 korun, děti pak polovinu.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Firma nezalesněním ohrozila životní prostředí v lesích na Vysočině; dostala pokutu 241 tisíc korun
Právnická osoba Supreme Store, s.r.o., sídlící v Praze, ohrozila životní prostředí v lesích na Vysočině. Vytvořila podmínky pro působení škodlivých biotických a abiotických činitelů neobnovením lesních porostů na lesních pozemcích v okrese Žďár nad Sázavou. Za to jí inspektoři z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 241 tisíc korun. Ta nabyla 23. 10. 2019 právní moci.
Konkrétně se jednalo o pozemky lesního porostu na lesních pozemcích v katastrálních územích Hrdá Ves o výměře 1,00 ha, Věžná na Moravě o výměře 0,13 ha a na několika pozemcích k. ú. Zlatkov o výměře 1,28 ha.

„Upozornili jsme současného vlastníka, že už v roce 2018 uplynula zákonná lhůta pro zalesnění a je tedy jeho povinností pozemky bezodkladně zalesnit. Aby mohl tuto povinnost splnit, oznámili jsme kontrolu až po uplynutí jarní vegetační sezóny, během které tak mohlo být učiněno. V červnu 2019 jsme provedli kontrolu a zjistili, že ani jeden lesní pozemek zalesněn nebyl. Pozemky byly silně zabuřenělé třtinou, maliníkem, konopicí a kopřivou,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Popsaný stav v uvedených lesních porostech a na lesních pozemcích je v rozporu se zákonem o lesích, který ukládá vlastníku lesa povinnost holinu zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. V odůvodněných případech může orgán státní správy lesů při schvalování plánu nebo při zpracování osnovy nebo na žádost vlastníka lesa povolit lhůtu delší. O povolení delší lhůty pro zalesnění a zajištění porostů současný vlastník (Supreme Store, s.r.o.) sice požádal, ale orgán státní správy lesů Městského úřadu Bystřice nad Pernštejnem mu nevyhověl z důvodu již marně uplynulé lhůty pro zalesnění.

Uvedené lesní pozemky vytěžila společnost Land Value, s.r.o., poté je (i v jiných katastrech) prodala společnosti PROJEKT MISSION s.r.o. a následně byly převedeny na současného vlastníka, Supreme Store, s.r.o. „Způsob spáchání přestupku hodnotíme jako zanedbání, ale i účelové jednání. Obviněný i přes upozornění na povinnost zalesnit, nezalesnil ani jednu holinu, čímž ušetřil nemalé finanční prostředky,“ uvedl Panský.
Radka NASTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021

• Co s lagunou u viaduktu v Pelhřimově? Město se snaží věc řešit
• Z policejního deníku: opilec obtěžoval před domem, skončil na záchytce; cyklista nadýchal téměř dvě promile; řidič v Pelhřimově nadýchal 3,5 promile
• Kvůli opravám bude uzavřena důležitá spojnice lesoparkem Heulos v Jihlavě
• Kriminalita na Vysočině se snížila o třináct procent; objasněnost v kraji dosáhla v prvním pololetí více než 52 procent
• Na Vysočině probíhá pět oprav na silnicích prvních tříd a čtyř mostů
• Klíště dokážete odstranit sami; lékaře k tomu nepotřebujete
• Na Vysočině u dálnice se potulovali čtyři migranti z Maroka, přijeli na podvozku kamionu

Neděle   18. 7. 2021

• Vernisáže výstav Ester Knapová - Malí Indiáni a Petra Kapš alias OR poiesis - B PETRIFIED, Tidal Love v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; muž neplatí alimenty, dluží 17 tisíc; opilec nadýchl 3,69 promile
• Město Třebíč vyhlašuje další ročník soutěže o nejhezčí květinovou výzdobu
• V zámeckých chodbách v Přibyslavi se prohánějí holubi

Sobota   17. 7. 2021