Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 7.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Václav Klaus za Janem Stráským
I když jsem věděl o vážném zdravotním stavu Honzy Stráského, přesto jsem byl touto večerní zprávou překvapen a velmi mne rozesmutnila. Honza Stráský byl po celá desetiletí jedním z mých nejbližších přátel a kamarádů. Osud nás svedl dohromady do jedné kanceláře, když nás po roce 1968 vyhodili z našich zaměstnání. Prožili jsme spolu mnohé.
Byl blízkým přítelem mé rodiny. Byli jsme spolu na nespočtu turistických akcí a byli jsme spolu řadu let i v politice. Když teď vzpomínáme 30. výročí zahájení našich transformačních procesů – Jan Stráský byl jedním z těch, kteří se na nich po listopadu 1989 významně podíleli. Byl členem české vlády ještě v době federace a byl jedním z mých ministrů po rozdělení Československa. Mrzí mne, že po tzv. Sarajevském atentátu odešel do tehdy se rodící Unie svobody. Ale dlouho tam nevydržel.

Byl to člověk, o kterém jsem opakovaně říkal, že kdybych měl s někým sám putovat na severní pól, vybral bych si jeho.

6. listopadu 2019
Václav KLAUSZpět nahoru na obsah...

Neznámý vandal poškrábal v Chotěboři na zaparkovaném autě lak, škoda je čtyřicet tisíc korun
Neznámý vandal v úterý 5. listopadu mezi sedmou hodinou rádno a půl druhou odpoledne v ulici Havlíčkova v Chotěboři poškodil auto.
"Dosud neznámý pachatel poškrábal pravou stranu zaparkovaného osobního automobilu Peugeot. Majiteli tak způsobil škodu kolem čtyřiceti tisíc korun", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Je to doma! Domácí péče dostane přidáno, ukončuje stávkovou pohotovost
Stávková pohotovost končí. Segment domácí zdravotní péče by měl dostat v příštím roce zhruba o 30 % více peněz. Rada ředitelů, nejvyšší orgán Charity Česká republika, tedy rozhodla o ukončení dosavadní stávkové pohotovosti sester, která trvala více než rok. Domácí péče může pokračovat.
Podle propočtů odborníků z organizací, které přes půl roku o podmínkách financování vyjednávaly se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i samotným premiérem půjde do mezd a platů sestrám o 8 tisíc korun hrubého víc.

Výrazně jim v tom pomohla podpora 70 tisíc občanů, kteří podepsali petici Doma je doma. Závěrečná jednání byla velmi náročná a velmi napjatá. „Takřka do poslední chvíle před vydáním úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví jsme nevěděli, kolik z našich požadavků bude vyslyšeno,“ říká hlavní vyjednávačka za Charitu Ludmila Kučerová. „Nedokázali jsme prosadit vše, ale i tak celkové navýšení činí zhruba 30 % oproti letošnímu roku.“

Podařilo se vyjednat zvýšení superhrubé mzdy sester v domácí zdravotní péči o 10 tisíc korun, sestry tedy obdrží o 8 tisíc hrubého navíc. Bude i lepší bodové ohodnocení výkonů. Podařilo se vyjednat i doplacení nespravedlivých regulací za loňský a letošní rok. Tento krok by měl zajistit záchranu a stabilizaci dlouhodobě podfinancované a přitom velmi efektivní oblasti veřejného zdravotnictví.

Poděkování

„Jako zástupce největšího poskytovatele domácí zdravotní péče v zemi bych chtěl poděkovat zejména partnerům ze segmentu: Asociaci domácí péče, České asociaci sester – sekci domácí péče a odborné společnost Gratia Futurum 913, s nimiž jsme společně prosazovali své požadavky. Rovněž chci poděkovat zdravotním odborům a tzv. Krizovému štábu proti kolapsu ve zdravotnictví za podporu,“ uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Velké díky patří našim sestrám v domácí péči, které to v nelehkých podmínkách vydržely a také všem zaměstnancům, kteří je v protestech podpořili. V zátěžové situaci se potvrdilo, že jsme jednou velkou charitní rodinou. Velké díky za podporu patří i našemu zřizovateli, České biskupské konferenci. Nemůžu zapomenout ani na všechny významné osobnosti, které nám projevovaly účast, a na všechny ty, kteří petici podepsali,“ dodal Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Série obtížných jednání o financování domácí zdravotní péče pro příští rok začala na jaře letošního roku. Poté, co se zdravotní pojišťovny a zástupci 98 % poskytovatelů péče nedohodli na její podobě, zveřejnila Charita petici Doma je doma. Tu podepsalo během tří měsíců 70 086 občanů.

Díky ní se zástupcům domácí zdravotní péče podařilo na začátku října dosáhnout veřejného slyšení před petičním výborem Poslanecké sněmovny. Během následných opakovaných jednání s premiérem za účasti ministra zdravotnictví jsme dosáhli změny úhradové vyhlášky pro příští rok i tzv. mzdových indexů.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavské náměstí ozdobí vánoční strom z Těmic u Kamenice nad Lipou
Po dlouhých úvahách jak sehnat Vánoční strom šetrně s ohledem na kůrovcovou kalamitu se náhle objevilo jasné řešení. V září nabídnul soukromník z Těmic u Kamenice nad Lipou městu krásný strom s povolením ke kácení. Po prvním pohledu na strom město na nabídku kývlo. Převoz stromu proběhne v týdnu od 18. do 22. listopadu a město vyjde na necelých 100 tisíc.
„Strom vybírá odbor životního prostředí jihlavského magistrátu a většinou se vybere takový, který má povolení ke kácení a splňuje minimální estetické požadavky – je pevný, rovnoměrný a velký na to, aby se dal dobře odříznout a dopravit,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Přesun stromu vyjde na 98 tisíc, přičemž doprava a její zajištění tvoří více jak polovinu nákladů. Vánoční strom z Těmic u Kamenice bude zdobit Masarykovo náměstí při adventní akci Jihlava k Vánocům. Bude ozdoben novým osvětlení, které má být ve tvaru vloček. Celková cena za nové osvětlení stromu, doplněné o nová světla na jarmareční stánky vyjde na 200 tisíc korun.

Více k jihlavskému adventu a Vánocům na:
https://www.jihlava.cz/jihla…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pracovníci záchranné stanice v Pavlově vypustili do přírody mladého výra velkého
V pondělí se zpět na svobodu dostal výr velký, kterého do rukou pracovníků záchranné stanice pro hendikepované živočichy v Pavlově u Ledče nad Sázavou přivedla, v tomto případě zbytečná, snaha o „pomoc“. Málo se ví, že výři hnízdí na zemi.
Mládě v prachovém šatě sedí někde pod vývratem, skalní římsou nebo padlým kmenem a u neznalého kolemjdoucího tak může budit dojem, že je opuštěné, vypadlé z hnízda a potřebuje zachránit. Omyl - většinou jen tiše čeká na rodiče.

Podobných případů bylo letos několik, jen tento jediný však měl opravdovou smůlu. Zatímco od ostatních nálezců bylo možné zjistit, kde příslušné výřátko našli a mrně se tak podařilo rychle vrátit zpět, nálezce tohoto nešťastníka neváhal, mládě sebral a svěřil ho do péče skautům v nedalekém táboře.
Ti se zachovali v rámci možností správně - zavolali k nám. Výří drobek tak skončil na několik měsíců v naší adoptivní náruči. Výří dětství i pubertu tak místo s rodiči strávil s námi, ale vše úspěšně zvládl a 21. 10. se vydal na svou životní cestu již bez pomoci člověka. A my mu přejeme mnoho štěstí.
- zsp -Zpět nahoru na obsah...

Soubor Musica animata vystoupí u příležitosti svátku svatého Martina v kostele svatého Martina v Třebíči
V rámci oslav svátku svatého Martina vystoupí soubor Musica animata s koncertem duchovní hudby v neděli 10. listopadu od 16 hodin v kostele svatého Martina v Třebíči.
Zazní ty nejlepší duchovní skladby všech období. Sbory acapella i s doprovodem orchestru. Gottfried August Homilius, Johann Christian Bach, Claudio Monteverdi, William Byrd, Maurice Duruflé, Ola Gjeilo. Ve druhé části koncertu budou provedeny kantáty Ich lasse dich nicht J. S. bacha a Dixit Dominus G. F. Handela.

MUSICA ANIMATA - hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci.
To je krédo třebíčského mnohogeneračního hudebního souboru, zabývajícího se ponejvíce interpretací duchovní hudby období baroka a nově i soudobou multižánrovou tvorbou. Musica animata je hudební soubor z Třebíče a širokého okolí, který v různých transformacích působí na Třebíčsku již přes třicet let. Zabývá se výhradně duchovní hudbou, převážně klasického charakteru. Sborový repertoár zahrnuje díla z per autorů, jako jsou J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, W. A. Mozart, F. X. Brixi, J. J. Ryba, J. I. Tůma, J. Pavlica a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Městských sadech v Pelhřimově pokácí až sto smrků, cyklostezka bude uzavřena
Cyklostezka v městských sadech v Pelhřimově bude ve dnech 11. - 19. listopadu kvůli kácení stromů napadených kůrovcem zcela uzavřena. Důvodem je bezpečnost nejen cyklistů.
V Městských sadech v Pelhřimově mezi horní a dolní cyklostezkou bude v inkriminovaných dnech pokáceno osmdesát až sto smrků. "Příčinou kácení je, že stromy jsou napadené kůrovcem a část z nich je zcela suchá. Kácení, likvidaci a odvoz stromů zajistí ve spolupráci s technickými službami Městská správa lesů Pelhřimov", uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Doplnila, že práce budou trvat šest až sedm dní z důvodu minimalizace poškození a zachování podrostu z listnatých stromů v sadech.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontroly na mysliveckých honech. Dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. Loni policisté z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina provedli kontroly na 67 honech, na kterých zkontrolovali 1441 osob a 1394 zbraní. Všechny kontroly se obešly bez zjištěných přestupků.
Alkohol v krvi u účastníka honu policisté zjistili naposledy před dvěma lety – v prosinci 2017 – na Havlíčkobrodsku. Dechová zkouška u čtyřicetiletého muže vykázala pozitivní výsledek – 0,3 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi zbraň a uložili pokutu.

V průběhu letošních podzimních kontrol jsme zatím (do 3. listopadu 2019) v našem kraji provedli kontrolu na 25 honech, kde jsme zkontrolovali celkem 431 osob a 405 zbraní. Při kontrolách se policisté zaměřují na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů, průkazů zbraní. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

„Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ uvedl k průběhu kontrol plk. Mgr. Bc. Petr Gruber, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V případě, že by policisté v rámci kontroly u myslivce při konání honu zjistili požití alkoholu, nesměl by dále pokračovat a na místě bychom zadrželi jeho zbraň. Podle množství zjištěného alkoholu by za přestupek uložili pokutu v příkazním řízení nebo zjištěné protiprávní jednání oznámili k projednání správnímu orgánu.

Pokud policisté při honu zjistí u některé osoby porušení zákona, mohou na místě uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu, neboť přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě naměřené hodnoty nad jedno promile se jedná o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Týden vědy a techniky v jihlavském muzeu nabídne mimo jiné hledání ztracené tmy
V rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky ve dnech 11. - 15. listopadu si muzeum v Jihlavě pro své návštěvníky připravilo opět bohatý program v podobě přednášek, projekcí, workshopů, vědecké kavárny a dalších akcí napříč různými vědeckými obory.
"Hlavním tématem budou globální hrozby a také 30. výročí sametové revoluce. V našem muzeu na toto období opět chystáme řadu programů pro školy a sérii vědeckých kaváren pro širokou veřejnost", uvedla za pořadatele Klára Bezděčková.

Na pondělí je připraveno pro žáky a studenty škol povídání o proměnách jihlavských ulic a pro návštěvníky vědecké kavárny přednáška o možných hrozbách pro naše kulturní dědictví. Úterní program pro školy i vědecká kavárna, která bude zároveň i listopadovým Science Café, bude věnován lesům Českomoravské vysočiny a jejich směřování, neboť toto téma je v současnosti velmi ožehavé.
Ve středu se žáci škol dozvědí něco o životě a smrti naší planety a v rámci vědecké kavárny bude řeč o bojištích první světové války.
Ve čtvrtek bude pro školy připravena projekce dokumentárních filmů a ve vědecké kavárně proběhne přednáška o našich vědcích v exilu.
Festivalové hemžení v jihlavském muzeu uzavře páteční dopolední science show a podvečerní astronomické promítání, jak to vypadá na místech, kde je obloha ještě tmavá.
Na dopolední programy je třeba se objednat, do vědeckých kaváren lze přijít bez objednání, ale je také možné zamluvit si stůl. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách muzeum.ji.cz a www.tydenvedy.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku ukradl neznámý zloděj rozmetadlo, škoda je půl milionu korun
Havlíčkobrodští kriminalisté pátrají po pachateli, který z areálu v obci Vepříkov odcizil zemědělský stroj v hodnotě přes půl milionu korun. K činu došlo v době od odpoledních hodin čtvrtka 31. října do ranních hodin následujícího dne.
"Pachatel násilím vnikl do areálu, odkud odcizil rozmetadlo průmyslových hnojiv RAUCH AXIS H 30,2 EMC PROTECT. Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za který lze uložit až osmiletý trest odnětí svobody", informovala policejní tisková mluvčí Stanislava Miláčková.
Případ policisté nadále prověřují a po pachateli a odcizeném stroji nadále pátrají.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj sebral ženě v nákupním centru v Jihlavě peněženku, škoda je deset tisíc korun
Policisté prověřují případ okradení ženy, ke kterému došlo ve středu 6. listopadu před jednou hodinou odpoledne v obchodním centru v ulici Hradební v Jihlavě. Žena nakupovala v prodejně a kabelku měla zavěšenou na kočárku. Ve chvíli, kdy se od něho na chvíli vzdálila, využil zloděj příležitosti a sebral jí z kabelky peněženku.
"Žena v ní měla uložené peníze, doklady, platební karty a další věci. Vznikla jí škoda téměř deset tisíc korun. Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli policisté pátrají", uvedla policejní tisková mluvčí Jana Kroutilová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Novoměstská rehabilitace připravuje pro své klienty podologickou poradnu
Fyzioterapeuti a lékaři novoměstské rehabilitace v listopadu absolvovali dvoudenní odborný kurz, na kterém rozšířili své praktické, ale také teoretické znalosti v oblasti diagnostiky a terapie funkce nohy z pohledu vývojové kineziologie. Kurzu se účastnilo 16 fyzioterapeutů a dva lékaři.
„Seminář nám nabídl ucelený pohled na diagnostiku a terapii nohy z pohledu fyzioterapeuta (nohou je zde myšleno „chodidlo“, nikoliv celá dolní končetina až ke kyčli). Prakticky jsme vyzkoušeli propojení specifických terapeutických technik s již používanými metodami. Seznámili jsme se s nejnovějšími trendy v této oblasti. Naučili jsme se vyrábět aktivní ortopedické vložky na míru a v blízké budoucnosti bychom rádi nabídli klientům našeho rehabilitačního oddělení právě tyto služby. Podologické vyšetření a poradenství. Naše oddělení již nyní disponuje velmi dobrým technickým vybavením, jako je přístroj na diagnostiku a terapii stoje a chůze s biologickou zpětnou vazbou Zebris Rehawalk, máme však v plánu pořídit další vybavení, například podoskop, který je jednoduchým, ale nezbytným pomocníkem k podologickému vyšetření,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeut novoměstské nemocnice Štěpán Jáchym.

„Podologie je obor, který se zabývá příčinami, diagnostikou a terapií poruch nohou. Postavení nohy a klenby ovlivňují držení těla a pohybové stereotypy. Pokud je špatné postavení nohy, může docházet k narušení pohybového aparátu. Pak mohou bolet svaly a klouby celého těla. My při podologickém vyšetření velmi zjednodušeně řečeno zjistíme, jaké je postavení a funkčnost vaší nohy. Na základně těchto informací navrhneme například výrobu individuálních stélek do obuvi, rozebereme nesprávné pohybové stereotypy a navrhneme pak korekční rehabilitační cviky,“ vysvětluje Štěpán Jáchym.

Listopadový seminář byl rozdělen na teoretickou a praktickou část. „Velmi přínosné bylo, že teoretická část se prolínala s praktickým nácvikem. Vyzkoušeli jsme například metody kineziotapingu u jednotlivých diagnóz. Namátkou plochonoží příčné či podélné, hallux valgus, bolesti achillovy šlachy,“ popisuje průběh dvoudenního semináře Štěpán Jáchym.

V teoretické části společně s lektorkou Lucií Kinclovou novoměstští zdravotníci zopakovali anatomii, kineziologii nohy, biomechaniku nožní klenby a chůzový cyklus, nejčastější ortopedické vady nohou, dysfunkce nohy, vztah chodidla a ostatních částí pohybového aparátu. Protože základním kamenem úspěšné léčby ortopedických a funkčních vad nohou je správná bota kliena, dostalo se i na toto téma v čele s dnes tolik diskutovanou barefoot obuví.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   7. 7. 2020

• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020

• Puma americká v zoologické zahradě v Táboře je ztělesněním stoického klidu
• Národopisná výstava v havlíčkobrodském muzeu Bejvávalo, bejvávalo dobře potrvá až do konce prázdnin
• Ji.hlava představila letošní plakát: dominuje mu motiv světla
• Muzeum rekordů v Pelhřimově vítá prázdniny výstřelem z nejmenšího funkčního děla!
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozorní na roztroušenou sklerózu
• Muž platil cizí kartou, je podezřelý ze spáchání tresstného činu
• Smrky ve Světlé nad Sázavou napadla zřejmě mšice smrková

Úterý   23. 6. 2020

• Spory se SVAK spějí ke konci, jihlavští zastupitelé schválili dohodu
• Odběrové místo se stěhuje, parkoviště u nemocnice v Jihlavě je volné
• Konzumace psího masa je prasárna hodná jen barbarů!
• U Račic na Třebíčsku se střetl osobní vůz s nákladním, zasahoval vrtulník
• Novoměstská nemocnice ukončuje v sobotu 27.června provoz třídícího stanu; do nemocnice zase bude zajíždět autobus

Pondělí   22. 6. 2020