Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 9.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Přibyslavi byly předány tituly Zasloužilý hasič
Osmačtyřicet dobrovolných hasičů přijelo koncem prvního listopadového týdne do Přibyslavi, aby v obřadní síni zámku Zachariáše z Hradce převzali nejvyšší spolkové vyznamenání.
Titul Zasloužilý hasič se uděluje dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, každý rok jej převezme necelá stovka členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jehož řady spolčují téměř 370 000 lidí.

Mezi oceněnými byl i devadesátiletý senior a hasič, který přišel o zrak a jiný o nohu. Titul si odvezl také hasič, který v roce 2002 zachraňoval životy občanů obce Troubky, zatímco z břehů rozlitý soutok Moravy a Bečvy “spláchl” i jeho dům.

Všechny do Přibyslavi doprovodili členové domovských sborů, starostové příslušných okresních sdružení hasičů, manželky a potomci.

Vyznamenaní minutou ticha uctili památku nositele shodného titulu - PhDr. Josefa Juráně. Tento dobrovolný hasič byl nejdéle sloužícím členem výboru Matice svatohostýnské a po roce 1989 se zasloužil o obnovu svatofloriánských poutí na nejvýše položené mariánské poutní místo na Moravě - k bazilice minor Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně.

Josef Juráň zemřel ve věku 80 let a shodou okolností v den předávání titulů v Přibyslavi byl pohřben v rodné valašské obci Ratiboř.

Vyznamenaným a jejich rodinám zazpívala přibyslavská mezzosopranistka Michaela Štefáčková.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Násilník ze Žďáru nad Sázavou je odpovědný ze dvou trestných činů, hrozí mu až tři roky odnětí svobody
Jednačtyřicetiletý muž na konci srpna fyzicky napadl v restauraci na terase ve Žďáře nad Sázavou třiatřicetiletého muže, který utrpěl zranění, se kterými musel byt převezen do nemocnice.
Žďárští policisté násilníkovi sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů.
"Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví a řeší ho ve zkráceném přípravném řízení. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíčská radnice poslala záchranné stanici příspěvek deset tisíc korun na zvířata
Městská rada v Třebíči odsouhlasila poslat Záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou příspěvek ve výši deset tisíc korun na provoz. Stanice pečuje o handicapovaná zvířata i z Třebíče.
"Pro zajímavost – loni bylo z území Třebíče do Pavlova odvezeno 28 různě raněných zvířat.
Byl mezi nimi netopýr severní a netopýr pestrý, dále holub, čáp, jiřička, vlaštovka, rorýs, poštolka, ježek, výr, kos, strakapoud, hrdlička či rehek", vyjmenoval zvířata, která se ocitla v ohrožení, třebíčský starosta Pavel Pacal.

Stanice Pavlov o. p. s. je záchranná stanice pro hendikepované živočichy. Naším hlavním posláním je přijímat a starat se o zvířata, která potřebují naši pomoc (zraněná, mláďata). Další naší činností je environmentální vzdělávání, výchova a osvěta. Zapojujeme se také do záchranných programů určených pro druhy naší přírody, kterým hrozí vyhubení.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují na Vysočině a v Čechách před námrazou, řidiči by měli být opatrní
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro Vysočinu varování před tvorbou námrazy. Ta hrozí od neděle 10. listopadu půlnoci do desáté hodiny dopoledne a pak ještě od pondělí 11. listopadu od půlnoci do deseti hodin dopoledne.
Dále výstraha platí pro kraje Středočeský, Jihočeský Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký kraj a Prahu.

Podle meteorologů se mohou v tyto noci a rána ojediněle tvořit mrznoucí mlhy. Podle něj mohou Na Vysočině a v západní části Česka také namrzat silnice, řidiči by měli být velmi opatrní.

Meteorologové vysvětlili, že nad střední Evropou se bude udržovat brázda nižšího tlaku vzduchu vyplněná chladnějším vzduchem. Teploty v noci by měly klesnout na 1 až mínus 3 stupně Celsia.

Očekává se ojediněle tvorba mrznoucích mlh s možností tvorby námrazy.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Snížená dohlednost, nebezpečí tvorby námrazy. V mlze je nutno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Déletrvající mrznoucí mlhy mohou vést k tvorbě námrazy na komunikacích s nebezpečím smyku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Chlapce u Sobíňova asi zabilo auto, řidiče se policistům nedaří najít; prosí o pomoc
Kriminalisté v Havlíčkově Brodě stále prověřují okolnosti úmrtí šestnáctiletého chlapce. Jeho tělo bez známek života našli náhodní kolemjedoucí v sobotu 12. října kolem druhé hodiny ranní na okraji silnice II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou. I přes poskytnutí okamžité pomoci přivolaný lékař konstatoval smrt. Ke stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. V současné době je hlavní prověřovanou verzí kriminalistů, že mladíka srazilo dosud nezjištěné motorové vozidlo.
Řidiče se však nedaří vypátrat. Kriminalisté už prověřili kamerové záznamy. Na základě nich teď hledají světlý kombík, který projížděl kruhovým objezdem ve Ždírci nad Doubravu minutu před sobotní druhou hodinou ranní. Po vyjetí z druhého výjezdu auto pokračovalo v jízdě zřejmě směrem na obec Krucemburk. Kam ale poté zamířilo, už na kamerách vidět není.

"Mohlo by se jednat o vozidlo tovární značky VW Passat combi, VW Golf combi, VW Bora combi, VW Polo combi, Škoda Octavia combi I. popřípadě podobné těmto konkrétním vozidlům," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kriminalisté všechny případné svědky žádají, aby se svým svědectvím kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se obrátili přímo na kriminalisty z oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Havlíčkův Brod – telefonické spojení - 974 271 326, 974 271 320, případně aby kontaktovali vyšetřovatele případu na e-mailu: pavel.vidner@pcr.cz nebo na e-mailu: frantisek.steidl@pcr.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška věnována Landfrasově tiskárně v Jindřichově Hradci na zámku v Pelhřimově
Přednáška na téma Největší mimopražská tiskárna 19. století aneb co jste možná o tisku a knihách 19. století nevěděli v podání Štěpánky Běhalové z Muzea Jindřichohradecka se bude konat v úterý 12. listopadu od 17 hodin ve freskovém sále zámku Pánů z Říčan v Pelhřimově.
Přednáška je věnována Landfrasově tiskárně, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do znárodnění. Přiblíží posluchačům dějiny knihtisku, jehož počátky sahají v Jindřichově Hradci až k roku 1713.

Speciální pozornost bude věnována produkci Landfrasovy tiskárny v 19. století a jejímu významu v oblasti literatury pro široké lidové vrstvy. Kromě toho budou připomenuty také osudy této významné jindřichohradecké rodiny, v jejíchž rukou tiskárna zůstala až do znárodnění.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj se vloupal v Jihlavě do bytu, ukradl šperky
Do bytu v ulici S. K. Neumanna v Jihlavě se ve čtvrtek 7. listopadu mezi osmou hodinou ráno a pátou hodinou odpoledne vloupal neznámý zloděj. Z bytu, do kterého se dostal násilím, ukradl šperky v hodnotě pěti tisíc korun.
"Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a případ zaevidovali jako přečiny krádeže vloupáním a porušování domovní svobody, za které hrozí trest odnětí svobody až na tři roky", informoval tiskový policejní mluvčí David Linhart.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči v Okříškách získali nové vybavení na záchranu lidských životů
Hasiči z Okříšek získali vyprošťovací zařízení pro dopravní nehody. Na vybavení pro záchranu lidských životů, jehož cena je 200 tisíc korun, přispěly místní firmy. Zásahová jednotka okříšských dobrovolných hasičů bude díky tomu od 1. ledna 2020 vyjíždět k dopravním nehodám v okolí. Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina.
Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. "V posledních letech proto městys investoval nemalé investiční prostředky do zázemí v podobě nové hasičské zbrojnice i do techniky – nové hasičské cisterny a dopravního automobilu. Také díky tomu naši hasiči vyjíždějí k požárům i jiným událostem do 3 – 5 minut od vyhlášení poplachu, i když norma jim ukládá celých 10 minut. Velmi si ceníme jejich aktivního přístupu a zájmu pomáhat bližním. Přesto nás překvapilo, když projevili zájem zařadit jednotku do předurčenosti pro dopravní nehody. Důvod je celkem logický, s rostoucí dopravou se zvyšuje i počet havárií v našem okolí, především okolo Zašovic se jich v poslední době stalo několik, vesměs vážných. A je pravda, že z Okříšek přijedou hasiči k nehodě podstatně dříve než z Třebíče nebo Jihlavy a mnoha případech rozhodují o životech nebo trvalých následcích pro oběti opravdu minuty", uvedl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Rada městyse Okříšky rozhodla také o nákupu dvou AED (automatických externích defibrilátorů). Jedná se o mikroprocesorem řízené přístroje, určené k defibliraci (obnově srdečního rytmu) prostřednictvím elektrického výboje. Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od kolapsu, zvyšuje se výrazně šance na obnovu srdečního oběhu a záchranu postižené osoby. Přístroj AED mohou obsluhovat nevyškolení i trénovaní zachránci, jeden proto bude umístěný v hasičské cisterně pro použití při zásazích u požárů nebo dopravních nehod, druhý na veřejně přístupném místě v centru Okříšek. "Ten budou moci použít občané v případě kolapsu osob na veřejných prostranstvích, sportovištích i kdekoliv jinde. Veřejně přístupný AED představuje šanci na včasné provedení defibrilace ještě před příjezdem záchranářů. Zatím hledáme nejvhodnější místo pro umístění defibrilátoru, aby byl 24 hodin veřejně přístupný,“ dodal starosta.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice se připojuje ke kampani Movember; nabízí bezplatné vyšetření prostaty
V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. Listopadu se říká Movember. K akci se připojují nejen symbolickým knírem novoměstští urologové. Všem zájemcům hned tři středeční listopadová odpoledne nad rámec ordinačních hodin nabízí preventivní vyšetření prostaty a varlat.
Preventivní vyšetření budou prováděna 13. 11., 20. 11. a 27. 11. 2019 vždy od 14 do 16 hodin na urologické ambulanci v nemocnici. „Zájemci se musí předem objednat. A alespoň den před domluveným vyšetřením musí navštívit naši urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moči. Pánové se mohou objednávat telefonicky na čísle recepce 566 801 203,“ zve k preventivnímu vyšetření tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Samotné vyšetření bude provedeno novým špičkovým ultrazvukovým přístrojem a k dispozici máme i novou moderní laboratorní diagnostiku nádorů prostaty z odběru krve. Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni, a u mužů nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ dodává urolog novoměstské nemocnice Jiří Janů.

Nemocnice Nové Město na Moravě se ke kampani Movember připojuje také charitativní akcí. Organizuje druhý ročník „Movember“ charitativního skupinového holení. Ve čtvrtek 28. listopadu se recepce chirurgie novoměstské nemocnice na celý den promění v improvizované holičství. Výtěžek akce poputuje nadačnímu fondu Muži proti rakovině. Loni novoměstská nemocnice získala pro fond 50 000,- Kč.

Otevírací doba Movember holičství bude v novoměstské nemocnici ve čtvrtek 28. listopadu od 9:00 do 16:00 hodin. Dopoledne od 9:00 do 12:00 bude z nemocniční oficíny vysílat Český rozhlas Vysočina.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   11. 12. 2019

• Řidička nezvládla na namrzlé silnici smyk, auto skončilo na střeše
• Tříkrálová sbírka slaví dvacet let
• Na radnici v Třebíči je galerie představitelů města
• Havlíčkobrodští kriminalisté prosí veřejnost o pomoc ohledně říjnového úmrtí šestnáctiletého chlapce
• Zoologická zahrada v Jihlavě připravuje vydání sběratelské bankovky
• Přechod pro chodce u křižovatky ulic Znojemská a Brtnická v Jihlavě je nasvícen
• Neznámý zloděj v Havlíčkově Brodě sebral jízdní kola a klobásy
• Čtyřiadvacetiletý psychicky narušený muž poškodil v panelovém domě v Pelhřimově pohybová čidla osvětlení
• Den s technikou na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
• Adventní a vánoční čas v třebíčském muzeu
• Publikace Památky Vysočiny 2017–2018 přiblíží třeba barokní kulturní krajinu či krásu staré venkovské fary

Úterý   10. 12. 2019

• Policisté ve Velkém Meziříčí se dočkají nového oddělení
• Neznámý pachatel se v Třebíči vloupal do zdravotnického zařízení
• Swap knih pomohl lidem se sníženou soběstačností
• Hospic svaté Zdislavy jezdí s Nadací ČEZ po celém Třebíčsku
• Na silnici I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku se střetly dva náklaďáky, jeden narazil do domu
• Benefiční koncert souboru Oříšek pro dětské oddělení havlíčkobrodské nemocnice
• Cesta za šifrou, kterou Karel Němec zanechal ve sgrafitové výzdobě na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě

Pondělí   9. 12. 2019

• Poslední papírové dálniční známky jsou v prodeji, nově budou od poplatku osvobozena ekologická auta
• Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
• V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
• Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
• V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
• Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
• Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
• Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
• Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ

Neděle   8. 12. 2019

• Pes přišel domů bez pána; ten byl vypátrán u přístavu Wilsonka na Dalešické přehradě
• Alejí kolem silnic nadále ubývá; dva vykácené stromy nahradil jediný
• Třiatřicetiletý řidič avie utrpěl při nehodě na Havlíčkobrodsku vážná zranění
• Dokonalé vánoční naladění na statku v Balinách o třetí adventní neděli
• Policisté budou v Pelhřimově kvůli rekonstrukci semaforů v dopravní špičce provoz křižovatek ve městě řídit
• Přednáška na téma Hudba sfér v jihlavském muzeu
• Město Brtnice vyhlásilo sbírku pro pětadvacetiletého Honzu, kterému sekačka v létě přejela obě nohy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz