Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 9.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Přibyslavi byly předány tituly Zasloužilý hasič
Osmačtyřicet dobrovolných hasičů přijelo koncem prvního listopadového týdne do Přibyslavi, aby v obřadní síni zámku Zachariáše z Hradce převzali nejvyšší spolkové vyznamenání.
Titul Zasloužilý hasič se uděluje dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, každý rok jej převezme necelá stovka členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jehož řady spolčují téměř 370 000 lidí.

Mezi oceněnými byl i devadesátiletý senior a hasič, který přišel o zrak a jiný o nohu. Titul si odvezl také hasič, který v roce 2002 zachraňoval životy občanů obce Troubky, zatímco z břehů rozlitý soutok Moravy a Bečvy “spláchl” i jeho dům.

Všechny do Přibyslavi doprovodili členové domovských sborů, starostové příslušných okresních sdružení hasičů, manželky a potomci.

Vyznamenaní minutou ticha uctili památku nositele shodného titulu - PhDr. Josefa Juráně. Tento dobrovolný hasič byl nejdéle sloužícím členem výboru Matice svatohostýnské a po roce 1989 se zasloužil o obnovu svatofloriánských poutí na nejvýše položené mariánské poutní místo na Moravě - k bazilice minor Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně.

Josef Juráň zemřel ve věku 80 let a shodou okolností v den předávání titulů v Přibyslavi byl pohřben v rodné valašské obci Ratiboř.

Vyznamenaným a jejich rodinám zazpívala přibyslavská mezzosopranistka Michaela Štefáčková.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Násilník ze Žďáru nad Sázavou je odpovědný ze dvou trestných činů, hrozí mu až tři roky odnětí svobody
Jednačtyřicetiletý muž na konci srpna fyzicky napadl v restauraci na terase ve Žďáře nad Sázavou třiatřicetiletého muže, který utrpěl zranění, se kterými musel byt převezen do nemocnice.
Žďárští policisté násilníkovi sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů.
"Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví a řeší ho ve zkráceném přípravném řízení. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky", uvedla tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíčská radnice poslala záchranné stanici příspěvek deset tisíc korun na zvířata
Městská rada v Třebíči odsouhlasila poslat Záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou příspěvek ve výši deset tisíc korun na provoz. Stanice pečuje o handicapovaná zvířata i z Třebíče.
"Pro zajímavost – loni bylo z území Třebíče do Pavlova odvezeno 28 různě raněných zvířat.
Byl mezi nimi netopýr severní a netopýr pestrý, dále holub, čáp, jiřička, vlaštovka, rorýs, poštolka, ježek, výr, kos, strakapoud, hrdlička či rehek", vyjmenoval zvířata, která se ocitla v ohrožení, třebíčský starosta Pavel Pacal.

Stanice Pavlov o. p. s. je záchranná stanice pro hendikepované živočichy. Naším hlavním posláním je přijímat a starat se o zvířata, která potřebují naši pomoc (zraněná, mláďata). Další naší činností je environmentální vzdělávání, výchova a osvěta. Zapojujeme se také do záchranných programů určených pro druhy naší přírody, kterým hrozí vyhubení.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují na Vysočině a v Čechách před námrazou, řidiči by měli být opatrní
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro Vysočinu varování před tvorbou námrazy. Ta hrozí od neděle 10. listopadu půlnoci do desáté hodiny dopoledne a pak ještě od pondělí 11. listopadu od půlnoci do deseti hodin dopoledne.
Dále výstraha platí pro kraje Středočeský, Jihočeský Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký kraj a Prahu.

Podle meteorologů se mohou v tyto noci a rána ojediněle tvořit mrznoucí mlhy. Podle něj mohou Na Vysočině a v západní části Česka také namrzat silnice, řidiči by měli být velmi opatrní.

Meteorologové vysvětlili, že nad střední Evropou se bude udržovat brázda nižšího tlaku vzduchu vyplněná chladnějším vzduchem. Teploty v noci by měly klesnout na 1 až mínus 3 stupně Celsia.

Očekává se ojediněle tvorba mrznoucích mlh s možností tvorby námrazy.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Snížená dohlednost, nebezpečí tvorby námrazy. V mlze je nutno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Déletrvající mrznoucí mlhy mohou vést k tvorbě námrazy na komunikacích s nebezpečím smyku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Chlapce u Sobíňova asi zabilo auto, řidiče se policistům nedaří najít; prosí o pomoc
Kriminalisté v Havlíčkově Brodě stále prověřují okolnosti úmrtí šestnáctiletého chlapce. Jeho tělo bez známek života našli náhodní kolemjedoucí v sobotu 12. října kolem druhé hodiny ranní na okraji silnice II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou. I přes poskytnutí okamžité pomoci přivolaný lékař konstatoval smrt. Ke stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. V současné době je hlavní prověřovanou verzí kriminalistů, že mladíka srazilo dosud nezjištěné motorové vozidlo.
Řidiče se však nedaří vypátrat. Kriminalisté už prověřili kamerové záznamy. Na základě nich teď hledají světlý kombík, který projížděl kruhovým objezdem ve Ždírci nad Doubravu minutu před sobotní druhou hodinou ranní. Po vyjetí z druhého výjezdu auto pokračovalo v jízdě zřejmě směrem na obec Krucemburk. Kam ale poté zamířilo, už na kamerách vidět není.

"Mohlo by se jednat o vozidlo tovární značky VW Passat combi, VW Golf combi, VW Bora combi, VW Polo combi, Škoda Octavia combi I. popřípadě podobné těmto konkrétním vozidlům," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kriminalisté všechny případné svědky žádají, aby se svým svědectvím kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se obrátili přímo na kriminalisty z oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Havlíčkův Brod – telefonické spojení - 974 271 326, 974 271 320, případně aby kontaktovali vyšetřovatele případu na e-mailu: pavel.vidner@pcr.cz nebo na e-mailu: frantisek.steidl@pcr.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška věnována Landfrasově tiskárně v Jindřichově Hradci na zámku v Pelhřimově
Přednáška na téma Největší mimopražská tiskárna 19. století aneb co jste možná o tisku a knihách 19. století nevěděli v podání Štěpánky Běhalové z Muzea Jindřichohradecka se bude konat v úterý 12. listopadu od 17 hodin ve freskovém sále zámku Pánů z Říčan v Pelhřimově.
Přednáška je věnována Landfrasově tiskárně, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do znárodnění. Přiblíží posluchačům dějiny knihtisku, jehož počátky sahají v Jindřichově Hradci až k roku 1713.

Speciální pozornost bude věnována produkci Landfrasovy tiskárny v 19. století a jejímu významu v oblasti literatury pro široké lidové vrstvy. Kromě toho budou připomenuty také osudy této významné jindřichohradecké rodiny, v jejíchž rukou tiskárna zůstala až do znárodnění.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj se vloupal v Jihlavě do bytu, ukradl šperky
Do bytu v ulici S. K. Neumanna v Jihlavě se ve čtvrtek 7. listopadu mezi osmou hodinou ráno a pátou hodinou odpoledne vloupal neznámý zloděj. Z bytu, do kterého se dostal násilím, ukradl šperky v hodnotě pěti tisíc korun.
"Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a případ zaevidovali jako přečiny krádeže vloupáním a porušování domovní svobody, za které hrozí trest odnětí svobody až na tři roky", informoval tiskový policejní mluvčí David Linhart.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči v Okříškách získali nové vybavení na záchranu lidských životů
Hasiči z Okříšek získali vyprošťovací zařízení pro dopravní nehody. Na vybavení pro záchranu lidských životů, jehož cena je 200 tisíc korun, přispěly místní firmy. Zásahová jednotka okříšských dobrovolných hasičů bude díky tomu od 1. ledna 2020 vyjíždět k dopravním nehodám v okolí. Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina.
Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. "V posledních letech proto městys investoval nemalé investiční prostředky do zázemí v podobě nové hasičské zbrojnice i do techniky – nové hasičské cisterny a dopravního automobilu. Také díky tomu naši hasiči vyjíždějí k požárům i jiným událostem do 3 – 5 minut od vyhlášení poplachu, i když norma jim ukládá celých 10 minut. Velmi si ceníme jejich aktivního přístupu a zájmu pomáhat bližním. Přesto nás překvapilo, když projevili zájem zařadit jednotku do předurčenosti pro dopravní nehody. Důvod je celkem logický, s rostoucí dopravou se zvyšuje i počet havárií v našem okolí, především okolo Zašovic se jich v poslední době stalo několik, vesměs vážných. A je pravda, že z Okříšek přijedou hasiči k nehodě podstatně dříve než z Třebíče nebo Jihlavy a mnoha případech rozhodují o životech nebo trvalých následcích pro oběti opravdu minuty", uvedl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Rada městyse Okříšky rozhodla také o nákupu dvou AED (automatických externích defibrilátorů). Jedná se o mikroprocesorem řízené přístroje, určené k defibliraci (obnově srdečního rytmu) prostřednictvím elektrického výboje. Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od kolapsu, zvyšuje se výrazně šance na obnovu srdečního oběhu a záchranu postižené osoby. Přístroj AED mohou obsluhovat nevyškolení i trénovaní zachránci, jeden proto bude umístěný v hasičské cisterně pro použití při zásazích u požárů nebo dopravních nehod, druhý na veřejně přístupném místě v centru Okříšek. "Ten budou moci použít občané v případě kolapsu osob na veřejných prostranstvích, sportovištích i kdekoliv jinde. Veřejně přístupný AED představuje šanci na včasné provedení defibrilace ještě před příjezdem záchranářů. Zatím hledáme nejvhodnější místo pro umístění defibrilátoru, aby byl 24 hodin veřejně přístupný,“ dodal starosta.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice se připojuje ke kampani Movember; nabízí bezplatné vyšetření prostaty
V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. Listopadu se říká Movember. K akci se připojují nejen symbolickým knírem novoměstští urologové. Všem zájemcům hned tři středeční listopadová odpoledne nad rámec ordinačních hodin nabízí preventivní vyšetření prostaty a varlat.
Preventivní vyšetření budou prováděna 13. 11., 20. 11. a 27. 11. 2019 vždy od 14 do 16 hodin na urologické ambulanci v nemocnici. „Zájemci se musí předem objednat. A alespoň den před domluveným vyšetřením musí navštívit naši urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moči. Pánové se mohou objednávat telefonicky na čísle recepce 566 801 203,“ zve k preventivnímu vyšetření tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Samotné vyšetření bude provedeno novým špičkovým ultrazvukovým přístrojem a k dispozici máme i novou moderní laboratorní diagnostiku nádorů prostaty z odběru krve. Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni, a u mužů nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ dodává urolog novoměstské nemocnice Jiří Janů.

Nemocnice Nové Město na Moravě se ke kampani Movember připojuje také charitativní akcí. Organizuje druhý ročník „Movember“ charitativního skupinového holení. Ve čtvrtek 28. listopadu se recepce chirurgie novoměstské nemocnice na celý den promění v improvizované holičství. Výtěžek akce poputuje nadačnímu fondu Muži proti rakovině. Loni novoměstská nemocnice získala pro fond 50 000,- Kč.

Otevírací doba Movember holičství bude v novoměstské nemocnici ve čtvrtek 28. listopadu od 9:00 do 16:00 hodin. Dopoledne od 9:00 do 12:00 bude z nemocniční oficíny vysílat Český rozhlas Vysočina.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   18. 1. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede thriller Odložený případ: Hammarskjöld
• Ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku byl potvrzen výskyt ptačí chřipky
• Divoká jízda studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Na Vysočině se v loňském roce pátralo po 891 osobách
• Na Vysočině namrzají smíšené srážky, řidiči i chodci by měli být opatrní

Pátek   17. 1. 2020

• Soutěž v pochoutkách z brambor v Novém Městě na Moravě
• Nový sborník Havlíčkobrodska například o lehké atletice v Golčově Jeníkově či o smírčích kamenech
• Muž, který volal, že je na nádraží ve Žďáře bomba, byl opilý
• Policie pátrá po sedmnáctileté dívce z Ostravy, umístěna je v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Muž z Jihlavy je podezřelý ze spáchání čtyř trestných činů
• Meteorologové varují před ledovkou při mrznoucím dešti na Pelhřimovsku a Pacovsku
• Příběh pražské Invalidovny v Telči
• Výrobce celoskleněných obkladů či zábradlí VV SKLO v Křižanově změnil majitele
• Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách
• Výstava fotografií Moravské Toskánsko v muzejní kavárně v Jihlavě

Čtvrtek   16. 1. 2020

• Při nehodě v Pelhřimově skončilo osobní auto na boku, nikdo nebyl zraněn
• Vedení Jihlavy odmítá mimořádné zastupitelstvo
• Poděkování záchranářům, kteří umožnili záchranu nového života: Život je zázrak, považujte si ho!
• Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou je bomba, volal někdo na tísňovou linku
• Policisté vypátrali dva recidivisty, kteří se vloupali do chat na Jemnicku
• Šest iglú a dvanáct lůžek v sezónní noclehárně pomáhá lidem bez domova v Jihlavě
• Policisté objasnili vloupání do stavebních buněk v Ledči nad Sázavou
• Ve Žďáře nad Sázavou přibudou další parkovací místa
• Přednáška o historii kláštera v Nové Říši v knihovně v Telči

Středa   15. 1. 2020

• Policisté na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě budou dohlížet především na veřejný pořádek a plynulost v dopravě
• Vychází publikace Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály
• Mník jednovousý je pozoruhodná ryba našich vod, preferuje chlad před teplem
• Muž ze Znojemska napadl v Jihlavě tři muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
• Spadlé stromy zablokovaly silnici mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku
• Pokoje nejmenších pacientů a jejich maminek v jihlavské nemocnici zdobí nové obrazy
• Pelhřimovští policisté prováděli kontroly rekreačních objektů
• Večerní prohlídky zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou do doby baroka
• V novoměstské galerii vystoupí brněnské duo Sára Medková a Štěpán Filípek

Úterý   14. 1. 2020

• Nejzcestovalejší traktorista České republiky aneb expedice s historickým traktorem ZETOR 25 A
• Řídí auto i přes vyslovený zákaz; další pod vlivem drog
• Úspěšná záchrana srnky, pod kterou se probořil led
• Začíná rekonstrukce tratě z Křižanova do Skleného nad Oslavou
• Policisté v Třebíči objasnili případy vloupání do rekreačních objektů
• Policisté v Třebíči žádají občany o pomoc při prověřování listopadového pokusu vloupání do prodejny
• Univerzitní centrum v Telči hostí potřetí básnickou exhibici Slam Poetry
• Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 18 568 pobytových kontrol a zahájili 216 správních vyhoštění cizinců
• Kampaň Ukradená divočina dává upozorní na kruté zabíjení zvířat pro tradiční čínskou medicínu
• Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby v podání Marie Benešové v domě G. Mahlera

Pondělí   13. 1. 2020

• Na silnici ve Ždírci nad Doubravou směrem na Nové Ransko zemřela po střetu s osobním autem chodkyně
• Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem
• Výstava děl Martina Šmída v novoměstské Horácké galerii
• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni Pelhřimovsku
• Krajští záchranáři pomalu zabydlují výcvikové středisko; aktuálně probíhá výcvik vrtulníkového trenažéru
• Ovocná Oudoleňská alej ke křížku na Havlíčkobrodsku vyhrála na Vysočině v anketě Alej roku 2019
• Víkend ve znamení nehod, boural i opilý cyklista

Neděle   12. 1. 2020

• K poplatku z pobytu v Jihlavě je nutné se přihlásit do 30. ledna
• Recidivista v jihlavském obchodě ukradl kávové kapsle a chleba
• Přednáška Astronomické úkazy v roce 2020 v jihlavském muzeu
• Loni zemřelo pod koly aut na Vysočině devět chodců
• Obědy do 120 korun? Již jen ve třech moravských městech

Sobota   11. 1. 2020

• Stánek agentury Dobrý den z Pelhřimova ozdobí v Brně rekordně velká loutka
• Nařkl policisty, že jsou opilí, vyfasoval deset tisíc
• Na dálnici D1 u Měřína vzplálo osobní auto, průjezd ve směru na Prahu je omezený
• Klienti Housing First v Jihlavě už se zabydlují
• Meteorologové varují před noční namrzající mlhou na východě Vysočiny
• Filmový klub v Jihlavě uvede italský snímek S vůní Toskánska
• Smrtelná nehoda na Jihlavsku u Stáje

Pátek   10. 1. 2020

• Spory o vodu chce Jihlava co nejrychleji ukončit
• Na vánočním večírku zemřel v Havlíčkově Brodě po rvačce dvaačtyřicetiletý muž
• Výstava fotografií zvířecí stravy v jihlavské zoologické zahradě
• Noční vlak z Brna do Třebíče bude opět jezdit i v pracovní dny
• Edenred pomůže sbírkou poukázek lidem v nouzi
• Řidiči zaplatili na Vysočině v loňském roce na kaucích přes pět milionů korun

Čtvrtek   9. 1. 2020

• V Třebíči pobíhal na volno pes, o kterého jeho majitelka nejeví zájem, stará se o něj soused
• Začala registrace do dvanáctého ročníku akce Čistá Vysočina
• Policisté v Třebíči hledají svědka vloupání
• Dva celostátně hledaní muži dopadeni v Jihlavě
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě se loni narodilo nejvíce Jakubů a Sofií
• Město Pelhřimov přispělo nemocnici na další sanitu
• Pro nový řidičský průkaz v Jihlavě raději přes WebCall
• Rodí se víc Jihlavanů; nejčastěji se jmenují Jakub a Tereza
• V Ledči nad Sázavou plánují výstavbu krytého bazénu pro 174 lidí

Středa   8. 1. 2020

• Sýkora nebo vrabec? Česko bude sčítat ptáky na krmítkách
• Vojtěch Sláma vystoupal Opálkovy schody celkem čtyřistapětkrát
• V Dolních Heřmanicích usedli za volant krátce po sobě dva opilí řidiči
• Policie pátrá po čtrnáctileté dívce z Hodonína, umístěné v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Úprava jízdních řádů autobusové dopravy v Humpolci od pondělí 13. ledna
• Na Vysočině přibyly tři nové kulturní památky
• Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči je připraven na dětské pacienty, má lékaře i klauny
• Policie pátrá po mladících, kteří v Rantířovské ulici v Jihlavě poškodili auta
• Dědička obrazu hledá namalovaný statek
• Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory v jihlavském muzeu
• Město Žďár nad Sázavou se postará o vyhlášené čestné hroby a cenné náhrobky
• Integrované operační středisko na Vysočině je v provozu již třináct let; policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků

Úterý   7. 1. 2020

• Řidiči pod vlivem drog jezdí napříč Vysočinou
• Tříkrálový pochod na Křemešník s dosud nejvyšší účastí
• Z jihlavského náměstí zmizel betlém i vánoční strom, zůstává kluziště a dva stánky s občerstvením
• Jaderná elektrárna Dukovany nabízí veřejnosti mimořádné exkurze od 18. ledna až do konce února
• Odstrojené vánoční stromečky budou jihlavské služby odvážet o sobotách 11. a 18. ledna
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno tělo muže, v okolí se prý střílelo
• Policisté žádají občany o pomoc při objasňování krádeže alkoholu v Havlíčkově Brodě a Jihlavě
• Havlíčkobrodské muzeum připravuje výstavu Záblesky intimity fotografa Martina Halamy
• Kožní lékařku z Jihlavy ocenili na prestižní akci v Žilině
• Zemřel Čestmír Hofhanzl

Pondělí   6. 1. 2020

• Poplatek za odpad v Jihlavě se letos nemění
• Neznámý lupič si z auta ve Velkém Beranově odnesl peněženku
• Na pelhřimovském náměstí staví dělníci hřiště na bruslení, první zájemci se mohou projet již ve čtvrtek večer
• O zoologickou zahradu v Jihlavě je ze strany návštěvníků zájem, daří se i mláďatům
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno mužské tělo
• Parkování v areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě je zpoplatněno
• Tématický rok na památku obětí holocaustu v Novém Městě na Moravě zahájí otevření ulice Bradyových
• Jízdy pod vlivem alkoholu a drog
• Žďárská galerie vystaví díla malířky Věry Dytrychové
• Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Těší mě, že náš tříkrálový tým rozšířily nové tváře

Neděle   5. 1. 2020

• Město Žďár nad Sázavou chystá tzv. seniorské obálky pro lidi trpící těžkými nemocemi
• Se zloději a vandaly se o víkendu doslova roztrhl pytel
• Alternátor v Třebíči chystá výstavu s titulem Baťa, jak ho (ne)známe
• Na následky nehody v Nové Říši zemřel při převozu do nemocnice dvaadvacetiletý řidič osobního auta

Sobota   4. 1. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský snímek odehrávající se v 18. století Portrét dívky v plamenech
• Policisté pátrají po vandalech, kteří v Dukovanech a ve Velkém Meziříčí poškodili auta
• Novoroční varhanní koncert v kostele svatého Jakuba v Telči
• Třináctá kniha z řady Nostalgická železnice se věnuje starým tratím na Vysočině
• Usednou za volant bez řidičského průkazu i opilí

Pátek   3. 1. 2020

• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný západní, později severozápadní vítr
• Vánoční výzdobu z jihlavských ulic a náměstí pracovníci městských služeb postupně uklízejí
• V Třebíči loni vítězila jména Eliška a Tomáš
• Vychází nový měsíčník Ježkovy oči, lednové číslo přináší velký článek o adventním kluzišti i rozhovor s Petrem Píšou
• Další smrt na prokleté křižovatce v jihlavském Bedřichově
• Neznámý zloděj sebral v Osové Bítýšce z garáže jízdní kolo
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině 40 osob; celkový počet dopravních nehod se meziročně zvýšil o osm procent
• V jihlavské porodnici se loni narodilo 1299 dětí, v havlíčkobrodské 1394 dětí

Čtvrtek   2. 1. 2020

• Jaderné elektrárny znovu zvýšily výrobu, překonaly metu 30 miliard kilowatthodin
• Opilý agresivní muž rozbíjel v bytovém domě v Jihlavě poštovní schránky, skončil na záchytce
• Podchlazený čáp, který nemohl létat byl chycen a převezen z Třebíče do Pavlova
• Letošní novoroční ohňostroj byl v Jihlavě poslední; příště už se bude slavit ohleduplněji
• Policisté evakuovali osoby z budovy, kde hořelo; krajský policejní ředitel poděkoval kolegům za projevení osobní statečnosti
• Prvním občánkem roku 2020 je na Vysočině Verunka z Jihlavy
• Muži v Telči se nejprve pohádali, pak se začali bít
• Meteorologové varují před noční mrznoucí mlhou na východě Vysočiny
• V neděli Tříkrálový pochod s mimořádnou prohlídkou Větrného zámečku na Křemešníku
• V havlíčkobrodské porodnici se na Nový rok narodili tři kluci, druhý den pak dvojčata
• Komentovaná prohlídka výstavy Otto Fraus - fotograf Havlíčkova Brodu v podání ředitele muzea Michala Kampa
• V Chotěboři hořelo v rodinném domě, na místě zasahovalo pět jednotek hasičů

Středa   1. 1. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz