Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 10.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Svatý Martin nám přinesl za posledních 10 let pětkrát sníh. Na čem přijede v letošním roce?
Nejpopulárnější listopadová pranostika obrací svou pozornost na první sněhovou nadílku. Všem je nám známé rčení: „Svatý Martin přijede na bílém koni.” Tato průpovídka může být spojena s tím, že i září nebo podzim jezdí na strakaté kobyle, tedy že kůň, jako dopravní prostředek, přiváží barevné listí nebo právě sníh. O Martinovi víme, že byl dragoun. Lehce si vše spojíme a pranostiku symbolicky vyložíme jako „dovezl na koni sníh“. Ještě lépe si to můžeme vysvětlit na další průpovídce: „Svatý Martin jezdí na brůně.“ Hospodářský slovník z počátku 20. století vysvětluje, že „brůna je kůň, jehož základní barva je bílá, avšak s ní se vyskytují i další barvy, které se pak proměňují se stářím koně.” Ono zmiňované rčení s Martinem na bílém koni pokračuje: „Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.”
Poprosili jsme klimatology, zdali by nám prošli posledních deset let a podívali se, kdy na 11. listopadu opravdu sněžilo.

Nový sníh byl na sv. Martina (11. 11.) na území ČR zaznamenán za posledních deset let (2009–2018) v 5 letech (2009, 2010, 2013, 2016 a 2017).

V roce 2009 sněžilo na východě republiky v polohách od 400 m n. m. Na stanici Lysá hora spadlo dokonce 40 cm nového sněhu a Krásná, Visalaje v okrese Frýdek-Místek naměřila 35 cm. V roce 2010 bylo sněžení zaznamenáno v horských polohách, nový sníh se však udržel pouze na několika stanicích, nejvíce (8 cm) bylo zaznamenáno na stanici Labská bouda. Sněžení bylo dne 11. 11. zaznamenáno i v roce 2013, nový sníh byl však naměřen pouze na dvou stanicích ČHMÚ, a to na Lysé hoře v Beskydech a v Abertamech v Krušných horách. V roce 2016 bylo sněžení a nový sníh zaznamenáno na značné části našeho území, a to i v nižších polohách. Nejvyšší výška nového sněhu (8 cm) byla naměřena na stanici Železná Ruda, Špičák. V roce 2017 byl nový sníh opět zaznamenán pouze ve vyšších a horských polohách, nejvíce (20 cm) na stanici Luční bouda.

Pro zajímavost přikládáme „první podzimní sněžení“ v Praze: 2009 2. 11., 2010 23.–26. 11. a 30. 11., 2011 15. 11., 2012 29.–30. 11., 2013 14.–15. 11. a 24.–25. 11., 2014 nesněžilo, 2015 21.–25. 11. a 28. 11., 2016 9.–12. 11., 9. a 11. naměřily některé stanice 1 až 2 cm nového sněhu, vzhledem k tomu, že v říjnu v tomto roce nesněžilo, tak se jednalo o první sněžení, 2017 12. 11. a 19.–20. 11. a 30. 11., 2018 18.–20. 11. naměřen 1 cm sněhu.

Předpověď na pondělí 11. 11. 2019: Většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, místy mrholení. Místy přechodně polojasno. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při malé oblačnosti až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, při malé oblačnosti až 10 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s, během dne postupně vítr mírný jihovýchodní až jižní 2 až 6 m/s.

Martina SOUČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž se potácel u dálnice D1, hrozilo že vstoupí do jízdní dráhy
U benzínové čerpací stanice na parkovišti na 122. kilometru dálnice D1 se v neděli 10. listopadu okolo půl třetí ráno pohyboval silně opilý muž. Hrozilo, že vstoupí do jízdní dráhy.
"Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově, kteří byli k jednadvacetiletému muži přivoláni, mu provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala dvě promile. Jelikož svým jednáním muž bezprostředně ohrožoval svůj život a zdraví a hrozilo, že v tomto stavu vstoupí na dálniční těleso, policisté ho zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informoval tiskový policejní mluvčí David Linhart.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Ptáci ve městě a v jeho okolí v Havlíčkově Brodě
Přednáška Václava Hlaváče s titulem Ptáci ve městě a v jeho okolí se bude konat ve středu 13. října od 17 hodin v Kavárně Ve Vile v Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě.
Účastníci nahlédnou do života ptáků, kteří žijí okolo nás, dozví se, co je ohrožuje a jak je chránit.
Zjistí, jak souvisí péče o městské trávníky s ochranou motýlů a čmeláků, jaký je stav lesů v okolí Havlíčkova Brodu v době vrcholící kůrovcové kalamity i proč je současná situace v lesích pro místní přírodu hrozbou a zároveň i šancí pro budoucnost.

Vstupné dobrovolné.

Přednášku pořádá muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Plán zimní údržby místních komunikací v Jihlavě
Zimní údržba bude spočívat v zajištění sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací. Obecně provádění zimní údržby vychází ze zákona o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších nařízení a vyhlášky Statutárního města Jihlavy.
K posypu se smí používat písek nebo kamenná drť. Je zakázáno používat popel, škváru, domovní odpad a jiné hmoty znečišťující komunikace nebo ovzduší.
Zimní údržbu budou zajišťovat na základě smlouvy a objednávky SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY. Údržba se týká místních komunikací I., II., III. a IV. třídy ve vlastnictví Statutárního města Jihlavy podle schváleného pořadí důležitosti.

Časové limity k obnově sjízdnosti s výjimkou kalamitních situací jsou stanoveny následovně.
Po skončení spadu sněhu nebo vytvoření námrazy:
- I. pořadí důležitosti – do 4 hodin
- II. pořadí důležitosti – do 12 hodin
- III. pořadí důležitosti – po ošetření komunikací I. a II. pořadí, nejpozději však do 48 hodin.

SMJ udržují cca 500 km místních komunikací I., II., a III. třídy včetně chodníků (patří do komunikací IV. třídy). Pracovníci SMJ budou také zajišťovat ruční čištění schodišť, přechodů pro chodce a ostatních ploch. Na tuto práci bude operativně připraveno nastoupit až 50 lidí.

Úklidová a posypová činnost je rozdělena:
a) mechanické odklízení sněhu
b) posyp chemickými rozmrazovacími látkami
c posyp zdrsňovacími materiály
d) odstraňování náledí nebo ujetých sněhových vrstev za pomoci chemických rozmrazovacích materiálů
e) odstraňování sněhu a náledí na místních komunikacích IV. třídy
f) úložiště posypových materiálů

Materiál na posyp připravený ve skladech:
- 1200 t soli
- 700 t písku
- 400 t drti (objednává se aktuálně od místních firem na základě klimatických podmínek)
Materiál na posyp se doplňuje průběžně během období zimní údržby!

Úložiště posypových materiálů :
Sůl, písek a drť je uložena v autopark Pístov – ulice Telečská v Jihlavě.
Solanka je odebírána ze zásob KSÚS Jihlava a SÚ Dálnic Velký Beranov.
Dále bylo rozmístěno po Jihlavě už 150 kusů plastových kontejnerů k uskladnění posypového materiálu na ruční posyp.

V zimním období se intenzivně sleduje vývoj počasí a je zřízen dispečink údržby místních komunikací. Jeho činnost je zajištěna nepřetržitě 24 hodin denně. Plán zimní údržby je stanoven od 1. 11. 2019 do 31. 3. 2020.

Město Jihlava vyčlenilo prozatím na zimní údržbu místních komunikací 8 milionů korun.

Celkové náklady za zimní údržbu v minulých letech:
zima 2012/13 - 10. 948 036 Kč
zima 2013/14 - 4. 877 906 Kč
zima 2014/15 - 6. 067 466 Kč
zima 2015/16 - 5. 393 431 Kč
zima 2016/17 - 7. 880 000 Kč
zima 2017/18 - 7. 835 011 Kč
zima 2018/19 - 8. 939 693 Kč
Martin MÁLEK



Zpět nahoru na obsah...

Granát z druhé světové války nalezený u Polničky pyrotechnik odpálil přímo na místě v remízku
Policisté ze Žďáru nad Sázavou přijali ve čtvrtek 7. listopadu okolo čtvrté hodiny odpoledne oznámení od čtyřiatřicetiletého muže, který uvedl, že na poli v obci Polnička nalezl jeden kus předmětu, který připomínal munici.
Policisté okolí nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika, který uvedl, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 80 milimetrů, který s největší pravděpodobností pochází z druhé světové války. "Vzhledem k tomu, že na místě nebylo možné granát zajistit a bezpečně převézt k odborné likvidaci, rozhodl pyrotechnik o jeho odpálení, což také v bezpečném prostoru mezi poli v neobhospodařovaném remízku učinil", uvedl tiskový policejní mluvčí David Linhart.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915 - 1919 v Telči
Přednáška s titulem Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915-1919 v podání Evy Šebkové se bude konat ve středu 13. října v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Přednáška se bude věnovat vzniku a průběhu I. světové války a příčinám odchodu říšských Italů z jižních svahů Alp do zázemí Rakousko-Uherska.
Nevynechá pobyt Italů v barákových táborech ani jejich život na Moravě.
Dotkne se tématu školní docházky italských dětí, zaměstnávání dospělých či vztahů s domácím obyvatelstvem.
Podle dostupnosti pramenů bude zmíněn pobyt Italů v Telči.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Připravte si krmítka, začínáme s přikrmováním
Teploty klesají k bodu mrazu a ptáci čím dál častěji hledají potravu u lidských sídel. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost k zahájení zimního přikrmování a zapojení do programu občanské vědy Ptačí hodinka. V něm ornitologové doporučí, čím krmit a poradí, jak vyrobit vlastní krmítka a poznat zimující ptáky.
Program vyvrcholí o víkendu 10.–12. ledna 2020 historicky druhým celorepublikovým sčítáním ptáků na krmítkách. Do toho prvního se zapojilo přes 14 tisíc lidí. Už nyní se mohou zájemci hlásit o tipy a materiály prostřednictvím webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz.

Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. „Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si i školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková.

Ptáci dostanou Mikulášskou nadílku na krmítka

Zájemci se už nyní mohou přihlásit k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. „Přihlášené budeme celou zimu zásobovat radami a tipy, aby byli na sčítání dobře připravení. Hlásit se mohou jak jednotlivci, tak i školní kolektivy, které do sčítání aktivně zapojíme,“ vysvětluje Hořáková.

Sčítání bude možné vyzkoušet si pod dohledem ornitologů v předstihu. „V den Mikulášské nadílky 5. prosince uspořádáme v pražském parku Hvězda přikrmování a sčítání ptáků nanečisto. Kdokoliv může přijít a zapojit se. Bližší informace k akci budeme zasílat zájemcům přihlášeným přes webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz,“ doplňuje Hořáková.

Prvního ročníku se zúčastnilo přes 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali víc než čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Sýkora koňadra přilétla na 86% zúčastněných krmítek, za ní byla modřinka. Kos černý se objevil na téměř polovině krmítek. Sýkora koňadra byla zároveň pozorována v největších počtech. Sčitatelé zaznamenali 57 tisíc koňader, s odstupem za ní byli vrabec polní s 42 tisíci a vrabec domácí s 38 tisíci,“ připomíná Hořáková.

Výsledky ročníku 2019 k dispozici: https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-2019/#/observe

Metodika sčítání je stejná jako v prvním ročníku. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Do tohoto jednoduchého výzkumu se může zapojit úplně každý,“ vysvětluje Hořáková.

Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.

Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10.–12. ledna 2020

Více informací na https://www.birdlife.cz/prip…

Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava malíře a grafika Jana Híska v jihlavské galerii
Vernisáž výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese se bude konat ve středu 13. listopadu v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. V sobotu 30. listopadu ve 13 hodin se mohou zájemci vydat do galerie na komentovanou prohlídku výstavy.
Název nového výstavního projektu malíře a grafika Jana Híska (1965) je kombinovaný. Jde o složeninu konkrétního s představou, což může být zároveň základní obecný princip definující jeho tvorbu. V tomto případě se v první řadě jedná odkaz na jedno z vůdčích pláten z loňského roku, pojmenované Ostrov. K němu se pojí Hískovo vnímaní Vysočiny jako „lesního“ místa, přičemž les pro něj významově a emotivně představuje pojem zahrnující v sobě stejně tak asociaci úkrytu, jako vzdálenosti nebo ticha. Rovinu osobní mytologie, která je u tohoto autora vždy důležitá, zastupuje intenzivní vzpomínka na obraz Korálový ostrov od Toyen z poloviny dvacátých let minulého století, tedy doby, kdy se v Kamenici u Jihlavy – tedy v bezprostřední blízkosti města, kde se výstava koná - narodila jeho maminka. Ta se však ještě v raném dětství spolu s rodiči odstěhovala, takže pro Jana Híska zůstal zdejší kraj s ohledem na rodinnou historii sice významnou destinací, ve skutečnosti však naprosto neznámým teritoriem, které má na jednu stranu důvod subjektivně prožívat, a na druhou zase představit v něm svou obraznost a sebe sama možná i s o něco větší mírou intenzity než jindy.

Tomu také odpovídá koncept celého projektu. Komplexní záběr, který vedle sebe klade nejzásadnější linie jeho tvorby, zaručuje potenciál retrospektivního ohlédnutí, zařazení prací z poslední doby přitom ale zřetelně akcentuje Hískovu aktuální tvůrčí situaci s otevřeným koncem pro další léta. Celek pak poměrně obsáhle monitoruje psychologii, jazyk i vizualitu Hískova unikátního výtvarného vyprávění a identifikuje ho jako vrstevnatý fenomén, jímž tento autor zviditelňuje svůj vnitřní svět a při tom symbolicky reflektuje ten vnější. Ambicí expozice je vytvoření výjimečné možnosti sledovat v jejím rámci východiska, kontext i momentální stav Hískovy tvorby, to vše při vědomí nesnadnosti jejího čtení. Právě proto je výstava rozdělená s ohledem na galerijní prostor po blocích do několika logických celků, které se zaměřují nejen na použitá média, ale především formální vývoj v závislosti na jeho chronologické posloupnosti.
Celkově zahrnuje téměř čtvrt století, počínaje grafickými listy zhruba od poloviny 90. let, jimiž na sebe tento absolvent ateliéru knižní kultury a písma Milana Hegara a Jana Solpery na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze poprvé výrazně upozornil. Již tehdy byla oceňována jeho výjimečná subtilní práce, technická preciznost i vynalézavost a spolu s nimi také imaginativní způsob vidění, který stále nemá na současné domácí výtvarné scéně obdoby. Ne náhodou je Jan Hísek zatím jediným ryzím grafikem mezi finalisty celé dosavadní historie Ceny Jindřicha Chalupeckého (1999). I to je jedna z příčin, proč dostaly práce na papíře poměrně velký prostor.
Druhým těžištěm expozice je samozřejmě malba, k níž se Jan Hísek rozhodně přiklonil na přelomu tisíciletí, a která u něj hraje prim do dneška. Zastoupeny jsou obě jeho zásadní polohy, tedy ta uvolněná vířivá směřující k abstraktní neuchopitelnosti, i ta momentální, která se odvíjí v uskromněné až temné barevnosti a je charakteristická příklonem k pevnějšímu tvarosloví, lineární obrysové modelaci a zobrazivosti obecně. Ať už se ale jedná o jeho původní systémy vrstvených kreseb, nebo naopak ryzí „zaklínání“ v barevné ploše, Hískovou hlavní metodou stále zůstává téměř nekontrolovaná intuitivní malba postupně rozvíjená od počátečního iniciačního bodu. Jejím prostřednictvím se otevírají jen tušené emotivní vzorce, kódují zlomky příběhů i v podvědomí ukotvených vjemů z míst, která někdy navštívil. Do jeho kompozic – někdy ne nepodobných krajině, jindy bližších spíš nebeské perspektivě, se pak samovolně projektují emblematické prvky se symbolickým nábojem, jakými jsou nyní například kopretinové hvězdy nebo pletence mraků.
Jan Hísek je výrazný solitér s romantickými kořeny. Metaforicky vzato - sám tak trochu ostrov uprostřed lesů v bezmořské zemi. Z tohoto pohledu je zřejmě možné vnímat jeho výstavu autobiograficky. Jeho obrazy nelze snadno, tím méně rychle vstřebat, už proto, že mají často podobu složitého přediva, kde úplně neplatí tradiční fyzikální ani optické zákonitosti. Nejsou doslovné, realisticky vstřícné ani prvoplánově efektní. Nemají jednoznačné řešení nebo pointu a divákovi většinou nic neusnadňují. Spíš než aby popisovaly, zjevují. Představují zvláštní bezčasný prostor sám pro sebe, který je konzistentní, má specifické kouzlo, ale jeho hloubku ani tajemství nelze nikdy zcela prozkoumat. Člověk vlastně může udělat jen jedno – vstoupit do něj očima a fascinovaně se rozhlížet.
Radek WOHLMUTH, kurátor



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024