Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 11.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rakouské auto s balkánskou posádkou v pondělí odpoledne vyjelo do protisměru u Moravských Budějovic: Čtyři mrtví!
Mezi Pavlicemi a Moravskou Novou Vsí na Znojemsku, na silnici I/38, se v pondělí 11. listopadu před sedmnáctou hodinou srazila tři osobní auta. Ve voze audi s rakouskou poznávací značkou byli na místě mrtvi tři muži, zřejmě balkánského původu. Z vraku audiny přežila nehodu jen žena, kterou vážně zraněnou hasiči z vraku vystříhali.
Hlavní tah ze Znojma na Jihlavu je uzavřen a na místě aktuálně pracují vyšetřovatelé. Záchranáři mají vyhlášený první, tedy nejzávažnější stupeň pohotovosti.

"Osobní auto značky Audi, které jelo ve směru od Znojma na Jihlavu, vyjelo z neznámého důvodu do protisměru a čelně se srazilo s protijedoucím volkswagenem. Nehoda zasáhla i další automobil, který jel za volkswagenem ve směru do Znojma. Jeho řidič utrpěl lehká zranění", informovala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

"Zemřeli tři lidé ze čtyř, kteří cestovali v audi, a řidička volkswagenu, která v autě jela s dítětem. Dítě odvezli záchranáři, stejně jako jedinou přeživší pasažérku z audi", doplnila Haraštová.

Policisté na místě nehody pokračují ve vyšetřování, zjišťují také totožnost zemřelých, dodala Haraštová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou hoří sběrný dvůr, lidé by neměli otevírat okna
Lidé ve žďárské lokalitě Přednádraží a Stalingrad by neměli vycházet ven a otevírat okna. Už několik hodin totiž hoří sběrný dvůr.
Na sběrném dvoře v ulici Jihlavská vznikl požár, z kterého se uvolňuje hustý dým plný pravděpodobně toxických látek.

Jak informovala žďárská radnice, na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů.

Požár dvou kójí s odpadem v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou vznikl zřejmě nedbalostí.

Dým postupuje ve směru Přednádraží a Stalingrad.

Obyvatelům města Žďár nad Sázavou se doporučuje neotevírat okna!

Požár se obešel beze škody a bez zranění.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na poli u Dobronína byla nalezena dělostřelecká mina rumunské výroby
Nálezce objevil v neděli 10. listopadu před polednem na poli u Dobronína na Jihlavsku podezřelý předmět.
Policejní hlídka, kterou nálezce zavolal, okolí nálezu zabezpečila a přivolala pyrotechnika. "Pyrotechnik munici identifikoval jako dělostřeleckou minu rumunské výroby. Vzhledem k nebezpečnosti nalezené munice, bylo nutné minu zničit na místě, což také pyrotechnik odborně provedl. Ke zranění osob ani škodě na majetku nedošlo", uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před mokrým a těžkým sněhem na Vysočině a dále pak v části Čech
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování, že během úterý 12. a středy 13. listopadu může na Vysočině a v částech Čech napadnout od středních poloh nad 400 metrů nad mořem 5 až 10 centimetrů mokrého těžkého sněhu. Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu platí pro Vysočinu od úterní 17. hodiny do středeční šesté hodiny ráno.
Varování se vztahuje na Jihlavsko, Žďársko, Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko na Vysočině a dále pak na Jihočeský kraj a části Plzeňského, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vyšetřování případů požárů v Horním Maršově a Humpolci skončilo
Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili rozsáhlé vyšetřování úmyslně založených požárů autobazaru v Humpolci na okrese Pelhřimov a zámku v Horním Maršově na okrese Trutnov.
Vyšetřovatel případu ve věci podal návrh na podání obžaloby. Návrh na podání obžaloby se týká celkem šesti obviněných osob, čtyři z nich jsou stíhány vazebně, jedna osoba byla v rámci přípravného řízení převedena do výkonu trestu pro další trestnou činnost a jeden obviněný je stíhán na svobodě.
Návrh na podání obžaloby obsahuje tři samostatné skutky - pět mužů je obviněno ze zločinu obecného ohrožení v případu požáru autobazaru v Humpolci. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let, neboť se trestné činnosti dopustili jako organizovaná skupina. Pět mužů je obviněno ze zločinu obecného ohrožení v případě požáru zámku v Horním Maršově. I v tomto případě jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až 15 let.
Tři z mužů mají na svědomí také loupež ve Švandově divadle v Praze a čelí obvinění ze zločinu loupeže. Za tento zločin jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až 12 let.

Krajské státní zastupitelství České Budějovice, pobočka v Táboře, podalo koncem minulého týdne ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích - pobočka Tábor, obžalobu.

Foto: policie ČR
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Oslavy 170. výročí jihlavské nemocnice vyvrcholily oceněním zaměstnanců za dlouholetý přínos
Oslavy kulatých narozenin prožívá letos Nemocnice Jihlava. Je to již 170 let, co slouží obyvatelům nejenom Jihlavska. V pondělí 4. listopadu vyvrcholily oslavy oceněním bývalých i současných zaměstnanců za dlouholetý přínos pro zdravotnické zařízení v krajském městě.
Výročí oslavila nemocnice na slavnostním večeru v Horáckém divadle. Přítomni byli primáři všech oddělení jihlavské nemocnice, vrchní a staniční sestry, zástupci nemocnic z Kraje Vysočina a zástupci Kraje Vysočina. Ocenění předával hejtman Jiří Běhounek a ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Ocenění:

MUDr. Jaroslav Šilhan do nemocnice nastoupil v září 1966. Získal atestaci v oboru chirurgie a specializaci v oboru cévní chirurgie. Byl jmenován ordinářem pro cévní chirurgii a dále zastával funkci zástupce primáře. K 31.12. 1989 ukončil pracovní poměr. Po necelém roce se vrací do NJ a je jmenován primářem chirurgie, v této pozici působil do ledna 1997. Zasloužil se o rozvoj cévní chirurgie, za jeho působení se rozšířila operativa tepenného systému. V roce 2005 se vrací do NJ, kde pracuje na částečný úvazek dodnes.
Josef Ryšavý - 2.1.1969 nastoupil do NJ na pozici ústavního zahradníka, od roku 1986 byl vedoucím nádvorní čety. Se svojí pracovní skupinou zajišťoval veškeré stěhování v areálu staré nemocnice. Byl u toho, když jsme se loučili před budovou chirurgie se starou nemocnicí (dnešní krajský soud). Podílel se na stěhování nemocnice do nového areálu a na stěhování během rekonstrukce interního pavilonu. I jako důchodce stále pracuje. Letos dovršil pracovní výročí 50 let v nemocnici. Mezi zaměstnanci je oblíbený, ochotný kdykoliv pomoci, povzbudit. Pěknou písničkou s harmonikou stále přináší dobrou náladu na různých oslavách zaměstnanců a při kulturních akcích.

MUDr. Pavel Jiránek vystudoval lékařskou fakultu v Brně. V roce 1973 nastoupil na interní oddělení a od roku 1975 pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Atestační zkouškou získal atestaci I. a II. stupně v oboru ARO. V roce 1987 byl jmenován ordinářem pro resuscitační péči. Od ledna 1991 do konce roku 2010 vykonával pozici primáře. Každoročně organizoval v Jihlavě celostátní vědeckou konferenci Anesteziologické dny Vysočiny. Za jeho vedení došlo k velkému rozvoji anesteziologické a resuscitační péče v NJ. V nemocnici pracuje 46 let.

MUDr. Ivana Bradáčková vystudovala lékařskou fakultu v Brně. Po studiích v roce 1971 nastoupila na interní oddělení, krátce působí v Brně, v červnu 1974 se vrací zpět do Jihlavy na interní oddělení. Získala atestaci I. a II. stupně ve vnitřním lékařství. Dále se vzdělávala a získala atestaci v oboru nukleární medicína. Od roku 1983 do 2010 působila na pozici primářka oddělení nukleární medicíny, v nemocnici pracuje 48 let. Přispěla k rozšíření přístrojového zázemí, zavedla nové výkony moderním zobrazovacím systémem – gama kamerou pro SPECT, což změnilo kvalitu i rychlost diagnostiky vyšetření. Nadále pracuje na pozici zástupce primáře a vedoucí pracoviště SPECT/CT.

MUDr. Tomáš Snížek vystudoval lékařskou fakultu v Brně a v roce 1978 nastoupil do nemocnice. Zajímal se o obor tuberkulosa a respirační nemoci a z tohoto oboru získal specializaci. Byl jmenován ordinářem pro obor bronchologie. V období 1992–2017 působil na pozici primáře plicního oddělení. Zasloužil se o rozvoj rychlé dg. a léčby plicních onemocnění, o rozvoj endoskopických metod a funkčních vyšetření plic, zajištění bronchoskopie po 24 hod, zavedení spánkové laboratoře, brachyterapie průduškových nádorů, indikace domácí léčby tekutým kyslíkem. Na krátký úvazek stále pracuje na oddělení. V období 1990 až 1991 vykonával pozici náměstka pro léčebně-preventivní péči. Na základě transformací OÚNZ Jihlava v lednu 1992 byl MUDr. Tomáš Snížek pověřen řízením Nemocnice Jihlava a následně v prosinci jmenován ředitelem. V této pozici působil 3 roky.

MUDr. Jiří Šedivý v roce 1977 vystudoval lékařskou fakultu v Hradci Králové a nastoupil na ortopedické oddělení. Vykonal atestační zkoušky I. a II. stupně v oboru ortopedie. Od května 89 působil na pozici zástupce primáře. Od ledna 1991 byl jmenován primářem oddělení, tuto pozici vykonával do konce roku 2015. Naše ortopedické oddělení patřilo mezi první pracoviště v ČR v zavedení kompletní ultrazvukové diagnostiky vrozených vad kyčelních kloubů novorozenců. Zasloužil se o rozšíření diagnostiky a endoskopické operativy Nadále se aktivně podílí na chodu oddělení.

MUDr. Milan Svojsík v roce 1975 vystudoval lékařskou fakultu v Brně. V březnu 1993 nastoupil do NJ na pozici primáře dětského oddělení. Zavedl ultrazvukové vyšetření ledvin novorozenců a systém rooming – in. Zasloužil se o rozvoj dětské diabetologie a endokrinologie, v roce 2007 získalo dětské oddělení pod jeho vedením statut dětské DIA centrum. Zavedl každoroční rekondiční pobyty dětí s diabetem. Spoluprací s nadacemi se mu podařilo získat nemalé finanční prostředky k obnovení přístrojového vybavení. I když v roce 2014 předal primariát, je stále je aktivní ve svém oboru.

MUDr. Štefan Dubáň v roce 1973 ukončil studium na lékařské fakultě v Hradci Králové. V únoru 1998 nastupuje do NJ na pozici primář kožního oddělení. Zasloužil se o zavedení nových léčebných postupů a metod, provádění drobných chirurgických výkonů, pod jeho vedením jsme získali v roce 2008 statut centra biologické léčby psoriázy. Na pozici primáře působil do dubna 2015. I nadále pracuje v nemocnici.

MUDr. Miroslav Tesař v roce 1967 ukončil lékařskou fakultu v Brně, v srpnu téhož roku nastoupil do nemocnice. Po složení atestační zkoušky I. stupně v oboru urologie byl jmenován samostatným odborným lékařem polikliniky. V roce 1976 získal specializaci II. stupně v oboru urologie a byl zařazen na místo zástupce primáře. Pozici vykonával do roku 2009. Na urologickém oddělení pracuje 52 let a je školitelem pro mladé lékaře.

Jarmila Štěpánková po ukončení studia v Jihlavě nastoupila v roce 1955 na chirurgické oddělení, v té době krajské nemocnice, jako diplomovaná zdravotní sestra. Od října 1960 vykonávala pozici staniční sestry CHIR 11. Na tomto náročném lůžkovém oddělení vykonávala vedoucí pozici 33 let a zůstala oddělení věrná až do roku 1993, kdy odešla do důchodu.

Jiřina Pošívalová v roce 1962 vystudovala v Jihlavě obor zdravotní sestra a nastoupila na neurologické oddělení. Během své praxe se kontinuálně vzdělávala, zastávala pozici staniční sestry lůžkového oddělení a vrchní sestry neurologického oddělení, tuto pozici vykonávala 27 let. Podílela se na rozvoji ošetřovatelské péče v neurologii. Její pracovní kariéra v naší nemocnici trvala krásných 50 let.

Marta Brožová absolvovala zdravotní školu v Brně, po mateřské dovolené v roce 1969 nastoupila do nemocnice na interní oddělení. Po získání specializace v ošetřovatelské péči pro dospělé byla jmenovaná staniční sestrou interního oddělení C. Od ledna 1990 do roku 2004 působila na pozici vrchní sestra interního oddělení.

Hana Žahourková po ukončení studia na SZŠ nastoupila v roce 1968 nejprve na interní oddělení, v roce 1978 byla převedena na ušní oddělení. Během své praxe získala specializaci v audiometrii. V roce 1991 byla jmenovaná vrchní sestrou ORL oddělení. V rámci dalšího vzdělávání absolvovala kurz managementu a ošetřovatelství. V roce 1999 byla jmenovaná hlavní sestrou – náměstkyní pro ošetřovatelskou péči v nemocnici. Na této pozici působila 8
let. Řídila zavádění metod moderní ošetřovatelské péče, zasloužila se o rozvoj specializačního vzdělávání nelékařů.

MUDr. Jiří Landsmann po ukončení studia na lékařské fakultě v Praze v roce 1966 nastoupil do nemocnice na neurologické oddělení jako lékař. Po ukončení specializace I. stupně v oboru neurologie zastával funkci zástupce primáře, po náhlém úmrtí primáře MUDr. Dostála vedl 2 roky oddělení. Atestační zkouškou získal specializaci II. stupně v oboru neurologie, vykonával místo zástupce primáře, získal funkční licenci pro odbornost v elektroencefalografii a byl pověřen ordinářem pro epilepsii. Od roku 2004 do 2007 zastával opět funkci primáře oddělení. Zasloužil se o vybudování a rozvoj specializovaných ambulancí na neurologickém oddělení. I v důchodovém věku zajištoval do roku 2017 ambulantní péči. V nemocnici pracoval 51 let.

Jiří Karel v roce 1962 nastoupil do OÚNZ Jihlava jako stavební technik. Řídil všechny stavební práce investičního i neinvestičního charakteru. Vypracovával projektovou dokumentaci a dohlížel na plynulý průběh stavebních prací až po převzetí od dodavatelů. Vždy byl důsledný a požadoval provádění kvalitní práce. Podílel se na zrodu nové nemocnice. Zajišťoval projektovou dokumentaci a veškerou činnost spojenou s realizací dostavby nemocnice. V roce 2004 odešel do důchodu, v NJ pracoval 42 let.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté z Nového Města na Moravě objasnili případy vloupání
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě ve spolupráci s kriminalisty na základě intenzivního prověřování objasnili případy vloupání do vozidla a do kostela, ke kterým došlo na konci srpna letošního roku. V souvislosti s případy sdělili podezření ze spáchání trestné činnosti dvěma mužům, kteří byli již v minulosti soudně trestáni. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Muži z Opavska ve věku jednadvacet a dvacet let jsou podezřelí z toho, že se ve čtvrtek 29. srpna ve večerních hodinách společně vloupali do kostelíku v Novém Městě na Moravě, kde odcizili mimo jiné elektrický přímotop, vysavač, ventilátor a prodlužovací kabely. Škoda byla vyčíslena na částku kolem pěti tisíc korun. Dvacetiletý muž je dále podezřelý ještě z vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo o den později, tedy v pátek 30. srpna, v odpoledních hodinách na odstavné ploše u přírodního koupaliště. Po rozbití jednoho z oken z vozidla odcizil batoh s různými věcmi včetně mobilního telefonu a peněženky, ve které měl majitel finanční hotovost, osobní doklady a platební karty. Celková škoda byla vyčíslena na částku kolem osmi tisíc korun.

Na jednotlivých případech policisté intenzivně pracovali a vyhodnocovali všechny získané poznatky. Výsledky prověřování ukázaly v případě vloupání do kostela na dva podezřelé muže a dále, že v případu vloupání do vozidla figuruje jeden z těchto mužů.

„Policejní inspektor sdělil oběma mužům podezření ze spáchání přečinu krádeže ve spolupachatelství. Dvacetiletému muži navíc sdělil podezření ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl npor. Mgr. Stanislav Sochor, vedoucí obvodního oddělení.

Oba podezřelí muži byli již v minulosti v souvislosti s majetkovou trestnou činností soudně trestáni. Jednadvacetiletý muž byl v letošním roce odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. Dvacetiletý muž si již odpykal nepodmíněný trest odnětí svobody v délce sedmi měsíců, ze kterého se vrátil v březnu letošního roku.

Za výše uvedenou trestnou činnost oběma mužům hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Světový den diabetu v havlíčkobrodské nemocnici ve čtvrtek
Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí v Havlíčkově Brodě pořádá pro zájemce ve čtvrtek 14. listopadu od 8.30 do 14 hodin konzultace v rámci Světového dne diabetu.
"V prostorách před nemocniční lékárnou budeme vyhodnocovat rizikové faktory metabolického syndromu - zjišťovat BMI, měřit krevní tlak, hladinu krevního cukru a orientační saturaci hemoglobinu kyslíkem", informovala tisková mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Zjištěné hodnoty budou lidé moci konzultovat s odborným personálem nemocnice.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Preventivní projekt policisté zaměřili na bezpečnost při sportovních utkáních
Policisté v současné době realizují nový projekt Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který je zaměřen na bezpečnost při sportovních utkáních. Projekt nese název: Chci fandit… NE se bát! Policisté antikonfliktního týmu předávají návštěvníkům sportovních zápasů kartičky s obsahem informací motivující fanoušky k netolerování protiprávního jednání. Projekt podpořilo Ministerstvo vnitra České republiky v rámci podaného projektu vnitroresortního programu prevence kriminality.
Prioritou projektu je oslovit fotbalové i hokejové fanoušky a připomenout jim, že bezpečí na stadionech je naším společným cílem. Název projektu vychází ze snahy dosáhnout toho, aby na sportovní utkání mohly se svými rodiči chodit i malé děti, a to bez obavy, že se stanou svědky nějaké agrese nebo násilí. Mezi trestné činy, ke kterým v rámci sportovních utkání dochází, patří ublížení na zdraví a výtržnictví. Navíc se stává, že případný agresivní fanoušek zraní při násilném jednání náhodného návštěvníka sportovního utkání, pro kterého se pak zábava rychle změní na velmi nepříjemný zážitek. Dále chtějí policisté fanoušky upozornit, aby si dobře hlídali své věci, byli obezřetní a neřídili vozidla pod vlivem alkoholu a drog. V rámci projektu „Chci fandit… NE se bát!“ vznikly dva druhy kartiček s obrázkem na jedné straně a na druhé obsahující shrnutí důležitých preventivních rad a informací.

Jako realizátory projektu jsou policisté antikonfliktního týmu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří jsou přítomni na fotbalových a hokejových utkáních, která jsou vyhodnocena jako riziková. Tým na Vysočině vznikl v roce 2010 a tvoří ho třináct policistů z různých útvarů a územních odborů napříč krajem. „Naším základním úkolem je při nasazení při sportovních akcích prostřednictvím komunikace předcházet agresivnímu jednání osob,“ řekla kpt. Mgr. Miroslava Holubová, koordinátorka antikonfliktního týmu na Vysočině. Jak dále dodala, tito policisté mimo jiné také občanům předávají informace, které jsou pro ně důležité, a upozorňují je na rizika a situace, kdy hrozí překročení hranice protiprávního jednání. Vzhledem k činnosti, kterou antikonflitkní tým vykonává, je tak pro něj preventivní oblast velmi blízká. Kartičky s projektem „Chci fandit… NE se bát!“ již členové antikonfliktního týmu rozdávali v rámci svého nasazení při hokejovém utkání a v jeho realizaci budou pokračovat. Projekt byl ze strany ministerstva vnitra podpořen finanční částkou ve výši pět tisíc korun.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Na jihlavském magistrátu skončil sběr víček od PET lahví
Z vestibulu radnice v Jihlavě zmizela krabice, kam lidé mohli nosit víčka o PET lahví. Proč? Jednoduchá matika: Protože 1kg víček = 500 PET lahví = cca 6 Kč výdělek = více škody, než užitku. Jihlavský magistrát to uvádí na svých facebookových stránkách.
Základním problémem je příliš nízká hmotnost víček. Jedno víčko váží přibližně jeden až dva gramy. Abyste nasbírali jeden kg této suroviny, museli byste jich mít 500. Tedy je na jeden kilogram víček zapotřebí spotřebovat 500 PET lahví, což znamená zakoupit pití přibližně za 5 000 Kč. Za jak dlouho vaše domácnost toto množství spotřebuje? Opravdu vypijete 17 lahví denně, abyste jeden kilogram víček stihli nasbírat alespoň za měsíc?

Sbírání víček je zkrátka ekonomická hloupost. Z hlediska dobročinnosti je mnohem výhodnější poslat třeba dárkovou SMS nebo přímo peníze. I stovka za měsíc poslaná nějakému konkrétnímu dobročinnému projektu má mnohem větší efekt, než dlouhé sbírání víček od lahví.

Chcete pomoci lokálně? Tak podpořte https://jihlava.charita.cz/

Odborník z ekologické organizace Arnika ale sbírání víček nezavrhuje - podle něj tyto akce mají smysl. Je to velice kvalitní materiál, který jsou firmy schopny skvěle zpracovávat. Dělají se z toho třeba skluzavky a dětská hřiště.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz