Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 11.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rakouské auto s balkánskou posádkou v pondělí odpoledne vyjelo do protisměru u Moravských Budějovic: Čtyři mrtví!
Mezi Pavlicemi a Moravskou Novou Vsí na Znojemsku, na silnici I/38, se v pondělí 11. listopadu před sedmnáctou hodinou srazila tři osobní auta. Ve voze audi s rakouskou poznávací značkou byli na místě mrtvi tři muži, zřejmě balkánského původu. Z vraku audiny přežila nehodu jen žena, kterou vážně zraněnou hasiči z vraku vystříhali.
Hlavní tah ze Znojma na Jihlavu je uzavřen a na místě aktuálně pracují vyšetřovatelé. Záchranáři mají vyhlášený první, tedy nejzávažnější stupeň pohotovosti.

"Osobní auto značky Audi, které jelo ve směru od Znojma na Jihlavu, vyjelo z neznámého důvodu do protisměru a čelně se srazilo s protijedoucím volkswagenem. Nehoda zasáhla i další automobil, který jel za volkswagenem ve směru do Znojma. Jeho řidič utrpěl lehká zranění", informovala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

"Zemřeli tři lidé ze čtyř, kteří cestovali v audi, a řidička volkswagenu, která v autě jela s dítětem. Dítě odvezli záchranáři, stejně jako jedinou přeživší pasažérku z audi", doplnila Haraštová.

Policisté na místě nehody pokračují ve vyšetřování, zjišťují také totožnost zemřelých, dodala Haraštová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou hoří sběrný dvůr, lidé by neměli otevírat okna
Lidé ve žďárské lokalitě Přednádraží a Stalingrad by neměli vycházet ven a otevírat okna. Už několik hodin totiž hoří sběrný dvůr.
Na sběrném dvoře v ulici Jihlavská vznikl požár, z kterého se uvolňuje hustý dým plný pravděpodobně toxických látek.

Jak informovala žďárská radnice, na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů.

Požár dvou kójí s odpadem v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou vznikl zřejmě nedbalostí.

Dým postupuje ve směru Přednádraží a Stalingrad.

Obyvatelům města Žďár nad Sázavou se doporučuje neotevírat okna!

Požár se obešel beze škody a bez zranění.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na poli u Dobronína byla nalezena dělostřelecká mina rumunské výroby
Nálezce objevil v neděli 10. listopadu před polednem na poli u Dobronína na Jihlavsku podezřelý předmět.
Policejní hlídka, kterou nálezce zavolal, okolí nálezu zabezpečila a přivolala pyrotechnika. "Pyrotechnik munici identifikoval jako dělostřeleckou minu rumunské výroby. Vzhledem k nebezpečnosti nalezené munice, bylo nutné minu zničit na místě, což také pyrotechnik odborně provedl. Ke zranění osob ani škodě na majetku nedošlo", uvedla tisková mluvčí Jana Kroutilová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před mokrým a těžkým sněhem na Vysočině a dále pak v části Čech
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování, že během úterý 12. a středy 13. listopadu může na Vysočině a v částech Čech napadnout od středních poloh nad 400 metrů nad mořem 5 až 10 centimetrů mokrého těžkého sněhu. Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu platí pro Vysočinu od úterní 17. hodiny do středeční šesté hodiny ráno.
Varování se vztahuje na Jihlavsko, Žďársko, Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko na Vysočině a dále pak na Jihočeský kraj a části Plzeňského, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vyšetřování případů požárů v Horním Maršově a Humpolci skončilo
Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili rozsáhlé vyšetřování úmyslně založených požárů autobazaru v Humpolci na okrese Pelhřimov a zámku v Horním Maršově na okrese Trutnov.
Vyšetřovatel případu ve věci podal návrh na podání obžaloby. Návrh na podání obžaloby se týká celkem šesti obviněných osob, čtyři z nich jsou stíhány vazebně, jedna osoba byla v rámci přípravného řízení převedena do výkonu trestu pro další trestnou činnost a jeden obviněný je stíhán na svobodě.
Návrh na podání obžaloby obsahuje tři samostatné skutky - pět mužů je obviněno ze zločinu obecného ohrožení v případu požáru autobazaru v Humpolci. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let, neboť se trestné činnosti dopustili jako organizovaná skupina. Pět mužů je obviněno ze zločinu obecného ohrožení v případě požáru zámku v Horním Maršově. I v tomto případě jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až 15 let.
Tři z mužů mají na svědomí také loupež ve Švandově divadle v Praze a čelí obvinění ze zločinu loupeže. Za tento zločin jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až 12 let.

Krajské státní zastupitelství České Budějovice, pobočka v Táboře, podalo koncem minulého týdne ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích - pobočka Tábor, obžalobu.

Foto: policie ČR
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Oslavy 170. výročí jihlavské nemocnice vyvrcholily oceněním zaměstnanců za dlouholetý přínos
Oslavy kulatých narozenin prožívá letos Nemocnice Jihlava. Je to již 170 let, co slouží obyvatelům nejenom Jihlavska. V pondělí 4. listopadu vyvrcholily oslavy oceněním bývalých i současných zaměstnanců za dlouholetý přínos pro zdravotnické zařízení v krajském městě.
Výročí oslavila nemocnice na slavnostním večeru v Horáckém divadle. Přítomni byli primáři všech oddělení jihlavské nemocnice, vrchní a staniční sestry, zástupci nemocnic z Kraje Vysočina a zástupci Kraje Vysočina. Ocenění předával hejtman Jiří Běhounek a ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Ocenění:

MUDr. Jaroslav Šilhan do nemocnice nastoupil v září 1966. Získal atestaci v oboru chirurgie a specializaci v oboru cévní chirurgie. Byl jmenován ordinářem pro cévní chirurgii a dále zastával funkci zástupce primáře. K 31.12. 1989 ukončil pracovní poměr. Po necelém roce se vrací do NJ a je jmenován primářem chirurgie, v této pozici působil do ledna 1997. Zasloužil se o rozvoj cévní chirurgie, za jeho působení se rozšířila operativa tepenného systému. V roce 2005 se vrací do NJ, kde pracuje na částečný úvazek dodnes.
Josef Ryšavý - 2.1.1969 nastoupil do NJ na pozici ústavního zahradníka, od roku 1986 byl vedoucím nádvorní čety. Se svojí pracovní skupinou zajišťoval veškeré stěhování v areálu staré nemocnice. Byl u toho, když jsme se loučili před budovou chirurgie se starou nemocnicí (dnešní krajský soud). Podílel se na stěhování nemocnice do nového areálu a na stěhování během rekonstrukce interního pavilonu. I jako důchodce stále pracuje. Letos dovršil pracovní výročí 50 let v nemocnici. Mezi zaměstnanci je oblíbený, ochotný kdykoliv pomoci, povzbudit. Pěknou písničkou s harmonikou stále přináší dobrou náladu na různých oslavách zaměstnanců a při kulturních akcích.

MUDr. Pavel Jiránek vystudoval lékařskou fakultu v Brně. V roce 1973 nastoupil na interní oddělení a od roku 1975 pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Atestační zkouškou získal atestaci I. a II. stupně v oboru ARO. V roce 1987 byl jmenován ordinářem pro resuscitační péči. Od ledna 1991 do konce roku 2010 vykonával pozici primáře. Každoročně organizoval v Jihlavě celostátní vědeckou konferenci Anesteziologické dny Vysočiny. Za jeho vedení došlo k velkému rozvoji anesteziologické a resuscitační péče v NJ. V nemocnici pracuje 46 let.

MUDr. Ivana Bradáčková vystudovala lékařskou fakultu v Brně. Po studiích v roce 1971 nastoupila na interní oddělení, krátce působí v Brně, v červnu 1974 se vrací zpět do Jihlavy na interní oddělení. Získala atestaci I. a II. stupně ve vnitřním lékařství. Dále se vzdělávala a získala atestaci v oboru nukleární medicína. Od roku 1983 do 2010 působila na pozici primářka oddělení nukleární medicíny, v nemocnici pracuje 48 let. Přispěla k rozšíření přístrojového zázemí, zavedla nové výkony moderním zobrazovacím systémem – gama kamerou pro SPECT, což změnilo kvalitu i rychlost diagnostiky vyšetření. Nadále pracuje na pozici zástupce primáře a vedoucí pracoviště SPECT/CT.

MUDr. Tomáš Snížek vystudoval lékařskou fakultu v Brně a v roce 1978 nastoupil do nemocnice. Zajímal se o obor tuberkulosa a respirační nemoci a z tohoto oboru získal specializaci. Byl jmenován ordinářem pro obor bronchologie. V období 1992–2017 působil na pozici primáře plicního oddělení. Zasloužil se o rozvoj rychlé dg. a léčby plicních onemocnění, o rozvoj endoskopických metod a funkčních vyšetření plic, zajištění bronchoskopie po 24 hod, zavedení spánkové laboratoře, brachyterapie průduškových nádorů, indikace domácí léčby tekutým kyslíkem. Na krátký úvazek stále pracuje na oddělení. V období 1990 až 1991 vykonával pozici náměstka pro léčebně-preventivní péči. Na základě transformací OÚNZ Jihlava v lednu 1992 byl MUDr. Tomáš Snížek pověřen řízením Nemocnice Jihlava a následně v prosinci jmenován ředitelem. V této pozici působil 3 roky.

MUDr. Jiří Šedivý v roce 1977 vystudoval lékařskou fakultu v Hradci Králové a nastoupil na ortopedické oddělení. Vykonal atestační zkoušky I. a II. stupně v oboru ortopedie. Od května 89 působil na pozici zástupce primáře. Od ledna 1991 byl jmenován primářem oddělení, tuto pozici vykonával do konce roku 2015. Naše ortopedické oddělení patřilo mezi první pracoviště v ČR v zavedení kompletní ultrazvukové diagnostiky vrozených vad kyčelních kloubů novorozenců. Zasloužil se o rozšíření diagnostiky a endoskopické operativy Nadále se aktivně podílí na chodu oddělení.

MUDr. Milan Svojsík v roce 1975 vystudoval lékařskou fakultu v Brně. V březnu 1993 nastoupil do NJ na pozici primáře dětského oddělení. Zavedl ultrazvukové vyšetření ledvin novorozenců a systém rooming – in. Zasloužil se o rozvoj dětské diabetologie a endokrinologie, v roce 2007 získalo dětské oddělení pod jeho vedením statut dětské DIA centrum. Zavedl každoroční rekondiční pobyty dětí s diabetem. Spoluprací s nadacemi se mu podařilo získat nemalé finanční prostředky k obnovení přístrojového vybavení. I když v roce 2014 předal primariát, je stále je aktivní ve svém oboru.

MUDr. Štefan Dubáň v roce 1973 ukončil studium na lékařské fakultě v Hradci Králové. V únoru 1998 nastupuje do NJ na pozici primář kožního oddělení. Zasloužil se o zavedení nových léčebných postupů a metod, provádění drobných chirurgických výkonů, pod jeho vedením jsme získali v roce 2008 statut centra biologické léčby psoriázy. Na pozici primáře působil do dubna 2015. I nadále pracuje v nemocnici.

MUDr. Miroslav Tesař v roce 1967 ukončil lékařskou fakultu v Brně, v srpnu téhož roku nastoupil do nemocnice. Po složení atestační zkoušky I. stupně v oboru urologie byl jmenován samostatným odborným lékařem polikliniky. V roce 1976 získal specializaci II. stupně v oboru urologie a byl zařazen na místo zástupce primáře. Pozici vykonával do roku 2009. Na urologickém oddělení pracuje 52 let a je školitelem pro mladé lékaře.

Jarmila Štěpánková po ukončení studia v Jihlavě nastoupila v roce 1955 na chirurgické oddělení, v té době krajské nemocnice, jako diplomovaná zdravotní sestra. Od října 1960 vykonávala pozici staniční sestry CHIR 11. Na tomto náročném lůžkovém oddělení vykonávala vedoucí pozici 33 let a zůstala oddělení věrná až do roku 1993, kdy odešla do důchodu.

Jiřina Pošívalová v roce 1962 vystudovala v Jihlavě obor zdravotní sestra a nastoupila na neurologické oddělení. Během své praxe se kontinuálně vzdělávala, zastávala pozici staniční sestry lůžkového oddělení a vrchní sestry neurologického oddělení, tuto pozici vykonávala 27 let. Podílela se na rozvoji ošetřovatelské péče v neurologii. Její pracovní kariéra v naší nemocnici trvala krásných 50 let.

Marta Brožová absolvovala zdravotní školu v Brně, po mateřské dovolené v roce 1969 nastoupila do nemocnice na interní oddělení. Po získání specializace v ošetřovatelské péči pro dospělé byla jmenovaná staniční sestrou interního oddělení C. Od ledna 1990 do roku 2004 působila na pozici vrchní sestra interního oddělení.

Hana Žahourková po ukončení studia na SZŠ nastoupila v roce 1968 nejprve na interní oddělení, v roce 1978 byla převedena na ušní oddělení. Během své praxe získala specializaci v audiometrii. V roce 1991 byla jmenovaná vrchní sestrou ORL oddělení. V rámci dalšího vzdělávání absolvovala kurz managementu a ošetřovatelství. V roce 1999 byla jmenovaná hlavní sestrou – náměstkyní pro ošetřovatelskou péči v nemocnici. Na této pozici působila 8
let. Řídila zavádění metod moderní ošetřovatelské péče, zasloužila se o rozvoj specializačního vzdělávání nelékařů.

MUDr. Jiří Landsmann po ukončení studia na lékařské fakultě v Praze v roce 1966 nastoupil do nemocnice na neurologické oddělení jako lékař. Po ukončení specializace I. stupně v oboru neurologie zastával funkci zástupce primáře, po náhlém úmrtí primáře MUDr. Dostála vedl 2 roky oddělení. Atestační zkouškou získal specializaci II. stupně v oboru neurologie, vykonával místo zástupce primáře, získal funkční licenci pro odbornost v elektroencefalografii a byl pověřen ordinářem pro epilepsii. Od roku 2004 do 2007 zastával opět funkci primáře oddělení. Zasloužil se o vybudování a rozvoj specializovaných ambulancí na neurologickém oddělení. I v důchodovém věku zajištoval do roku 2017 ambulantní péči. V nemocnici pracoval 51 let.

Jiří Karel v roce 1962 nastoupil do OÚNZ Jihlava jako stavební technik. Řídil všechny stavební práce investičního i neinvestičního charakteru. Vypracovával projektovou dokumentaci a dohlížel na plynulý průběh stavebních prací až po převzetí od dodavatelů. Vždy byl důsledný a požadoval provádění kvalitní práce. Podílel se na zrodu nové nemocnice. Zajišťoval projektovou dokumentaci a veškerou činnost spojenou s realizací dostavby nemocnice. V roce 2004 odešel do důchodu, v NJ pracoval 42 let.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté z Nového Města na Moravě objasnili případy vloupání
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě ve spolupráci s kriminalisty na základě intenzivního prověřování objasnili případy vloupání do vozidla a do kostela, ke kterým došlo na konci srpna letošního roku. V souvislosti s případy sdělili podezření ze spáchání trestné činnosti dvěma mužům, kteří byli již v minulosti soudně trestáni. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Muži z Opavska ve věku jednadvacet a dvacet let jsou podezřelí z toho, že se ve čtvrtek 29. srpna ve večerních hodinách společně vloupali do kostelíku v Novém Městě na Moravě, kde odcizili mimo jiné elektrický přímotop, vysavač, ventilátor a prodlužovací kabely. Škoda byla vyčíslena na částku kolem pěti tisíc korun. Dvacetiletý muž je dále podezřelý ještě z vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo o den později, tedy v pátek 30. srpna, v odpoledních hodinách na odstavné ploše u přírodního koupaliště. Po rozbití jednoho z oken z vozidla odcizil batoh s různými věcmi včetně mobilního telefonu a peněženky, ve které měl majitel finanční hotovost, osobní doklady a platební karty. Celková škoda byla vyčíslena na částku kolem osmi tisíc korun.

Na jednotlivých případech policisté intenzivně pracovali a vyhodnocovali všechny získané poznatky. Výsledky prověřování ukázaly v případě vloupání do kostela na dva podezřelé muže a dále, že v případu vloupání do vozidla figuruje jeden z těchto mužů.

„Policejní inspektor sdělil oběma mužům podezření ze spáchání přečinu krádeže ve spolupachatelství. Dvacetiletému muži navíc sdělil podezření ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl npor. Mgr. Stanislav Sochor, vedoucí obvodního oddělení.

Oba podezřelí muži byli již v minulosti v souvislosti s majetkovou trestnou činností soudně trestáni. Jednadvacetiletý muž byl v letošním roce odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. Dvacetiletý muž si již odpykal nepodmíněný trest odnětí svobody v délce sedmi měsíců, ze kterého se vrátil v březnu letošního roku.

Za výše uvedenou trestnou činnost oběma mužům hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Světový den diabetu v havlíčkobrodské nemocnici ve čtvrtek
Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí v Havlíčkově Brodě pořádá pro zájemce ve čtvrtek 14. listopadu od 8.30 do 14 hodin konzultace v rámci Světového dne diabetu.
"V prostorách před nemocniční lékárnou budeme vyhodnocovat rizikové faktory metabolického syndromu - zjišťovat BMI, měřit krevní tlak, hladinu krevního cukru a orientační saturaci hemoglobinu kyslíkem", informovala tisková mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Zjištěné hodnoty budou lidé moci konzultovat s odborným personálem nemocnice.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Preventivní projekt policisté zaměřili na bezpečnost při sportovních utkáních
Policisté v současné době realizují nový projekt Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který je zaměřen na bezpečnost při sportovních utkáních. Projekt nese název: Chci fandit… NE se bát! Policisté antikonfliktního týmu předávají návštěvníkům sportovních zápasů kartičky s obsahem informací motivující fanoušky k netolerování protiprávního jednání. Projekt podpořilo Ministerstvo vnitra České republiky v rámci podaného projektu vnitroresortního programu prevence kriminality.
Prioritou projektu je oslovit fotbalové i hokejové fanoušky a připomenout jim, že bezpečí na stadionech je naším společným cílem. Název projektu vychází ze snahy dosáhnout toho, aby na sportovní utkání mohly se svými rodiči chodit i malé děti, a to bez obavy, že se stanou svědky nějaké agrese nebo násilí. Mezi trestné činy, ke kterým v rámci sportovních utkání dochází, patří ublížení na zdraví a výtržnictví. Navíc se stává, že případný agresivní fanoušek zraní při násilném jednání náhodného návštěvníka sportovního utkání, pro kterého se pak zábava rychle změní na velmi nepříjemný zážitek. Dále chtějí policisté fanoušky upozornit, aby si dobře hlídali své věci, byli obezřetní a neřídili vozidla pod vlivem alkoholu a drog. V rámci projektu „Chci fandit… NE se bát!“ vznikly dva druhy kartiček s obrázkem na jedné straně a na druhé obsahující shrnutí důležitých preventivních rad a informací.

Jako realizátory projektu jsou policisté antikonfliktního týmu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří jsou přítomni na fotbalových a hokejových utkáních, která jsou vyhodnocena jako riziková. Tým na Vysočině vznikl v roce 2010 a tvoří ho třináct policistů z různých útvarů a územních odborů napříč krajem. „Naším základním úkolem je při nasazení při sportovních akcích prostřednictvím komunikace předcházet agresivnímu jednání osob,“ řekla kpt. Mgr. Miroslava Holubová, koordinátorka antikonfliktního týmu na Vysočině. Jak dále dodala, tito policisté mimo jiné také občanům předávají informace, které jsou pro ně důležité, a upozorňují je na rizika a situace, kdy hrozí překročení hranice protiprávního jednání. Vzhledem k činnosti, kterou antikonflitkní tým vykonává, je tak pro něj preventivní oblast velmi blízká. Kartičky s projektem „Chci fandit… NE se bát!“ již členové antikonfliktního týmu rozdávali v rámci svého nasazení při hokejovém utkání a v jeho realizaci budou pokračovat. Projekt byl ze strany ministerstva vnitra podpořen finanční částkou ve výši pět tisíc korun.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Na jihlavském magistrátu skončil sběr víček od PET lahví
Z vestibulu radnice v Jihlavě zmizela krabice, kam lidé mohli nosit víčka o PET lahví. Proč? Jednoduchá matika: Protože 1kg víček = 500 PET lahví = cca 6 Kč výdělek = více škody, než užitku. Jihlavský magistrát to uvádí na svých facebookových stránkách.
Základním problémem je příliš nízká hmotnost víček. Jedno víčko váží přibližně jeden až dva gramy. Abyste nasbírali jeden kg této suroviny, museli byste jich mít 500. Tedy je na jeden kilogram víček zapotřebí spotřebovat 500 PET lahví, což znamená zakoupit pití přibližně za 5 000 Kč. Za jak dlouho vaše domácnost toto množství spotřebuje? Opravdu vypijete 17 lahví denně, abyste jeden kilogram víček stihli nasbírat alespoň za měsíc?

Sbírání víček je zkrátka ekonomická hloupost. Z hlediska dobročinnosti je mnohem výhodnější poslat třeba dárkovou SMS nebo přímo peníze. I stovka za měsíc poslaná nějakému konkrétnímu dobročinnému projektu má mnohem větší efekt, než dlouhé sbírání víček od lahví.

Chcete pomoci lokálně? Tak podpořte https://jihlava.charita.cz/

Odborník z ekologické organizace Arnika ale sbírání víček nezavrhuje - podle něj tyto akce mají smysl. Je to velice kvalitní materiál, který jsou firmy schopny skvěle zpracovávat. Dělají se z toho třeba skluzavky a dětská hřiště.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   13. 12. 2019

• Pratuři přijedou na Josefovské louky 17. ledna
• Podezřelý z brutální vraždy barmanky v Humpolci dopaden
• Na Vysočině bylo letos dohledáno třináct hnízd vzácného orla mořského
• Na Vysočinu i další regiony se žene silný vítr, v nárazech může přechodně foukat 15 - 20 metrů za sekundu
• Roráty v Petrovicích u Jihlavy znovu po sedmi desetiletích
• Dětský pěvecký sbor Zvoneček vystoupí na vánočním koncertě v jihlavském hotelu Gustav Mahler
• V Humpolci se stala vražda, po vrahovi devětapadesátileté ženy policie pátrá
• Všechny tři pachatele podezřelé z vloupání do garáže na Třebíčsku se podařilo zadržet
• dTest: Co dělat s nevhodným vánočním dárkem
• Zámek v Dukovanech nabídne o třetí adventní neděli jarmark a svátečně vyzdobené komnaty hraběnky Marie Brigithy de Canal

Čtvrtek   12. 12. 2019

• Dětské oddělení v pelhřimovské nemocnici dostalo dalších 18 monitorů dechu jako vánoční dárek od Nadace Křižovatka
• Policejní zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva podezřelé, které hledala po střelbě na Třebíčsku
• Hledá se stříbrný Ford Focus SPZ 7B3 6121 plný nebezpečných zločinců!
• Silně opilý muž ležel na nádraží v Havlíčkově Brodě v kolejišti, nebyl schopen samostatné chůze
• Vánoční jarmark a výstava postav od svatých až po čerty v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Agresivní muž v Havlíčkově Brodě napadal svoji partnerku, skončil na záchytce
• Jihlavští zastupitelé nebudou projednávat otázku kasína; proti zrušení zákazu heren ve městě jsou kromě většiny zastupitelů i policisté a lékaři
• Jihlavské děti podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou
• Energetici z Dukovan na třetí adventní víkend připravili speciální vánoční program pro rodiny s dětmi
• Filmový klub v Jihlavě uvede italský dokument Ermitáž - síla umění
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci

Středa   11. 12. 2019

• Zámek v Náměšti nad Oslavou v zimě nespí; probíhá v něm generální úklid a připravují se akce na novou sezonu
• Model lodi Millennium Falcon z filmové série Hvězdné války, kterou postavil šestnáctiletý Radek, byla zaregistrována jako český rekord
• Řidička nezvládla na namrzlé silnici smyk, auto skončilo na střeše
• Tříkrálová sbírka slaví dvacet let
• Na radnici v Třebíči je galerie představitelů města
• Havlíčkobrodští kriminalisté prosí veřejnost o pomoc ohledně říjnového úmrtí šestnáctiletého chlapce
• Zoologická zahrada v Jihlavě připravuje vydání sběratelské bankovky
• Přechod pro chodce u křižovatky ulic Znojemská a Brtnická v Jihlavě je nasvícen
• Neznámý zloděj v Havlíčkově Brodě sebral jízdní kola a klobásy
• Čtyřiadvacetiletý psychicky narušený muž poškodil v panelovém domě v Pelhřimově pohybová čidla osvětlení
• Den s technikou na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
• Adventní a vánoční čas v třebíčském muzeu
• Publikace Památky Vysočiny 2017–2018 přiblíží třeba barokní kulturní krajinu či krásu staré venkovské fary

Úterý   10. 12. 2019

• Policisté ve Velkém Meziříčí se dočkají nového oddělení
• Neznámý pachatel se v Třebíči vloupal do zdravotnického zařízení
• Swap knih pomohl lidem se sníženou soběstačností
• Hospic svaté Zdislavy jezdí s Nadací ČEZ po celém Třebíčsku
• Na silnici I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku se střetly dva náklaďáky, jeden narazil do domu
• Benefiční koncert souboru Oříšek pro dětské oddělení havlíčkobrodské nemocnice
• Cesta za šifrou, kterou Karel Němec zanechal ve sgrafitové výzdobě na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě

Pondělí   9. 12. 2019

• Poslední papírové dálniční známky jsou v prodeji, nově budou od poplatku osvobozena ekologická auta
• Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
• V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
• Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
• V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
• Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
• Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
• Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
• Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ

Neděle   8. 12. 2019

• Pes přišel domů bez pána; ten byl vypátrán u přístavu Wilsonka na Dalešické přehradě
• Alejí kolem silnic nadále ubývá; dva vykácené stromy nahradil jediný
• Třiatřicetiletý řidič avie utrpěl při nehodě na Havlíčkobrodsku vážná zranění
• Dokonalé vánoční naladění na statku v Balinách o třetí adventní neděli
• Policisté budou v Pelhřimově kvůli rekonstrukci semaforů v dopravní špičce provoz křižovatek ve městě řídit
• Přednáška na téma Hudba sfér v jihlavském muzeu
• Město Brtnice vyhlásilo sbírku pro pětadvacetiletého Honzu, kterému sekačka v létě přejela obě nohy

Sobota   7. 12. 2019

• V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz