Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 20.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Neznámý pachatel sprejem počmáral plachtu náklaďáku, způsobil škodu za 30 tisíc korun
Neznámý pachatel nakreslil z neděle 17. listopadu na pondělí v ulici Vodárenská ve Žďáře nad Sázavou na levý bok plachty nákladního auta Renault obrazce sprejem. Majiteli svým činem způsobil škodu na třicet tisíc korun.
Policisté, kteří byli k případu zavoláni, na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. "Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ prověřují a po pachateli pátrají. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Předvánoční prodejní výstava ve Velké Bíteši nabídne perníčky, keramiku či suchou vazbu
Předvánoční prodejní výstava se uskuteční od pátku 22. listopadu do pondělí 2. prosince od 9 do 17 hodin ve Výstavní síni Klubu kultury na Masarykově náměstí 5 ve Velké Bíteši. V pondělí 2. prosince otevřeno pouze od 9 do 12 hodin.
K zakoupení dárky z pediku a papíru, korálky, pletené a háčkované výrobky, keramika, patchwork, suchá vazba, perníčky, obrazy a obrázky, výrobky dětí z DD Březejc, dřevěné výrobky a mnoho dalších drobností.

Výstavu organizuje Svaz postižených civilizovanými chorobami
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vánoční výzdoba v Pelhřimově vrcholí; vánoční strom se na náměstí slavnostně rozzáří 1. prosince
V Pelhřimově finišují přípravy na Vánoce. V ulicích se ladí vánoční výzdoba, která bude letos doplněna o rozšířenou světelnou výzdobu kašny na Masarykově náměstí, zároveň dojde k obměně ozdob na vánočním stromu a přibude i nová výzdoba ulic Poděbradova v podobě závěsných světelných řetězů a ulice Školní, kterou zpestří zavěšené série ozdob.
Pro letošní rok je na výzdobu v rozpočtu schválena částka 300 tisíc korun, v této částce jsou také zahrnuty finanční prostředky na náhradní díly k opravě již stávajících vánočních prvků. Nově pořízené vánoční prvky jsou již pořizovány s LED osvětlením namísto klasických žárovek.

Vánoční světelná výzdoba se bude rozsvěcet společně se slavnostním rozsvícením vánočního stromu 1. prosince na Masarykově náměstí v 17.30 hodin. Tomuto slavnostnímu aktu bude od 17 hodin předcházet vystoupení pěveckých sborů ZUŠ Pelhřimov, sváteční slovo pana starosty a pana vikáře a prvňáčci odpočítají rozsvícení vánočního stromu se společným zvoněním zvonečků. Poté zazní povídání o historii zdobení vánočních stromečků z úst odborníků Muzea Vysočiny Pelhřimov. U vánočního stromečku bude již tradičně umístěn dřevěný betlém a stánek s občerstvením.

Vánoční strom bude letos pichlavý smrk o velikosti asi 15 metrů, a bude pořízen z městského pozemku – ulice Pod Šancemi. Důvodem ke kácení je jeho špatný zdravotní stav, který způsobuje sníženou provozní bezpečnost a jeho rozsáhlý kořenový systém poškozuje jak městský, tak soukromý majetek. Strom bude pokácen v pondělí 25. listopadu v dopoledních hodinách v ulici Pod Šancemi a poté bude převezen na Masarykovo náměstí a ozdoben.

Veškerou vánoční výzdobu zajišťují od konce října 2019 Technické služby města Pelhřimov, příspěvková organizace města.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Několik krádeží, jeden pachatel; jihlavští policisté chytili nenapravitelného recidivistu
Policisté objasnili čtyři případy krádeže zboží v jihlavských prodejnách, při kterých způsobil pachatel celkovou škodu téměř patnáct tisíc korun. Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu krádeže dvaapadesátiletému muži z Třebíčska. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán. Trest si odpykal i ve věznici.
V polovině října a ve třech případech v listopadu odcizil v různých prodejnách zboží. Nejprve v prodejně obchodního centra na ulici Hradební vzal oblečení. Při krádeži sedmi kabátů mu pomáhala ještě spolupachatelka.
Ve středu 6. listopadu odcizil, již sám, v prodejně na ulici Benešova parfémy a o necelý týden později odnesl parfémy také z obchodu na ulici Romana Havelky.
O uplynulém víkendu odcizil muž ještě v jiné prodejně maso v hodnotě přes jeden tisíc korun, které schoval do tašky a odešel bez zaplacení.
"Jednotlivé případy policisté po přijetí oznámení prověřovali a na základě šetření zjistili, že se ve všech případech jedná o stejného pachatele. Po shromáždění důkazů sdělili dvaapadesátiletému muži podezření ze spáchání trestného činu. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Také jednadvacetiletá spolupachatelka je podezřelá ze spáchání přečinu krádeže a případ policisté prověřují", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Parkovací karty pro rok 2020 budou v Třebíči v prodeji od 2. prosince
Parkovačku pro rok 2020 si můžete zakoupit už od 2. prosince 2019 v budově Městského úřadu Třebíč, Karlovo nám. 104/55, na Odboru dopravy a komunálních služeb u paní Jitky Matejové (budova B, 3. patro, dveře číslo 308, telefon: 568 896 236).
Podstatnou změnou je úprava dopravního režimu v ulicích Zdislavina, Na Potoce a Pod Zámkem. Majitelům elektromobilů ceník nabízí výraznou slevu při pořízení parkovací karty.

Upozorňujeme, že k žádosti o rezidenční parkovací kartu, nebo o parkovací kartu pro elektromobil, je vždy nutno doložit technický průkaz vozidla.

Město Třebíč sděluje všem zájemcům o parkovací karty pro rok 2020, aby věnovali pozornost novým podmínkám obsaženým v Nařízení Rady města Třebíče č. 6/2019 a příslušnému ceníku. Obojí najdete na webových stránkách města, v sekci Doprava a řidiči, Parkovací karta.

Ceník parkování v Třebíči na: https://www.trebic.cz/assets…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V přehradě Švihov na Želivce našli policisté těla od léta pohřešovaného páru z Prahy
Těla již od léta pohřešované dvojice z Prahy, jejichž auto se našlo v Maďarsku, našla policie v přehradě Švihov na řece Želivce na Vysočině. Dva muže, které podezřívají z vraždy, policisté zadrželi před dvěma měsíci. Novinářům to ve středu řekl šéf pražské mordparty Josef Mareš.
Policie vyzvedla z nádrže Švihov dvě těla 23. a 24. října, těla ležela v hloubce třiceti metrů zatěžkaná závažím. Nejdřív je nešlo ztotožnit, těla tam byla několik měsíců. Pak test DNA ukázal, že se jedná o těla dvou pohřešovaných.
„Myslíme si, že pachatel oba usmrtil a následně se jich zbavil. Podezřelý byl včera konfrontován, ale k věci se nevyjádřil a dále mlčí“, dodal kriminalista. Jak dvojice zemřela, komentovat odmítl.

„Pohřešovaná měla vilu za asi 50 milionů korun, po jejím zmizení došlo na snahy o převod jistými firmami, za kterými stoji dva obvinění mladíci. Obviněný muž z vraždy přestal po obvinění vypovídat, druhý neřekl nic", konstatoval J. Mareš.

Podle Mareše se mladíci seznámili s párem, když sháněli ubytování ve vile poškozené. Mareš odmítl sdělit další podrobnosti, práce na případu podle něj pokračuje. Kriminalisté tak například vědí, jak byla dvojice usmrcena a proč auto skončilo polité chemikálií zrovna v Maďarsku, kvůli vyšetřování ale Mareš detaily neřekl.

Dvojice, 73letá Marie a 57letý Přemysli, zmizela v červenci a policie po ní vyhlásila celostátní pátrání. Později bylo jejich auto nalezeno ve městě Ostřihom v Maďarsku nedaleko slovenských hranic. Odstavený modrý Renault Fluence byl bez značek a politý chemikálií. Svědci pár naposledy spatřili na odpočívadle u dálnice D1 před provozovnou McDonald´s u 66. kilometru u obce Loket, po které měli cestovat na Moravu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské galerii pokřtí knihu Hurá do galerie
Křest knihy Pavlíny Pitrové nazvané Hurá do galerie se bude konat v neděli 24. listopadu v 15 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě.
Hurá do galerie je ilustrovaný průvodce světem výtvarného umění pro děti.

Těšit se můžete na čtení z knížky herečkou Horáckého divadla Jihlava Šárkou Čermákovou.
Uvítáme, pokud by děti měly zájem se aktivně zapojit do čtení pasáží z knihy, nebo si připravily krátké hudební vystoupení.

Celá akce je zcela zdarma.

Knížku edukátorky Pavlíny Pitrové bude možné si zakoupit na místě.

Po křtu bude následovat kreativní dílna pro děti!
- red -Zpět nahoru na obsah...

Lidé, kteří byli v minulosti vystaveni riziku přenosu infekce HIV či hepatitidy typu B a C se mohou nechat zdarma a anonymně otestovat
Sedmý ročník kampaně, s názvem Evropský týden testování, za prevenci a osvětu onemocnění HIV infekcí a žloutenky typu B a C, proběhne opět i v Jihlavě, a to od pátku 22. do pátku 29. listopadu, v kontaktním Centru U Větrníku Oblastní charity Jihlava. Informovala o tom Barbora Živná z Charity v Jihlavě.
V Třebíči proběhne testování v K-centrum Noe, ul. Hybešova č. 10 od pondělí 25. do středy 27. listopadu vždy od 12 do 17 hodin.
"Ve čvrtek 28. a v pátek 29. listopadu nabízíme mobilní testování ve městě, kdy na zavolání přijedeme a poskytneme testování v našem terénním autě, a to od 10 do 17 hodin. Pro mobilní testování volejte na tel. 568 840 688", uvedla Marie Paločková z Charity v Třebíči.

Jak informovala Anna Mištová, vedoucí Centra U Větrníku, screeningové testování je zcela zdarma a anonymní, otestovat se může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku přenosu infekce HIV či hepatitidy typu B a C, například prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog. Pokud se infekce odhalí včas umožňuje nakaženému podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. Čím dříve je infekce odhalena, tím účinněji odpovídá tělo pacienta na léčbu a předchází se nežádoucím komplikacím.

Podle dostupných statistických údajů Státního zdravotního ústavu a Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS, byly v Kraji Vysočina v tomto roce zjištěny zatím tři nové případy HIV infekce, dva z nich byly zaznamenány ve skupině mužů mající sex s muži, u třetího případu se jedná o heterosexuální přenos. V průběhu celého roku poskytujeme službu screeningového testování na HIV a další infekce našim klientům, což jsou mimo jiné injekční uživatelé drog, u této skupiny i díky našim programům, zůstává dlouhodobě prevalence HIV infekce pod 1 %. Několikrát za rok, a právě také v rámci Evropského týdne testování, otevíráme dveře našeho zařízení i široké veřejnosti a nabízíme screeningové testování bezplatně, anonymně a bez předsudků, což jsou pro testované osoby zásadní proměnné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Hroznatíně si připomenou rodáka: legionáře, odsouzence na smrt, generála i prezidenta Ludvíka Svobodu
Setkání k uctění památky prezidenta Československé socialistické republiky v letech 1968 až 1975 armádního generála Ludvíka Svobody se bude konat u Pamětního kamene před rodným domem Ludvíka Svobody v Hroznatíně na Třebíčsku v sobotu 23. listopadu od 11.30 hodin.
Na programu vzpomínkové akce u příležitosti 124. narození armádního generála Svobody je nástup vlajkonošů a čestné stráže; česká a slovenská hymna; položení květin k pamětnímu kameni a uctění válečných obětí. Následovat bude přátelské setkání ve výstavním prostoru rodného domu Ludvíka Svobody.

Klub českých turistů pořádá ve stejný den, tedy v sobotu 23. listopadu již 13. ročník turistického pochodu Po stopách armádního generála Ludvíka Svobody. Start je od 7 do 9.15 hodin od obecního úřadu v Trnavě na Třebíčsku.

Generál a komunistický politik. Ludvík Svoboda se narodil 25. listopadu 1895 v Hroznatíně do staré selské rodiny Jana (1862–1896) a Františky, roz. Chalupové (*1868). Otec mu zemřel, když byl Ludvíkovi sotva jeden rok (9. prosince 1896), podle matriky na následky kopnutí „koňskou nohou do břicha“. Po absolvování měšťanské školy navštěvoval Zemskou zemědělskou školu ve Velkém Meziříčí, kde získal agronomické vzdělání, které si doplnil praxí ve vinařství v Rakousku.
V roce 1923 se oženil s Irenou Stratilovou z mlynářské rodiny z Cvrčovic na Kroměřížsku, církevní svatba se konala na Velehradě. V témže roce nastoupil Svoboda v hodnosti štábního kapitána službu na Podkarpatské Rusi u 36. pluku. Tam setrval do roku 1931. V Užhorodě se manželům Svobodovým narodil 15. května 1924 syn Miroslav a 4. prosince 1925 se narodila dcera Zoe.
Do ruského zajetí poprvé upadl za první světové války. Vstoupil do legií, které v Rusku bojovaly proti bolševikům, a po válce se stal důstojníkem československé armády. Po okupaci v roce 1939 Svoboda emigroval a po rozdělení Polska mezi Hitlerem a Stalinem znovu upadl do ruského zajetí. Sovětské soudy jej odsoudily jako údajného špiona k trestu smrti, ovšem život mu tehdy zachránila spolupráce s KGB. Svoboda se stává velitelem zahraničního československého praporu a s ním se vrací v roce 1945 do vlasti. Stává se ministrem obrany, přispívá k nástupu komunistů k moci a nakonec je jimi i sám uvězněn. Během Pražského jara v březnu roku 1968 je tento pensionovaný generál zvolen presidentem republiky. V této funkci však v srpnu podepsal takzvané Moskevské protokoly, které legalisovaly sovětskou okupaci Československa, a spolu s Gustávem Husákem se pak stává jedním z hlavních normalisátorů.
Ludvík Svoboda zemřel 20. září 1979 v Praze, pohřben je v Kroměříži.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   14. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský film Lola
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude od soboty 15. srpna otevřen pro veřejnost
• Na 167. km na dálnici D1 se srazila ve směru na Prahu tři auta, tvoří se kolony
• U Škrdlovic na Žďársku zemřel po srážce s osobním autem cyklista
• Na Vysočině bourali opilí řidiči osobních aut i opilý jezdec na elektrické koloběžce
• Historická huť v Tasicích nabídne o víkendu ukázkovou živou výrobu skla
• Na Vysočině nejvíce lidí láká kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou

Čtvrtek   13. 8. 2020

• Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
• Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
• Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
• Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
• Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
• Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
• Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
• V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!

Středa   12. 8. 2020

• U elektrárny v Dukovanech roste jaderná vinice, vinohrad požehnal kněz
• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020