Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
Výstava Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj, ty Štědrý večere bude v muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska zahájena v sobotu 30. listopadu a potrvá do neděle 8. prosince. Otevřeno bude včetně pondělí od 9 do 16 hodin.
Svátečně vyzdobené roubenky letos přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Dozvíte se například, jak vypadal Štědrý večer bez vánočního stromečku, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Ale také si budete moci prohlédnout tradiční pečivo a ozdoby, které se od konce 19. století věšely na vánoční stromeček.

Svátečně vyzdobené chaloupky doplní kulturní program:

Sobota 30. listopadu: koledy zahraje Dechový kvintet Mrákotínka
Neděle 1. prosince: od 10.30 do 14.30 hodin Mikulášská obchůzka, koledy k tomu zahraje Dechový kvintet Mrákotínka
Sobota 7. prosince: Vánoční vytrubování koledy zahraje Radovanka z Jiřic; staročeská zabijačka v Hospodě na Vejměnku

V průběhu celého týdne budou mít návštěvníci možnost setkat se ve vybraných objektech s lidovými řemeslníky a průvodci, kteří budou předvádět například drátovanou keramiku, malované skleněné ozdoby, perníčky či zvykoslovné pečivo (zvykosloví - tradice, lidové obyčeje).

V neděli 8. prosince završí výstavu předvánoční jarmark na Veselém Kopci, kdy se od 9 do 16 hodin mohou návštěvníci těšit na výrobky vybraných řemeslníků z celé České republiky. Pouličníci z Tábora zazpívají pro radost koledy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
O stavbě letního koupaliště uvažuje město Polná na Jihlavsku. U rybníka Peklo by mohl vyrůst pětadvacet metrů dlouhý bazén s chemicky upravovanou vodou nebo na Brdských lukách přírodní koupací biotop. Obě varianty přesahují částku 66 milionů korun.
Veřejné představení návrhů proběhlo v úterý 25. listopadu, názory občanů, kterých se slyšení zúčastnilo několik desítek, se různily. "O výběru výsledné varianty bude městské zastupitelstvo rozhodovat 9. prosince", uvedl starosta města Jindřich Skočdopole.
Pokud zastupitelé rozhodnou, mělo by město na počátku příštího roku vypsat výběrové řízení na projektanta, stavba koupaliště by pak podle starosty mohla případně začít v roce 2021. Podle starosty pak město zváží na stavbu úvěr. "Nebo je potom třetí varianta, že se s tím přestaneme zabývat", konstatoval. Přítomné občany vyzval, aby před rozhodnutím zastupitelstva posílali na radnici své připomínky k oběma návrhům.

Bazén u Pekla by byl postaven na městských pozemcích v souladu s územním plánem. Podmínky v již využívané lokalitě k rekreaci by se zlepšily, vodu by bylo možno ohřívat a je tu i možnost vybudování zdroje vody (studny).
K místu je špatná dopravní dostupnost – nemožnost parkování přímo v areálu, špatná dopravní dostupnost by byla i v průběhu realizace stavby

U biotopu na Brdských lukách lze vybudovat koupaliště včetně kompletního parkoviště přímo v areálu i vybudovat vlastní zdroje vody (studny).
Pozemky, kde by koupaliště mělo stát, by vedlo ke změně územního plánu a navíc by město muselo vykoupit od soukromníků pozemky. V biotopu nelze ohřívat vodu, tudíž by byla kratší koupací sezona.

Řešení rekreačního koupání patří mezi hlavní priority plánu strategického rozvoje tohoto pětitisícového města do roku 2022, který schválilo polenské zastupitelstvo zkraje roku. Studie proveditelnosti, již za 360 tisíc korun vypracovala firma AS Project, se týkala tří lokalit. Místo za areálem továrny Amylon byla již z úvah staženo, jelikož jde o záplavové území a povodí Vltavy k němu vydalo záporné stanovisko.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
Pětatřicetiletý muž si na jednom z internetových portálů v minulém týdnu vyhlédl a následně objednal mobilní telefon iPhone, přičemž za něj prodávajícímu zaplatil předem na bankovní účet částku osm tisíc čtyři sta korun. Do současné doby ale prodávající kupujícímu mobilní telefon nezaslal a navíc s ním přestal komunikovat. Z tohoto důvodu policisté událost zadokumentovali jako přečin podvodu, za který pachateli v případě jeho vypátrání hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Informoval o tom policejní mluvčí David Linhart.
Obdobný případ jako na Jihlavsku řeší i policisté z obvodního oddělení v Pelhřimově. "Devětasedmdesátiletý muž zde oznámil, že si na jednom z internetových portálů objednal elektrokolo, za které prodávajícímu předem zaplatil na bankovní účet částku patnáct tisíc korun, ale kolo mu do současné doby prodávající nedodal. Stejně tak jako v předchozím případě s ním prodávající přestal komunikovat, a tak zde vzniklo podezření, že by se v tomto případě mohlo jednat o přečin podvodu", informoval D. Linhart.
Policisté z tohoto důvodu ve věci zahájili úkony trestního řízení a po pachateli pátrají.

"V této souvislosti bychom chtěli apelovat na občany, aby byli při nákupech na internetu obezřetní. V dnešní době mnoho lidí neprovádí nákupy jen v kamenných prodejnách, ale stále více z nás využívá nabídek internetového nakupování z pohodlí domova. V tomto případě lze bez pochyby najít i výhody, ale je zapotřebí si uvědomit, že pokud za vybrané zboží zaplatíme předem, vystavujeme se určitému riziku. V některých případech se totiž nemusíme dočkat zboží, které jsme si objednali, ale ani peněz, které jsme za něj zaplatili. Proto vám nabízíme několik málo rad, jak případné riziko při nakupování na internetu snížit", radí mluvčí.

Jak bezpečně nakupovat po internetu?

• nakupujte u prodejců, které znáte, pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace
• před nákupem si řádně přečtěte smluvní a obchodní podmínky
• seznamte se s reklamačním řádem
• od prodejce získejte i informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží
• vyhledejte si telefonní číslo, e-mail a adresu prodejce
• uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, e-mailová komunikace s prodávajícím apod.)
• platbu předem provádějte pouze a jen tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka

- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
Přednáška, která představí Odkaz Tomáše Špidlíka v římském Centru Aletti (umění a teologie) se bude konat ve středu 27. listopadu v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity na náměstí Zachariáše z Hradce 2 v Telči. Přednáší Ing. arch. Jiří Šťasta. Vstup je zdarma.
Při příležitosti 100. výročí narození jezuity a kardinála Tomáše Špidlíka (17. 12. 1919 – 16. 4. 2010), rodáka z Boskovic, se v prostorách bývalé jezuitské koleje v Telči uskuteční přednáška věnovaná tématu „Umění a Život“.
Představen bude také institut Centro Aletti v Římě, který se zabývá uměním v liturgickém prostoru, a to zejména návrhem a realizací mozaik. V této souvislosti bude zdůrazněna role P. Tomáše Špidlíka za pontifikátu Jana Pavla II., zvláště pokud jde o soukromou papežskou kapli Redemptoris Mater ve Vatikánu.

Závěrem bude prezentována činnost Dílny Všech svatých v Rajhradě, která se zaměřuje na úpravu kostelů a kaplí u nás i na Slovensku.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
Již řináctý knižní miniveletrh se bude konat od 1. do 13. prosince v informačním centru a v Městské galerii Hasičský dům v Telči. Pro zájemce tam budou připraveny publikace a tiskoviny, které jsou věnované starobylému renesančnímu městu a jeho okolí.
„Cílem miniveletrhu je podpořit prodej publikací a také návštěvníky Telče upozornit na možnost zajímavého vánočního dárku pro příbuzné a přátele", uvedla Věra Peichlová z telčské radnice.


V nabídce nechybí ani novinky, například exkluzivní obrazová publikace s titulem Vysočina. Hrady, zámky, památky. Kniha Nostalgická železnice na Vysočině je věnována rakousko-uherské i prvorepublikové železnici, ale věnuje pozornost projektantům, technikům či dělníkům, kteří železniční síť na Vysočině v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století vybudovali a uvedli do provozu. Publikace Česko z nebe nabídne fotografie, které si můžete prohlédnout očima ptáků.
Nový pohádkový sešit s omalovánkami z Telče, nazvaný Ukradený Ježíšek nabízí pohádku o tom, jak chtěl Flíček Berušce zkrátit čekání na Ježíška. Hezká je i knížka Andělíčci z Telče věnovaná dětem i dospělým, kteří mají rádi Vánoce i malebné město Telč.

Vedle knih mohou zájemci vybírat i z několika kalendářů nebo CD či Hugův pohádkový betlém - malebná kulisa betlému s motivy telčských domů a věží, který si mohou děti vystříhat a slepit.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese se bude konat v sobotu 30. listopadu od 13 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. Výstavou provede vystavující umělec Jan Hísek.
Název nového výstavního projektu malíře a grafika Jana Híska (1965) je kombinovaný. Jde o složeninu konkrétního s představou, což může být zároveň základní obecný princip definující jeho tvorbu. V tomto případě se v první řadě jedná odkaz na jedno z vůdčích pláten z loňského roku, pojmenované Ostrov.
K němu se pojí Hískovo vnímaní Vysočiny jako „lesního“ místa, přičemž les pro něj významově a emotivně představuje pojem zahrnující v sobě stejně tak asociaci úkrytu, jako vzdálenosti nebo ticha.
Rovinu osobní mytologie, která je u tohoto autora vždy důležitá, zastupuje intenzivní vzpomínka na obraz Korálový ostrov od Toyen z poloviny dvacátých let minulého století, tedy doby, kdy se v Kamenici u Jihlavy – tedy v bezprostřední blízkosti města, kde se výstava koná - narodila jeho maminka. Ta se však ještě v raném dětství spolu s rodiči odstěhovala, takže pro Jana Híska zůstal zdejší kraj s ohledem na rodinnou historii sice významnou destinací, ve skutečnosti však naprosto neznámým teritoriem, které má na jednu stranu důvod subjektivně prožívat, a na druhou zase představit v něm svou obraznost a sebe sama možná i s o něco větší mírou intenzity než jindy.
Tomu také odpovídá koncept celého projektu. Komplexní záběr, který vedle sebe klade nejzásadnější linie jeho tvorby, zaručuje potenciál retrospektivního ohlédnutí, zařazení prací z poslední doby přitom ale zřetelně akcentuje Hískovu aktuální tvůrčí situaci s otevřeným koncem pro další léta. Celek pak poměrně obsáhle monitoruje psychologii, jazyk i vizualitu Hískova unikátního výtvarného vyprávění a identifikuje ho jako vrstevnatý fenomén, jímž tento autor zviditelňuje svůj vnitřní svět a při tom symbolicky reflektuje ten vnější. Ambicí expozice je vytvoření výjimečné možnosti sledovat v jejím rámci východiska, kontext i momentální stav Hískovy tvorby, to vše při vědomí nesnadnosti jejího čtení. Právě proto je výstava rozdělená s ohledem na galerijní prostor po blocích do několika logických celků, které se zaměřují nejen na použitá média, ale především formální vývoj v závislosti na jeho chronologické posloupnosti.
Celkově zahrnuje téměř čtvrt století, počínaje grafickými listy zhruba od poloviny 90. let, jimiž na sebe tento absolvent ateliéru knižní kultury a písma Milana Hegara a Jana Solpery na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze poprvé výrazně upozornil. Již tehdy byla oceňována jeho výjimečná subtilní práce, technická preciznost i vynalézavost a spolu s nimi také imaginativní způsob vidění, který stále nemá na současné domácí výtvarné scéně obdoby. Ne náhodou je Jan Hísek zatím jediným ryzím grafikem mezi finalisty celé dosavadní historie Ceny Jindřicha Chalupeckého (1999). I to je jedna z příčin, proč dostaly práce na papíře poměrně velký prostor.
Druhým těžištěm expozice je samozřejmě malba, k níž se Jan Hísek rozhodně přiklonil na přelomu tisíciletí, a která u něj hraje prim do dneška. Zastoupeny jsou obě jeho zásadní polohy, tedy ta uvolněná vířivá směřující k abstraktní neuchopitelnosti, i ta momentální, která se odvíjí v uskromněné až temné barevnosti a je charakteristická příklonem k pevnějšímu tvarosloví, lineární obrysové modelaci a zobrazivosti obecně. Ať už se ale jedná o jeho původní systémy vrstvených kreseb, nebo naopak ryzí „zaklínání“ v barevné ploše, Hískovou hlavní metodou stále zůstává téměř nekontrolovaná intuitivní malba postupně rozvíjená od počátečního iniciačního bodu. Jejím prostřednictvím se otevírají jen tušené emotivní vzorce, kódují zlomky příběhů i v podvědomí ukotvených vjemů z míst, která někdy navštívil. Do jeho kompozic – někdy ne nepodobných krajině, jindy bližších spíš nebeské perspektivě, se pak samovolně projektují emblematické prvky se symbolickým nábojem, jakými jsou nyní například kopretinové hvězdy nebo pletence mraků.
Jan Hísek je výrazný solitér s romantickými kořeny. Metaforicky vzato - sám tak trochu ostrov uprostřed lesů v bezmořské zemi. Z tohoto pohledu je zřejmě možné vnímat jeho výstavu autobiograficky. Jeho obrazy nelze snadno, tím méně rychle vstřebat, už proto, že mají často podobu složitého přediva, kde úplně neplatí tradiční fyzikální ani optické zákonitosti. Nejsou doslovné, realisticky vstřícné ani prvoplánově efektní. Nemají jednoznačné řešení nebo pointu a divákovi většinou nic neusnadňují. Spíš než aby popisovaly, zjevují. Představují zvláštní bezčasný prostor sám pro sebe, který je konzistentní, má specifické kouzlo, ale jeho hloubku ani tajemství nelze nikdy zcela prozkoumat. Člověk vlastně může udělat jen jedno – vstoupit do něj očima a fascinovaně se rozhlížet.

Výstava potrvá v jihlavské galerii až do 16. února 2020.
Radek WOHLMUTHZpět nahoru na obsah...

Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
U jednoho z obchodních řetězců v ulici Bělohradská v Havlíčkově Brodě kopala v pondělí 25. listopadu okolo šesté hodiny navečer opilá žena do zadního nárazníku zaparkovaného osobního auta.
Policistům, kteří na místo přijeli, žena odmítla prokázat svou totožnost, proto ji předvedli na obvodní oddělení ke zjištění totožnosti, kde z dostupných policejních evidencí zjistili, že se jedná o čtyřiatřicetiletou ženu, která navíc jevila známky opilosti", uvedl policejní mluvčí David Linhart.
Proto s ní policisté provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 2,42 promile. "Jelikož žena neskýtala záruky, že ve svém protiprávním jednání nebude pokračovat, tak ji policisté zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", doplnil.
Následně celý případ zadokumentovali jako přestupek proti veřejnému pořádku, za který ženě ve správním řízení hrozí několikatisícová pokuta. Škoda na automobilu nevznikla.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří
Masarykovo náměstí v Pelhřimově zdobí od pondělí 25. listopadu vánoční strom. Jedná se o zhruba 15 metrů vysoký smrk pichlavý, který byl přivezen z ulice Pod Šancemi.
Celá akce začala kolem půl osmé ráno, kdy byl strom ve zmíněné ulici pokácen, ořezán, poté naložen pomocí jeřábu a hydraulického ramene na podvalník, převezen na své místo před Šrejnarovským domem a zde postaven. Kácení, převoz a stavění vánočního stromu zajišťují tradičně Technické služby města Pelhřimova ve spolupráci s Městskou správou lesů a firmou Silnice Hejda. I tentokrát proběhlo vše bez problémů a strom stál na svém místě zhruba za dvě hodiny od zahájení akce.
Teď čeká na slavnostní rozsvícení, které se uskuteční o první adventní neděli 1. prosince. Vše začne v 17 hodin, kdy zazní proslovy pana starosty a pana vikáře, zpěv sborů základní umělecké školy a po hlasitém odpočítávání prvňáčků se přesně v 17.30 hodin strom rozzáří.

Letos bude v Pelhřimově slavnostně vyzdobena i kašna na Masarykově náměstí, zároveň dojde k obměně ozdob na vánočním stromu a přibude i nová výzdoba ulic Poděbradova (v podobě závěsných světelných řetězů) a Školní (zavěšené série ozdob). Pro letošní rok je na výzdobu v rozpočtu schválena částka 300 tisíc korun, v této částce jsou také zahrnuty finanční prostředky na náhradní díly k opravě již stávajících vánočních prvků. Nově pořízené vánoční prvky jsou již pořizovány s LED osvětlením namísto klasických žárovek.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 1. 2020

• V Arnolci na Jihlavsku skončilo osobní auto na boku mimo vozovku
• Nejen řidiči, ale i řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Přednáška Relikviář sv. Maura - historie a ikonografie předmětů jihlavském muzeu

Sobota   18. 1. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede thriller Odložený případ: Hammarskjöld
• Ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku byl potvrzen výskyt ptačí chřipky
• Divoká jízda studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Na Vysočině se v loňském roce pátralo po 891 osobách
• Na Vysočině namrzají smíšené srážky, řidiči i chodci by měli být opatrní

Pátek   17. 1. 2020

• Soutěž v pochoutkách z brambor v Novém Městě na Moravě
• Nový sborník Havlíčkobrodska například o lehké atletice v Golčově Jeníkově či o smírčích kamenech
• Muž, který volal, že je na nádraží ve Žďáře bomba, byl opilý
• Policie pátrá po sedmnáctileté dívce z Ostravy, umístěna je v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Muž z Jihlavy je podezřelý ze spáchání čtyř trestných činů
• Meteorologové varují před ledovkou při mrznoucím dešti na Pelhřimovsku a Pacovsku
• Příběh pražské Invalidovny v Telči
• Výrobce celoskleněných obkladů či zábradlí VV SKLO v Křižanově změnil majitele
• Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách
• Výstava fotografií Moravské Toskánsko v muzejní kavárně v Jihlavě

Čtvrtek   16. 1. 2020

• Při nehodě v Pelhřimově skončilo osobní auto na boku, nikdo nebyl zraněn
• Vedení Jihlavy odmítá mimořádné zastupitelstvo
• Poděkování záchranářům, kteří umožnili záchranu nového života: Život je zázrak, považujte si ho!
• Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou je bomba, volal někdo na tísňovou linku
• Policisté vypátrali dva recidivisty, kteří se vloupali do chat na Jemnicku
• Šest iglú a dvanáct lůžek v sezónní noclehárně pomáhá lidem bez domova v Jihlavě
• Policisté objasnili vloupání do stavebních buněk v Ledči nad Sázavou
• Ve Žďáře nad Sázavou přibudou další parkovací místa
• Přednáška o historii kláštera v Nové Říši v knihovně v Telči

Středa   15. 1. 2020

• Policisté na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě budou dohlížet především na veřejný pořádek a plynulost v dopravě
• Vychází publikace Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály
• Mník jednovousý je pozoruhodná ryba našich vod, preferuje chlad před teplem
• Muž ze Znojemska napadl v Jihlavě tři muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
• Spadlé stromy zablokovaly silnici mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku
• Pokoje nejmenších pacientů a jejich maminek v jihlavské nemocnici zdobí nové obrazy
• Pelhřimovští policisté prováděli kontroly rekreačních objektů
• Večerní prohlídky zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou do doby baroka
• V novoměstské galerii vystoupí brněnské duo Sára Medková a Štěpán Filípek

Úterý   14. 1. 2020

• Nejzcestovalejší traktorista České republiky aneb expedice s historickým traktorem ZETOR 25 A
• Řídí auto i přes vyslovený zákaz; další pod vlivem drog
• Úspěšná záchrana srnky, pod kterou se probořil led
• Začíná rekonstrukce tratě z Křižanova do Skleného nad Oslavou
• Policisté v Třebíči objasnili případy vloupání do rekreačních objektů
• Policisté v Třebíči žádají občany o pomoc při prověřování listopadového pokusu vloupání do prodejny
• Univerzitní centrum v Telči hostí potřetí básnickou exhibici Slam Poetry
• Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 18 568 pobytových kontrol a zahájili 216 správních vyhoštění cizinců
• Kampaň Ukradená divočina dává upozorní na kruté zabíjení zvířat pro tradiční čínskou medicínu
• Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby v podání Marie Benešové v domě G. Mahlera

Pondělí   13. 1. 2020

• Na silnici ve Ždírci nad Doubravou směrem na Nové Ransko zemřela po střetu s osobním autem chodkyně
• Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem
• Výstava děl Martina Šmída v novoměstské Horácké galerii
• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni Pelhřimovsku
• Krajští záchranáři pomalu zabydlují výcvikové středisko; aktuálně probíhá výcvik vrtulníkového trenažéru
• Ovocná Oudoleňská alej ke křížku na Havlíčkobrodsku vyhrála na Vysočině v anketě Alej roku 2019
• Víkend ve znamení nehod, boural i opilý cyklista

Neděle   12. 1. 2020

• K poplatku z pobytu v Jihlavě je nutné se přihlásit do 30. ledna
• Recidivista v jihlavském obchodě ukradl kávové kapsle a chleba
• Přednáška Astronomické úkazy v roce 2020 v jihlavském muzeu
• Loni zemřelo pod koly aut na Vysočině devět chodců
• Obědy do 120 korun? Již jen ve třech moravských městech

Sobota   11. 1. 2020

• Stánek agentury Dobrý den z Pelhřimova ozdobí v Brně rekordně velká loutka
• Nařkl policisty, že jsou opilí, vyfasoval deset tisíc
• Na dálnici D1 u Měřína vzplálo osobní auto, průjezd ve směru na Prahu je omezený
• Klienti Housing First v Jihlavě už se zabydlují
• Meteorologové varují před noční namrzající mlhou na východě Vysočiny
• Filmový klub v Jihlavě uvede italský snímek S vůní Toskánska
• Smrtelná nehoda na Jihlavsku u Stáje

Pátek   10. 1. 2020

• Spory o vodu chce Jihlava co nejrychleji ukončit
• Na vánočním večírku zemřel v Havlíčkově Brodě po rvačce dvaačtyřicetiletý muž
• Výstava fotografií zvířecí stravy v jihlavské zoologické zahradě
• Noční vlak z Brna do Třebíče bude opět jezdit i v pracovní dny
• Edenred pomůže sbírkou poukázek lidem v nouzi
• Řidiči zaplatili na Vysočině v loňském roce na kaucích přes pět milionů korun

Čtvrtek   9. 1. 2020

• V Třebíči pobíhal na volno pes, o kterého jeho majitelka nejeví zájem, stará se o něj soused
• Začala registrace do dvanáctého ročníku akce Čistá Vysočina
• Policisté v Třebíči hledají svědka vloupání
• Dva celostátně hledaní muži dopadeni v Jihlavě
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě se loni narodilo nejvíce Jakubů a Sofií
• Město Pelhřimov přispělo nemocnici na další sanitu
• Pro nový řidičský průkaz v Jihlavě raději přes WebCall
• Rodí se víc Jihlavanů; nejčastěji se jmenují Jakub a Tereza
• V Ledči nad Sázavou plánují výstavbu krytého bazénu pro 174 lidí

Středa   8. 1. 2020

• Sýkora nebo vrabec? Česko bude sčítat ptáky na krmítkách
• Vojtěch Sláma vystoupal Opálkovy schody celkem čtyřistapětkrát
• V Dolních Heřmanicích usedli za volant krátce po sobě dva opilí řidiči
• Policie pátrá po čtrnáctileté dívce z Hodonína, umístěné v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Úprava jízdních řádů autobusové dopravy v Humpolci od pondělí 13. ledna
• Na Vysočině přibyly tři nové kulturní památky
• Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči je připraven na dětské pacienty, má lékaře i klauny
• Policie pátrá po mladících, kteří v Rantířovské ulici v Jihlavě poškodili auta
• Dědička obrazu hledá namalovaný statek
• Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory v jihlavském muzeu
• Město Žďár nad Sázavou se postará o vyhlášené čestné hroby a cenné náhrobky
• Integrované operační středisko na Vysočině je v provozu již třináct let; policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků

Úterý   7. 1. 2020

• Řidiči pod vlivem drog jezdí napříč Vysočinou
• Tříkrálový pochod na Křemešník s dosud nejvyšší účastí
• Z jihlavského náměstí zmizel betlém i vánoční strom, zůstává kluziště a dva stánky s občerstvením
• Jaderná elektrárna Dukovany nabízí veřejnosti mimořádné exkurze od 18. ledna až do konce února
• Odstrojené vánoční stromečky budou jihlavské služby odvážet o sobotách 11. a 18. ledna
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno tělo muže, v okolí se prý střílelo
• Policisté žádají občany o pomoc při objasňování krádeže alkoholu v Havlíčkově Brodě a Jihlavě
• Havlíčkobrodské muzeum připravuje výstavu Záblesky intimity fotografa Martina Halamy
• Kožní lékařku z Jihlavy ocenili na prestižní akci v Žilině
• Zemřel Čestmír Hofhanzl

Pondělí   6. 1. 2020

• Poplatek za odpad v Jihlavě se letos nemění
• Neznámý lupič si z auta ve Velkém Beranově odnesl peněženku
• Na pelhřimovském náměstí staví dělníci hřiště na bruslení, první zájemci se mohou projet již ve čtvrtek večer
• O zoologickou zahradu v Jihlavě je ze strany návštěvníků zájem, daří se i mláďatům
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno mužské tělo
• Parkování v areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě je zpoplatněno
• Tématický rok na památku obětí holocaustu v Novém Městě na Moravě zahájí otevření ulice Bradyových
• Jízdy pod vlivem alkoholu a drog
• Žďárská galerie vystaví díla malířky Věry Dytrychové
• Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Těší mě, že náš tříkrálový tým rozšířily nové tváře

Neděle   5. 1. 2020

• Město Žďár nad Sázavou chystá tzv. seniorské obálky pro lidi trpící těžkými nemocemi
• Se zloději a vandaly se o víkendu doslova roztrhl pytel
• Alternátor v Třebíči chystá výstavu s titulem Baťa, jak ho (ne)známe
• Na následky nehody v Nové Říši zemřel při převozu do nemocnice dvaadvacetiletý řidič osobního auta

Sobota   4. 1. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský snímek odehrávající se v 18. století Portrét dívky v plamenech
• Policisté pátrají po vandalech, kteří v Dukovanech a ve Velkém Meziříčí poškodili auta
• Novoroční varhanní koncert v kostele svatého Jakuba v Telči
• Třináctá kniha z řady Nostalgická železnice se věnuje starým tratím na Vysočině
• Usednou za volant bez řidičského průkazu i opilí

Pátek   3. 1. 2020

• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný západní, později severozápadní vítr
• Vánoční výzdobu z jihlavských ulic a náměstí pracovníci městských služeb postupně uklízejí
• V Třebíči loni vítězila jména Eliška a Tomáš
• Vychází nový měsíčník Ježkovy oči, lednové číslo přináší velký článek o adventním kluzišti i rozhovor s Petrem Píšou
• Další smrt na prokleté křižovatce v jihlavském Bedřichově
• Neznámý zloděj sebral v Osové Bítýšce z garáže jízdní kolo
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině 40 osob; celkový počet dopravních nehod se meziročně zvýšil o osm procent
• V jihlavské porodnici se loni narodilo 1299 dětí, v havlíčkobrodské 1394 dětí

Čtvrtek   2. 1. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz