Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 27.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
Pětašedesátiletý muž u domu v Moravských Budějovicích v úterý 26. listopadu po osmé hodině večer vulgárně slovně napadal ženu, choval se agresivně a vyhrožoval, že skočí pod vlak.
"Přivolaní policisté muže zajistili a při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,06 promile alkoholu. Po vyšetření lékařem policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
Letos poprvé se nemocnice v Havlíčkově Brodě rozhodla v předvánočním čase ozdobit jeden z rostoucích stromů v areálu nemocnice a přivítat tak adventní čas v pátek. 29. listopadu v 16:15 hodin.
Zájemci tak mohou přijít rozsvítit strom společně se zdravotníky z nemocnice, ozdobit perníčky, zatančit si s TSM Fanatic, popít vánoční punč či nakoupit si drobnosti na charitativním jarmarku, jehož výtěžek podpoří neurologické oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Vánoční strom by měl pomoct navodit atmosféru klidu a pohody všem, kteří do nemocnice zavítají ať už na ošetření, hospitalizaci nebo za svými blízkými.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
Policisté objasnili případ vloupání do prodejny, ke kterému došlo v Častohosticích na Třebíčsku. Ze spáchání trestného činu jsou podezřelí dva mladiství chlapci, po kterých bylo navíc vyhlášeno celostátní pátrání. Ve středu 13. listopadu vnikli v odpoledních hodinách do budovy, kde se dále vloupali do prostor prodejny a odcizili cukrovinky, alkohol a jiné potraviny. Škoda, kterou způsobili, byla vyčíslena na více než tři tisíce korun.
Po přijetí oznámení o vloupání začali policisté ihned případ prověřovat a pátrat po pachateli. "Oba podezřelé mladíky dopadli, po obou bylo vyhlášeno celostátní pátrání, neboť utekli každý z nich z jiného zařízení pro mládež, kde mají být oba umístěni. Policistům se podařilo zajistit také část odcizených věcí. Chlapci ve věku patnáct a sedmnáct let byli po provedení nezbytných úkonů předání zástupcům příslušných zařízení pro mládež", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Kriminalisté sdělili oběma mladíkům na základě shromážděných důkazů podezření z provinění krádeže spáchané vloupáním, případ dále vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
Z pohledu požární prevence představují senioři jednu z nejohroženějších skupin. Každoročně se proto příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina snaží seniorům maximálně věnovat.
„Pro seniory pořádáme odborné přednášky a semináře, pravidelně je navštěvujeme v Domovech seniorů, Domech s pečovatelskou službou a Senior Pointech. V letošním roce jsme navázali velmi úspěšnou spolupráci s Českým svazem žen, prostřednictvím kterého jsme schopni ještě více oslovit seniory“, uvádí npor. Bc. Alena Doskočilová, krajská koordinátorka preventivně výchovné činnosti.

Senioři jsou zranitelnou skupinou hned z mnoha důvodů. Někteří žijí sami a chybí jim kontakt s okolím, nedisponují dostatečnými informacemi například o pravidelných kontrolách komínů a mnohdy ani netuší, jak svůj domov zabezpečit a jak se při mimořádné události zachovat. Přitom možné riziko v domácnostech číhá doslova na každém kroku.

„Domácnosti jsou vybaveny převážně hořlavými materiály a stačí opravdu chvilka nepozornosti a požár může být na světě. Starší lidé přitom mají velmi často ztíženou mobilitu a pomaleji reagují na události. Právě z tohoto důvodu se snažíme na ně apelovat, aby si domácnosti vybavili detektorem kouře a hasicím přístrojem. Právě tyto cenově dostupné prostředky mohou v mnohých případech zachránit život, zdraví i majetek“, dodává Alena Doskočilová.

Jednou z mnoha akcí, kterých se hasiči v letošním roce zúčastnili, byl Den seniorů, který pořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Přibližně 140 seniorů, kteří v úterý 26. listopadu 2019 zavítali na tuto akci konanou v Kulturním domě Máj v Pelhřimově, mělo možnost navštívit informační stánek hasičů a v průběhu odborné přednášky se seznámit se zásadami bezpečnosti a ochrany obyvatel.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
Martin Havlíček z Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod je jedním z 15 finalistů celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare. O postup do finále usilovalo 160 studentů. Finále se uskuteční ve středu 4. prosince v kulinářském studiu Chefparade+ v pražských Holešovicích. Soutěží se o ceny v celkové hodnotě 45 000 Kč. I letos je do hlasování zapojena veřejnost, která může hlasovat na FB Rio Mare o „Cenu veřejnosti“.
Studenti odborných středních škol se zaměřením na gastronomii měli za úkol vymyslet originální recept pro zdravou a moderní svačinu za použití rybích výrobků Rio Mare. Nyní úkolem finalistů bude připravit živě před porotou, ve stanoveném limitu 20 minut, 5 porcí své originální svačinky z prvního korespondenčního kola. Hodnotí se chuť, nápad, prezentace, ale také dodržení časového limitu.

Finálové svačinky budou hodnotit dvě poroty. Odborná porota v čele s Mistrem kuchařem Vladimírem Pickou doplněná o šéfkuchaře Jiřího Krále a Vladislava Stupariče. Druhou porotu tvoří zástupci pořadatele a známá food bloggerka Eva Ehrenbergerová, autorka blogu Moje barevná kuchyně. Finále bude moderovat již tradičně oblíbena herečka a kuchařka Markéta Hrubešová.

„Těší nás stále rostoucí zájem studentů, kteří se do naší soutěže hlásí. Soutěž už slaví sedmé narozeniny a tak jsme pro letošní ročník připravili jednu novinku a rozšířili jsme portfolio hlavních surovin, ze kterých soutěžící svačiny připravují. Přidali jsme Rio Mare Grilované filety markety v extra panenském olivovém oleji a Rio Mare Filety sardinek v olivovém oleji,“ řekl Jan Jedlička, marketingový manažer Bolton Czechia.

Kuchař nejlepší svačinky získá poukaz v hodnotě 7 000 Kč, autoři druhé a třetí nejlepší svačiny vyhrají poukazy v hodnotě 5 000 Kč a 3 000 Kč. Porota pořadatele udělí „Zvláštní cenu Rio Mare“ s dárkovým poukazem v hodnotě 5 000 Kč. Vítěz „Ceny veřejnosti“, autor svačiny s největším počtem hlasů na FB stránce Rio Mare, získá výrobky Rio Mare v hodnotě 2 500 Kč. Navíc každá oceněná škola získá výrobky Rio Mare ve stejné hodnotě.

Soutěž již sedmým rokem organizuje společnost Bolton Czechia, výhradní distributor rybích výrobků Rio Mare pro Českou republiku.


Martin Havlíček, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod; Rio Mare FRITTATA

Suroviny na 4 porce:
1 konzerva Rio Mare tuňák ve vlastní šťávě, 1 rajče, hrst čerstvé bazalky, 1 mozzarella, ½ červené papriky, hrst černých oliv, 6 vajec, 2 lžíce másla, půl hrnku smetany, 5 lžic slunečnicového oleje, 1 bageta, lžička medu, čekanka a salát Lollo Biondo (na přílohu), limetkovou šťávu LiMMi, limetka, sůl a pepř.

Postup:
Frittata: Všechny suroviny nakrájíme na kostičky. Na pánvi na másle orestujeme papriku, rajče a olivy a zalijeme rozmíchanými vejci se smetanou, dochucené solí a pepřem. Za stálého míchání necháme vejce lehce srazit (musí být krémová) a přidáme tuňáka Rio Mare ve vlastní šťávě. Přendáme do nepřilnavé pánve, posypeme nakrájenou bazalkou a pokryjeme plátky mozzarelly. Přendáme do trouby a pečeme na 180°C přibližně 8 - 10 minut. Chipsy z bagety: Bagetu nakrájíme na tenké plátky a opečeme v troubě při 110 °C. Salát: Slunečnicový olej, limetkovou šťávu LImmi, kůru z limetky, sůl, pepř a med promícháme a smícháme s připravenými listy salát.
Táňa NEVRKLOVÁZpět nahoru na obsah...

Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
V neděli 24. 11. 2019 se konal benefiční koncert Markéty S. Procházkové a hostů. Koncert byl uspořádaný na podporu Bárky – domácího hospice. Je to jedna ze služeb Oblastní charity Jihlava.
„Hodinu před koncertem si lidé mohli před kostelem sv. Bartoloměj nakoupit výrobky od dobrovolníků za symbolické ceny. Připravené také bylo drobné občerstvení, výborný punč či teplý čaj. Farní jarmark trval po celou dobu koncertu i po jeho ukončení. Lidé si tak mohli vychutnat atmosféru plnými doušky. Za to velice děkujeme všem dobrovolníkům," uvedla Markéta Paculová z Oblastní charity Jihlava.

Koncert začal proslovem ředitelky jihlavské Charity Ing. Hany Fexové, která uvítala zcela naplněný kostel. Slova se ujal také pan farář Miloš Mičánek, bez kterého by se tato akce neobešla. Přivítal všechny návštěvníky a uvedl na podiu Markétu Schimmerovou Procházkovou, duši celého koncertu, která zpívala zcela bez nároku na honorář. Spolu s ní přijely její hosté, zpěvačky Petra Sladká a Simona Zástěrová a klavírní doprovod Ester Godovská.

„Atmosféra byla úžasná. Slovy nejde vyjádřit, jak velkou radost máme, že přišlo tolik lidí a kostel byl krásně zaplněn," řekla dále Markéta Paculová.

Celkový výtěžek z celé akce byl neuvěřitelných 62 726 Kč - za zakoupené výrobky z jarmarku 17 000 Kč, z dobrovolného vstupného 38 726 Kč a z možnosti online příspěvku skrze Darujme.cz 7 000 Kč.

DĚKUJEME všem, kteří se na této krásné události podíleli a hlavně všem dárcům, kteří svým příspěvkem podpořili Bárku, terénní službu nevyléčitelně nemocným na sklonku života.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
V lese mezi rybníky u obce Vepřová na Žďársku našel v úterý 26. listopadu krátce před jednou hodinou odpoledne muž předměty připomínající munici.
Přivolaná policejní hlídka místo nálezu zajistila a vyžádala si součinnost policejního pyrotechnika, který okolí nálezu ještě prohledal a na místě zajistil celkem osmnáct kusů dělostřeleckých min ráže 120 mm. "Jednalo se o sedmnáct německých min Wgr. 42 a jednu sovětskou minu OF-843A. Německý 12 cm minomet mohl vystřelovat i kořistní sovětskou munici, což je pravděpodobně důvod přítomnosti sovětské miny. Každá mina má celkovou hmotnost kolem šestnácti kilogramů, z čehož 2,8 kilogramů připadá na trhavinu", popsala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Pyrotechnik munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren
V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu 30. listopadu konat místní referendum o případné výstavbě větrných elektráren na území obce.
O konání referenda rozhodlo obecní zastupitelstvo 31. října. Lidé budou odpovídat na otázku: Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren v katastrálním území obce Jamné u Jihlavy?
"Z výsledku vyplyne, zda budou jednání pokračovat", uvedl starosta Luboš Varhaník.

Nabídku obci učinila soukromá firma meridian Nová Energie, která za větrníky nabízí obci předběžně roční příspěvek do obecního rozpočtu kolem milionu korun v případě postavení čtyř větrníků. Rozpočet obce s 580 obyvateli schválený pro letošek převýšil 12 milionů korun.

Zastupitelé v Jamném nebyli jednotní v tom, jak na nabídku odpovědět, rozhodli se zeptat obyvatel na jejich názor. Ani když většina hlasů v referendu větrníky podpoří, neznamená to podle starosty, že se budou stavět. „Spíš je to první krok k tomu zjistit, jestli má vůbec smysl ta jednání zahajovat,“ uvedl. Firma by se musela domluvit s majiteli pozemků a získat souhlas úřadů. Kraj Vysočina se stavbě větrných elektráren brání, s odkazem na to, že by vysoké stožáry poškodily krajinný ráz.

Se záměrem budování větrníků podle dostupných informací oslovuje meridian Nová Energie od minulého roku obce na Jihlavsku i na Pelhřimovsku. Na Vysočině jsou teď vysoké větrné elektrárny na třech místech. Nepřibývají asi deset let. Největší a nejstarší větrný park je v Pavlově na Jihlavsku, kde jsou od roku 2006 čtyři. Jeden větrník stojí u obce Kámen a dva u obce Věžnice na Havlíčkobrodsku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   21. 1. 2020

• Horácká multifunkční aréna v Jihlavě už se projektuje
• Řidiči stále jezdí opilí
• Den Austrálie a eurobankovka Zoo Jihlava již tento víkend!
• Krajští hasiči na Vysočině mají ve svém sídle automatický externí defibrilátor
• Nastávajícím maminkám v jihlavské nemocnici opraví letos pokoj
• U Příštpa na Třebíčsku zemřel při nehodě řidič osobního auta
• V Budišově se střetlo auto s vlakem, řidička auta utrpěla lehké zranění

Pondělí   20. 1. 2020

• Slovenský ráj nebo Malajsie; do Domu umění ve Znojmě se vrací cyklus přednášek přírodou celého světa
• Výstava pivních etiket, zátek, tácků či otvíráků na zámku v Třebíči
• Největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví
• Pozor! Namrzající mlhy po celé České republice mohou působit problémy řidičům i chodcům
• U Lhotky na Velkomeziříčsku bouralo nákladní auto
• Opilý muž v Humpolci byl vulgární na policisty, skončil na záchytce
• Tři králové prodávali svařák, navštívili zápas Dukly, výtěžek se nyní sčítá
• Václav Klaus k úmrtí Jaroslava Kubery
• Lhůta pro přihlášení čipovaného psa do evidence končí 30. ledna
• U Tří věžiček v Jihlavě zemřel po střetu s náklaďákem řidič osobního auta
• Při střetu dvou osobních aut v Jihlavě vznikla škoda 130 tisíc korun

Neděle   19. 1. 2020

• Vydejte se po stopách brouka Pytlíka v jihlavském muzeu
• Zlatá lyže v Novém Městě na Moravě proběhla bez výraznějších komplikací, plynulá byla i doprava
• V Arnolci na Jihlavsku skončilo osobní auto na boku mimo vozovku
• Nejen řidiči, ale i řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Přednáška Relikviář sv. Maura - historie a ikonografie předmětů jihlavském muzeu

Sobota   18. 1. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede thriller Odložený případ: Hammarskjöld
• Ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku byl potvrzen výskyt ptačí chřipky
• Divoká jízda studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Na Vysočině se v loňském roce pátralo po 891 osobách
• Na Vysočině namrzají smíšené srážky, řidiči i chodci by měli být opatrní

Pátek   17. 1. 2020

• Soutěž v pochoutkách z brambor v Novém Městě na Moravě
• Nový sborník Havlíčkobrodska například o lehké atletice v Golčově Jeníkově či o smírčích kamenech
• Muž, který volal, že je na nádraží ve Žďáře bomba, byl opilý
• Policie pátrá po sedmnáctileté dívce z Ostravy, umístěna je v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Muž z Jihlavy je podezřelý ze spáchání čtyř trestných činů
• Meteorologové varují před ledovkou při mrznoucím dešti na Pelhřimovsku a Pacovsku
• Příběh pražské Invalidovny v Telči
• Výrobce celoskleněných obkladů či zábradlí VV SKLO v Křižanově změnil majitele
• Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách
• Výstava fotografií Moravské Toskánsko v muzejní kavárně v Jihlavě

Čtvrtek   16. 1. 2020

• Při nehodě v Pelhřimově skončilo osobní auto na boku, nikdo nebyl zraněn
• Vedení Jihlavy odmítá mimořádné zastupitelstvo
• Poděkování záchranářům, kteří umožnili záchranu nového života: Život je zázrak, považujte si ho!
• Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou je bomba, volal někdo na tísňovou linku
• Policisté vypátrali dva recidivisty, kteří se vloupali do chat na Jemnicku
• Šest iglú a dvanáct lůžek v sezónní noclehárně pomáhá lidem bez domova v Jihlavě
• Policisté objasnili vloupání do stavebních buněk v Ledči nad Sázavou
• Ve Žďáře nad Sázavou přibudou další parkovací místa
• Přednáška o historii kláštera v Nové Říši v knihovně v Telči

Středa   15. 1. 2020

• Policisté na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě budou dohlížet především na veřejný pořádek a plynulost v dopravě
• Vychází publikace Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály
• Mník jednovousý je pozoruhodná ryba našich vod, preferuje chlad před teplem
• Muž ze Znojemska napadl v Jihlavě tři muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
• Spadlé stromy zablokovaly silnici mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku
• Pokoje nejmenších pacientů a jejich maminek v jihlavské nemocnici zdobí nové obrazy
• Pelhřimovští policisté prováděli kontroly rekreačních objektů
• Večerní prohlídky zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou do doby baroka
• V novoměstské galerii vystoupí brněnské duo Sára Medková a Štěpán Filípek

Úterý   14. 1. 2020

• Nejzcestovalejší traktorista České republiky aneb expedice s historickým traktorem ZETOR 25 A
• Řídí auto i přes vyslovený zákaz; další pod vlivem drog
• Úspěšná záchrana srnky, pod kterou se probořil led
• Začíná rekonstrukce tratě z Křižanova do Skleného nad Oslavou
• Policisté v Třebíči objasnili případy vloupání do rekreačních objektů
• Policisté v Třebíči žádají občany o pomoc při prověřování listopadového pokusu vloupání do prodejny
• Univerzitní centrum v Telči hostí potřetí básnickou exhibici Slam Poetry
• Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 18 568 pobytových kontrol a zahájili 216 správních vyhoštění cizinců
• Kampaň Ukradená divočina dává upozorní na kruté zabíjení zvířat pro tradiční čínskou medicínu
• Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby v podání Marie Benešové v domě G. Mahlera

Pondělí   13. 1. 2020

• Na silnici ve Ždírci nad Doubravou směrem na Nové Ransko zemřela po střetu s osobním autem chodkyně
• Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem
• Výstava děl Martina Šmída v novoměstské Horácké galerii
• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni Pelhřimovsku
• Krajští záchranáři pomalu zabydlují výcvikové středisko; aktuálně probíhá výcvik vrtulníkového trenažéru
• Ovocná Oudoleňská alej ke křížku na Havlíčkobrodsku vyhrála na Vysočině v anketě Alej roku 2019
• Víkend ve znamení nehod, boural i opilý cyklista

Neděle   12. 1. 2020

• K poplatku z pobytu v Jihlavě je nutné se přihlásit do 30. ledna
• Recidivista v jihlavském obchodě ukradl kávové kapsle a chleba
• Přednáška Astronomické úkazy v roce 2020 v jihlavském muzeu
• Loni zemřelo pod koly aut na Vysočině devět chodců
• Obědy do 120 korun? Již jen ve třech moravských městech

Sobota   11. 1. 2020

• Stánek agentury Dobrý den z Pelhřimova ozdobí v Brně rekordně velká loutka
• Nařkl policisty, že jsou opilí, vyfasoval deset tisíc
• Na dálnici D1 u Měřína vzplálo osobní auto, průjezd ve směru na Prahu je omezený
• Klienti Housing First v Jihlavě už se zabydlují
• Meteorologové varují před noční namrzající mlhou na východě Vysočiny
• Filmový klub v Jihlavě uvede italský snímek S vůní Toskánska
• Smrtelná nehoda na Jihlavsku u Stáje

Pátek   10. 1. 2020

• Spory o vodu chce Jihlava co nejrychleji ukončit
• Na vánočním večírku zemřel v Havlíčkově Brodě po rvačce dvaačtyřicetiletý muž
• Výstava fotografií zvířecí stravy v jihlavské zoologické zahradě
• Noční vlak z Brna do Třebíče bude opět jezdit i v pracovní dny
• Edenred pomůže sbírkou poukázek lidem v nouzi
• Řidiči zaplatili na Vysočině v loňském roce na kaucích přes pět milionů korun

Čtvrtek   9. 1. 2020

• V Třebíči pobíhal na volno pes, o kterého jeho majitelka nejeví zájem, stará se o něj soused
• Začala registrace do dvanáctého ročníku akce Čistá Vysočina
• Policisté v Třebíči hledají svědka vloupání
• Dva celostátně hledaní muži dopadeni v Jihlavě
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě se loni narodilo nejvíce Jakubů a Sofií
• Město Pelhřimov přispělo nemocnici na další sanitu
• Pro nový řidičský průkaz v Jihlavě raději přes WebCall
• Rodí se víc Jihlavanů; nejčastěji se jmenují Jakub a Tereza
• V Ledči nad Sázavou plánují výstavbu krytého bazénu pro 174 lidí

Středa   8. 1. 2020

• Sýkora nebo vrabec? Česko bude sčítat ptáky na krmítkách
• Vojtěch Sláma vystoupal Opálkovy schody celkem čtyřistapětkrát
• V Dolních Heřmanicích usedli za volant krátce po sobě dva opilí řidiči
• Policie pátrá po čtrnáctileté dívce z Hodonína, umístěné v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
• Úprava jízdních řádů autobusové dopravy v Humpolci od pondělí 13. ledna
• Na Vysočině přibyly tři nové kulturní památky
• Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči je připraven na dětské pacienty, má lékaře i klauny
• Policie pátrá po mladících, kteří v Rantířovské ulici v Jihlavě poškodili auta
• Dědička obrazu hledá namalovaný statek
• Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory v jihlavském muzeu
• Město Žďár nad Sázavou se postará o vyhlášené čestné hroby a cenné náhrobky
• Integrované operační středisko na Vysočině je v provozu již třináct let; policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků

Úterý   7. 1. 2020

• Řidiči pod vlivem drog jezdí napříč Vysočinou
• Tříkrálový pochod na Křemešník s dosud nejvyšší účastí
• Z jihlavského náměstí zmizel betlém i vánoční strom, zůstává kluziště a dva stánky s občerstvením
• Jaderná elektrárna Dukovany nabízí veřejnosti mimořádné exkurze od 18. ledna až do konce února
• Odstrojené vánoční stromečky budou jihlavské služby odvážet o sobotách 11. a 18. ledna
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno tělo muže, v okolí se prý střílelo
• Policisté žádají občany o pomoc při objasňování krádeže alkoholu v Havlíčkově Brodě a Jihlavě
• Havlíčkobrodské muzeum připravuje výstavu Záblesky intimity fotografa Martina Halamy
• Kožní lékařku z Jihlavy ocenili na prestižní akci v Žilině
• Zemřel Čestmír Hofhanzl

Pondělí   6. 1. 2020

• Poplatek za odpad v Jihlavě se letos nemění
• Neznámý lupič si z auta ve Velkém Beranově odnesl peněženku
• Na pelhřimovském náměstí staví dělníci hřiště na bruslení, první zájemci se mohou projet již ve čtvrtek večer
• O zoologickou zahradu v Jihlavě je ze strany návštěvníků zájem, daří se i mláďatům
• V Jihlavě na Pančavě bylo nalezeno mužské tělo
• Parkování v areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě je zpoplatněno
• Tématický rok na památku obětí holocaustu v Novém Městě na Moravě zahájí otevření ulice Bradyových
• Jízdy pod vlivem alkoholu a drog
• Žďárská galerie vystaví díla malířky Věry Dytrychové
• Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Těší mě, že náš tříkrálový tým rozšířily nové tváře

Neděle   5. 1. 2020