Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 27.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
Pětašedesátiletý muž u domu v Moravských Budějovicích v úterý 26. listopadu po osmé hodině večer vulgárně slovně napadal ženu, choval se agresivně a vyhrožoval, že skočí pod vlak.
"Přivolaní policisté muže zajistili a při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,06 promile alkoholu. Po vyšetření lékařem policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
Letos poprvé se nemocnice v Havlíčkově Brodě rozhodla v předvánočním čase ozdobit jeden z rostoucích stromů v areálu nemocnice a přivítat tak adventní čas v pátek. 29. listopadu v 16:15 hodin.
Zájemci tak mohou přijít rozsvítit strom společně se zdravotníky z nemocnice, ozdobit perníčky, zatančit si s TSM Fanatic, popít vánoční punč či nakoupit si drobnosti na charitativním jarmarku, jehož výtěžek podpoří neurologické oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Vánoční strom by měl pomoct navodit atmosféru klidu a pohody všem, kteří do nemocnice zavítají ať už na ošetření, hospitalizaci nebo za svými blízkými.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
Policisté objasnili případ vloupání do prodejny, ke kterému došlo v Častohosticích na Třebíčsku. Ze spáchání trestného činu jsou podezřelí dva mladiství chlapci, po kterých bylo navíc vyhlášeno celostátní pátrání. Ve středu 13. listopadu vnikli v odpoledních hodinách do budovy, kde se dále vloupali do prostor prodejny a odcizili cukrovinky, alkohol a jiné potraviny. Škoda, kterou způsobili, byla vyčíslena na více než tři tisíce korun.
Po přijetí oznámení o vloupání začali policisté ihned případ prověřovat a pátrat po pachateli. "Oba podezřelé mladíky dopadli, po obou bylo vyhlášeno celostátní pátrání, neboť utekli každý z nich z jiného zařízení pro mládež, kde mají být oba umístěni. Policistům se podařilo zajistit také část odcizených věcí. Chlapci ve věku patnáct a sedmnáct let byli po provedení nezbytných úkonů předání zástupcům příslušných zařízení pro mládež", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Kriminalisté sdělili oběma mladíkům na základě shromážděných důkazů podezření z provinění krádeže spáchané vloupáním, případ dále vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
Z pohledu požární prevence představují senioři jednu z nejohroženějších skupin. Každoročně se proto příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina snaží seniorům maximálně věnovat.
„Pro seniory pořádáme odborné přednášky a semináře, pravidelně je navštěvujeme v Domovech seniorů, Domech s pečovatelskou službou a Senior Pointech. V letošním roce jsme navázali velmi úspěšnou spolupráci s Českým svazem žen, prostřednictvím kterého jsme schopni ještě více oslovit seniory“, uvádí npor. Bc. Alena Doskočilová, krajská koordinátorka preventivně výchovné činnosti.

Senioři jsou zranitelnou skupinou hned z mnoha důvodů. Někteří žijí sami a chybí jim kontakt s okolím, nedisponují dostatečnými informacemi například o pravidelných kontrolách komínů a mnohdy ani netuší, jak svůj domov zabezpečit a jak se při mimořádné události zachovat. Přitom možné riziko v domácnostech číhá doslova na každém kroku.

„Domácnosti jsou vybaveny převážně hořlavými materiály a stačí opravdu chvilka nepozornosti a požár může být na světě. Starší lidé přitom mají velmi často ztíženou mobilitu a pomaleji reagují na události. Právě z tohoto důvodu se snažíme na ně apelovat, aby si domácnosti vybavili detektorem kouře a hasicím přístrojem. Právě tyto cenově dostupné prostředky mohou v mnohých případech zachránit život, zdraví i majetek“, dodává Alena Doskočilová.

Jednou z mnoha akcí, kterých se hasiči v letošním roce zúčastnili, byl Den seniorů, který pořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Přibližně 140 seniorů, kteří v úterý 26. listopadu 2019 zavítali na tuto akci konanou v Kulturním domě Máj v Pelhřimově, mělo možnost navštívit informační stánek hasičů a v průběhu odborné přednášky se seznámit se zásadami bezpečnosti a ochrany obyvatel.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
Martin Havlíček z Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod je jedním z 15 finalistů celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare. O postup do finále usilovalo 160 studentů. Finále se uskuteční ve středu 4. prosince v kulinářském studiu Chefparade+ v pražských Holešovicích. Soutěží se o ceny v celkové hodnotě 45 000 Kč. I letos je do hlasování zapojena veřejnost, která může hlasovat na FB Rio Mare o „Cenu veřejnosti“.
Studenti odborných středních škol se zaměřením na gastronomii měli za úkol vymyslet originální recept pro zdravou a moderní svačinu za použití rybích výrobků Rio Mare. Nyní úkolem finalistů bude připravit živě před porotou, ve stanoveném limitu 20 minut, 5 porcí své originální svačinky z prvního korespondenčního kola. Hodnotí se chuť, nápad, prezentace, ale také dodržení časového limitu.

Finálové svačinky budou hodnotit dvě poroty. Odborná porota v čele s Mistrem kuchařem Vladimírem Pickou doplněná o šéfkuchaře Jiřího Krále a Vladislava Stupariče. Druhou porotu tvoří zástupci pořadatele a známá food bloggerka Eva Ehrenbergerová, autorka blogu Moje barevná kuchyně. Finále bude moderovat již tradičně oblíbena herečka a kuchařka Markéta Hrubešová.

„Těší nás stále rostoucí zájem studentů, kteří se do naší soutěže hlásí. Soutěž už slaví sedmé narozeniny a tak jsme pro letošní ročník připravili jednu novinku a rozšířili jsme portfolio hlavních surovin, ze kterých soutěžící svačiny připravují. Přidali jsme Rio Mare Grilované filety markety v extra panenském olivovém oleji a Rio Mare Filety sardinek v olivovém oleji,“ řekl Jan Jedlička, marketingový manažer Bolton Czechia.

Kuchař nejlepší svačinky získá poukaz v hodnotě 7 000 Kč, autoři druhé a třetí nejlepší svačiny vyhrají poukazy v hodnotě 5 000 Kč a 3 000 Kč. Porota pořadatele udělí „Zvláštní cenu Rio Mare“ s dárkovým poukazem v hodnotě 5 000 Kč. Vítěz „Ceny veřejnosti“, autor svačiny s největším počtem hlasů na FB stránce Rio Mare, získá výrobky Rio Mare v hodnotě 2 500 Kč. Navíc každá oceněná škola získá výrobky Rio Mare ve stejné hodnotě.

Soutěž již sedmým rokem organizuje společnost Bolton Czechia, výhradní distributor rybích výrobků Rio Mare pro Českou republiku.


Martin Havlíček, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod; Rio Mare FRITTATA

Suroviny na 4 porce:
1 konzerva Rio Mare tuňák ve vlastní šťávě, 1 rajče, hrst čerstvé bazalky, 1 mozzarella, ½ červené papriky, hrst černých oliv, 6 vajec, 2 lžíce másla, půl hrnku smetany, 5 lžic slunečnicového oleje, 1 bageta, lžička medu, čekanka a salát Lollo Biondo (na přílohu), limetkovou šťávu LiMMi, limetka, sůl a pepř.

Postup:
Frittata: Všechny suroviny nakrájíme na kostičky. Na pánvi na másle orestujeme papriku, rajče a olivy a zalijeme rozmíchanými vejci se smetanou, dochucené solí a pepřem. Za stálého míchání necháme vejce lehce srazit (musí být krémová) a přidáme tuňáka Rio Mare ve vlastní šťávě. Přendáme do nepřilnavé pánve, posypeme nakrájenou bazalkou a pokryjeme plátky mozzarelly. Přendáme do trouby a pečeme na 180°C přibližně 8 - 10 minut. Chipsy z bagety: Bagetu nakrájíme na tenké plátky a opečeme v troubě při 110 °C. Salát: Slunečnicový olej, limetkovou šťávu LImmi, kůru z limetky, sůl, pepř a med promícháme a smícháme s připravenými listy salát.
Táňa NEVRKLOVÁZpět nahoru na obsah...

Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
V neděli 24. 11. 2019 se konal benefiční koncert Markéty S. Procházkové a hostů. Koncert byl uspořádaný na podporu Bárky – domácího hospice. Je to jedna ze služeb Oblastní charity Jihlava.
„Hodinu před koncertem si lidé mohli před kostelem sv. Bartoloměj nakoupit výrobky od dobrovolníků za symbolické ceny. Připravené také bylo drobné občerstvení, výborný punč či teplý čaj. Farní jarmark trval po celou dobu koncertu i po jeho ukončení. Lidé si tak mohli vychutnat atmosféru plnými doušky. Za to velice děkujeme všem dobrovolníkům," uvedla Markéta Paculová z Oblastní charity Jihlava.

Koncert začal proslovem ředitelky jihlavské Charity Ing. Hany Fexové, která uvítala zcela naplněný kostel. Slova se ujal také pan farář Miloš Mičánek, bez kterého by se tato akce neobešla. Přivítal všechny návštěvníky a uvedl na podiu Markétu Schimmerovou Procházkovou, duši celého koncertu, která zpívala zcela bez nároku na honorář. Spolu s ní přijely její hosté, zpěvačky Petra Sladká a Simona Zástěrová a klavírní doprovod Ester Godovská.

„Atmosféra byla úžasná. Slovy nejde vyjádřit, jak velkou radost máme, že přišlo tolik lidí a kostel byl krásně zaplněn," řekla dále Markéta Paculová.

Celkový výtěžek z celé akce byl neuvěřitelných 62 726 Kč - za zakoupené výrobky z jarmarku 17 000 Kč, z dobrovolného vstupného 38 726 Kč a z možnosti online příspěvku skrze Darujme.cz 7 000 Kč.

DĚKUJEME všem, kteří se na této krásné události podíleli a hlavně všem dárcům, kteří svým příspěvkem podpořili Bárku, terénní službu nevyléčitelně nemocným na sklonku života.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
V lese mezi rybníky u obce Vepřová na Žďársku našel v úterý 26. listopadu krátce před jednou hodinou odpoledne muž předměty připomínající munici.
Přivolaná policejní hlídka místo nálezu zajistila a vyžádala si součinnost policejního pyrotechnika, který okolí nálezu ještě prohledal a na místě zajistil celkem osmnáct kusů dělostřeleckých min ráže 120 mm. "Jednalo se o sedmnáct německých min Wgr. 42 a jednu sovětskou minu OF-843A. Německý 12 cm minomet mohl vystřelovat i kořistní sovětskou munici, což je pravděpodobně důvod přítomnosti sovětské miny. Každá mina má celkovou hmotnost kolem šestnácti kilogramů, z čehož 2,8 kilogramů připadá na trhavinu", popsala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Pyrotechnik munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren
V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu 30. listopadu konat místní referendum o případné výstavbě větrných elektráren na území obce.
O konání referenda rozhodlo obecní zastupitelstvo 31. října. Lidé budou odpovídat na otázku: Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren v katastrálním území obce Jamné u Jihlavy?
"Z výsledku vyplyne, zda budou jednání pokračovat", uvedl starosta Luboš Varhaník.

Nabídku obci učinila soukromá firma meridian Nová Energie, která za větrníky nabízí obci předběžně roční příspěvek do obecního rozpočtu kolem milionu korun v případě postavení čtyř větrníků. Rozpočet obce s 580 obyvateli schválený pro letošek převýšil 12 milionů korun.

Zastupitelé v Jamném nebyli jednotní v tom, jak na nabídku odpovědět, rozhodli se zeptat obyvatel na jejich názor. Ani když většina hlasů v referendu větrníky podpoří, neznamená to podle starosty, že se budou stavět. „Spíš je to první krok k tomu zjistit, jestli má vůbec smysl ta jednání zahajovat,“ uvedl. Firma by se musela domluvit s majiteli pozemků a získat souhlas úřadů. Kraj Vysočina se stavbě větrných elektráren brání, s odkazem na to, že by vysoké stožáry poškodily krajinný ráz.

Se záměrem budování větrníků podle dostupných informací oslovuje meridian Nová Energie od minulého roku obce na Jihlavsku i na Pelhřimovsku. Na Vysočině jsou teď vysoké větrné elektrárny na třech místech. Nepřibývají asi deset let. Největší a nejstarší větrný park je v Pavlově na Jihlavsku, kde jsou od roku 2006 čtyři. Jeden větrník stojí u obce Kámen a dva u obce Věžnice na Havlíčkobrodsku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 8. 2020

• Zrestaurovaná socha Tomáše Garrigua Masaryka v Humpolci bude slavnostně odhalena 28. října
• Hasiči čerpali vodu ze sklepů, uklízeli stromy, na Žďársku evakuovali dětský tábor

Pátek   14. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský film Lola
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude od soboty 15. srpna otevřen pro veřejnost
• Na 167. km na dálnici D1 se srazila ve směru na Prahu tři auta, tvoří se kolony
• U Škrdlovic na Žďársku zemřel po srážce s osobním autem cyklista
• Na Vysočině bourali opilí řidiči osobních aut i opilý jezdec na elektrické koloběžce
• Historická huť v Tasicích nabídne o víkendu ukázkovou živou výrobu skla
• Na Vysočině nejvíce lidí láká kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou

Čtvrtek   13. 8. 2020

• Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
• Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
• Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
• Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
• Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
• Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
• Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
• V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!

Středa   12. 8. 2020

• U elektrárny v Dukovanech roste jaderná vinice, vinohrad požehnal kněz
• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020