Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 29.11 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 2. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla snímek s titulem "...a dělo bylo ještě žhavé". Válečný konflikt na civilizovaném evropském kontinentě v době nedávné - válečné Sarajevo, r. 1992-93, osud obyvatel jednoho paneláku, zasaženého granátem. Válka očima jedenáctiletého chlapce, který dosavadní život v jistotě rodiny musel vystřídat snahou přežít na ulici plné nebezpečí a zvěrstev. „Na válčení dospělých doplácí nejvíce děti...“
Čas: přelom let 1992 – 1993. Místo: obléhané Sarajevo. Upřesnění místa: jeden sarajevský sídlištní dům. Můžeme být hrdí, že od konce druhé světové války nevznikl na evropském kontinentě další světový válečný konflikt – jenže tady jde o pravou nefalšovanou válku se vším všudy. Střílí se zde a zabíjí – i civilní obyvatelstvo. Teror, rabování, násilí, bezpráví, znásilňování, vraždy. Ještě nedávno tady byl civilizovaný kulturní stát s pevným právním řádem. To vše je zašlapáno do bahna válečného běsnění a lidského zvěrstva. V ústředí válečného děje je jedenáctiletý chlapec – přežil výbuch granátu, který zasáhl jejich byt, jeho rodiče to štěstí neměli. Chlapec šokem oněměl a sám by asi neměl velkou šanci na přežití – jsou tu ale ještě lidé s lidskostí v duši – chlapce se ujme sousedka Tidža. A tak se chlapec blíže seznámí se spolužákem Amerem. Jestliže ve škole oba dostávali základní vzdělání pro uplatnění v normálním světě, Amer mladšího chlapce nyní vzdělává v umění jak přežít ve světě plném násilností, surovosti, hrůzy, chlastu a zločinu.

Film ...a dělo bylo ještě žhavé není nijak příjemnou podívanou. Přesto např. na csfd.cz má aktuálně hodnocení 88%. Každopádně by tento snímek měl být povinnou podívanou nejen pro ty, kteří neví nic o tom, co je válečné běsnění, ale i pro ty, pro které je život v klidu a míru samozřejmostí a možná i tak trochu nudou.

„Je jen tenká hranice mezi rozumným civilizovaným člověkem a nenávistnou zabíjející bestií“

...a dělo bylo ještě žhavé (Top je bio vreo/So Hot Was the Cannon)

Srbsko/Bosna a Hercegovina, 2014, DCP, barevný, srbsky, české titulky, 100 minut

Scénář a režie: Slobodan Skerlić
Předloha: Vladimir Kecmanović - román Dělo bylo žhavé
Kamera: Dušan Joksimovič
Použitá hudba: různé skladby a písně
Produkce: Bogdan Stanić, Tihomir Stanić
Hrají: Mira Banjac, Slavko Štimac, Fedja Stukan, Tihomir Stanič, Amila Terzimehic, Haris Burina, Enver Petrovci, Zeljko Erkiç a další
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
Přednáška PhDr. Dany Novákové s titulem Vánoce v Evropě se bude konat v pondělí 2. prosince od 17 hodin v obřadní síni radnice v Telči.
V Kavárně Haas v prostorách Univerzitního centra v Telči začíná v tento den i výstava s titulem Ikony - tajuplný svět pravoslaví.
Ikony jsou umělecká díla neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled.
Na výstavě se zájemci seznámí také s nejznámějšími poutními místy spojenými s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a prostřednictvím ikon se představí také čeští světci.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
Obyvatelé regionu Jaderné elektrárny Dukovany budou mít o prvním adventním víkendu mimořádnou příležitost shlédnout největší vánoční strom, který energetici promítnou na jednu z chladicích věží elektrárny.
Dukovany tak budou jednou ze tří elektráren Skupiny ČEZ, které budou takto výjimečně svátečně osvětleny. Akce je součástí vánoční kampaně Skupiny ČEZ „Rozsvítili jsme vánoční stromy po celé zemi“. Řidiči i chodci v okolí dukovanské elektrárny by měli být o víkendu zvlášť opatrní.

Stovky stromečků na náměstích se i letos rozzáří díky podpoře Skupiny ČEZ. „Rozsvícení vánočních stromků nám má připomenout, že začíná adventní čas. Společně s vánočními trhy a stánky s punčem vytváří ve městech nezaměnitelnou atmosféru. A podporou rozsvícení vánočních stromků chceme poděkovat obcím v okolí našich jaderných elektráren za celoroční spolupráci,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Energie z elektrárny rozsvítí také téměř třicet vánočních stromečků v okolních obcích a městech. Mezi ně patří například obce Dukovany, Rouchovany, Rešice, Mohelno, Jamolice nebo Moravský Krumlov a Ivančice. „Vloni jsme si mohli díky příspěvku zakoupit nové vánoční osvětlení, letos si mohou občané odnést do svých domovů malovaný vánoční hrníček,“ říká starostka obce Jamolice Dana Jarolímová, kde už slavnostní rozsvícení vánočního stromu i osvícení obce proběhlo s předstihem v sobotu 23. listopadu. „Pořádáme už každoročně akci o týden dřív čistě z praktických důvodů. A to proto, aby k nám mohl přijet dětský soubor Klíček z Dolních Dubňan i prodejci, kteří budou v čase adventu zaneprázdněni jinými akcemi,“ dodává starostka Jarolímová.

Na svítící stromek budou moci lidé narazit i na dalších neobvyklých místech. Speciální projekce promítne vánoční stromek na chladicí věže u jaderných elektráren Dukovany a Temelín a teplárny Trmice.
Ve všech případech se netradiční videomapping uskuteční ve dnech v sobotu 30. listopadu a v neděli1. prosince (vždy v čase 17 – 6 hodin, zkouška projekce proběhne už v pátek 29. 11. ve večerních hodinách).
I když nebude promítání spojeno s žádnou doprovodnou akcí, půjde o hodně netradiční podívanou. Proto si dovolíme apelovat na maximální opatrnost a soustředěnost při jízdě i případném pohybu podél komunikací.

Paralelně připravila Skupina ČEZ pro své zákazníky z řad domácností na svých FB profilech hned dvě vánoční soutěže. Na profilu https://www.facebook.com/Sku… se soutěží o poukaz na vánoční stromek v hodnotě 1 000 Kč a vánoční světýlka. Každý den až do 15.12. vyhlásí energetici jednoho vítěze.
Od 1. 12. až do Štědrého dne se na Facebooku EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ https://www.facebook.com/EPP… soutěží o sportovní suvenýry, které věnovali například Jaromír Jágr nebo Barbora Strýcová.

Skupina ČEZ aktuálně aktivně působí na šesti profilech na Facebooku, dvou profilech na Instagramu, po jednom účtu má na Twitteru, LinkedIn a YouTube. Na profilu Práce v ČEZ mohou například zájemci o kariéru sledovat informace z dění uvnitř společnosti, na Instagramu CEZ_group se zase dozvědí to nejzajímavější v obraze.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
V Jindřichově ulici jsou nová parkovací stání; Jungmannova a Bartuškova ulice mají nový povrch; Z ulice Lesní přibude další výjezd.
V Jindřichově ulici jsou nová parkovací stání

Město v průběhu října a listopadu navýšilo parkovací kapacity v Jindřichově ulici. Dosavadních 20 parkovacích míst bylo opraveno a přibylo dalších 22 parkovacích stání. Parkoviště má nyní kapacitu pro 42 aut.

Jungmannova a Bartuškova ulice mají opravený povrch

Po dokončení plošných oprav v ulicích Bedřicha Václavka a Smila Osovského proběhla oprava povrchu také v části Jungmannovy ulice, která byla hodně vytížená při uzavírce mostu v ulici Hrotovická. Plošná oprava byla provedena v termínu od 21. do 24. listopadu. Práce spočívaly v odfrézování starého povrchu a položení nového asfaltu a srovnání poklopů kanálů na dešťovou vodu. V další části ulice budou v příštím roce probíhat výkopové práce. K opravě povrchu dojde po jejich dokončení. Opravu silnice v ulici Bartuškova lidé hlasováním vybrali v pilotním ročníku participativního rozpočtu.

Z ulice Lesní přibude další výjezd

Z důvodu lepšího dopravního napojení z lokality Nehradov na ulici Račerovickou město buduje nový výjezd z Lesní ulice. Po dobu výstavby je zde částečné omezení dopravy. Kromě nové silnice musí město nechat přeložit kabely nízkého a vysokého napětí a optické sítě.

Foto: parkoviště v ulici Jindřichova
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
Nákupní horečka, zmatek a davy lidí na tržištích jsou ideálními okolnostmi pro rychlou a zručnou práci kapsářů, kterých si ve své blízkosti zkrátka nevšimnete. Ve většině případů se kapesních krádeží dopouští dobře a upraveně vypadající lidé v pěkném oblečení. Nevyvolávají podezření jakéhokoliv nebezpečí. Vydávají se třeba za turisty a čekají na svou chvilku, respektive na chvilku vteřinové nepozornosti oběti. Preferují krádeže finanční hotovosti, protože bankovky jsou anonymní. Lup si velmi rychle mezi sebou předávají, takže u nich své peněženky nenajdete, přestože jste si jistí, že vás právě okradli. Dokladů a platebních karet se zbavují.
Všude tam, kde je rušno, si vyhlížejí své oběti. Zejména v centrech měst, kde jsou pamětihodnosti, vánoční trhy, dopravní přestupní uzly, eskalátory a obchodní domy. Prostředí a situace, kde je obtížné udržet pozornost, vyhledávají. Ostražitost vytipovaných obětí dokonce dobře odvrátí uměle vytvořenou zácpou při vstupu na eskalátory, tělesným kontaktem v podobě neúmyslného drcnutí do lidí při nastupování do prostředků hromadné dopravy a podobně.

Zapnuté zipy, ruce na kabelkách, baťohy na přední části těla a prázdné kapsy jsou jednoduchou bariérou a účinnou prevencí před nenechavci. Toto základní pravidlo dodržujte vždy. Žádné peněženky v zadních kapsách kalhot, pootevřené kabelky na zádech, PIN napsaný na platební kartě.

V případě okradení (karty, telefony, klíče, doklady) volejte svoji banku, zablokujte si platební kartu, případně i telefonní účet. Jeďte domů a vyměňte si zámek u vstupních dveří. Zvláštní opatrnosti dbejte v předvánočním období též při nákupech přes internet a nestaňte se obětí podvodných prodejců. V případě jakéhokoliv protiprávního jednání volejte tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158.

Odkaz na video Vánoce začínají kapsářům:
https://www.policie.cz/clane…
plk. Mgr. Zuzana PIDRMANOVÁ, vedoucí oddělení prevenceZpět nahoru na obsah...

Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
Již třetím rokem se obce v České republice mohly zapojit do soutěže Aktivní obec pořádanou kolektivním systémem ASEKOL. Soutěž je vyhlašována v rámci podpory osvěty a sběru drobného elektra prostřednictvím červených kontejnerů.
Odměňovány jsou nejaktivnější obce s největší výtěžností sběru prostřednictvím červených kontejnerů v přepočtu na obyvatele za dané období a intenzita medializace témat souvisejících s recyklací elektrozařízení v tisku nebo v online médiích.

V těsném souboji nejaktivnějších obcí ve zpětném sběru vysloužilých elektrozařízení zvítězilo statutární město Ostrava. Dalšími výherci v jednotlivých krajích byla města Strakonice, Rosice, Mariánské Lázně, Ždírec nad Doubravou, Město Jičín, Jilemnice, Prostějov, Přelouč, Město Starý Plzenec, Jesenice, Město Krásná Lípa a obec Martinice. Všichni vítězové byli za svou činnost náležitě finančně odměněni.
„ASEKOL s městem Žďírec nad Doubravou dlouhodobě spolupracuje na sběru i aktivitách týkajících se osvěty a informování o potřebě třídění vysloužilých elektrozařízení. Proto jsem rád, že v letošním roce získalo ocenění právě toto město,“ říká Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL.

Třídění elektroodpadu si získává mezi českými domácnostmi svůj trend avšak je neustále potřeba obyvatele vzdělávat. Kraj Vysočina i ASEKOL si uvědomují důležitost osvěty na komunální úrovni. Efektivita osvětových kampaní v oblasti třídění nepotřebných elektrozařízení je vidět na každoročním nárůstu sběru prostřednictvím červených kontejnerů.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
Velkomeziříčští policisté zastavili ve středu 27. listopadu kolem jedenácté hodiny večer u Oslavice osobní automobil Ford, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 1,20 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,14 a 1,23 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.
Mladý muž v Radňovicích na Žďársku usedl za volant opilý,
Ve středu 27. listopadu kontrolovali žďárští policisté osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl pětadvacetiletý muž. Vozidlo hlídka zastavila v obci Radňovice kolem osmé hodiny ráno. V rámci kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,54 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 0,63 a 0,52 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Pětadvacetiletý muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem drog v Novém Městě na Moravě
Řidiče, který za volant usedl pod vlivem drog, odhalili ve středu 27. listopadu policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě. Osobní automobil Audi zastavili policisté na silnici první třídy na ulici Brněnská. Třiatřicetiletý muž se na výzvu podrobil dechové zkoušce a testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Dechová zkouška byla negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu na místě zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie ukáže, zda se řidič bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič v Jihlavě byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 27. listopadu odhalili policisté v Jihlavě řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Po jedenácté hodině dopoledne jel devětadvacetiletý muž s vozidlem Škoda Octavia po Masarykově náměstí, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 0,95 promile alkoholu. Obě opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Dále se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byla odebrána krev. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, případ policisté šetří.

Alkohol za volantem ve Štokách
Havlíčkobrodští policisté zastavili v úterý 26. listopadu kolem třetí hodiny odpoledne v obci Štoky osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl šestapadesátiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 1,34 promile alkoholu. Stejný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Šestapadesátiletý muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič v Jihlavě byl pod vlivem alkoholu
Dnes, ve středu 27. listopadu, odhalili policisté v Jihlavě řidiče, který měl přes jedno promile alkoholu. Po deváté hodině odpoledne jel pětačtyřicetiletý muž s vozidlem Renault Twingo po ulici Havlíčkova, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,05 promile alkoholu. Obě opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem drog
Třebíčští policisté prováděli v pondělí 25. listopadu okolo desáté hodiny dopoledne běžnou silniční kontrolu na ulici M. Majerové, při které zastavili osobní automobil Peugeot, který řídil šestačtyřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na látku amfetamin. Šestačtyřicetiletý řidič požití jakékoliv omamné či psychotropní látky nedoznal. Policisté ho také vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření, což odmítl. Z tohoto důvodu tak muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Poté událost zaevidovali jako přestupek v dopravě, za který muži ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
Od neděle 1. prosince až do 6. ledna příštího roku mohou lidé z Třebíče a okolí přispět v již tradiční Vánoční veřejné sbírce. Zapečetěná pokladnička pro peněžité dary bude umístěna pod vánočním stromem na Karlově náměstí.
Peníze mohou lidé do sbírky darovat i bezhotovostně, na zvláštní účet sbírky u Komerční banky č. 115 – 958 161 0237/0100.

Výtěžek z vánoční sbírky bude věnován třebíčské pobočce Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením na financování nákladů spojených s asistenčními a doprovodnými službami při pořádání celoročního Klubu radosti a vícedenních rehabilitačních a sportovně-relaxačních pobytů a při účasti na sportovních a kulturních akcích.

„Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v Třebíči se ve své činnosti zaměřuje na rodiny s dítětem s postižením, stejně jako na osoby s mentálním a kombinovaným postižením navštěvující některé typy zařízení. Cílem společnosti je pomáhat lidem s mentálním postižením, podporovat zlepšení jejich podmínek života a provádět osvětu směrem k veřejnosti tak, aby lidé kladně vnímali lidi s mentálním postižením,“ popsal činnost spolku místostarosta Miloš Hrůza, který má sociální věci ve své gesci.
Vybranou částku z pokladničky i zvláštního účtu doplní také peníze od zastupitelů města. Ti se po příštím zasedání 12. prosince zváží a do vánoční sbírky přispějí, jako každoročně deseti korunami za každý kilogram své váhy.

„V loňském roce lidé darovali v této sbírce více než 50 tisíc korun také třebíčskému spolku na dobročinné účely. Je to dobrá tradice,“ doplnil Hrůza.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
Žďárským kriminalistům se na základě vlastní operativní činnosti podařilo odhalit dva dealery drog, které oba v jeden den zadrželi. U jednoho z mužů zajistili více jak devadesát sáčků s pervitinem, a to bezprostředně poté, co ho přivezl na území města Žďár nad Sázavou. Policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání, přičemž jeden z mužů byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu.
Šestadvacetiletého muže zadrželi kriminalisté ve Žďáru nad Sázavou v odpoledních hodinách bezprostředně poté, co přicestoval na území města vlakem s novou zásobou drog. Policisté u něj zajistili dvaadevadesát sáčku s pervitinem. Muž byl obviněný z toho, že od srpna letošního roku na Žďársku drogy prodával dalším osobám nebo je v některých případech poskytl zdarma. V minulosti byl pro různorodou trestnou činnost odsouzen, a to i jako mladistvý. Poslední trest mu soud uložil v roce 2014 v souvislosti s majetkovou trestnou činností.
Druhého z obviněných mužů kriminalisté zadrželi ve stejný den ve večerních hodinách na jedné z ulic ve Žďáru nad Sázavou. Dvaadvacetiletý muž byl obviněný z toho, že drogy distribuoval dalším osobám přinejmenším od března letošního roku. Pervitin osobám prodával nebo je poskytoval výměnou například za různé elektronické spotřebiče. Muž byl za drogovou trestnou činnost odsouzen na konci loňského roku, kdy mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody.

Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil trestní stíhání obou dealerů. „Šestadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Dvaadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výrovy a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.“, uvedl npor. Mgr. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Obviněnému šestadvacetiletému muži za uvedenou trestnou činnost hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. V případě dvaadvacetiletého muže se jedná až o desetiletý trest.


por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém
Rozsvícení vánočního stromu a Ladova Betlému v životní velikosti se bude konat v neděli 1. prosince od 17 hodin v Knínicích na Jihlavsku před barokním kostelem Povýšení svatého Kříže.
K příjemné adventní atmosféře přispějí tóny trumpet a melodie známých vánočních písní. K tomuto období patří neodmyslitelně svařené víno a vánoční čaj, které pro vás připraví kníničtí hasiči.
"Stejně jako minulý rok jsme pozvali obecně prospěšnou společnost Sdílení z Telče, která pomáhá zůstat doma starým, či nemocným lidem až do konce života se svoji rodinou", říká zástupce knínických hasičů s tím, že u kostela bude stánek s výrobky klientů hospice, které si budou moci zájemci zakoupit.

Ladův betlém je vytištěný na plastových deskách. Část se nachází na kostele, část na samostatných kůlech. Použití motivu odsouhlasil vnuk Josefa Lady.

Betlém bude u kostela do 6. ledna 2020, tedy do svátku Tří králů.

Kostel Povýšení svatého Kříže v centru obce Knínice je filiální kostel římskokatolické farnosti Budeč. Knínice původně patřily jezuitům z Telče, ti od roku 1654 byli nájemci Knínic, proto později postavili kostel a klášter. Kostel byl postaven jako součást jezuitské rezidence či kláštera v roce 1717, ke kostelu byla přímo přistavěna budova někdejší sýpky. Sýpka měla sloužit dříve jako obytná budova kláštera. Během první světové války, v roce 1917, byly rekvírovány dva zvony z věže kostela, nové zvony byly do kostela pořízeny až v roce 2016. Vysvěceny byly 9. dubna 2016, kdy první zvon je zasvěcen jménu svatých Cyrila a Metoděje, druhý zvon byl zasvěcen svatému Ignáci z Loyoly a svatému Františku Xaverskému.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020