Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 3.12 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
Policisté, hasiči, zdravotníci tak jak je neznáte - v tričku a šortkách při fotbalovém zápase. To je další ročník Vánočního turnaje složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina, který se bude konat v pátek 6. prosince od osmi hodin v hale TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě.
Sedmý ročník turnaje v malé kopané, který každoročně pořádá nemocnice v Pelhřimově ve spolupráci s nemocnicí v Havlíčkově Brodě, se hraje o putovní pohár, který si v roce 2017 odvezl tým Policie ČR z Jihlavy a v roce 2018 jej vystřídala Policie ČR Pelhřimov.

Do letošní ročníku malé kopané se přihlásilo osm týmů z celé Vysočiny. "Hlavní myšlenkou turnaje je setkat se v předvánočním čase při příjemnějších situacích než jsou havárie, taktická cvičení, porady a další pracovní povinnosti. Na turnaji navazujeme přátelství, a to nám pomáhá následně při vzájemné spolupráci,“ řekl za pořadatele Ing. Mgr. Michal Kozár z nemocnice v Pelhřimově.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
Stejně jako Nicolas Winton i Sharpovi zachraňovali životy československých občanů z područí nacistického zla. Mladí američtí manželé, Martha a Waitstill Sharpovi, byli vybraní jako nejvhodnější pár pro splnění mise určené k pomoci lidem na našem území, kterým hrozila smrt kvůli narůstající moci Adolfa Hitlera. Podařilo se jim zachránit několik desítek lidí. Kniha o nezištném hrdinství, Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka, právě vychází.
Martha a Waitstill Sharpovi v sobě našli odvahu a rozhodli se tento obtížný úkol přijmout, i přesto, že na ně doma čekaly dvě malé děti. První dojmy z ponurého podzimu v Československu nebyly vůbec radostné. Martha v jednom ze svých dopisů domů popisuje, že zpočátku pomáhali i s prvními záchrannými transporty Nicholase Wintona. „Rodiče se mimořádně ovládali. Usmívali se a mávali s očima plnýma slz. Dveře letadla se s bouchnutím definitivně zavřely a skupinka se zachvěla. Všichni najednou byli jako jedna veliká truchlící rodina. Když naskočily motory, uniklo několik tlumených vzlyků.“

Již v Americe se přátelili s rodinou Masarykových, konkrétně s Janem Masarykem. Později v Československu vzniklo i pevné přátelství mezi nimi a Alicí Masarykovou, s kterou si byli v těžkých chvílích oporou.

Knihu podle vyprávění svých prarodičů, Marthy a Waitstilla, sepsal jejich vnuk Artemis Joukowsky. „Vzal jsem na sebe celoživotní závazek, že zajistím, aby památka na jejich dílo a jejich odkaz nezanikly.“ Společně s ním na příběhu spolupracoval oscarový dokumentární režisér Ken Burns. „Kniha o Sharpových se čte jako špionážní román. Když ji otevřete a poddáte se jejímu ději, okamžitě vás pohltí. Zastaví je nakonec tajná policie? Co když je zatknou nebo zabijí? A konečně, podaří se jim ty lidi zachránit?“

Manželé Sharpovi neoperovali pouze na našem území, ale později svoji práci rozšířili i na další evropské země. Mezi jejich nejslavnější zachráněné patří například významný německý spisovatel Lion Feuchtwanger nebo český filozof Jan Blahoslav Kozák. Víra v dobro a odpor k nacismu jim dala, navzdory vlastnímu nebezpečí a neustálému strachu o život, sílu pokračovat dál. Profesorka Anna Hogenová, která ke knize napsala předmluvu dodává: „Oba dokázali bez váhání nasadit svůj život, aby nezištně pomohli konkrétním lidem. Pomáhali Československu, když nás západní mocnosti, na které jsme tak spoléhali, v podstatě zradily. Přečte-li si současný člověk tuto knihu, stane se něco podstatného. Opět dostane naději, že lidé, alespoň někteří, jsou opravdu dobří – a to je to, co dnes potřebujeme víc než vyhrát ve sportce.“

Křest knihy proběhl 30. listopadu na jedné z nejdůležitějších oslav českých unitářů, Slavnosti světla, která tento rok byla věnována třiceti letům svobody.
Kateřina ŠTĚPÁNKOVÁZpět nahoru na obsah...

V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
Zimní návštěvnická sezóna se blíží a v muzeu v Třešti připravují dvě nové výstavy. Během prosince a ledna bude možné seznámit se s tvorbou Jolany Mertové na výstavě nazvané Obrazy a obrázky. A na své si přijdou i milovníci historických věcí. Svou sbírku dámských kabelek z přelomu 19. a 20. století do Třeště přiveze Dana Komárková, která je velkou milovnicí tohoto módního doplňku.
Malířka Jolana Mertová se narodila v Třešti, kde se v Lidové škole umění pod vedením učitelky Aleny Liškové seznámila se základy výtvarného umění a pochytila hlavní principy kresby a malby. Později vystudovala lékařskou fakultu a začala pracovat v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. Po nástupu do zaměstnání bylo na koníček čím dál méně času, ale před několika lety se Jolana Mertová k malování znovu vrátila. Od roku 2018 je členkou spolku Beneart, který vede malíř Václav Benedikt. Mezi jejími obrazy i obrázky najdete oleje, akryly, akvarely, temperu i kresbu.

Začátky sběratelské vášně Dany Komárkové sahají do chvíle, kdy náhodou našla svou první kabelku, vzácnost, kterou někdo vyhodil do popelnice. Dnes vlastní kolem dvou stovek kabelek a její sbírka má tři základní linie – jsou to korálkové váčky zvané pompadurky, gobelínové s pevným rámem a kabelky kovové (buď stříbrné, nebo alpakové).

Obě výstavy – Obrazy a obrázky Jolany Mertové i Půvab dámských kabelek budou k vidění od 6. prosince, kdy budou slavnostně zahájeny v 17 hodin, až do 2. února příštího roku.
Milina MATULOVÁZpět nahoru na obsah...

Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
Znají pojmy jako hypotéka nebo nájem, ale netuší rozdíl mezi mincemi a bankovkami. Ani vlastně neví, odkud rodiče berou peníze. I proto se druháčci ze základních škol po celé zemi postupně zapojují do Abecedy peněz. Nový program na výuku finanční gramotnosti čeká v nejbližších dnech například druháky ze Strakonic, Prahy, Jihlavy, Roudnice, Hodonína, Žimrovic či Uherského Hradiště.
Na rozdíl od spolužáků ve čtvrtých třídách mají druháčci program koncipovaný jako zážitkové dopoledne ve školní tělocvičně. Během něj si na různých stanovištích vyzkouší život dospělých. „Ve dvojčlenných týmech si děti zažijí cestu do práce, pobyt v ní, odpolední nákupy i návrat domů. Po celou dobu se jim věnuje odborník, který děti provází a pomáhá jim s jednotlivými situacemi a úkoly,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která Abecedu peněz připravila.

„Program byl zábavný a hlavně názorný. Věřím, že děti si toho spoustu odnesou,“ komentuje svoji zkušenost českolipský učitel Jan Filip. „Základy děti určitě potřebují. V matematice sice trénujeme počítání peněz, ale v tomto věku nasávají informace ohromnou rychlostí. Byla by škoda toho takto nevyužít,“ dodává.

Abeceda peněz pro druháčky je pro školy zdarma. Česká spořitelna jej připravila v rámci svých projektů finančního vzdělávání veřejnosti. „Postupujeme krok za krokem,“ popisuje David Hubáček. „Ty nejmenší necháváme hrát na dospělé a pomalu je seznamujeme s penězi. Čtvrťáci si mohou zkusit vybudovat firmu a předvést ji veřejnosti na trzích. Pro teenagery pak máme napínavou detektivní počítačovou hru, v níž se musí vypořádat s různými životními situacemi,“ vyjmenovává.

Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost žáků základních škol. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna pro žáky 2,4 a 9 tříd již na vice než 380 školách po celé ČR.

Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Druháci se učí hospodařit jako táta s mámou v rodině, čtvrťáci staví vlastní firmy a teenageři v devátých třídách ve strategické PC hře Tajuplná cesta zkouší přežít jako cizinci v Londýně.

Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Samotný program na jednotlivých školách realizují profesionální pedagogičtí lektoři s podporou více než 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců regionálních poboček České spořitelny.

Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Marta VOKURKOVÁZpět nahoru na obsah...

Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
Vlašské ořechy, jablka a slunečnicová semena. Na tuhle mikulášskou nadílku se mohou ve čtvrtek 5. prosince těšit ptačí obyvatelé pražské obory Hvězda. V roli Mikulášů je obdarují děti ze základní školy v rámci akce pořádané Českou společností ornitologickou. Akce Mikulášská nadílka pro ptáky začíná v 9:30 a kromě přikrmování ptáků bude součástí i hodinové sčítání ptáků na krmítku. Ornitologové tak chtějí zájemcům představit program Ptačí hodinka, jehož druhý ročník připravují na 10. – 12. ledna 2020 a do kterého se už nyní může veřejnost přihlásit na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz.
Přikrmovat a sčítat ptáky může každý a ještě ho to bude bavit, takový je podtitul druhého celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách, které Česká společnost ornitologická plánuje na 10. – 12. ledna 2020. „Abychom ukázali, jak je sčítání jednoduché a že ho zvládne každý, budeme v oboře Hvězda přikrmovat, poznávat a sčítat ptáky s dětmi. Připojit se k nám může každý, kdo bude mít chuť si sčítání vyzkoušet,“ vysvětluje koordinátorka programu Ptačí hodinka Dita Hořáková.

Mikulášská nadílka pro ptáky: 5. prosince 2019, obora Hvězda, Praha
Stanoviště 1 – sčítání ptáků; mapa
9:30 – 10:30 hodinové sčítání ptáků
10:30 vyhodnocení a okomentování sčítací hodinky

Stanoviště 2 – ptačí hry pro děti a přikrmování; mapa
9:30 příchod dětí na stanoviště
9:45 – 10:15 hra pro děti k určování ptáků
10:30 – 11:00 děti budou rozvěšovat krmítka a přikrmovat ptáky

Ptáci dostanou nadílku
Vzdělávání dětí a mládeže a budování kladného vztahu k přírodě je důležité téma, kterému se Česká společnost ornitologická pravidelně věnuje ve svých aktivitách. „Den mikulášské nadílky je vhodná příležitost věnovat dárek i těm, na které se obyčejně zapomíná, tedy divoce žijícím ptákům. Jsme moc rádi, že se role pomyslných Mikulášů ujmou zrovna děti,“ říká Hořáková.

Ornitologové na místě připraví ukázky vhodných druhů krmení, krmítka i pomocné archy pro sčítání ptáků. „Při troše štěstí budeme v oboře společně pozorovat sýkory koňadry či modřinky, brhlíky a další pěvce. Řekneme si, jak je přilákat na krmítko a spolehlivě je od sebe rozeznat. Kromě toho také budeme mluvit i o nevhodném způsobu přikrmování, jako jsou například lojové koule v plastových síťkách, které mohou být pro ptáky nebezpečné,“ vysvětluje Hořáková.

Do prvního ročníku sčítání se zapojilo 14 tisíc lidí
Historicky první ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádali ornitologové letos v lednu. Zapojilo se přes 14 tisíc lidí, kteří pozorovali více než čtvrt milionu ptáků. „Zájemci o informace ke druhému ročníku se mohou přihlásit na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Máme připravené tipy a materiály, jak přikrmovat a poznávat ptáky. Díky našim podkladům si i školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ vysvětluje Hořáková.

Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10. – 12. ledna 2020
Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Prvního ročníku se zúčastnilo přes 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali víc než čtvrt milionu ptáků. Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí. Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.
Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
Z důvodu rekonstrukce semaforů budou od pondělí 9. prosince do pátku 13. prosince postupně vypnuty semafory na křižovatkách v Pelhřimově. Konkrétně se bude jednat o křižovatky Křemešnická – Nádražní, Pod Náspem – Nádražní, Nádražní - Slov. Bratrství, a Karlovo náměstí – Příkopy.
"Z tohoto důvodů bychom chtěli požádat nejen řidiče, kteří budou zmíněným úsekem projíždět, ale i ostatní účastníky silničního provozu, aby byli ve zvýšené míře opatrní a ohleduplní", uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Odstavení světelné signalizace bude probíhat v součinnosti s policií, proto město upozorňuje řidiče, aby dodržovali pokyny policistů, kteří budou řídit provoz na křižovatkách.

"Děkujeme za pochopení", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
V neděli 1. prosince byli policisté v Jihlavě po osmé hodině večer přivoláni k domu, kde dle přijatého oznámení opilý muž napadal v bytě svoji partnerku. Žena měla obavu nejen o sebe, ale také o své malé děti.
"Po příchodu do bytu policisté učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu agresivnímu jednání. Žena neměla zranění. Policisté devětatřicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,37 promile alkoholu. Na základě šetření zjistili, že muž ženu delší dobu psychicky týrá, a to nadávkami, ponižováním a nátlakem", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Policisté odvezli opilého muže na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. "Na základě shromážděných informací rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí", dodala mluvčí.
Případ policisté dále šetří.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
Moderní čtyřpodlažní budova domova pro seniory, která vyrostla v areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě poskytne domov postupně 109 klientům. První klienti se už zabydleli, do začátku příštího roku má být plno.
Nová budova sousedí se současným domovem. Vyrostla na místě bývalého Plicního pavilonu, který se už delší čas nevyužíval. Jeho existenci připomíná vchodový kamenný portál, který zdobí hlavní halu domova. „První až třetí podlaží se 75 lůžky je určené pro klienty s různými typy demencí a Alzheimerovou chorobou. Čtvrté patro funguje v režimu domova pro seniory a disponuje 34 lůžky,“ uvedla ředitelka krajského domova pro seniory v Havlíčkově Brodě Hana Hlaváčková s tím, že péče o klienty využívající služby domova se zvláštním režimem je řešena komunitním způsobem. Klienti žijí v tzv. rezidencích po 10 až 12 osobách, ve větším soukromí tak využívají kuchyňku i společný obývací prostor, kde se o ně stará jedna pečovatelka a na pomoc například s hygienou dochází další pracovníci.

„Pokoje pojmou jednu, standardně dvě osoby, jsou krásně prostorné, světlé s bezbariérovou koupelnou. Domov má také aktivizační prostory pro cvičení a terapie,“ doplnil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Franěk.

Krajský domov přijímá zájemce z celé Vysočiny, jeho služby však využívají převážně klienti z Havlíčkobrodska. „Už nyní máme v pořadníku 500 žádostí a nové stále přicházejí, měsíčně až čtyřicet", dodala H. Hlaváčková.
Investice do nového domova si vyžádaly téměř 170 milionů korun.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
Setkání s čerty se bude konat ve čtvrtek 5. prosince od 14 do 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, kde si můžete dát pekelný svařák a čertovskou topinku nebo si ušít čerta. Za Mikulášem si budete muset vyšlápnout také do Horáckého muzea od 15 do 18 hodin, kde DDM připraví dílničky a po cestě si můžete na náměstí opéct buřty. Vstupné dobrovolné.
Během čertohrátek si budete moci prohlédnout novou prodejní výstavu Patchwork je vášeň v Malé galerii. Prodej výrobků bude možný až od pátku 6. prosince. Pokud vás patchwork zajímá a bojíte se do něho sami pustit srdečně vás zveme na workshop v úterý 17. prosince od 14 do 20 hodin.

Patchworkový workshop - technika půlených čtverců
Chcete s patchworkem začít a bojíte se, přihlaste se na dvouhodinový workshop, během kterého si ušijete patchworkový základ vánočního prostírání, zkušené „patchworkářky“ vám rády pomohou, poradí a vysvětlí, jak vše dokončit, aby vás vlastně vyrobené prostírání těšilo na svátečním stole. Hlásit se můžete přímo ZDE nebo přes mail: kulkova@horackagaler…, cena je 150 Kč.
Workshop je vhodný pro všechny, kteří zvládnou šít na šicím stroji, pokud neseženete hlídání dětí cca od 3 let, nevadí, zabavíme je.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
Setkání s městskými mýty, historií, skutečností a fantazií Černá hodinka adventní se uskuteční v pátek 6. prosince. Sraz je na Masarykově náměstí v Jihlavě před budovou muzea v 16 hodin. Na jihlavskou dlažbu tentokrát trochu jinak zve letos již naposledy Mgr. Silvie Čermáková.
Účastníky komentované prohlídky města potkají v jeho ulicích záhadné příběhy od časů dávných kronikářů až po novodobé městské mýty.

Co si lidé vyprávěli a vyprávějí? Společná tajemství, záhady a strašidelné historky byly vždy tím, co drželo společenství pohromadě, co působí stále jako komunitní stmelující materiál.

Pražské pověsti o Golemovi nebo Pérákovi zná snad každý. Ale my máme taky ty své, jihlavské. Možná nejsou tak slavné, ale to neznamená, že se dodnes při nich ledaskomu netají dech nebo alespoň na chvilku zaváhá - co kdyby...

Jak se na černé hodinky sluší, bude to navíc vyprávění o tmě a o světle, o tenké hranici, která odděluje svět živých od smrti a vztahu našich předků k silám, které tyto světy udržovaly v rovnováze.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh
Na silnici 360 od Poličky na Jimramov na Žďársku se stala v úterý 3. prosince v 7.40 hodin dopravní nehoda, při které se dostal traktor mimo vozovku pod most.
„Na místě zasahují tři jednotky hasičů. Při nehodě se řidič traktoru zranil a skončil v péči záchranářů. K vyproštění traktoru bude použit jeřáb ze stanice profesionálních hasičů ve Žďáře nad Sázavou, mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Dopravu na Vysočině komplikuje po nočních přeháňkách sníh a teploty kolem nuly. Silnice na hlavních tazích jsou rozsolené a mokré, na vedlejších posypané drtí.

Auta po ránu bourala například i v Humpolci, u Dolní Rožínky na Žďársku či v Heralticích na Třebíčsku.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020