Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 7.12 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V sobotu v podvečer zemřela v Přibyslavi při střetu s osobním autem pětaosmdesátiletá chodkyně
Při střetu osobního auta s chodkyní, ke kterému došlo v sobotu 7. prosince krátce před pátou hodinou večer na silnici první třídy na Bechyňově náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, utrpěla pětaosmdesátiletá chodkyně velmi vážná zranění, kterým na místě podlehla. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.
"Policisté provedli u řidiče vozidla dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní", uvedla mluvčí.

"Šetřením policisté zjistili, že devětatřicetiletý řidič vozidla Ford Focus jel po silnici na Bechyňově náměstí a dále pokračoval do ulice Husova, v místě křižovatky přecházela v tu dobu vozovku pětaosmdesátiletá chodkyně a došlo ke střetu, doplnila J. Kroutilová.

Zjišťování příčiny a okolností tragické dopravní nehody jsou předmětem prověřování.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstava autorských fotografií Františka Štohanzla s titulem Krajina mýma očima bude zahájena v pondělí 9. prosince v prostorách muzejní kavárny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Autor je členem Fotoklubu Polná a dlouhodobě se věnuje krajinářským fotografiím. V tomto roce již absolvoval autorskou výstavu v jihlavské nemocnici a - stejně jako již řadu let - se zúčastnil tradiční fotosoutěže Photographia natura, kterou vyhlašuje Muzeum Vysočiny Jihlava.

"I letos má na stejnojmenné výstavě několik snímků. Pro výstavu Krajina mýma očima připravil sérii fotografií, jež vznikly v posledních dvou letech a na několika lokalitách zaznamenávají průřez rokem - tedy od jara až do zimy a od detailu do celé krajiny", uvedl kurátor výstavy Pavel Bezděčka.

Výstava bude v Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě přístupná od pondělí 9. prosince 2019 až do neděle 19. ledna 2020.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
Jednotka profesionálních hasičů z Humpolce vyjela v sobotu 7. prosince v 08.23 hodin k dopravní nehodě osobního vozu u Želiva.
"Vůz skončil po nehodě mimo komunikaci. Při nehodě se zranila řidička vozidla a skončila v péči zdravotníků", uvedla tisková mluvčí hasičů Petra Musilová.

Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

"Na vyproštění vozidla byl na místo události povolán jeřáb", doplnila.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
V sobotu 7. prosince ráno, zřejmě vinou ledovky, která zasáhla celou Vysočinu, se stalo několik dopravních nehod.
V 6.28 hodin se dopravní nehoda osobního auta u Samšína na Pelhřimovsku obešla bez zranění osob. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření, uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem a místo události technicky zabezpečili.

Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jemnice vyjela v sobotu 7. prosince v 7.37 hodin k dopravní nehodě osobního auta u obce Třebelovice na Třebíčsku. "Vůz skončil po nehodě převrácený na střeše. Nehoda se obešla bez zranění osob", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Po zadokumentování dopravní nehody policisty převrátili hasiči vůz zpět na kola.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v sobotu 7. prosince 2019 u nehody kamionu u Rozkoše na Pelhřimovsku. Nehoda se obešla bez zranění osob.

K ohlášené nehodě vyjely v 8.46 hodin jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Humpolci a Havlíčkově Brodě. Vůz skončil po nehodě mimo silnici. Nehoda se obešla bez zranění osob. "Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Na vyproštění kamionu byla na místo povolána specializovaná firma", informovala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
Dopravní nehoda osobního auta, která se stala v pátek 6. prosince v 19.45 hodin v obci Vladislav na Třebíčsku, si vyžádala jedno zranění.
Vůz skončil po nehodě převrácený na střeše. Zraněnou osobu po nezbytném ošetření na místě nehodiy převezli zdravotníci sanitkou k dalšímu ošetření do nemocnice.

"Hasiči z Třebíče provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření. Po zadokumentování dopravní nehody policisty převrátili hasiči vůz zpět na kola", uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Příčinu, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 9. prosince od 19.30 hodin v kině Dukla velkolepý hudební dokument Pavarotti. Snímek o pověstném Lucianu Pavarottim, mezinárodní hvězdě opery, nadchne i diváky, kteří nejsou přímo fanoušky tohoto žánru. Stejné poselství se snažil svým působením šířit i tento umělec; režiséru Howardovi se pak podařilo tuto zprávu velmi dobře vnést i do snímku o tomto světovém operním pěvci.
Životopisný film o operním zpěvákovi Lucianu Pavarottim režisér Ron Howard poskládal z velkého množství soukromých záběrů jeho rodiny a přátel. Dokument tak nabízí pohled na zpěváka jako na otce, přítele, umělce nebo učitele. Množství záběrů získali tvůrci od Pavarottiho druhé manželky Nicoletty Mantovaniové a tvůrcům se naskytla i možnost poprvé od Pavarottiho smrti natočit rozhovory s jeho dcerami. Film prokládají autentické rozhovory a přidávají mu osobní pohled. Snímek začíná soukromými záběry hudebníků z Pavarottiho doprovodu při návštěvě amazonského pralesa. Zpěvák v místním divadle bezprostředně zpívá několika okolním vesničanům. Právě Pavarottiho spontánnost a pokoru se snažili jeho přátelé a rodina zdůraznit. Dokument byl natočen ve stylu opery se třemi dějstvími. Podle střihače Paula Crowdera se i Pavarottiho život se sám o sobě skládal ze tří dějství. První zachycuje jeho cestu od učitele v Modeně k úspěchu v operním světě, druhé dějství charakterizuje období, kdy zažil obrovskou slávu i pochybnosti, a poslední dějství patří době, kdy Pavarotti získával peníze pro charitu a navazoval spolupráci s umělci všech žánrů, přiváděl operu do nových míst a k novým lidem.

Pavarotti je třetím z řady dokumentů režírovaných Howardem. V dokumentu Made in America z roku 2013 zmapoval zákulisí festivalu organizovaného rapperem Jay-Z, v roce 2016 natočil oceňovaný dokumentární snímek Beatles: Perná léta. Do té doby ho diváci mohli znát především jako režiséra hraných filmů Apollo 13, Čistá duše, Těžká váha nebo Rivalové. Snímek Čistá duše z roku 2001 přinesl Howardovi Oscara za nejlepšího režiséra, ve stejné kategorii také uspěl na Zlatých Glóbech.

Pavarotti (Pavarotti)
Velká Británie/USA, 2019, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 114 minut
Režie: Ron Howard
Scénář: Cassidy Hartmann, Mark Monroe
Kamera: Michael Dwyer
Hudba: Ric Markmann, Matter Music, Dan Pinnella, Chris Wagner
Producenti: Brian Grazer, Ron Howard, Michael Rosenberg, Nigel Sinclair
Účinkují (archivní záběry): Luciano Pavarotti, Spike Lee, princezna Diana, Stevie Wonder, Bono, Plácido Domingo, Nelson Mandela, José Carreras, Kofi Annan, Joan Sutherland a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 8. 2020

• Zrestaurovaná socha Tomáše Garrigua Masaryka v Humpolci bude slavnostně odhalena 28. října
• Hasiči čerpali vodu ze sklepů, uklízeli stromy, na Žďársku evakuovali dětský tábor

Pátek   14. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský film Lola
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude od soboty 15. srpna otevřen pro veřejnost
• Na 167. km na dálnici D1 se srazila ve směru na Prahu tři auta, tvoří se kolony
• U Škrdlovic na Žďársku zemřel po srážce s osobním autem cyklista
• Na Vysočině bourali opilí řidiči osobních aut i opilý jezdec na elektrické koloběžce
• Historická huť v Tasicích nabídne o víkendu ukázkovou živou výrobu skla
• Na Vysočině nejvíce lidí láká kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou

Čtvrtek   13. 8. 2020

• Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
• Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
• Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
• Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
• Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
• Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
• Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
• V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!

Středa   12. 8. 2020

• U elektrárny v Dukovanech roste jaderná vinice, vinohrad požehnal kněz
• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020