Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 9.12 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Poslední papírové dálniční známky jsou v prodeji, nově budou od poplatku osvobozena ekologická auta
Na poštách a benzínových pumpách už jsou v prodeji dálniční kupóny pro rok 2020, naposledy mají podobu tištěných známek. Nově za dálniční kupon nebudou muset platit auta na elektrickou energii nebo vodík a některé hybridní vozy. Cena zůstává stejná.
Kupóny s dobou platnosti na jeden měsíc nebo deset dnů bude možné zakoupit opět nejpozději 1. ledna 2020. Ceny kupónů pro rok 2020 zůstávají stejné jako u kupónů letošního roku. Roční kupón pro rok 2020 má platnost od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021 a jeho cena je 1 500,- Kč. Cena měsíčního kupónu činí 440,- Kč a cena desetidenního kupónu je 310,- Kč.

Novinkou od 1. ledna 2020 je, že osvobozena od dálničního poplatku budou vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (pokud hodnota CO2 nepřekročí 50 g/km). To umožnila novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.

„Vzhledem ke zkušenostem z předchozích let doporučujeme motoristům ve vlastním zájmu neodkládat nákup ročních dálničních kupónů na poslední lednové dny, kdy je největší poptávka po těchto známkách, a zakoupit si roční dálniční kupón pro rok 2020 co nejdříve,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Motoristé se tak vyhnou případnému riziku, že při hromadných nákupech dálničních známek na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech dálniční kupóny přechodně vyprodány.

Od roku 2021 dálniční poplatek pouze elektronicky

Státní fond dopravní infrastruktury chystá ke spuštění zavedení elektronickou dálniční známku, která začne platit od 1. 1. 2021. Už začátkem listopadu vyhlásil soutěž na dodavatele, který zajistí výběr časového poplatku na obchodních místech a provoz těchto míst.

„Nový systém elektronických dálničních známek přinese řidičům vyšší komfort. Známku si pořídí kdykoliv v e-shopu, mobilní aplikaci nebo také v síti obchodních míst. Pro stát znamená elektronická dálniční známka roční úsporu až 100 milionů Kč za tisk, distribuci či znehodnocení známek. Řidičům navíc odpadne nepohodlné lepení a strhávání papírové dálniční známky z čelního skla auta.“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Ministerstvo dopravy plánuje, že prodej nových elektronických dálničních známek začne v průběhu prosince 2020.

Grafický vzhled kuponu naleznete v příloze, seznam distribučních míst je na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.
Zdroj: Ministerstvo dopravy
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Lávová pole, písečné pouště, sopky i vodopády v jaderné elektrárně v Dukovanech
Drsnou i panenskou přírodu ostrova uprostřed Atlantiku je od dnešního dne možné vidět ve vstupní hale dukovanské elektrárny. Autor fotografií z Islandu, cestovatel Jan Sucharda, si připravil kromě výstavy také povídání o téměř zapomenutých koutech ostrova, kam noha turisty běžně nevkročí. Beseda a „listování“ v jeho poslední vydané knize s názvem Setkání – povídky z Islandu se uskuteční v kinosále Infocentra JE Dukovany 16. ledna 2020. Výstava bude v Dukovanech instalovaná do 24. ledna 2020.
Vstupní hala elektrárny je místem konání důležitých bezpečnostních procedur, ale také prostorem pro pořádání výstav. Svá díla zde prezentují fotografové z regionu i z celé republiky. Za posledních několik let se zde vystřídaly desítky známých i méně známých autorů fotografií, ale i básnických textů, které fotografie doplňují.

Od dnešního dne 9.12 do 24. ledna příštího roku je ke shlédnutí ve vstupní hale elektrárny výstava fotografií Islandu.

„Výstava představuje ostrov uprostřed severního Atlantiku v jeho barevné a tvarové rozmanitosti, zcela nepodobné krajinám, na něž jsme zvyklí z kontinentální Evropy,“ říká k výstavě jeho autor Jan Sucharda. „Výstavu doplňuje přednáška, kterou jsem nazval Islandská „nej“, a při které nahlédneme nejen do známých a turisty hodně navštěvovaných míst, ale také do koutů, kam lidská noha nevstupuje příliš často, dodává Jan Sucharda.

Povídání o Islandu, se uskuteční 16. ledna 2020 od tří hodin v kinosále Infocentra elektrárny.

Jan Sucharda, autor fotografií a přednášející navštěvuje Island pravidelně od roku 2001, v posledních letech i několikrát ročně. Po islandských cestách – necestách najel více než sto tisíc kilometrů. Vydal celkem osm knih o Islandu, tři fotografické publikace, čtyři průvodce a jednu s povídkami z Islandu.

Více na www.jas-hrotovice.com ; www.jansucharda.cz
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V Telči bylo otevřeno centrum pro seniory se 130 lůžky
V Telči bylo otevřeno již 15. SeniorCentrum ze sítě domovů společnosti SeneCura, největšího soukromého poskytovatele pobytových sociálních služeb v České republice. Moderní domov nabízí 130 lůžek pro seniory se sníženou soběstačností včetně těch s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. Jedná se o první zařízení, které vzniklo díky úspěšné spolupráci soukromého a státního sektoru na Vysočině při budování tolik chybějících kapacit v pobytových sociálních službách.
„Prostory starého telčského domova byly již nevyhovující, kromě toho zde nebyla služba domova se zvláštním režimem, tedy pro seniory postižené demencí. Vysočina patří celkově ke krajům s nejnižší hustotou sociálních pobytových lůžek, proto jsme velice rádi, že se projekt podařilo dotáhnout do konce a navýšit tak kapacitu lůžek v novém domově. Navíc si mohou naši senioři užívat vysoký komfort bydlení včetně moderního vybavení,“ uvedl starosta Telče Mgr. Roman Fabeš. Pozitivní je podle něj rovněž fakt, že zde postupně najde zaměstnání zhruba 70 lidí. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili také hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek, generální ředitel SeneCura Anton Kellner, regionální ředitelka SeneCura Věra Husáková a ředitelka nového SeniorCentra Marika Krejčí. Možnost prohlédnout si nový domov v Telči dnes využily stovky místních občanů, zástupců poskytovatelů sociálních služeb a veřejných institucí.

Nové moderní SeniorCentrum na okraji Telče je umístěno v historické zahradě bývalého školního areálu. V rámci výstavby došlo také k rekonstrukci prvorepublikové školy a jejímu zakomponování do nové přístavby. Klienti domova mají k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Mohou využít rozlehlou zahradu včetně terapeutických prvků v tzv. memory garden, aktivizační místnost vybavenou keramickou pecí, kapli, fitness centrum, rehabilitace, masáže nebo kadeřnictví. „Klienty ze starého zařízení jsme v jejich novém domově přivítali již 1. listopadu a jsme rádi, že se slavnostního otevření můžeme zúčastnit všichni společně. Moc jsme se sem těšili a ohlasy klientů i rodin jsou velmi pozitivní,“ uvedla ředitelka SeniorCentra Telč Marika Krejčí.

Spokojenost klientů potvrzuje i fakt, že si sami společně se zaměstnanci vybrali jména svých domácností: Luční, Polní, Květinová, Zahradní a Hradební. SeniorCentrum Telč totiž využívá v Čechách ojedinělý koncept tzv. „domácností“, kdy se snaží vytvořit klientům skutečný pocit domova. „Senioři bydlí v domácnostech, kde sdílejí společný obývací pokoj s kuchyňkou a jídelnou, na který navazují ložnice/pokoje klientů. Vzniká zde přátelská komunita lidí, kteří se navzájem znají,“ vysvětlila Marika Krejčí. „Naše motto Život pokračuje s námi naplňujeme tak, že stavíme člověka s jeho individualitou, přáními a potřebami do středu našeho zájmu. Maximálně se snažíme, aby klienti i přes všechna fyzická či psychická omezení prožívali svobodný život dle svých zvyklostí,“ doplnila Marika Krejčí.

V případě nového SeniorCentra v Telči jde o první velký projekt spolupráce státního a soukromého sektoru v oblasti sociálních služeb na Vysočině. Takový model vyhovuje podle regionální ředitelky SeneCura Věry Husákové oběma stranám: „Privátní sektor nabízí formu spolupráce s kraji a obcemi jako investor, který má ve výstavbě a provozu domovů mnohaleté a mezinárodní zkušenosti. V tomto ohledu na sebe bere závazek
investice do výstavby domova, což umožňuje městským samosprávám použít ušetřené finanční prostředky na podporu provozu daného domova.“ Funkčnost spolupráce potvrdil také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek: „Je to jedna z cest, jak zajistit prostředky na investice rychleji, než se to daří z veřejných rozpočtů. Konkrétně v Telči se jedná o převedenou kapacitu, která měla v krajské síti sociálních služeb své místo. Věřím, že model bude fungovat především ke spokojenosti klientů, obyvatel našeho kraje.“ Podle něj tato cesta otevírá jiné pohledy a možnosti a věří, že podobných projektů bude na Vysočině více.

V České republice bude podle odhadu Světové banky potřeba vybudovat do roku 2030 až 80 000 nových lůžek pro seniory. Statistiky však ukazují, že mezi lety 2016 a 2018 vzrostl počet lůžek v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem o zhruba 2 000, přičemž se ale jednalo výhradně o místa vzniklá díky privátním investorům. Počet lůžek v domovech pro seniory zřizovaných kraji nebo obcemi totiž dokonce klesá (viz přílohu na konci zprávy). „Naše zkušenosti z Rakouska, ale i dalších zemí Evropy potvrzují, že společné fungování soukromého a státního sektoru přináší ovoce. Nicméně u nás mají všichni poskytovatelé stejné podmínky a dotace státu jde přímo za klientem, nikoliv za zařízením,“ vysvětlil zkušenosti ze zahraničí Anton Kellner, generální ředitel SeneCura. V Rakousku se podle něj podíl privátního sektoru pohybuje kolem 40 %, v České republice je to zhruba polovina.

Na Vysočině chce společnost SeneCura otevřít v nejbližších letech i další domovy. Po Telči bude na řadě SeniorCentrum v Chotěboři.

Nová SeneCura SeniorCentrum Telč se stane také významným zaměstnavatelem a postupně zde najde práci kolem 70 lidí. Cílem SeniorCenter SeneCura je být komunitními centry v dané lokalitě a maximálně podporovat mezigenerační setkávání a rozvíjet soužití klientů, obyvatel, příbuzných, dobrovolníků, zaměstnanců a veřejných orgánů. Zařízení SeneCura jsou založena na partnerství, spolupráci, inovacích, kvalitní péči, ale i na vysoké kvalitě života ve stáří.

O společnosti SeneCura

Skupina SeneCura je s téměř 7 500 lůžky a 84 sociálními a zdravotnickými zařízeními předním privátním poskytovatelem péče v Rakousku a je držitelem mnohonásobného ocenění za kvalitu a inovaci. V České republice je SeneCura s 15 SeniorCentry a 2 044 lůžky největším soukromým provozovatelem Domovů pro seniory a Domovů se zvláštním režimem, tedy center pro lidi s Alzheimerovou chorobou. V některých svých domovech nabízí SeneCura i odlehčovací službu. Od roku 2015 je SeneCura součástí francouzské skupiny ORPEA, která je jednou z předních světových společností s 951 ošetřovatelskými a zdravotnickými zařízeními a 96 677 lůžky v 16 zemích.
Kateřina HANIBALOVÁZpět nahoru na obsah...

Jak vybrat vanilkový nebo vanilinový cukr
Pečení sladkostí by v kuchyni měla provázet vůně vanilky. Přísadu pravé vanilky obsahuje vanilkový cukr. Cukr vanilinový pak náhražky, a to buď syntetický vanilin nebo ethylvanilin. Česká ani unijní legislativa neurčuje, jaké množství pravé vanilky či jejích náhražek má být v cukru použito. V českých obchodech se dají koupit i vanilkové lusky, z nichž si vanilkový cukr můžeme připravit i doma. Koupit se dá i vanilkový extrakt, což je lihový roztok s naloženými vanilkovými lusky.
Vanilkový cukr – výrobek s tímto označením musí obsahovat pravou vanilku. Vyhláška č. 113/2005 o způsobu označování potravin požaduje, aby ve složení výrobku bylo uvedeno její množství, pokud je uvedena v názvu potraviny nebo je na obalu zdůrazněna slovně, obrazově či graficky.

Vanilka bourbon – najdeme-li ji ve složení výrobku, znamená to, že jsou v něm rozdrcené celé vanilkové lusky. Jejich přítomnost se pozná podle drobných teček tmavohnědé barvy. Slovo bourbon v názvu vanilky nemá nic společného s oblíbenou americkou lihovinou. Vztahuje se k rodu francouzských králů Bourbonů, na jejichž počest byla nazvaná vanilka poté, co ji Francouzi začali pěstovat na ostrově Réunion v Indickém oceánu.

Extrakt vanilky – je to výluh z plodů vanilky naložených v lihu. Velmi přesně mají extrakt z vanilky definovaný v USA, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou největším dovozcem vanilky na světě a chrání své spotřebitele před falšováním. Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) stanovil, že vanilkový extrakt musí obsahovat 13,35 uncí (v přepočtu 378 gramů) vanilkových plodů v galonu (3,785 litru) 35procentního lihu. Při přepočtu na evropské měrné jednotky to představuje sto gramů vanilky v litru 35procentního lihu.

Vanilinový cukr – výrobek s tímto označením obsahuje syntetické aroma, a to buď vanilin či ethylvanilin. Podle unijní legislativy se nemusí uvádět název použitého aromatu. Někteří výrobci ho však nad rámec svých povinností uvádějí.

Přírodní vanilin – tento údaj na obalu znamená, že použitý vanilin pochází pouze z lusků pravé vanilky.

Přírodní vanilkové aroma – alespoň 95 procent aromatické složky bylo získáno z vanilky. Přírodní aroma je přesnou kopií vanilinu z vanilky, avšak získáno bylo z jiných rostlinných zdrojů.

Aroma – jde o umělou příchuť. Ethylvanilin se v přírodě nevyskytuje, vyrábí se uměle.

Domácí vanilkový cukr: Na dva šálky cukru se použije vyškrábaná dřeň z jednoho vanilkového lusku, vše se promíchá a vloží do dobře uzavíratelné sklenice spolu se zbytky lusku. Po 14 dnech je vanilkový cukr hotov.

Více na: https://www.dtest.cz/clanek-…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V Lukách nad Jihlavou se opil mladistvý chlapec, nadýchal 1,82 promile
Mladistvý hoch v Lukách nad Jihlavou měl v sobotu 7. prosince po deváté hodině večer zdravotní problémy po požití alkoholu. Záchranná služba chlapce odvezla do nemocnice.
"Opilého hocha našla jeho kamarádka sedět na ulici na lavičce a vzhledem k obavě o jeho zdraví přivolala pomoc. Policisté provedli u chlapce dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,82 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Doplnila, že policisté, kteří na místo přijeli, informovali o situaci rodiče chlapce a také odbor sociálně právní ochrany dětí. Případ dále šetří, zjišťují, kdo požití alkoholu osobě mladší osmnácti let umožnil a dopustil se tak protiprávního jednání.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů nový ultrazvuk pro neurologii
Nemocnice v Třebíči zakoupila z darů od partnerů ultrazvuk pro neurologické oddělení. Nový ultrazvukový přístroj značky Philips Affinity 50 využívá třebíčská nemocnice od první poloviny prosince. Ultrazvukový přístroj je dnes pro neurologii základní vyšetřovací modalita, zajišťuje diagnostiku tepen v mozku, a to jak v akutních, tak i v chronických fázích.
Doposud neurologie využívala velmi vytížený přístroj na kardiologické ambulanci, což neumožňovalo zajištění akutních vyšetření ani dostatečně pokrýt kapacitu požadovaných vyšetření.

„Hlavním přínosem nového ultrazvukového přístroje bude zajištění urgentních vyšetření v optimálním čase, zkrácení čekacích dob a navýšení výkonnosti. Přístroj tak výrazně zvýší kvalitu a dostupnost vyšetření pacientům z regionu,“ vyjmenovává přednosti nového přístroje ředitelka nemocnice v Třebíči Eva Tomášová.

Celková cena ultrazvukového přístroje včetně příslušenství činila 1 220 890 Kč včetně DPH. Přístroj byl kompletně financován z darů od partnerů a přispěvatelů nemocnice.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
Rok Gallasů a Clam-Gallasů, který byl zahájen v březnu v Nosticově paláci na Maltézském náměstí v Praze, vyvrcholí v Oblastní galerii Liberec výstavou Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách. Výstava má vernisáž 12. prosince 2019 a bude zpřístupněna do 1. března 2020. Uzavře se tak projekt Po stopách šlechtických rodů, realizovaný Národním památkovým ústavem od roku 2011. Rod Gallasů a Clam-Gallasů je dnes spojován především se severními Čechami, avšak jeho působnost lze vztáhnout téměř na celou tehdejší monarchii, od Prahy až po Vídeň, včetně měst Polná a Přibyslav a obce Pohled.
Do rodu se přivdala majitelka přibyslavského zámku

Za jednoho z nejvýznamnějších představitelů rodu - generála Eduarda Clam-Gallase (1805-1891) - se v roce 1850 provdala Clotilda z Dietrichsteina (1828–1899). Do manželství věnem přinesla statky Žďár nad Sázavou, Přibyslav, Polná, Krucemburk, vídeňský dietrichsteinský palác na Währingerstrasse, hrad Dietrichstein.

Její manžel za zásluhy o monarchii v roce 1862 získal Řád Zlatého rouna. Ke zlomu v jeho vojenské kariéře došlo v roce 1866, kdy jej v několika bitvách porazili Prusové. Veřejnost tyto porážky nestrávila, byl označován za neschopného, skládaly se o něm kramářské písně, vycházely neuctivé novinové články a v pražském paláci mu dokonce vytloukli okna.

Proto se rozhodl odejít do vojenské penze. S manželkou Clotildou se přestěhoval na zámek Frýdlant.

Přibyslavský zámek, založený Zachariášem z Hradce v roce 1560, Clotilda Clam-Gallasová převzala v roce 1862 od Josefa z Dietrichsteina.

Zámek (původně klášter) v Pohledu koupila o dva roky později - 24. prosince 1864 - od Evžena Sylva-Tarouccyho.

Oba zámky se staly dědictvím dcer Clotildy Festetics-Tolna a Eduardiny Khevenhüller-Metsch. Po smrti Eduardiny přibyslavský i pohledský zámek zůstaly v rukou Clotildy.

O zámek v Přibyslavi přišla pět let po vzniku Československé republiky, v roce 1923 v důsledků Masarykovy pozemkové reformy. Zámek v Pohledu byl konfiskován v roce 1945 dekretem prezidenta Beneše.

Zemřela ve Vídni v roce 1947 ve věku 88 let jako poslední ze sourozenců. Manžela přežila o 28 roků.

Smrtí bratra Clotildy rod vymřel po meči

Bratrem Clotildy Festetics-Tolna byl Franz Clam-Gallas (narozen 1854). Zemřel v roce 1930 jako poslední muž svého rodu. Při jeho pohřbu byl proto rodový erb v souladu se šlechtickými tradicemi nesen obráceně, tzv. vzhůru nohama.

Z jeho manželství s Marií Hoyos-Sprinzenstein (1858–1938) se narodilo sedm dcer a žádný syn, takže rod dále pokračoval jen v ženské linii.

S kým byl rod propojen?

Příslušníci rodu byli příbuzensky provázaní i s dalšími významnými rodinami habsburské monarchie, jako byli Schwarzenbergové, Dietrichsteinové, Colonna-Felsové, Kinští, Liechtensteinové, Auerspergové, Sporckové, Clary-Aldringenové, Mitrovští, Colloredo-Mansfeldové a další.

Clam-Gallasové se zúčastňovali korunovací, císařských zahraničních cest, diplomatických misí, bojovali ve válkách. Výrazně se angažovali také v umění a charitě. Jejich jméno je spjato s takovými velikány hudby, jako byl Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven, nebo malíři Josef Führich, Josef Bergler či sochař Heinrich Karl Scholz.

Clam-Gallasové stáli u zrodu Společnosti vlasteneckých přátel umění, Vlasteneckého muzea v Čechách, pražské konzervatoře a mnohých jiných institucí podobného věhlasu.

V makovici věže bylo uschováno parte

Když byla v letošním lednu z vrcholu přibyslavské městské věže kvůli zlomenému kříži snesena i makovice, v zaletované kovové schránce bylo nalezeno parte oznamující skon Clotildy Clam-Gallasové.

Originální dokument dokládá rodovou příslušnot předposlední majitelky přibyslavského a polenského panství.

Úmrtní oznámení datované v Pohledu 1. listopadu 1899 a vytištěné v tiskárně Ferdinanda Menšíka, ml. v Německém Brodě se šlechtickou noblesou, jaká se dnes nevidí, procítěně sdělovalo:

“František hrabě Clam Gallas, c. a k. komoří, c. a k. nadporučík m. s., člen panské sněmovny, rytíř řádu Leopoldova, atd. podává svým vlastním jménem a jménem svých sester: Eduardiny, kněžny Khuvenhüller a Clotildy, hraběnky Festetits, pak své choti hraběnky Clam Gallas, rozené hraběnky Hoyos, dále svých švakrů: Karla knížete Khuvenhüller a Kálmana hraběte Festetits, konečně svých dětí: Christiany, Eleonory, Eduardiny, Gabriely, Marie a Clotildy truchlivou zprávu o tom, že se Všemohoucímu zalíbilo na věčnost povolati jeho vroucně milovanou matku, pokud se týče tchýni a babičku, její Excelenci vysokorodou paní Clotildu hraběnku Clam Gallas, rozenou hraběnku Dietrichstein, paní řádu Alžbětina I. třídy a řádu hvězdového kříže, palácovou dámu Jejího Veličenstva zvěčnělé Císařovny Alžběty, čestnou dámu souv. (= suverénního) řádu Maltézského, protektorku mnohých dobročinných ústavů, majitelku panství Polná, Vojnoměstec, Pohled v Čechách a Žďár na Moravě, která byvši svátostmi umírajících zaopatřena, v úterý dne 31. října 1899 o 7. hodině večer v 72. roku věku svého v Pánu zesnula.

Tělesná schránka drahé zesnulé bude v sobotu dne 4. t. m. o 2. hodině odpoledne ve farním chrámu Páně v Pohledu slavnostně vykropena, pak na nádraží v Pohledu přenesena, odtud do Haindorfu u Friedlandu v Čechách (dnes Hejnice) převezena a tam v pondělí dne 6. t. m. po slavnostním requiem, které se v tamním klášterním chrámu o 10 1/2 hodině dopoledne odbývati bude, do rodinné hrobky uložena.

Zádušní mše svaté budou se téhož dne a v tutéž hodinu ve farním chrámu v Pohledu, ve všech patronátních chrámech a v chrámu Páně Zvěstování Panny Marie (P. P. Servitů) ve Vídni čísti.”

Přibyslavský zámek, založený Zachariášem z Hradce v roce 1560, Clotilda Clam-Gallasová, rozená Dietrichstein, převzala v roce 1862 od Josefa z Dietrichsteina; dcera Clotilda Festeticz de Tolna, rozená Clam-Galasová, o zděděný zámek přišla v roce 1923

Zámek v Pohledu rod Clam-Gallasů vlastnil od roku 1864 do konfiskace v roce 1945, zde 31. října 1899 zemřela Clotilda Clam-Gallasová, pohřbena je v Hejnicích v okrese Liberec

Foto: Poslední majitelka přibyslavského a pohledského zámku - Clotilda Festeticz de Tolna, rozená Clam-Gallasová (1859-1947), pohřbena je ve Vídni
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Přednáška na téma Šlechta na Jihlavsku do husitských válek v jihlavském muzeu
Přednáška s názvem Šlechta na Jihlavsku do husitských válek se v muzejním Malovaném sále v Jihlavě uskuteční v úterý 10. prosince od 18 hodin.
Přednášet bude Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph.D., z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči.

V přednášce budou představeny písemné a hmotné prameny k poznání dějin šlechty v oblasti Jihlavska do husitských válek a budou prezentovány výsledky dosavadního výzkumu.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Vysoká škola v Jihlavě se oblékla do svátečního a chystá Vánoce na VŠPJ
Vánoční čas je časem rozjímání, zpomalení a zamyšlení se. I my, na Vysoké škole polytechnické Jihlava, jsme se jako ostatně již tradičně v tomto čase zamysleli nad tím, komu bychom v tomto roce mohli alespoň nějak přispět k tomu, aby tyto svátky prožil možná o něco lépe a radostněji.
Letošní volba padla na příspěvkovou organizaci Domov Ždírec, která se stará o seniory. Velice nás potěšil přístup paní ředitelky Matějkové a dalších zaměstnankyň Domova pečujících o obyvatele tohoto zařízení, kteří nám vyšli vstříc a se kterými jsme se domluvili na možné formě podpory.

Z finančních prostředků, se kterými může Domov disponovat, není možnost uhradit pro nás zřejmě běžné a samozřejmé věci, jako je např. výzdoba, proto jsme se dohodli, že oslovíme naše zaměstnance a studenty s žádostí, zda by nezakoupili květinu Pryšec nádherný - vánoční hvězdu. Kdo bude chtít, může věnovat i nějakou další vánoční výzdobu, ať již z rodinných zásob, zakoupit, či příp. vyrobit s dětmi. Domov disponuje šesti velkými společenskými místnostmi, které bychom tímto způsobem pomohli vánočně vyzdobit.
Zároveň jsme pozvali zástupce Domova Ždírec včetně klientů k nám na VŠPJ, a to ve čtvrtek 12. prosince od 15 hodin. Všechny přítomné přivítá na půdě školy pan rektor Václav Báča, který poté předá slovo paní ředitelce Domova Ždírec Martině Matějkové, která krátce představí organizaci. Následně zazpívá dětský pěvecký sbor Zvoneček a dětský pěvecký sbor ZŠ Křížova Jihlava. Návštěvníci akce se mohou zapojit do tvořivých dílniček, kde si mohou vyrobit malý dárek pro sebe, či své blízké.

Zveme vás všechny, kteří máte chuť se k nám připojit, abyste si s námi přišli zazpívat vánoční koledy, vyrobili si vánoční dekorace a k tomu si třeba dali vánoční punč a podpořili svou přítomností dobrou věc.

Program Vánoce na VŠPJ 12. prosince od 15 hodin v prostorách VŠPJ - vestibul školy, předsálí auly, zasedací místnost u auly:

15:00 Přivítání, pár slov pana rektora
15:15 Představení organizace Domov Ždírec
15:25 Dětský pěvecký sbor Zvoneček Jihlava
Dětský pěvecký sbor ZŠ Křížova Jihlava
15:55 Tvořivé dílničky
16:30 Předání vánočních dárků


Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020

• Ve Studenci vypadl z jedoucího vlaku muž, nalezen byl bez známek života
• Při srážce auta a motorky v Moravci byli zraněni dva lidé, z toho jeden těžce
• Z policejního deníku: krádež nářadí za sto tisíc korun, poškrábání laku na autě či krádež 234 litrů nafty
• Vyšel stolní kalendář s architektonickými pamětihodnostmi Velkého Meziříčí
• Charitativní Bazárek v Havlíčkově Brodě vynesl pro Klárku krásných 30.704 korun

Sobota   12. 9. 2020

• Kino Dukla v Jihlavě má nové sedačky ozvučení
• U Hojovic na Pelhřimovsku zemřel po nehodě jeden člověk
• Hala autobusového nádraží v Třebíči je opravená
• Katapult přeložil turné kvůli covidu na příští rok, ve Velkém Meziříčí vystoupí 28. května

Pátek   11. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede Vizionář Modigliani; po projekci bude následovat beseda s akademickým malířem Vladimírem Netoličkou
• Zoologická zahrada v Táboře nabízí nejrozsáhlejší sérii komentovaných krmení
• Přibyslavské slavnosti letos bez ochutnávek ve sklepě
• Primátorka Jihlavy a její náměstci se kvůli koronaviru s občany Jihlavy v pondělí nesejdou
• Pokus o rekord co nejvíce retro kočárků na jednom místě v Mimoni, následovat bude spanilá jízda
• Z policejního deníku: krádež motocyklu, poškrábání auta či neplatič alimentů
• V Hejnickém potoce na Jihlavsku se vyskytla vzácná mihule potoční
• Havlíčkobrodská nemocnice navýší kapacity odběrů až na sto za den

Čtvrtek   10. 9. 2020

• Na Vysočině se covidem nakazilo 38 lidí, jeden člověk zemřel
• Z policejního deníku: dopadení celostátně hledaného muže, krádež zahradní techniky nebo třeba jízda bez řidičáku
• Sedmatřicetiletého motorkáře po nehodě s vážným zraněním transportoval do nemocnice vrtulník
• Památný strom Smrk u Habrůvky v Moravském krasu padl za oběť kůrovci
• Výstavu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši zakončí latinská hra Veritas prostrata et erecta

Středa   9. 9. 2020

• Vodní ráj v Jihlavě nebude v září uzavřen, návštěvníků v sezoně bylo kvůli počasí a také koronaviru méně
• Na zmodernizovanou dálnici D1 bude nainstalován 160 kilometrů dlouhý optický kabel
• V Novém Městě na Moravě odhalí stolpersteiny ve čtvrtek, ve Žďáře nad Sázavou za týden v neděli
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě nosála bělohubého
• Ara se umí najíst stejně šikovně, jako když člověk užívá ruce
• Z policejního deníku: krádež kosmetiky, lešení, opilý cyklista, dvě zranění při nehodě
• V třebíčské nemocnici byla otevřena paliativní ambulance
• Svatomichaelská pouť v Pacově je zrušena
• Poradna pro gambling kraje Vysočina pomáhá se závislostí na hraní, sázení, ale i na nakupování
• Zámecké interiéry v Jaroměřicích nad Rokytnou ovládnou v neděli filmaři

Úterý   8. 9. 2020

• V domově pro seniory v Humpolci bude kvůli koronaviru pomáhat armáda, na Vysočině s covidem zemřel šestnáctý člověk
• Surikaty na stráži mají oči až na zádech
• Lidé v Třebíči hlasovali proti průvodu Krampusů ve městě
• Z policejního deníku: krádež nafty, auto bez techničáku a značek na silnici či bouračka pod vlivem alkoholu
• Jihlavská nemocnice pokračuje ve sbírce, potřebuje dovybavit jednotku intenzivní péče
• Kriminalisté dopadli nebezpečného recidivistu, skončil ve vazbě
• Novoměstská nemocnice získala další grant od nadačního fondu Muži proti rakovině; tentokrát téměř čtvrt milionu korun
• Pelhřimovský jarmark a farmářské trhy v neděli na náměstí v Pelhřimově
• Přednáška o houbách a mykologická poradna v jihlavském muzeu

Pondělí   7. 9. 2020

• Zastupitelstvo ve Velkém Meziříčí nejednalo, starosta se omluvil občanům
• V září skončí tři ze sedmi omezení na D1, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná
• Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevírá po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: opilý řidič bez vůdčího listu a další opilci za volantem
• Novou sportovní halu v Novém Městě slavnostně otevřou horolezec Radek Jaroš a běžkyně Jarmila Kratochvílová

Neděle   6. 9. 2020

• Řemeslný jarmark v Třebíči doplní tvořivé dílny, první už nyní ve středu bude věnována tkaní
• Z policejního deníku: nehoda u Kamenici či poškození aut
• V domově pro seniory v Humpolci přibývá nakažených, první případ hlásí i domov v Třebíči
• Operatéři velkých kloubů v nemocnici v Třebíči mají nového pomocníka

Sobota   5. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek z jedné okrajové pařížské čtvrti s titulem Bídníci
• Výstava Dobré dílo - Staroříšské tisky Josefa Floriana a umělci, kteří se na jejich výtvarné podobě podíleli v jihlavské galerii

Pátek   4. 9. 2020

• Na Vysočině počet nakažených covidem stoupá
• Na dálnici D1 bouraly dva náklaďáky, jedna osoba utrpěla zranění
• Psi v ohrožení! Úřad až do konce roku umožnil genocidu zvířat na polích
• V domově pro seniory v Humpolci je covid-19
• Z policejního deníku: krádež mobilu v trolejbusu či štěkající opilec
• Puma v táborské zoo se občas proměňuje ve zvědavou Kelišku

Čtvrtek   3. 9. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz