Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 11.12 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Náměšti nad Oslavou v zimě nespí; probíhá v něm generální úklid a připravují se akce na novou sezonu
Ač se může zdát, že zámek v Náměšti nad Oslavou ulehl k zimnímu spánku, pravý opak je pravdou. Již nyní správa zámkupřipravuje bohatou kulturní nabídku na sezonu příštího roku, který bude v mnohém jubilejní.
V neděli 1. prosince byla Zámeckým adventním koncertem ukončena letošní kulturní sezona zámku. Ale život uvnitř zámku neusnul. Pracuje se na generálním úklidu prohlídkových okruhů, depozitářů a dalších prostor, které zůstávají běžně návštěvníkům skryty.

Tyto práce jsou přípravou na zahájení návštěvnické sezony příštího roku, brány zámku se pro hosty otevřou opět v sobotu 28. března 2020.

Zároveň se intenzívně pracujem na kulturní nabídce, která přinese hned několik zajímavých výročí tradičních akcí. V roce 2020 proběhne 25. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, jehož závěrečný koncert zazní právě v náměšťské zámecké knihovně. Ikona náměšťských hudebních akcí - Letní multižánrový festival Folkové prázdniny - oslaví příští rok ročník 35. a Zámecký koncert zazní v září již potřicáté.

Návštěvnický okruh Královský apartmán připomene v letních měsících 90 let od svatby posledních soukromých majitelů Jindřicha Haugwitze a Alice rozené Karolyi, která se konala 25. října 1930 v Budapešti.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Model lodi Millennium Falcon z filmové série Hvězdné války, kterou postavil šestnáctiletý Radek, byla zaregistrována jako český rekord
Radek Popík vytvořil model lodi Millennium Falcon známé z filmové série Hvězdné války ze stavebnice lego. Dílo šestnáctiletého studenta z Meziny na Bruntálsku zaevidovala agentura Dobrý den v Pelhřimově jako český rekord.
Student na stavbě lodi, na kterou spotřeboval na 70 tisíc kostiček většinou šedé barvy, pracoval od 4. listopadu 2017 do 21. července 2018. Loď je dlouhá 163 centimetrů a široká 118 centimetrů.
„Práce nejvíce pokročila vždy o víkendu, kdy autor stavěl podle svých slov někdy až 46 hodin v kuse, informoval Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury.

Loď je druhá největší na světě, první je model australského stavitele, jehož výtvor má asi čtyři metry. Radek Popík by rád tento rekord překonal a postavil loď pětimetrovou.

Radek začal s legem modelařit již v raném dětství, kdy začal stavět vlastní modely, například jednoduché domy, zvířata, pokrmy a hrady. S lodí z Hvězdných válek začal ve čtrnácti letech. Poté se přihlásil na výstavu, kterou pravidelně pořádá dánský výrobce stavebnice. Výběrem projde na dvacet stavitelů, Radek byl zjara mezi nimi, kde vystavil své dílo i na podzim.

Obdélníkový základ modelu dává lodi stabilitu, i když je nutné převážet ji po částech. Na stavbu lodi použil Popík mnoho nejmenších kostiček, protože jsou nejlevnější, proto se počet použitých dílků vyšplhal na desetinásobek toho, co obsahuje běžně prodávaná stavebnice. Cena materiálu, kterou Radek na model spotřeboval, se pohybuje okolo sedmadvaceti tisíc korun.

Model má detailně propracovaný interiér, včetně šachového stolku, který odpovídá filmovým scénám. Však také některé díly vesmírné ságy viděl Popík desetkrát. Chystá se i na devátý film, který má rozsáhlý příběh ucelit. Česká premiéra snímku bude 19. ledna 2020.

Star Wars, neboli Hvězdné války, odstartovaly 25. května 1977. Na filmových plátnech předvedla do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí či světelné meče.


- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Řidička nezvládla na namrzlé silnici smyk, auto skončilo na střeše
Šestačtyřicetiletá řidička, která s osobním autem Škoda Octavia v úterý 10 prosince v 5.15 ráno projížděla po silnici od obce Rodkov k obci Dolní Rožínka na Žďársku, nepřizpůsobila při jízdě do levotočivé zatáčky a následném přímém úseku silnice rychlost jízdy a na namrzlé vozovce dostala smyk, který nezvládla. Vyjela vpravo mimo komunikaci, kde se s autem převrátila na střechu.
"Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky, která byla z místa nehody převezena k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Ke zranění jiných osob nedošlo. Na vozidle Škoda Octavia vznikla hmotná škoda ve výši 20 tisíc korun. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
Na autě byly na všech čtyřech kolech užity zimní pneumatiky s hloubkou dezénových drážek nad stanovenou mez zákonem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Tříkrálová sbírka slaví dvacet let
V letošním roce slaví celorepubliková Tříkrálová sbírka své dvacáté výročí. Pojďme společně sfouknout dvacet svíček a lehce zavzpomínat na předešlé roky a nahlédnout do budoucna. První Tříkrálová sbírka proběhla v Oblastní charitě Žďár nad Sázavou až rok poté, co do ulic vyrazili první koledníci z Olomouckého kraje.
V roce 2001 byly při sbírce použity 4 kasičky a výtěžek činil 12 471 Kč. O rok později se výtěžek vyšplhal na krásných 681 000 Kč a v roce 2019 do 533 kasiček koledníci vykoledovali neuvěřitelných 3 576 429 Kč. V čele tří králů se vystřídalo během dvaceti let několik koordinátorů, kteří sbírce dávali hodně ze svých pracovních sil. Během jejich působení se sbírka posunula dopředu. Koordinátoři se snažili získat finanční prostředky prioritně na zajištění činnosti Oblastní charity Žďár nad Sázavou a mezinárodní pomoci. Nedílnou součástí jejich práce byla také podpora tradice, která se odráží v činnostech spojených s koledováním. Postupem let nechali našít tři krásná zvířata z betléma, která putují během sbírky po vesnicích, v charitním zařízení Klub v 9 pak královské obleky, které zapůjčovali nejen studentům ve městech při koledování, snažili se informovat veřejnost o smyslu a kořenech sbírky aj. A v posledních letech hledali cesty, jak koledníkům poděkovat, a to za pomoci doprovodných akcí.

Bez tříkrálových asistentů, tedy těch, kteří organizují sbírku po celém okrese v součinnosti s koordinátorem, by sbírka nemohla existovat. V současné době spolupracuje s koordinátorem základních 75 asistentů, kteří se snaží vytvořit přes 546 skupinek králů, což je přibližně 2 184 koledníků. Často je práce asistentů neviditelná. Jsou to ti, kdo vyrazí na obce úředně zapečetit sbírku, povolávají krále do služby, připravují králům zázemí a pohoštění, počítají výtěžky a hlavně věnují svému poslání někdy i desítky hodin. Mezi srdečné asistenty, kteří již nejsou mezi námi, a rádi na ně vzpomínáme, byli bezesporu pan Josef Toman z Měřína, kněží Josef Hložek z Obyčtova a Bohuslav Brabec z Radostína nad Oslavou, slečna Marie Dvořáčková z Bohdalova. Naše velké díky si již nepřečtou, ale jejich blízcí ano. Velmi děkujeme za jejich činy. Byli to vzácní lidé.

A co nás čeká v letošním roce? V současné době je Tříkrálová sbírka v plném proudu organizačních příprav. Pro koledníky máme přichystané různé děkovné doprovodné akce. Mezi ty nejzajímavější patří 14. Tříkrálový koncert v Novém Městě na Moravě, požehnání koledníků v Brně, Tříkrálový koncert v Brně vysílaný ČT, kina a volné vstupy do zařízení podporující naše koledníky. O všech akcích budeme koledníky informovat, a to nejen za pomoci internetových stránek Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Na závěr bych připojila drobné přání pro dvacátý ročník sbírky. Nechť sbírka přináší radost nejen uživatelům, kterým je určena, ale i koledníkům a lidem dobré vůle. Ať všichni ve zdraví prožijeme svátky vánoční i oslavy příchodu Tří králů.
Michaela KUCHTOVÁ, koordinátorka Tříkrálové sbírkyZpět nahoru na obsah...

Na radnici v Třebíči je galerie představitelů města
Na radnici na Karlově náměstí v Třebíči v prvním patře je nainstalovaná galerie představitelů města, tedy starostů i předsedů národního výboru od roku 1850 až po současnost.
„Galerie starostů přináší přehled vedoucích osobností třebíčské radnice, počínaje prvním voleným starostou Martinem Hasskem, přes předsedy národního výboru a porevoluční starosty až po současnost. V čele města zatím ani jednou nestála žena, dosud vedlo Třebíč celkem 32 mužů,“ popsal galerii starosta města Pavel Pacal.

Nejdéle zastával svoji funkci Jan František Kubeš, a to 24 let. V letech 1945 až 1989 nebyl představitelem města starosta, ale předseda Místního nebo Městského národního výboru. Galerii nechalo zpracovat město, ve spolupráci s archivářkou Státního okresního archivu v Třebíči Jitkou Padrnosovou.

Výzva:
Do galerie se nám nepodařilo sehnat fotografie dvou představitelů města. A to pana Jaroslava Joury, který byl předsedou MNV v letech 1951 až 1957 a pana Miroslava Sedláčka, předsedy MěNV v letech 1976 až 1981. Prosíme potomky a rodiny a vlastně veškerou veřejnost, aby zapátrali ve svých archivech. Pokud máte fotografii výše zmíněných pánů, prosíme o její zapůjčení k naskenování a zveřejnění v galerii.

Galerie starostů na webu města na :
https://www.trebic.cz/vismo/…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští kriminalisté prosí veřejnost o pomoc ohledně říjnového úmrtí šestnáctiletého chlapce
Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod stále prověřují okolnosti úmrtí šestnáctiletého chlapce. Jeho tělo bez známek života našli náhodní kolemjedoucí v sobotu 12. října kolem druhé hodiny ranní na okraji silnice II/345 mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou. I přes poskytnutí okamžité pomoci přivolaný lékař konstatoval smrt. V současné době je hlavní prověřovanou verzí kriminalistů, že mladíka srazilo dosud nezjištěné motorové vozidlo.
Havlíčkobrodští kriminalisté prověřili všechny dostupné kamerové záznamy, které by mohly pomoci při prověřování okolností, za kterých došlo k úmrtí mladíka. Zatím je bohužel pátrání neúspěšné. Po dalším důkladném vyhodnocení dalších kamerových záběrů bylo ve Ždírci nad Doubravu zachyceno na kruhovém objezdu dosud blíže neustanovené osobní motorové vozidlo – viz snímek.
Jedná se o dosud blíže neustanovené osobní motorové vozidlo v provedení „sedan“ (liftback), pravděpodobně tmavší barvy možné jako tovární značky BMW, popřípadě další podobné tomuto konkrétnímu vozidlu. Vozidlo na uvedený objezd najelo od obce Sobíňov a poté po vyjetí z třetího výjezdu pokračovalo v jízdě směrem ke křižovatce „U Lázničků“, kde na světelné křižovatce odbočilo z pohledu své jízdy vlevo a pokračovalo směrem na obec Údavy - směr Chrudim, Pardubice. Zaznamenaný čas průjezdu „neustanoveného“ vozidla přes kruhový objezd je dne 12 .října.2019 v 01:49 hodin.

Kriminalisté by uvítali, kdyby se jim přihlásil řidič tohoto vozidla. Se svým svědectvím se mohou přihlásit případně další osoby, které by mohly podat bližší informace k uvedenému vozidlu nebo k prověřované události.

Kriminalisté všechny případné svědky žádají, aby se svým svědectvím kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se obrátili přímo na kriminalisty z oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Havlíčkův Brod – telefonické spojení - 974 271 326, 974 271 320, případně aby kontaktovali vyšetřovatele případu na e-mailu: pavel.vidner@pcr.cz nebo frantisek.steidl@pcr.cz.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Jihlavě připravuje vydání sběratelské bankovky
První vydání sběratelské bankovky Euro Souvenir Zoologické zahrady Jihlava se rychle blíží. Půjde o suvenýrovou eurobankovku, která je vyrobena v Paříži stejnou firmou a technologií jako skutečné eurobankovky. Každý kus bude unikátní díky pořadovým číslům, tak jako to mají skutečné peníze.
„Výběr motivu pro tento specifický a originální suvenýr nebyl v našem případě vůbec složitý,“ vysvětluje ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák a dodává. „Specializací naší zoo jsou dlouhodobě chovy malých savců, dále kočkovitých šelem, primátů a také plazů společně s obojživelníky. Takže jsme vybrali tři živočichy, typické a významné pro jihlavskou zoo.“

Na suvenýrové eurobankovce jsou tři druhy zvířat, které Zoo Jihlava koordinuje v rámci Evropského záchovného programu (EEP). Jde o klokánka králíkovitého Ogilbyova (Bettongia penicillata ogilbyi), kočku slaništní (Leopardus geoffroyi) a krokodýla siamského (Crocodylus siamensis).

Prodej bankovek, které byly vydány v nákladu 5000 kusů, bude zahájen 26. ledna 2020 v Zoologické zahradě Jihlava. V tomto termínu bude v zoo probíhat i speciální tematický den zaměřený na faunu Austrálie, tedy i na klokánka králíkovitého Ogilbyiova, který je jedním z druhů představených na bankovkách.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Přechod pro chodce u křižovatky ulic Znojemská a Brtnická v Jihlavě je nasvícen
V listopadu byly dokončeny stavební práce související s celkovou úpravou a osvětlením stávajícího přechodu pro chodce u křižovatky ulic Znojemská a Brtnická v Jihlavě, který se nachází místě s velmi hustou intenzitou dopravy a se zvýšeným pohybem chodců, jenž je dán zejména blízkostí frekventovaných zastávek MHD a veřejné linkové dopravy.
V rámci realizace stavebních prací došlo nejprve k nasvětlení přechodu pro chodce prostřednictvím dvou stožárů s výložníky a asymetrickými LED svítidly, poté byla provedena celková bezbariérová úprava přechodu a nakonec došlo k přemístění svislého dopravního značení tak, aby byl minimalizován zásah do vzrostlých stromů v blízkosti přechodu. Cílem projektu bylo zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a zvýšení bezpečnosti a ochrany chodců i ostatních účastníků silničního provozu.

Stavební úpravy přechodu pro chodce probíhaly postupně od konce června do listopadu 2019. Zhotovitelem stavby byla společnost Služby města Jihlavy, s. r. o. a celkové stavební náklady na osvětlení daného přechodu pro chodce a související práce činily 254 tis. Kč.

Osvětlení tohoto přechodu pro chodce bylo finančně podpořeno Krajem Vysočina prostřednictvím Fondu Vysočiny v rámci projektu „Bezpečná silnice 2018 - Osvětlení přechodu pro chodce v Jihlavě“. Celková výše poskytnuté dotace z grantového programu Fondu Vysočiny Bezpečná silnice 2018 činí 73,5 tis. Kč.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj v Havlíčkově Brodě sebral jízdní kola a klobásy
Neznámý zloděj v době od 9. prosince do 10. prosince v Havlíčkově Brodě vnikl do rodinného domu, kde sebral jízdní kola a domácí klobásy.
"Pachatel vnikl na oplocený pozemek u rodinného domu, kde pod zahradním altánkem odcizil volně uložené pánské jízdní kolo. Poté vnikl do sklepa domu, který prohledal a vzal pánské jízdní horské kolo, včetně příslušenství, dámské jízdní horské kolo značky 4EVER pánské jízdní horské kolo značky Merida, včetně příslušenství a aku šroubovák. Kromě toho si odnesl z místa také 35 domácích klobás. Majiteli vznikla škoda v celkové výši téměř 30 tisíc korun", popsala činnost neznámého zloděje policejní mluvčí Dana Čírtková.
Policisté místo činu ohledali a zajistili upotřebitelné stopy. Ve věci zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a porušování domovní svobody.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Čtyřiadvacetiletý psychicky narušený muž poškodil v panelovém domě v Pelhřimově pohybová čidla osvětlení
V panelovém domě v Pelhřimově se ve společných prostorách domu pohyboval v pondělí 9. prosince muž, který zde úmyslně poškodil tři pohybová čidla osvětlení.
Přivolaní policisté na místě zjistili, že se jedná o mladíka, který odmítal s policejní hlídkou spolupracovat a mařil řádné objasnění věci tím, že se z místa pokusil odejít. "Nereagoval ani na opakované výzvy k prokázání totožnosti. Policisté čtyřiadvacetiletého muže zajistili a vzhledem k jeho evidentnímu špatnému psychickému stavu si na místo vyžádali lékaře zdravotnické záchranné služby. Lékař po jeho vyšetření rozhodl o převozu na psychiatrickou léčebnu, do které byl muž za asistence policejní hlídky převezen", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
Případ policisté zadokumentovali a muž je podezřelý z přestupku proti majetku a neuposlechnutí výzvy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Den s technikou na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
Je jedno, kde chceš žít, s diplomem od nás se uplatníš vždy a všude. Budoucnost máš zaručenou, firmy samy oslovují naše studenty ještě před tím, než studium dokončí. Nejsme naivní a nemyslíme si, že ti všechno půjde jako po másle. Máme pro naše studenty semináře s individuálním přístupem. A i když ti to může znít jako sci-fi, možná ještě matice s fyzikou přijdeš na chuť.
Přijď se k nám podívat ve středu 18. prosince 2019 od 9:00 do 13 hodin na Den s technikou. Přesvědčíme tě, že při studiu na naší vysoké škole se rozhodně nebudeš nudit, výuka není jednotvárná. Naučíme tě programovat stroje, staneš se znalcem v oboru průmyslové automatizace. Můžeš se zdokonalovat v programování aplikací pro android, dostaneš základy podnikové informatiky, projektového řízení nebo třeba bezpečnosti kódování. Naučíš se pracovat s kvalitním softwarem, jako např. MATLAB, NX, Symphony, atd. To vše s individuálním přístupem, u nás rozhodně nejsi jen číslo.

Naučíš se pracovat v týmu a máš možnost absolvovat praxe v zahraničních firmách (např. Kapsch Rakousko) nebo studovat na partnerských školách ve Velké Británii, Dánsku nebo Portugalsku?

Jsme připraveni poskytnout ti to nejcennější – zkušenosti.
Je na tobě, jak svůj čas využiješ, příležitostí u nás budeš mít dostatek.
Zaujala tě naše nabídka? Pak přijď na Den s technikou, kde se dozvíš všechny informace a získáš odpověď na všechny své otázky.

Nestíháš Den s technikou? Nevadí! Ve středu, 27. února 2020 je Den otevřených dveří, i tam tě rádi uvidíme.

Vysočina nebo kalifornská Silicon Valley Je jedno, kde chceš žít, s diplomem od nás se uplatníš vždy a všude. Budoucnost máš zaručenou, firmy samy oslovují naše studenty, a to dokonce ještě před dokončením studia.
Z matiky a fyziky nemusíš mít strach Učitelé nejsou naivní a nemyslí si, že ti všechno půjde jako po másle. Proto máme pro naše studenty semináře s individuálním přístupem. A i když ti to může znít jako sci-fi, možná matice s fyzikou ještě přijdeš na chuť!

Zapomeň na stereotyp U nás se rozhodně nudit nebudeš, výuka není jednotvárná, naučíš se programovat stroje, budeš znalcem v oboru průmyslové automatizace, ale můžeš se zdokonalovat třeba i v programování aplikací pro android, dostaneš základy podnikové informatiky, projektového řízení nebo třeba bezpečnosti kódování. To vše s individuálním přístupem, kde nejsi jen číslo v seznamu. Naučíš se pracovat s kvalitním softwarem, jako např. MATLAB, NX, Symphony atd.

Naučíš se fungovat v týmu Pracujeme i na týmových projektech. A pokud máš ještě vyšší ambice, je tu pro tebe International IT week, kde poznáš spoustu lidí z celého světa a načerpáš neocenitelné zkušenosti.

Jsme světoví Praxe v zahraničních firmách (např. Kapsch Rakousko) nebo studium na partnerské škole ve Velké Británii, Dánsku nebo Portugalsku?Jsme připraveni poskytnout svým studentům ty nejcennější zkušenosti. Je na tobě, jak svůj čas využiješ, příležitosti budeš mít dostatek.Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Cestovní ruch, Finance a řízení, Finance and Management (v angličtině), Počítačové systémy, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Komunitní péče v porodní asistenci a Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...

Adventní a vánoční čas v třebíčském muzeu
Vánoční dílny, zpívání u betléma, divadlo a na závěr Tříkrálový koncert nabízí v adventní a vánočním čase Muzeum Vysočiny v Třebíči.
přijďte si užít vánoční čas do Muzea Vysočiny Třebíč. Chystáme pro vás:

Neděle 15. prosince:
· Vánoční dílny pro děti (13.30 - 16.30 hodin, vstupné 30 Kč)
· Vánoční divadlo v Kamenném sále pro děti (17 hodin, zdarma), hraje divadelní kroužek Uhlíř při základní škole Kpt. Jaroše
· Zpívání u slámového betlému (18 hodin), přijďte si zazpívat, zahřát se svařeným vínem, pokochat se slámovým betlémem

Pátek 27. prosince:
Vánoční dílny pro děti (13.30 - 16.30 hodin, vstupné 30 Kč)

Neděle 5. ledna 2020
Tříkrálový koncert (17 hodin, vstupné 50 Kč), vystoupí dětský sbor Okáček při MŠ Duha, předprodej vstupenek na recepci muzea

Do 12. ledna 2020 lze navštívit Vánoční výstavu betlémů v zámecké konírně.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Publikace Památky Vysočiny 2017–2018 přiblíží třeba barokní kulturní krajinu či krásu staré venkovské fary
Telčské pracoviště Národního památkového ústavu vydává novou publikaci ze série Památky Vysočiny, která mapuje akce a události z oblasti památkové péče. Přiblíží čtenáři barokní kulturní krajinu, osobnost zbožné mecenášky, tajemné chodby či znovuzrozenou krásu staré venkovské fary.
„Publikované příspěvky je možné roztřídit do dvou tematických skupin. První tvoří články, které čerpají z vědeckovýzkumného projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Představují laickému publiku výsledky bádání na Telčsku. Ve druhé skupině jsou příspěvky odrážející památkářskou praxi a zprostředkovávající poznatky terénních průzkumů,“ uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

První část knihy Památky Vysočiny 2017–2018, která je převážně dílem zaměstnanců Národního památkového ústavu, představují odborné články. Kromě příspěvků týkajících se působení jezuitů a odkazu mecenášky Františky hraběnky Slavatové zde jsou informace o podzemních chodbách fary ve Ždírci, o domech venkovských řemeslníků z počátku 19. století či o hotelu U Nádraží v Telči a jeho nepříznivém osudu.

Druhou část tradičně tvoří akce obnovy, které mají čtenáři přiblížit architektonicky, historicky či umělecky cenné objekty. Tentokrát je pozornost zaměřena na přestavbu Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě a na obnovy barokních fasád v Jihlavě. Čtenář se také seznámí s celkovou záchranou stropu zámecké kaple v Budišově a s obnovou venkovské fary v obci Křeč, která byla nominována na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.

Třetí část publikace vyplňují zprávy informující například o projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Zajímavým tématem bude pro čtenáře jistě projekt Archeologie z nebe. Již druhým rokem se na něm podílí územní odborné pracoviště NPÚ v Telči. Od roku 2019 dokumentuje vybrané archeologické lokality v Kraji Vysočina pomocí dálkového průzkumu (dron, letecké snímkování).

Knihu Památky Vysočiny 2017–2018 je možné zakoupit v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6) nebo ji objednat na dobírku na e-mailové adrese ampapova.ilona@npu.cz. Její cena je 250 Kč. Bude rovněž k dispozici na e-shopu Národního památkového ústavu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020

• Ve Studenci vypadl z jedoucího vlaku muž, nalezen byl bez známek života
• Při srážce auta a motorky v Moravci byli zraněni dva lidé, z toho jeden těžce
• Z policejního deníku: krádež nářadí za sto tisíc korun, poškrábání laku na autě či krádež 234 litrů nafty
• Vyšel stolní kalendář s architektonickými pamětihodnostmi Velkého Meziříčí
• Charitativní Bazárek v Havlíčkově Brodě vynesl pro Klárku krásných 30.704 korun

Sobota   12. 9. 2020

• Kino Dukla v Jihlavě má nové sedačky ozvučení
• U Hojovic na Pelhřimovsku zemřel po nehodě jeden člověk
• Hala autobusového nádraží v Třebíči je opravená
• Katapult přeložil turné kvůli covidu na příští rok, ve Velkém Meziříčí vystoupí 28. května

Pátek   11. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede Vizionář Modigliani; po projekci bude následovat beseda s akademickým malířem Vladimírem Netoličkou
• Zoologická zahrada v Táboře nabízí nejrozsáhlejší sérii komentovaných krmení
• Přibyslavské slavnosti letos bez ochutnávek ve sklepě
• Primátorka Jihlavy a její náměstci se kvůli koronaviru s občany Jihlavy v pondělí nesejdou
• Pokus o rekord co nejvíce retro kočárků na jednom místě v Mimoni, následovat bude spanilá jízda
• Z policejního deníku: krádež motocyklu, poškrábání auta či neplatič alimentů
• V Hejnickém potoce na Jihlavsku se vyskytla vzácná mihule potoční
• Havlíčkobrodská nemocnice navýší kapacity odběrů až na sto za den

Čtvrtek   10. 9. 2020

• Na Vysočině se covidem nakazilo 38 lidí, jeden člověk zemřel
• Z policejního deníku: dopadení celostátně hledaného muže, krádež zahradní techniky nebo třeba jízda bez řidičáku
• Sedmatřicetiletého motorkáře po nehodě s vážným zraněním transportoval do nemocnice vrtulník
• Památný strom Smrk u Habrůvky v Moravském krasu padl za oběť kůrovci
• Výstavu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši zakončí latinská hra Veritas prostrata et erecta

Středa   9. 9. 2020

• Vodní ráj v Jihlavě nebude v září uzavřen, návštěvníků v sezoně bylo kvůli počasí a také koronaviru méně
• Na zmodernizovanou dálnici D1 bude nainstalován 160 kilometrů dlouhý optický kabel
• V Novém Městě na Moravě odhalí stolpersteiny ve čtvrtek, ve Žďáře nad Sázavou za týden v neděli
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě nosála bělohubého
• Ara se umí najíst stejně šikovně, jako když člověk užívá ruce
• Z policejního deníku: krádež kosmetiky, lešení, opilý cyklista, dvě zranění při nehodě
• V třebíčské nemocnici byla otevřena paliativní ambulance
• Svatomichaelská pouť v Pacově je zrušena
• Poradna pro gambling kraje Vysočina pomáhá se závislostí na hraní, sázení, ale i na nakupování
• Zámecké interiéry v Jaroměřicích nad Rokytnou ovládnou v neděli filmaři

Úterý   8. 9. 2020

• V domově pro seniory v Humpolci bude kvůli koronaviru pomáhat armáda, na Vysočině s covidem zemřel šestnáctý člověk
• Surikaty na stráži mají oči až na zádech
• Lidé v Třebíči hlasovali proti průvodu Krampusů ve městě
• Z policejního deníku: krádež nafty, auto bez techničáku a značek na silnici či bouračka pod vlivem alkoholu
• Jihlavská nemocnice pokračuje ve sbírce, potřebuje dovybavit jednotku intenzivní péče
• Kriminalisté dopadli nebezpečného recidivistu, skončil ve vazbě
• Novoměstská nemocnice získala další grant od nadačního fondu Muži proti rakovině; tentokrát téměř čtvrt milionu korun
• Pelhřimovský jarmark a farmářské trhy v neděli na náměstí v Pelhřimově
• Přednáška o houbách a mykologická poradna v jihlavském muzeu

Pondělí   7. 9. 2020

• Zastupitelstvo ve Velkém Meziříčí nejednalo, starosta se omluvil občanům
• V září skončí tři ze sedmi omezení na D1, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná
• Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevírá po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: opilý řidič bez vůdčího listu a další opilci za volantem
• Novou sportovní halu v Novém Městě slavnostně otevřou horolezec Radek Jaroš a běžkyně Jarmila Kratochvílová

Neděle   6. 9. 2020