Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 8.1 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Sýkora nebo vrabec? Česko bude sčítat ptáky na krmítkách
Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádá o víkendu 10. – 12. ledna Česká společnost ornitologická. Lidé budou jednu hodinu pozorovat a sčítat ptáky a zadávat údaje na webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz. Program Ptačí hodinka je určený pro širokou veřejnost a ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.
Nasypat do krmítka, připravit psací potřeby a pak už jen 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový bude program druhého lednového víkendu mnoha českých domácností. „Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Sčitatelé najdou na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. „Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Hořáková.

Průběžný stav sčítání bude k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Lidé mají čas k vložení výsledků online do 17. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí sčítacího formuláře. „Odhadujeme, že konečné výsledky sčítání budeme mít v únoru. Po samotném sčítání ještě nějakou dobu trvá, než přijdou poštou všechna pozorování z papírových formulářů a my je přepíšeme do databáze. Pak teprve jsou data kompletní a my je můžeme dál odborně zpracovávat,“ vysvětluje koordinátorka občanské vědy v České společnosti ornitologické Alena Skálová.

Loni se do sčítání zapojilo 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,“ připomíná Skálová.

Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy, které mohou využít páteční termín. Metodika sčítání je stejná jako v prvním ročníku. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková.

Jak se zúčastnit Ptačí hodinky vysvětlí video od České společnosti ornitologické na:
https://www.youtube.com/watc…

Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vojtěch Sláma vystoupal Opálkovy schody celkem čtyřistapětkrát
Jednou za pět let pořádají v Rešicích, v obci na severozápadním okraji okresu Znojmo, netradiční sportovně-společenskou akci Opálkovy schody. Místní rodák Adolf Opálka se narodil přesně před 105 lety 4. ledna. Letošní pátý ročník tak vyšel přesně na jeho narozeniny.
Manželé Slámovi si řekli, že by to chtělo vymyslet něco zajímavého. Ve společenském domě nesoucí název slavného hrdiny je totiž poměrně velké schodiště. Nápad byl na světě. Spočítali, kolikrát je potřeba schody vyjít, aby člověk dosáhl například na výšku Ještědu, Lysé hory, Pradědu nebo dokonce vrcholu hory Ďumbier či Triglavu.

Jednoznačně největší výdrž měl Vojtěch Sláma, který schody vyšel celkem 405 krát a dosáhl tak na Triglav, druhým v pořadí byl jeho otec, Jaroslav Sláma, s 274 výstupy vystoupal na Ďumbier. Nejstarší účastník Milan Beneš z Třebíče, kterému je 62 let, pokořil Sněžku, což je 204 výstupů. Starostka Rešic Petra Jílková zdolala schody celkem 111 krát a dostala se tak na Ještěd.

Nejmladším účastníkem byl pětiletý Vítek, který s maminkou také několikrát prošel trasu schod po schodu. Vlastně před pěti lety se účastnil také, byl však malé miminko, a tak ho po schodech nosili. Atmosféru horského výstupu vzali někteří vážně. Na zádech měli batohy a oběd si uvařili na kempingovém vařiči.

Nad schodištěm vytvořili organizátoři vzpomínkové místo na Adolfa Opálku, nechyběly knihy, obrázky, kronika a pohlednice. Po celou dobu hořela u fotografie rešického hrdiny svíčka. Tak zase za pět let, v roce 2025.

Kdo byl Adolf Opálka:
www.resice.cz/obec/a…
Eva FRUHWIRTOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Dolních Heřmanicích usedli za volant krátce po sobě dva opilí řidiči
V malé obci, v Dolních Heřmanicích na Žďársku, usedli dva řidiči za volant pod vlivem alkoholu. Velkomeziříčští policisté v úterý 7. ledna odhalili v katastru jedné obce dva řidiče, kteří usedli za volant vozidla pod vlivem alkoholu. Jeden z řidičů navíc řídil v době vysloveného zákazu.
Kolem páté hodiny večer v Dolních Heřmanicích zastavila policejní hlídka vozidlo Škoda Octavia, jehož řidičem byl sedmačtyřicetiletý muž. Dechová zkouška, kterou u něj policisté provedli, vykázala naměřenou hodnotu 0,88 promile. Podobný výsledek mělo i opakované měření. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž má od srpna loňského roku vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to platný do srpna roku 2021. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Na stejném místě o několik minut později policejní hlídka zastavila ještě další vozidlo, a to osobní automobil Opel. Také jeho osmadvacetiletý řidič se podrobil dechové zkoušce. Ta byla pozitivní a její naměřená hodnota činila 0,95 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,93 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Brtnicí projížděl cizinec pod vlivem drog
V úterý 7. ledna prováděli policisté ve večerních hodinách dohled nad bezpečností silničního provozu v Brtnici na Jihlavsku. Kolem dvaadvacáté hodiny zastavili vozidlo Škoda Octavia a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u pětačtyřicetiletého cizince negativní; test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl ale u řidiče pozitivní na amfetamin. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě, dále se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Pelhřimově byl pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté v úterý 7. ledna kolem druhé hodiny ráno na ulici Myslotínská zastavili osobní automobil Subaru, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Další jízdu mu policisté zakázali a vše zadokumentovali. Devětatřicetiletý řidič se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, por. Mgr. Stanislava Miláčková



Zpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po čtrnáctileté dívce z Hodonína, umístěné v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované čtrnáctileté dívce. Viktorie Vivienne Bauerová má trvalé bydliště v Hodoníně, od roku 2018 má nařízenou ústavní východu a je umístěna v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku. Celostátní pátrání po dívce bylo vyhlášeno v září, když se nevrátila z povolené vycházky u své příbuzné v Hodoníně.
"Dívka je vysoká 159 centimetrů, hubené postavy a má hnědozelené oči. Vlasy měla naposledy dlouhé vlnité a obarvené tmavě červeně. Dívka má na levé ruce zhojené jizvy. Dále má na levé ruce tetování, a to datum 22.7., 2Pa.3, na pravé ruce - planetka, korunka", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Na sobě měla při odchodu na dovolenku oblečenou černou mikinu s pruhy na bocích, šedé kalhoty a na hlavě měla zelenou kšiltovku.

Pohřešovaná dívka by se mohla s největší pravděpodobností pohybovat na Hodonínsku.

"Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se pohřešovaná dívka v současné době nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158", dodala mluvčí.

Více na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=19110915191607.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Úprava jízdních řádů autobusové dopravy v Humpolci od pondělí 13. ledna
K 13. lednu 2020 dojde k dílčí úpravě jízdních řádů autobusové regionální dopravy. Změna se bude týkat pouze tří stávajících linek obsluhujících vždy Humpolec a je reakcí na odůvodněné podněty cestujících v této lokalitě. Jde například o řádově minutové posuny, které zajistí pohodlný přestup cestujících na navazující spoje. Tyto kosmetické úpravy nijak nenaruší už fungující oběhy autobusů ani nezasahují do celkového systému organizace veřejné dopravy. Další dílčí úpravy jízdních řádů mohou být, stejně jako v minulých letech, zapracovány v řádných termínech změn jízdních řádů, první z možností je 1. března 2020.
350030 linka Humpolec – Havlíčkův Brod
Na ranním spoji doplněna obsluha Věže z důvodu přeplněnosti jiného spoje. Úprava se týká přímého spoje z Humpolce do Havlíčkova Brodu, který odjíždí z Humpolce v 7:24, tento spoj nově zastaví i ve Věži (stejně jako spoj, který vyjíždí na trasu v 7:16)

350320 linka Světlá nad Sázavou – Humpolec
Úprava časových poloh z důvodu zajištění možnosti přípoje na spoje na Jihlavu. Úprava se týká jednoho spoje – ranní autobus ze Světlé nad Sázavou bude odjíždět o 10 minut dříve tzn. nově v 6:15 (místo 6:25), v Humpolci bude v 6:57, pohodlný přestup na spoj do Jihlavy v 7:03

350350 linka Kejžlice – Humpolec
Úprava časové polohy spojů z důvodu ranního přípoje na spoje na Jihlavu a odpoledního přípoje ze směru od Jihlavy a Pelhřimova. U ranního spoje dojde k pětiminutovém posunutí odjezdu autobusu, tak aby se stihl přípoj na Jihlavu v 7:03, odpoledne bude jeden spoj do Kejžlice odjíždět o 13 minut později, aby tento autobus stihli cestující přijíždějící od Jihlavy a od Pelhřimova.

Informace o jízdních řádech na www.idos.cz
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině přibyly tři nové kulturní památky
Selská usedlost v Daňkovicích v okrese Žďár nad Sázavou, bývalý rabínský dům v Třebíči a socha sv. Jana Nepomuckého s klenutým mostkem v Úhrově na Havlíčkobrodsku byly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 prohlášeny za kulturní památky.
Samotně stojící selská usedlost s uzavřeným dvorem v Daňkovicích, nazývaná též jako Dvořákův grunt, představuje mimořádně cennou ukázku lidového stavitelství. Do dnešní podoby byla přestavěna kolem roku 1873. Honosně vyvedené obytné stavení s dekorovaným průčelím bylo ušetřeno výrazných modernizačních zásahů. V interiéru lze doposud nalézt řadu historických konstrukcí, hodnotných prvků a cenných řemeslných detailů. V hospodářských budovách jsou dochované kvalitní klenební konstrukce.

„Pozdně klasicistní selská usedlost je svým pozoruhodným reprezentativním zevnějškem, rozlehlostí a neobyčejně dochovaným autentickým stavem, hodnotnou ukázkou selského stavení Žďárských vrchů“, konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Budova rabínského domu na Tichém náměstí v blízkosti Staré synagogy se nachází v turisticky exponované části židovské čtvrti, která je součástí Městské památkové zóny Třebíč a UNESCO. Dvoupodlažní dům byl postaven přibližně v 1. polovině 17. století. Je cennou součástí zástavby židovské čtvrti, která je zcela unikátní pro svou celistvost a rozsah. Uvnitř domu se dodnes nacházejí hodnotné klenby, dřevěné stropní konstrukce, tzv. nůžkový sedlový krov, dřevěné schodišťové stupně apod. Vysokou památkovou hodnotou se vyznačují autentické omítkové vrstvy některých prostor a obytných místností, které místy ukrývají původní dekorativní výzdobu pravděpodobně z 19. století, tedy z doby, kdy v domě bydleli a působili židovští rabíni se svými rodinami. Záměrem majitele, kterým je Brněnská diecéze církve československé husitské, je připomenout židovskou komunitu, provést rekonstrukci a otevřít dům veřejnosti.

„Rabínský dům v Třebíči je jedinečnou hmatatelnou upomínkou na kdysi bohatě pulzující každodenní život násilně zaniklé židovské komunity“, upřesňuje Macků.

Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází na hrázi rybníka při severozápadním okraji obce Úhrov mezi zámkem a sýpkou. Světec korunuje masivní ohradní zídku jednoobloukového klenutého mostku, který slouží jako hrázová výpusť. Umělecko a kulturně-historicky hodnotná pozdně barokní socha světce z roku 1770 představuje působivý krajinotvorný prvek a ukázku lidové zbožnosti. Její hodnotu podtrhuje i přítomnost nápisu s přesnou datací a informací o donátorovi spolu s umělecky provedeným rodovým erbem rodu Dobřenských. Vznik tohoto sochařského díla lze tak spojit s významnou stavební a hospodářskou činností Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. (Úhrovecké panství bylo v držení rodu Dobřenských v letech 1752-1888).

„Jedná se o velmi kvalitní jemně propracované dílo, které prezentuje kamenosochařské umění druhé poloviny 18. století. Z pohledu památkové péče je též hodnotným příkladem estetického umocnění technické vodohospodářské stavby“, dodává Macků.

Kromě 2983 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí 3 městské a 3 vesnické památkové rezervace, 22 městských a 5 vesnických památkových zón a 1 krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR (celkem 3).
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči je připraven na dětské pacienty, má lékaře i klauny
Hospic pod Oblastní charitou Třebíč se již mnoho let stará o vážně nemocné a pomáhá plnit rodinám pacientovo největší přání, aby o ně bylo pečováno doma. Ještě více je toto přání naléhavější, pokud se jedná o dětské pacienty, které jsou doporučeny do paliativní péče, a i na to umí Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči reagovat.
„Jsme připraveni, máme široký profesní multidisciplinární tým a nově i klauny. Navázali jsme spolupráci s dobročinnou organizací, která má základnu v Praze a nese příznačný název Zdravotní klauni. Ti vnáší do rodin, kde umírá dítě nebo je vážně nemocný rodič, chvilku odpočinku a záblesk úsměvu na tváři, a to je při velmi náročné péči opravdu důležité,“ vysvětluje Mgr. Eva Vráblová, vedoucí domácího hospice v Třebíči.

„Snažíme se nad rámec naší péče rodině pomoci v těžké situaci tím, že jim zprostředkujeme například finanční pomoc od neziskových organizacích nebo právě hezké společné chvíle od Zdravotních klaunů. Díváme se na rodinu nejen z pohledu paliativní medicíny, ale i z lidského hlediska, v čem ještě potřebují pomoci nad rámec zdravotní péče,“ dodává Mgr. Eva Vráblová.

Domácí hospic sv. Zdislavy v Třebíči pomáhá ročně zvládnout těžkou nemoc přibližně 300 pacientům na celém okrese Třebíč. Rozsahem a počtem pacientům je největším hospicem v Kraji Vysočina. Je centrem stáží pro budoucí mediky LF Masarykovy univerzity v Brně. Jeho multidisciplinární tým je složen z lékařů, zdravotních sester a pečovatelek odlehčovací služby, psychologa i spolupracujících duchovních, ti každý rok absolvují tisíce návštěv u pacientů.
Barbora ŽIVNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po mladících, kteří v Rantířovské ulici v Jihlavě poškodili auta
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu poškození vozidel, ke kterému došlo na začátku prosince v ulici Rantířovská v Jihlavě. Způsobená škoda přesáhla sto tisíc korun. Policisté pátrají po třech mladících, které zachytila kamera. Kolem půlnoci procházeli po ulici tři mladí muži, kteří na ploše před budovou postupně všichni vyskočili na jedno ze zaparkovaných vozidel a pak přeskakovali na střechy dalších vedle stojících aut, vše ještě zopakovali. Na poškozených vozidlech byla škoda vyčíslena na více než sto tisíc korun.
Následně přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Vzhledem k tomu, že na počátku nebylo jasné, kdy k poškození vozidel vlastně došlo, museli policisté vyhodnotit rozsah několika dní kamerových záznamů. Případ dále prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Na základě náročného šetření se policistům podařilo zjistit kdy a za jakých okolností k poškození vozidel došlo. V zájmu prověřování případu by nyní potřebovali zjistit totožnost tří mladíků, kteří jsou zachyceni na kamerovém záznamu.

Žádáme občany, kteří mladíky na kamerovém záznamu poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nacházejí či pohybují, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace vedoucí k objasnění případu.

Video je na facebooku zde:
https://www.facebook.com/gro… ve skupině iglau.cz.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dědička obrazu hledá namalovaný statek
Nina Nováková, středoškolská profesorka jednoho pražského gymnázia, která pochází z rodu Musilů z Dolní Jablonné, zdědila krásně zarámovaný olej a ráda by objevila scenérii zachycenou na tomto díle jejím dědečkem Františkem Musilem.
Majitelku obrazu potěší informace, která ji dovede k zobrazenému místu.

“Statek na konci polní cesty stál, a dost možná dosud stojí, v některé z venkovských částí Přibyslavi nebo v nedaleké obci,” říká Nina Nováková. Pomůže někdo výtvarnou detektivku rozluštit?

Dolní Jablonní - místní část města Přibyslavi - leží asi 2 km jižně od tohoto města v mírné pahorkatině v údolí potoka Bystřice. Najihu se rýsuje Kobylský vrch (561 m n. m.) a na severovýchodě "Borovina" (526 m n. m.), Která odděluji Dolní Jablonnou od Přibyslavi. Od České Jablonné ji dělí silnice Přibyslav, Brzkov, Polná s nejvyšším bodem oblasti "U Božích muk" (562 m n. m.), odkud je krásná vyhlídka.

Původně se však jmenoval Německá Jablonná. Nejstarší písemná zmínka o ní je z roku 1356, kdy je nazávána "Gablans Theutinicate". Původní název obce je zřejmě odvozen od výskytu sídla poblíž jabloňových sadů (místa většího výskytu jabloní) nebo od francouzského slova "gablona = celnice" a "gablle = solní daň, solnice", což by odpovídalo poloze Jablonné na česko-moravské zemské hranici.

Spojení s jabloněmi jako orientačními stromy v kraině a ukazatelem cest se dá vystopovat až do období keltského osídlení Čech a Moravy. V 16. a v 17. století je v pramenech uváděna jako Německá Jablonná (Niemeczka Jabloň nebo Niemeczka Jablonna), jako odlišení od nedaleké České Jablonné. Roku 1787 již má německou variantu jména Deutsch Gablenz nebo Německý Gablon.

V roce 1945 byla přejmenována na Dolní Jablonnou. Její osudy jsou obdobné jako u České Jablonné, sdílela stejný osud v rámci polenského panství, kam patřila od roku 1356 do roku 1843.

Foto: Ivo Havlík
- mo -



Zpět nahoru na obsah...

Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory v jihlavském muzeu
Výstava s názvem Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory pohledem entomologa bude zahájena vernisáží v úterý 14. ledna v 17 hodin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.
Výstava Po stopách brouka Pytlíka přináší populárně naučné zamyšlení nad identitou hlavních hmyzích postaviček z knížek Ondřeje Sekory – Berušky, Cvrčka, Dřepčíků, Ferdy mravence, Hrobaříků, Chlupáčka, Chrobáka, Chrostíka, Koníka, Kováříků, Krtonožky, Majky, Mravkolvů Neviňátka a Ťutínka, Nosatých brouků, Potápníka, Straširybky, Potemníka, Prskavců, brouka Pytlíka, Roháče, Ruměnic, Splešťule, Střevlíka Masoráda, Svatojánských mušek, Svižníka, Škvorů, Tesaříka, Vodoměrky, Zlatohlávka a Znakoplavky.

"Stručné komentáře doplněné fotografiemi obsahují různé zajímavosti ze života uvedených příslušníků hmyzí říše, takže návštěvníci se například dovědí, jak ve skutečnosti vypadají dřepčíci – nejrychlejší skákači hmyzího světa, že pan Sekora si pletl kobylku a saranče a také že brouci prskavci vůbec nemají hasičské schopnosti a mnoho jiných zajímavostí", uvedl kurátor výstavy Pavel Bezděčka.

Výstava potrvá do neděle 15. března.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Město Žďár nad Sázavou se postará o vyhlášené čestné hroby a cenné náhrobky
Také právo radních vyhlásit čestný hrob a cenný náhrobek se dostalo do nového řádu žďárských pohřebišť, který začal platit od začátku tohoto roku. Město jím zareagovalo na novelu zákona o pohřebnictví. K vyhlášení zmíněného hrobu či náhrobku může dojít na základě prověřeného podnětu.
Jejich seznam na základě materiálů dodaných městem, které se o ně bude na svoje náklady starat, povede správce pohřebišť. Podklady pro vznik seznamu čestných hrobů a cenných náhrobků jsou v přípravě, poté věc projednají radní.

V souvislosti se změnou řádu žďárských pohřebišť bylo taktéž přistoupeno k zákazu pohřbívání do země v novější části hřbitova v Jamské ulici z důvodu výskytu spodní vody a neúměrně dlouhé tlecí době. Praxe ukázala, že ani 40 či 50 let pro rozklad lidských ostatků v této části pohřebiště nestačí. Potíže se na hřbitově pocházejícím z počátku minulého století projevují postupně s měnícími se přírodními a geologickými podmínkami. Ve starší části pohřebiště zatím klasický pohřeb do země možný je, tamní tlecí doba 20 až 30 let je sice také delší, ale nikoliv tak extrémně jako v novější části hřbitova.
V Jamské ulici navíc už další klasická pohřební místa k dispozici nejsou, neboť dokud je za i již neudržované hroby zaplaceno, zrušit je není možné.
Volná hrobová místa jsou k dispozici na hřbitově pod Zelenou horou.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Integrované operační středisko na Vysočině je v provozu již třináct let; policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků
Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina založili v informačních systémech za loňský rok celkem 34 183 akcí, které vyžadovaly vyslání policejních hlídek na dané konkrétní místo události. V průměru na jeden měsíc tak připadalo celkem 2 848 založených akcí. V průměru na jeden den se pak jednalo o 94 akcí. Největší počet případů - 3 295 - museli řešit operační důstojníci loni v červenci, kdy se průměrný počet akcí za operační den, tedy na čtyřiadvacet hodin, vyšplhal na více než 106 akcí. Průměrný dojezdový čas první hlídky na místo události loni činil necelých osm minut – přesně to bylo 7 minut 40 sekund. Nejkratšího dojezdového času na místo události jsme loni dosáhli v měsíci prosinci, a to 4 minuty 19 sekund.
Integrovaná operační střediska jsou pracoviště, která v nepřetržitém provozu zabezpečují plnění bezodkladných policejních úkolů v mimořádných situacích. Hlavním úkolem operačního střediska je především koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. V případě, že nasazení sil a prostředků při plnění úkolů Policie České republiky přesahuje hranice kraje nebo více krajů, probíhá spolupráce mezi sousedními krajskými integrovanými operačními středisky, případně je vyžádána součinnost s operačním střediskem Policejního prezídia České republiky.

Kromě toho se operační střediska podílejí na plnění služebních úkolů, které spočívá zejména v poskytování servisu výkonným policejním útvarům a působením v oblasti koordinace sil a prostředků útvaru směřujících k zabezpečení relevantní reakce na vzniklou bezpečnostní situaci. Hlavním úkolem operačního střediska je koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. Střediska se podílejí také na zajištění součinnosti s ostatními orgány a organizacemi, zvláště v rámci integrovaného záchranného systému. Pro úplnost je potřeba uvést, že systém operačního řízení v Policii České republiky tvoří v současné době čtrnáct integrovaných operačních středisek krajských policejních ředitelství, operační střediska útvarů s celorepublikovou působností a operační středisko Policejního prezidia České republiky.

Operační středisko v našem kraji zajišťuje také nepřetržitou obsluhu linky tísňového volání 158. V loňském roce policisté v našem kraji přijali na lince 158 celkem 46 806 hovorů, kdy průměrný počet na jeden měsíc činil 3 905 hovorů a průměrný počet na jeden operační den činil 128 hovorů. Průměrná délka hovoru na lince 158 činila 1 minutu 47 sekund. Nejvyšší počet hovorů na linku 158 jsme přijali loni v červenci, a to 4 591 hovorů.

Operační důstojníci mají díky používání moderních technologií a mapových podkladů po celou dobu služby neustále k dispozici aktuální informace o pohybu hlídek po celém Kraji Vysočina a o spolupráci v případě potřeby mohou prostřednictvím těchto technologií požádat také policejní hlídky ze sousedních krajů. Typickým příkladem je pronásledování pachatelů, kteří například ujíždějí z místa činu. Tyto hlídky pak při policejním zákroku koordinují.

Příkladem může být nedávný případ, kdy policisté ve Středočeském kraji přijali 28. prosince krátce před jednadvacátou hodinou na lince tísňového volání 158 oznámení od řidiče, že se po dálnici D1 ve směru jízdy na Brno pohybuje na 50. kilometru osobní vozidlo Honda Civic, jehož řidič se chová velice nebezpečně – kličkuje po dálnici, zpomaluje a zrychluje, používá světla do mlhy, i když v místě žádná mlha není. Policisté získali od oznamovatele bližší popis vozidla a jeho aktuální polohu a tyto informace předali kolegům z integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, neboť vozidlo stále pokračovalo v jízdě ve směru na Brno. Operační důstojník informoval dostupné policejní hlídky na dálnici D1 a jedna z hlídek vozidlo zastavila na dálničním odpočívadle na 95, 8 kilometru směr Brno. Policisté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky – její výsledek byl pozitivní – 2,73 a 2,94 promile alkoholu v dechu.

Samostatným pracovištěm integrovaného operačního střediska je pult dopravy, kde se sbíhají všechny aktuální informace o dopravních událostech a dopravních nehodách na devadesátikilometrovém úseku dálnice D1 a na všech ostatních komunikacích na území celého kraje Vysočina. Toto pracoviště je z hlediska počtu událostí nejvíce exponované v době různých sněhových či větrných kalamit, které výrazně ovlivňují sjízdnost nebo průjezdnost silnic. Policisté, kteří slouží na tomto pultu, všechny aktuální dopravní informace vkládají do systému CDI2, což je informační systém centra dopravních informací, který pak využívají především řidiči pomocí různých aplikací například v mobilních telefonech, navigacích nebo tabletech.

Integrované operační středisko v podmínkách policie v Kraji Vysočina funguje od ledna roku 2007. V roce 2014 prošlo zásadní modernizací, v rámci níž bylo pracoviště vybaveno novou moderní technologií, která výrazně zkvalitnila podmínky pro výkon služby operačních důstojníků, a také zlepšila systém komunikace a koordinace mezi ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Nová modernizovaná podoba operačních prostorů přinesla pro činnost službu konajících policistů celou řadu důležitých změn. V místnosti operačního sálu se zvýšil počet pracovišť z původních osmi na současných dvanáct. Do volného prostoru bývalého chodbového traktu byla navíc umístěna dvě atypická pracoviště, což umožňuje v případě potřeby operačního řízení nasadit do služby vyšší počet policistů.

„V praxí se ukazuje, že potřeba vyššího počtu pracovišť vzniká například v případech řízení rozsáhlejšího bezpečnostního opatření nebo při řešení nějaké mimořádné události, která může souviset se sněhovými nebo větrnými kalamitami a podobnými krizovými situacemi,“ uvedl plk. Mgr. Dušan Vybíral, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V takových situacích je potřeba počítat s mnohem častější frekvencí volání od občanů na linku tísňového volání 158 a s tím související vyšší potřebou vysílání a koordinace policejních hlídek.

V současné době je na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zařazeno celkem 38 policistů. Služba na integrovaném operačním středisku patří mezi nejnáročnější služby v rámci celé policie. „Policisté, kteří zde slouží na různých pozicích, patří mezi velice zkušené kolegy. Oni musí dokázat i s minimem prvotních informací, které získají od oznamovatele, rychle, efektivně a především odpovědně rozhodnout o správném postupu,“ doplňuje plk. Mgr. Dušan Vybíral.

V kontaktu s oznamovateli musí být službu konající policista vždy empatický, neboť člověk, který se obrací s voláním na linku 158 prožívá často velkou psychickou zátěž, může být v ohrožení života, ve špatném zdravotním stavu, v šoku po dopravní nehodě nebo v krizi. Občas se také bohužel stává, zejména v nočních hodinách, že na linku 158 telefonují podnapilé osoby, které policisty bezdůvodně vulgárně urážejí a zbytečně blokují tísňovou linku. Pokud se jedná o opakovaná zlomyslná volání, volajícího čeká za zneužití tísňové linky přísný postih v závislosti na stanovení právní kvalifikace takového jednání. Každé volání na tísňovou linku 158 se pomocí moderních technologií nahrává, takže každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky. Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 000 korun.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024