Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.1 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nejzcestovalejší traktorista České republiky aneb expedice s historickým traktorem ZETOR 25 A
Přes 65 let starý traktor bez kabiny, s nímž byl jeho majitel v dešti, větru i vedrech na cestě dlouhé 3 085 km a s nímž vyjel až na Edelweißspitze do 2571 metrů nad mořem - převýšení 1821 metrů během 30 km. Martin Havelka ze Škdlovic byl zapsán do České knihy rekordů.
Martin Havelka absolvoval se svým traktorem Z 25A několik dálkových cest, přičemž nejdelší vedla ze Škrdlovic na Vysočině až na švédský ostrov Orust (nedaleko Göteborgu) a měřila 3085 km (14. 7. – 4. 8. 2018). Rekordmanovi se rovněž podařilo třikrát úspěšně absolvovat 30kilometrový výjezd na nejvýše položenou horskou silnici v Evropě Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách, během níž s traktorem překonal převýšení z nadmořské výšky 750 m (ve městě Brück) do 2571 m (Edelweißspitze), a to v rámci akce Traktor WM (www.traktorwm.at).
Traktor Z 25A byl první stroj, který ve vývoji zemědělství přišel po zvířatech (a v nemálo případech slouží v hospodářstvích dodnes).

Jeho stroj, který nemá kabinu a řidič je tím pádem při jízdě vystaven všem nástrahám počasí, byl vyroben v r. 1954 a v roce 1968 přestavěný v STS Hodonín na ZETOR 25 H. Martin Havelka jej koupil v r. 2010 a v letech 2012–13 kompletně zrenovoval, vrátil do verze ZETOR 25 A, a to jen s mírnými úpravami.

Základní technická data: Zetor 25, dvouválcový vodou chlazený motor o výkonu 25 koní, převodovka 6+2Z, hmotnost 1800 kg, spotřeba 12–15 litrů nafty na 100 km, průměrná cestovní rychlost 33 km/hod (maximální rychlost 36 km/hod).

Údaje byly zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov v lednu 2020.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Řídí auto i přes vyslovený zákaz; další pod vlivem drog
Pacovští policisté odhalili v pondělí 13. ledna řidiče, který za volant usedl v době vysloveného zákazu a u řidiče jiného vozidla test vykázal přítomnost drog.
Třiašedesátiletého řidiče vozidla Volkswagen kontrolovala policejní hlídka kolem osmé hodiny ráno na ulici Okružní v obci Hořepník. Provedená lustrace ukázala, že muž má okresním soudem od poloviny září roku 2018 vyslovený dvouletý zákaz řízení motorových vozidel. V jízdě již mu pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Za takový trestný čin lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Kolem půl páté odpoledne zastavili policisté z Pacova v místě křižovatky první a druhé třídy u obce Eš nákladní automobil Volvo, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Také v tomto případě policisté muži další jízdu zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Muž nevlastní řidičák a byl pod vlivem drog
Policisté ze Světlé nad Sázavou zastavili v pondělí 13. ledna kolem deváté hodiny večer na ulici Sázavská osobní automobil Škoda. Řidičem vozidla byl pětadvacetiletý muž z Benešovska. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž není vlastníkem řidičského oprávnění. Dále u něj provedli test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Test byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Další jízdu mu policisté na místě zakázali a vše zadokumentovali. Pětadvacetiletý muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat ze spáchání přestupků na úseku dopravy.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Úspěšná záchrana srnky, pod kterou se probořil led
Hasiči z Pacova zachránili v úterý 14. ledna okolo půl páté odpoledne srnku z rybníka v obci Bratřice.
Záchrana zvířátka byla úspěšná a rychlá.

Nezraněnou srnku profesionální hasiči následně vypustili do volné přírody.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Začíná rekonstrukce tratě z Křižanova do Skleného nad Oslavou
Správa železnic zahajuje celkovou přestavbu další části dvoukolejné magistrály přes Českomoravskou vrchovinu. Předáním staveniště tento týden fakticky začala rekonstrukce traťového úseku z Křižanova do Skleného nad Oslavou. Práce potrvají do dubna příštího roku, během nich se výrazně zlepší parametry jak samotného mezistaničního úseku, tak i obou zmiňovaných stanic.
Komplexní rekonstrukcí projde více než 9 km tratě, což zahrnuje kromě úseku mezi Křižanovem a Skleným nad Oslavou také obě jmenované stanice. V nich se zrenovuje železniční svršek a spodek, potřebné úpravy se provedou na trakčním vedení. Přestavbou projdou obě ostrovní nástupiště, výška nástupní hrany bude 550 mm nad kolejí. Bezbariérový mimoúrovňový přístup na nástupiště bude v Křižanově z podchodu s využitím nových výtahů, ve stanici Sklené nad Oslavou pak šikmými přístupovými chodníky. Vybrané výhybky budou vybaveny elektrickým ohřevem. Rychlost v hlavních staničních kolejích se zvýší až na 140 km/h.

Téměř stejné práce proběhnou i v mezistaničním úseku Křižanov – Sklené nad Oslavou. Jediný železniční přejezd v řešeném úseku bude rekonstruován. Modernizací projde kromě sdělovacího také zabezpečovací zařízení, a to nejen na hlavní trati a ve stanicích, ale i na navazující regionální železnici do Velkého Meziříčí.

Ve stanici Křižanov a Sklené nad Oslavou probíhá současně také rekonstrukce výpravních budov, ve kterých budou mimo jiné provedeny i práce nutné pro umístění nového technologického sdělovacího a zabezpečovacího zařízení v dopravní kanceláři.

Předpokládané celkové investiční náklady stavby s názvem Rekonstrukce traťového úseku Křižanov - Sklené nad Oslavou (mimo) činí 1 299 942 023 Kč bez DPH. Předpokládané celkové investiční náklady stavby s názvem Rekonstrukce žst. Sklené nad Oslavou činí 616 703 363 Kč. Také tento projekt je navržen ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava 2014–2020. Příspěvek EU může dosáhnout až 465 768 019 Kč. Zhotovitelem obou staveb je Společnost Vysočina.

Správa železnic
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté v Třebíči objasnili případy vloupání do rekreačních objektů
Kriminalistům třebíčského územního odboru se ve spolupráci s policisty obvodního oddělení Třebíč podařilo objasnit sérii vloupání do chat. Pachatel využíval objekty hlavně k přespání, získání potravin a alkoholu, které konzumoval. Kriminalisté podezřelého muže zadrželi a zahájili jeho trestní stíhání. Osmapadesátiletý opakovaně soudně trestaný recidivista byl obviněn ze spáchání tří trestných činů.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání majetkové trestné činnosti kriminalisté zadrželi minulý týden v Třebíči. Policisté ho vypátrali ve večerních hodinách na autobusovém nádraží na Komenského náměstí a zadržený muž skončil v policejní cele. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Osmapadesátiletý muž z Třebíčska byl obviněn z přečinu krádeže spáchané vloupáním, přečinu porušování domovní svobody a přečinu poškození cizí věci,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti za spáchanou majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl odsouzen na začátku loňského roku a z věznice byl propuštěn v druhé polovině listopadu. Neuběhly ale ani dva týdny a muž se již opět dopouštěl další trestné činnosti.

Muž byl obviněn z toho, že se vloupal na různých místech do tří rekreačních objektů a dále do kabin sportovního zařízení. Cílem muže se stala chata v třebíčské zahrádkářské kolonii, do které se vloupal a objekt využil k přespání. Do dalších dvou rekreačních chat se muž vloupal v obci Babice a v katastru Mastníku. V objektech pobýval a přitom konzumoval potraviny i alkohol. Když zdroje obživy vyčerpal, odešel. Z jedné chaty si muž navíc odnesl novou deku. V polovině prosince se vloupal do kabin sportovního klubu v Želetavě, kde rovněž odcizil potraviny a způsobil tak škodu za necelých 200 korun, daleko větší škoda ale vznikla poškozením, ta byla vyčíslena na necelých deset tisíc korun.

Obviněný muž je stíhán na svobodě, případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté v Třebíči žádají občany o pomoc při prověřování listopadového pokusu vloupání do prodejny
Třebíčští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu pokusu vloupání do prodejny, ke kterému došlo v listopadu v Třebíči. Do obchodu se vniknout nepodařilo, škoda vznikla majiteli na poškozených dveřích. Policisté by potřebovali zjistit totožnost muže na fotografii, který se v lokalitě pohyboval a mohl by tak poskytnout informace důležité pro prověřování případu.
K případu došlo na konci listopadu v prodejně v části Vnitřní Město. Pachatel se pokusil vypáčit vstupní dveře prodejny, dovnitř se mu ale dostat nepodařilo a z místa poté utekl. Poškozením dveří a zárubně vznikla předběžně vyčíslená škoda deset tisíc korun.

Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Místo činu ohledali, zadokumentovali a zajistili stopy. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání pokusu přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu, případ prověřovali a shromažďovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. Zjistili, že v lokalitě se pohyboval muž a mohl by tak poskytnout důležité informace. V zájmu prověřování by tak policisté potřebovali zjistit jeho totožnost a s žádostí o spolupráci se obracejí na veřejnost.

Žádáme muže na kamerovém záznamu nebo osoby, které ho poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Univerzitní centrum v Telči hostí potřetí básnickou exhibici Slam Poetry
Potřetí za sebou se do prostor Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči vrátí unikátní básnická exhibice Slam Poetry. Poezie vážně, nevážně, emoce až na dřeň, bodování jednotlivých účinkujících. To vše v pátek 17. ledna od 18 hodin v historickém sále Univerzitního centra v Telči.
„Říká se do třetice všeho dobrého, tak doufám, že to bude platit i pro tuto akci, tedy, že to bude do třetice všeho nejlepšího,“ zve do Telče ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec, „Ono to tak možná nevypadá, ale ta vystoupení jsou opravdu umění. Málokdy dnes vidíte, že by si někdo dokázal takhle pohrát s českým jazykem a ještě pobavil diváky,“ dodává.

Pokud nevíte o co jde, SLAM POETRY je žánr poezie, který vznikl ve druhé polovině osmdesátých let dvacátého století v Chicagu a je o performativním přednesu autorských textů spojující prvky divadla, hudby a literatury.

Co diváky tedy čeká? Komedie? Dojetí? Smích? Dekadence? Vlastně od všeho kousek. Je to taková žánrová směs, která má především pobavit diváky. A to je opravdu důležité, protože jde také o body publika! Jedná se tedy o volné pole působnosti básníka, který ovšem musí plnit tři pravidla - text musí být autorský a nesmí k němu využít jakýchkoliv rekvizit a kostýmů. V tomto souboji básní pak diváci zvolí svého vítěze!

A to celé třeba takhle: https://www.youtube.com/watc…
Jaroslav MAKOVEC



Zpět nahoru na obsah...

Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 18 568 pobytových kontrol a zahájili 216 správních vyhoštění cizinců
Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřovali loni svoji činnost v rámci výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních zejména na problematiku odhalování nelegální migrace, oblast nelegálního zaměstnávání cizinců a porušování pobytového režimu ze strany cizích státních příslušníků.
V průběhu roku 2019 jsme oproti předešlým rokům zaznamenali opětovný nárůst cizinců s povoleným pobytem na území Kraje Vysočina. Ke konci roku byl aktuální počet trvale a přechodně usídlených cizinců v Kraji Vysočina 11 963, což je o 1 272 cizinců více než ke konci roku 2018.

Policisté se zaměřovali na odhalování trestné činnosti, která souvisí s tranzitní nelegální migrací, prováděli pobytové kontroly se zaměřením na tranzitní nelegální migraci v rizikových lokalitách v rámci běžného výkonu služby, formou schengenského vnitrostátního pátrání a v rámci vyhlášených krajských a celorepublikových bezpečnostních akcí. V rámci běžného výkonu služby hlídky cizinecké policie zajišťovaly také další úkoly v souvislosti se zjištěným protiprávním jednáním ze strany cizích státních příslušníků. Policisté se také zapojili do několika krajských bezpečnostních opatření v souvislosti se sportovními a kulturními akcemi na území celého Kraje Vysočina.

Jednou z hlavních priorit policistů odboru cizinecké policie byly v loňském roce pobytové kontroly. V průběhu roku 2019 jednotlivá oddělení odboru cizinecké policie provedla 18 568 pobytových kontrol. Z tohoto počtu bylo 1 242 pobytových kontrol provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 1 484 kontrol v objektech určených pro výdělečnou činnost a 15 842 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol policisté zkontrolovali celkem 67 589 cizinců.

„Při kontrolách jsme věnovali zvýšenou pozornost oblasti nelegálního zaměstnávání cizinců. Na teritoriu kraje vznikly lokality se zvýšeným výskytem cizinců, pocházejících převážně z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a Maďarska. Jedná se o lokality v okolí průmyslových zón a v blízkosti velkých výrobních firem a podniků, které zaměstnávají cizince prostřednictvím pracovních agentur,“ řekl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Zejména v noční době a víkendech docházelo ze strany uvedených cizinců k protiprávním jednáním a narušování veřejného pořádku - jednalo se převážně o přestupky proti veřejnému pořádku a přestupky proti občanskému soužití. Těmto lokalitám proto věnujeme v průběhu celého roku v rámci běžného výkonu služby, ale také při mimořádných bezpečnostních opatřeních, zvýšenou pozornost a při zajištění veřejného pořádku úzce spolupracujeme s představiteli samospráv v daných městech a obcích. V rámci součinnostních akcí, které byly zaměřené na odhalování nelegální migrace a dodržování jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců, jsme úzce spolupracovali s pracovníky oblastního inspektorátu práce, celního úřadu, a také s ostatními organizačními články Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V rámci preventivních aktivit jsme prováděli pobytové kontroly zaměřené také na živnostenské provozovny, hotely a dalších zařízení. Jejich cílem byla kontrola oprávněnosti pobytu cizinců na území České republiky a dodržování pobytového režimu a jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců.

Policisté se věnovali kontrolám oprávněnosti pobytu cizinců na území České republiky, pravosti a platnosti dokladů, které cizinci předkládají. Zaměřovali se na odhalování účelových sňatků, na případy napomáhání k pobytu. Kontrolovali také, zda cizinci mají řádné povolení k výkonu práce na území České republiky, pokud je takové povolení podmínkou výkonu zaměstnání.

Další důležitou oblastí zájmu cizinecké policie v našem kraji byla loni problematika nelegální migrace. Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace byly na teritoriu Kraje Vysočina vyhodnoceny jako rizikové lokality dálnice D1 (Brno - Praha) a silnice I/38 (Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod). Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a skandinávských zemí. V minulém roce bylo těžiště výkonu přesunuto především na dálnici D1. K přepravě migrantů v úkrytu byla využívána zejména dodávková a nákladní motorová vozidla, v ostatních případech mezinárodní autobusová doprava. Pozornost byla věnována především těmto vozidlům a také osobním vozidlům projíždějícím Krajem Vysočina.

V loňském roce cizinečtí policisté v našem kraji celkem v devatenácti případech zachytili migranty, kteří byli přes naše území přepravováni v nejrůznějších úkrytech. Všechny záchyty, kromě jednoho případu, byly na dálnici D1. K přepravě migrantů byla využívána dodávková a nákladní motorová vozidla. Jednalo se o cizince, kteří pobývali na území České republiky neoprávněně bez povolení k pobytu a na území naší republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Co se týká státní příslušnosti odhalených migrantů, tak pocházeli z Iráku, Sýrie, Indie, Afghánistánu a Pákistánu.

Policisté odboru cizinecké policie v rámci kraje Vysočina v roce 2019 zahájili celkem ve 216 případech správní řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států, což je ve srovnání s předloňským rokem o sedmnáct případů více. Jednalo se o případy, kdy cizinci pobývali na území neoprávněně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu, nebo procházeli evidencí nežádoucích osob nebo vykonávali pracovní činnost, pro kterou neměli patřičná povolení.

„Z hlediska státní příslušnosti jsme nejvíce případů správních řízení vedli s občany Ukrajiny a Moldavska. Z celkového počtu správních vyhoštění byli celkem ve 136 případech cizinci zaměstnáni bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je to podmínkou výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o pracovníky z Ukrajiny a Moldavska, kteří pobývali na území České republiky v rámci bezvízového styku s Ukrajinou a Moldavskem na biometrické cestovní pasy,“ upřesnil kpt. Mgr. Aleš Tulis, vrchní komisař odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V roce 2019 policisté zjistili 112 případů neoprávněného pobytu na území České republiky, kdy se v drtivé většině jednalo o případy překročení doby, po kterou je cizinec oprávněn pobývat na území České republiky v rámci bezvízového styku. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Moldavska a Srbska. V roce 2019 byla v souladu se zákonem v 16 případech v rámci správního řízení uložena povinnost cizinci opustit území České republiky. Postupem podle „dublinského řízení“ byly v roce 2019 předány tři osoby. V rámci podaných žádostí o převzetí cizinců a v rámci „readmisních dohod“ bylo v roce 2019 předáno celkem osm osob do Slovenské republiky.

Celkový počet cizinců omezených na osobní svobodě v roce 2019 dosáhl 262 osob. Z toho v 18 případech omezení podle trestního řádu, ve 233 případech podle zákona o Policii České republiky a v 11 případech dle zákona o pobytu cizinců na území České. V deseti případech byli cizinci umístěni do Zařízení pro zajištění cizinců. V roce 2019 bylo zjištěno celkem 75 cizinců vedených v Schengenském informačním systému, kdy cizinecká policie prováděla úkony k daným cizincům, které požadovali členské státy.

Oddělením pobytových agend Jihlava a Havlíčkův Brod bylo v roce 2019 ověřeno 481 pozvání. Výjezdních příkazů bylo uděleno 79 (35 v roce 2018). Počet pobytových kontrol provedených na základě žádostí Ministerstva vnitra ČR, odboru azylové a migračním politiky bylo 386 (322 v roce 2018).

Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli loni specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky. Při pobytových kontrolách jsme zjišťovali padělané a pozměněné cestovní doklady. V loňském roce bylo zjištěno 18 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělané průkazy totožnosti osob ze států Evropské Unie (Rumunsko, Slovensko, Kazachstán), kterými si cizinci ze třetích zemí legalizovali pobyt na území České republiky. Padělané doklady byly dále zneužívány pro výkon pracovní činnosti, pro kterou cizinci nemají povolení. V rámci prováděných silničních kontrol docházelo k předkládání padělaných řidičských průkazů. Jednalo se především o řidičské průkazy Ukrajiny a Slovenské republiky. V 68 případech byla zpracována dokumentace pro národní centrum pro kontrolu dokladů v souvislosti se zjištěnými, nalezenými, zaslanými, postoupenými doklady a neregulérními doklady.

Loni policisté odboru cizinecké policie řešili 22 přečinů, které spáchali cizinci. Jednalo se především o přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, padělání a přečin padělání a pozměnění veřejné listiny. Na úseku přestupkového jednání bylo v roce 2019 řešeno celkem 5 851 přestupků. Z toho podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky 4159 přestupků a 1 692 podle jiných zákonů. Ve srovnání s rokem 2018 jde o celkový nárůst o 1 217 přestupků.

Mezi hlavní priority cizinecké policie pro letošní rok zůstává stále oblast nelegální migrace a odhalování nelegálního zaměstnávání.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kampaň Ukradená divočina dává upozorní na kruté zabíjení zvířat pro tradiční čínskou medicínu
Zoologická zahrada v Jihlavě se hrdě připojuje ke kampani Ukradená divočina, která představuje druhou sérii osvětových fotografií. Spolu s několika českými zoo a dalšími ochranářskými organizacemi upozorní mj. na otravy dravců, obchod s korály i zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu.
Ukradená divočina, společná kampaň organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava informující o pozadí nelegálního obchodu se zvířaty a částmi jejich těl, byla oficiálně spuštěna v polovině roku 2018. Od té doby osvětové foto-panely ve svém areálu umístilo již 14 českých a slovenských zoologických zahrad, výstava uspěla i v mezinárodní fotografické soutěži. Nyní kampaň vydává již druhou sérii fotografií. K osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty se opět připojuje několik předních českých zoologických zahrad včetně Zoo Jihlava. Zoo Praha a Safari Park Dvůr Králové se ke kampani připojily dokonce zcela nově. Spolu s nimi se ke kampani přidávají i další ochranářské organizace, jako je Česká společnost ornitologická, Vulture Conservation Foundation, Global Tiger Forum, WildAid a TRAFFIC.

Ukradená divočina je v českém a nejspíš i v evropském prostředí jedinečná osvětová kampaň. Jejím cílem je informovat veřejnost o pozadí ilegálního obchodu s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich, který probíhá především v České republice, potažmo v Evropě. Tato společná kampaň organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava založená na mnohaletých zkušenostech Pavly Říhové, vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí, byla oficiálně spuštěna v červnu 2018 a již záhy poté získala záštitu Ministerstva životního prostředí. Celkem 10 osvětových foto-panelů o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců, suvenýry, kožešinami kočkovitých šelem, tradiční čínské medicíně apod., vytvořených na základě fotografií Lucie Čižmářové, terénní zooložky Zoo Olomouc a fotografky, si ve svém areálu vystavilo již 14 českých a slovenských zoologických zahrad, několik škol a úřadů. Miliony lidí tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území.

Dnešním dnem Ukradená divočina oficiálně vydává novou, již druhou sérii celkem 6 osvětových foto-panelů. Ta upozorňuje na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem, dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědů pro jejich žluč či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl pro potřeby tradičních asijských medicín. „Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak potvrdila šokující kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů kupcům v pražské vietnamské tržnici Sapa,“ vysvětluje svou motivaci pro vytvoření takto zaměřeného snímku autorka fotografií Lucie Čižmářová.

Výstava druhé série fotografií Ukradené divočiny je od ledna vůbec poprvé k vidění v areálu v Zoo Ostrava, Zoo Praha, v Safari Parku Dvůr Králové, Zoo Jihlava, Zoo Olomouc a od února si ji budou moci prohlédnout i návštěvníci Zoo Hluboká. Zoo Ostrava byla v létě roku 2018 první institucí, která představila fotografie první série Ukradené divočiny, a to formou stezky. Stejným způsobem je nyní prezentována i druhá série. „Jsem moc rád, že se nám povedlo spojit síly s tolika předními zoologickými zahradami a dalšími ochranářskými institucemi a společně tak upozornit na závažný problém nelegálního obchodu s divokými zvířaty, který se týká i mnoha Čechů,“ říká ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

V Zoo Praha i ve Dvoře Králové se Ukradená divočina tento rok objevila zcela nově, a to hned v obou sériích. „S nelegálním obchodem se zvířaty se jako Zoo Praha setkáváme buď na samém začátku řetězce, anebo na jeho konci,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „V prvním případě jde o nelegální lov zvířat, který se například v Kamerunu snažíme omezovat jak prostřednictvím projektu Toulavý autobus, tak podporou strážců rezervací. Současně ale k nám do zoo často přicházejí zvířata zabavená pašerákům u nás, v České republice. Umístěním výstavy Ukradená divočina na nejfrekventovanějším místě naší zoologické zahrady chceme nyní poukázat na mnohem větší šíři zločinů proti zvířatům a přírodě.“

Kromě zoologických zahrad se prostřednictvím spolupráce na propagaci těchto fotografií ke kampani připojily i další ochranářské organizace, jako jsou Česká společnost ornitologická a Vulture Conservation Foundation, zabývající se mj. otravami dravců a supů karbofuranem, Global Tiger Forum, která má za cíl ochranu tygrů, a dále WildAid a TRAFFIC bojující proti globálnímu obchodu s divokými živočichy a rostlinami a produkty z nich vyrobenými.

Kampaň získala uznání také na mezinárodním poli – opakovaně o ní informovala Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) a obě série fotografií Lucie Čižmářové i jejich příběh uspěly ve fotografické soutěži International Photography Awards (IPA). „Ohlasy u nás v České republice i v zahraničním ochranářském světě nás velmi těší. Jedná se o další cestu šíření osvěty o nepříliš známém nelegálním obchodu s divokými zvířaty, který je po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi považován za nejlukrativnější odvětví nelegálního byznysu na světě,“ vysvětluje ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský.

Stejně jako v případě první série fotografií Ukradené divočiny jsou zájemcům z řad zoologických zahrad a dalších institucí tisková data k druhé sérii pro vzdělávací účely poskytována zdarma. Více informací na www.ukradenadivocina…

Foto: Lucie Čižmářová
Kateřina HOLUBOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby v podání Marie Benešové v domě G. Mahlera
Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby se uskuteční v úterý 21. ledna v 17 hodin v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Expozicí zájemce provede autorka Marie Benešová ze Státního okresního archivu v Jihlavě.
Co skrývá knižní vazba pod zdobeným potahem? Jak drží listy pohromadě? Jak se dají připevnit knižní desky k bloku? Co lze objevit při restaurování?

Výstava je zaměřená na vývoj prvků historické knižní vazby a prezentaci skrytých objevů z restaurovaných vazeb. Výstavu připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně - Státního okresního archivu Jihlava Ing. Marie Benešová ve spolupráci s kolegy. Na výstavě jsou prezentovány rovněž výsledky ze spolupráce s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky nebo Národní knihovnou v Praze.

Zdánlivě neviditelné, ale plně funkční prvky jsou nedílnou součástí historických knižních vazeb. Jejich výzkumem a prezentací se zabývá „archeologická“ práce restaurátorů. Zkoumání tak mohou být podrobeny například šicí systémy knižního bloku či mechanismy nasazení knižních desek. Dalšími zajímavými prvky historických knižních vazeb jsou druhotně použité materiály z knih starších, které pozbyly na aktuálnosti nebo byly označeny za nevhodné.

Bez narušení knižní vazby lze prvky identifikovat pomocí tzv. neinvazivních zobrazovacích metod. Nezbytné je využití moderně vybavených laboratoří ve výzkumných institucích. Díky spolupráci Státního okresního archivu Jihlava s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR nebo Národní knihovny ČR mohou být na výstavě prezentovány výsledky z 3D rentgenové tomografie či video komparátoru.

Vývoj a jednotlivé prvky budou prezentovány na panelové výstavě zachycující výlučně knižní vazby uložené a restaurované ve Státním okresním archivu Jihlava. Výstava bude doplněna modelovými vzorky některých funkčních prvků knižní vazby a originály historických fragmentů nalezených v průběhu restaurování rukopisů z archivu. Lze tak pohlédnout na unikátní tisk z 16. století od Anny Šumannové z Prahy, který byl objeven v deskách rukopisu, nebo zlomek Lutherovy Bible, rovněž nalezený v původních deskách.

Výstava v domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě potrvá do 1. února. Otevřeno je od úterý do soboty od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.



- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024