Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 15.1 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě budou dohlížet především na veřejný pořádek a plynulost v dopravě
V Novém Městě na Moravě se ve dnech od 18. - 19. ledna uskuteční Světový pohár v běžeckém lyžování Zlatá lyže 2020. Dvoudenní sportovní klání, kterého se podle informací pořadatelů zúčastní sportovci z mnoha zemí celého světa, se řadí mezi letošní prestižní sportovní akce v rámci Kraje Vysočina. Pořadatelé počítají s účastí vyššího počtu diváků, kteří budou mít po oba dny vstup do areálu zdarma. Jejich příjezd a odjezd do Nového Města na Moravě může přinést komplikace především v oblasti plynulosti silničního provozu na příjezdových trasách do Nového Města na Moravě.
Policisté z územního odboru ve Žďáře nad Sázavou v úzké součinnosti s pořadateli akce připravili bezpečnostní opatření. Policisté pořádkové, dopravní i kriminální policie územního odboru Žďár nad Sázavou, ale i policisté z některých specializovaných celorepublikových útvarů - pyrotechnické služby - se budou po oba dny starat o bezpečnost a veřejný pořádek v Novém Městě na Moravě a jeho okolí.

„V rámci připraveného bezpečnostního opatření se budeme podílet především na zajištění bezpečnosti a plynulosti v dopravě a zajištění veřejného a místního pořádku, aby se nám podařilo zamezit páchání trestných činů i přestupků.“ uvedl velitel opatření plk. JUDr. Miroslav Stárek, vedoucí územního odboru Žďár nad Sázavou.

Policejní hlídky budou dohlížet na plynulost provozu a v případě potřeby budou regulovat dopravu. Dopravní policisté budou po dobu konání sportovní akce přítomni na všech důležitých příjezdových trasách, kterými se lze dostat do oblasti Novoměstska a stejně tak budou dohlížet na průjezdnost křižovatek. Policisté apelují na všechny návštěvníky, aby důsledně dbali upozornění pořadatelů, a to zejména v souvislosti s parkováním svých vozidel. Pro tyto účely budou označena vyhrazená parkoviště. Všichni řidiči proto musí dbát pokynů policejních hlídek, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím v dopravě.

Policejní hlídky budou provádět také nezbytnou hlídkovou službu zejména v Novém Městě na Moravě a bezprostředním okolí Vysočina arény. Policisté budou plnit zejména úkoly na úseku ochrany bezpečnosti osob a majetku a budou se podílet na zajištění veřejného a místního pořádku, aby se podařilo zamezit páchání přestupků a trestných činů.

„Naším hlavním cílem bude zajistit v místě veřejný pořádek a chránit majetek občanů před případnými pachateli trestné činnosti Musíme zejména preventivně působit na řidiče motorových vozidel, aby svá vozidla řádně uzamkli a neponechávali ve vozidlech viditelně odložené věcí, které by mohly lákat zloděje. Stejně tak budou pěší hlídky a policisté v civilu preventivně působit ve vztahu k možným kapesním krádežím. S vyšším pohybem osob počítáme nejen na silnicích, ale také na autobusovém a vlakovém,“ doplnil plk. Mgr. Jan Kostečka, zástupce velitele bezpečnostního opatření.

Obracíme se současně na všechny návštěvníky, aby se s předstihem a především důkladně seznámili s návštěvním řádem, tedy pravidly vstupu dovnitř arény a aby dodržovali tento návštěvní řád, který upravuje pravidla pro vstup návštěvníků a jejich chování uvnitř. Do sportovního areálu proto s sebou nenoste žádné předměty, které návštěvní výslovně řád zakazuje. Jedná se například o nebezpečné předměty, mezi které patří pyrotechnika, nože a další předměty vyjmenované v návštěvním řádu.

Se sportovním kláním nebudou spojená žádná dopravní omezení ani uzavírky silnic, ale řidiči musí počítat se silnějším provozem po dobu trvání světového poháru, a to na silnicích v okolí Nového Města na Moravě.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vychází publikace Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály
Telčské pracoviště Národního památkového ústavu vydalo téměř tří set stránkovou publikaci svého pracovníka Petra Koukala Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály. Její autor se zabývá dvěma nejvýznamnějšími barokními varhanářskými školami českých historických zemí. Kniha přináší nový úhel pohledu – činnost a význam brněnských a loketských mistrů a zvláštnosti jejich varhan (zejména píšťal) jsou dokumentovány a hodnoceny s důrazem na zkoumání jejich zvukové stránky.
Obě varhanářské školy už dlouhá léta považujeme za to nejlepší, co přineslo barokní varhanářství českých zemí a co nás úspěšně prezentuje i v evropských souvislostech. Není to jen pro řemeslné či výtvarné kvality jejich varhan, nýbrž i kvůli jejich zvukové charakteristice. Ta se skutečně do velké míry vymyká standardu ostatní dobové produkce.

„Publikace je svou novostí, aktuálností a novými pohledy na zvukotvorné faktory velkým přínosem pro odbornou veřejnost. Prohlubuje naše znalosti zvukových ideálů obou škol v návaznosti na dosavadní literaturu.“, konstatuje jeden z recenzentů publikace Ing. Zdeněk Otčenášek, Ph.D. Podobně hodnotí práci Petra Koukala i znalec moravských varhan Prof. Dr. Jiří Sehnal, CSc.

Zájemci v textu a zejména v příloze najdou výsledky nově provedené terénní dokumentace píšťalového fondu 14 nástrojů, která byla zaměřena na tradiční i nově zjišťované zvukotvorné faktory (Bohušovice nad Ohří, Bochov, Brno, Bulhary, Dub nad Moravou, Kladruby, Němčice, Olomouc-Svatý Kopeček, Olomouc – Klášterní Hradisko, Planá u Mariánských Lázní, Polná, Praha, Střílky, Zlatá Koruna, Žďár nad Sázavou). Do popředí zájmu výzkumu se dostal dosud nezkoumaný konstrukční a zvukotvorný parametr, který autor publikace nově identifikoval – tzv. nálitky na píšťalových jádrech. Ty, na rozdíl od jiných barokních varhanářů, jsou pro obě školy typické a svým způsobem ojedinělé. Předkládané výsledky to potvrzují.

V rámci speciálního průzkumu při terénní dokumentaci se poprvé podařilo získat poměrně reprezentativní soubor detailních údajů o dalším důležitém zvukotvorném faktoru, kterým je materiální složení kovové směsi na výrobu píšťal. Zjištění, že typickým prvkem píšťal obou škol je typ jádra s nálitkem, vedlo k prohloubenému studiu a výzkumu tohoto dosud nepopsaného zvukotvorného faktoru. Akustickým měřením na experimentálních píšťalách bylo možné prokázat jeho vliv na charakter a jedinečnost zvuku. Průzkum referenčních píšťal, který autor publikace prováděl na území pěti sousedních států (Česká republika, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko) přinesl první soustavnější pohled na tuto problematiku ze širšího hlediska. Na jeho základě bylo možné formulovat vstupní tezi o dobovém slohovém šíření uvedeného faktoru ve varhanářství v oblasti celé střední Evropy. Současně to svědčí o pravděpodobných vlivech, kterými zakladatelé obou varhanářských škol procházeli a které spoluvytvářely jejich zvukové ideály. Předkládané výsledky jsou dobře využitelné i ve vlastní restaurátorské a památkové praxi.

Publikace Varhany brněnské a loketské školy a jejich zvukové ideály je výsledkem tříletého výzkumného projektu Organologický a srovnávací výzkum zvukového ideálu nejvýznamnějších představitelů brněnské a loketské varhanářské školy (GAČR), jehož řešitelem byl autor nové knihy. Je možné ji zakoupit v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6) nebo ji objednat na dobírku na e-mailové adrese ampapova.ilona@npu.cz. Její cena je 450 Kč. Bude rovněž k dispozici na e-shopu Národního památkového ústavu (www.npu.cz/e-shop).<…
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Mník jednovousý je pozoruhodná ryba našich vod, preferuje chlad před teplem
Nejchladnější měsíce roku, prosinec a leden, jsou obdobím tření mníka jednovousého. Jeho životní rytmus je nastavený jakoby opačně než u většiny ostatních druhů ryb. Zatímco ostatní ryby v chladné vodě utlumují svoji aktivitu, u mníka je tomu naopak. Mníkova chladnomilnost odkazuje na vznik druhu daleko na sever od našeho území. Nejaktivnější je při teplotě vody kolem 5 °C. Při teplotě nad 15 °C upadá do jakési letargie, omezuje svoji aktivitu i příjem potravy.
Původně byl řazen mezi treskovité ryby, v nedávné době ale byla zavedena čeleď mníkovití a mník je u nás jediným jejím zástupcem. Navíc je jediným druhem této čeledi, který se přizpůsobil životu ve sladké vodě. Mník je naší původní rybou, která byla dříve naprosto běžná. Kvůli zneprůchodnění vodních toků a jeho poměrně velké náročností na čistotu vody a dostatek vhodných úkrytů se v současnosti jedná o nepříliš početný druh. Na Vysočině se dnes vyskytuje např. v řece Jihlavě, ale i na některých menších potocích. Mník však dokáže žít velmi skrytě a tak nelze zcela přesně hovořit o jeho rozšíření a početnosti. Je to ryba s noční aktivitou, přes den se zdržuje v úkrytech. Svým způsobem života se v některých ohledech podobá úhoři. Stejně jako úhoř se ale někdy vydává na lov i za dne, obvykle za podmračeného počasí a zakalené vody.

Poznat mníka je poměrně jednoduché, i když se s ním většina rybářů nejspíš nesetkala. Má mramorované tělo s širokou hlavou a typický společný znak treskovitých a mníkovitých ryb – jediný vous trčící směrem dopředu.

Stavy mníka v 80. letech minulého století klesly doslova na hranici faktického vyhubení na většině našeho území. Zhruba v této době bylo započato s umělým výtěrem mníka a odchovem plůdku na rybnících, což se místy projevilo nárůstem jeho početnosti. Nadále je však zařazen mezi ohrožené druhy. V Kraji Vysočina se odchovu mníka věnují některé rybářské svazy, prostřednictvím svých místních organizací či pobočných spolků a komerční rybářské společnosti.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muž ze Znojemska napadl v Jihlavě tři muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
Osmadvacetiletý muž ze Znojemska, který v polovině prosince v Jihlavě v zábavním parku v ulici Březinova fyzicky napadl tři mladé muže, je podezřelý ze dvou trestných činů. Muž byl za výtržnictví již v minulosti soudně trestán a nyní mu tak hrozí přísnější postih.
"Konflikt vznikl po čtvrté hodině ráno v jednom z podniků a přerostl ve fyzické napadení. Agresivní útočník všechny tři mladé muže udeřil, přičemž v dalším napadání mu zabránil až jiný náhodný přítomný. Jeden z napadených mladíků utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté, kteří provedli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté osmadvacetiletému muži podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Spadlé stromy zablokovaly silnici mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku
Stromy, které ve středu 15. ledna dopoledne pod tíhou námrazy spadly na silnici mezi obcemi Zhoř a Stáj na Jihlavsku, zablokovaly silnici číslo 353 mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Tato část silnice byla uzavřen, objížďka vede po okolních silnicích.
Podle údajů na policejním webu potíže nastaly před 10. hodinou, vozovka je neprůjezdná v délce asi jednoho kilometru, spadly tu i spadlé elektrické dráty. Objížďka vede přes Polnou.

Spadlé stromy odřezávají a uklízejí hasiči.
Ti odstraňovali spadlé stromy z vozovek i v noci na dnešek, a to kromě Jihlavska i na Žďársku a Třebíčsku, například ve Skřiváňově u Velkého Meziříčí, Kněžicích, Petrůvkách u Třebíče či v Rovečném u Bystřice nad Pernštejnem. Vyplývá to z přehledu jejich zásahů.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pokoje nejmenších pacientů a jejich maminek v jihlavské nemocnici zdobí nové obrazy
Nové fotoobrazy na velkých plátnech zpříjemňují prostředí na všech pokojích oddělení šestinedělí a novorozenecké JIP dětského oddělení jihlavské nemocnice. S nápadem přišly zdravotní sestřičky na základě zkušeností s maminkami. Na obrazech jsou uklidňující snímky, které zároveň edukují rodiče v péči o novorozence.
„Myšlenka velkých obrazů na plátně, ve smyslu vše na jednom místě, a viditelné ze všech míst pokoje, mi naskočila při edukaci maminky s dvojčátky na novorozenecké JIP,“ vysvětluje autorka myšlenky Simona Hájková a tím, proč neudělat stěny hezké a zároveň motivující a uklidňující. Znamenalo to zjistit celkové náklady na výrobu, vyřešit otázku financování, oslovit fotografa a maminku, která pomůže a bude souhlasit nejenom s focením, ale i se stálým zveřejněním fotografií.

To se podařilo a výsledkem je 28 obrazů na lakovaném plátně ve formátu 100 x 80 cm. Cílem myšlenky obrazů je kontakt maminky s novorozencem, vzájemné poznávání se a získávání jistoty v péči o miminko.

„Velký dík mamince s dvojčátky za dlouhé a trpělivé focení, fotografce Veronice Kružíkové za krásné fotografie a focení bez nároku na honorář, tiskárně RAZ DVA TISK za charitativní cenu i výrobu obrazů, a především Kavárně PASEKA, která darovala částku 30 tisíc korun dětskému oddělení na realizace celého projektu,“ jmenuje primář oddělení Martin Zimen.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovští policisté prováděli kontroly rekreačních objektů
V zimních měsících se policisté mimo jiné věnují také častějším kontrolám chatových oblastí, kam majitelé chat jezdí v tomto období jen výjimečně. Takové příležitosti využívají právě pachatelé k vloupání, kteří odcizí vše, co mohou následně zpeněžit, nebo objekt využijí jako jejich dočasný příbytek. Navíc svým jednáním mnohdy způsobí značné škody, jejichž napravování stojí majitele chat často nejen značné úsilí, ale také velké peníze.
Policisté se na kontroly rekreačních objektů zaměřují v denní i noční dobu. Nepravidelně provádějí také větší kontroly, při kterých do terénu vyráží několik policejních hlídek i s policejními psovody. Jedna z kontrol rekreačních objektů proběhla ve středu 8. ledna na Pelhřimovsku. Do akce vyrazili kolem deváté hodiny ráno policisté z obvodního oddělení v Pelhřimově.

„Zaměřili jsme se na kontrolu objektů v chatových oblastech Hejlov, Lipické údolí a Čakovice. V daných lokalitách jsme zkontrolovali sto dvacet chat, a to nejen to, zda nejsou vykradené či poškozené, ale také jejich řádné zabezpečení. U žádného z objektů jsme nezjistili, že by došlo k jeho narušení,“ shrnul průběh kontroly npor. Bc. Jiří Václavík, zástupce vedoucího obvodního oddělení Pelhřimov.

Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je v rekreačním objektu zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje.

Pachatelé odcizí prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Dále také využívají chaty, zvláště v chladném počasí, k přespání. Škoda v těchto případech majiteli vznikne poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.

Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení.

Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, kterou policisté mohou následně využít při pátrání a identifikaci odcizených věcí.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Večerní prohlídky zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou do doby baroka
Vůně a chutě barokní kuchyně, barokní hudba, malířství nebo honosné barokní kostýmy… To jsou hlavní lákadla nové prohlídky Kouzlo barokního zámku, kterou připravili na Zámku Žďár nad Sázavou na druhý únorový víkend – 7. a 8. února.
Po putování za světlem, příbězích z klášterních legend a době středověku se letošní hrané kostýmované Večerní prohlídky věnují době pozdního baroka. „Již čtvrtým rokem připravujeme vždy nový autorský scénář. Tentokrát se mohou návštěvníci těšit na květinovou výzdobu, bohaté barokní kostýmy a večerní slavnostní atmosféru barokních prostor žďárského zámku, bývalého kláštera,“ vysvětluje Martina Schutová, hlavní organizátorka prohlídek, proč si zámecké večerní prohlídky rozhodně nenechat ujít. „Letos poprvé budou příběh a postavy smyšlené, máme tak větší volnost při tvorbě jednotlivých scén i výzdobě, a to nás baví. Nahlédnete například pod pokličku zámeckého kuchaře, do dámského salonku nebo si vychutnáte živou barokní hudbu,“ dodává Schutová.

Téměř všechny hrané scény se tentokrát odehrávají v interiérech zámku. Podíváte se do prostor, které prozatím nebyly součástí žádné prohlídkové trasy. Obdivovat můžete třeba barokní sály s freskovou výzdobou, které se využívají pro pořádání svateb nebo firemních akcí. Součástí prohlídky bude také návštěva výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, kde se podle zájmu můžete ponořit ještě hlouběji do barokního umění.

Prohlídky začínají každou půlhodinu od 16 do 21.30 hodin a místo na nich je třeba vzhledem k velkému zájmu rezervovat na webových stránkách www.zamekzdar.cz předem. Po oba prohlídkové dny bude do nočních hodin otevřena také zámecká kavárna s tematickou nabídkou občerstvení, dárkový obchůdek, interaktivní výstava Včela pro rodiny s dětmi, ale také multimediální zážitkové Muzeum nové generace, jehož celé druhé patro je věnováno právě barevnému světu baroka.

Více informací o programu najdete na www.zamekzdar.cz.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

V novoměstské galerii vystoupí brněnské duo Sára Medková a Štěpán Filípek
Koncert dvou vynikajících brněnských hudebníků, violoncellisty Štěpána Filípka a klavíristky Sáry Medkové se bude konat v pátek 17. ledna v 18 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
Toto duo v květnu loňského roku rozvinulo dlouhodobý projekt - recitál složený z nádherných Sonát pro violoncello a klavír Johanna Sebastiana Bacha v kontrastu s kratičkými expresivními miniaturami Antona von Weberna.

Vstupné 200 Kč.

Ukázka:
https://www.youtube.com/watc…
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024