Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.1 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Soutěž v pochoutkách z brambor v Novém Městě na Moravě
Ještě do neděl 19. ledna mohou zájemci zaslat svůj rodinný recept z brambor na webovou adresu k.kondyskova@nmnm.cz, a to v rámci soutěže konané při akci Vaříme napříč generacemi, kde se pak s jeho praktickým výsledkem mohou pochlubit, případně i něco vyhrát.
Vaření pro zájemce všeho věku se uskuteční v neděli 26. ledna od 14 hodin v novoměstském kulturním domě, bude uspořádané pod hlavičkou Místního akčního plánu (MAP) II v obci s rozšířenou působností (ORP) Nové Město na Moravě, přičemž jeho tématem se stanou právě brambory.

Akce je zdarma, přítomné čekají ochutnávky, a to nejenom brambor, i etnografická přednáška s názvem Erteple, zemčátka, brambory v kuchyni, která zahrne, jak se k nám brambory dostaly a jejich nejčastější způsoby zpracování. Dojde i na jejich místní názvosloví a rovněž typické místní recepty.
Děti se zase mohou těšit na výlet do Bramborového království divadla Loutky bez hranic, případně si mají možnost vytvořit pytlík s originálním potiskem.

PROGRAM AKCE:

14:00 – 17:00 - Prezentace a ochutnávka přihlášených receptů, přísálí
14:00 - Workshop Kávaření, gobelín
15:00 - Přednáška PhDr. Jany Beránkové, K Club/gobelín
16:00 - Workshop Kávaření, gobelín
17:00 - Loutky bez hranic: Bramborové království, K Club
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nový sborník Havlíčkobrodska například o lehké atletice v Golčově Jeníkově či o smírčích kamenech
Již třiatřicáté číslo sborníku Havlíčkobrodsko, které právě vyšlo, má 279 stran, na nichž zájemci najdou devět článků z dějin města na Vysočině i jeho okolí.
Obsah

• o (Havlíčkově) Brodě za Rajmunda z Lichtenburka (Tomáš Somer)

• o osudech majitelů panství Maleč a jejich poddaných (Petr Vilím)

• o dějinách advokacie v Polné (Filip Plašil)

• o spisovateli Ignátu Herrmannovi (Pavla Koritenská)

• o vojáku a příslušníku SNB Janu Kuttelwascherovi (Jiří Mikulka)

• o rocích 1918 až 1949 pohledem památníků četnických stanic (Petr Tvrdý)

• o smírčích křížích a kamenech na Havlíčkobrodsku (Michal Streubel)

• o lehké atletice v Golčově Jeníkově v letech 1949–1953 (Jaroslav Holý)

• o novém katalogu děl hudebního skladatele Jiřího Čarta (Lukáš M. Vytlačil)

Publikaci zakoupíte za 250 Kč v návštěvní době v sídle Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod na Havlíčkově náměstí 19, případně ji lze objednat na e-mailové adrese muzea nebo prostřednictvím muzejního e-shopu.

Objednávky e-shop: www.muzeumhb.cz/esho…

Objednávky e-mailem na: knihovna@muzeumhb.cz
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Muž, který volal, že je na nádraží ve Žďáře bomba, byl opilý
Policisté objasnili velmi rychle případ, kdy muž zatelefonoval na linku tísňového volání 158 a uvedl, že na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou je bomba. Při důkladné kontrole objektu policisté žádný podezřelý předmět nenalezli. V blízkosti nádraží policisté muže podezřelého z volání vypátrali a zadrželi. Třiatřicetiletý muž byl pod vlivem alkoholu a skončil na protialkoholní záchytné stanici. Policisté muži sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů.
Ve středu 15. ledna krátce před šestou hodinou večer přijali policisté integrovaného operačního střediska na tísňovou linku oznámení od muže, který uvedl, že na vlakovém nádraží ve Žďáru nad Sázavou se nachází bomba. Muž uvedl, že ji tam umístila jiná osoba. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídky, a to včetně policejních kynologů se služebními psy. Do akce se zapojili také městští strážníci. Prostory nádraží a blízké okolí policisté uzavřeli a evakuovali kolem čtyřiceti osob. Začali neprodleně provádět důkladnou kontrolu, na základě které vyloučili přítomnost výbušného systému. Muže podezřelého z volání zadrželi policisté v blízkosti nádraží a vykazoval známky opilosti. To také potvrdila dechová zkouška. Nadýchal 2,8 promile alkoholu a policisté ho eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Na základě shromážděných důkazů žďárští policisté sdělili třiatřicetiletému muži ze Žďárska podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu šíření poplašné zprávy a přečinu křivého obvinění. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit až tříletý trest odnětí svobody. Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po sedmnáctileté dívce z Ostravy, umístěna je v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku
Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po sedmnáctileté dívce. Melánie Kačiová má trvalé bydliště v Ostravě, má ale nařízenou ústavní výchovu s umístěním v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku.
Dívka je vysoká 165 centimetrů, hubené postavy a má hnědé oči. Hnědočerné vlasy měla naposledy dlouhé, vlnité. Dívka má jizvu přibližně 1 cm nad levým obočím a v oblasti pupíku jizvu po piercingu. Dále má tetování na pravém zápěstí MK a obrázek oka cca průměr 10 cm, nad levým zápěstím Karolína.

"Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se mladistvá dívka v současné době nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Muž z Jihlavy je podezřelý ze spáchání čtyř trestných činů
Ze spáchání čtyř trestných činů je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Jihlavy, který v listopadu napadl a zranil svoji bývalou přítelkyni. Zároveň vnikl neoprávněně do jejího bydliště, poškodil jí vybavení bytu a vozidlo, ženě také vyhrožovat.
"V časných ranních hodinách přijel agresivní muž autem do obce u Jihlavy k domu, kde žena žije. Rozbil uzamčené dveře a přes nesouhlas obyvatelky bytu vnikl dovnitř. Ženu fyzicky napadl a dále rozbil různé zařízení, včetně notebooku a tiskárny. Z místa po útoku utekl a cestou ještě poškodil vozidlo ženy stojící na parkovišti", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Přivolaní policisté poskytli ženě pomoc a vzhledem k jejímu zranění přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která ženu na ošetření převezla do jihlavské nemocnice. Policisté zahájili prověřování, podezřelého muže dopadli. Provedeným šetřením dále zjistili, že před napadením muž ženě ještě vyhrožoval násilím a vážným ublížením prostřednictvím telefonické komunikace.

"Obdobné výhrůžky směřoval také známému ženy. Škoda, kterou podezřelý muž způsobil poničením zařízení bytu a vozidla, přesáhla sedmdesát tisíc korun", dodala mluvčí.

Policisté provedli šetření, výslechy osob, vyžádali si také lékařské zprávy a shromáždili důkazy. Pětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ublížení na zdraví, přečinu poškození cizí věci, přečinu porušování domovní svobody a přečinu nebezpečného vyhrožování. Policisté mu sdělili podezření ze spáchání trestných činů. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před ledovkou při mrznoucím dešti na Pelhřimovsku a Pacovsku
Meteorologové varují před tvorba ledovky při mrznoucím dešti, která se bude na silnicích tvořit v sobotu 18. ledna od jedné hodiny v noci do 14 hodin na Pelhřimovsku a Pacovsku.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy v dopravě, zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítat s prodloužením doby jízdy.

Na mrznoucí déšť a zledovatělé silnice by se měli připravit obyvatelé Prahy, Středočeského a Ústeckého kraje a některých oblastí Libereckého kraje - Česká Lípa, Nový Bor a Jihočeského kraje - Blatné, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Kaplice, Milevska, Písku, Prachatic, Soběslavi, Strakonic, Tábora, Trhových Svin, Třeboně, Týnu nad Vltavou, Vimperku a Vodňan.

O víkendu se výrazně ochladí a bude pršet nebo sněžit. Na horách by mělo napadnout až 15 centimetrů nového sněhu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Příběh pražské Invalidovny v Telči
Příběh pražské Invalidovny přiblíží přednáška Martiny Indrové, která se bude konat v úterý 21. ledna v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Invalidovna v Praze je jedinečnou ukázkou monumentálního barokního stavitelství od známého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V jejích stěnách se odehrávaly tisíce lidských osudů těch, kteří bojovali za svou vlast, ale po zranění se o sebe nemohli postarat. Neméně zajímavý je i osud hraběte Petra Strozziho, zakladatele nadace, která výstavbu Invalidovny.

Invalidovna v Praze byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737 pro ubytování válečných invalidů. Realizována však byla pouhá devítina původního návrhu. Základní koncept Invalidovny byl vytvořen a schválen u císařského dvora ve Vídni, patří ale mezi nejvýznamnější stavby předního českého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, provedené v jeho vrcholném tvůrčím období ve 30. letech 18. století.

Stylově vhodným způsobem kombinuje vojensko-erární charakter stavby inspirovaný římskou antickou architekturou s monumentálním severním průčelím. Toto reprezentativní průčelí palácového typu představuje zajímavý a specificky český ohlas oficiálního „imperiálního“ stylu doby vlády císaře Karla VI. Habsburského. Jako možný zdroj inspirace pro pražskou Invalidovnu mohl sloužit kromě pařížské Invalidovny i komplex El Escorial španělského krále Filipa II. v Madridu.

S ohledem na plánované rozměry se mělo jednat o jakési malé soběstačné městečko a v případě, že by pražská Invalidovna byla dostavěná, patřila by spolu s proslulou pařížskou předchůdkyní k největším invalidovnám v Evropě. Ovšem i přesto, že dostavěna nikdy nebyla, patří provedená část k největším barokním areálům nejen v Praze, ale i v celých Čechách. Představuje funkčně i provozně promyšlený a plnohodnotný stavební celek. K novátorským řešením patří vlastní mezonetové obytné jednotky pro invalidy, velkorysost společných prostor, především komunikací včetně schodišť.

Invalidovna představuje vedle kvalitní stavební konstrukce a architektury rovněž nejstarší ukázku sociální nadace tohoto typu pro vojenské invalidy v českých zemích. Svému účelu sloužila až do doby první republiky. V tomto kontextu je spojena i s působením předního českého fotografa a vojenského vysloužilce Josefa Sudka ve dvacátých letech 20. století. V květnu 1916 byl Sudek během bojů na italské frontě zasažen granátem a přišel o pravou paži, kterou mu amputovali lékaři ve Štýrském Hradci. V letech 1922–1927 žil na pražské Invalidovně, kde se na státní útraty rekvalifikoval na profesionálního fotografa. Zde vznikl cyklus Z Invalidovny, který připomíná žánrové malířství 19. století a představuje mj. zajímavou sondu do sociálního života zdejších rezidentů, pojednanou v nejvyšším uměleckém zpracování.

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Výrobce celoskleněných obkladů či zábradlí VV SKLO v Křižanově změnil majitele
Společnost VV SKLO, specializovaný výrobce celoskleněných obkladů, dveří, zábradlí a dalších interiérových doplňků, působí v Křižanově na Žďársku už déle než čtvrtstoletí. V posledních týdnech však firma prochází největšími změnami za celou dobu své existence. Původně rodinný podnik manželů Švestkových změnil od června 2019 majitele a stal se součástí skupiny Glomex Invest a.s.
Ke změně vlastnické struktury vedlo rozhodnutí původních majitelů, kteří se rozhodli prodat
většinový podíl ve společnosti strategickému partnerovi.
„Naším úkolem je nyní stabilizovat výrobu a získat nové zákazníky,“ říká nový ředitel VV SKLO Martin Vlček. „Chceme se v mnohem větší míře soustředit na velké zákazníky, především na architekty a developery. V této strategii nám nahrává skutečnost, že v moderních interiérech je sklo stále žádanější a naše firma má s jeho zpracováním a použitím dlouholeté zkušenosti. Současně s tím budeme rozvíjet i náš maloobchod zaměřený především na individuální stavebníky a zákazníky, kteří při rekonstrukcích stále více preferují sklo. S ohledem na to, že naše mateřská firma obchoduje velmi často se zahraničními partnery, je naším cílem postupně rozšířit i vývoz našich výrobků do zahraničí.
Už nyní vytváříme novou obchodní strategii zaměřenou na region Evropy. V současné době vyrábíme první zakázku pro naše sousedy v Rakousku, a to přímo ve Vídni. Ve středně dobém horizontu bychom rádi pronikli i na další, ekonomicky zajímavé trhy, jako např. Blízký východ.“

„V návaznosti na nové zakázky jsme připraveni rozšířit výrobní kapacity stávající společnosti.,“ říká nový ředitel VV SKLO Vlček. „Předpokládáme rovněž, že v tomto roce přejdeme na dvousměnný provoz, abychom maximálně využili náš strojový park, který patří v této oblasti k nejmodernějším.“

„Při zvýšení kapacity výroby podle našich plánů, předpokládáme přijímání nových zaměstnanců, a to jak dělnických profesí, tak i technickohospodářských pracovníků,“ vyjmenovává nový ředitel VV Sklo. „Při rozšiřování pracovních pozic chceme jít cestou přijímání kmenových zaměstnanců, ideálně z regionu. Naším cílem je zůstat největším a především stabilním zaměstnavatelem lidí z Křižanova a jeho okolí“, uzavírá Martin Vlček.

Foto: Martin Vlček, výkonný ředitel
Jana PLOCKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách
V Oblastní galerii Liberec probíhá velkolepá výstava s názvem Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách. Návštěvníci se komplexně seznámí s rodinou Gallasů a Clam-Gallasů od Matyáše Gallase (1588–1647) až po sedm dcer posledního mužského člena rodu Franze Clam-Gallase (1854–1930).
Jak známo, rod Clam-Gallasů byl i posledním soukromým majitelem zámku v Přibyslavi, který v roce 1560 založil Zachariáš z Hradce. Přibyslavský zámek v letech 1864 - 1899 vlastnila Klotilda Clam-Gallasová a v letech 1899 - 1923 její dcera Klotilda Festetitsová de Tolna. Ta zámek v nedalekém Pohledu vlastnila až do roku 1945.

Výstava v Liberci představuje soukromý život Clam-Gallasů, ale také jejich činnost politickou, hospodářskou a kulturní.

Nejvíce prostoru v expozici získal Jan Václav z Gallasu, slavný císařský diplomat, neboť v uplynulém roce uplynulo 300 let od jeho úmrtí v Neapoli.

Za vlády císařů Leopolda I., Josefa I. a Karla VI. Jan Václav z Gallasu působil jako významný diplomat postupně na několika různých místech Evropy – v Londýně, Haagu, Římě, a svou kariéru završil v Neapoli. Jako neapolský místokrál byl v červenci 1719 pohřben se všemi poctami v tamějším karmelitánském klášterním kostele Panny Marie, ale jeho srdce putovalo do rodové hrobky v Hejnicích v okrese Liberec, tam se nachází dodnes.

Jelikož většinu svého života strávil Jan Václav z Gallasu v zahraničí, o rodová panství se starala zejména jeho matka Johanna Emerenciana (1643–1735), která navíc vychovávala i jeho syna Filipa Josefa (1703–1757), kterého měl s Marií Annou z Dietrichsteina (1681–1704).

Jan Václav z Gallasu si pro své pobyty v Čechách nechal vybudovat v Praze palác podle plánů císařského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu za uměleckého přispění sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Palác je dodnes považován za jeden z nejhonosnějších domů v Praze.

Kromě toho výstava ukazuje působnost rodu v oblasti vojenství, dobročinnosti, hudby, divadla, výtvarného umění.

K vidění jsou rodové portréty v nadživotní velikosti, předměty denní potřeby, nábytek z rodových zámků.

Výstava zahrnující exponáty od 16. do 20. století vznikla v dikci Národního památkového ústavu ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec, Ústavem dějin umění Akademie věd ČR a Technickou univerzitou v Liberci.

Výstava, kterou nádherně připravil Vladimír Trégl s kurátorkou Annou Habánovou, potrvá do 1. března 2020.

Foto: Oblastní galerie Liberec
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií Moravské Toskánsko v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstava fotografií Marka Musila s názvem Moravské Toskánsko bude zahájena v pondělí 20. ledna v muzejní kavárně v Jihlavě.
Na druhou polovinu zimy chystáme pro Kavárnu Muzeum výstavu jihlavského fotografa Marka Musila (nar. 1972, pochází z Polné). Fotografování je jeho největší koníček a příjemná relaxace, kdy se člověk od všeho oprostí, vyčistí si hlavu a užívá si tu nádheru kolem sebe. Nejraději fotografuje krajinu, hory a vodu ve všech podobách, ale nebrání se i jiným tématům. Rád se učí nové věci. Z ročních období má nejraději podzim, kdy hraje vše barvami a kdy po ránu bývají mlhy. Často se vrací na stejná místa, aby je nafotil v různém ročním období a pokaždé v jiném světle. Brzy vstává, aby byl včas na místě a mohl zachytit to nejlepší světlo. Nejraději má krajinu v okolí Kyjova – tzv. Moravské Toskánsko, v zahraničí ho to táhne do chladných oblastí na severu Evropy.

Marek Musil je členem Fotoklubu v Polné a každoročně vystavuje fotografie v Rérychově galerii v Městském muzeu v Polné. Opakovaně se umisťuje na předních místech v soutěži Photographia Natura pořádané Muzeem Vysočina Jihlava. V roce 2018 vystavoval v jihlavské Kavárně Muzeum soubor fotografií polární záře, východů a západů slunce na souostroví Lofoty a v Norsku pod názvem Polární světlo.
Připravovaná výstava Marka Musila s názvem Moravské Toskánsko bude návštěvníkům Kavárny Muzeum přístupná do neděle 1. března.
Pavel BEZDĚČKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024