Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 29.1 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

poTVOROVÉ v Galerii výtvarných umění v Havlíčkově Brodě
Výstava poTVOROVÉ kreslíře a akvarelisty Aloise Boháče v Galerii výtvarných umění v Havlíčkově Brodě představuje na dvě desítky olejomaleb, několik akvarelů a na tři desítky přípravných kreseb a tvorba tohoto autora, který zde na Vysočině před více jak sto lety několik let působil, je zde představena vůbec poprvé.
Alois Boháč byl vynikající kreslíř a akvarelista. Snad pro jeho komplikovaný vztah k lidem si vytvořil svůj vlastní imaginární svět zabydlený neobyčejnými fantaskními stvořeními, jež spíše než z klasických pohádek, přicházejí ze světa, jejž bychom dnes pojmenovali svět fantasy a science-fiction. Jeho příšerky, vodníci, faunové a skřeti předznamenávají Tolkienova Pána Prstenů (ne o mnoho, neboť Tolkien jej napsal v letech 1937 – 1949). Nejsou uhlazené žádnou romantickou úpravou, spíše se jedná o bytosti často záludné vycházející ze syrového světa původních neočesaných příběhů. Společné všem zobrazovaným bytostem je však dokonalé ovládnutí lidské i zvířecí anatomie a jejich vzájemného propojení. Ideově jakoby Boháč pokračoval ve znepokojivých symbolistních kresbách a malbách z počátku 20. století, jaké můžeme vidět u Jaroslava Panušky, či ještě lépe u Hanuše Schwaigera. Boháčova stylizace se však přece jenom kloní k jistému opakujícímu se stereotypu a na rozdíl od Schwaigera je více uhlazená a líbeznější. Za svého života Boháč realizoval pouze tři výstavy, z toho dvě souborné společně se svými bratry. Po smrti věnovala jeho vdova Městskému muzeu ve Volyni celou Boháčovu pozůstalost. Od té doby je jeho dílo dobře zpracováno a v rámci jihočeského regionu bylo zrealizováno několik výstav Boháčova díla.

Výstava potrvá v havlíčkobrodské galerii do 22. března. Otevřeno je denně kromě pondělí
9 – 12 a 13 – 17 hodin.

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Třebíč pošle do čínského města Yichang materiální pomoc - roušky, pláště, zástěry či dezinfekční prostředky; peníze ne
Třebíčská radnice obdržela v úterý 28. ledna žádost z partnerského města Yichang o materiální pomoc. Yichang leží v čínské provincii Hubei, kde před několika dny vypukla nákaza koronavirem 2019-nCov. V Číně je k dnešnímu dni nakaženo přes čtyři tisíce lidí, více než sto lidí už zemřelo.
V samotném Yichangu jsou nakaženy desítky lidí, dle úterních informací zatím jeden člověk nemoci podlehl. „Yichang nás požádal o zaslání zdravotnického materiálu, který nyní v Číně zoufale chybí. Jedná se zejména o jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou obličejové roušky, pláště a zástěry, čepice, rukavice a také dezinfekční prostředky,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

O poskytnutí materiální pomoci ze strany města Třebíče bude jednat ještě zastupitelstvo

Rada města se ve středu 29. ledna na svém zasedání usnesla, že doporučí zastupitelstvu města, které se bude konat ve čtvrtek 30. ledna, aby schválilo poskytnout partnerskému městu Yichang materiální pomoc ve výši 50 tisíc za město Třebíč. „Třebíči přislíbil stejnou částku také Kraj Vysočina, který je partnerským krajem provincie Hubei. Budeme kupovat ochranné pomůcky za celkem 100 tisíc korun. Pro představu je to asi 10 tisíc obličejových roušek, 150 jednorázových lékařských plášťů, dezinfikované přehozy na lůžka v rolích v celkové délce několika kilometrů, stovky latexových rukavic, asi pět tisíc ochranných návleků na boty a jednorázových zástěr, desítky kilogramů dezinfekčního prostředku na bázi chloru, který se při virových epidemiích používá a desítky litrů dezinfekce na ruce,“ popsal konkrétní pomoc starosta Pacal.

Zapojit se může i veřejnost

„Už od úterního odpoledne se na nás obrátilo i několik občanů, zda by mohli finančně vypomoci. Peníze ale v Číně nechybí, proto prosí o materiální pomoc. Nabízíme tedy široké veřejnosti, která by chtěla pomoci v této vážné situaci, aby zakoupili tento jednorázový ochranný materiál a my jej do našeho partnerského města budeme distribuovat společně s naší zásilkou,“ doplnil Pavel Pacal.

Věci mohou lidé nosit na třebíčskou radnici na Karlově náměstí do 7. února, poté budou naloženy k zásilce z radnice a distribuovány do Yichangu. Shromažďovat je bude tiskové oddělení, což je v prvním patře, naproti schodišti, v otevírací době úřadu.

Seznam jednorázových ochranných pomůcek pro občanskou pomoc:

Jednorázové obličejové roušky

Jednorázové lékařské čepice

Lékařské latexové rukavice

Jednorázové návleky na boty

Jednorázové chirurgické ochranné pláště

Dezinfikované roušky 75 x 90 cm
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Koncert skupiny The Beatles Revival a originální dres s podpisem Jaromíra Jágra podpoří budoucí rekonstrukci synagogy ve Velkém Meziříčí
V Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí se bude v neděli 23. února konat koncert skupiny The Beatles revival na podporu rekonstrukce synagogy, ve které je nyní asijská tržnice. Ještě před tím se uskuteční dražba originálního dresu s podpisem hokejisty Jaromíra Jágra. Výtěžky z obou akcí poputují na transparentní účet. Dražba by měla probíhat elektronicky a šek s vydraženou částkou bude předán během koncertu.
Židovská obec Brno v současnosti připravuje smlouvu o prodeji městu, tu pak musí schválit zastupitelstvo. Velkomeziříčští zastupitelé již souhlasili se zadáním stavebně technického průzkumu, který by měl být hotový asi do měsíce a poté bude známá cena rekonstrukce historické cenné budovy. Pohybovat by se měla v řádu desítek milionů korun.

Současný nájemce má smlouvu na provozování tržnice do konce března. Pokud se nemovitost bude převádět hned, měl by v synagoze trh skončit, jinak by asi byla smlouva prodloužena.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí, novogotická stavba s maurskými prvky, byla postavená v letech 1868–1870. Obřady se v ní konaly do konce druhé světové války, poté sloužila jako sklad a následně tržnice.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku byla překročena hranice chřipkové epidemie
Na Žďársku byla překročena hranice chřipkové epidemie. Onemocnělo tam 1857 lidí ze sto tisíce obyvatel. S chřipkovým onemocněním leží ve vážném stavu v nemocnici čtyřiasedmdesátiletý muž.
Zavřená je od středy do příštího týdne základní škola Ve Strážku na Žďársku je od středy zavřena základní škola, kde onemocnělo šedesát procent dětí.
Ze stejného důvodu byla zavřená i mateřská škola v Lukách nad Jihlavou.


Soukromá nemocnice v Humpolci či domov důchodců v Prosečí na Pelhřimovsku zakazují z preventivních důvodů návštěvy. Zákaz návštěv platí i v jihlavském Alzheimer centru.
Je to podle vedení jediná možnost, jak zabránit přemnožení respiračním a chřipkovým onemocnění. Speciální protichřipková opatření musí dodržovat i personál, například roušky, zvýšeně si dezinfikují ruce, zvýšeně se dezinfikují povrchy.

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování, jenže to u nás využívá jen pět procent lidí. Co dělat, pokud očkovaní nejste a cítíte na sobě symptomy nákazy? Určitě zůstat doma, poctivě ležet, užívat volně dostupné léky na kašel a na rýmu, jíst dostatek ovoce a zeleniny kvůli vitaminu C a tlumit teplotu. Když se po třech dnech stav nelepší, je třeba navštívit lékaře.

Na celé Vysočině onemocnělo podle posledních údajů hygieniků na 100 tisíc obyvatel 1356 lidí.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Dvě dívky se popraly, výsledkem jsou dva trestné činy
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů devatenáctileté dívce, která na začátku letošního roku v areálu zábavního a obchodního centra v ulici Březinova v Jihlavě napadla a zranila jinou mladou ženu.
"Po půlnoci dívka o tři roky starší ženu uchopila zezadu za vlasy a strhla jí na zem a ležící ženu dále fyzicky napadala. Napadená utrpěla zranění, mimo jiné otřes mozku, která si vyžádala lékařské ošetření s několikadenní hospitalizací v nemocnici", popsala případ policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili devatenáctileté dívce z Jihlavska podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií Pavla Koubka Pověstná místa v Humpolci
Výstava fotografií Pavla Koubka s titulem Pověstná místa bude zahájena v úterý 4. února ve výstavním sále muzea na Horním náměstí v Humpolci.
"Krajina je jako popsaná kniha plná příběhů pověstných míst, kde došlo k mnoha zajímavým událostem. Projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání, nebo do školy. Dokážeme si ale všimnout nenápadného kamenného křížku, nebo starého stromu? Co se zde stalo? Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu?", říká Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce.

"Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí. Krajina nebude jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou, ve které budeme zase umět číst", doplňuje.

Pomoci vám v tom může výstava fotografií Pověstná místa, kterou ve výstavním sále muzea na Horním náměstí v Humpolci potrvá do 27. února.
Otevřeno je od úterý do pátku od 8 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. V neděli pak od 14 do 16 hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Jemnice usiluje o titul Historické město roku 2019
Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). O titul Historické město roku 2019 bude za Kraj Vysočina usilovat město Jemnice. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2020 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.
Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila ve dnech 15. - 16. ledna 2020 všechna přihlášená města - Jemnici, Moravské Budějovice, Polnou a Telč a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala město Jemnici. Na druhém místě se umístilo město Polná a na třetím místě město Telč. Moravské Budějovice skončily na čtvrté příčce.

Jemnice

„Komise ocenila množství práce v oblasti péče o kulturní dědictví, dlouhodobý přístup města Jemnice k regeneraci městské památkové zóny a snahu o uchování jedinečného rázu historického města. Ten se mimo jiné projevuje i v unikátní střešní krajině MPZ, která je jen velmi málo narušena půdními vestavbami“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

V Městské památkové zóně Jemnice se nachází velké množství nemovitých kulturních památek. Město je držitelem jedné nehmotné národní kulturní památky – Běhu o Barchan – zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury.

Město Jemnice kontinuálně, dlouhodobě a systematicky pracuje na obnově MPZ a také intenzivně spolupracuje a komunikuje s obyvateli v MPZ a motivuje je k obnově dalších památkově hodnotných objektů.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Jemnici v roce 2019 byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): etapa obnovy hradební zdi, pokračující práce na opravě krovů střechy a vybraných stropů v interiéru zámku a části balkónu, další etapa dláždění části hřbitova u kostela sv. Jakuba a nátěr krytiny věže kostela sv. Stanislava.

V oblasti prezentace kulturního dědictví je třeba zmínit, že ve městě fungují značené okruhy pro pěší (Okruh královny Elišky, Okruh sv. Jakuba a Okruh sv. Václava). Nedávno byl ve městě navíc instalován jednoduchý systém informačních cedulí se stručnými popisy jednotlivých památek. Další způsoby propagace kulturního dění a dědictví města jsou v podobě řady webových stránek, na kterých se město zviditelňuje (Region Renesance, Jemnický mikroregion, Barchan, turistické informační centrum, město Jemnice atd.).

Polná

Na území MPZ Polná se nachází několik desítek nemovitých kulturních památek. Významným objektem v MPZ je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je národní kulturní památkou a který byl kompletně obnoven v letech 2000-2012. Stav kulturních památek i dalších objektů na území MPZ je průběžně obnovován, což je známkou dobré péče o památkový fond města. Svědčí o tom také ocenění Historické město roku 2006 a vítězství v krajském kole za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPZ v letech 2012, 2014 a 2016.

„Komise oceňuje podporu města Polná kulturním akcím a společenskému životu s mnoha kulturními spolky a organizacemi“, dodal Klimeš.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Polné v roce 2019 byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): obnova části šindelové střechy na kostele sv. Kateřiny, obnova průčelí kostela sv. Anny, dále výměna oken a nátěr krytiny na budově zámku a rovněž byla dokončena obnova fasády domu na Husově náměstí. Po obnově byl veřejnosti otevřen měšťanský pivovar, v němž se od roku 2019 pořádají kulturní akce.

Telč

Na území MPR Telč a jejího ochranného pásma se nachází bezmála 100 nemovitých kulturních památek a další jsou na území MPZ Telč – Staré Město. Součástí MPR Telč je areál státního zámku, významná národní kulturní památka.

„Ve městě je podporována řada spolků, velmi pozitivně je hodnocena prezentace města (informační centrum, webové stránky). Příkladná je účast ve sdruženích jako např. České dědictví UNESCO, Česká inspirace, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Region Renesance aj.“, konstatoval Klimeš.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Telči v roce 2019 na území MPR Telč byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): dílčí opravy několika domů na Náměstí Zachariáše z Hradce a především částečná výměna šindelové krytiny včetně opravy tesařských prvků na kostele sv. Anny. Na území MPZ Telč – Staré Město byla provedena kompletní obnova střešní krytiny a oprava tesařských prací venkovské usedlosti v ul. Zachariášova.

Moravské Budějovice

Na území MPZ Moravské Budějovice se rovněž nachází řada nemovitých kulturních památek.
„Komise hodnotila kontinuální úsilí města o opravu všech památek a péči o veřejné plochy a zeleň. Pozitivně je hodnocena prezentace kulturního a společenského života ve městě“, doplnil Klimeš.

Nově je v Moravských Budějovicích provedena kamenná dlažba a povrchy včetně mobiliáře a osvětlení hlavního náměstí. Hlavní rozpočtovou akcí památkové obnovy v roce 2019 byla výměna vnějších okenních křídel jedné z hlavních budov města, tj. zámku. Dále byl opraven sanktusník kostela sv. Jiljí.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel (MDPS). Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení cen proběhne na jaře 2020 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Více informací o programu regenerace naleznete rovněž na webových stránkách Ministerstva kultury.

- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na investice a opravy silnic v majetku kraje půjde dalších 150 milionů korun
Z disponibilního zůstatku Kraje Vysočina z roku 2019 bude část ve výši 150 milionů korun použita na opravy a investice do silnic II. a III. tříd. Částka 50 milionů korun půjde na realizaci sedmi větších investičních akcí a posílí rozpočtovou kapitolu odboru dopravy a silničního hospodářství, zbývajících 100 milionů korun využije Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Z této částky bude 82 milionů určeno na investice a 18 milionů na souvislé opravy silnic a opravy mostů.
„Všechny stavební akce jsou v tuto chvíli z hlediska dokumentace a potřebných povolení připraveny k okamžité realizaci. Pokud dostanou zelenou od zastupitelů, budou následně zahájena výběrová řízení, aby se stavební práce stihly ještě v letošním roce,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Rada kraje doporučila krajskému zastupitelstvu schválit zapojení peněz do kapitoly Doprava na svém nejbližším zasedání 11. února.

50 milionů Kč (ODSH):
- III/4026 Opatov, průtah
- II/35412, III/35414 Uhelná Příbram, průtah
- III/3998 Velká Bíteš, rekonstrukce náspu
- II/602 Velká Bíteš, průtah
- II/352 Sázava, opěrná zeď
- III/3997 Okarec, úprava násypového tělesa
- II/403 Pavlov, průtah

100 milionů Kč (KSUSV):
Investice (výběr)
- III/38815 Vír – most ev. č. 38815-2
- II/402 Kněžice – most ev. č. 402-009
- III/3853 Dolní Rožínka – most ev. č. 3853-5
- II/361 Příštpo – opěrná zeď

Souvislé opravy (výběr):
- II/405 Okříšky – Krahulov
- III/3494 Brodek - Kamenice





Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024