Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rychlost v jihlavském tunelu každý den překročí skoro stovka řidičů; rekordmanovi kamery naměřily 190 km/hod
Jihlava by chtěla rozšířit úsekové měření rychlosti, ale naráží na nedostatek personálu. Už teď jsou totiž "přestupkáři" na oddělení dopravně-správních agend zahlceni. Za překročení rychlosti v tunelu zaplatili řidiči nebo provozovatelé aut za loňský rok pokuty za skoro 17 milionů korun.
Měřiče rychlosti z dálnice D1 dohlížejí od loňského dubna na rychlost v Jihlavském tunelu na obchvatu města. Ten spojuje hlavní tah na Znojmo s dálničním přivaděčem. Systém úsekového měření rychlosti, který se osvědčil při dohledu na osmdesátku v modernizované části dálnice D1, teď už deset měsíců kontroluje šedesátku v tunelu.

Za překročení nejvyšší dovolené rychlosti byly v roce 2019 uhrazeny určené částky a pokuty v celkové výši 16 870 500 Kč. V průměru totiž poruší pravidla v tunelu každý den 94 aut. V několika případech dokonce několikanásobně, rekordmanem je řidič dodávky doručovatelské služby, který tunelem projel víc než 190 kilometrovou rychlostí.

Za kamery Jihlava zaplatila necelé dva miliony korun, za přestěhování a instalaci do tunelu 200 tisíc. Stěhovat jinam je město zatím nechce, naopak by chtělo systém rozšiřovat i na další riziková místa. Nejprve na kopec v Hosově, později možná na ulici Sokolovskou. „To jsou místa vytipovaná i policií jako nejrizikovější v Jihlavě,“ uvedl Lubomír Dohnal, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu. Podle jeho slov je ale tunel z hlediska bezpečnosti nejrizikovějším místem hlavně kvůli nebezpečí požáru a také kvůli velmi nesnadnému opuštění místa případné nehody.

Plánované rozšíření systému i do dalších míst ale naráží na nedostatek úředníků vyřizujících přestupky. Těch je nyní na oddělení dopravně-správních agend třináct a těžko stíhají současnou agendu. „Nesmíme totiž zapomenout na dalších několik stovek hříšníků měsíčně na kontrolovaných semaforech u City Parku a u autobusového nádraží a na další desítky přestupků denně, které nám předává k vyřízení republiková i městská policie,“ připomíná Dohnal s tím, že pokud městu letos přibyde ještě agenda spojená s úsekovým měřením na dalším modernizovaném úseku dálnice D1, je nemyslitelné v takové situaci dál rozšiřovat systém po městě.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Jak správně komunikovat s operátorem linky 155?
Každý člověk protelefonuje i několik stovek hodin ročně. S mobilním telefonem v ruce se probouzíme a večer s ním chodíme spát. Volat umí děti, mladí, dospělí i staří. A přesto, když jsme v nouzi a potřebujeme zdravotnickou pomoc, vytáčíme číslice jedna-pět-pět s určitým respektem a možná i s pocitem, že může jít o nejdůležitější hovor v našem životě. Jak tedy správně komunikovat s operátorem linky 155, aby byla pomoc maximálně efektivní?
Jsme si vědomi toho, že v náročných situacích, jakým záchrana života bezesporu je, jsou lidé pod
obrovským tlakem, rozhodnout ale může každá vteřina. Proto v případě, že tísňovou linku na svém
telefonu vytáčíte, nepanikařte, uklidněte se a postupujte přesně podle pokynů Zdravotnického
operačního střediska. Hlas, který se Vám ze sluchátka ozve je připraven vyřešit i ty nejméně
předvídatelné situace se vší zodpovědností a svědomitostí.

Operátoři linky 155 jsou zdravotníci speciálně vyškoleni na práci v takto extrémně náročném
povolání. Důvěřujte jim! Neskákejte jim do řeči! Nehádejte se s nimi! Odpovídejte pouze na dotazy, které Vám operátor/ka pokládá. Každá otázka má své opodstatnění. Ano, i ta, která se Vám zdá naprosto zbytečná. Pomoc je vyslána bezprostředně po lokalizaci místa události. Až se vám tedy bude zdát, že dispečer svými otázkami celou situaci jen zdržuje, pak vězte, že v tu dobu už je sanitka dávno na cestě a on pouze získává podrobnější údaje, které následně přeposílá posádce mířící k Vám.

Co bude operátora zajímat?
CO a KDE se stalo (co nejpřesněji lokalizovat místo události)
KOLIK osob je postižených (v případě dopravní nehody apod.)
je postižený při vědomí?
dýchá?
krvácí?
jaké má bolesti?
jméno a příjmení postiženého, je-li to možné

A na závěr – hovor ukončuje VŽDY operátor!

Myslete na to, až budete v budoucnu potřebovat naši pomoc a vytáčet číslo 155.

Kdo je připraven, není překvapen!
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj ukradl v Křižanově Felicii a následně havaroval
Policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí prověřují okolnosti neoprávněného užívání osobního vozidla a obracejí se se žádostí o pomoc na případné svědky. Zatím neznámý pachatel užil bez vědomí majitele k jízdě neuzamčené osobní vozidlo Škoda Felicia. Vozidlo zmizelo v době od neděle 2. února od půl páté odpoledne do pondělí 3. února do půl šesté večer z parkoviště před budovou vlakového nádraží v Křižanově.
S tímto vozidlem neznámý pachatel následně havaroval, a to křižovatce silnic II/360 v Křižanově u vlakového nádraží, kde sjel s vozidlem do příkopu. Havarované vozidlo nechal na místě a z místa odešel. Náhodný projíždějící řidič si včera kolem půl šesté havarovaného vozidla všiml a věc oznámil na integrované operační středisko. Na místo vyjeli policisté, kteří místo i vozidlo důkladně ohledali, aby zajistili upotřebitelné stopy. Stejně tak jsme propátrali okolí, protože nebylo možné vyloučit, že se řidič při nehodě zranil. Pátrání po řidiči však bylo bezvýsledné.

Policisté se v této souvislosti obracejí na případné svědky, kteří mohli vidět jízdu vozidla před nehodou, případně vidět samotný průběh nehody nebo řidiče vozidla Škoda Fabia v blízkosti budovy vlakového nádrží nebo poté na silnici II/360, aby se se svým svědectvím přihlásili na lince 158. Stejně tak může být jízda vozidla zachycena na palubních kamerách vozidel, která projížděla v okolí nádrží nebo po silnici II/360.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na seznam regionálních produktů přibyla whisky z Třebíče
Trebitsch single malt whisky rozšířila seznam výrobků, které mají právo nosit značku Vysočina regionální produkt. Na konci loňského roku o tom rozhodla odborná komise, dnes si zástupci TREBITSCH HOLDING SE převzali potvrzení z rukou hejtmana Jiřího Běhounka. V současné době figuruje na seznamu regionálních produktů z Vysočiny už 54 živnostníků nebo firem.
„Ročně připravíme pro odběratele 60 tisíc lahví whisky. Největší investice jsme v posledních letech směřovali do výroby zracích dubových sudů, vyrábíme si je sami, hodně nám na jejich kvalitě záleží. Jsou to především podmínky zrání, nadmořská výška nebo teplota co dává naší značce originální vyhledávanou chuť,“ říká hrdě provozní ředitel a člen představenstva Ondřej Chládek.

Kromě rozšíření seznamu regionálních produktů o whisky z Třebíče schválila komise recertifikaci u 18 položek na seznamu Vysočina regionální produkt a prodloužení statutu Síť regionálních produktů u 11 provozoven. „Značka Vysočina regionální produkt je udělována na dva roky, poté odborná komise přezkoumává, zda daný produkt nebo výrobek stále splňuje požadované parametry,“ upřesnila předsedkyně certifikační komise Marie Černá a doplňuje, že stejný postup volí komise i u certifikovaných prodejen regionálních produktů. Těch, které si mohou na výlohu hrdě vylepit značku Síť regionálních produktů je k dnešnímu dni 21, přičemž nejvíc se jich nachází v okrese Třebíč. „Produkty označené regionální značkou hrdě využívá Kraj Vysočina jako originální prezentační předměty, jsme hrdí, že se jejich skupina přirozeně rozrůstá, že přibývá šikovných a podnikavých lidí, kteří mají chuť a elán dělat věci jinak, originálně a hlavně s poctivě,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Popis Trebitsch single malt whisky uvedený v žádosti o certifikát Vysočina Regionální produkt:

TREBITSCH SINGE MALT WHISKY

Obsah alkoholu 40%, objem: 500 ml, stáří: 4 roky, whisky zraje v dubových sudech, suroviny z Česka. Výrobek neobsahuje žádná umělá sladidla, barviva ani konzervační látky.

ČESKÝ VÝROBCE: jsme první český výrobce, který se specializuje na výrobu whisky. Vše děláme bez ústupků na kvalitě. Každému sudu věnuje náš master distiler náležitou péči. Každou láhev ruční stáčíme i uzavíráme.

LIMITOVANÝ POČET LAHVÍ: pro letošní rok máme vyrobený omezený počet lahví pro volný prodej. Ve světě whisky se nedá nic uspěchat. Pro nás i pro Vás je to zárukou, že naši whisky nedostane každý.

POUŽÍVÁME KVALITNÍ MÍSTNÍ SUROVINY: světoznámý moravský slad mírně nakouřený rašelinou z Čech. Prvotřídní voda z regionálního pramene s parametry kojenecké vody. Silně vypálené panenské dubové sudy. Neobsahuje žádná umělá sladidla, barviva ani konzervační látky.

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V ulici Sokolovská v Jihlavě srazilo osobní auto chodce
Podle portálu dopravniinfo.cz v ulici Sokolovská v Jihlavě asi o půl jedenácté na přechodu pro chodce u odbočky do Slavíčkovy ulice srazilo osobní auto chodce. Na místě zasahují integrované složky záchranného systému.
Průjezd po silnici je omezen, policie nabádá k opatrnosti.

Podrobnosti zjišťujeme.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině fouká silný vítr, stromy padají nejvíce na Jihlavsku a Třebíčsku
Hasiči na Vysočině zasahovali od úterního rána 4. února téměř u dvaceti událostí v souvislosti s počasím.
"Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí dosud řešili hasiči na Třebíčsku a Jihlavsku", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Výstraha před silným severozápadním větrem s nárazy nad 65 kilometrů za hodinu platí až do 22 hodin. Podle meteorologů může foukat i zítra, tedy ve středu 5. února.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V lednu zemřelo na silnicích Vysočiny sedm osob; havarovalo šest opilých řidičů
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali v lednu letošního roku 352 dopravních nehod, což je o 28 dopravních nehod méně než za první měsíc roku loňského – vyjádřeno procenty jde o pokles o sedm procent.
Při lednových dopravních nehodách zemřelo celkem sedm osob, loňské lednové nehody měly pouze jednu oběť. Dvě další osoby se při letošních lednových dopravních nehodách zranily těžce a 88 dalších utrpělo lehké zranění. V případě lehkých zranění jde o meziroční pokles o 18 procent. Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku dosáhla částky 19 537 000 korun, což představuje pokles o 19 procent ve srovnání s měsícem lednem roku předešlého.

Lednové tragické dopravní nehody se ve dvou případech týkaly střetů vozidel s chodcem. V jednom případě se dopravní nehoda stala na přechodu pro chodce za dobrých světelných podmínek. Druhá dopravní nehoda se stala večer, tedy za zhoršených světelných podmínek a chodkyně navíc přecházela přes frekventovanou silnici mimo přechod pro chodce. Při pěti dopravních nehodách zemřeli řidiči osobních vozidel. V třech případech vyšlo při šetření tragických nehod najevo, že řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem.

V lednu letošního roku jsme v našem kraji zadokumentovali celkem sedm dopravních nehod, na kterých mělo účast osm chodců. Dva chodci při nehodě zemřeli, další dva chodci se při nehodě těžce zranili a dalších čtyři byli zraněni lehce. Z celkového počtu 352 dopravních nehod se ve 118 případech jednalo o střet vozidla s lesní zvěří. Vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám vyjeli na silnice v lednu také cyklisté. Policisté vyšetřovali v průběhu ledna dvě dopravní nehody s účastí cyklistů. Oba cyklisté se při nehodě lehce zranili a jeden byl pod vlivem alkoholu.

V měsíci lednu jsme při vyšetřování osmi dopravních nehod zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu. Ve většině případů se jedná o hladiny vyšší než jedno promile, v některých případech dokonce o hladiny vyšší než dvě promile alkoholu v dechu. Řidiči proto musí počítat v nadcházejícím období s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda neusedali za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči pomohli vyndat palec zaklíněný do strojku stěračů osobního auta
Hasiči z Herálce na Žďársku byli přivoláni v pondělí 3. února asi o půl sedmé večer k zaklínění palce levé ruky do strojku stěračů osobního auta.
Došlo k devastujícímu poranění ruky.

Pomocí aku rozbrušovačky a fyziologického roztoku ke schlazení řezu byl prst vyproštěn a pacient byl předán záchranářům k dalšímu ošetření.

Na místě nehody zasahovali dobrovolní hasiči z Herálce, profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou a Zdravotnická záchranná služba.

Foto: SDH Herálec
- red -Zpět nahoru na obsah...

Česká republika je špičkovou v rozvoji paliativní péče, říká Katherin Pettusy, referentka pro paliativní péči
Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč na pozvání primáře MUDr. Ladislava Kabelky v lednu navštívila Katherine Pettus, PhD., referentka International Association for Hospice & Palliative Care (IAHPC), jejíž prací je rozvoj a dostupnost paliativní péče ve světě. Přinášíme Vám krátký rozhovor nejen o paliativní medicíně, ale i o pohledu Katherin na nastavení paliativní a hospicové péče v Kraji Vysočina.
Téměř celou svou profesní kariéru se věnujete paliativní medicíně. Co Vám tato práce přináší? Proč jste se rozhodla právě pro toto téma?

Práce v paliativě mi přináší velké obohacení. Závažné nemoci a umírání jsou obdobím velké zranitelnosti pacientů, ale i rodin a blízkých. Je výsadou doprovázet je během této posvátné doby. Aktivní pomoc lidí v hospici obohacuje širší komunitu jako celek. Vybrala jsem si paliativní péči, protože je to evoluční specialita. Pomůže lidským bytostem vyvinout se k lepšímu společnému životu na planetě. Z osobního hlediska mohu říci, že když moje maminka umírala - bylo mi jen 20 let - neměli jsme paliativní péči a byla to pro naši rodinu brutální (ne krásná!) Zkušenost. Každý by měl mít paliativní péči a měl by těžit z přítomnosti vyškolených zdravotnických pracovníků a dobrovolníků.

Po celém světě děláte osvětu a zasazujete se o to, aby paliativní medicína byla nezbytnou součástí zdravotního pojištění. Jak se díváte na zapojení domácích hospiců do systému zdravotních a sociálních služeb, mají v něm podle Vás své místo?

Domácí hospic má v systému sociálních a zdravotních služeb velmi důležité místo. Většina lidí chce zemřít doma, ale jejich rodiny nemají dovednosti a podporu, aby se o pacienty postaraly doma, proto tam určitě patří.

V Kraji Vysočina se snažíme sjednotit pracovníky z různých druhů sociálních a zdravotních služeb, poskytnout jim úvodní vzdělání v paliativní péči a nabídnout jim stáž, která každému umožní osobní zkušenost. Zdá se Vám v porovnání s ostatními zeměmi tento systém efektivní?

Ano. Velmi málo zemí dává zdravotníkům z jiných oborů příležitost zažít paliativní péči u pacientů doma. Je to skvělý model, který byste měli sdílet se zbytkem světa.

Každý den se snažíme posouvat paliativní péči v Kraji Vysočina i ČR o něco dál. Co byste nám poradila?

Navrhuji, abyste zahájili dobrovolnický program pro integraci důchodců a mladých lidí jako dobrovolníků, kteří by se starali o lidi doma a pomáhali rodinám. Bývala jsem dobrovolníkem a dobrovolníci jsou nezbytnou součástí každého hospicového programu.

Katherine Pettus je referentkou pro paliativní péči v IAHPC. Doktorský titul z politických věd získala na Columbia University a magisterská studia ze zdravotního práva absolvovala na University of California v San Diegu. V roce 2010 absolvovala výcvik v Kalifornii jako dobrovolník hospice. V roce 2011 se připojila k iniciativě Leadership Development Initiative v Institutu pro paliativní medicínu a IAHPC v roce 2014. Katherine v současné době působí v řídícím výboru Ženevského globálního centra zdraví, G2H2 .

Katherine má rozsáhlý seznam publikací na https://globalpalliativecare.wordpress.com/
Eva VRÁBLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020