Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Rychlost v jihlavském tunelu každý den překročí skoro stovka řidičů; rekordmanovi kamery naměřily 190 km/hod
Jihlava by chtěla rozšířit úsekové měření rychlosti, ale naráží na nedostatek personálu. Už teď jsou totiž "přestupkáři" na oddělení dopravně-správních agend zahlceni. Za překročení rychlosti v tunelu zaplatili řidiči nebo provozovatelé aut za loňský rok pokuty za skoro 17 milionů korun.
Měřiče rychlosti z dálnice D1 dohlížejí od loňského dubna na rychlost v Jihlavském tunelu na obchvatu města. Ten spojuje hlavní tah na Znojmo s dálničním přivaděčem. Systém úsekového měření rychlosti, který se osvědčil při dohledu na osmdesátku v modernizované části dálnice D1, teď už deset měsíců kontroluje šedesátku v tunelu.

Za překročení nejvyšší dovolené rychlosti byly v roce 2019 uhrazeny určené částky a pokuty v celkové výši 16 870 500 Kč. V průměru totiž poruší pravidla v tunelu každý den 94 aut. V několika případech dokonce několikanásobně, rekordmanem je řidič dodávky doručovatelské služby, který tunelem projel víc než 190 kilometrovou rychlostí.

Za kamery Jihlava zaplatila necelé dva miliony korun, za přestěhování a instalaci do tunelu 200 tisíc. Stěhovat jinam je město zatím nechce, naopak by chtělo systém rozšiřovat i na další riziková místa. Nejprve na kopec v Hosově, později možná na ulici Sokolovskou. „To jsou místa vytipovaná i policií jako nejrizikovější v Jihlavě,“ uvedl Lubomír Dohnal, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu. Podle jeho slov je ale tunel z hlediska bezpečnosti nejrizikovějším místem hlavně kvůli nebezpečí požáru a také kvůli velmi nesnadnému opuštění místa případné nehody.

Plánované rozšíření systému i do dalších míst ale naráží na nedostatek úředníků vyřizujících přestupky. Těch je nyní na oddělení dopravně-správních agend třináct a těžko stíhají současnou agendu. „Nesmíme totiž zapomenout na dalších několik stovek hříšníků měsíčně na kontrolovaných semaforech u City Parku a u autobusového nádraží a na další desítky přestupků denně, které nám předává k vyřízení republiková i městská policie,“ připomíná Dohnal s tím, že pokud městu letos přibyde ještě agenda spojená s úsekovým měřením na dalším modernizovaném úseku dálnice D1, je nemyslitelné v takové situaci dál rozšiřovat systém po městě.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Jak správně komunikovat s operátorem linky 155?
Každý člověk protelefonuje i několik stovek hodin ročně. S mobilním telefonem v ruce se probouzíme a večer s ním chodíme spát. Volat umí děti, mladí, dospělí i staří. A přesto, když jsme v nouzi a potřebujeme zdravotnickou pomoc, vytáčíme číslice jedna-pět-pět s určitým respektem a možná i s pocitem, že může jít o nejdůležitější hovor v našem životě. Jak tedy správně komunikovat s operátorem linky 155, aby byla pomoc maximálně efektivní?
Jsme si vědomi toho, že v náročných situacích, jakým záchrana života bezesporu je, jsou lidé pod
obrovským tlakem, rozhodnout ale může každá vteřina. Proto v případě, že tísňovou linku na svém
telefonu vytáčíte, nepanikařte, uklidněte se a postupujte přesně podle pokynů Zdravotnického
operačního střediska. Hlas, který se Vám ze sluchátka ozve je připraven vyřešit i ty nejméně
předvídatelné situace se vší zodpovědností a svědomitostí.

Operátoři linky 155 jsou zdravotníci speciálně vyškoleni na práci v takto extrémně náročném
povolání. Důvěřujte jim! Neskákejte jim do řeči! Nehádejte se s nimi! Odpovídejte pouze na dotazy, které Vám operátor/ka pokládá. Každá otázka má své opodstatnění. Ano, i ta, která se Vám zdá naprosto zbytečná. Pomoc je vyslána bezprostředně po lokalizaci místa události. Až se vám tedy bude zdát, že dispečer svými otázkami celou situaci jen zdržuje, pak vězte, že v tu dobu už je sanitka dávno na cestě a on pouze získává podrobnější údaje, které následně přeposílá posádce mířící k Vám.

Co bude operátora zajímat?
CO a KDE se stalo (co nejpřesněji lokalizovat místo události)
KOLIK osob je postižených (v případě dopravní nehody apod.)
je postižený při vědomí?
dýchá?
krvácí?
jaké má bolesti?
jméno a příjmení postiženého, je-li to možné

A na závěr – hovor ukončuje VŽDY operátor!

Myslete na to, až budete v budoucnu potřebovat naši pomoc a vytáčet číslo 155.

Kdo je připraven, není překvapen!
Petr JANÁČEK



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj ukradl v Křižanově Felicii a následně havaroval
Policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí prověřují okolnosti neoprávněného užívání osobního vozidla a obracejí se se žádostí o pomoc na případné svědky. Zatím neznámý pachatel užil bez vědomí majitele k jízdě neuzamčené osobní vozidlo Škoda Felicia. Vozidlo zmizelo v době od neděle 2. února od půl páté odpoledne do pondělí 3. února do půl šesté večer z parkoviště před budovou vlakového nádraží v Křižanově.
S tímto vozidlem neznámý pachatel následně havaroval, a to křižovatce silnic II/360 v Křižanově u vlakového nádraží, kde sjel s vozidlem do příkopu. Havarované vozidlo nechal na místě a z místa odešel. Náhodný projíždějící řidič si včera kolem půl šesté havarovaného vozidla všiml a věc oznámil na integrované operační středisko. Na místo vyjeli policisté, kteří místo i vozidlo důkladně ohledali, aby zajistili upotřebitelné stopy. Stejně tak jsme propátrali okolí, protože nebylo možné vyloučit, že se řidič při nehodě zranil. Pátrání po řidiči však bylo bezvýsledné.

Policisté se v této souvislosti obracejí na případné svědky, kteří mohli vidět jízdu vozidla před nehodou, případně vidět samotný průběh nehody nebo řidiče vozidla Škoda Fabia v blízkosti budovy vlakového nádrží nebo poté na silnici II/360, aby se se svým svědectvím přihlásili na lince 158. Stejně tak může být jízda vozidla zachycena na palubních kamerách vozidel, která projížděla v okolí nádrží nebo po silnici II/360.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na seznam regionálních produktů přibyla whisky z Třebíče
Trebitsch single malt whisky rozšířila seznam výrobků, které mají právo nosit značku Vysočina regionální produkt. Na konci loňského roku o tom rozhodla odborná komise, dnes si zástupci TREBITSCH HOLDING SE převzali potvrzení z rukou hejtmana Jiřího Běhounka. V současné době figuruje na seznamu regionálních produktů z Vysočiny už 54 živnostníků nebo firem.
„Ročně připravíme pro odběratele 60 tisíc lahví whisky. Největší investice jsme v posledních letech směřovali do výroby zracích dubových sudů, vyrábíme si je sami, hodně nám na jejich kvalitě záleží. Jsou to především podmínky zrání, nadmořská výška nebo teplota co dává naší značce originální vyhledávanou chuť,“ říká hrdě provozní ředitel a člen představenstva Ondřej Chládek.

Kromě rozšíření seznamu regionálních produktů o whisky z Třebíče schválila komise recertifikaci u 18 položek na seznamu Vysočina regionální produkt a prodloužení statutu Síť regionálních produktů u 11 provozoven. „Značka Vysočina regionální produkt je udělována na dva roky, poté odborná komise přezkoumává, zda daný produkt nebo výrobek stále splňuje požadované parametry,“ upřesnila předsedkyně certifikační komise Marie Černá a doplňuje, že stejný postup volí komise i u certifikovaných prodejen regionálních produktů. Těch, které si mohou na výlohu hrdě vylepit značku Síť regionálních produktů je k dnešnímu dni 21, přičemž nejvíc se jich nachází v okrese Třebíč. „Produkty označené regionální značkou hrdě využívá Kraj Vysočina jako originální prezentační předměty, jsme hrdí, že se jejich skupina přirozeně rozrůstá, že přibývá šikovných a podnikavých lidí, kteří mají chuť a elán dělat věci jinak, originálně a hlavně s poctivě,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Popis Trebitsch single malt whisky uvedený v žádosti o certifikát Vysočina Regionální produkt:

TREBITSCH SINGE MALT WHISKY

Obsah alkoholu 40%, objem: 500 ml, stáří: 4 roky, whisky zraje v dubových sudech, suroviny z Česka. Výrobek neobsahuje žádná umělá sladidla, barviva ani konzervační látky.

ČESKÝ VÝROBCE: jsme první český výrobce, který se specializuje na výrobu whisky. Vše děláme bez ústupků na kvalitě. Každému sudu věnuje náš master distiler náležitou péči. Každou láhev ruční stáčíme i uzavíráme.

LIMITOVANÝ POČET LAHVÍ: pro letošní rok máme vyrobený omezený počet lahví pro volný prodej. Ve světě whisky se nedá nic uspěchat. Pro nás i pro Vás je to zárukou, že naši whisky nedostane každý.

POUŽÍVÁME KVALITNÍ MÍSTNÍ SUROVINY: světoznámý moravský slad mírně nakouřený rašelinou z Čech. Prvotřídní voda z regionálního pramene s parametry kojenecké vody. Silně vypálené panenské dubové sudy. Neobsahuje žádná umělá sladidla, barviva ani konzervační látky.

Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V ulici Sokolovská v Jihlavě srazilo osobní auto chodce
Podle portálu dopravniinfo.cz v ulici Sokolovská v Jihlavě asi o půl jedenácté na přechodu pro chodce u odbočky do Slavíčkovy ulice srazilo osobní auto chodce. Na místě zasahují integrované složky záchranného systému.
Průjezd po silnici je omezen, policie nabádá k opatrnosti.

Podrobnosti zjišťujeme.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině fouká silný vítr, stromy padají nejvíce na Jihlavsku a Třebíčsku
Hasiči na Vysočině zasahovali od úterního rána 4. února téměř u dvaceti událostí v souvislosti s počasím.
"Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí dosud řešili hasiči na Třebíčsku a Jihlavsku", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Výstraha před silným severozápadním větrem s nárazy nad 65 kilometrů za hodinu platí až do 22 hodin. Podle meteorologů může foukat i zítra, tedy ve středu 5. února.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V lednu zemřelo na silnicích Vysočiny sedm osob; havarovalo šest opilých řidičů
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali v lednu letošního roku 352 dopravních nehod, což je o 28 dopravních nehod méně než za první měsíc roku loňského – vyjádřeno procenty jde o pokles o sedm procent.
Při lednových dopravních nehodách zemřelo celkem sedm osob, loňské lednové nehody měly pouze jednu oběť. Dvě další osoby se při letošních lednových dopravních nehodách zranily těžce a 88 dalších utrpělo lehké zranění. V případě lehkých zranění jde o meziroční pokles o 18 procent. Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku dosáhla částky 19 537 000 korun, což představuje pokles o 19 procent ve srovnání s měsícem lednem roku předešlého.

Lednové tragické dopravní nehody se ve dvou případech týkaly střetů vozidel s chodcem. V jednom případě se dopravní nehoda stala na přechodu pro chodce za dobrých světelných podmínek. Druhá dopravní nehoda se stala večer, tedy za zhoršených světelných podmínek a chodkyně navíc přecházela přes frekventovanou silnici mimo přechod pro chodce. Při pěti dopravních nehodách zemřeli řidiči osobních vozidel. V třech případech vyšlo při šetření tragických nehod najevo, že řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem.

V lednu letošního roku jsme v našem kraji zadokumentovali celkem sedm dopravních nehod, na kterých mělo účast osm chodců. Dva chodci při nehodě zemřeli, další dva chodci se při nehodě těžce zranili a dalších čtyři byli zraněni lehce. Z celkového počtu 352 dopravních nehod se ve 118 případech jednalo o střet vozidla s lesní zvěří. Vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám vyjeli na silnice v lednu také cyklisté. Policisté vyšetřovali v průběhu ledna dvě dopravní nehody s účastí cyklistů. Oba cyklisté se při nehodě lehce zranili a jeden byl pod vlivem alkoholu.

V měsíci lednu jsme při vyšetřování osmi dopravních nehod zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu. Ve většině případů se jedná o hladiny vyšší než jedno promile, v některých případech dokonce o hladiny vyšší než dvě promile alkoholu v dechu. Řidiči proto musí počítat v nadcházejícím období s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda neusedali za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči pomohli vyndat palec zaklíněný do strojku stěračů osobního auta
Hasiči z Herálce na Žďársku byli přivoláni v pondělí 3. února asi o půl sedmé večer k zaklínění palce levé ruky do strojku stěračů osobního auta.
Došlo k devastujícímu poranění ruky.

Pomocí aku rozbrušovačky a fyziologického roztoku ke schlazení řezu byl prst vyproštěn a pacient byl předán záchranářům k dalšímu ošetření.

Na místě nehody zasahovali dobrovolní hasiči z Herálce, profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou a Zdravotnická záchranná služba.

Foto: SDH Herálec
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Česká republika je špičkovou v rozvoji paliativní péče, říká Katherin Pettusy, referentka pro paliativní péči
Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč na pozvání primáře MUDr. Ladislava Kabelky v lednu navštívila Katherine Pettus, PhD., referentka International Association for Hospice & Palliative Care (IAHPC), jejíž prací je rozvoj a dostupnost paliativní péče ve světě. Přinášíme Vám krátký rozhovor nejen o paliativní medicíně, ale i o pohledu Katherin na nastavení paliativní a hospicové péče v Kraji Vysočina.
Téměř celou svou profesní kariéru se věnujete paliativní medicíně. Co Vám tato práce přináší? Proč jste se rozhodla právě pro toto téma?

Práce v paliativě mi přináší velké obohacení. Závažné nemoci a umírání jsou obdobím velké zranitelnosti pacientů, ale i rodin a blízkých. Je výsadou doprovázet je během této posvátné doby. Aktivní pomoc lidí v hospici obohacuje širší komunitu jako celek. Vybrala jsem si paliativní péči, protože je to evoluční specialita. Pomůže lidským bytostem vyvinout se k lepšímu společnému životu na planetě. Z osobního hlediska mohu říci, že když moje maminka umírala - bylo mi jen 20 let - neměli jsme paliativní péči a byla to pro naši rodinu brutální (ne krásná!) Zkušenost. Každý by měl mít paliativní péči a měl by těžit z přítomnosti vyškolených zdravotnických pracovníků a dobrovolníků.

Po celém světě děláte osvětu a zasazujete se o to, aby paliativní medicína byla nezbytnou součástí zdravotního pojištění. Jak se díváte na zapojení domácích hospiců do systému zdravotních a sociálních služeb, mají v něm podle Vás své místo?

Domácí hospic má v systému sociálních a zdravotních služeb velmi důležité místo. Většina lidí chce zemřít doma, ale jejich rodiny nemají dovednosti a podporu, aby se o pacienty postaraly doma, proto tam určitě patří.

V Kraji Vysočina se snažíme sjednotit pracovníky z různých druhů sociálních a zdravotních služeb, poskytnout jim úvodní vzdělání v paliativní péči a nabídnout jim stáž, která každému umožní osobní zkušenost. Zdá se Vám v porovnání s ostatními zeměmi tento systém efektivní?

Ano. Velmi málo zemí dává zdravotníkům z jiných oborů příležitost zažít paliativní péči u pacientů doma. Je to skvělý model, který byste měli sdílet se zbytkem světa.

Každý den se snažíme posouvat paliativní péči v Kraji Vysočina i ČR o něco dál. Co byste nám poradila?

Navrhuji, abyste zahájili dobrovolnický program pro integraci důchodců a mladých lidí jako dobrovolníků, kteří by se starali o lidi doma a pomáhali rodinám. Bývala jsem dobrovolníkem a dobrovolníci jsou nezbytnou součástí každého hospicového programu.

Katherine Pettus je referentkou pro paliativní péči v IAHPC. Doktorský titul z politických věd získala na Columbia University a magisterská studia ze zdravotního práva absolvovala na University of California v San Diegu. V roce 2010 absolvovala výcvik v Kalifornii jako dobrovolník hospice. V roce 2011 se připojila k iniciativě Leadership Development Initiative v Institutu pro paliativní medicínu a IAHPC v roce 2014. Katherine v současné době působí v řídícím výboru Ženevského globálního centra zdraví, G2H2 .

Katherine má rozsáhlý seznam publikací na https://globalpalliativecare.wordpress.com/
Eva VRÁBLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024