Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 10.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ústřední hřbitov v Jihlavě a starý hřbitov v Třebíči jsou uzavřeny kvůli riziku padajících stromů
Statutární město Jihlava dnes 10. února nechalo z bezpečnostních důvodů uzavřít ústřední hřbitov kvůli padajícím stromům. Prozatím se zřítil jeden smrk a zůstal opřený o druhý v nebezpečné pozici. Dalším stromům podobné nebezpečí nadále hrozí.
„Kontrola stromů na hřbitově bude provedena zítra ráno. Hřbitov bude otevřen, pokud se ukáže, že návštěvníkům nehrozí nebezpečí,“ uvedla vedoucí Odboru životního prostředí Ing. Katarína Ruschková.

Kvůli silnému větru je uzavřený také starý hřbitov v Třebíči, kde je hodně starých stromů a hrozí nejen pád větví, ale i jejich vyvrácení. Uzavření hřbitova a zákaz vstupu platí do odvolání.

Nebezpečný vítr zasáhl Vysočinu už v ranních hodinách. Od šesté hodiny vyjížděli hasiči už k více než 160 událostem v souvislosti s počasím. Větrem nejpostiženější obcí je Rohozná na Jihlavsku, kde dopoledne vítr strhl střechy na 46 domech včetně hasičské zbrojnice. Na místě zasahují dvě desítky hasičů, kteří se snaží střechy alespoň některých domů provizorně opravit.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Rohozné strhl vítr střechy ze 46 domů, záchranáři odvezli na Vysočině do nemocnice tři zraněné
Od šesté hodiny ráno do této chvíle vyjížděli hasiči na Vysočině už k více než 160 událostem v souvislosti s počasím. Větrem nejpostiženější obcí je obec Rohozná na Jihlavsku, kde dopoledne vítr strhl střechy na 46 domech včetně hasičské zbrojnice. Na místě zasahují dvě desítky hasičů. Hasiči se snaží střechy alespoň některých domů provizorně opravit.
V přímé souvislosti s orkánem Sabine ošetřila Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina tři pacienty, jejichž zranění si vyžádalo převoz do nemocničního zařízení. "Po pádu stromu na kabinu nákladního vozidla utrpěla jedna osoba zranění lehkého charakteru. V dalších případech se pak jednalo o lehká poranění horní poloviny těla, způsobená větrem uvolněnými předměty - popelnicí a částí plechové střechy", uvedl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Aktualizace k 12. hodině 10. února 2020

V uplynulé hodině vyjeli hasiči na Vysočině k dalším šesti událostem v souvislosti s orkánem Sabine. Od šesté hodiny ráno zasahovali hasiči v kraji u více než 80 událostí. Nejvíce práce měli od rána hasiči na Jihlavsku a Pelhřimovsku, naopak nejméně na Žďársku.

Aktualizace k 11. hodině 10. února 2020

Od desáté do jedenácté hodiny dopolední řešili hasiči v Kraji Vysočina dalších 13 událostí v souvislosti s orkánem Sabine. Opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace. Nejčastěji v uplynulé hodině vyjížděli hasiči na Jihlavsku. Za pomoci ručních motorových pil likvidovali popadané stromy například v Dobroutově, Lukách nad Jihlavou nebo Krasonicích.

Aktualizace textu k 10.00 hod

Počet výjezdů vysočinských hasičů v souvislosti s orkánem Sabine neustále roste. V uplynulé hodině vyjížděli hasiči k více než čtyřem desítkám událostí. Počet zásahů tak od šesté hodiny ráno přesáhl šest desítek. V rozmezí od deváté do desáté hodiny dopoledne zasahovali hasiči nejčastěji na Jihlavsku, nejvíce je zaměstnávaly padlé stromy na komunikacích. Zásah hasičů byl nutný například v Kostelní Myslové, Jestřebí, Nové Říši nebo v Puklicích. V Rohozné uvolnil vítr střešní krytinu na rodinném domě. K podobné události vyjížděli také hasiči v Moravských Budějovicích, kde silný vítr poškodil střechu domu v ulici Čechova.

Text k 09.00 hod 10. února 2020

Od šesté hodiny ráno do deváté hodiny dopoledne zasahovali hasiči na Vysočině u dvou desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji hasiči vyjíždějí k odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a brání tak plynulému provozu na komunikacích. V areálu pelhřimovské nemocnice padl strom na zaparkovaný osobní vůz, v Novém Rychnově strhl vítr sloup elektrického vedení. Zatím nejvíce událostí v kraji řeší právě hasiči na Pelhřimovsku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Firma Kronospan z Jihlavy dostala pokutu 160 tisíc korun za výrobu OSB desek v rozporu s podmínkami povolení
Pokutu 160 tisíc korun dostala firmě Kronospan OSB, spol. s r.o. z Jihlavy za to, že vyráběla OSB desky v rozporu s podmínkami povolení. Firma v letech 2017 až 2019 v rámci své průmyslové výroby v Jihlavě porušila integrované povolení a provozní řády u některých svých zařízení. Pokutu firmě uložila Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.
„Nedodržováním stanovených podmínek docházelo k únikům emisních látek, které znečistily životní prostředí. Firma dále vypouštěla v rozporu s vydaným povolením chladicí vody do vnitropodnikové kanalizace, neprokázala likvidaci (odvoz) odpadních vod, neplnila podmínku pro nakládání s nebezpečnými odpady a neohlásila plánované změny svých zařízení na příslušný krajský úřad,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Při kontrole v červnu 2019 inspektoři zjistili, že při provozu lisu OSB dochází k únikům odpadní vzdušniny. Ta byla vypouštěna díky několika otvorům z haly lisu volně do vnějšího ovzduší, aniž by byla jakkoliv upravena či vyčištěna, což mělo za následek znečištění okolního ovzduší množstvím látek, které nepříjemně zapáchají. Společnost také neaktualizovala svůj provozní řád, ve kterém neuvedla užívání látkového filtru používaného pro čištění dopravní vzdušiny. Kvůli tomu nebylo možné stanovit podmínky provozu pro toto zařízení, stanovit závazné emisní limity a povinnost měřit emise, které tak nebyly zjišťovány.

Při provozu tkaninových filtračních zařízení firma v období od ledna 2018 do března 2019 nedbala doporučení výrobce a vzniklé nedostatky a poruchy neodstranila v nejkratším možném termínu. To mělo za následek mimo jiné únik tlakového vzduchu i riziko zvýšené kondenzace uvnitř filtru.

Další pochybení prokázali inspektoři u chladicích vod používaných pro chlazení hydrauliky lisu OSB. V roce 2017 a 2018 byly vypouštěny chladicí vody do splaškové vnitropodnikové kanalizace, což ale podmínky integrovaného povolení neumožňují. „Problém jsme zjistili také u průmyslových technologických odpadních vod, které obsahují například složky lepidel s příměsí nebezpečných závadných látek. Povinností firmy je takové vody akumulovat v zabezpečených jímkách a následně je odvážet k dalšímu využití nebo k likvidaci oprávněnými subjekty. V opačném případě může být ohrožena jakost povrchových nebo podzemních vod. Nebyla doložena likvidace zhruba 40 m3 odpadních vod,“ dodal Panský.

Společnost se proti rozhodnutí neodvolala, sankce 15. ledna 2020 nabyla právní moci.

Radka NESTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...

Počet výjezdů hasičů v souvislosti s orkánem Sabine stále přibývá
V uplynulé hodině vyjeli hasiči na Vysočině k dalším šesti událostem v souvislosti s orkánem Sabine. Od šesté hodiny ráno zasahovali hasiči v kraji u více než 80 událostí. Nejvíce práce měli od rána hasiči na Jihlavsku a Pelhřimovsku, naopak nejméně na Žďársku.
Aktualizace k 11. hodině 10. února 2020

Od desáté do jedenácté hodiny dopolední řešili hasiči v Kraji Vysočina dalších 13 událostí v souvislosti s orkánem Sabine. Opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace. Nejčastěji v uplynulé hodině vyjížděli hasiči na Jihlavsku. Za pomoci ručních motorových pil likvidovali popadané stromy například v Dobroutově, Lukách nad Jihlavou nebo Krasonicích.

Aktualizace textu k 10.00 hod

Počet výjezdů vysočinských hasičů v souvislosti s orkánem Sabine neustále roste. V uplynulé hodině vyjížděli hasiči k více než čtyřem desítkám událostí. Počet zásahů tak od šesté hodiny ráno přesáhl šest desítek. V rozmezí od deváté do desáté hodiny dopoledne zasahovali hasiči nejčastěji na Jihlavsku, nejvíce je zaměstnávaly padlé stromy na komunikacích. Zásah hasičů byl nutný například v Kostelní Myslové, Jestřebí, Nové Říši nebo v Puklicích. V Rohozné uvolnil vítr střešní krytinu na rodinném domě. K podobné události vyjížděli také hasiči v Moravských Budějovicích, kde silný vítr poškodil střechu domu v ulici Čechova.

Text k 09.00 hod 10. února 2020

Od šesté hodiny ráno do deváté hodiny dopoledne zasahovali hasiči na Vysočině u dvou desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji hasiči vyjíždějí k odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a brání tak plynulému provozu na komunikacích. V areálu pelhřimovské nemocnice padl strom na zaparkovaný osobní vůz, v Novém Rychnově strhl vítr sloup elektrického vedení. Zatím nejvíce událostí v kraji řeší právě hasiči na Pelhřimovsku.
Petra MUSILOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté ukončili prověřování okolností tragické dopravní nehody, řidiče, který srazil děti v kočárku, obvinili ze dvou trestných činů
Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov ukončili v těchto dnech rozsáhlé prověřování okolností tragické dopravní nehody, která se stala dne 31. července loňského roku v dopoledních hodinách v Humpolci. Při nárazu osobního vozidla Hyundai Tuscon do dětského dvojkočárku byly tehdy těžce zraněny dvě - na kočárku převážené - malé děti. Dvouapůletý chlapeček utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl. Vážně zraněnou osmiměsíční holčičku museli záchranáři transportovat vrtulníkem do zdravotnického zařízení. Zranění utrpěla také sedmapadesátiletá žena, která kočárek vedla.
Prověřování všech okolností dopravní nehody bylo velmi složité a kriminalisté si k objasnění příčiny nehody a ke stanovení průběhu nehodového děje vyžádali vypracování několika znaleckých posudků z odvětví dopravy. „Ze závěrů znaleckých posudků jednoznačně vyplynulo, že viníkem dopravní nehody je čtyřiapadesátiletý řidič osobního vozidla, který se zřejmě plně nevěnoval řízení vozidla a nepřizpůsobil rychlost jízdy. S vozidlem v daném místě vyjel do protisměru, kde poté narazil do boku dětského dvojkočárku, na kterém byly převáženy obě děti. Vlivem nárazu do kočárku upadla na zem také žena, která kočárek vedla,“ uvedl plk. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, zástupce vedoucího územního oboru Pelhřimov.

Vyšetřovatel koncem uplynulého týdne zahájil trestní stíhání řidiče osobního vozidla a obvinil ho ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí řidiči trest odnětí svobody v trvání až šesti let.

Až do ukončení vyšetřování nebudeme k případu tragické dopravní nehody poskytovat žádné další informace, a to zejména s ohledem na skutečnost, že se dopravní nehoda týkala nezletilých dětí.

Zdroj foto: tn.cz
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Počet výjezdů hasičů na Vysočině roste, nejvíce zasahovali u spadlých stromů na Jihlavsku
Počet výjezdů vysočinských hasičů v souvislosti s orkánem Sabine v pondělí 10. února neustále roste. V uplynulé hodině vyjížděli hasiči k více než čtyřem desítkám událostí. Počet zásahů tak od šesté hodiny ráno přesáhl šest desítek. Od desáté do jedenácté hodiny dopolední řešili hasiči v Kraji Vysočina dalších 13 událostí v souvislosti s orkánem Sabine. Opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace. Nejčastěji v uplynulé hodině vyjížděli hasiči na Jihlavsku. Stojí i některé vlaky.
Silná bouře ovlivnila i plynulost železniční dopravy. Z bezpečnostních důvodů, z důvodu poškození trakčního vedení, nebo kvůli pádu stromů do dopravní cesty byl zastaven provoz na následujících úsecích tratí:

225 Rantířov -Kostelec u J. - závada TV

240 Luka n.J. - Bransouze - bezpečnost provozu

227 Slavonice - Dačice - bezpečnost provozu

Hasiči za pomoci ručních motorových pil likvidovali popadané stromy například v Dobroutově, Lukách nad Jihlavou nebo Krasonicích.

V rozmezí od deváté do desáté hodiny dopoledne zasahovali hasiči nejčastěji na Jihlavsku, nejvíce je zaměstnávaly padlé stromy na komunikacích.

"Zásah hasičů byl nutný například v Kostelní Myslové, Jestřebí, Nové Říši nebo v Puklicích. V Rohozné uvolnil vítr střešní krytinu na rodinném domě. K podobné události vyjížděli také hasiči v Moravských Budějovicích, kde silný vítr poškodil střechu domu v ulici Čechova", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Od šesté hodiny ráno do deváté hodiny dopoledne zasahovali hasiči na Vysočině u dvou desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji hasiči vyjíždějí k odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a brání tak plynulému provozu na komunikacích. V areálu pelhřimovské nemocnice padl strom na zaparkovaný osobní vůz, v Novém Rychnově strhl vítr sloup elektrického vedení. Zatím nejvíce událostí v kraji řeší právě hasiči na Pelhřimovsku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici pomáhá stomickým pacientům brožura s podrobným návodem, jak používat pomůcky
Sedm nových pacientů v nemocnici v Jihlavě potřebuje každý měsíc jejich pomoc. Stomické sestry pomáhají pacientům, kteří podstoupili operaci střev a musí se naučit pečovat o střevní vývod. Nově proto vymyslely brožuru, která zjednoduší orientaci v pomůckách samotným pacientům. Obrázky jsou v ní kreslené a text srozumitelný pro všechny. Nový pomocník byl teď oceněn v soutěži Bezpečná nemocnice.
„Každým rokem stoupá počet našich pacientů, protože obecně přibývá zánětlivých onemocnění střev,“ vysvětluje stomická sestra Markéta Vávrová jednoduchou rovnici. Jedná se hlavně o Ulcerozní kolitidu a Crohnovu chorobu. A tato onemocnění se týkají pacientů napříč generacemi: „Chceme vyvrátit mýtus, že se stomií se potýkají starší pacienti a ukázat, že to není tabu. Jak zánětlivá onemocnění střev, tak i onkologická onemocnění, které vyžadují operační výkon s následným střevním vývodem se týkají i pacientů mladších třiceti let. V péči máme dospívající dívku, i tříleté dítě,“ dodává. Proto vznikla jednoduchá a srozumitelná brožura, s kreslenými obrázky, které navádí, jak pečovat o stomii krok za krokem. Tím umožní našim pacientům návrat do domácího ošetřování, bez pocitu úzkosti z nově vzniklé situace.

Ročně je v jihlavské nemocnici provedeno zhruba 200 resekcí střev. Po těchto operacích zůstává zhruba 80 pacientů v péči stomických sester, které učí pacienty žít na přechodnou dobu se stomií. Z nich asi padesát zůstane v jejich péči trvale. Celkově v ambulanci dvě speciálně vyškolené stomické sestry pečují o 213 pacientů kteří dochází do stomické poradny na pravidelné kontroly. Pokud nastane nějaký problém, mají pacienti možnost i telefonické konzultace.


Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Orkán Sabine zaměstnává hasiče na Vysočině, vyjížděli od rána k dvaceti událostem
Orkán Sabine už zaměstnává hasiče na Vysočině! Od šesté ráno do deváté hodiny dopoledne vyjížděli hasiči k 20 událostem.
Od šesté ráno do deváté hodiny dopoledne vyjížděli hasiči k 20 událostem.

Nejvíce popadaných stromů uklízeli hasiči kolem Pacova na Pelhřimovsku a na Havlíčkobrodsku, například u České Bělé.

„Nejvíce událostí zatím evidujeme na Pelhřimovsku. Ve většině případů se jedná o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a vytvořily překážku silničního provozu. V pelhřimovské nemocnici zasahovali hasiči u pádu stromu na zaparkované osobní auto, v Novém Rychnově u spadlého sloupu elektrického vedení,“ uvedla po deváté hodině ranní Petra Musilová, tisková mluvčí krajských hasičů na Vysočině.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020

• V rybníku Drátovec na Havlíčkobrodsku byla nalezena německá protipancéřová střela
• Nouzový stav v Jihlavě – sledujte unikátní mapu změn
• Jaro ožívá s návratem čápů; zapojte se do sledování hnízd
• V Pelhřimově od pondělí 16. března dočasně zavírají mateřskou školu, uměleckou školu i dům dětí
• Dopravní podnik města Jihlavy zavádí další zpřísněná hygienická opatření

Sobota   14. 3. 2020

• Dejte žábě šance
• U Nových Dvorů na Žďársku zavalila kláda člověka, ten zemřel
• Pokračuje modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Lidé, kteří byli v zahraničí, by měli omezit návštěvy u prarodičů
• Kraj Vysočina během víkendu rozdělí první dodávku respirátorů, věznici ve Světlé žádá o pomoc s výrobou provizorních roušek
• Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších

Pátek   13. 3. 2020

• Havlíčkobrodská nemocnice přijala další omezení v rámci Covid-19
• Město Jihlava zvažuje úplné uzavření mateřských škol
• Třebíč nabízí pomoc osamoceným seniorům; současně vyzývá dobrovolníky pro pomoc seniorům
• Na Vysočině, konkrétně ve Žďáře nad Sázavou je druhý případ koronaviru
• Nejezděte dnes a ani v příštích dnech do Fakultní nemocnice Brno - největší nemocnice na Moravě čelí útoku hackerů a odvolává všechna vyšetření i operace!
• !NUTNÉ! Pokyny k povinné karanténě pro občany vracející se ze zahraničí !NUTNÉ!
• Jihlavská nemocnice kupuje plicní ventilátory, pomoci může i veřejnost

Čtvrtek   12. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz