Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 11.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Po bruslení na jihlavském náměstí se ve ztrátách a nálezech objevilo oblečení i bruslařské vybavení
Po ukončení provozu městského kluziště na Masarykově náměstí v Jihlavě byla na pracoviště ztrát a nálezů odevzdána spousta věcí spojených s bruslením. Kromě čepic, rukavic a dalšího oblečení, také osobní předměty, ale i dražší bruslařské vybavení.
"Pokud tedy něco postrádáte, přijďte se zeptat na pracoviště ztrát a nálezů, Masarykovo nám. 97/1,
II. patro, kancelář č. 12, tel. 565 593 412, 565 593 413; taktéž pracoviště evidence obyvatel", informovala mluvčí magistrátu Aneta Hrdličková.

Pokud Magistrát města Jihlavy nezjistí vlastníka věci, je soupis nalezených hodnotných věcí zveřejněn na úřední desce Magistrátu města Jihlavy formou veřejné vyhlášky.

Otevírací doba:

Pondělí
08:00 – 17:00

Úterý
08:00 – 14:00

Středa
08:00 – 17:00

Čtvrtek
08:00 – 14:00

Pátek
08:00 – 14:00
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muž z Teplicka si v Jihlavě sjednal podvodně úvěr
Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvacetiletého muže z Teplicka, který si v Jihlavě sjednal podvodně úvěr. V prodejně v ulici Hradební uzavřel s finanční společností smlouvu na poskytnutí úvěru, do které uvedl nepravdivé informace o svém zaměstnání a příjmu. Úvěr mu byl poskytnut a muž z něho hned odčerpal necelých třicet tisíc korun na nákup mobilního telefonu.
"Ačkoli se muž zavázal úvěr splácet pravidelnými splátkami, peníze nehradil ani jednou. Následně přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Zjistili, že muž uvedl do smlouvy jako svého zaměstnavatele společnost, pro kterou ve skutečnosti nikdy nepracoval. Dále již v době jejího uzavření neměl v úmyslu poskytnutý úvěr splácet", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že ve stejný den, kdy mobilní telefon získal, ho muž značně pod cenou v jiné jihlavské prodejně prodal a peníze použil pro svoji potřebu. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání dvacetiletého muže, který byl obviněn ze spáchání přečinu úvěrového podvodu. Případ kriminalisté dále vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zájemci si mohou v jihlavském muzeu zakoupit publikaci Svět středověkých her
Muzeum Vysočiny v Jihlavě vydalo ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni komentovaný katalog k výstavě Svět středověkých her.
"Obrazovou a textovou formou jsou zde prezentovány originální artefakty, které sloužily k hrám a zábavě v rozmezí od 12. do 16. století. Předměty pocházejí z desítek českých, moravských a slezských archeologických lokalit a tvoří základní průřez toho, co tato specifická skupina hmotné kultury obsahuje", uvedl editor publikace Aleš Hoch.

Katalog doplňuje komentovaná část s texty a bohatými obrazovými přílohami, přibližující jednotlivé středověké hry a formy zábav z hlediska jejich historie, vývoje, pravidel a dokladů výskytu u nás i v jiných evropských zemích.

V „temném“ středověku lidé měli spoustu svátečních dnů a uměli si je užívat. Hry, slavnosti, hudba a tanec, to vše tehdy neodmyslitelně patřilo k životu napříč společenskými vrstvami. Publikace napoví, jak se sportovalo, hrál hazard, jaké se používaly hudební nástroje, jak vypadal středověký míč, jaké byly oblíbené hračky a co všechno bylo ke hrám využíváno.

Novou publikaci si mohou zájemci zakoupit na pokladně jihlavského muzea nebo si ji objednat na emailové adrese: muzeum@muzeum.ji.cz. Cena publikace je 250 korun.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výroba elektrické energie na čtvrtém výrobní bloku v elektrárně v Dukovanech byla obnovena
V Jaderné elektrárně Dukovany energetici v noci na úterý 11. února obnovili výrobu elektrické energie na čtvrtém výrobního bloku. Blok byl plánovaně odstaven na koncem prosince pro výměnu paliva, pravidelné servisní činnosti a kontroly zařízení.
V plném provozu jsou v Dukovanech tři ze čtyř výrobních bloků. V odstávce zůstává blok číslo 3, který energetici odstavili pro výměnu paliva na konci ledna.

Během odstávky čtvrtého bloku bylo hlavním úkolem vyměnit 84 palivových kazet z celkových 349 za čerstvé a provést plánované servisní práce a rozsáhlé kontroly a testy zařízení. Časově i technicky nejnáročnějším úkolem, který se energetikům podařilo úspěšně zvládnout, byla podrobná revize dieselgenerátoru č.12, která se provádí jednou za deset let.

„Od Vánoc prošel blok důkladnou revizí, v rámci které jsme provedli tisíce kontrol a testů. Štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v noci ze soboty na neděli a poté jsme absolvovali řadu dalších testů, standardně prováděných před každým uvedením bloku do provozu. Dodávku elektřiny jsme obnovili dnes v 0:18 hod přifázováním první parní turbíny,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Na primárním okruhu technici zrevidovali vybrané části reaktoru, provedli údržbu a revizi hlavních cirkulačních čerpadel, kompenzátoru objemu a parogenerátorů a dokončili instalaci 3. čerpadla systému chlazení bazénu použitého paliva. Na sekundárním okruhu technici zkontrolovali obě parní turbíny, provedli modernizační úpravy rychločinných armatur a zrevidovali napájecí nádrže a čerpadla.

Probíhající odstávka třetího bloku skončí podle předpokladu energetiků v průběhu března.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Ústřední hřbitov v Jihlavě zůstává uzavřen
Kontrola stavu stromů na Ústředním hřbitově v Jihlavě, která proběhla v úterý 11. února po nárazových větrech napověděla, že hřbitov zůstane uzavřený minimálně do čtvrtka.
„Jelikož očekáváme další nárazový vítr v rizikovém směru, musíme s odklizením škod počkat, až budou příznivější povětrnostní podmínky,“ uvedl Vladimír Másilko z odboru životního prostředí. Odklízení škod komplikuje nejen vítr, ale i vyvrácený strom, který omezuje přístup techniky. O způsobu řešení rozhodnou pracovníci magistrátu a Správy městských lesů až přímo na místě.

Vzrostlý smrk byl vyvrácen vinou nárazových větrů, které zasáhly Českou republiku z neděle na pondělí. Smrk se zaklínil o bližší strom a zůstal v takové poloze, kdy ohrožuje návštěvníky hřbitova. Z toho důvodu byl hřbitov pro veřejnost uzavřen.
Jakub KOUMARZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté z Třebíče objasnili sérii vloupání do vozidel
Kriminalistům se podařilo dopadnout pachatele, který se na Třebíčsku a Jihlavsku dopustil série vloupání do zaparkovaných vozidel. Při krádežích příliš úspěšný nebyl a často odcházel s prázdnou, škody ale majitelům aut způsoboval poškozením. Podezřelého muže policisté vypátrali a minulý týden zadrželi. Jedná se o mnohokrát soudně trestaného recidivistu z Ostravska. Dvaačtyřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
Vypátrat podezřelého muže se třebíčským kriminalistům podařilo na základě jejich důkladné operativní činnosti. U několika případů vloupání do vozidel, ke kterým došlo v první polovině prosince, šetřením zjistili, že mají shodného pachatele. Na základě dalšího prověřování kriminalisté získali poznatky, které nasvědčovaly, že podezřelým je muž z Ostravska. Jedná se ale o recidivistu, který mění místo svého aktuálního pobytu a kriminalisté po něm začali pátrat. Byl na něho vydán souhlas se zadržením a policisté po něm vyhlásili celostátní pátrání. Minulý týden hledaného muže dopadli na Ostravsku, odkud putoval do Třebíče a skončil v policejní cele.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže z Ostravska. „Muž byl obviněn z přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již více než patnáctkrát soudně trestán, zejména za majetkovou trestnou činnost a trest si mnohokrát odpykal i ve věznici.

Muž byl obviněn z toho, že se v první polovině prosince vloupal na Třebíčsku a Jihlavsku celkem do osmi vozidel. Na Vysočinu přicestoval vlakem a zamířil do ubytovacího zařízení v Třebíči, kde se přihlásil pod cizím občanským průkazem. Doklad předtím nalezl na vlakovém nádraží. Během necelého týdne se muž v Třebíči vloupal do šesti vozidel a do dalších dvou zaparkovaných automobilů vnikl v Jihlavě. Výběr vozidel byl spíše věcí náhody, jeho cílem se tak staly automobily různých značek a na různých místech měst. Z jednoho automobilu odcizil sportovní tašku, tabákové výrobky, nářadí, svítilnu a další věci. Z jiného vozidla si muž odnesl lovecký nůž a z dalšího například čtyři dvanáctikusová balení mléka. Ve čtyřech případech vozidlo prohledal a nic neodcizil. Největší škodu muž způsobil při pokusu o vloupání do vozidla Škoda Superb zaparkovaného v Třebíči. Poškodil dvoje dveře a majiteli automobilu vznikla škoda přibližně deset tisíc korun. Do vozidla se v tomto případě muži dostat nepodařilo.

Poškozením vozidel způsobil obviněný muž celkovou škodu přes pětadvacet tisíc korun. Odcizením věcí vznikla jejich majitelům škoda kolem pěti tisíc korun. Část věcí se kriminalistům po dopadení muže podařilo zajistit a převzali si je zpět jejich majitelé. Policisté zajistili také občanský průkaz, který muž neoprávněně použil při svém ubytování. Přestupek, kterého se zneužitím dokladu dopustil, předali k projednání.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů Milan Špaček.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Silný vítr láme na Vysočině další stromy
Od půlnoci do desáté hodiny dopoledne zasahovali hasiči na Vysočině u více než šedesáti technických pomocí.
Opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejčastěji dnes zatím zasahovali hasiči na Havlíčkobrodsku.

"Od včerejšího rána evidujeme více než 410 zásahů v souvislosti s orkánem Sabine", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.- red -Zpět nahoru na obsah...

U Luk nad Jihlavou zemřel při nehodě řidič osobního auta
Na silnici II/404 - ve směru od silnice II/602 ve směru na Luka nad Jihlavou se v úterý 11. února ráno deset minut po sedmé hodině stala tragická dopravní nehoda, při které zemřel řidič osobního auta.
"Řidič s osobním vozidlem projížděl po silnici ve směru na Luka nad Jihlavou. V levotočivé zatáčce najel s vozidlem do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím dodávkovým vozidlem. Při střetu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě dopravní nehody zemřel. Ve vozidle cestoval sám", popsala událost policejní mluvčí Dana Čírtková.

V dodávce se nikdo nezranil, kromě řidiče ve vozidle cestoval ještě jeden spolujedoucí. Policisté u řidiče dodávkového vozidla provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek.

Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření. Po odstranění havarovaných vozidel bude na silnici obnovený provoz.

"Od dnešního rána evidujeme větší počet dopravních nehod, které souvisejí s počasím. Silnice jsou namrzlé a sjízdné se zvýšenou opatrností. Od rána od 6 hodin jsme na linku 158 přijali oznámení o 17 dopravních nehodách a dalších minimálně 20 oznámení se týkalo sjízdnosti komunikací v našem kraji. Problémy jsou například v Brtnici – na silnici směrem na Třebíč, kde nemohou vyjet do kopce kamiony", informovala mluvčí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Jihlavě představí veřejnosti vzácné prase visajanské
Seznámení s visajanskými prasaty se bude konat v sobotu 15. února od 13 hodin v Zoologické zahradě v Jihlavě před jejich novou expozicí, která se nachází naproti pavilonu gibonů a babirus.
Ta byla postavena během roku 2019 konkrétně pro tento druh prasete a je tvořena vnitřní ubikací s navazujícím venkovním výběhem. Novou expozici realizovala Zoo Jihlava z vlastních prostředků investičního fondu za podpory Kraje Vysočina. Celkové náklady byly 549 151 korun, z toho příspěvek Kraje Vysočina je ve výši 500 tisíc korun.
Součástí představení prasátek bude i soutěž pro dospělé i děti trvající celou sobotu od 9 do 16 hodin. Některá prasátka se totiž rozutekla po zoologické zahradě a úkolem návštěvníků bude je najít. Kdo je najde, může se těšit na malý dárek.

Prasata visajanská (Sus cebifrons negrinus) žila v minulosti na šesti velkých filipínských ostrovech. Bohužel jeden z jeho poddruhů byl v minulém století nenávratně vyhuben. Dnes přežívá jen druhý poddruh visajanského prasete na posledních dvou menších ostrovech. Zde jsou prasata ohrožena ztrátou přirozených biotopů, lovem pro maso, křížením s domácími prasaty a postupující lidskou civilizací se všemi doprovodnými jevy. Prase visajanské je proto zařazeno mezi druh kriticky ohrožený vyhubením. Jde o jeden ze dvou nejvzácnějších druhů prasat světa a bez záchranných chovů v lidské péči, zejména v zoologických zahradách, je zcela reálná šance, že bude dalším druhem zvířete vyhubeného námi lidmi.

Visajanská prasata jsou relativně malým druhem prasat s velice štíhlým rypákem. Zejména samci disponují dlouhými štětinami tvořícími hřívu na zátylku a na zádech. Po bocích hlavy mají samci na každé straně po třech nápadných výrůstcích, které jim slouží při vzájemných soubojích. Samci mají také mnohem větší špičáky, které jim vyrůstají ven z tlamy. Zvířata žijí v menších skupinách tvořených do šesti dospělých jedinců. Živí se kořínky, hlízami a spadaným ovocem, občas i živočišnou potravou. Stále častěji přitom navštěvují pole místních farmářů, protože ta se dnes nachází na místech pralesa, kde původně prasata žila. Samice rodí kolem tří až čtyř selat v jednom vrhu.

Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020

• V rybníku Drátovec na Havlíčkobrodsku byla nalezena německá protipancéřová střela
• Nouzový stav v Jihlavě – sledujte unikátní mapu změn
• Jaro ožívá s návratem čápů; zapojte se do sledování hnízd
• V Pelhřimově od pondělí 16. března dočasně zavírají mateřskou školu, uměleckou školu i dům dětí
• Dopravní podnik města Jihlavy zavádí další zpřísněná hygienická opatření

Sobota   14. 3. 2020

• Dejte žábě šance
• U Nových Dvorů na Žďársku zavalila kláda člověka, ten zemřel
• Pokračuje modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Lidé, kteří byli v zahraničí, by měli omezit návštěvy u prarodičů
• Kraj Vysočina během víkendu rozdělí první dodávku respirátorů, věznici ve Světlé žádá o pomoc s výrobou provizorních roušek
• Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších

Pátek   13. 3. 2020

• Havlíčkobrodská nemocnice přijala další omezení v rámci Covid-19
• Město Jihlava zvažuje úplné uzavření mateřských škol
• Třebíč nabízí pomoc osamoceným seniorům; současně vyzývá dobrovolníky pro pomoc seniorům
• Na Vysočině, konkrétně ve Žďáře nad Sázavou je druhý případ koronaviru
• Nejezděte dnes a ani v příštích dnech do Fakultní nemocnice Brno - největší nemocnice na Moravě čelí útoku hackerů a odvolává všechna vyšetření i operace!
• !NUTNÉ! Pokyny k povinné karanténě pro občany vracející se ze zahraničí !NUTNÉ!
• Jihlavská nemocnice kupuje plicní ventilátory, pomoci může i veřejnost

Čtvrtek   12. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz