Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 12.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Imunitní trombocytopenická purpura je nenápadné, ale zrádné hematologické onemocnění
Krev se v lidském těle vymění každé tři, čtyři měsíce, aniž bychom si toho vůbec všimli. Přitom dodává organismu látky, bez kterých by život nebyl možný. Tak jako je rozmanitá krev, jsou rozmanitá i krevní onemocnění. Návštěva hematologie nemusí ale rozhodně znamenat pouze onemocnění leukemií, ačkoli i s její léčbou medicína velmi pokročila. Mezi méně známá krevní onemocnění patří imunitní trombocytopenická purpura. Ta se zpočátku může projevovat jen zvýšenou tvorbou modřin, krvácením z nosu nebo dásní. Projevy onemocnění jsou zapříčiněné reakcí imunitního systému, který postupně ničí krevní destičky, což má za následek zvýšené riziko krvácení.
Imunitní trombocytopenická purpura, pro niž je také často používán výraz imunitní trombocytopenie, je autoimunitní onemocnění, které lékaři ročně diagnostikují asi 70 až 100 novým pacientům na jeden milion obyvatel. Z toho polovina jsou děti mladší 15 let. U dospělých je nejčastější ve věku 18–40 let, zhruba třikrát častější je pak u žen než u mužů. Jedná se o onemocnění, jež bývá v 80 % primární, kdy příčiny jsou různorodé. Často může propuknout po běžných (nespecifických) virózách dýchacího či zažívacího traktu nebo ve spojení s jinými nemocemi, například mononukleózou. Ve 20 % případů může být jeho vznik spojen například s užíváním některých léků, očkováním, nádorovým onemocněním, infekcí, jako je například HIV nebo hepatitida B, jiným imunitním onemocněním nebo poruchami funkce sleziny.

„Název imunitní trombocytopenická purpura si onemocnění vysloužilo kvůli krvácení do kůže s tvorbou petechií – drobných tečkovitých krvácení a modřin. Dále dochází ke krvácení v oblasti dutiny ústní, z nosu, ženy a dívky mohou mít silnou menstruaci. Vzácně pacienti krvácejí do zažívacího či močového traktu, výjimečně i centrální nervové soustavy – mozku. Krvácivé projevy by pacienti či jejich rodiče neměli podceňovat a měli by se nechat včas vyšetřit lékařem,“ objasňuje MUDr. Veronika Fiamoli, Ph.D., z Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno.

Co se děje s imunitním systémem

Imunitní trombocytopenická purpura je v podstatě porucha imunity, kdy vlastní imunitní systém poškozuje synchronizovaný proces zdraví. Organismus začne komplexně ničit vlastní krevní destičky neboli trombocyty. Rovněž pak utlumuje tvorbu zárodečných buněk krevních destiček. Pro přesnější vysvětlení: imunitní systém v kostní dřeni napadá zárodečné buňky krevních destiček ještě dříve, než stihnou dozrát a dostat se do krevního oběhu. Dopad této poruchy na zdraví člověka je významný, neboť krevní destičky plní v naší krvi nepostradatelnou úlohu. Díky své schopnosti přilnout k poraněné cévě, shlukovat se a měnit tvar dokáží ve spolupráci s dalšími látkami v krevní plazmě vytvořit krevní sraženinu, která ucpe poškozenou stěnu cévy, čímž zastaví krvácení. Ač si to málokdo uvědomuje, mají funkci nejideálnějších náplastí.

Jaké jsou možnosti léčby

Stejně tak jako u velké řady jiných onemocnění krve mají specialisté možnosti léčby i v případě této nemoci. Pokud pacient trpí podezřelými projevy, například právě modřinami, lékař ho pošle na laboratorní vyšetření krevního obrazu, které určí mimo jiné i počet krevních destiček. V případě, že se prokáže snížení počtu destiček, je nutné zahájit léčbu. Následující terapie má několik linií. V první může lékař nasadit kortikosteroidy nebo imunoglobuliny. Druhá linie se týká podávání léků, které podporují tvorbu krevních destiček v kostní dřeni nebo imunosupresiv neboli léků potlačujících imunitu. Pouze v nejnutnějších případech lékař zvolí chirurgické odstranění sleziny. „Velké pokroky v medicíně přinesly v posledních letech pro pacienty s imunitní trombocytopenickou purpurou nové léčebné možnosti. Nicméně důraz je především kladen na individuální posouzení každého pacienta a volbu léčebného postupu, který je pro něj nejefektivnější a umožňuje mu žít s co nejmenšími omezeními,“ doplňuje MUDr. Veronika Fiamoli, Ph.D.

Krev je tekutinou našeho života. Krevní elementy, které jsou její nezbytnou součástí, nesmí chybět, ale ani přebývat. Jedině tak může téct správným tempem, tak jak má – ani příliš rychle, ani pomalu – a plnit všechny své důležité funkce. I krev může být nemocná a stejně tak jako u řady jiných onemocnění je pro úspěšné zvládnutí choroby nutný aktivní přístup pacienta, který navštíví lékaře včas.
Michaela JURACAKOVA



Zpět nahoru na obsah...

Osoba podezřelá z trestné činnosti v Třebíči najela na policistu a zranila ho
Policisté prováděli dnes, ve středu 12. února před polednem, v Třebíči zákrok proti osobám podezřelým ze spáchání trestné činnosti. V lokalitě ulice Na Kopcích vypátrali vozidlo, které bylo minulý týden odcizeno na Žďársku.
"Policisté řidiče vozidla vyzvali k zastavení, ten ale místo toho s automobilem na jednoho z policistů najel, zranil ho a snažil se z místa odjet. Policista při zákroku použil služební zbraň. Řidič byl poté donucen zastavit a policisté osádku zadrželi. Ve vozidle jeli kromě řidiče ještě další osoby, nikdo z nich nebyl zraněn", popsala incident policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že policista, do kterého řidič s vozem najel, utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice k ošetření.

Policisté provádějí prověřování a veškeré nezbytné úkony trestního řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na střeše hejtmanství v Jihlavě najde domov na 200 tisíc včeliček
S příchodem jara se na střeše krajského úřadu v Jihlavě zabydlí nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. O chov v třech úlech se budou starat mladí jihlavští včelaři, kteří již mají znalosti ze zoo koutku v jihlavské Zoologické zahradě.
Včely opylují rostliny obvykle až v tříkilometrovém okruhu. Je tedy pravděpodobné, že ty krajské budou prospěšné v přilehlých zahrádkářských koloniích. Podle Františka Meduny z jihlavské organizace včelařů si tento pracovitý hmyz dokáže najít potravu i v zastavěné aglomeraci.

„Osobně jsem zvědavý na kvalitu našeho krajského medu. Po prvním medobraní musíme zjistit, jak si stojíme kvalitativně a kvantitativně. Nepočítáme s jeho prodejem, ale nevylučuji, že KRAJSKÝ med budou moci ochutnat v budoucnu i návštěvníci krajských akcí", informoval náměstek hejtmana Martin Kukla.

Na území Vysočiny působí aktuálně 5026 včelařů, kteří se starají o 62 776 včelstev. Jejich počet za posledních pět let mírně vzrostl. Kraj Vysočina na činnost včelařů přispívá ročně 400 tisíci korun, další dva miliony korun letos kraj vynaloží na vyšetření plodu na včelí mor.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na stavbu obchvatu Velkého Beranova se vrací dopravní omezení a stavební ruch
Rozsah semafory řízeného úseku bude stejný jako v loňském roce, tj. od řeky Jihlavy zhruba do poloviny kopce na Nové Domky (kde se odklání nově budovaná komunikace od původní). Toto mostní provizorium je nutné vybudovat pro převedení dopravy (obousměrně v jednom jízdním pruhu na semafory) v době, kdy na komunikaci II/602 v těchto místech bude vznikat most s podjezdem místní komunikace na Henčov. V tomto úseku silnice II/602 je trasa nové obchvatové komunikace shodná s původní stopou silnice II/602.
V případě předpovědi výrazného zhoršení klimatických podmínek (např. sněhová kalamita) bude operativně dopravní omezení demontováno a tento úsek bude na nezbytně nutnou dobu znovu uveden do obousměrného provozu ve dvou jízdních pruzích. S ohledem na velice přísný harmonogram celé stavby obchvatu je toto omezení už v únoru téměř nezbytné.

„Semaforové omezení v tomto úseku bude trvat až do zprovoznění Práce na trase nového obchvatu Velkého Beranova budou po krátké zimní přestávce opět pokračovat. „Přestože se už od ledna pracuje na novém mostě vlevo od silnice II/602 v blízkosti odbočky na Henčov, dopravní veřejnost zahájení prací s jistotou zaregistruje v pondělí 17. února. Od tohoto data začne zhotovitel stavby budovat mostní provizorium na protější straně komunikace a z hlediska bezpečnosti provozu a technologie vlastní montáže provizorního mostu je nutné uzavřít pravou polovinu vozovky a dopravu kyvadlově řídit semafory,“ avizuje připravovaná dopravní omezení Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Stavba obchvatu Velkého Beranova byla zahájena 1. března 2019, se zprovozněním obchvatu je počítáno do 31. října 2020, stavba bude kompletně dokončena v polovině roku 2021.

"Avizujeme, že na přelomu března a dubna bude doprava převedena na budované mostní provizorium. Provoz na mostním provizoriu by měl být ukončen předběžně v polovině září a převeden provizorně na nově vybudovaný most s pokračováním po staré komunikaci do Nových Domků. Plnohodnotný obousměrný provoz spolu se zprovozněním celého obchvatu Velkého Beranova by měl být obnoven 1. listopadu 2020,“ doplňuje Karel Liška.

Stavba obchvatu Velkého Beranova je zatím největší dopravní stavbou realizovanou Krajem Vysočina za 20 let jeho existence. Je také nejdražší dopravní stavbou s předpokládaným rozpočtem téměř 900 miliónů korun. Jde o trasu dlouhou 4,3 km, řešící dopravní situaci místní části Nové Domky a obce Velký Beranov. V budoucnu bude klíčovým napojením Jihlavy na dálnici D1.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muž z Polenska je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů
Šestadvacetiletý muž, který v polovině prosince v Jihlavě zranil a napadl jiného muže, je podezřelý ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a výtržnictví.
"Kolem desáté hodiny večer došlo mezi dvěma hosty akce probíhající v podniku ke slovnímu konfliktu, který vygradoval ve fyzické napadení. Před podnikem muž druhého udeřil pěstí do obličeje. V dalším napadání útočníkovi zabránili ostatní přítomní", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Zranění napadeného muže si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici a několikadenní léčení.
Policisté případ po přijetí oznámení začali prověřovat, provedli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Na základě shromážděných důkazů sdělili šestadvacetiletému muži z Polenska podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Klokánci jsou klenotem jihlavské zoologické zahrady
Zoologická zahrada v Jihlavě rozmnožila vzácné klokánky rudohnědé, malý druh klokana, který chová jako jediná zoologická zahrada v kontinentální Evropě.
Klokánek rudohnědý (Aepyprymnus rufescens), je malý druh klokana, který se po téměř třech desetiletích vrátil do evropských chovů. Jde však o nesmírně vzácné a unikátní chovance, neboť v Evropě je chová pouze Zoo Jihlava a britská Zoo Hamerton. Ve zbytku světa už jsou chováni pouze na australském kontinentě. Celkový počet zvířat v chovech zoologických zahrad činí v současnosti podle známých údajů pouhých 102 jedinců. Naše zoo získala tento druh v únoru loňského roku. V současnosti chováme dva samce a tři samice, přičemž každá ze samic již odchovává mláďata, která postupně vylézají z vaku.

Díky úspěšnému chovu klokánků rudohnědých je Zoo Jihlava unikátním a jedinečným chovatelem čtyřprstých klokánků z čeledi Potoridae. Mimo Austrálii jsme totiž jediná zoo, která chová klokánky všech tří jejích současně žijících rodů Aepyprymnus, Bettongia, Potorous. Zájemcům o klokánky z řad návštěvníků můžeme doporučit buď setrvat v zoo až do doby, než se na jaře a na podzim zešeří, nebo jistější variantu, kterou je večerní prohlídka se zoologem.

Klokánci čtyřprstí, čeleď Potoridae, jsou malé druhy klokánků, kteří jsou považováni za předky pravých klokanů. V současnosti zahrnuje čeleď celkem deset druhů, které patří do tří výše zmíněných rodů. Bohužel klokánci doplatili na nepůvodní druhy savců, které dovezli první osadníci na Australský kontinent. Šelmy, jako třeba zdivočelí psi, kočky je přímo lovily, králici, kozy, prasata, nebo velbloudi jim pak konkurovali potravně i změnou prostředí, ve kterém žili. Jeden druh i rod klokánka byl na začátku 20. století zcela nenávratně vyhuben. Další druhy jsou ohroženy vyhubením a často jsou zcela odkázané na zoologické zahrady a další záchranné chovy a zřizování rezervací.

Klokánek rudohnědý (Aepyprymnus rufescens), je největším druhem celé čeledi a dosahuje rozměrů většího králíka. Hlava s tělem měří od 30 do 40 cm, ocas mají zvířata dlouhý stejně. Největší jedinci tak mohou dosáhnout délky až necelých 80 cm a vážit kolem 3 kg. Klokánci jsou zbarveni šedohnědě, někdy s nádechem rezavohnědé barvy. Jsou to zvířata noční, která se přes den ukrývají v hnízdech, která si staví pod hustou vegetací. Žijí samotářsky, nebo v rozvolněných skupinách. Samice je březí kolem 22–24 dnů, poté rodí jediné mládě, které nosí ve vaku kolem 16 týdnů. Dalších 7 týdnů zůstává mladý klokánek u matky. Tito klokánci se stejně jako někteří další zástupci čeledi živí hlízami rostlin, houbami a další vegetací, občas však nepohrdnou ani hmyzem a bezobratlými živočichy.

Klokánek rudohnědý (Aepyprymnus rufescens), mládě, foto Richard Viduna
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Propagační video o Pelhřimovu nabízí krásy a historii města
Nové propagační video o městě Pelhřimov vyrobila v loňském roce televizní společnost města Dolný Kubín ve spolupráci s kulturními zařízeními města Pelhřimova. Cílem filmu je pozvat návštěvníky a turisty, a přiblížit jim tak krásy a historii města.
Promo video města Pelhřimov si mohou zájemci prohlédnout na:
https://www.youtube.com/watc…

Původním záměrem tvůrců bylo pouze zhotovit promoklip zaměřený přímo na cestovní ruch, ale vzhledem k množství natočeného materiálu nakonec vznikl i nový film, který představuje město v širším rozměru a může být poskytnut všem, kdo by chtěli někomu ve třech a půl minutách prezentovat Pelhřimov.
„Bylo natočeno celkem osm hodin videomateriálu v 917 souborech, v nichž jsme museli nalézt ty správné nejkrásnější úseky v délce cca 1 - 2 sekundy a sestavit je za sebe, aby to celé dávalo smysl a výsledný film nebyl delší než tři minuty,“ přiblížil nesnadný proces vzniku nového videa ředitel pelhřimovského kulturního zařízení Martin Ecler.
„Kluci z Dolného Kubína odvedli skvělou práci při natáčení, o to těžší bylo rozhodnout, které záběry při střihu nevyužít. K dispozici máme ale celý natočený materiál, takže některé zajímavé záběry, které se nevešly do finálního střihu, určitě uvolníme třeba na sociálních sítích,“ prozradil. Dodejme, že nové propagační video představuje mimo jiné i další zajímavý rozměr spolupráce partnerských měst Pelhřimov a Dolný Kubín.
K filmu se lze dostat ze stránek
www.pelhrimovsko.cz sekce O městě (promo video města) nebo z FCB profilu Pelhřimák.
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Spadlý strom na jihlavském hřbitově byl odstraněn, ve čtvrtek by mohl být opět otevřen
Ústřední hřbitov v Jihlavě zůstává stále uzavřený. Dnes se uklízí, zítra by mohl být otevřen. Sčítají se také škody v parcích a lesích města. Orkán Sabine významně prověřil stabilitu všech stromů v ČR, ty jihlavské nevyjímaje. Dle místního správce zeleně však měla Jihlava v porovnání s ostatními městy štěstí. Pracovníci správy zaznamenali pouze tři vývraty jehličnanů a jeden zlom javoru. K optimismu je však ještě daleko.
„Některé stromy, které byly špatně zapěstovány před čtyřiceti až padesáti lety, mohou mít po silnějších větrech aktivované růstové defekty např. tlakové vidlice. V praxi se negativní dopad těchto tzv. tlakovek snažíme snížit redukcemi kosterních větví v kombinaci s dynamickými vazbami. Nicméně musíme si uvědomit, že pracujeme s živými organismy a míra rizika jejich selhání zde bude vždy. Přála bych si, aby toto naši spoluobčané pochopili a byli v případě extrémních větrů maximálně opatrní. Dá se bohužel předpokládat, že podobné Sabiny nás v budoucnu budou „navštěvovat“ mnohem častěji,“ uvedla Katarina Ruschková, vedoucí jihlavského odboru životního prostředí (OŽP).

Na ústředním hřbitově se už včera podařilo rizikový vývrat jedle odstranit. Bylo to velmi obtížné, ale profesionální tým stromolezců to podle K. Ruschkové zvládl perfektně.

Nyní se na hřbitově uklízí, odvážejí se odřezané a popadané větve a kontrolují se náhrobky. „Těžko soudit, zda by jedle zavěšená na sousedním smrku spadla. Každopádně jsme strašně rádi, že stromolezci byli ochotni provést práci okamžitě,“ uvedl David Marek z OŽP s tím, že se tak zamezilo škodám na náhrobcích odhadem za 300 tisíc korun. „Dnes ještě zkontrolujeme statické poměry všech exemplářů na hřbitově. Pak nic nebude bránit jeho znovuotevření,“ dodal.

Pokud budou stromy v pořádku, přestane foukat a úklid se zvládne během dneška, měl by se hřbitov otevřít opět ve čtvrtek 13. února.

Lesníci ze Správy městských lesů (SML) dnes provádějí kontroly také na porostech v majetku města, kam stále platí zákaz vstupu. „Teprve před pár minutami jsme vyrazili do terénu monitorovat škody, každý lesník musí zkontrolovat kolem 600 ha lesa. Nejdříve ve čtvrtek dopoledne budeme připraveni popsat stav našich porostů a sdělit první odhady škod. Teď jsou nejdůležitější životy a zdraví lidí a našich zaměstnanců,“ uvedl k situaci ve středu 12. února v 9 hodin jednatel SML Václav Kodet, podle kterého situaci komplikuje i čerstvě napadaný sníh.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Povídání o nechvalně proslulé věznici Bory v Plzni v knihovně v Telči
Přednáška Anny Havlík Šmídové nazvaná Tři roky na Borech se bude konat v pondělí 17. února od 17 hodin v knihovně Univerzitního centra MU v Telči.
Bory v Plzni jsou známé svou nechvalně proslulou věznicí, kam se nikdo z nás netouží dostat. Přesto je to místo obestřené aurou neproniknutelnosti a tajemnem. "Tato přednáška bude náhledem do věznice prostřednictvím vězeňské psycholožky. Zodpovězeny budou otázky spojené s celým procesem nástupu do vazby a pobytu ve věznici. Mgr. Anna Havlík Šmídová mimo jiné také sdělí, jaký je úkol a smysl psychologa v tomto prostředí", uvedla Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.

Historie plzeňské věznice se začala psát v roce 1870, kdy padlo rozhodnutí o vykoupení příslušných pozemků v lokalitě „Na Borách“ od Královského města Plzně. Teprve však po několikaletém dohadování o jejich ceně mezi městem a státem a následných čtyřech letech samotné výstavby, kterou realizovali architekt a c. k. vrchní stavební rada Emanuel rytíř Trojan z Bylanowa, projektant a c. k. vrchní inženýr Franz Maurus a vedoucí komise rozhodující o stavbě nové trestnice vrchní inženýr Johann Kaura, byla věznice s kapacitou 915 vězňů úhrnným nákladem 2.600.000 zlatých v červnu roku 1878 definitivně dokončena a následujícího měsíce zprovozněna (náklady na samotnou stavbu činily 1.283.000 zlatých).
Věznice Plzeň, často označována jako věznice Bory, je věznice se zvýšenou ostrahou a s oddělením pro výkon trestu odnětí svobody s ostrahou a dozorem. Za komunistického režimu byla zvláště v letech 1949–1952 proslulá pro fyzické týrání a vraždy vězňů.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pět set slov inspirovaných sněhovou kalamitou na S zapsaných v archivu pelhřimovského Muzea rekordů
Nasněžilo, tak si přečtěte zajímavý text, který v minulosti (inspirován sněhovou kalamitou) vytvořil Jaroslav Gereg. Je složen výhradně ze slov začínajících na písmeno „S“ a obsahuje jich 500! Po zásluze se tím zapsal do archivu pelhřimovského Muzea rekordů.
"Sněží, sníh se sype stále silněji. Silničáři soustavně shrnují sníh, stěží stíhají střídat směny. Sypače systematicky silnice solí, skrápí solankou. Stále souvisle sněží. Silnice sotva schůdné se sněžnicemi, sjízdné snad sobímu spřežení se saněmi. Správám silnic stoupá spotřeba soli společně se solankou. Sněhoví specialisté starostlivě sledují sněhovou situaci, studují statiku staveb se střechami skrytými silnou souvislou sněhovou slupkou. Starobylé sakrální stavby se sedlovými střechami se srovnají se sněhovou sutanou snadno. Sníh sám se střech sjede samospádem. Studenti střední stavební stavějí sněhuláky, sáňkují, smějí se. Sjezdaři se snowboardisty sjíždějí sjezdovky. Stmívá se. Starci, stařenky se smutně, se strachem sunou sotva schůdnými sněhovými soutěskami. Stačí se sklouznout, smůla. Sanitky svážejí smolně se sklouznuvší stresované starší spoluobčany. Samaritáni se snaží, seč síly stačí. Stoupá spotřeba sádry. Silné sněžení slábne, stává se stále slabším. Sněhové srážky střídá studená sprcha. Silnice se stávají skluzavkou. Sakra složitá situace. Svítá. Sluníčko se sporadicky, stydlivě, snaží svítit, sluneční svit sílí. Se stoupajícími stupni se situace stává stále snesitelnější. Spása! Sen se stává skutečností. Sláva!Současně se sněžným soubojem silničářů se slibně spřádá smutný scénář sněhové silniční story studenta sociologie Stanislava Sýkory.

Stanislav se svým spolužákem Svatoplukem se systematicky scházejí sudou středu. Sedávají spolu svorně se sklenicí Staropramenu. „Spolkneme sousto,“ sděluje Standa sympatické servírce Soně.„Samozřejmě, synci. Svíčkovou, segedín, smažený sýr, sekanou, salám, syrečky, slanečky, sardinky?“ „Sekanou se salátem,“ stručně sděluje Standa. Servíruje se slíbená strava. Sváťa soustředěně sleduje spoutané silikony svůdně skloněné servírky.Standa se Sváťou spolkli sousto, svlažili se, servírka Soňa sčítá.Suma sumárum: sekaná, salát, sedm studených Staropramenů, sedm slivovic, svařák se skořicí, Sparty. Slušná sestava. Spíše smrtící směsice. Snáší se soumrak, stmívá se. Sokolíci scházejí se schodů. Sledují sypající se sníh, snaží se skrýt studenému severáku. Solidně sťatý Standa, spatřiv stranou stojící stříbrné Suzuki Swift, spřádá slibnou sněhovou story.„Sedej, svezeme se!“Sváťa sedá, Standa startuje svěřený stroj svého strýce Slávka. Suzuki svižně sviští skoro stovkou. Sněží stále silněji. Stěrače sotva stačí stírat sníh. Svažitá silnice se stáčí serpentinami. Suzuki se sune smykem.

„Sakrááá!“Standa se snaží srovnat smýkající se Suzuki správným směrem. Srovnání smyku se stává stále složitějším. „Stůj!“ sípe sinalý Sváťa, „seru strachy! Spletl sis Swifta se Subaru!?“

„Sssrabe!“ sykne Standa. „Seber se!“ siláckými slovy sekýruje Sváťu. „Sleduj správnej soutěžáckej styl!“Suzuki se stává svéhlavými saněmi. Svižně sjíždí strmou strání, sráží sochu Svatého Sarkandera, sviští slívovým sadem se stovkami stromků, stává se strategickou střelou. Stopa se stáčí směrem selské stavení se solidní stodolou, sýpkou, seníkem, stohem staré shnilé slámy, slepičárnou se spoustou slepic. Sněhem skrytá skruž staré studny spásonosně sráží směr stříbrného Swiftu stranou. Suzuki sestřeluje solitérně stojícího statného sněhuláka se slaměným smetákem, solidně splácaného syny sedláka Soumara se svými sestrami.Standovo sebevědomí se sype. Spolujezdec Sváťa sedí stále strnuleji, svěrače slábnou. Skutečně složitá, svízelná situace skončila silně slyšitelným setkáním se statným stoletým smrkem. Stříbrné Suzuki Swift stojí. Sláva! Spolujezdec Sváťa skučí, snaží se skrýt, stydlivě se sune stranou. Stahuje si své slepené slipy. Super situace. Skvělá sranda skončila.

Standa smutně sbírá separované součásti sešrotovaného Suzuki svého strýce Slávka. Smůla.

Sorry, strejdo."
Josef VANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 na 103. kilometru se ve středu časně ráno srazily dva kamiony
U vážné dopravní nehody dvou kamionů na 103. km dálnice D1 ve směru na Brno zasahovaly ve středu 12. února po půl třetí ráno jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Humpolci.
"Z jednoho z havarovaných vozidel museli hasiči za použití hydraulického nářadí vyprostit zaklíněného zraněného řidiče. Ihned po vyproštění byl zraněný muž předán do péče zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Zasahující jednotky hasičů provedly na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečily. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin z havarovaných vozidel. Hasiči uniklé kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem.

Dálnice zůstala po nehodě ve směru na Brno neprůjezdná. Na vyproštění havarovaných vozidel byla na místo povolána specializovaná firma.

Před čtvrtou hodinou ráno předali hasiči místo zásahu k dalšímu řešení policistům.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024