Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 15.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede kanadský dokument Antropocén: Epocha člověka
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 17. února od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Antropocén: Epocha člověka. Sugestivní i úchvatné obrazy míst, kde se lidská činnost s plnou intenzitou projevuje na změně tvářnosti planety, volají po zamezení drancování Země a po větší pokoře a úctě k bohatství, které nám naše rodná planeta skýtá. Po skončení projekce proběhne beseda s Mgr. Jitkou Hajnovou a Ing. Miroslavem Žáčkem Ph.D.
Asociace českých filmových klubů přivádí na plátna kin dokumentární snímek Antropocén: Epocha člověka, oceněný na 23. Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu 2019 v Jihlavě cenou za nejlepší svědectví o přírodě.

Film Antropocén: Epocha člověka představuje lidskou civilizaci jako faktor, který zásadním způsobem ovlivňuje planetu Zemi – dnes už podstatně významnějším, než působení veškerých přírodních sil. Představuje člověka jako bezohledného dobyvatele, který drancuje bohatství planety Země - s pokřivenou filosofií, že vše, co je tu k dispozici si může naprosto beztrestně vzít, přivlastnit, využít pro svou potřebu. Na základě primárního zákona rozvoje „vyspělé společnosti“ s prioritou ekonomické prosperity tak dochází k čím dál intenzivnějšímu rabování přírodního bohatství, k likvidaci rostlinných i živočišných druhů a ničení životního prostředí. Mnozí vědci tvrdí, že je čas „za pět minut dvanáct“ – nejvyšší čas zavést účinná opatření a zabránit likvidaci planetárního ekosystému a ruku v ruce i lidské civilizace. Ti pesimističtější tvrdí, že je čas „pět minut po dvanácté“ – tzn. čas takových nevratných změn, kdy poškození přirozeného fungování naší planety je již natolik zásadní, že je nelze vrátit do normálu a může vyústit k totální destrukci přírodní rovnováhy, vymírání fauny i flóry a likvidace lidského druhu jako největšího škůdce planety. Vizuálně úchvatné snímky přináší provokativní a nezapomenutelný zážitek a názorně ukazují dopad činnosti lidstva na naši planetu.

Antropocén: Epocha člověka
(Anthropocene: The Human Epoch)
Kanada, 2018, DCP, dokumentární, barevný, anglicky, české titulky, 87 minut
Režie: Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier
Scénář: Jennifer Baichwal
Kamera: Nicholas de Pencier
Producent: Nicholas de Pencier
Účinkují: Alicia Vikander (vypravěč)
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě žije nejvíce kavek v republice, přesto je třeba chránit před kunou i člověkem
V Havlíčkově Brodě proběhlo v několika vlnách sčítání počtu hnízd kavky obecné. Ve městě je jedno z nejvýznamnějších hnízdišť tohoto ptáka na Vysočině i v celé republice. Kavka nepohrdne společností člověka a na život ve městě si velice dobře zvykla.
„V celé České republice kavky rychle ubývají, pták je to ohrožený a proto si ochranu zaslouží. Původně hnízdily ve skalách a v dutinách stromů, ovšem s rostoucí civilizací divoká populace v přírodě prakticky zmizela, až na pár výjimek, a nyní žijí prakticky výhradně ve městech“, uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany krajiny.

Při monitorování hnízdišť bylo napočítáno na 250 párů kavky obecné. „Ten stav je dlouhodobě setrvalý, přesto poslední inventarizace ukázala, že stav mírně klesá. Zimuje tady 700 – 1000 ptáků, mnohdy v nefunkčních komínech a právě opravy budov, střech a komínů způsobují, že hnízdiště zanikají", dodal V. Hlaváč.

Kavka se dožívá poměrně vysokého věku 20 – 30 let. „A právě proto, když se populace nemnoží, tak se stárnutí projeví až za dlouhou dobu. Ony tady kavky stále jsou, ale když hnízdiště zaniknou, populace stárne a ptáků pak ubývá“, dodal.

Ani zřizování ptačích budek není úplně ideální řešení. „Pokud jsou budky na stromech, kavka se tam ráda a hned usadí, ale vzápětí se stane obětí kuny skalní, která je ve městě přítomna všude, a z budky se stane past“, vysvětlil Hlaváč.

Dalším řešením je montáž budek v dostatečné výšce na stěny budovy. „Budky potřebují údržbu, mají nějakou životnost, a v Brodě zatím mají kavky hnízdištních míst dostatek, proto se dávají budky zatím pouze doplňkově", podotkl V. Hlaváč s tím, že při ochraně hnízdišť kavek je třeba být maximálně obezřetný.

Přežití kavek a úspěšné vyvedení jejich mláďat je podle ochránců přírody často závislé na dobré vůli a toleranci majitelů objektů, kde kavky hnízdí. Ačkoli jsou to ptáci velmi přizpůsobiví a vynalézaví, lidé se k nim často chovají lhostejně nebo jim i záměrně ubližují. Důležitá je také osvětová aktivita na ochranu kavek cílená na majitele a nájemníky domů, ale také na stavební firmy a kominíky, kteří svoji činností mohou mít zásadní vliv na hnízdící ptáky.

Kavka obecná je druhým nejmenším druhem rodu Corvus. Dorůstá délky 34–39 cm a v rozpětí křídel měří 67–74 cm. Hmotnost u dospělých jedinců se pohybuje mezi 220-270 g. Obě pohlaví jsou převážně černá nebo šedočerná se světle šedým týlem. Dospělí ptáci mají jako jediní zástupci rodu Corvus žijících mimo australský kontinent také stříbřitě bílé oči, které jsou u mladých ptáků zbarveny světle modře (stejně jako u dospělců pak kolem jednoho roku života). Je všežravá a v létě požírá zejména malé bezobratlé živočichy žijící na zemi, včetně hmyzu, pavouků nebo plžů. Živí se též mršinami, z rostlinné složky u ní převládají obilná zrna, semena, žaludy a ovoce.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Policisté v Jihlavě odhalili řidičku, která usedla za volant pod vlivem drog. Ve čtvrtek 13. února jela před čtvrtou hodinou odpoledne s vozidlem Opel Astra po ulici Žižkova. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u ženy negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl pozitivní na amfetamin. Policisté řidičce zakázali pokračovat v další jízdě. Jednadvacetiletá žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Řidič v Chotěboři na Havlíčkobrodsku byl pod vlivem alkoholu
V pátek 14. února, kolem půl páté ráno zastavili chotěbořští policisté na náměstí T. G. Masaryka osobní automobil Citroen, jehož řidičem byl pětapadesátiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,56 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 0,68 a 0,66 promile. Policisté na místě muži zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Drogy za volantem ve Žďáře nad Sázavou
Žďárští policisté zastavili ve čtvrtek 13. února krátce před desátou hodinou dopoledne na ulici Libušínská osobní automobil Mini Cooper, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin a kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič ve Velké Bíteši na Žďársku nadýchal přes dvě promile
Sedmadvacetiletého řidiče pod vlivem alkoholu odhalili policisté ve čtvrtek 13. února ve Velké Bíteši. Vozidlo Škoda Felicia kontrolovala policejní hlídka na ulici Kozí kolem půl desáté večer. Provedená dechová zkouška vykázala výsledek 2,09 promile alkoholu. Také opakované dechové zkoušky byly pozitivní a vykázali hodnoty kolem 2,5 promile. Policisté muži na místě další jízdu zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.

Za volant usedl řidič v Chotěboři i přes vyslovený zákaz
Chotěbořští policisté zastavili ve středu 12. února kolem půl osmé ráno na ulici Bezděkovská v Chotěboři osobní automobil Opel, jehož řidičem byl padesátiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od prosince loňského roku okresním soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to po dobu jednoho roku. Dále policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,23 promile alkoholu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Za takový trestný čin lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Řidič v Pacově na Pelhřimovsku byl pod vlivem drog
Pacovští policisté ve středu 12. února odhalili řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem drog. Dvacetiletý muž jel vozidlem Škoda na ulici Karmelitánská, kde ho kolem půl deváté večer zastavila policejní hlídka. Test na drogy, kterému se řidič podrobil, byl pozitivní na marihuanu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Další jízdu mu policisté zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku byl pod vlivem drog
Policisté odhalili v Náměšti nad Oslavou čtyřiatřicetiletého řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. V úterý 11. února jel kolem desáté hodiny dopoledne s vozidlem Hyundai Sonata po ulici Třebíčská. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Havlíčkově Brodě byl pod vlivem drog
Havlíčkobrodští policisté v úterý 11. února kolem půl sedmé večer zastavili na ulici Spojovací osobní automobil, jehož řidičem byl jednadvacetiletý muž z Havlíčkobrodska. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin a kokain. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič v Jemnici na Třebíčsku byl pod vlivem alkoholu
Policisté odhalili v pondělí 10. února v Jemnici řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Sedmašedesátiletý muž jel s vozidlem Škoda Fabia po ulici Velká brána, kde ho po čtvrté hodině odpoledne zastavila hlídka. Řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku a muži naměřili hodnotu 0,79 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Dále policisté zjistili, že muž nevlastní řidičský průkaz a vozidlo nemá platnou technickou kontrolu, která mu skončila vloni v říjnu. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řízení vozidla v Jihlavě přes uložený zákaz
Policisté odhalili pětačtyřicetiletého muže z Jihlavy, který řídil auto i přes uložený zákaz a navíc byl pod vlivem drog. V sobotu 8. února jel řidič s vozidlem Škoda Roomster v Jihlavě po ulici Karolíny Světlé, kde ho před devátou hodinou večer zastavila policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť mu byl letos v lednu rozhodnutím magistrátu uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Dále u něho policisté provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Lékařskému vyšetření se ale muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, který policisté prověřují. Šetří také přestupky na úseku dopravy, kterých se řidič dopustil.

Obdobně na tom byl také řidič, kterého policisté v sobotu zastavili ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.
Čtyřiatřicetiletý muž z Jindřichohradecka jel po deváté hodině dopoledne s automobilem Toyota Avensis ve směru od Šimanova. Řidič má mimo jiné soudem uložený zákaz řízení všech vozidel, který by mu měl skončit až na jaře roku 2022. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u něho pozitivní na amfetamin, lékařskému vyšetření se ale podrobit odmítl. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, dopravní přestupky, ze kterých je podezřelý, dále šetří.

Řidiči pod vlivem drog na Třebíčsku
V neděli 9. února odhalili policisté tři řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem drog. Jednalo se o dva muže a ženu.
Po desáté hodině dopoledne zastavili policisté v Kralicích nad Oslavou sedmadvacetiletého řidiče vozidla Toyota. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u něho pozitivní na amfetamin a kokain.
Čtyřiadvacetiletou řidičku z Brna kontrolovali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne v Třebíči na ulici Brněnská. Žena měla pozitivní hodnotu na amfetamin a marihuanu. Policisté zjistili, že dále nevlastní ani řidičský průkaz a bezdůvodně se odmítla podrobit lékařskému vyšetření.
Dalším odhaleným řidičem byl devatenáctiletý muž z Brněnska. Kolem páté hodiny večer jel s automobilem Peugeot v Třebíči po ulici Brněnská. Při provedeném testu u něho policisté zjistili pozitivní hodnotu na amfetamin a marihuanu. Požití drog před jízdou řidič přiznal. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz.
Všem třem řidičům policisté zakázali pokračovat v další jízdě. Zjištěné dopravní přestupky dále šetří.

Za volant v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku usedl muž, který nevlastní řidičské oprávnění a pod vlivem alkoholu
Havlíčkobrodští dopravní policisté kontrolovali v neděli 9. února kolem jedné hodiny ráno na ulici Mírová v Golčově Jeníkově osobní automobil BMW. Řidičem vozidla byl dvacetiletý muž z Havlíčkobrodska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 0,38 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že dvacetiletý muž není vlastníkem žádného řidičského oprávnění. Další jízdu mu na místě zakázali a vše zadokumentovali. Z přestupků na úseku dopravy se bude dále zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič v Pelhřimově pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté zastavili v neděli 9. února krátce před jedenáctou hodinou dopoledne na ulici Nádražní osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl třiatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal pozitivní výsledek na amfetamin a kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Zda se bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu určí výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie.

Podnapilý řidič v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku narazil do zábradlí
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v sobotu 8. února časně ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Ledči nad Sázavou.
Pětapadesátiletý řidič osobního motorového vozidla Honda projížděl po silnici II/339 po ulici Komenského v Ledči nad Sázavou ve směru k ulici Habrecká. V blízkosti místní základní školy přejel vlevo do protisměrné části komunikace, přičemž narazil levou přední částí vozidla do kovového zábradlí, které bylo na okraji dlážděného chodníku. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na motorovém vozidle a kovovém zábradlí. K jiné hmotné škodě ani ke zranění osob nedošlo. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku a její výsledek byl pozitivní - 1,74 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byl také výsledek opakované dechové zkoušky - 1,74 promile alkoholu v dechu.
Vzhledem k naměřeným hodnotám policisté pětapadesátiletému řidiči motorového vozidla zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další řízení motorových vozidel. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant v Polné na Jihlavsku usedl pod vlivem alkoholu
Policisté z obvodního oddělení Polná v rámci běžného výkonu služby dohlíželi na bezpečnost a plynulost v dopravě. V sobotu 8. února krátce před sedmnáctou hodinou na náměstí v Lukách nad Jihlavou kontrolovali řidiče osobního vozidla. Policisté ho vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. Poté ho vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní - 0,51 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 0,44 a 0,43 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu motorovými vozidly. Padesátiletý řidič je podezřelý ze spáchání přestupku, který policisté zadokumentovali a odevzdají jej k řešení do správního řízení.

Řidič v Okříškách na Třebíčsku se odmítl podrobit odběru krve
Policisté z policejní stanice Okříšky kontrolovali v pátek 7. února dopoledne kolem půl jedenácté řidiče osobního vozidla Jeep Grand Cherokee. Policisté v rámci běžného výkonu služby dohlíželi nad plynulostí a bezpečností provozu a kontrolovali vozidlo v obci Petrovice. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. Poté čtyřiačtyřicetiletého řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní – 0,63 promile alkoholu v dechu. Opakované dechové zkoušky byly také pozitivní - 0,41 a 0,53 promile alkoholu v dechu. Policisté vyzvali řidiče, aby se podrobil k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, které bezdůvodně odmítl. Policisté muži zakázali další jízdu, ale řidičský průkaz mu nemohli na místě zadržet, neboť jej nepředložil s tím, že jej nemá u sebe. Případ přestupku policisté zadokumentují a odevzdají k řešení do správního řízení.

Podnapilý řidič havaroval v prostoru čerpací stanice ve Žďáře nad Sázavou
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijeli v neděli 9. února časně ráno deset minut před šestou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Žďáře nad Sázavou. Jednadvacetiletý řidič s osobním vozidlem, přičemž narazil zadní části vozidla do přední části stojícího osobního vozidla značky BMW. Policisté vyzvali řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní – naměřená hodnota dosáhla hodnoty 1,54 promile alkoholu v dechu. Pozitivní hodnoty měly také opakované dechové zkoušky – 1,55 a 1,57 promile alkoholu v dechu. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Policisté u muže provedli také test na případnou přítomnost návykových látek. Výsledek testu byl negativní. Při nehodě se nikdo nezranil. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 11 000 korun. Řidiči policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali u další jízdu. Na obou vozidlech byly užity zimní pneumatiky s předepsanou hloubkou dezénu. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič v Pelhřimově pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté zastavili ve čtvrtek 6. února kolem půl jedenácté dopoledne na ulici třída Legií osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl devětadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Další jízdu mu policisté na místě zakázali a vše zadokumentovali. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Žďárem nad Sázavou projde maškarní průvod v sobotu 22. února, doplní jej karneval a zábava
Maškarní průvod projde ulicemi Žďáru nad Sázavou v sobotu 22. února. Třetí ročník obnovené akce bude oproti předchozím dvěma letům rozšířen o masopustní karneval a taneční zábavu.
Zájemci se mohou dostavit na náměstí Republiky už ve 13 hodin, neboť v té době tam začne provoz masopustní dílna na výrobu masek včetně kosmetického a krejčovského salonu, aby se účastníci průvodu mohli odpovídajícím způsobem upravit.

Slavnostní zahájení masopustu včetně předání masopustního práva z rukou starosty města je naplánováno na čtrnáctou hodinu a čtrnáctou minutu, aby pak veselí pokračovalo průvodem centrem města.

O půl čtvrté odpoledne začne v sále Active – SVČ taneční odpoledne pro děti i dospělé se soutěžemi, poté dojde na hodinovou pauzu v podobě čaje o páté a v osmnáct hodin odstartuje soutěž masek v tanci.
Následně bude v sále až do večerních hodin probíhat masopustní taneční zábava.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pokračující modernizace D1 omezí provoz nejen na dálnici, ale také na silnici druhé třídy na trase Humpolec - Želiv
S rokem 2020 přichází další etapa modernizace dálnice D1, která se dotkne úseku u Humpolce od EXITU 81 Koberovice přes EXIT 90 Humpolec po EXIT 104 Větrný Jeníkov. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jakožto správce dálnice D1 plánuje v rámci této modernizace demolici a výstavbu nového nadjezdu, na němž leží silnice č. II/129 v úseku Humpolec – Želiv.
Harmonogram prací je stanoven od 24. února 2020 do 16. října 2020. Práce různého rozsahu omezí provoz nejen na dálnici D1, ale také právě na silnici z Humpolce do Želiva. Od 24. února 2020 do 26. února 2020 bude na této silnici na zmíněném nadjezdu provoz omezen a řízen semafory. Od 27. února 2020 do 16. října 2020 bude silnice v tomto úseku zcela uzavřena.
Objízdné trasy související s uzavírkou silnice č. II/129, vždy pro každý směr zvlášť, jsou součástí odsouhlasené projektové dokumentace ke stavebnímu povolení dálničního nadjezdu, kterou předložila projekční společnost najatá ŘSD.

Stanoveny jsou takto:

Řidiči jedoucí ze směru Želiv – Humpolec ze silnice č. II/129 odbočí na místní komunikaci do obce Hněvkovice, kde odbočí vlevo na silnici č. III/12934. Po této silnici budou pokračovat do Humpolce ke křižovatce se silnicí č. II/129 (u starého autobusáku), kde odbočí vlevo k nové kruhové křižovatce (u Vodaku).

Řidiči jedoucí ze směru Humpolec – Želiv odbočí na nové kruhové křižovatce (u Vodaku) v Humpolci na místní komunikaci – ulice Zahradní, budou pokračovat ke křižovatce se silnicí č. III/12935, kde odbočí vlevo na tuto silnici. Poté budou pokračovat ke křižovatce se silnicí č. III/12926, kde odbočí vlevo ve směru do Jiřic. V Jiřicích u kostela odbočí vlevo na místní komunikaci a budou po ní pokračovat až ke křižovatce se silnicí č. II/129.

Cestující autobusem musí od 27. února do 16. října 2020 počítat s přemístěním dvou autobusových zastávek, a to Jiřice - Trucbába a Humpolec - strojírny, na autobusové nádraží v Humpolci.

V rámci rekonstrukce dálnice D1 byly v našem regionu už v minulosti demolovány a znovu postaveny například mosty u Jiřic a Hněvkovic.S demolicí nadjezdu plánuje ŘSD úplné uzavření dálnice D1 v úseku EXIT 81 Koberovice – EXIT 90 Humpolec od 29. února, 19 hodin - 1. března, 9 hodin .

Objízdná trasa pro vozidla nad 12 tun: obousměrně od EXITU 21 Mirošovice po silnici I/3, dálnici D3 a dále po silnici I/19 zpět na D1.

Objízdná trasa pro vozidla do 12 tun ve směru na Brno: od EXITU 81 Koberovice (služební sjezd) po silnici II/130 a II/12936 přes Jiřice a dále do Humpolce a následně zpět na D1.

Objízdná trasa pro vozidla do 12 tun ve směru na Prahu: od EXITU 90 Humpolce po silnici I/34 a II/129 přes Humpolec, dále na Speřice, po silnici II/130 okolo Ledče n. Sázavou a následně po silnici II/150 zpět na D1.
Aneta SLAVÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Radkovicích u Hrotovic zemřel v autě po nárazu do sloupu jednadvacetiletý muž
Při dopravní nehodě, která se stala v sobotu 15. února asi ve čtvrt na tři ráno v Radkovicích u Hrotovic na Třebíčsku, zemřel jednadvacetiletý muž, čtyřiadvacetiletý spolujezdec utrpěl vážná zranění.
Podle informací policejní mluvčí Jany Kroutilové řidič auta VW Golf jel ve směru do centra obce, při průjezdu zatáčky nezvládl řízení, s automobilem vyjel mimo silnici, kde narazil do sloupu.

"Jednadvacetiletý řidič utrpěl zranění, kterým na místě dopravní nehody podlehl. Vážně zraněný čtyřiadvacetiletý spolujedoucí byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do brněnské nemocnice", uvedla mluvčí.

Hasiči provedli zajištění místa nehody.
Místo tragické nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Prověřování havárie vozidla převzali kriminalisté. Příčinu, okolnosti a přesný průběh nehody zjišťují.

Na Vysočině už je to desátá tragická nehoda od nového roku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020

• V rybníku Drátovec na Havlíčkobrodsku byla nalezena německá protipancéřová střela
• Nouzový stav v Jihlavě – sledujte unikátní mapu změn
• Jaro ožívá s návratem čápů; zapojte se do sledování hnízd
• V Pelhřimově od pondělí 16. března dočasně zavírají mateřskou školu, uměleckou školu i dům dětí
• Dopravní podnik města Jihlavy zavádí další zpřísněná hygienická opatření

Sobota   14. 3. 2020

• Dejte žábě šance
• U Nových Dvorů na Žďársku zavalila kláda člověka, ten zemřel
• Pokračuje modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Lidé, kteří byli v zahraničí, by měli omezit návštěvy u prarodičů
• Kraj Vysočina během víkendu rozdělí první dodávku respirátorů, věznici ve Světlé žádá o pomoc s výrobou provizorních roušek
• Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších

Pátek   13. 3. 2020

• Havlíčkobrodská nemocnice přijala další omezení v rámci Covid-19
• Město Jihlava zvažuje úplné uzavření mateřských škol
• Třebíč nabízí pomoc osamoceným seniorům; současně vyzývá dobrovolníky pro pomoc seniorům
• Na Vysočině, konkrétně ve Žďáře nad Sázavou je druhý případ koronaviru
• Nejezděte dnes a ani v příštích dnech do Fakultní nemocnice Brno - největší nemocnice na Moravě čelí útoku hackerů a odvolává všechna vyšetření i operace!
• !NUTNÉ! Pokyny k povinné karanténě pro občany vracející se ze zahraničí !NUTNÉ!
• Jihlavská nemocnice kupuje plicní ventilátory, pomoci může i veřejnost

Čtvrtek   12. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz