Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 18.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Obec Rohozná, ve které orkán Sabina zničil na padesát domů, vyhlásila veřejnou sbírku
Zastupitelé obce Rohozná na Jihlavsku schválili založení veřejné sbírky na získání finančních prostředků pro občany Rohozné, kteří utrpěli újmu při vichřici Sabine v pondělí 10. února. Vichřice poničila na padesát domů.
Výběr se uskuteční na zvláštní bankovní účet vedený u Fio banky, a.s. na číslo účtu 2401769856/2010 a sběrací pokladničkou umístěnou na obecním úřadě v Rohozné. Sbírka bude zahájena ve středu 19. února a potrvá až do 31. března.

Zastupitelstvo navíc souhlasilo s podáním žádosti krajskému úřadu Kraje Vysočina o poskytnutí mimořádných finančních prostředků pro obec Rohozná, z důvodu živelné katastrofy způsobené vichřicí Sabine.

Skoro každé rodině v obci vichřice něco poničila. Rohozná se stala nejpostiženějším místem v republice, vichřice něco poničila skoro každé rodině. Od minulého pondělí se místní dobrovolní hasiči i řemeslníci, z nichž někteří pracují úplně zadarmo, nezastavili. Poničené střechy se ještě ani zdaleka nepodařilo opravit.

V Rohozné na Jihlavsku pokračují opravy budov poničených pondělním silným větrem. Obecní budova sloužící ke skladování musela jít k zemi, jednu stodolu čeká demolice. Opravy střech zaměstnávají místní lidi, chalupáře i řemeslníky odjinud. Novou střechu bude potřebovat i obecní budova, kterou si pronajímá Česká pošta a v níž je zároveň ubytovna řidičů dopravní společnosti.

Z důvodu orkánu, který Rohoznou postihl, se průvod masek překládá na 28. března. Sraz bude ve 14 hodin Na Myslivně. Od 16 hodin bude následovat program se Spolkem Pohoda Rohozná. Občerstvení zajištěno.


- red -



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj v Kameničce sebral nářadí či motorové pily v hodnotě více než padesát tisíc korun
Neznámý zloděj vnikl od úterý 11. do pátku 14. února v Kameničce na Jihlavsku do čtyř objektů a sebral odtud věci v hodnotě více než padesát tisíc korun. Pachatel vnikl na pozemek domu a z neuzamčené garáže sebral různé nářadí jako brusky, vrtačky a motorové pily. Motorové pily si pachatel v obci odnesl ještě ze dvou jiných neuzamčených dílen a pozemku rodinného domu, přičemž jeden z okradených přišel navíc o vrtačku. Policisté po pachateli pátrají.
"Místa činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že policisté znovu připomínají, že je nutné dbát o zabezpečení svého majetku. Domy, garáže, dílny, kůlny nebo jakékoli jiné skladovací prostory by měli jejich majitelé zamykat. Zamčené by měly být vždy, když zůstanou opuštěné, byť by odešel majitel pryč jen na chvilku. Zvláště neuzamčené prostory, kde je uskladněné nářadí, zahradní technika nebo jízdní kola se můžou stát cílem pachatele, kterému pak bude stačit ke krádeži věcí jen chvíle. Cenné věci rovněž nelze nechávat někde jen tak volně odložené.

"Zvláště v menších obcích, kde se lidé vzájemně dobře znají, je vhodné, aby si obyvatelé také všímali pohybu podezřelých neznámých osob a vozidel", dodala mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Cestování regionální dopravou od března s novou jízdenkou a v novém tarifu
Uspořádání a organizace veřejné autobusové a drážní dopravy na Vysočině doznává postupně zásadních změn. Důležité změny v jízdních řádech, ke kterým došlo v polovině prosince minulého roku, citlivě zasáhly do jednotlivých spojů, tak aby jejich návaznost lépe vyhovovala přepravním potřebám většiny cestujících. Hlavní změnou od 1. března 2020 je zavedení jednotné přestupní jízdenky a zónově relačního tarifu. Díky novému systému organizace veřejné dopravy je v kraji cestujícím k dispozici více spojů než v minulosti a budou na sebe lépe navazovat.
Zónově relační tarif

Zónově relační tarif nahradí dosavadní historicky užívaný kilometrový tarif. Cestující už nebude platit za kilometry zajížděk do obcí na trase. Zaplatí nově POUZE za nejkratší vzdálenost mezi nástupní a výstupní zónou.

Příklad: Do 1. 3. 2020 jezdil cestující z Jihlavy do Třebíče za 39 Kč (přímo), pokud jel přes Heroltice zaplatil 46 Kč, pokud vystoupil až v Třebíči u Hotelu Atom, tak zaplatil dokonce až 51 Kč – bylo to dáno kilometrickým tarifem. Nyní v zónovém relačním tarifu VDV zaplatí cestující z Jihlavy do Třebíče vždy 45 Kč bez ohledu na to, kterou trasou jede a kde v Třebíči vystoupí.

Zavedení zónově relačního tarifu umožní mimo jiné být spravedlivý ke všem cestujícím – ti, kteří teď jezdili s levnějšími dopravci budou mít jízdné mírně zvýšené v jednotkách korun (např. na Pelhřimovsku), ti, kteří jezdili s dražším dopravcem, mohou očekávat příjemné mírné snížení ceny (např. na Havlíčkobrodsku). Znamená to, že ceny všech sedmnácti smluvních dopravců byly sjednoceny. Mírná úprava jízdného, která vzniklá na základě stanovení za nejkratší přepravní vzdálenosti mezi zónami vychází i z aktuálních tržních cen a zohledňuje inflaci. Plné běžné jízdné zůstává stále dotované Krajem Vysočina, který jen v letošním roce mezi autobusové a vlakové dopravce rozdělí 900 miliónů korun. Slevy jízdného pro seniory a studenty stále platí.

Jednotná přestupní jízdenka

Důležitou informací je, že nákup jízdenky se od 1. 3. 2020 nemění. Cestující jízdenku pořídí v autobuse u řidiče, v případě cesty po dráze ji koupí v pokladně ČD nebo u průvodčího ve vlaku. Upozorňujeme, že o jízdenku s výhodným tarifem Veřejné dopravy Vysočiny ve vlaku je třeba SI VŽDY PROAKTIVNĚ ŘÍCI, protože ČD nabízí jak tarif VDV, tak vlastní tarif. Tarif VDV je pro cestující výhodnější, pokud cestující přestupuje v rámci své plánované cesty na autobusovou dopravu.

Nově je možné si koupit přestupní jízdenku v libovolné kombinaci autobus – autobus, autobus – vlak, tzn. v praxi při přestupu nemačkat jízdenku, nevyhazovat ji, platí stále v dalším integrovaném spoji.

Tento typ jízdenky umožní v rámci časové platnosti jízdenky využívat přestupy v libovolné kombinaci dopravních prostředků v systému VDV. Například mezi městy Jihlava a Pelhřimov přestupní jízdenka platí 180 minut. V rámci přestupu odpadá nakupování nové jízdenky. Každá nová jízdenka obsahuje nástupní sazbu, která jízdenky na kratší vzdálenosti zdražuje. Nové cestování s přestupy bude proto levnější, než současné sčítání dvou samostatných jízdenek.

V rámci řádného termínu změn jízdních řádů dojde k 1. 3. 2020 u vybraných autobusových spojů k úpravám návazností a vyladění přestupních intervalů. U vlakových regionálních spojů k témuž dojde k 16. březnu 2020.

Rozšíření tzv. přesahů tarifu Veřejné dopravy Vysočiny do sousedních krajů např. do Tišnova a do Znojma je naplánováno na letošní léto. Příští rok Kraj Vysočina plánuje zahájit elektronické odbavování cestujících, spuštění e-shopu a nabídne i možnost placení cest platební kartou.

Více informací na www.verejnadopravavy…

UPOZORNĚNÍ: Veškeré změny a novinky se týkají pouze spojů pod objednávkou Kraje Vysočina.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ženě při nakupování v Třebíči neznámý zloděj ukradl kabelku; policie hledá muže z fotografie
Třebíčští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při objasňování případu, při kterém přišla žena nakupující v obchodním domě o svoji kabelku. Vznikla jí škoda nejen odcizením věci, ale také v souvislosti se zneužitím platební karty. V zájmu prověřování případu by policisté potřebovali zjistit totožnost muže zachyceného na fotografiích. O kabelku přišla její majitelka v druhé polovině listopadu v Třebíči, když v odpoledních hodinách nakupovala v obchodním domě.
Žena si kabelku zavěsila na nákupní vozík a svoji pozornost soustředila na výběr zboží. Následně zjistila, že kabelku nemá, začala ji hledat a poté se obrátila na policii. V kabelce měla její majitelka mimo jiné uložený mobilní telefon, peněženku s finanční hotovostí, doklady a platební karty.

Okradená žena si sice po zjištění krádeže rychle zajistila blokaci karet, bylo již ale pozdě, neboť s jednou z nich byl proveden neoprávněný výběr peněz prostřednictvím bankomatu.

Ženě vznikla celková škoda za necelých dvacet tisíc korun.

Policisté začali ihned po přijetí oznámení případ prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ dále prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže, který je zachycen na fotografiích. Jedná se o osobu důležitou pro prověřování případu.

Žádáme muže na fotografiích nebo občany, kteří ho znají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli další informace směřující k objasnění případu.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná
Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké. Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.
Titul Pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé, v případě jiřičky jsou ale ornitologové se slovem „známá“ opatrní. „Jiřička je všeobecně považována za všudypřítomný druh, který zná každé malé dítě, ale ani my, ornitologové, nemůžeme s jistotou říci, že jiřičku dokonale známe. Přesto, že žije v blízkosti lidí, pojí se s ní některá tajemství a záhady, které se nedaří objasnit,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Jiřička je tažný druh zimující v Africe. Kde přesně, to známo není. „Víme, že jiřička při cestě do zimovišť překonává Saharu, ale kam až doletí, to je záhadou, kterou řeší odborníci napříč celým kontinentem. Navzdory desítkám tisíc kroužků, umístěným na opeřené jiřiččí nohy, se nám dosud ani jeden nevrátil ze zemí jižně od Sahary,“ vysvětluje Lukáš Viktora, odborník ČSO na ochranu ptáků v zástavbě.

Díky kroužkování ale ornitologové vědí, že se jiřičky věrně vracejí tam, kde hnízdí. „Na hnízdiště jiřičky přilétají na přelomu dubna a května, s prvními z nich se můžeme setkat kolem svátku svatého Jiří 24. dubna. Buď využívají staré hnízdo, anebo, pokud nemohou, staví nové z bláta a slin. Umisťují ho vždy na vnější zdi budov, nejčastěji pod římsy, do okenních nik nebo zapuštěných lodžií,“ říká Viktora.

Jiřičky žijí v souladu s člověkem po tisíciletí a dlouhou dobu se jednalo o vztah harmonický, trhliny začal získávat až v poslední době. „Intenzivní velkoplošné hospodaření narušující pestrost krajiny, masivní aplikace chemikálií – to vše způsobuje úbytek hmyzu jak ve volné krajině, tak i v zastavěných oblastech. K tomu se přidává i další, poměrně nový trend – shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi. Přitom stačí pod hnízdo umístit podložku, která trus zachytí,“ radí Viktora.

Jiřička je společenský pták, kolonie mohou čítat desítky, vzácně až stovky párů. „Pokud se někde rozhodnou postavit hnízda, jde o volbu na celý život. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Často obsadí ještě hrubou stavbu před dokončením a pak se každý rok na osvědčené hnízdiště vracejí, přičemž okolní zástavbu nechávají bez povšimnutí,“ říká Viktora.

Neuvážené stavební úpravy a mechanické zábrany mohou být pro jiřičky nejenom komplikací, ale i smrtící pastí. „Na panelové zástavbě jsou oblíbeným hnízdištěm zapuštěné lodžie. Kvůli jejich zasklívání, případně preventivnímu zasíťování proti holubům, tak mizí další hnízdní příležitosti. Stačilo by použít pevně vypnutou síťovinu s většími oky, kterými holubi neprolezou, ale jiřičky ano. Dalším nebezpečím pro jiřičky jsou mechanické zábrany, z nichž nejhorší jsou bodce, které mohou ptáky zraňovat. Popřípadě vlastníci instalují na stěny provizorní překážky – igelitové tašky, CD disky, v horším případě volně vlající síťovinu, která může být pro jiřičky smrtící pastí. My lidé se tak připravujeme o malé pomocníky, kteří nás zbavují komárů, mšic, muchniček a dalšího hmyzu,“ vysvětluje Viktora.

Stavba hnízda jiřičkám zabere asi deset až čtrnáct dní. „Problémem při hledání stavebního materiálu může být sucho. Z vysušené hlíny jiřičky hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou jiřičky v okolí, rychle zdroj bláta najdou. Další možností, jak jiřičkám pomoci, je umístění umělých hnízd, která dobře přijímají a úspěšně v nich vyvádějí mladé“ radí Viktora.

Navzdory všem nástrahám a úkladům jiřičky určitě na jaře přiletí a budou tu s námi po celé léto i v letech následujících. ČSO proto vyzývá veřejnost, aby si jiřiččích hnízd všímala a svá pozorování zaznamenávala do databáze na webové stránce www.rorysi.cz. Údaje pomohou ornitologům získat lepší přehled o naší populaci jiřiček, ale také například úředníkům při rozhodování o stavebních úpravách.

Právní ochrana ptačích hnízd

Všichni volně žijící ptáci jsou u nás chránění podle § 5a zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A chráněna jsou všechna vývojová stadia, od vajec a mláďat až po dospělé jedince. Kromě úmyslného odchytu a usmrcování patří mezi zakázané činnosti i poškozování, ničení a odstraňování hnízd. Je přitom zcela lhostejno, kde se hnízdo nachází a zda je v daný moment obsazeno. Neměli bychom tedy svévolně odstraňovat ani neobsazená hnízda na podzim po vyhnízdění, ať už jsou umístěna na stromě, v křoví, na balkoně paneláku nebo uvnitř ve stáji či v garáži.

Uvedená ochrana se vztahuje i na vlaštovky a jiřičky. Ať už se rozhodnou postavit svá hnízda kdekoli, měli bychom jejich potřeby respektovat a maximálně pod hnízdo umístit prkénko k zachytávání trusu. Odstraňování hnízd rozhodně není přípustné, a to ani na podzim či v zimě, kdy jsou vlaštovky a jiřičky v Africe. Potřebujeme-li skutečně z nějakého důvodu hnízda odstranit, například pokud chceme opravovat fasádu či vyměnit okna, je třeba s dostatečným předstihem požádat orgán ochrany přírody (v případě vlaštovek a jiřiček úřad obce s rozšířenou působností) o udělení výjimky.

Na bezohledné jedince, kteří by zákazů nedbali a hnízda jiřiček či vlaštovek bez povolení odstraňovali, pamatuje zákon pokutami až do výše 100 000 Kč pro fyzické osoby a až do 2 milionů Kč pro právnické osoby a podnikatele. Pokud by ale někdo zničil hnízdo kriticky nebo silně ohroženého druhu nebo druhu CITES A (kam patří třeba všichni dravci a sovy), mohlo by se jednat i o trestný čin, který by vyšetřovala policie a pachatel by mohl skončit až u trestního soudu.

V případě, že se stanete svědky shazování hnízd, zejména v hnízdní době, je na místě okamžitě volat Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Jiřička obecná (Delichon urbicum) je velikosti menšího vrabce, o trochu menší než vlaštovka. Ocas je mělce vykrojený, chybí protažená krajní rýdovací pera, typická pro vlaštovku. Let je rychlý, ale ne tak přímočarý jako u vlaštovky, spíše třepotavý. Celý spodek těla od brady po ocas je bílý, vrch hlavy, krk a hřbet jsou černé, s modrým až fialovým leskem. Křídla a ocas mají barvu temně šedou, s matným zeleným leskem. Nápadný je především bílý kostřec a svrchní krovky ocasní, díky kterým jiřičku od místních příbuzných a rorýse na první pohled odlišíte. Samec je od samice k nerozeznání. Zvláštností jsou také opeřené běháky i prsty až ke drápům, jenže ty jsou patrné jenom ve chvíli, kdy usedne. A takových momentů příliš není. Na zem jiřičky slétají zpravidla jen tehdy, když sbírají bláto pro stavbu hnízda. Bělostné nožky také ukážou při stavbě hnízda a později při krmení mláďat, když se na hnízdo zavěšují. No, a na konec před odletem do zimovišť, když se shlukují na drátech.

I přes tyto odlišnosti je běžně považována za vlaštovku a to nemluvě o záměně s další příbuznou – břehulí říční. Té se podobá snad nejvíc. Ještěže se jiřičky co chvíli ozývají kontaktními hlasy, podle kterých je bezpečně poznáme i při pozorování proti sluncem ozářené obloze, kdy jsou všichni ptáci beznadějně černí. A co zpěv? Bohužel, navzdory příslušnosti k pěvcům, zpěv jiřičky není bůhvíjaké představení. Nijak si nezadá s podobně nenápadným projevem příbuzné břehule. Je to takové tiché, vcelku nenápadné švitoření.

Naše jiřičky obsazují širokou škálu prostředí od nížin až po hory. Známá jsou historická hnízdiště na Petrově boudě (1288 m n. m.) v Krkonoších. V současnosti hnízdí ještě výš, třeba na Luční boudě (1410 m n. m.) a pro potravu létají až nad hlavní hřeben Krkonoš. Mají rády mozaikovitou, otevřenou krajinu, včetně té zemědělské. Větším lesním celkům se vyhýbají. Jiřička je však především synantrop, a tak jich nejvíc potkáme ve všech typech lidských sídel a jejich blízkém okolí. Od izolovaných staveb – zemědělských a průmyslových objektů, čerpacích stanic, mostů přes satelitní zástavbu rodinných i bytových domů až po hustou souvislou zástavbu velkých měst, kam se většina ptáků už neodváží. Městské okraje a rozvolněnou zástavbu však mají přece jenom raději. Je tu větší šance získat potravu než v železobetonové džungli.

Setkáme se s nimi doslova v každém koutu země, což opakovaně ukazují výsledky mapování hnízdního rozšíření ptáků. Ani celková početnost jiřiček u nás se příliš nemění, kolísá mezi 600 000–1 200 000 párů. Meziroční vývoj početnosti, vycházející z dat Jednotného programu sčítání ptáků, vykazuje v období 1982–2018 mírný vzestup.

Ovšem lokálně mohou počty jiřiček výrazně kolísat. Důvody mohou být různé a souvisí s nabídkou hnízdních příležitostí a potravy, dočasný pokles může způsobit dlouhotrvající nepříznivé počasí. Třeba z centra Londýna díky prudkému zhoršení ovzduší v polovině 20. století jiřičky zcela vymizely, aby se sem, po zlepšení situace, opět úspěšně vrátily. A pouze dohadovat se můžeme o měnících se podmínkách na zimovištích, která jsou pro přežití jiřiček stejně zásadní.

Výhradní složkou jídelníčku jiřičky je drobný hmyz, který loví v letu, i když v nouzi vzácně sbírá potravu sedíc. V její potravě převažují mšice, muchničky, komáři a další drobný dvoukřídlý hmyz. Příležitostně lapá i malé pavouky, většinou z čeledi pavučenkovitých, unášené na svých vláknech vysoko nad zemí. Tento výčet se týká především potravy přinášené do hnízd mláďatům v podobě slinami spojených pelet, obsahujících několik stovek kusů drobného hmyzu.

Zatímco první samci přilétají okolo svátku sv. Jiří (24. dubna), poslední opozdilci se na hnízdiště dostaví třeba až koncem května. Na hnízdišti pak utvoří páry na celé hnízdní období, které se může protáhnout až do konce září, zřídka až do října. Není vyloučeno, že oba partneři spolu odletí na zimoviště.

Na stavbě hnízda pracují oba partneři společně. Je to precizní stavba s hmotností okolo poloviny kilogramu, složená přibližně z tisícovky slisovaných a slinami pospojovaných kousků bláta. Stavba hnízda trvá 10–14 dní podle počasí a dostupnosti materiálu, který ptáci získávají v okruhu do půl kilometru od hnízdiště. Nakonec hotovou hrubou stavbu vystelou stébly a jako tepelnou izolaci využijí peří a srst.

A protože stavba je fyzicky i časově náročná, materiál v suchém období nedostupný a míst vhodných pro nová hnízda může být ve velkých koloniích nedostatek, využívají jednou postavené hnízdo s drobnými opravami (na ty není potřeba tolik materiálu ani času, dostavba zabere asi polovinu času oproti stavbě nového hnízda) opakovaně.

Většina párů hnízdí dvakrát ročně. Snáší v průměru 4–5 čistě bílých vajec, druhá snůška bývá průměrně o necelé jedno vejce menší. Snůšku zahřívají po dobu 14–16 dnů oba partneři, samice však déle. Krmení mláďat zabere 22–32 dní. Obě generace mláďat vychovává stejný rodičovský pár. Méně známá je skutečnost, že s výchovou později narozených potomků pomáhají jejich sourozenci z prvního hnízdění, což je z pohledu rodičů velmi praktické opatření, vzhledem k častým pozdním hnízděním, která mohou spadat až do druhé poloviny září. To už začíná být nouze o potravu opravdu citelná.

Web ČSO Pták roku: www.birdlife.cz/co-d…
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Autogramiáda dvou knih o Josefu Dobiášovi v pelhřimovském muzeu
Představení dvou nových knih o pelhřimovském rodákovi Josefu Dobiášovi se bude konat v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově ve čtvrtek 20. února v 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan.
Na první publikaci s názvem Josef Dobiáš (1888–1972) Život a dílo se podílely Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky společně s Muzeem Vysočiny Pelhřimov a Novou tiskárnou Pelhřimov. Rovněž druhá čtyřicetistránková publikace od Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR zaplňuje mezeru v českém dějepisectví a opět se vztahuje k osobnosti Josefa Dobiáše. Ta nese název Akademik Josef Dobiáš (1882–1972) Historik, klasický filolog a pelhřimovský rodák se vrací domů.

Univerzitní profesor a řádný člen Československé akademie věd Josef Dobiáš se právem řadí mezi nejvýznamnější pelhřimovské rodáky, neboť svým zaměřením obsáhl široké pole působnosti. Byl to člověk inspirativních zájmů – historik starověku, klasický filolog, numismatik a epigrafik. Na evropské úrovni byl uznávaným znalcem antické numismatiky a antické kultury jako takové. Neopominutelným regionálním počinem je jeho autorství monumentálního díla Dějiny královského města Pelhřimova a jeho okolí. Přesto je osobnost Josefa Dobiáše ne zcela známou široké veřejnosti, což by měla napravit populárně pojatá bibliografie, která obsahuje nejenom základní fakta z osobního života, ale i z odborné činnosti. Vedle vědecké práce jsou zmíněny i záliby například v podobě cestování a sběratelství mincí. Navíc je doplněna bohatou dokumentací včetně vzpomínek žáků. Obě dvě knihy budou slavnostně představeny v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, kde budou rovněž mimořádně v tento den k dostání. Zároveň proběhne i autogramiáda za přítomnosti většiny jejich autorů. Jinak je možné knihy zakoupit prostřednictvím vybraných knihkupectví a e-shopů.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Žďárští a jihlavští umělci vystaví svá díla v novoměstské galerii
Vernisáž výstavy nazvaná Výtvarná Vysočina se bude konat ve čtvrtek 20. února v 17 hodin v podkroví Horácké galerie na Vratislavově náměstí 1 v Novém Městě na Moravě. Svoje práce představí třiatřicet výtvarníků ze Spolku výtvarných umělců Vysočiny Jihlava a Klubu výtvarných umělců Horácka Žďár nad Sázavou.
Celkem třiatřicet výtvarníků se sešlo po šesti letech na společné výstavě, která byla k vidění nejprve v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a s menšími obměnami je nyní reprízována v novoměstské Horácké galerii.
Vystavena je malba, grafika, sochy a objekty z různých materiálů, sklářské objekty i umělecké fotografie, jejichž autory jsou členové Spolku výtvarných umělců Vysočiny (Jihlava) a Klubu výtvarných umělců Horácka (Žďár nad Sázavou). Oba spolky spadají pod Unii výtvarných umělců České republiky.

Výstava s názvem Výtvarná Vysočina si neklade za cíl prezentovat výtvarné umění tohoto kraje v celé jeho šíři, ale představit aktuální tvorbu výtvarníků z těchto dvou největších vysočinských uskupení, kteří buď na Vysočině žijí, nebo jsou s Vysočinou neodmyslitelně spjati.

Výstava bude k vidění v podkroví Horácké galerie do 26. dubna.

Členové SVUV: Pavel Bezděčka, Vladimír Brauner, Lidmila Dohnalová, Eva Dolejšová, Paul Ewert, David Habermann, Jaroslav Hedbávný, Josef Hrdlička, Lubomír Kerndl, Vlastislav Kincl, Ladislav Kukla, Josef Macek, Eva Milichovská, Pavel Petrov, Jan Pevný, Josef Prodělal, Pavel Toman, Petr Vlach, Alice Waisserová

Členové KVUH: Petr Benda, Ivo Holán, Antonín Kanta, Václav Kyselka, Zdeněk Macháček, Jana Mikysková, Bořivoj Pejchal, Jaroslav Svoboda, Zdeněk Šplíchal, Miroslav Štěpánek, Monika Vosyková, Jaroslav Vyskočil, Jana Zabloudilová
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024