Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 19.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Místopředseda Trikolory: Šikana živnostníků musí skončit; stát nesmí lidem, kteří se chtějí živit tím, co umějí, házet klacky pod nohy
Pane místopředsedo. Denně čteme hrůzné příběhy nebožáků, kteří v této zemi ještě podnikají. Příběhy o likvidačních pokutách, o šikaně úřadů počínaje takzvanou EET a konče obchodní inspekcí či nejrůznějšími "dozorovými" orgány. Já sám jsem byl na "volné noze" už na jaře roku 1989, tudíž mohu porovnávat. Bolševik na samém sklonku svého panování si nedovolil k člověku, který se rozhodl živit tím, co uměl, už ani setinu toho, co si dovolí k němu tento stát dnes. Máte recept, jak tuto tristní situaci svobodných lidí, kteří nechtějí nic jiného, než se živit tím, co umí a totéž naučit své děti a vnuky, změnit?
Děkuji za dotaz. Jeden z pilířů našeho programu v Trikolóře zní, že "Bohatství vzniká z práce, nikoli tedy z dotací či subvencí". Což znamená, že stát by lidem, kteří něco umí a chtějí se tím živit, neměl v aktivitě bránit nebo jim házet klacky pod nohy.

Trh je vztah svobodných lidí, kde na jedné straně je poptávající a na druhé prodávající. Tento základní ekonomický princip si vždy poradí a vyfiltruje ty šikovné od těch neschopných a potřebné zboží a služby od těch, o které nikdo nestojí. K tomu není zapotřebí živnostenských úřadů ani hejna úředníků s lejstry, kteří rozhodují jestli a za jakých podmínek vás nechají podnikat. Když už oprávnění dostanete, tak jste následně zasypán kopou administrativy místo toho, abyste mohl vydělávat sobě a potažmo i státu peníze. Je to past dnešní byrokratické doby.

Přitom změna je tak jednoduchá. Podporujme lidi v činorodosti, vždyť to je součástí svobodného světa, který jsme si před třiceti lety vysnili. Že to jde si můžeme ověřit například v dnes tak skloňované Velké Británii. Tam se zaregistrujete naprosto svobodně, tedy pokud nepodnikáte ve zbraních hromadného ničení či v drogách, a ostatní je vaše věc. Umíte dělat keramiku? Umíte hrát na housle? Umíte opravit lidem jejich elektroinstalaci? Ano?

Pak se tím živte pokud to dokážete.

Jednou za rok vyplníte daňové přiznání, které máte hotové po internetu za půl hodiny a úředník Jejího Veličenstva vám následně obratem zdvořile poděkuje, že platíte Jejímu Veličenstvu daně a popřeje vám ještě k tomu mnoho úspěchů ve vaší další činnosti.

Tak by to mělo vypadat. Bohužel u nás se zefektivňuje spíš výběr daní například vámi zmiňovaným EET, ale nikdo se nezamýšlí nad tím jak občanům, živnostníkům a podnikatelům jejich práci ulehčit. Platí heslo: "Buď zticha, plať daně a neptej se co s těmi penězi uděláme. V případě chyby dostaneš navíc pokutu".

Jakoby stát neměl o aktivní lidi zájem, jakoby snad peníze padaly do státní pokladny z nebe a byla to jen hra s imaginárními čísly. Jakoby za každou tisícikorunou nebyla odvedená práce lidí.

Chce to prostě zásadní změnu přístupu, Stát si musí začít vážit svých pracovitých občanů, jejich pracovního úsilí a jimi odvedených peněz na daních. Nechme lidi svobodně tvořit, podnikat, nekomplikujme jim práci a neždímejme z nich čím dál větší daně. Fanděme činorodosti a vyžadujme aktivitu i od těch, kteří by radši seděli doma a pobírali dávky. Nic není zadarmo a bez práce nejsou koláče musí platit pro všechny občany a nejen pro ty slušné a pracovité...

Takto to tedy vidíme my v Trikolóře a věříme, že s námi skončí čas, kdy jedni se smějí a čerpají, a druzí pracují a platí.

Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Opilý agresivní muž ohrožoval v bytě v Třebíči svou příbuznou, ta před ním utekla
V úterý 18. února přijali policisté po jedenácté hodině večer na tísňové lince oznámení od ženy, u které vyhledala pomoc její známá. Ženu totiž předtím ohrožoval v bytě opilý příbuzný, a proto utekla. K bytovému domu v Třebíči ihned vyjela policejní hlídka. Podezřelého třiadvacetiletého muže policisté vypátrali na ulici, kde měl konflikt s další osobou. Choval se značně agresivně, křičel, odmítal spolupracovat a uposlechnout výzvy policistů.
Policisté muže zajistili a nasadili mu pouta. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,7 promile alkoholu a proto jej policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Na základě dosavadního šetření zjistili, že opilý muž přišel k bytu své blízké příbuzné a nejprve se snažil dostat dovnitř boucháním na dveře. Když mu žena neotevřela, vykopl dveře. V bytě pak agresivní muž slovně napadl obyvatelku a rozbíjel vybavení. Vyděšená žena z bytu utekla a vyhledala pomoc u své známé.
Opilý muž v ničení vybavení mezitím pokračoval, v bytě odcizil peníze a utekl, na ulici se ještě dostal do konfliktu s mužem a poté ho dopadli přivolaní policisté.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody a krádeže spáchané vloupáním. Případ policisté dále prověřují.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Během dubna proběhne v Jihlavě kordonový průzkum
Kordonový průzkum se uskuteční v „typické pracovní dny“ od konce března do poloviny dubna a bude sledovat provoz na silnicích překračujících hranice města.
Kordonový průzkum proběhne na 19 místech v Jihlavě a jejím okolí. Monitorovací zařízení bude sledovat průjezdy aut ve směru do města i ven a monitorovat se budou registrační značky vozidel i přesný čas jejich průjezdu, rozlišovat se budou také druhy projíždějících vozidel.

„Data z průzkumu budou použita mimo jiné i pro analýzu toho, jakou dobu stráví vozidla na území města a kolik jich přibližně denně do města přijíždí. Monitorovací zařízení bude naistalováno vždy podle možností míst, kde bude zrovna průzkum probíhat. Auta se zařízením nebudou nijak bránit v průjezdu, lze si jich povšimnou například u krajnic, na některých místech budou zařízení nainstalována na zábradlí či mosty,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.

Městská policie i Policie České republiky budou o probíhajícím průzkumu informovány. Data z průzkumu začne odbor dopravy jihlavského magistrátu zpracovávat nejpozději 15. května.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před ledovkou také v částech Vysočiny
Meteorologové vydali výstrahu před náledím, která je pro velkou část republiky platná od středy 19. února od 21 hodin do čtvrtka 20. února do deváté hodiny ranní. Na Vysočině varování platí pro Humpolec, Pacov, Pelhřimov a Světlou nad Sázavou.
Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Meteorologové navíc místy očekávají nárazy západního až severozápadního větru kolem 20 m/s (70 km/h).

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před náledím, které by se mohlo tvořit v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém kraji a v částech Královéhradeckého kraje (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Jaroměř, Jičín, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí) .Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Miloš Vystrčil z Telče byl zvolen předsedou Senátu
Předsedou Senátu byl dvaapadesáti hlasy zvolen Miloš Vystrčil z ODS a senátor volebního obvodu 52 Jihlava, Dačice a Slavonice. Nahradil v lednu zesnulého Jaroslava Kuberu z Teplic.
Miloš Vystrčil z Telče se do Senátu dostal v roce 2010, mandát obhájil i v roce 2016. V letech 1998 až 2001 působil jako starosta Telče, mezi lety 2004 až 2008 byl hejtmanem Kraje Vysočina. Od roku 2014 je místopředsedou ODS.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová poblahopřála novému předsedovi Senátu Parlamentu České republiky Milošovi Vystrčilovi. Bývalý hejtman Vysočiny a starosta Telče byl dnes zvolen druhým nejvyšším ústavním činitelem státu.
V Jihlavě 19. 2. 2020

Vážený pane Vystrčile,

Přijměte ode mne srdečné blahopřání k Vašemu zvolení předsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Jsem pyšná na to, že v tak vysoké ústavní funkci stanul čestný člověk a velmi pracovitý a poctivý politik z Kraje Vysočina. O Vašich nesporných kvalitách bezesporu svědčí i vysoký počet 52 senátorů, kteří Vám dnes v tajné volbě poslali svůj hlas.

Přeji Vám jménem obyvatel Jihlavy hodně úspěchů a bude mi ctí s Vámi spolupracovat.

Karolína Koubová, primátorka JihlavyEva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen loni v listopadu na Pančavě
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže, který byl vloni v druhé polovině listopadu v křoví na Pančavě v Jihlavě nalezen mrtev. Kriminalisté zjišťují příčinu, okolnosti úmrtí muže a jeho totožnost. V rámci prověřování byla mimo jiné provedena soudní pitva, znalecké zkoumání v oboru genetika, antropologie a entomologie. Na základě dosavadního prověřování kriminalisté nezjistili, že by smrt muže způsobila jiná osoba.
Do současné doby se nepodařilo zjistit totožnost mrtvého muže. Kriminalisté na základě vyjádření znalců z oboru antropologie zjistili jeho přibližný popis a nechali si vypracovat kresby zobrazující zemřelého tak, jak pravděpodobně vypadal.

"S největší pravděpodobností se jednalo o muže ve věku kolem 40 – 50 let, vysokého přibližně 170 centimetrů. Zřejmě mu chybělo větší množství zubů a pravděpodobně nosil vlasy ostříhané nakrátko. Je možné, že se pohyboval v prostředí osob bez domova", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nápadné mohlo být znamení na obličeji: na pravém lícním oblouku měl zlomeninu, která se projevovala prohloubením v této části tváře. Není vyloučené, že měl na tomto místě viditelnou jizvu.

Na kresbách jsou dvě možné podoby muže, s přihlédnutím na typ postavy - silnější a hubenější.

"Žádáme občany, kteří by muže na kresbách poznali nebo by měli informaci vedoucí ke zjištění jeho totožnosti, aby se přihlásili na tísňové lince 158", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Za hlasy, které Chudobínská borovice v anketě Evropský strom roku 2020 získá, přibudou desetitisíce stromů
Chudobínská borovice rostoucí na skalnatém výběžku přehrady ve Víru nad zatopenou vesnicí Chudobín na Žďársku již stihla nasbírat v anketě Evropský strom roku 2020 více než 26 630 hlasů. Mezi dalšími patnácti finalisty ze všech koutů Evropy zatím reprezentant České republiky bezkonkurenčně vede.
Zástupci Mikroregionu Bystřicko – tamních obcí sdružených v dobrovolném spolku – se usnesli, že za každý hlas, který nominovaná borovice získá, bude vysazen jeden strom.

„Rozhodli jsme se dát účasti Chudobínské borovice v anketě hlubší smysl. Mikroregion Bystřicko přijal usnesení, že zajistí dobrovolnickou výsadbu stejného počtu stromů, kolik hlasů borovice v anketě obdrží. Jsme přesvědčeni, že na tuto výzvu uslyší všichni její obdivovatelé a že nám pomohou náš závazek naplnit,“ sdělil starosta Víru Ladislav Stalmach.

Stromy budou vysazeny v lesích v okolí vodní nádrže, které v některých místech rovněž decimuje postupující kůrovcová kalamita. O kolik sazenic přesně půjde, bude zřejmé po vyhlášení výsledků ankety, v níž mohou lidé hlasovat prostřednictvím webu www.evropskystromrok… do konce února.
Výsledky ankety Evropský strom roku 2020 budou v bruselském europarlamentu odtajněny 17. března.

Královna zatopeného údolí, Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou hořel byt, mladý muž skončil ve vážném zdravotním stavu na ARO
V bytovém domě v Neumannově ulici ve Žďáře nad Sázavou vypukl ve středu 19. února krátce před půl sedmou ráno požár. Jeden člověk skončil ve vážném zdravotním stavu na ARO v nemocnici v Novém Městě na Moravě.
„Uvnitř bytu, do kterého hasiči museli vniknout násilím, byl nalezen zraněný muž. Zasahujícím jednotkám se podařilo požár rychle uhasit", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
Požár způsobil škodu ve výši 800 tisíc korun.

"U požáru bytu zasahovaly dvě posádky záchranářů společně s lékařem. Zdravotníci na místě ošetřili mladého muže po nadýchání kouřových zplodin, kterého ve vážném stavu a na umělé plicní ventilaci převezli na Anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muzeum ve Velkém Meziříčí připravuje výstavu Historické cukrárny
Výstava Historické cukrárny, která přenese návštěvníky zpět v čase a ocitnou se tak nejen v interiéru historické cukrárny, ale také výrobny a obchodu, bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 27. února v 16 hodin v muzeu na zámku ve Velkém Meziříčí.
V něm samozřejmě nebudou chybět zásobníky na kávu či dózy plné bonbonů.

Návštěvníci se budou moci seznámit s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou formy na bonbony či tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí.

Kromě již zmíněných nejrůznějších pomůcek a forem na pečení bude připomenuta i výroba zmrzliny. Chybět tedy nebude ruční stroj na výrobu této ledové pochoutky, ale také pomůcky na její servírování.

Budou k vidění také dobové bonboniéry, krabice, historické plechovky i reklamní materiály, které dokreslí dobovou atmosféru.

Na výstavě se návštěvníci seznámí rovněž s příběhem prvorepublikového cukráře Novotného, který si sám sepsal a je doplněn i řadou rodinných fotografií.

Putovní výstava, jejímiž autory jsou Jan Maroušek a Petr Lukas, bude zapůjčena z Letohrádku Mitrovských v Brně.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020