Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 20.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu srbský snímek Delirium tremens
Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu 22. února od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Delirium tremens. Jsou herci, kteří jsou geniální. Jsou herci alkoholici. Hlavní hrdina nového filmu režiséra Gorana Markoviče populární a úspěšný herec Dagi je obojí. Nakonec kvůli alkoholu končí v léčebně. Balkánská tragikomedie o workoholismu a alkoholismu se skvělým a po zásluze oceněným hercem Tihomirem Staničem.
Hlavní postavou nejnovějšího filmového počinu srbského režiséra Gorana Markoviče je Dagi – povoláním herec - populární, oblíbený, neustále žádaný. Tomu odpovídá také jeho životní styl – každý den od rána do večera se intenzivně věnuje své profesi – natáčí filmy, seriály, účinkuje v zábavných televizních pořadech, hraje v několika divadlech, dokonce vyučuje herectví. Dagi je workoholik. Aby toto zběsilé tempo vydržel, vzal si k ruce pomocníka – alkohol. A jak se pracovní tlak zvyšuje, zvyšují se i dávky alkoholu. Jako správný alkoholik si vůbec nepřipouští svou závislost a už vůbec si neuvědomuje nebezpečnou propast, k jejímuž okraji se nezadržitelně blíží. Druhá část filmu se odehrává v léčebně, kde je Dagi zcela mimo realitu. To má ve svém důsledku za následek množství tragikomických situací. A navíc Dagi inspiruje mladou lékařku k nové metodě léčby pacientů prostřednictvím tzv. psychodramatu.

„Delirium Tremens“ v sobě mísí komičnost i tragičnost, ostatně jako i předešlé filmy Gorana Markoviče (např. Variola vera (1981), Tito a já (1992), Kordon (2002), Turné (2008)). Film, který byl vytvořen podle Markovičovy divadelní předlohy (tato divadelní hra byla dlouhá léta uváděna v Bělehradském divadle), je poctou nedávno zesnulému herci Predragovi Ejdusovi, který v uvedeném divadelním kusu hrál hlavní roli.

Delirium tremens
(Delirijum tremens)
Srbsko, 2019, DCP, barevný, srbsky, české titulky, 99 minut
Scénář a režie: Goran Markovič
Hudba: Zoran Simjanovič
Produkce: Marija Bereta
Hrají: Tihomir Stanič, Gorica Popovič, Anita Mančič, Dragan Pele Petrovič, Bereda Rešit, Nada Šargin, Svetozar Cvetkovič, Miodrag Krstovič, Goran Markovič, Dragana Djukič, Marija 'Maša' Dakič, Milica Zarič, Milica Jevtic a další.

Ocenění: Film Delirium tremens byl doposud oceněn třemi filmovými cenami – všechny byly z kategorie „Nejlepší herec“ a získal je představitel hlavní role Tihomir Stanič.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Proti odvolaní ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice Jaromíra Maška se postavil i Tomáš Zdechovský
Proti odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Jaromíra Maška se postavil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zásadně totiž nesouhlasí se všemi důvody, které ministerstvo uvedlo. Podepsal proto již petici proti odvolání a z titulu místopředsedy výboru EP pro zaměstnanost a sociální věci, a také předsedy odborné skupiny EP pro mentální zdraví, napsal ministru Vojtěchovi nesouhlasný dopis.
„Dovolte mi vyjádřit můj nesouhlas se všemi uvedenými informacemi, které tento krok zdůvodňují. Pan Mašek vedl nemocnici více než 14 let s maximálním profesním i lidským nasazením. Nemocnice pod jeho vedením byla a dosud je personálně i ekonomicky stabilizovaným zařízením. To, že svoji funkci naplňoval po všech stránkách velmi dobře, dokazuje i fakt, že jeho působení je pozitivně hodnoceno jak přímými spolupracovníky, tak i pacienty a jejich rodinami,“ uvádí mimo jiné v dopise ministrovi europoslanec Tomáš Zdechovský, který je dlouholetým předsedou odborné skupiny Evropského parlamentu pro mentální zdraví a jako havlíčkobrodský rodák zná mnohé zaměstnance, klienty i jejich rodiny.

„Pro psychiatrické pacienty je velmi důležitá stabilita a důvěra v ošetřující personál, zcela nečekané a absolutně nevěrohodně zdůvodněné odvolání ředitele ale způsobilo jen šok a nejistotu u všech zúčastněných. Z mého pohledu je proto jediným možným řešením, aby pan ministr Vojtěch přehodnotil rozhodnutí a očistil dobré jméno pana ředitele v médiích!“ komentuje situaci Zdechovský s tím, že jestli měl pan ministr s ředitelem jakýkoliv problém, měl celou situaci začít řešit jinak než okamžitým odvoláním.

Primáři a vedoucí pracovníci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, jejíhož ředitele k 16. únoru odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), chtějí s ministerstvem jednat o zklidnění situace v zařízení. Velká část personálu podle nich zvažuje, že podá výpověď. Nesouhlasí s odvoláním ředitele Jaromíra Maška ani s tím, co ministerstvo uvádí jako důvod odvolání.
Ministr trvá na tom, že se Mašek dopustil pochybení, která ohrožovala kvalitu a dostupnost péče regionu. „Pan ředitel dlouhodobě odmítal přijímat pacienty k ochrannému léčení, a to i na léčbu závažných sexuologických poruch," uvedla mluvčí resortu. Ředitel Mašek podle ministerstva také odmítl naplňovat kroky reformy psychiatrické péče, na které jsou vázány úhrady zdravotních pojišťoven, což by pro nemocnici do budoucna znamenalo významnou ekonomickou ztrátu.

Primáři a vedoucí pracovníci požadují osobní jednání s ministrem Vojtěchem do konce února. Uvedli to v otevřeném dopise. Podepsán je pod ním i Jiří Konrád, který jako zástupce ředitele od úterý 18. února nemocnici vede. Ministr se hodlá s personálem zařízení setkat v nejbližší době.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje na otevřený dopis personálu nemocnice podrobnou odpověď. „Ministr Adam Vojtěch se také se zaměstnanci v nejbližší možné době setká, aby jim své rozhodnutí vysvětlil a vyslechl si jejich názor," uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Dodala, že ministr své výhrady s ředitelem Maškem probral na osobní schůzce.
Jitka FIALOVÁ, -red-Zpět nahoru na obsah...

Třebíčští policisté objasnili sérii krádeží jízdních kol
Kriminalisté třebíčského územního odboru objasnili ve spolupráci s policisty obvodního oddělení Třebíč sérii krádeží jízdních kol. Kromě krádeží v různých objektech pachatel využíval také situace, kdy mu lidé nabízející k prodeji své ojeté jízdní kolo, poskytli před slíbeným zaplacením kolo na „zkušební jízdu“, ze které už se ale nevrátil. V jednom případě získal muž tímto způsobem mobilní telefon. Kriminalisté podezřelého muže zadrželi a zahájili jeho trestní stíhání. Dvaatřicetiletý opakovaně soudně trestaný recidivista z Olomoucka byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání majetkové trestné činnosti kriminalisté zadrželi tento týden v Třebíči. Vypátrali ho v ranních hodinách na ulici v části Horka - Domky a zadržený muž skončil v policejní cele. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Dvaatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, přičemž byla činem způsobena větší škoda,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti za spáchanou majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán a má za sebou i pobyt za mřížemi. Uložený nepodmíněný trest odnětí svobody si naposledy odpykal na začátku loňského roku, kdy byl propuštěn z věznice za krádeže.

Muž byl obviněn z toho, že odcizil v Třebíči v pěti případech jízdní kolo a v jednom mobilní telefon. Při své trestné činnosti využíval také nabídek prodeje věcí zveřejněných lidmi z Třebíčska na sociální síti. Vloni na konci listopadu přitáhl mužovu pozornost inzerát nabízející k prodeji mobilní telefon. S prodávajícím se muž prostřednictvím komunikace na sociální síti dohodl na koupi a následně se sešli v Třebíči. Obviněný muž si telefon vzal, prodávajícímu řekl, že mu peníze donese, dal mu drobnou zástavu a odešel. Mobilní telefon ani peníze už jeho majitel poté neviděl. Série pěti krádeží jízdních kol následovala v průběhu první poloviny února. V prvních třech případech muž kola odcizil na různých místech Třebíče, a to na zahradě rodinného domu, z uzamčené sklepní koje a z garáže bytového domu. Ke zbývajícím dvěma případům došlo na konci minulého týdne. Při obou krádežích muž opět využil inzerátů zveřejněných na sociální síti. S prodávajícím se dohodl na koupi a poté se sešli v jednom případě na parkovišti u obchodního domu a v druhém na ulici. Prodávající v obou případech na místo kolo přivezli, obviněný muž se zdůvodněním, že před zaplacením provede „testovací jízdu“ s jízdním kolem odjel a už se nevrátil. Majitelé tak o svá kola přišli.

Celková škoda, která majitelům jízdních kol a mobilního telefonu vznikla, přesáhla částku padesát tisíc korun.

Odcizené věci muž většinou ihned prodával dalším lidem v jiném kraji a peníze používal pro svoji potřebu. Jedno z odcizených jízdních kol policisté vypátrali v bazarovém obchodě. Kolo zajistili a následně si ho převzal zpět jeho majitel.

Obviněný muž je stíhán na svobodě, případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů Milan Špaček.

V souvislosti s tímto případem policisté opět apelují na občany, aby byli obezřetní a dbali na ochranu svého majetku. Při prodeji věcí je nutné trvat na zaplacení smluvené částky již při předání. Je důležité si uvědomit, že totožnost kupujícího nezaručí jeho profil na sociální síti, pod kterým zde vystupuje, a osobní setkání s kupujícím či předání zástavy nemusí být záruka, že se jedná o seriózního člověka a prodávající se nestane obětí podvodníka.

Dále je u bytových domů nutné důsledně zavírat všechny vstupní dveře do objektu, včetně přístupu do garáží a sklepních prostor. U uložení cenných věcí na zahradách rodinných domů je vždy lepší volit místo v uzamykatelných objektech a opět pokud je to možné zamykat přístupové cesty na pozemek.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

V Česku bude foukat čerstvý západní až severozápadní vítr
Meteorologové vydali novou výstrahu před čerstvým západním až severozápadním větrem. Ten může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině s nárazy místy kolem 20 metrů za sekundu.
Od pátku 21. února od šesti hodin ráno platí výstraha pro Vysočinu, Pardubický, Jihomoravský Královehradecký, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Vítr má zde ustávat v pátek okolo druhé hodiny odpoledne.

Výstraha je platná od páteční třetí hodiny ranní
Pro kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a hlavní město Prahu je výstraha platná již od páteční třetí hodiny ranní, největší nebezpečí by zde mělo pominout asi v jedenáct hodin dopoledne.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

V předběžném varování meteorologové zmiňují také neděli až pondělí 23. - 24. února od půlnoci do půlnoci čerstvý západní až severozápadní vítr místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h). Doporučují sledovat upřesňované předpovědi počasí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Třebíči začíná jarní cyklus přednášek o historii v našem regionu, první bude o dolování drahých kovů
Pokud přemýšlíte, jak smysluplně využít ještě stále dlouhé chladné podvečery, nechte se inspirovat nabídkou zajímavých přednášek. Muzeum Vysočiny v Třebíči jako již každý rok připravilo jarní cyklus přednášek s volným vstupem. Oproti předchozím letům však dochází ke změně, a to místa konání. Všechny přednášky se uskuteční v nově otevřeném Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici od 17.30 hodin.
Letošní cyklus 2020 sestává z pěti různorodých témat, která si zajisté najdou své posluchače.

Jako první zazní 25. února přednáška Stanislava Houzara z Moravského zemského muzea v Brně, na které se podíleli i jeho kolegové Vladimír Hrazdil a Jiří Toman. Posluchačům přiblíží zajímavou Historii dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině. V dobách středověku a raného novověku patřila těžba zlata a stříbra k významným aktivitám. Mezi význačné důlní oblasti patřila nepochybně Jihlava, která je proslulá nejstarším horním právem již z poloviny 13. století, dále brodský a štěpánovský revír. Ještě i dnes při svých toulkách krajinou můžeme narazit na důlní pozůstatky připomínající zašlou slávu.

Když se řekne Bílá hora, vybaví se snad každému letopočet 1620 a bitva třicetileté války, která zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let výrazně ovlivnila úděl naší země. Nechte se tedy překvapit 10. března přednáškou Josefa Špidly z Vyškova Bílá hora trochu jinak.

Protože je letošní rok na Vysočině v oblasti cestovního ruchu zasvěcen sklářství, které má v našem regionu dlouhou tradici, nemůže chybět přednáška Sklářství na Vysočině. Dne 24. března se tématu sklářství bude věnovat bývalý archeolog z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Aleš Knápek, který má mimo jiné bohaté vlastní zkušenosti například s experimentální tavbou skla v replice středověké sklářské pece.

První dubnové přednášky dne 7. dubna se ujme regionální badatel a publicista Zdeněk Prukner z Třebíče, který v loňském roce vydal knihu Konec války na Třebíčsku, která zachycuje události posledních válečných dnů a měsíců v období II. světové války ve 26 obcích a městech okresu Třebíč, kam se na sklonku měsíce dubna roku 1945 přesunuly jednotky německé tankové divize. Připomenut je i tragický případ z nedalekých Petrovic, ve kterých na samém sklonku války byli popraveni čtyři mladí vlastenci a postřílení hrozilo též 30 místním dospělým mužům. Rovněž přednáška nese název Konec války na Třebíčsku a věříme, že se setká se stejným zájmem jako knížka.

Jarní cyklus uzavře v úterý 21. dubna přednáška památkáře Ivana Mináře z Národního památkového ústavu v Praze s názvem Lidová architektura v Kraji Vysočina – zděné stavby 19. století. I v tomto případě je název přednášky shodný s názvem publikace, kterou Ivan Minář vydal v loňském roce. Publikace svým zaměřením pokryla celé území našeho kraje a poodhalila i to, co je mnohdy skryto za zdobnými štíty. Přijďte se dozvědět, jak naši předkové žili a bydleli před přibližně sto lety. Udělejte si sami úsudek, jak se za tuto poměrně krátkou dobu změnil náš styl bydlení. A pokud jste i vlastníky takové nemovitosti, třeba se necháte inspirovat k zachování této části našeho kulturního dědictví.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Svatby v zimě nejsou moc lákavé
V Jihlavě svatebčany moc netáhnou ani tzv. magická data. Ani ve čtvrtek 20. 02. 2020 se žádný pár nechtěl ženit, vdávat ani uzavírat partnerství.
Numerologie dneška zřejmě není pro páry příliš šťastná. Jak jinak si vysvětlit, že ve čtvrtek 20. 2. 2020, se na radnici v Jihlavě nikdo nenahlásil na svatbu? Na sobotu 22. 2. 2020 jsou nahlášeny dva sňatky. „I to je nadprůměrné číslo. V zimě jsou velmi časté i víkendy, kdy se nekoná vůbec žádná svatba a ve všední dny se během zimních měsíců prakticky vůbec neoddává,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová /Fórum Jihlava/. Dodala, že příští přestupnou sobotu, 29. 2. 2020 se plánují také dvě svatby.

Tuto sobotu 22.2. oddává bývalý primátor, dnes radní města Jihlavy, Jaroslav Vymazal /ODS/, příští týden bude oddávajícím zastupitel Radek Popelka /ANO/.

Tradičně nejlákavější jsou pro svatby letní měsíce. Už teď se plní termíny svateb na červen a červenec. „Například na 6. 6. 2020 už je teď přihlášeno na jihlavské matrice jedenáct svatebních párů a další svatebčané bezpochyby přibudou do matričních zápisů ještě po církevních obřadech v tento den,” řekla Libuše Indrová ze správního odboru jihlavského magistrátu.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020