Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 21.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté vypátrali celostátně hledaného muže v Brtnici, skončil ve věznici v Brně
Šestatřicetiletého muže z Náchodska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání vypátrali policisté ve čtvrtek 20. února před jednou hodinou odpoledne v Brtnici na náměstí Svobody.
"Na muže byl vloni v létě vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Vzhledem k tomu, že se bez závažného důvodu nástupu trestu úmyslně vyhýbal, je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Celostátně hledaného muže policisté po provedení nezbytných úkonů odvezli do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 bude od soboty kvůli opravám v úseku Mirošovice - Hvězdonice uzavřena, postupně přibudou další úseky
Práce na modernizaci dálnice D1 budou po zimě zahájeny v sobotu 22. února na úseku u Mirošovic. Uvedl to mluvčí ŘSD Jan Studecký. Poté zahájí firmy práce na dalších šesti úsecích. Na dálnici tak bude zúžena vozovka přibližně na 70 kilometrech.
V sobotu odpoledne bude zahájena instalace dopravních omezení na nájezdu od Benešova na dálnici D1 směrem na Prahu, kde bude zúžený připojovací pruh, a současně v okolí mostu Šmejkalka mezi kilometry 23,0 – 24,6 ve směru na Brno, kde bude uzavřen odstavný pruh.
Následně zde budou 14 dní probíhat práce na rozšíření dálnice. V termínu od 6. do 8. března bude postupně uzavírán pravý jízdní pás (směr z Prahy na Brno) v úseku Mirošovice – Hvězdonice. Doprava bude vedena v režimu 2+2 v levé části dálnice. V pondělí 9. března bude následně zahájeno odstraňování stávajícího povrchu.
Modernizaci úseku D1 Mirošovice – Hvězdonice provádí firma EUROVIA za cenu 1 078 milionů korun bez DPH. Úsek bude zprovozněn na konci letošního roku. Výjimkou je most Hvězdonice přes řeku Sázavu, na kterém budou probíhat práce ještě v roce 2021.

Komplikace budou následně čekat řidiče na úsecích Mirošovice–Hvězdonice (21. až 29. km), Soutice–Loket (56. až 66. km), Koberovice–Humpolec (81. až 90. km), Humpolec–Větrný Jeníkov (90. až 104. km), Velký Beranov–Měřín (119. až 134. km), na obchvatu Velkého Meziříčí (141. až 146. km) a Devět Křížů–Ostrovačice (168. až 178. km).

Modernizace D1 začala v květnu 2013. Zprovozněných bylo zatím 90 kilometrů, do konce letošního roku má být v provozu dalších 37 kilometrů. Posledních 34 kilometrů modernizované části D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna má být hotovo v roce 2021.

Foto: zdroj web https://www.novad1.cz/
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dopravu na stavbě obchvatu Velkého Beranova začaly řídit inteligentní semafory
Dopravu v průjezdu stavbou obchvatu Velkého Beranova na silnici II/602 nově řídí inteligentní semafory.
„Změna v řízení dopravy má pozitivně minimalizovat dopady prací na dopravu ve velice frekventovaném úseku. Fakt, že omezení je naplánováno až do konce října chceme kompenzovat nějakou výhodou,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle jeho informací je systém ode dneška ve zkušebním provozu a ze strany řidičů jsou na něj zatím pozitivní ohlasy.

Spuštění nového typu semaforů minimalizuje dopady na cestující dopravní veřejnost a zlepší se tak průjezdnost úseku oproti minulému roku. Zásadním problémem pro použití tohoto typu semaforu je délka obsluhovaného úseku a členitost terénu. Osazení „inteligentního“ semaforu (na bázi radiového signálu a synchronizace), který reaguje na intenzitu vozidel a umí zohlednit rozdílnou intenzitu obou směrů v dopravních špičkách ráno a odpoledne, je podmíněno velkou disciplínou všech účastníků silničního provozu. „ I na podzim loňského roku byla snaha zkrátit uzavřený úsek z jihlavské strany, ale zejména z důvodu nekázně řidičů, kteří nerespektovali zákaz stání na mostě přes řeku Jihlavu, je nutné úsek řízený semafory opět prodloužit až před tento most. Hrozí reálné nebezpečí nadměrného namáhání mostu přes řeku a je nutné eliminovat vodorovné síly při brždění i rozjíždění a možnost velkého statického zatížení při stání nákladních vozidel,“ popisuje Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Velkým problémem stavby ochvatu Velkého Beranova byla a bohužel opět je nekázeň řidičů nákladních vozidel nad 12T, kteří i přes zákaz (včetně vyznačené uzavírky a objízdné trasy přes D1) do tohoto úseku vjíždějí a zásadně komplikují dopravu, především její plynulost. Dalším problémem je nekázeň řidičů osobních automobilů, kteří rezignují na barvu světelné signalizace, projíždí stavbou na červenou a ohrožují bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu i pracovníků stavby.

Průběh stavby obchvatu Velkého Beranova na silnici II/602 s sebou bohužel nese dopravní komplikace, které budou vyváženy už na přelomu října a listopadu dokončením celého obchvatu Velkého Beranova a zprovozněním komfortní moderní kapacitní komunikace, která zrychlí napojení Jihlavy na D1.

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V pelhřimovské nemocnici zaútočil dvaasedmdesátiletý muž na svého spolubydlícího
V nemocnici v Pelhřimově pobodal kapesním nožem ve čtvrtek 20. února asi v sedm hodin ráno dvaasedmdesátiletý muž třiašedesátiletého muže, se kterým sdílel jeden nemocniční pokoj. Uvedla to tn.cz.
"K incidentu došlo včera před sedmou ráno v lůžkové části pelhřimovské nemocnice. Dvaasedmdesátiletý muž zde bez zjevných příčin napadl svého třiašedesátiletého spolubydlícího kapesním nožem, kterým mu způsobil zranění na předloktí pravé ruky," uvedl policejní mluvčí David Linhart.

Útočník byl převezený na odborné vyšetření do psychiatrické nemocnice v Jihlavě. Příjem rozrušeného pacienta potvrdila i primářka Dagmar Dvořáková. Útok vyšetřují pelhřimovští kriminalisté.

Podle mluvčí pelhřimovské nemocnice Petry Černo útoku předtím nic nenasvědčovalo.

Dvaasedmdesátiletý muž na pacienta, se kterým sdílel pokoj na lůžkovém oddělení, zaútočil prý bez zjevného důvodu. Oba muži byli prý při nástupu do nemocnice klidní a nebyl důvod dělat jakákoli předběžná opatření.

Pomatený pacient je podle policie podezřelý z přečinu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za který v případě uznání viny a odsouzení může za mřížemi strávit až tři roky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu bude zahájena výstava věnovaná archeologickým průzkumům
Výstava Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 27. února v 16 hodin v prostorách Muzea Vysočiny v Jihlavě na Masarykově náměstí číslo 57/58.
Výstava volně navazuje na sérii teritoriálně zaměřených výstav s archeologickou tématikou. Výstavy pořádané s dvouletou periodicitou byly v MVJ zahájeny výstavou Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Telčsku v roce 2018 a v letošním roce pokračují prezentací archeologických nálezů na Jihlavsku, přičemž celá polovina výstavy je věnována speciálnímu přírodovědnému oboru – dendrochronologii, která představuje pro archeologii jednu z nejdůležitějších možností absolutního datování historických stavebních konstrukcí či ojedinělých nálezů dřeva.

Archeologické nálezy na Jihlavsku jsou věnovány především výzkumům historických měst, městeček a městysů – Jihlavě, Batelovu, Brtnici, Polné a Stonařovu, zvláštní pozornost je zaměřena na hrnčířské pece zkoumané v Kostelci u Jihlavy (1953), v Jihlavě – Křížové ulici č. 14 (1993, 2008) a nejnověji v ulici U Skály v Jihlavě (2019). Prezentovány budou také průzkumy jihlavských historických domů a jejich hospodářského zázemí. Předmětem archeologických průzkumů byly v minulosti všechny tři nejstarší jihlavské kostely (sv. Jakuba Většího, Nanebevzetí Panny Marie s klášterem minoritů a Povýšení sv. Kříže s dominikánským klášterem) a výběrově tři venkovské kostely sv. Kunhuty v Kostelci u Jihlavy, sv. Vavřince ve Vyskytné nad Jihlavou a sv. Petra a Pavla v Rančířově. Kromě již zmiňovaných menších měst a městysů nacházejících se v obvodu města Jihlavy, představujeme také ojedinělé nálezy a „ztrátové artefakty“ nalezené ve volné krajině na Jihlavsku.

Druhá neméně významná část výstavy je věnována dendrochronologickým výzkumům. Na jedenácti panelech jsou přehledně prezentovány metody datování dřeva na základě zkoumání tloušťky letokruhů stromů a vytváření tzv. letokruhových křivek, umožňujících na konci celého procesu určit letopočet skácení stromu. Tato část výstavy má nadregionální přesah, neboť se zabývá oborem jako takovým s příklady z celé Vysočiny i dalších regionů. Kromě datování historických dřev nám výzkum letokruhů přináší poznatky o klimatu v minulosti, lze např. zjistit „suchá období“ nebo různé katastrofy v podobě požárů apod.

Na výstavu se váže tematická přednáška s názvem „Dendrochronologie jako dobrodružství“ v rámci cyklu Science café, kterou přednese Ing. Josef Kyncl v Malovaném sále MVJ v úterý 17. března od 18 hodin.

Výstava v jihlavském muzeu potrvá do neděle 25. října.
David ZIMOLAZpět nahoru na obsah...

U Volevčic na Jihlavsku utrpěla při nehodě jedna osoba zranění
Při dopravní nehodě, která se stala v pátek 21. února v šest hodin ráno na silnici II/406 v blízkosti odbočky na Volevčice na Jihlavsku, byla zraněna jedna osoba.
Podle hasičů zde osobní auto srazilo jednoho člověka.

Silnice byla zcela uzavřena, policisté odkláněli provoz na objízdné trasy po silnicích v okolí – přes obce Sedlejov a Třeštice.
Nyní již je podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zcela průjezdná.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020