Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 22.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Synonyma, příběh izraelského migranta, který chce ve Francii začít nový život
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 24. února od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Synonyma, příběh izraelského migranta, který se chce ve Francii zbavit stresu z tvrdé vojenské služby na Golanských výšinách, zapomenout na svou opovrhovanou vlast i mateřský jazyk a začít v Paříži úplně nový život.
Jsem po smrti?“ Tak znějí první slova hlavní postavy filmu izraelského scénáristy a režiséra Nadava Lapida Synonyma, mladého Izraelce Joava. Joav leží nahý na posteli v honosném pařížském bytě, kam ho donesli jeho dva zachránci před umrznutím, mladý francouzský pár Emile a Caroline. Joav v jistém smyslu po smrti opravdu je – chce se navždy zbavit své izraelské identity a zapomenout na izraelskou kulturu militarismu amachismu a povinné lásky k vlasti. Včera přicestoval z Tel Avivu, bez peněz a bez práce, a netouží po ničem jiném než po tom, aby se stal Francouzem. Jedinými pomocníky na této cestě jsou mu jeho dva noví přátelé a francouzský slovník. Právě ze slov chce Joav vytvořit svou novou, francouzskou identitu a s ní i celý nový svět. Když pojmenovává věci, jako by před ním vyvstávaly poprvé, když hledá synonyma ke slovům, která už zná, jako by ohledával bohatství skutečnosti. Jazyk má v Lapidově snímku mýtotvornou funkci; slova zde vytvářejí skutečnost, kterou označují, a skutečnost sama je mýtická: je živým předivem příběhů, které zase utvářejí náš život.

Lapidův vynikající film vytváří obrazový a horečnatě intenzivní svět s poselstvím o kořenech uložených hluboko v duši, kterých se nelze snadno zbavit, a také charakteristiku moderní bezstarostné civilizované společnosti, která si svůj život v dostatku a míru ani neuvědomuje a bere ho jak samozřejmost.

Synonyma
(Synonymes)
Francie/Izrael/Německo, 2019, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 123 minut
Scénář a režie: Nadav Lapid
Kamera: Shai Goldman
Producenti: Saïd Ben Saïd, Michel Merkt
Hrají: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte, Olivier Loustau, Yehuda Almagor, Léa Drucker, Christophe Paou a další
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Obec Nové Veselí poskytne kostelu 200 tisíc korun na nákup nových zvonů
Obec Nové Veselí poskytne 200 tisíc korun římskokatolické farnosti na nákup nových zvonů do věže kostela svatého Václava. Finanční dar schválili zastupitelé.
Dotační podpora bude farností použita na nákup zvonů do věže kostela, zastupitelé navýšení výdaje o sto tisíc korun schválili jako rozpočtovou změnu.

Věž kostela svatého Václava v Novém Veselí prošla v roce 2017 rekonstrukcí za 2,3 milionu korun. Při stavebních pracích zde byla objevena časová schránky v makovici věže, která obsahovala dokumenty z celkem pěti období mezi lety 1833 až 1959. Novoveselští poté k původním listinám dodali ještě aktuální dokumenty a vše opět uložili v opravené věži jako poselství dalším generacím.

První zmínka o chrámu v Novém Veselí pochází již z roku 1393. Tento gotický kostel byl zasvěcen svatému Václavu a nacházel se na dnešním starém hřbitově. V roce 1709 byl veselský statek zakoupen žďárským klášterem. Opat Bernard Hennet, nástupce známého žďárského opata Václava Vejmluvy, nebyl spokojený se stavem veselského kostela, a proto se rozhodl nechat vystavět kostel nový. Základní kámen nového kostela byl posvěcen v roce 1751, samotná stavba započala pravděpodobně o rok později. Kostel byl dokončen v roce 1757, ve stejném roce byl i vysvěcen. Nový kostel byl zasvěcen opět svatému Václavu. Starý kostel byl zbořen v roce 1760.

Kostel byl výrazně upravován po požáru roku 1831, tehdy byla jehož věž o třetinu snížena (původně byla vysoká 68 metrů).

Opata Bernarda Henneta vedlo k vystavění chrámu pohnutí, které se mu přihodilo během honu, kdy se oddělil od družiny a zabloudil v hustých lesích. Marně se snažil najít nějaké známé místo nebo lesní cestu, byl hladový, unavený a zacházel stále hlouběji do lesů. Uprostřed temné noci padl opat na kolena a začal se modlit k Bohu, aby mu ukázal cestu a vyvedl ho z noci do dne. Slíbil, že pokud ve zdraví vyvázne, postaví v Novém Veselí nový kostel namísto starého kostela a zasvětí ho svatému Václavu. Modlil se celou noc, a když začalo svítat, opět se vydal na cestu. Najednou uslyšel zakokrhání kohouta. Ihned zapomněl na hlad, šrámy i únavu a běžel směrem, odkud kokrhání přicházelo. Kdykoliv zaváhal nebo ztratil směr, kokrhání kohouta se znovu ozvalo a ukázalo mu správnou cestu. Nakonec se opat dostal na okraj lesa a pak už snadno došel do veselského dvora. Veselští poddaní ho potom zavezli do kláštera, kde opat zjistil, že v lesích ztratil svůj vzácný opatský prsten s ostatky svatých. Slib dodržel a nechal v Novém Veselí postavit nový barokní kostel. Uvnitř chrámové lodi je vyobrazen rodový erb opata Bernarda Henneta, ve štítu se nachází červený kohout na zeleném pahorku, který v zobáku drží zlatý prsten.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Město Havlíčkův Brod a skauti uvažují o zpřístupnění jedinečné památky - tyfového hřbitova
Židovský tyfový hřbitov z roku 1917, cenná památka nedaleko Havlíčkova Brodu, se nachází v zalesněném ostrůvku mezi poli, k němuž nevede žádná cesta. A o jeho zpřístupnění se nyní snaží místní skauti spolu s radnicí.
Lidé se k památce dostanou pouze přes pole. „Pozemek, který ke hřbitovu vede, je v majetku města, v současnosti je pronajatý, ale s nájemcem budeme jednat o obnovení cesty. S židovskou obcí i se skauty se budeme snažit, abychom památku zpřístupnili“, uvedl starosta Jan Tecl. Podle starých map cesta ke hřbitovu vedla, nyní je však zaoraná.

Skauti by rádi hřbitov a okolí uklidili od odpadků, popadaných dřevin a náletů. Již loni v květnu oslovili českou židovskou obec, v jejímž majetku se hřbitov nachází. Ta s úklidem souhlasí. "Do úklidu hřbitova, popřípadě celého lesíku se můžete pustit kdykoliv. Budeme samozřejmě vděčni za odvoz i všech ostatních odpadů", napsali zástupci židovské obce skautům.

Hřbitov byl založen roku 1917 poté, co v táboře přeplněném asi 9000 židovskými uprchlíky z Haliče a Bukoviny na území dnešní psychiatrické léčebny vypukla epidemie skvrnitého tyfu a pro její oběti již nebylo místo na židovském hřbitově v centru města.
Pohřbívání zde bylo ukončeno bezprostředně po skončení první světové války. Prostor hřbitova byl udržován po celé období první republiky, přestože Německý Brod zaznamenával úbytek židovského obyvatelstva. Kvůli holokaustu se po druhé světové válce na hřbitov téměř zapomnělo a jeho prostor téměř šedesát let chátral. Peníze na jeho nejnutnější opravy a údržbu byly poprvé poskytnuty až v roce 2004.

Umístění a původní stav
Hřbitov se nachází severně od Havlíčkova Brodu ve směru na Kolín, asi 500 metrů za novým městským hřbitovem. Jedná se o velmi dobře patrný zalesněný ostrůvek v polích, kolem nějž byl po skončení první světové války vystavěn dřevěný plot a uvnitř také hřbitovní domek. Samotný prostor hřbitova tvořily vysoké stromy vysázené ve tvaru kříže, mezi nimiž byla nižší a hustší výsadba.
Na hřbitovní ploše 25 x 25 metrů bylo dodnes zachováno 86 prostých náhrobních kamenů s hebrejskými nápisy.Výjimečně je uvedeno jméno, bydliště a datum úmrtí latinkou. Ke hřbitovu nevede žádná přístupová cesta. Do dnešních dní se nedochoval ani dřevěný plot, ani hřbitovní domek a těžko patrný je také původní záměr stromové výsadby. Přesto se jedná o jediný hřbitov svého druhu v českých zemích, jehož význam daleko přesahuje místní židovské dějiny.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem a také bez řidičských průkazů
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž z Jihlavska, který řídil auto i přes uložený zákaz. Ve čtvrtek 20. února jel řidič s vozidlem Suzuki Swift ve směru od obce Kostelní Myslová na Telč, kde ho na ulici Masarykova před desátou hodinou večer zastavila policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť má od konce loňského roku rozhodnutím magistrátu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
V pátek 21. února odhalili policisté v Třebíči muže, který řídil auto pod vlivem alkoholu. Devatenáctiletý muž jel s vozidlem Peugeot po silnici ve směru od ulice Vltavínská na Václavské náměstí. Po jedné hodině v noci automobil zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,32 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Požití alkoholu před jízdou přiznal. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Jízda v Pelhřimově pod vlivem drog
Policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov prováděli ve středu 19. února okolo šesté hodiny odpoledne běžnou silniční kontrolu v ulici Arch. Janáka, při které zastavili osobní automobil Hyundai, který řídil pětadvacetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na látky canabis a amfetaminy. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Případ poté zadokumentovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič traktoru ve Zhoři byl pod vlivem alkoholu
O řidičský průkaz přišel třiatřicetiletý muž, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Ve čtvrtek 20. února jel s traktorem po silnici v obci Zhoř, kde ho před pátou hodinou ráno zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 0,64 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu a drog
V úterý 18. února odhalili policisté v Třebíči řidiče, který byl pod vlivem alkoholu i drog. Jednačtyřicetiletý muž jel s vozidlem Renault Laguna ve směru od ulice Cyrilometodějská na ulici Zdislavina. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Také test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u muže pozitivní, a to na marihuanu. Požití drog i alkoholu před jízdou přiznal, lékařskému vyšetření se ale odmítl bezdůvodně podrobit. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se jednačtyřicetiletý muž z Třebíčska dopustil dopravních přestupků, také ty policisté šetří.

Jízda pod vlivem alkoholu v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté prováděli v úterý 18. února po druhé hodině ráno běžnou silniční kontrolu v ulici Křemešnická, při které zastavili osobní automobil Volkswagen, který řídil dvaatřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,94 promile. I následující opakované dechové zkoušky byly pozitivní a vykazovaly hodnoty přes 1,7 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Po provedení všech nezbytných úkonů směřujících k řádnému objasnění věci, policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič ve Žďáře nad Sázavou byl pod vlivem drog
Policisté odhalili včera v Jihlavě řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska jel v pondělí 17. února s vozidlem Škoda Citigo po ulici Znojemská, kde ho po třetí hodině odpoledne zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Požití drog před jízdou přiznal. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Telči byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 15. února odhalili policisté v Telči řidiče, který měl téměř dvě promile alkoholu. Jednadvacetiletý muž z Jindřichohradecka jel s vozidlem VW Golf po ulici Dačická, kde ho před jednou hodinou v noci zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,77 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž v Chotěboři za volant usedl přes uložený zákaz
Chotěbořští policisté zastavili v sobotu 15. února kolem půl dvanácté dopoledne na ulici Žižkova osobní automobil Dacia, jehož řidič byl třiašedesátiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od konce listopadu loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to do června letošního roku. Další jízdu mu na místě zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Jízda v Olešné na Pelhřimovsku pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté odhalili v pátek 14. února řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem drog. Osobní automobil Volkswagen zastavila policejní hlídka na silnici druhé třídy v katastru obce Olešná. Test na drogy, kterému se řidič podrobil, vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Pokračovat v jízdě již muž nesměl. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Opilý řidič na Jihlavsku s autem havaroval
V neděli 16. února havaroval na silnici mezi obcemi Zbilidy a Ústí s automobilem řidič, u kterého policisté zjistili, že je opilý. Po druhé hodině v noci jel pětatřicetiletý muž s vozidlem Dacia Sandero ve směru na Ústí a na rovném úseku komunikace vyjel do příkopu. Ve snaze vyjet s automobilem zpět se s vozidlem ještě převrátil na bok a narazil do stromu. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,81 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty téměř dvě promile alkoholu v dechu. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně šedesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu dále šetří.

Střet dvou vozidel u Bohdalova na Žďársku
V pátek 14. února jela po šesté hodině ráno devětatřicetiletá řidička vozidla Škoda Fabia po silnici ve směru od obce Pavlov na Bohdalov. Při projíždění zatáčkou dostala smyk, který nezvládla, a následně narazila do protijedoucího vozidla VW Amarok. Při nehodě utrpěla zranění spolujedoucí, která byla na ošetření převezena do Nemocnice Nové Město na Moravě. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně 130 tisíc korun. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Příčinu a okolnosti dopravní nehody dále šetří.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Na Česko se žene další velmi silný vítr, na Vysočině začne foukat v neděli odpoledne
Meteorologové vydali výstrahu před dalším velmi silným větrem, který by měl na Vysočině udeřit v neděli 23. února v 15 hodin a řádit pak až do pondělí 24. února do ranních čtyř hodin. Foukat by měl silný západní, postupně severozápadní vítr s nárazy 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h). Nejsilnější nárazy meteorologové očekávají ve večerních hodinách při přechodu studené fronty.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.
Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před velmi silným větrem platí od nedělních jedenácti hodin pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a hlavní město Prahu. Vítr by zde měl ustávat kolem půlnoci z neděle na pondělí.

Od nedělních patnácti hodin platí výstraha před velmi silným větrem pro Ústecký a Liberecký kraj, kde by nebezpečí mělo rovněž pominout kolem pondělní půlnoci. Současně výstraha platí pro Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina. Vítr v těchto krajích bude slábnout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

Výstraha před silným větrem platí od nedělních patnácti hodin pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Nebezpečí by mělo pominout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zájemci si budou moci prohlédnout celý areál vysoké školy v Jihlavě
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 27. února od 9 hodin pro širokou veřejnost Den otevřených dveří. Organizátoři návštěvníky provedou prostorami školy a studenti představí jednotlivé katedry a nabízené studijní obory a programy přímo v nové posluchárně.
Od 9 hodin začínají prohlídky prostor vysoké školy, rozdělené podle studijního zaměření na technické, ekonomické či zdravotnické. Prohlídky se budou konat každou celou hodinu, tzn. od 9, 10 a 11 hodin. Poté bude následovat hodinová pauza a pak se uskuteční ještě dvě prohlídky, a to od 13 a 14 hodin.

"Rovněž v 9, v 10 a 12 hodin budou přímo sami studenti prezentovat v naší nové posluchárně možnosti studia na naší vysoké škole. Studenty podpoří i samotní garanti prezentovaných studijních oborů, případně studijních programů nebo vedoucí kateder či jejich zástupci", uvedla Magdalena Martini z oddělení propagace školy.

"Máte jedinečnou možnost získat všechny informace, které mohou být zásadní pro vaší volbu. Přijďte za námi a ptejte se na vše, co vás zajímá", dodal M. Martini.

Nové výukové centrum za 187 milionů korun u vysoké školy vzniklo rekonstrukcí severního křídla někdejší budovy soudu, kde škola sídlí, a moderně pojatou přístavbou přednáškového sálu. V jeho suterénu je instalovaná virtuální továrna simulující výrobní procesy, podle prorektora Zdeňka Horáka nejmodernější v České republice. Pravidelná výuka začne v centru na podzim s novým akademickým rokem.
Nová posluchárna stojí na dvoře někdejšího soudu, který byl dějištěm politických procesů 50. let minulého století. Zeď, která ho oddělovala od frekventované Tyršovy ulice, byla kvůli přístavbě zbořená. Hned za ní stávalo popraviště. Jména těch, kteří na něm zemřeli, připomíná řadu let pomník instalovaný před budovou.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   13. 7. 2020

• Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila tři nákladní auta, dálnice na Prahu je neprůjezdná
• U Ostrova nad Oslavou byly nalezeny dva dělostřelecké granáty a dělostřelecká mina
• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020