Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 22.2 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Synonyma, příběh izraelského migranta, který chce ve Francii začít nový život
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 24. února od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Synonyma, příběh izraelského migranta, který se chce ve Francii zbavit stresu z tvrdé vojenské služby na Golanských výšinách, zapomenout na svou opovrhovanou vlast i mateřský jazyk a začít v Paříži úplně nový život.
Jsem po smrti?“ Tak znějí první slova hlavní postavy filmu izraelského scénáristy a režiséra Nadava Lapida Synonyma, mladého Izraelce Joava. Joav leží nahý na posteli v honosném pařížském bytě, kam ho donesli jeho dva zachránci před umrznutím, mladý francouzský pár Emile a Caroline. Joav v jistém smyslu po smrti opravdu je – chce se navždy zbavit své izraelské identity a zapomenout na izraelskou kulturu militarismu amachismu a povinné lásky k vlasti. Včera přicestoval z Tel Avivu, bez peněz a bez práce, a netouží po ničem jiném než po tom, aby se stal Francouzem. Jedinými pomocníky na této cestě jsou mu jeho dva noví přátelé a francouzský slovník. Právě ze slov chce Joav vytvořit svou novou, francouzskou identitu a s ní i celý nový svět. Když pojmenovává věci, jako by před ním vyvstávaly poprvé, když hledá synonyma ke slovům, která už zná, jako by ohledával bohatství skutečnosti. Jazyk má v Lapidově snímku mýtotvornou funkci; slova zde vytvářejí skutečnost, kterou označují, a skutečnost sama je mýtická: je živým předivem příběhů, které zase utvářejí náš život.

Lapidův vynikající film vytváří obrazový a horečnatě intenzivní svět s poselstvím o kořenech uložených hluboko v duši, kterých se nelze snadno zbavit, a také charakteristiku moderní bezstarostné civilizované společnosti, která si svůj život v dostatku a míru ani neuvědomuje a bere ho jak samozřejmost.

Synonyma
(Synonymes)
Francie/Izrael/Německo, 2019, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 123 minut
Scénář a režie: Nadav Lapid
Kamera: Shai Goldman
Producenti: Saïd Ben Saïd, Michel Merkt
Hrají: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte, Olivier Loustau, Yehuda Almagor, Léa Drucker, Christophe Paou a další
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Obec Nové Veselí poskytne kostelu 200 tisíc korun na nákup nových zvonů
Obec Nové Veselí poskytne 200 tisíc korun římskokatolické farnosti na nákup nových zvonů do věže kostela svatého Václava. Finanční dar schválili zastupitelé.
Dotační podpora bude farností použita na nákup zvonů do věže kostela, zastupitelé navýšení výdaje o sto tisíc korun schválili jako rozpočtovou změnu.

Věž kostela svatého Václava v Novém Veselí prošla v roce 2017 rekonstrukcí za 2,3 milionu korun. Při stavebních pracích zde byla objevena časová schránky v makovici věže, která obsahovala dokumenty z celkem pěti období mezi lety 1833 až 1959. Novoveselští poté k původním listinám dodali ještě aktuální dokumenty a vše opět uložili v opravené věži jako poselství dalším generacím.

První zmínka o chrámu v Novém Veselí pochází již z roku 1393. Tento gotický kostel byl zasvěcen svatému Václavu a nacházel se na dnešním starém hřbitově. V roce 1709 byl veselský statek zakoupen žďárským klášterem. Opat Bernard Hennet, nástupce známého žďárského opata Václava Vejmluvy, nebyl spokojený se stavem veselského kostela, a proto se rozhodl nechat vystavět kostel nový. Základní kámen nového kostela byl posvěcen v roce 1751, samotná stavba započala pravděpodobně o rok později. Kostel byl dokončen v roce 1757, ve stejném roce byl i vysvěcen. Nový kostel byl zasvěcen opět svatému Václavu. Starý kostel byl zbořen v roce 1760.

Kostel byl výrazně upravován po požáru roku 1831, tehdy byla jehož věž o třetinu snížena (původně byla vysoká 68 metrů).

Opata Bernarda Henneta vedlo k vystavění chrámu pohnutí, které se mu přihodilo během honu, kdy se oddělil od družiny a zabloudil v hustých lesích. Marně se snažil najít nějaké známé místo nebo lesní cestu, byl hladový, unavený a zacházel stále hlouběji do lesů. Uprostřed temné noci padl opat na kolena a začal se modlit k Bohu, aby mu ukázal cestu a vyvedl ho z noci do dne. Slíbil, že pokud ve zdraví vyvázne, postaví v Novém Veselí nový kostel namísto starého kostela a zasvětí ho svatému Václavu. Modlil se celou noc, a když začalo svítat, opět se vydal na cestu. Najednou uslyšel zakokrhání kohouta. Ihned zapomněl na hlad, šrámy i únavu a běžel směrem, odkud kokrhání přicházelo. Kdykoliv zaváhal nebo ztratil směr, kokrhání kohouta se znovu ozvalo a ukázalo mu správnou cestu. Nakonec se opat dostal na okraj lesa a pak už snadno došel do veselského dvora. Veselští poddaní ho potom zavezli do kláštera, kde opat zjistil, že v lesích ztratil svůj vzácný opatský prsten s ostatky svatých. Slib dodržel a nechal v Novém Veselí postavit nový barokní kostel. Uvnitř chrámové lodi je vyobrazen rodový erb opata Bernarda Henneta, ve štítu se nachází červený kohout na zeleném pahorku, který v zobáku drží zlatý prsten.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Město Havlíčkův Brod a skauti uvažují o zpřístupnění jedinečné památky - tyfového hřbitova
Židovský tyfový hřbitov z roku 1917, cenná památka nedaleko Havlíčkova Brodu, se nachází v zalesněném ostrůvku mezi poli, k němuž nevede žádná cesta. A o jeho zpřístupnění se nyní snaží místní skauti spolu s radnicí.
Lidé se k památce dostanou pouze přes pole. „Pozemek, který ke hřbitovu vede, je v majetku města, v současnosti je pronajatý, ale s nájemcem budeme jednat o obnovení cesty. S židovskou obcí i se skauty se budeme snažit, abychom památku zpřístupnili“, uvedl starosta Jan Tecl. Podle starých map cesta ke hřbitovu vedla, nyní je však zaoraná.

Skauti by rádi hřbitov a okolí uklidili od odpadků, popadaných dřevin a náletů. Již loni v květnu oslovili českou židovskou obec, v jejímž majetku se hřbitov nachází. Ta s úklidem souhlasí. "Do úklidu hřbitova, popřípadě celého lesíku se můžete pustit kdykoliv. Budeme samozřejmě vděčni za odvoz i všech ostatních odpadů", napsali zástupci židovské obce skautům.

Hřbitov byl založen roku 1917 poté, co v táboře přeplněném asi 9000 židovskými uprchlíky z Haliče a Bukoviny na území dnešní psychiatrické léčebny vypukla epidemie skvrnitého tyfu a pro její oběti již nebylo místo na židovském hřbitově v centru města.
Pohřbívání zde bylo ukončeno bezprostředně po skončení první světové války. Prostor hřbitova byl udržován po celé období první republiky, přestože Německý Brod zaznamenával úbytek židovského obyvatelstva. Kvůli holokaustu se po druhé světové válce na hřbitov téměř zapomnělo a jeho prostor téměř šedesát let chátral. Peníze na jeho nejnutnější opravy a údržbu byly poprvé poskytnuty až v roce 2004.

Umístění a původní stav
Hřbitov se nachází severně od Havlíčkova Brodu ve směru na Kolín, asi 500 metrů za novým městským hřbitovem. Jedná se o velmi dobře patrný zalesněný ostrůvek v polích, kolem nějž byl po skončení první světové války vystavěn dřevěný plot a uvnitř také hřbitovní domek. Samotný prostor hřbitova tvořily vysoké stromy vysázené ve tvaru kříže, mezi nimiž byla nižší a hustší výsadba.
Na hřbitovní ploše 25 x 25 metrů bylo dodnes zachováno 86 prostých náhrobních kamenů s hebrejskými nápisy.Výjimečně je uvedeno jméno, bydliště a datum úmrtí latinkou. Ke hřbitovu nevede žádná přístupová cesta. Do dnešních dní se nedochoval ani dřevěný plot, ani hřbitovní domek a těžko patrný je také původní záměr stromové výsadby. Přesto se jedná o jediný hřbitov svého druhu v českých zemích, jehož význam daleko přesahuje místní židovské dějiny.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem a také bez řidičských průkazů
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž z Jihlavska, který řídil auto i přes uložený zákaz. Ve čtvrtek 20. února jel řidič s vozidlem Suzuki Swift ve směru od obce Kostelní Myslová na Telč, kde ho na ulici Masarykova před desátou hodinou večer zastavila policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť má od konce loňského roku rozhodnutím magistrátu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
V pátek 21. února odhalili policisté v Třebíči muže, který řídil auto pod vlivem alkoholu. Devatenáctiletý muž jel s vozidlem Peugeot po silnici ve směru od ulice Vltavínská na Václavské náměstí. Po jedné hodině v noci automobil zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,32 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Požití alkoholu před jízdou přiznal. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Jízda v Pelhřimově pod vlivem drog
Policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov prováděli ve středu 19. února okolo šesté hodiny odpoledne běžnou silniční kontrolu v ulici Arch. Janáka, při které zastavili osobní automobil Hyundai, který řídil pětadvacetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na látky canabis a amfetaminy. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Případ poté zadokumentovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič traktoru ve Zhoři byl pod vlivem alkoholu
O řidičský průkaz přišel třiatřicetiletý muž, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Ve čtvrtek 20. února jel s traktorem po silnici v obci Zhoř, kde ho před pátou hodinou ráno zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 0,64 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu a drog
V úterý 18. února odhalili policisté v Třebíči řidiče, který byl pod vlivem alkoholu i drog. Jednačtyřicetiletý muž jel s vozidlem Renault Laguna ve směru od ulice Cyrilometodějská na ulici Zdislavina. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Také test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u muže pozitivní, a to na marihuanu. Požití drog i alkoholu před jízdou přiznal, lékařskému vyšetření se ale odmítl bezdůvodně podrobit. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se jednačtyřicetiletý muž z Třebíčska dopustil dopravních přestupků, také ty policisté šetří.

Jízda pod vlivem alkoholu v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté prováděli v úterý 18. února po druhé hodině ráno běžnou silniční kontrolu v ulici Křemešnická, při které zastavili osobní automobil Volkswagen, který řídil dvaatřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,94 promile. I následující opakované dechové zkoušky byly pozitivní a vykazovaly hodnoty přes 1,7 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Po provedení všech nezbytných úkonů směřujících k řádnému objasnění věci, policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič ve Žďáře nad Sázavou byl pod vlivem drog
Policisté odhalili včera v Jihlavě řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska jel v pondělí 17. února s vozidlem Škoda Citigo po ulici Znojemská, kde ho po třetí hodině odpoledne zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Požití drog před jízdou přiznal. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Telči byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 15. února odhalili policisté v Telči řidiče, který měl téměř dvě promile alkoholu. Jednadvacetiletý muž z Jindřichohradecka jel s vozidlem VW Golf po ulici Dačická, kde ho před jednou hodinou v noci zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,77 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž v Chotěboři za volant usedl přes uložený zákaz
Chotěbořští policisté zastavili v sobotu 15. února kolem půl dvanácté dopoledne na ulici Žižkova osobní automobil Dacia, jehož řidič byl třiašedesátiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od konce listopadu loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to do června letošního roku. Další jízdu mu na místě zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Jízda v Olešné na Pelhřimovsku pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté odhalili v pátek 14. února řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem drog. Osobní automobil Volkswagen zastavila policejní hlídka na silnici druhé třídy v katastru obce Olešná. Test na drogy, kterému se řidič podrobil, vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Pokračovat v jízdě již muž nesměl. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Opilý řidič na Jihlavsku s autem havaroval
V neděli 16. února havaroval na silnici mezi obcemi Zbilidy a Ústí s automobilem řidič, u kterého policisté zjistili, že je opilý. Po druhé hodině v noci jel pětatřicetiletý muž s vozidlem Dacia Sandero ve směru na Ústí a na rovném úseku komunikace vyjel do příkopu. Ve snaze vyjet s automobilem zpět se s vozidlem ještě převrátil na bok a narazil do stromu. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,81 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty téměř dvě promile alkoholu v dechu. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně šedesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu dále šetří.

Střet dvou vozidel u Bohdalova na Žďársku
V pátek 14. února jela po šesté hodině ráno devětatřicetiletá řidička vozidla Škoda Fabia po silnici ve směru od obce Pavlov na Bohdalov. Při projíždění zatáčkou dostala smyk, který nezvládla, a následně narazila do protijedoucího vozidla VW Amarok. Při nehodě utrpěla zranění spolujedoucí, která byla na ošetření převezena do Nemocnice Nové Město na Moravě. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně 130 tisíc korun. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Příčinu a okolnosti dopravní nehody dále šetří.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Na Česko se žene další velmi silný vítr, na Vysočině začne foukat v neděli odpoledne
Meteorologové vydali výstrahu před dalším velmi silným větrem, který by měl na Vysočině udeřit v neděli 23. února v 15 hodin a řádit pak až do pondělí 24. února do ranních čtyř hodin. Foukat by měl silný západní, postupně severozápadní vítr s nárazy 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h). Nejsilnější nárazy meteorologové očekávají ve večerních hodinách při přechodu studené fronty.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.
Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před velmi silným větrem platí od nedělních jedenácti hodin pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a hlavní město Prahu. Vítr by zde měl ustávat kolem půlnoci z neděle na pondělí.

Od nedělních patnácti hodin platí výstraha před velmi silným větrem pro Ústecký a Liberecký kraj, kde by nebezpečí mělo rovněž pominout kolem pondělní půlnoci. Současně výstraha platí pro Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina. Vítr v těchto krajích bude slábnout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

Výstraha před silným větrem platí od nedělních patnácti hodin pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Nebezpečí by mělo pominout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zájemci si budou moci prohlédnout celý areál vysoké školy v Jihlavě
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 27. února od 9 hodin pro širokou veřejnost Den otevřených dveří. Organizátoři návštěvníky provedou prostorami školy a studenti představí jednotlivé katedry a nabízené studijní obory a programy přímo v nové posluchárně.
Od 9 hodin začínají prohlídky prostor vysoké školy, rozdělené podle studijního zaměření na technické, ekonomické či zdravotnické. Prohlídky se budou konat každou celou hodinu, tzn. od 9, 10 a 11 hodin. Poté bude následovat hodinová pauza a pak se uskuteční ještě dvě prohlídky, a to od 13 a 14 hodin.

"Rovněž v 9, v 10 a 12 hodin budou přímo sami studenti prezentovat v naší nové posluchárně možnosti studia na naší vysoké škole. Studenty podpoří i samotní garanti prezentovaných studijních oborů, případně studijních programů nebo vedoucí kateder či jejich zástupci", uvedla Magdalena Martini z oddělení propagace školy.

"Máte jedinečnou možnost získat všechny informace, které mohou být zásadní pro vaší volbu. Přijďte za námi a ptejte se na vše, co vás zajímá", dodal M. Martini.

Nové výukové centrum za 187 milionů korun u vysoké školy vzniklo rekonstrukcí severního křídla někdejší budovy soudu, kde škola sídlí, a moderně pojatou přístavbou přednáškového sálu. V jeho suterénu je instalovaná virtuální továrna simulující výrobní procesy, podle prorektora Zdeňka Horáka nejmodernější v České republice. Pravidelná výuka začne v centru na podzim s novým akademickým rokem.
Nová posluchárna stojí na dvoře někdejšího soudu, který byl dějištěm politických procesů 50. let minulého století. Zeď, která ho oddělovala od frekventované Tyršovy ulice, byla kvůli přístavbě zbořená. Hned za ní stávalo popraviště. Jména těch, kteří na něm zemřeli, připomíná řadu let pomník instalovaný před budovou.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020